-*Fist* met een dubbele kater N urovisi€ SV Venray stelt nacompetitie veilig Limburg gaat op 7 mei z'n grenzen verleggen f Harold Óf LENSSEN Acties in het ziekenhuis Betere verwijzing naar parkeer plaatsen qeetyi1^ Oud papier Stichting Unie van Vrijwilligers Mogelijke onttroning regerend keizer bij Schutters gilde St. Anna 'Over vijf jaar stop ik met roken. Echt waar!; Dienst huisarts en apotheek 3ag i£EL EN MAAS woensdag 29 april 1998 - Pagina 7 Echtpaar Van Broeckhoven allebei 'boventallig' Eén van de mensen die sinds eze week weten dat hun baan bij et Van Gogh Instituut verdwijnt Ben van Broeckhoven. Van iroeckhoven is leidinggevende |T en Deeltijdbehandeling, laandag kreeg hij een telefoontje an z'n baas niet het verzoek om iter die middag langs te komen. Het zou gaan over boventallig- eid, maar er werden geen namen enoemd. Ik realiseerde me pas aarna dat het over mezelf ging", egt hij. Voor Ben van roeckhoven zijn de druiven dub- iel zuur: vorige week vierde hij n twaalfeneenhalfjarig jubi- Etim. Bovendien had een kwartier oordat hij z'n Jobstijding kreeg, uk z'n echtgenote eenzelfde lededeling gehad. 'Ozzen Belg hi fist' schreven col lega's vorige week nog in het perso neelsblad. Op I mei is Ben van Broeckhoven twaalfeneenhal! jaar in dienst bij Vincent van Gogh. Vanwege de vele afwezigen die dag. vierde hij het alvast een week eer der. Vier dagen na het feest zit de Vlaming met een kater. Eén dag na de mededeling van z'n chef wordt hij nog heen en weer geslingerd tus sen verstand en gevoel. "Verstan delijk is het allemaal wel te begrij pen. maar emotioneel is het moeilijk. Dat wil ik ook niet verber gen". Ben van Broeckhoven weet dal er ook collega's zijn die 25 of nog meerjaren bij het instituut erop hebben zitten en nu overbodig wor den. "Voor hen komt het denk ik nog veel harder aan. Ik ken er een die vannacht niet heeft geslapen". Zelf heeft hij ook nog heel even gedacht dat het allemaal niet gebeurd zou zijn als hij maandag niet naar z'n werk was gegaan... Ook als hij denkt over de toe komst hebben rede en gevoel beur telings de overhand. "Het zal wel op z'n pootjes terecht komen, denk je dan. Ik ben een pro-actief ingesteld persoon. Ik kom er wel. Maar toch blijft er die onzekerheid". Vooral ook omdat de Van Broeckhoven's dubbel worden getroffen. Van Broeckhoven heeft weliswaar de garantie van geen gedwongen ont slag uit het sociaal plan in z'n rug, maar dat helpt niet als bijvoorbeeld een andere collega die langer bij het instituut werkt zijn baan overneemt. Zin om weer als verpleegkundige te gaan werken heeft hij niet. "Allebei in onregelmatige dienst, twee auto's, naast elkaar heen leven". Hij moet er niet aan denken. Z'n keuze voor een leidinggevende functie was bovendien een bewuste. Maar als het niet anders kan. dan moet het maar. En de gevolgen die de bezuinigin gen hebben voor de kwaliteit van de zorg voor de patiënten. Want daar gaat het tenslotte toch ook om. Ondanks de duidelijkheid blijft dus de twijfel knagen. "Misschien kan ik er over twintig jaar mee lachen. Heeft het me een nieuwe kans opge leverd". Nu heeft z'n glimlach meer weg van die bekende boer. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar het Venrayse St. Isabethziekenhuis vinden op 6 en mei acties plaats als gevolg van vastgelopen cao-onderhandel in- en in de gezondheidszorg. De :!iegroep heeft hiertoe dinsdag ■sloten na een onderhoud met de irectie van het ziekenhuis. Op 6 lei is er van 14.30 tot 15.30 uur een emonstratie-bijeenkomst in de hal an het ziekenhuis. Aan patiënten en «zoekers worden dan zogenaamde Sorry-formulieren' overhandigd i'aarop staat dat het personeel actie oert. Op dinsdag 12 mei. de Dag an de Verpleging, wordt een zon- agsdienst gedraaid. Dat betekent at in de drie ziekenhuizen in 'enray. Venlo en Horst de hele dag lies plat gaal. De actie is door de ctiegroep inmiddels bij de bonden angezegd. Tijdens de actiedag is en minimale zorg van de patiënten ;el gewaarborgd, "Indien eerder al vereenstemming wordt bereikt ver een nieuwe cao komen beide ities uiteraard te vervallen", aldus leke Grootemaat van het actieco- nité. LOURDESWERK HEIL DER ZIEKEN Woensdag 6 mei wordt er papier pgehaald route Vredeskerk. Wilt u et papier goed gebundeld aan de Iraat plaatsen. LANDWEERT III Maandag 4 mei wordt er door tden van DOS Venray wederom het lud papier opgehaald in de wijk üindweert III. Men wordt verzocht et papier gebundeld voor 09.00 uur an de straatkant gereed te zetten. Autobrand [Donderdagavond omstreeks 22.30 Lr werd de brandweer gealarmeerd Lor een autobrand aan de Casten- gyseweg in Oirlo. De bestuurder an die auto, een 41-jarige inwoner, kd een benzinelucht geroken en tas gestopt. Toen hij de motorkap ipende kwamen hem de vlammen egemoet. De auto was ook door de irandweer niet meer te redden en toet als verloren worden eschouwd. Het schadebedrag en lorzaak is onbekend. De Veuteme band Shit! Wiend len heeft afgelopen weekeinde haar debuut-cd D'n Urste Stap gepresenteerd. Dat gebeurde tijdens een spetterend feest in een feesttent bij De Vlies. De eerste cd werd overhandigd aan Jet van Staveren. Zij nam de cd namens haar enkele weken oude zoontjeDion, de jongste Veulenaar, in ontvangst. Op de cd staan 15 nummers, een keur van gewoon lekkere muziek. Het was een mooie zondag voor voetballend Venray. Naast de kam pioenschappen in de lagere elftallen werd afgelopen zondag ook Venray 2 in de hoofdklasse van de reserves. Later in de middag was het de beurt aan het eerste elftal van Venray. In een goede wedstrijd tegen het stug ge EVV won Venray in Echt. Door doelpunten van Frank Beerkens en Alex de Swart werd het 0-2. Door deze overwinning is Venray verze kerd van deelname aan de nacompe titie. Via deze nacompetitie kan Venray, in navolging van kampioen Op I mei aanstaande is de jaarver gadering van de Unie van Vrijwilligers in Venray. Deze wordt gehouden in restaurant de Watervogel in Maashees en wel om 18.30 uur. Na het installeren van de nieuwe vrijwilligers en het huldigen van de jubilarissen is er voor onze vrijwilligers een gezellige avond. Nog een bijzonderheid: mevr. A. Kersten, die jarenlang voorzitter van de UW is geweest, neemt deze avond afscheid. Onze nieuwe voor zitter is mw. M. Spreeuwenberg. Heeft u interesse in ons vrijwilli gerswerk, bel dan nr. 583536 of 586237. Venlo. promotie naar de Ie klasse afdwingen. Wil Venray dit bereiken dan zal men eerst moeten afrekenen met de andere periodekampioenen Blerick en Oda uit Weert. Dit zal gebeuren in twee wedstrijden. De eerste staat gepland op 10 mei in Venray tegen Oda. Daarna zal de uitwedstrijd legen Blerick volgen. Wordt Venray in deze halve compe titie eerste, dan volgt nog een wed strijd tegen de beste periodekam pioen van de 2e klasse uil Zuid-Limburg en de ploeg die op de I Ie plak eindigt in de Ie klasse C. Komt Venray hierin ook als beste naar voren, dan heeft Venray zijn doel van dit seizoen bereikt: promo tie naar de Ie klasse C. Inbraken en diefstallen op bouw Drie aannemers kwamen maan dagmorgen tot de ontdekking dat op de bouw van de Gildeopleidingen aan de Westsingel ongewenst bezoek was geweest. Namens een electriciteitsbedrijf uit Tegelen werd aangifte gedaan van diefstal van een slijpmachine en een boormachine. Namens een installatiebedrijf uit Sevenum werd eveneens aangifte gedaan van diefstal van vier boor machines een decoupeerzaag, schaaf, cirkelzaag en schroeven draaier. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele duizenden guldens. EXPORT markt Want op die dag organiseert ABN AMRO Limburg in samenwerking met toonaange vende exportadviesorganisaties een informatiemarkt over exporteren. De markt zal plaats- 7 MEI 1998 vinden in de Oranjerie in Roermond. Ondernemers met grensverleg gende ambities kunnen hier in één middag antwoord krijgen op al hun exportvragen. Meer weten? Bel dan de International ROEMOND Desk van ABN AMRO Limburg, telefoon 043-3846500. Zaterdag 2 mei heeft Schuttersgilde St. Anna weer haar traditioneel Koningschieten. Regerend koning John de Bruyn heeft dan de mogelijkheid om zijn titel te prolongeren en daarbij zelfs de titel van keizer Gerrit de Mulder af te nemen. De keizer viert dit jaar tevens zijn 25-jarig jubileum als Keizer, waardoor de spanning deze dag extra hoog zal zijn. Het gilde zal zich verzamelen om 13.30 uur in het gildehuis, café de Piëlhaas en van daaruit vertrekken we naar het schietterrein, de Endepoel. Om 14.30 uur zal het gilde de schultersweide opmarcheren, alwaar de koning van zijn zilver wordt ont daan. De genodigden zullen dan de openingsschoten. lossen, waarna de strijd kan beginnen. De aanwezige donateurs en men sen die op die dag donateur wensen te worden kunnen dan gaan schieten op de vogel voor de 'Koning van Ere'. Deze titel zal indien aanwezig, verdedigd v\orden door Theun Kruijt uit Rotterdam. Rond 18.00 uur zullen wellicht de laatste scho ten worden gelost, pas dan zal blij ken of de titel van keizer Gerrit de Mulder in gevaar komt. Indien John de Bruyn opnieuw koning blijkt te Zijn geworden, zal Gerrit hiervoor met John moeten afkampen. Als het koningschieten afgelopen is. zal de nieuwe koning worden voorgesteld bij onze zustervereni ging Gilde St. Jan 't Zandakkcr in hun gildehuis, café de Klomp. Hierna zal het schuttersgilde ver trekken naar hun eigen gildehuis alwaar het Koningsbal zal worden gevierd. Ruiten ingegooid Vrijdagavond omstreeks 23.10 uur kon de politie, mede dankzij omstanders, een 37-jarige man. zon der vaste woon- of verblijfplaats, aanhouden die net daarvoor een negental ruiten had ingegooid van een woning aan de Langeweg. De man werd ingesloten en voor verhoor en opmaking van proces verbaal weer de straat op gestuurd. Omtrent de schade, waarvoor de man aansprakelijk werd gesteld, kon niets worden medegedeeld. Ook niet over de motieven. Vandalisme aan auto ln de nacht van vrijdag op zater dag was de personenauto van een 38-jarige inwoner van Vierlingsbeek op een parkeerplaats aan de Grotestraat behoorlijk 'bewerkt'. Diepe krassen waren in het plaat werk aangebracht. De schade wordt op 3000 gulden geschat. Het bestuur van de winkeliers vereniging WinkelCentrum Venray heeft bij de gemeente aan gedrongen op een betere beweg wijzering rondom het centrum. Het gaat daarbij met name om de verwijzing naar de parkeerplaatsen die volgens het bestuur onvoldoen de is. Een duidelijkere bewegwijze ring leidt volgens de winkeliers tot een betere bereikbaarheid van de parkeerterreinen, een optimalere benutting daarvan en het voorko men van zoekverkeer. Bovendien kan de "autoconsument" zo beter naar de meest geschikte parkeer plaats worden doorgestuurd. De gemeente heeft de winkeliers laten weten dat in de maand mei op dit voorstel zal worden teruggeko men. Cursus Stoppen-met- roken in Venray Alle rokers die genoeg hebben van hun eigen smoesjes kunnen daar nu een eind aan maken. Onder het motto 'De Cursus waar je niets van opsteekt' organiseren de GGD Noord-Limburg en het Groene Kruis een cursus Stoppen-met- roken in Venray. Deze practische begeleidingscursus van negen bij eenkomsten start op 28 mei 1998 en vindt plaats in De Kemphaan, Kennedyplein 1 te Venray. Eén op de drie volwassenen rookt. De helft van hen heeft al eens zon der resultaat geprobeerd te stoppen. Toch lukt het jaarlijks ruim 100.000 mensen om definitief met hun onge zonde gewoonte te breken. Van deze groep kunnen 90.000 mensen het op eigen kracht. De overige 10.000 sla gen er in met extra ondersteuning. Een begeleidingscursus stoppen- met-roken kan die ondersteuning bieden. Onder deskundige leiding en in groepsverband leren de deel nemers van de sigaret af te blijven. Elkaar stimuleren speelt hierbij een belangrijke rol. Naast informatie, tips en adviezen, onder meer van een diëtist, worden tijdens de bij eenkomsten ervaringen uitgewis seld. De steun van andere stoppers wordt door de deelnemers als zeer positief ervaren. Werkt de cursus? Deze vraag staat natuurlijk cen traal. Van alle deelnemers lukt het één op de drie om na de cursus blij vend te stoppen. Daarnaast lukt het een aantal deelnemers die toch zijn blijven roken later vaak wel een succesvolle stoppoging te onderne men, met behulp van de kennis uit de cursus. Wat kost deelname aan de cur sus? Deelname aan de begeleidings cursus stoppen-met-roken kost 120 gulden. Hiervoor krijgen de deelne mers ondermeer een uitgebreide cursusklapper. Een gering bedrag dus, want stoppen levert een gemid delde roker al snel ruim 2000 gul den per jaar op. Meer informatie of aanmel ding? De negen cursusbijeenkomsten zijn op 28 mei, 3, 5. 8. 11. 15 en 22 juni en op I en 14 juli telkens van 20.00 tol 21.30 uur in De Kemphaan. Als u meer informatie wilt of als u zich wilt aanmelden kunt u contact opnmen met de Klantenservice van het Groene Kruis, bereikbaar dagelijks van 08.30 tot 17.00 uur. tel. 077- 3209595. van den munckhof bv grotestraat 68 venray telefoon 0478-582727 fax 0478-510916 e-mail:peelenm tref.nl "O KEUKENINRICHTING y (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 20 tot en met 26 april kwamen bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de vol gende goederen: VERLOREN Diverse bankpasjes; schakelarm band. V-vormig: bejaardenpas; Philips gehoorapparaat: Seiko dameshorloge, zilveren schakelarm band; twee Nederlandse paspoorten en rijbewijzen afgegeven in Haarlem; herenportefeuille; porte monnee. Billford, met pasjes en stu dentenkaart; portemonnee met pas jes en vreemdelingendocument; herenportemonnee met 100.- en creditcart; herenportemonnee met OV Jaarkaart en ƒ90,-; wit gouden damesring met briljantjes; baby schoen. GEVONDEN Smalle schakelarmband; Wrang- Ier broek met riem en gesp. maat 30-30; leren portefeuille met pasjes, merk Club. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. Geslaagd Aan de Hogeschool te Nijmegen slaagde Carla Janssen uit Venray voor lerares basisonderwijs. Op Koninginnedag en 5 mei zijn de apotheken en huisartsen gesloten. Uitsluitend voor dringende spoed gevallen kunt u de dienstdoende huisarts en apotheek bereiken. Raadpleeg het antwoordapparaat van uw eigen huisarts of apotheek. Op beide dagen is er een spoedge vallen-spreekuur tussen 10.00 en 11.00 uur en tussen 17.00 en 18.00 uur bij de dienstdoende arts. Ook de dienstdoende apotheek is geopend tussen 10.00 en 11.00 uur of via het nachtluikje. Vernieling schutting Een 61-jarige inwoner deed aan gifte van vernieling van de schutting van zijn woning aan de Boterbloem. De man kon aan de politie ook de dader mededelen. De politie is met haar onderzoek gestart en de vernie ler zal worden gehoord. Personenauto bekrast Een 35-jarige inwoner deed aan gifte dat in de nacht van zondag op maandag zijn aan de Vivaldistraat geparkeerde auto was bekrast. De linkerzijkant en het dak was met een scherp voorwerp bewerkt. Vooraankondiging wisselkoersen; welke vragen leven er? In het eerste weekeinde van mei zal, op een speciaal daartoe beleg de Europese Top in Brussel, worden bekendgemaakt met welke lan den de Economische en Monetaire Unie (EMU) in januari 1999 van start gaat. Naar het zich laat aanzien, zal de EMU van meet af aan maar liefst elf landen omvatten. Er zijn drie landen die niet mee wil len doen (Denemarken, het Verenigd Koninkrijk en Zweden): daar naast zal eén land van deelname worden uitgesloten, omdat het niet voldoet aan de convergentiecriteria (Griekenland). De overige landen doen, naar het zich laat aanzien, allemaal mee. Tijdens deze Top zal ook worden bekend gemaakt, wat op 1 januari 1999 de onderlinge koersverhouding zal zijn van de munten van de deelne mende landen, waartegen zij vervolgens zullen opgaan in de euro. Op deze wijze willen de beleidsmakers de financiële markten voldoende dui delijkheid verschaffen, mede in de hoop dat op deze wijze speculatie bin nen het EMS aan de vooravond van de EMU kan worden voorkomen. Het blijkt echter, dat dit nogal wat vragen oproept. De belangrijkste vragen zul len in dit artikel worden beantwoord. Wordt de waarde van de euro in mei ook al van tevoren bekendgemaakt? Nee. In het verdrag van Maastricht (en de aanvullende afspraken op de Top van Madrid) is namelijk vastgelegd, dat de verhouding van de euro ten opzichte van de deelnemende valuta op 1-1-1999 zal worden bepaald aan de hand van de op dat moment geldende koers van de ECU. De ECU gaat één op één over in de euro. De ECU is een mandvaluta, waar de munten van de meeste deelnemende lidstaten in zijn opgenomen. Als de onderlinge verhoudingen tussen de munten van de deelnemende landen zijn vastgelegd, is uiteraard ook de koers van de ECU voor een groot deel bepaald. Er zitten in de ECU-mand echter ook een paar munten van lan den, die in januari 1999 (nog) niet aan de EMU zullen deelnemen. Het gaat hier met name om de Griekse drachma en het Britse pond. Doordat de koersen van deze munten tot aan het moment van bepaling van de euro in januari 1999 gewoon zullen bewegen ten opzichte van de EMU- munten, ligt ook de koers van de ECU niet helemaal vast. Daarom blijft de exacte waarde van de euro ten opzichte van de gulden en de andere deel nemende munten tot op het laatste moment onzeker. Op welk niveau zullen de koersen worden vastgeprikt? De verwachting is, dat de koersen op hun bilaterale EMS-spilkoers in de euro zullen opgaan. Zeker nu onlangs (medio maart) het Ierse pond is gerevalueerd, zodat nu ook bij deze munt de marktkoers dichtbij de spil koers ligt, is het onwaarschijnlijk dat zich binnen het EMS vóór mei a.s. nog grote wisselkoersbewegingen en/of formele herschikkingen zullen voordoen. Is de wisselkoersonzekerheid binnen het EMU-gebied vanaf mei al helemaal verdwenen? Nee. In mei wordt aangekondigd, welke onderlinge koersverhouding de munten van de deelnemende landen op 1 januari 1999 naar de mening van de Europese beleidsmakers moeten hebben. In de tussentijd kunnen zij ten opzichte van elkaar nog enigszins bewegen, al zullen de Europese centrale banken er naar streven om de koersen dicht in de buurt van de instapkoers te houden. Maar de wisselkoersonzekerheid binnen de EM'J verdwijnt pas op 1 januari 1999. Op dat moment wordt de waarde van de euro voor eens en voor altijd vastgelegd ten opzicht van de munten van de deelnemende landen. Hoe kunnen centrale banken er voor zorgen dat de koersen ook daadwerkelijk op het beoogde niveau uitkomen? Hiertoe kunnen zij interveniëren op de valutamarkt. Zolang de centrale banken met hun volle gewicht achter de afspraken staan, kunnen zij de koersen verregaand beïnvloeden. Zou er bijvoorbeeld speculatie optreden tegen de Franse frank, dan kan bijvoorbeeld de Duitse Bundesbank een tot in beginsel oneindige hoeveelheid Duitse marken creëren om Franse franken op te kopen. Naderhand worden de onderlinge rekeningen tussen de Europese centrale banken (die immers allemaal opgaan in het Europese Stelsel van Centrale Banken) toch vereffend in euro. Hierdoor dragen dergelijke interventies voor de Bundesbank ook niet het gevaar van een onbeperkte geldschepping in zich. Tegenover geldschepping in mar ken staat immers een geldvernietiging in Franse franken; per saldo veran dert er niks in de hoeveelheid euro's die na januari 1999 in omloop is. Alleen als centrale banken de gemaakte afspraken niet nakomen, is het mogelijk dat de munten op een ander niveau uitkomen dan de vooraf afgesproken koersen. Wat gebeurt er als de feitelijke koers op 31 december a.s. desondanks toch afwijkt van het beoogde, vooraf aangekondigde niveau? Als de centrale banken zouden verzuimen om de koersen naar het beoog de niveau te dirigeren, zal de marktwaarde van de deelnemende munten afwijken van de vooraf afgesproken koersniveau's. Uiteindelijk zal men dan, conform het Verdrag van Maastricht, de op dat moment geldende waarde van de ECU moeten nemen om de waarde van de euro vast te leggen. Hierdoor zullen ook de bilaterale koersverhoudingen binnen de EMU afwijken van de vooraangekondigde koersen. Juist om dit te voor komen mag worden verwacht, dat de centrale banken alles op alles zul len zetten om de marktkoersen op het vooraf afgesproken niveau te doen uitkomen. De inhoud van deze rubriek is samengesteld door de Rabobank.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7