dag Brandweer Venray PEEL EN MAAS nr 23 lijst 2 Heb je het al gehoord? Gratis Telebankieren, alleen bij de Rabobank! J Onze regionale kandidaat Theo Stroeken Stem tegen stem SP •rillen inzamelactie voor Ghana Venray's Mannenkoor zet twee leden in het zonnetje! Stem 6 mei op Jan Marijnissen Lijst 11 Kom in de jongerenbus...! Lijsttrekker Jaap de Hoop Schetter (m) Lijstduwer Jan Driessen (r) e gemeentelijke brandweer iray organiseert op zondag 3 i een Open Dag op de brand- jrkazerne aan de Acaciastraat, indweer Venray laat van 10.00 16.00 uur zien wat ze is, doet kan. Zo zijn er gedurende de e dag demonstraties van de pverlening door onder andere brandweer, ambulancedienst, itie en bergingsdienst. jrnaast is er een uitstalling van duigen en overig materiaal t]n Brandweer Venray, inclusief Regionaal Verbindings- nmando-voertuig. p het terrein aan de Acaciastraat i van 10.00 tot 16.00 uur diverse jviteiten. Er zijn kinderspelen, foto-tentoonstelling en een video-voorstelling van Brandweer Venray en een kleur- en tekenwed strijd voor leerlingen van de basis scholen. Ook zijn er diverse infor matiestands van onder andere de Nederlandse Brandwonden Slichting. redgerecdschappen Holmatro en van Ansul brandbevei liging. Er zal ook een voorlichtings- container van de Directie Brandweer van hel ministerie van Binnenlandse Zaken staan. BRANDWEERTAKEN Primaire taak van de brandweer is het verlenen van hulp bij branden, ongevallen en rampenbestrijding. Deze hulp is altijd kosteloos. Daarnaast is het mogelijk een beroep te doen op de brandweer voor het verlenen van bepaalde diensten zoals bijvoorbeeld het leegpompen van kelders, het reini gen van wegen of het gebruik van brandweermaterieel (voor deze dienstverlening worden de kosten in rekening gebracht). Naast het bestrijden van incidenten, is voorko men (preventie) daarvan een onder werp dat steeds meer aandacht krijgt. Over uiteenlopende zaken als bestemmingsplannen, bouwplan nen, brandbeveiligingsinstallaties maar ook over evenementen geeft de brandweer preventie-adviezen. De medewerkers van de Brandweer Venray geven ook voorlichting aan burgers, instellingen en bedrijven. PROGRAMMA 10.00 uur: Opening door burge meester Waals. 10.30 uur: Demonstratie autoladder: redding/blussing/groot watertrans port. 11.00 uur: Demonstratie technische hulpverlening; brandweer, ambulan cedienst, politie, bergingsdienst. 12.00 uur: Demonstratie autoladder; redding/bl ussing/groot watertrans port. 13.00 uur; Demonstratie technische hulpverlening; brandweer, ambulan cedienst. politie, bergingsdienst. 14.00 uur: Demonstratie autoladder; redding/blussing/groót watertrans port. 14.30 uur: Prijsuitreiking kleur- én tekenwedstrijd. 15.00 uur: Demonstratie technische hulpverlening; brandweer, ambulan cedienst, politie, bergingsdienst. 16.00 uur: Einde open dag. - Laat u niet misleiden door de schijngevechten van paars op TV. Eerder heeft paars alles voor de gewone mensen afgebroken. In den Engel vond don- rdagavond 23 april de jaarver lering plaats van het Venray's nnenkoor. Een van de hoogte nten van de avond was het noemen van twee Leden van dienste: de heren Jac Nooyen Wim Smits. De voordracht ir het bestuur werd door de lallige vereniging ondersteund! ac Nooyen heeft zijn sporen voor VMK o.a. verdiend door het 24- gbestuurslidmaatschap, hij had ing in vele commissies, is sinds en dag kleding-commissaris en aniseerde jarenlang de feest- jnd en vele 'toep'-competities! was beeldbepalend voor het jr en derhalve nu nog een PR- lizonder de officiële functie! Vim Smits is ook zo'n kanjer. Hij neer dan 40 jaar lid, waarvan hij jaar bestuurslid is geweest. Wim aniseerde reizen van het koor, «poneerde vastelaovesliedjes, akte vele jaren geluidsopnames i het koor en is nog steeds de ftivaris van het VMK. Verder lersteunt ook hij het bestuur iitdurend met ideeën, liden hebben derhalve in ruime e recht op het Lidmaatschap van dienste. a deze benoeming vond een uit- De jubilarissen met voorzitter van Osch en beschermheer Waals. gebreide receptie plaats waarbij tevens beide echtgenotes in de bloe men werden gezet. Naast bovenstaande gebeurtenis had voorzitter Wim van Osch tij dens de goedbezochte vergadering uitgebreid aandacht voor de wen ding van het koor in de richting van vernieuwing en verjonging. In de nabije toekomst zal het koor nog vaak van zich laten horen om de ingeslagen weg met diverse acties te ondersteunen.In dit licht is het koor onder andere bezig om mensen tus sen 35 en 50 maar de gelegenheid te bieden om nu al toe te treden tot het koor. In september begint, een spe ciale koorscholirigscursus 'voor deze nieuwe leden. Meer informatie via tel. 513217 (secretariaat). mavi en Pearle o de bres voor [ndheidsbestrijding. 'Uit cijfers de Wereld Gezondheid ganisatie (WHO) blijkt dat in e van de drie gevallen blind- jd of slechtziendheid te voorko- is. Eenvoudige middelen Is oogdruppels, staaroperaties, pen en vitamine-A vaccins zijn ik de oplossing, maar de finan- fn hiervoor ontbreken. nationale collecte van Simavi at daarom dit jaar in het leken ide blindheidsbestrijding. aldus [collecte-organisator van Simavi, 300100 Haarlem. Zien is wat Iers dan toekijken, vindt de iley C. Pearle stichting, doe tot doel heeft het goed zien te bevorde ren. Zij schonk daarom diverse apparatuur waarmee onder andere brilleglazen kunnen worden geme ten, iets wat tot nu toe nog een pro bleem gaf in Ghana. Ook u kunt een steentje bijdragen, door uw oude bril(len) en brillengla zen een tweede leven te geven. De mensen in Ghana kunnen hiermee enorm geholpen worden. Heeft u nog brillen(glazen) die in redelijke staat zijn. dan kunt u ze deponeren in de grote groene collectebus. Deze vindt u bij de Pearle opticien, Grotestraat 15 te Venray. Namens de nieuwe gebruikers alvast hartelijk dank! Bestrijdingsmiddelen De politie hield in samenwerking met de AID, een controle bij een bedrijf aan de Vredepeel, op opslag en de omgang met bestrijdingsmid delen. Er werd proces verbaal opge maakt inzake overtreding. De land bouwer is te kennen gegeven dat een hercontrole zal plaatsvinden. Gewoon thuis bankieren,in alle rusten privacy,wanneer het u uitkomt. ou het niet prachtig zijn, een directe ver- nding met de bank? Thuis betaal- en laartransacties doen wanneer u dat uit- ümt. Actuele rekeninginformatie opvra- [n en communiceren met uw Rabobank de electronische postbus. Bij ons hoeft u géén abonnementskosten te betalen, dus maak nu kennis met Rabobank Telebankieren! Snel, gemakke lijk en gratis. Rabo Telebankieren voor particulieren maakt het mogelijk. Bel of kom langs! verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venmy-Oostrum tel. (0478) 530200 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel.(0478)530300 rabol28l@tref.nl In de unit Horst en Venray is Synthese sinds enige tijd gestart met een nieuwe activiteit voor jongeren: het Busproject. De bus van Synthese is een rijdende ontmoetingsplek. Deze bus rijdt op vaste tijden en dagen een aantal wijken en dorpen af en parkeert daar een tijd. Tijdens deze tijden kun je gezellig wat komen kletsen met je vrienden en vriendinnen en iets komen drinken (gratis). In de bus liggen spellen, tijdschriften en allerlei folders met informatie die je als jongere mis schien goed kunt gebruiken. Als de informatie die je nodig hebt er niet bij ligt, zijn er altijd mensen aanwe zig waar je je vragen aan kwijt kunt. Ook heb je de gelegenheid je eigen muziek te draaien of een video te bekijken. Er is genoeg te doen en het is vooral erg gezellig. Kom dus een keer kijken als de bus in de buurt staat. De bus rijdt twee avonden per week in Horst en/of dorpen rondom Horst en een avond per week in de gemeente Venray, steeds van 19.30- 21.30 uur. Waar de bus komt en hoe laat wordt bekend gemaakt middels een 'strippenkaart', die wordt uitge deeld en gepubliceerd. Meer infor matie kun je krijgen op onze kanto ren in Venray en Horst: tel. Horst: 077-3978500, tel. Venray: 0478- 583100. Diefstal portemonnee Woensdagmiddag werd uit de broekzak van een 16-jarige inwoner van Oostrum in het kleedlokaal van de sporthal aan de Zuidsingel zijn portemonnee gestolen. Daarin zaten pasjes, zijn huissleutel en een bedrag van'acht gulden. Werkt 't of niet? De gemeente Venray beweert, dat het 2000-probleem in haar geautoma tiseerde systemen is of binnenkort wordt opgelost. L+T in Eindhoven heeft echter de feilloze oplossing nog niet gevonden! Op de conferentie 'Jaar 2000: ondergang of overgang?' op 22 april jl. in Hilton, Amsterdam bleek eens te meer dat nog niemand (dus ook de gemeente Venray niet) DE oplossing in huis heeft. Behalve dan 'unieKode' bv in Venray. Als bovendien blijkt, dat Venray niet eens in staat is, meer dan drie maanden na de start, het meest een voudige systeem te bouwen, dan slaat de schrik om je heen, dat men op het gemeentehuis zeer lichtvaardig met de computersystemen omgaat. Het eenvoudig zoek-programma om de nummers van 3000 geregistreerde honden te koppelen aan de naam en adres van de eigenaar is niet bruikbaar gebleken. Iedere (zelfs minder erva ren) programmeur had dit programma snel en effectief kunnen bouwen.Maar... waarvoor dient dit systeem, als in april 1998 overal in de bebouwde kom van Venray honden onaangelijnd lopen (en poepen) en geen enkele gezagdrager daar iets tegen onderneemt. Venray is specialist in het maken van verordeningen en regels, maar is kennelijk niet in staat de naleving daarvan te controleren en sanctioneren.Ze zijn dus dikwijls nut teloos. omdat ze niet tevoren goed zijn doordacht en getest op bruikbaar heid. Ben Roeien Hoog tijd voor verzoening?! In het weekblad Peel en Maas van 23 april 1998 neemt de hoofdredac teur de vrijheid om te stellen: 'dat het ook voor de Bond van Wapenbroeders hoog tijd wordt voor verzoening'. Gaarne zou ik hierop reageren omdat het bijzonder jammer is dat juist de ons welgezinde Peel en Maas de Bond van Wapenbroeders met geringschat ting behandelt en dat kan m.i. nooit de bedoeling zijn. In Venray organiseert de Bond van Wapenbroeders de jaarlijkse WOENSDAG 29 APRIL 1998 Nr. 18 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Herdenking op he.t Britse Oorlogskerkhof, terwijl zij de 4 mei herdenking steunt, die door de Oranjevereniging wordt georgani seerd. Sinds I983 geeft de Bond acte de presénce op het Duitse Oorlogskerkhof te Ysselsteyn op Volkstrauertag, uitgenodigd door de Duitsers, als symbool voor een ver zoenende handreiking over de oor logsgraven. De Bond organiseerde een Verzoeningsdag in Brunssum waarbij wapenbroeders uit Duitsland. Engeland. Frankrijk, België. Italië en uit Nederland deelnamen. Alle deel nemers waren het er over eens: 'wat in 40-45 is gebeurd mag nooit meer mogelijk zijn, dus laten we de vijand schap beëindigen!'. De Bond kwam verder in het nieuws door hun menslievende acties voor Oorlogsweduwen en Oorlogsinvaliden, acties waarover de Peel en Maas met waardering en respect berichtte. Het lijkt erop dat de hoofdredacteur niet op de hoogte is van alle activitei ten en dat de eerste stap tot verzoe ning in het verre verleden werd gezet en niet zoals hij meent in de toekomst. Het wekt verbazing dat er iedere keer stemmen opgaan om van 4 mei de dag der verzoening te maken, waarop Nederlanders met Duitsers de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog herdenken. Dit terwijl het al onmogelijk is om samen met de Duitsers de Bevrijding van het misda dige Nazi-regime te vieren. Het kwetsende is dat de voorstanders van een Nederlands/Duitse 4 mei herden king de tegenstanders betitelen als lie den, die het vijandsbeeld in stand wil len houden en onverzoenlijk zijn, hetgeen letterlijk betekent: de vrede niet willen herstellen/de vijandschap niet doen eindigen. Iedere Wapenbroeder, die de doel stelling van de Bond wenst na te stre ven wenst in vrede te leven. Vrede, een toestand van rust en het tegenge stelde van oorlog, leidt tot eensge zindheid en tot eendracht: dit is 'samenwerking of samenleving door geen geschillen of meningsverschillen gestoord'. Bij herdenken, zich weder in de gedachten brengen, van de gevallenen is m.i. de eendracht emo tioneel onbereikbaar. Herdenken is zo persoonlijk dat dit leidt tot selectief herdenken en dus personen en groepen in gedachten uit sluit waardoor geestelijke eendracht met anderen een utopie lijkt. Persoonlijk herdenk ik op 4 mei selec tief. waarbij ik 'oorzaak en gevolg' duidelijk in een volgorde plaats. Zoals de gevallenen van de meidagen I940, waarbij zij slachtoffer werden van een misdadige inval, zonder oorlogsver klaring. En de slachtoffers van het bombardement op burgers te Rotterdam, een misdaad tegen bur gers. bedoeld om capitulatie af te dwingen. Ook denk ik aan de onschuldige slachtoffers, zoals de 100.000 onschuldige Joodse Nederlanders, die ongeacht zijnde baby, kind of bejaard, werden weggevoerd om op een onvoorstelbare fabrieksmatige wijze te worden afgemaakt. Fusillering van onschuldige gijzelaars als repercus- sies óp o.a. verzetsdaden van anderen of voor het verbergen van hun in nood zijnde medemens. Het zinloos door gaan van een reeds verloren oorlog, resulterend in 70.000 Nederlanders, die in de Hongerwinter van 44-45 omkwamen. Ook herdenk ik onze gevallenen, die in het Verre Oosten de dood von den gedurende de wrede Japans bezet ting, door moord, honger of mishan deling. Als Wapenbroeder denk ik aan alle gevallenen, die tijdens de oorlog hun plicht deden ter land, ter zee en in de lucht. De 4 mei herdenking is daardoor voor mij iets persoonlijks geworden, waarbij ik de 'fout' maak om ook hen te herdenken, die hun geest en lichaam gedeeltelijk in de oorlog ver loren en weliswaar overleefd hebben, doch voor wie die oorlog nooit is geëindigd! Ieder jaar hebben we een gast, die Bergen Belsen heeft bevrijd en die gemiddeld 3x per week die afschuwe lijke ervaring herbeleeft, met alle afgrijselijke details en stank. Voor deze mensen willen de Wapenbroeders opkomen omdat ze hel recht hebben verdiend op ons begrip, medeleven en steun. Wanneer deze mensen op 4 mei 'zich weder in gedachten brengen' tijdens de herden king zou een goedbedoelend Duitse stem zoveel schaden kunnen toebren gen dat zij de confrontatie menen te moeten vermijden. Uit solidariteit moet ik dan natuurlijk ook wegblij ven. hetgeen mij het gevoel geeft dat Duitsers mij in mijn vrijheid en vrede beknotten. En dat is nu juist hetgeen de nieuwe generatie goede Duitsers niet wenst! Ze hebben begrip voor het lijden van hun buren, waarvoor ze bewondering en respect hebben en in wiens land ze graag vertoeven en die alle dagen welkom zijn. Doch niet op de 4 mei herdenking, omdat dan Duitse buren even verre vrienden moeten zijn: waarop de Nederlanders zich samen realiseren dat gefusilleer de Nederlanders stierven onder het laatste bevel, dat nu eenmaal in het Duits klonk. Dit herdenken is niet een vijand schap of haat oprakelen en in stand houden, doch het heilige voornemen levend houden, dat de toestand van 1940-1945. waarbij de nazi-ideologie de hele mensheid in een wurggreep hield in een toestand van totale rechte loosheid en het ontbreken van men senrechten en als norm onderhield, nooit meer mag gebeuren. Dit is het ultieme doel van herdenken en kan daarom nooit het gevolg zijn van anti- Duitse gevoelens. 4 mei ligt mij dan ook na aan het hart. Dit is gegroeid nadat ik me ver diept heb in de gevolgen voor de slachtoffers van oorlog. Op Volkstrauertag neem ik sinds 15 jaar de Duitse uitnodiging aan om met hen te herdenken. 'Verzoening over de Oorlogsgraven' noemen zij het en die handreiking neem ik graag aan. Ik heb begrip voor de moeilijke situatie waarin dit herdenken voor de Duitse buren ligt. Bij het herdenken van 'alle Duitse,slachtoffers' heb ik grote emo- tionelè'ihoeilrjkheden. Ik betreur het oprecht, dat Duitsers werden gefusil leerd door de eigen makkers omdat zij niet langer wilden moorden en vech ten voor in standhouding van rechte loosheid en 'totalkrieg'. Ik betreur de Duitse verzetsstrijders doch er zijn velen, wiens dood ik nooit betreur: Hitier, Goebels, Himmler, Keitel en alle Duitse oorlogsmisdadigers al dan niet veroordeeld. Die betreur ik nu niet en nooit niet. Hel gelijkstellen van alle oorlogsslachtoffers komt mij voor als een groot onrecht! In het Duitse parlement is geen meerderheid te vinden om op 8 mei bevrijding te vieren. Ik heb er begrip voor, omdat de tijd er niet rijp voor is om officieel toe te geven dat de vele Duitse slachtoffers gevallen zijn in hun strijd ter voorkoming van herstel van de vrede en van de Mensenrechten. Zij vielen dus volle dig zinloos. Ik heb er begrip voor dat de Duitse ambassadeur me destijds niet kon hel pen met een actie t.b.v. Britse Oorlogsweduwen en -Invaliden. 'De tijd was er nog niet rijp voor'. Ik betreurde zijn standpunt wel. In góed overleg is vorige week besloten om het Venrayse 4 mei pro gramma 1998 te wijzigen. Niet louter omdat de tijd er niet rijp voor is. doch omdat men de eerlijke overtuiging had dat niemand onnodig gekwetst mocht worden. Met instemming van de Duitse ambassadeur. Een fijnge voelig mens, die ik graag weer op Ysselsteyn de hand wil schudden. Verzoening is daarbij reeds een feit! Het begrip van b. en w. van Venray door de Wapenbroeders ondervonden is hogelijk geapprecieerd. Juist omdat het besluit om te wijzigen de een dracht nastreeft en rekening wenst te houden met de medemens in geeste- snood. Hiervoor passen geen bittere woorden of adviezen doch slechts oprechte dank. Henny Meijer Woordvoerder Bond van Wapenbroeders afd. Venray e.o. NIEUWE OF GEBRUIKTE AUTO'S LEASEN ROVER DEALER JMf

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13