PEEL EN MAAS Theo rolt de vut in )rukkerij Messemaeckers sluit haar deuren mo c Belgische kinderen te gast op Venrayse basisscholen Open dagen bij Dierenartsenpraktijk in Ysselsteyn in de staatsloterij! Prijswinnaars van harte gefeliciteerd! Nieuwe speelplaats Oirlo Van wie is deze foto Nancy Buise vierde op EK NIEUWE OF GEBRUIKTE AUTO'S LEASEN let regende weer grote prijzen Nancy Buise uit Ysselsteyn is tij dens de Europese kampioenschap pen garde- en showdansen in het Duitse Taufkirchen vierde gewor den. De 17-jarige, lid van Avanti uit Son en Breughel, moest onder ande re de deelneemsters uit België (eer ste) en Duitsland (derde) voor laten gaan. In totaal streden er tien meis jes, afkomstig uit verder onder andere Oostenrijk. Hongarije, Slovenië, om de eretitel. Vliegtuigbom gevonden Tijdens landbouwwerkzaamheden op een bedrijf aan de Twistweg werd een vliegtuigbom van 50 kilo aangetroffen. Hoewel het een oefen- bom is is deze nog explosief. De EOC heeft woensdag alle gemelde oorlogstuig tot ontploffing gebracht. COLLECTION Grotestraat 93 Ven ray 06 MBMAiü ll'l Uoo<£. -OeteojoK CVfluiJtoIl WvpcCjAte. ROVER DEALER Henseniusplein 9a f 5801 BBVenray Tel.: 0478-588198 DONDERDAG 7 MEI 1998 - NR. 19 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ruim 80 kinderen uit de hoog ste klassen van de 'Ecole Communale' uit Huy (België) waren deze week te gast op de Venrayse basisscholen De Vlaswei en de Dr. Poelsschool. Het is voor de elfde keer dat deze uitwisseling tussen de scholen plaatsvindt. De Belgische kinderen hebben Nederlandse les op school en kun nen op die manier het geleerde in de praktijk brengen. De communicatie verloopt echter vaak nog met 'han den en voeten', want Nederlands praten valt niet mee voor deze Franstalige Belgische kinderen. De groep kinderen uit Huy werd woensdag ontvangen op het gemeentehuis in Venray. Donderdag ging de hele groep zwemmen en in de middaguren stond er een speurtocht in het cen trum van Venray op het programma. Na een spetterende afsluiting in dansschool Janssen keerden de kin deren en begeleiding aan het einde van de middag huiswaarts. De uit wisseling is mede tot stand geko men op initiatief van Rotary Internationaal en wordt gedeeltelijk gesubsidieerd door de Europese Gemeenschap. Laatste gemeente-chauffeur rijdt nog steeds in oude dienstauto f Voor de 159e keer... Vorige week maandag werd in een supermarkt in het Brukske een 56-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats betrapt bij dief stal van een blikje cola ter waarde van 69 cent. De man werd aan de politie overgegeven die wel een bijzondere winkeldief had aange houden. De man kwam namelijk voor soortgelijke misdrijven liefst 159 maal voor. Zes weken gele den was hij voor het uitzitten van een straf weer in vrijheid gesteld. De man had ook twee in Nijmegen gestolen portemonnees bij zich. Hij is in afwachting met wat met hem zal gebeuren in ver zekerde bewaring gesteld. Stukje historie naar Venrayse geschiedenisboeken - Collega neemt activiteiten over "Smakterheide" Venray Tel. (0478) 581032 Fax S84571 V. jnds 1865 is de naam H. semaeckers een begrip in het rayse. Eerst als Boek-, papier- tuziekhandel, Kramerij en fumerie, later als drukkerij, li- en kantoorboekhandel. Op april sloot Eduard Messe- ckers de deuren van zijn kkerij. Gezondheidsredenen pten hem te stoppen en zijn ite verkopen aan een andere Venrayse drukkerij, van den ickhof, o.a. uitgever van deze it. et doet Eduard toch wel pijn in hart. Dertig jaar geleden, na het [lijden van zijn vader, moest hij keuze maken. Doorgaan met de en kantoorboekhandel of met Irtikkerij. "Ik hoefde niet lang na enken. De drukkerij met al haar niek had absoluut mijn voor edrukkerij was door zijn vader de en oom Thei opgericht in 6 Beiden hadden in de daar- rliggend periode opleiding olgd bij de paters in Steyl. In de pe aanbouw van de huidige jon- nsoos Dingus in de nderstraat startten de twee rs hun drukkerij. Thei semaeckers was de technische i en broer Harrie zorgde ervoor hel werk binnenkwam. Hij jhikte daarvoor zelfs over een i, wat niet iedereen in die tijd 1936 werd verhuisd naar het din de Grotestraat, dal al sinds 5 familiebezit was en waar een kei was gevestigd. De winkel zich vanaf dat moment alleen op boeken en kantoorartikelen len. OPBOUW ijdens het bombardement op ray. op 12 oktober 1944 werd de ikerij van Messemaeckers gro- leels verwoest maar twee jaar rkon de productie weer hervat den in een vernieuwd pand. I vijftiger jaren deed zoon Eduard Messemaeckers in zijn drukkerij, die vorige week dicht ging. Eduard zijn intrede in de zaak. Eerst in de boek- en kantoorboekhandel, later ook in de drukkerij. De boek handel werd in juni 1975 afgestoten. CONCURRENT De gezondheid van de 58-jarige Eduard Messemaeckers speelt hem echter parten en zoon Harrie is nog te jong om de zaak over te nemen. "Bovendien brachten de ontwikke lingen binnen de grafische industrie, wat nog altijd een mooi beroep blijft, dermate hoge investeringen met zich mee dat ik me afvroeg of die. op mijn leeftijd en in mijn situ atie, nog wel verantwoord waren". Daarom zocht hij enige tijd geleden naar een geschikt bedrijf die bereid was om de activiteiten van drukkerij Messemaeckers over te nemen. Voorwaarde was wel dat het perso neel, drie medewerkers, ook werd overgenomen. Messemaeckers behoefde uiteindelijk niet ver te zoeken. Nadat hij bij overbuurman van den Munckhof had aangeklopt werden een aantal zaken op rij gezet en werd de overname op Koninginnedag een feit. "Het doet pijn dat dit familiebe drijf nu stopt. Van de andere kant ben ik tevreden dat mijn medewer kers hun werk behouden. Dat was een van mijn voorwaarden. Dat zij juist bij mijn oudste concurrent terecht komen vind ik prima. Beide bedrijven werken sinds jaar en dag op goede voet met elkaar" aldus Messemaeckers. VELDEKE Eduard Messemaeckers kan het dus rustiger aan gaan doen. Stilzitten is er echter niet bij. Als bestuurslid van Veldeke vindt hij genoeg zaken binnen deze vereni ging om aan te pakken. Eduard heeft bovendien zitting in de Monumentencommissie in Venray en is als zodanig nauw betrokken bij de jaarlijkse Open Monumentendag. Bovendien werkt hij volop aan de stamboom van de familie en moge lijk dal zelfs de vishengel nog uit de kast komt. Messemaeckers was begin zeventiger jaren zelfs Limburgs kampioen maar heeft de hengel al twintig jaar niet meer aan geraakt. "Het nylon zal wel versle ten zijn maar de haakjes liggen nog in de olie en zijn zo goed als nieuw". De Dierenartsenpraktijk in Ysselsteyn is verhuist en heeft een nieuw modern onderkomen aan de Ringweg. Reden voor twee open dagen op 9 en 16 mei. De nieuwbouw werd vorig jaar al betrokken, midden in de periode dat de varkenspest in de regio alle aan dacht trok. Daarom werd besloten te wachten met een feestelijke ope ning. De Dierenartsenpraktijk in Ysselsteyn werd in 1966 gestart als een eenmansbedrijf. Nu werken er inmiddels acht dierenartsen in ver schillende disciplines. Naast var kens. pluimvee, rundvee en paarden wordt nu ook meer aandacht aan de kleine huisdieren geschonken. De landbouwsector is echter de belangrijkste sector voor de Dierenartsenpraktijk. Juist die sec- lor ondergaat momenteel grote ver anderingen wat ook voor de dieren artsen een andere benadering vraagt. Het accent zal in de toekomst steeds meer op preventieve activiteiten komen te liggen. Ook zal hygiëne een steeds belangrijkere rol gaan spelen. Met de nieuwbouw is met deze ascpecten ook rekening gehou- Het fraaie gebouw aan de Ringweg waarin de Ysselsteynse dierenartsen gevestigd zijn. den. Hetzelfde geldt ook voor een betere bereikbaarheid, een geavan ceerde apotheek en een ruime en logische indeling van de kliniek. MARTIN GAUS Op 9 mei houdt de Dierenartsenpraktijk een open dag voor particuliere huisdiereneige naars. Martin Gaus zal \s middags diverse demonstraties verzorgen met honden uit hel publiek. Ook zijn cr demonstraties fly ball, behen- digheidswedstrijdjes en is er een grabbleton, springkussen en ballon wedstrijd voorde kinderen. Op 16 mei is er open dag voor de agrarische sector. Op die dag zal ook de officiële opening plaatsvin den door burgemeester Waals en een afvaardiging van de dorpsraad. Op beide dagen is de dierenartsenprak tijk te bezoeken van 12.30 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kunt U bij de praktijk aan de Ringweg 25 terecht of even bellen 0478-544100. Bijna 28 jaar heeft Theo de Haart er bij z'n afscheid van de gemeente Venray opzitten. Maar in het persoonlijke plakboek in z'n hoofd tellen eigenlijk alleen de eerste twintig. Dat waren de jaren dat Theo chauffeur was van de burgemeesters Schols en Defesche. Aan die periode herin nert hem bovendien dagelijks de Volvo 144S, z'n voormalige dienstauto die al sinds 1972 dienst doet bij de familie De Haart. Afgelopen maanden nam hij de auto nog eens op z'n eigen nauw keurige manier onder handen. Op 14 mei, als Theo de Haart officieel de gemeente verlaat, blinkt z'n Volvo als op 7 oktober 1970, de dag dat hij z'n eerste kilometer ermee aflegde. Op die dag kwam collega Frans Verbeek met de Volvo 144 langs bij Theo thuis. De nieuwe chauffeur moest de volgende ochtend z'n eer ste rit maken met burgemeester Schols achterin en een beetje oefe ning kon geen kwaad. Niet vanwege een gebrek aan rijervaring. Voor z'n vorige werkgever, ketel- en appara- tenfabriek Muvero, had hij in bin nen- en buitenland de nodige kilo meters gemaakt. Maar Theo de Haart is geen man die overdreven risico's neemt. Hij is nauwkeurig en precies. Daarom had hij ook niet overhaast de beslissing genomen om over te stappen naar de gemeen te. "Ik had het bij Muvero prima naar m'n zin", zegt Theo. "Die solli citatiebrief had ik geschreven toen ik met één collega eens wat proble men had. Maar ik had niet verwacht dat ik het zou worden." 'Moet ik het doen' vroeg Theo aan z'n raadsman uit die tijd en na diens 'ja' zette hij de stap en werd ambtenaar. Hoewel, ambtenaar heeft De Haart zich nooit gevoeld. "Ik was chauffeur en als ik niet hoefde te rijden deed ik bode dienst". VAN AGT EN ZESKAMP Z'n eerste rit voerde hem dus naar de bestuurshoofdstad van het land. Hij zou er nog vaak komen, want vooral burgemeester Schols reisde Bode Theo de Haart die afscheid neenit van de gemeente bij zijn Volvo, de voormalige dienstauto van de burgemeester van Venray. heel wat af. In z'n functie of vanwe ge één van de vele bijbanen die de Venrayse burgemeesters destijds hadden. Uiteindelijk vertrok Frans Schols in 1975 definitief naar het Haagse. Tussen de weinige Venrayse genodigden tijdens de installatie zat ook Theo de Haart. Tussen al die notabelen. Niet in m'n chauffeurspak, maar in m'n eigen zondagse pak". Notabelen zaten er in twintig jaar chauffeur zijn genoeg op de achter bank. Wethouders, provinciebe stuurders, ministers. Dries van Agt vervoerde Theo een paar keer. "Dat was in de tijd van de Drie van Breda", zegt hij. Nederland was begin jaren zeventig in de ban van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. Stemmen gingen op om het drietal vrij te laten en Van Agt was minister van Justitie. "Van Agt was een stu dievriend van Schols en om aan de media te ontsnappen gebruikte hij de auto van de gemeente. Die ken den ze niet", lacht Theo. die nog veel meer en veel smeuïger verhalen weet. Uit de periode Schols en uit de vijftien jaar dat hij met Harrie Defesche rondtoerde. Maar hij ver telt ze niet. Als chauffeur van de burgemeester moet je het principe 'horen, zien en zwijgen' hanteren. Vooral dat laatste.valt niet mee als hij eenmaal op z'n praatstoel zit. Een hoogtepunt uit de eerste twin tig jaar van z'n ambtelijke loopbaan zijn de Zeskampseizoenen. Met de NCRV-coryfeeën Dick Passchier en Barend Barendse en de Venrayse hobo's Europa in. Het Zwitserse Lausanne. Udine in Italië. "Prachtig. Terwijl de ploegen hard trainden, waren de vip's aan hel bowlen in het hotel. En Theo was erbij. Toen kon alles, jongen", ver zekert hij vaderlijk. TWEEDE AUTO Toen Theo in 1970 begon was de Mxaeleïs Ündstraat 12, tel. 581553 tatis parkeren voor de deur Waar een klein dorp al niet groot in kan zijn. Oirlo bewijst eens te meer dat het een hechte gemeenschap is met het hart op de juiste plaats. Deze week is het begin gemaakt met de realisatie van een speelplaats op het terrein van de peuterspeelzaal en de basisschool aan de Hoofdstraat. Zelfwerkzaamheid van de bewo ners wordt binnenkort beloond met een fraaie speelplaats voor de jeugd van Oirlo. Op het terrein wordt door vele vrijwilligers - ouders en leerkrach ten van basisschool en peuterspeel zaal, leden van de Dorpsraad en andere dorpsbewoners - de handen uil de mouwen gestoken om de beide multifunctionele speeltoestel len te plaatsen. Met het project is een bedrag gemoeid van ruim 90.000 gulden, alleen de speeltoe stellen kosten al 40.000 gulden. De twee speeltoestellen zijn uit speciaal hardhout vervaardigd en behoeven niet met milieu-onvriendelijke mid delen te worden bewerkt. Het kos tenplaatje wordt gefinancierd door bijdragen van de school, de gemeen te Venray (15.000 gulden), het dorpsradenfonds (16.500 gulden), andere fondsen en niet te vergeten de eigen acties van de werkgroep speelomgeving basisschool. "We hopen deze week de zaak af te ron den". aldus Pieter Classens van de werkgroep. "Het meeste moet in de avonduren gebeuren, we zijn dus afhankelijk van de vrijwilligers die zich hiervoor inzetten. Met die inzet van de dorpsbewoners en de acties om middelen bij elkaar te krijgen, was het zeker niet gelukt om dit alles te realiseren", wijst Classens niet zonder trots op de speeltoestel len die vorige week zijn afgeleverd. De speelplaats gaat fungeren als speelplek voor de ongeveer 200 jon geren in de leeftijd van 2 tot 14 jaar in Oirlo. De presentatie van de ver nieuwde speelplaats krijgt een offi cieel tintje. Wanneer dat gaat gebeu ren is nog niet bekend. RPI 4 M mopMUsrmm Volvo 144 twee jaar oud en net zo lang bij de gemeente in dienst. Twee jaar later ging de auto de deur uit en werd vervangen door een Mercedes. Z'n chauffeur was er inmiddels aan gehecht en burgemeester Schols wilde wel een dienstauto in reserve houden. Daarom kreeg Theo de eer ste optie op aankoop. Sindsdien staat de Volvo bij De Haart in de garage. Theo heeft nooit een andere gekocht. Niet omdat hij nou zo'n liefhebber is van klassieke automo bielen of idolaat is van het Zweedse merk. "Het is een gemakkelijke auto om zelf aan te sleutelen". legt hij uit. Dat heeft De Haart inmiddels dan ook gedaan. Afgelopen winter nog haalde hij de donkergroene sedan tot de laatste bout uit elkaar. Onderdelen werden vervangen, de stoelen kregen een compleet nieuwe bekleding en de auto werd -in origi nele kleur- gespoten. Een uur of achthonderd gingen erin zitten. De onderdelen haalde Theo uit z'n eigen voorraad. Op zolder en in kas ten ligt, keurig gerubriceerd, nog een reserve-Volvo klaar. MOEDER Volgende week is het officiële afscheid van Theo de Haart. Wat hem betreft had het best nog wat langer mogen duren. Hij heeft het de laatste jaren weer prima naar z'n zin in het gemeentehuis. Sinds hij huis meester is, een functie die min of nieer op z'n eigen aandringen in het leven is geroepen. Toen in 1991 de gemeente de laatste dienstauto van de hand deed. had Theo moeite met z'n nieuwe rol als bode. "Ik hobbel de maar wat rond", vat hij de eerste helft van de jaren negentig terug blikkend samen. Vooral in de perio de dat het gemeentehuis verbouwd werd liep Theo regelmatig met kromgetrokken tenen en knarsende tanden door het gebouw. Donderdag 14 mei kunnen colle ga's en genodigden Theo de Haart de hand drukken. De Volvo krijgt bij dat afscheid vast en zeker ook een rol. Opvallende aanwezige is ook Theo's 86-jarige moeder. "Waarom niet?", zegt hij. "Mijn moeder vindt dat wel gezellig. En ik zie wel altijd kleinkinderen rondrennen op z'n feestjes, maar nooit oma's. Dus ik dacht laat ik het eens anders doen". ij onze redactie is deze oude ^aangeleverd, die in de omge- l van het Postkantoor werd onden. Het gaat om een oude )/ansichtkaart waarop aan de terzijde Mevr. Driessen staat chreven. De foto is gemaakt r Jos. Weijnen uit Maastricht, eigenaar/eigenaresse van deze d kan die op onze redactie alen. Martin Gaus verzorgt demonstraties lorrijder achterhaald 'insdagmiddag omstreeks 13.45 ramde een personenauto op de gemeester van de Loostraat een keersbord. De bestuurder reed »r maar had pech dat een getuige kentekennummer noteerde. Het ek een 34-jarige inwoner van Imond te zijn. In overleg met de icier van Justitie krijgt de man te en dat voor hem het snelrecht i toepassing zal worden ver- ard.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13