Theoretisch vliegbrevet voor drie Venrayse kinderen Power(wo)man komt er aan 12,5 Jaar slagerij Oomens SP Venray stelt vragen over minimabeleid Venray ƒ1.106,- voor kinderen in Tanzania (flfl Netwerk 2000 wil bijdragen aan veiliger verkeer Vacaturebank vrijwilligers- centrale Voedings advies in de supermarkt mmmsmA PASEN BIJ VAN BENTHUM LA MEUBLERIE ^0 .üC^fenbïerie VAN BENTHUM IA MEUBLERIE.... w peel en maas donderdag 9 april 1998 - Pagina 7 En toch kiezen zij niet voor het luchtruim Vraag willekeurig een jongen Jvan een jaar of tien wat hij latei- Lil worden, dan is het antwoord [meer dan eens 'piloot worden'. i droom die elke jongen wel lens aan zich heeft voorbij zien jschieten, is vliegen in een echte (goeing 747, of liever nog een Straaljager van het type MIG. En Idan ook nog zelf achter de stuur- inuppel kruipen. Gelijk Tom 8>uise in de film Topgun. Spannender kan toch bijna niet. ('oor Charl Linssen (11 jaar) en [Linda Thijssen (16) uit Venray en ICarlijn Broers (10) uit Oostrum is tdie droom dichterbij dan ooit. Het Ijeugdige drietal wist onlangs pamelijk te slagen voor het theo retisch vliegbrevet bij het oplei dingsinstituut Facta/Martinair in «Lelystad. Op 18 april krijgen zij |het brevet uit handen van nie- Jnand minder dan de Nederlandse fgoeroe in de vliegwereld, Wubbo lekeis. Een spannende jongensdroom ten spijl heeft deze opleiding een geheel andere, pedagogische achtergrond. Charl. Linda en Carlijn zijn name lijk drie hoogintelligente kinderen die met twee vingers in de neus hun schooljaren doorbrengen. Voor oprichter prof. Hans van Oort van Facta was het een uitdaging om juist voor die hoogbegaafde kinderen nieuwe uitdagingen aan te reiken. Vader Broers onderstreept de waarde van de cursus. "Dergelijke opleidingen laten de kinderen zien dat er in het leven moeilijkere din gen zijn. waar ze wel een inspan ning voor moeten verrichten. Waar ze wel geconcentreerd mee bezig moeten zijn om tot een goed resul taat te komen." Feit is dat hoogintel ligente kinderen zich met name op de basisschool stierlijk vervelen. Dat kan uitmonden in desinteresse, vervelend gedrag of ander buiten sporig gedrag. Door opleidingen met een hoge moeilijkheidsgraad te volgen, kunnen de kinderen hun zin nen verzetten. "En", vult Broers senior aan. "dat kan een positieve invloed hebben op de kinderen. Zodat ze op de middelbare school niet ontaarden." Charl Linssen kijkt al twee weken vooruit. Dan mag hij. weliswaar onder begeleiding, de stuurknuppel van een privé-vliegtuigje hanteren. Een uitdaging, zoals hij ook de cur sus heeft ervaren. Piloot worden wil hij echter niet. De elfjarige heeft hele andere plannen. "Ik wil pro grammeur worden.", zegt hij zonder na te denken. De wereld van compu ters boeit hem meer dan het kiezen van het luchtruim. De leerling van groep 8 van de Petrus Bandenschool ("een te gekke klas") voltooide de theoretische opleiding in twaalf les sen. Twee modules en een dikke pil werden zonder problemen erin Linda Thijssen 'gestampt'. "Volwassenen doen drie keer zo lang over dezelfde cursus", geeft hij ongevraagd en niet zonder enige trots aan. Daarmee onbedoeld erop wijzend dat de opleiding 'niet zo maar een cursusje is'. Voor Linda Thijssen hoeft al die aandacht voor haar persoontje eigenlijk niet zo. De 16-jarige stu dente aan het Gymnasium 4 van het Raaylandcollege vond de opleiding "niet zo moeilijk". Ondanks dat vliegen haar wel leuk lijkt, heeft ook zij andere toekomstplannen. "Ik wil dierenarts worden." Ze vindt het zelfs gênant als haar wordt gevraagd hoeveel uurtjes ze in de opleiding heeft gestoken. Moeder Thijssen reikt hel antwoord aan: "drie kwar tier tot een uur per lesdag." Linda houdt zich liever bezig met een andere passie: ponyrijden. Bij Ons Genot in Leunen uit ze haar liefde voor het paard. En neemt ze deel aan wedstrijden; met succes. Afgelopen winter wist ze zelfs pro motie naar een hogere klasse te bewerkstelligen. Hoe werkt een vliegtuig? Wat is de invloed van het weer op vliegen? Welke koers moet een piloot aan houden? Zo maar enkele vragen die in de theoretische opleiding aan de orde kwamen. Ook voor de jongste van het drie tal. de 10-jarige Carlijn. leverden deze vragen geen problemen op. Enkele uurtjes studie voorafgaand aan elke les waren ook voor haar voldoende om de lesstof op te pak ken. "Nou. sommige dingen waren toch wel moeilijk", weet ze te ver tellen. De leerlinge van groep 7 van de Mariaschool ziet zichzelf mis schien nog wel eens echt terug in een vliegtuig, als piloot weltever staan. "Misschien wel ja. Maar ik heb zoveel dingen die ik graag doe. Viool spelen, tennissen, achter de computer zitten." Carlijn Broers l I In het Arnioede-debat in Venray, dat vorig jaar heeft plaats Igevonden op initiatief van het gemeentebestuur van Venray - is |ivoorgesteld dat de minima in I Venray ƒ100,- krijgen, om daar- I mee de middelen te hebben om I deel te nemen aan het sociale E leven. Dat voorstel is onlangs door de gemeenteraad overgenomen. Ij De SP plaatst in een brief aan de I gemeenteraad een aantal kantte- keningen en vragen bij dit besluit. ALLEENSTAANDEN De SP vraagt het gemeentebestuur waarom alleenstaanden buitengeslo- j ten worden van wat de SP cynisch i 'uw gulle gift' noemt. De SP vraagt zich af of de raad er van uit gaat dat alleenstaanden nergens heen gaan en dus zo'n bijdrage niet nodig heb ben. De SP denkt dal juist alleen staanden de kans lopen in een geïso leerde situatie te komen. En de partij veronderstelt hel als bekend, dat de groep van alleenstaanden de groot ste en snelst groeiende groep in onze samenleving is. Daarbij ver wijzend naar de groeiende groep alleenstaande ouderen. BIJDRAGE MINIMA TE LAAG In de brief geeft de SP aan dat een (doorsnee) gezin met twee kinderen - in het kader van het doorbreken van sociaal isolement - met een bedrag van ƒ100.- niet veel kan doen. Wellicht kan hiermee voor twee kinderen het lidmaatschap van een vereniging betaald worderr. En dan gaat het al om een goedkoop lidmaatschap. Bij de handbalclub betaal je al vlug ƒ190,- per jaar per persoon. En dan moet je ook nog eens de sportkleding e.d. aanschaf fen. SCHOUWBURGABONNEMEN T NIET BETAALBAAR 65-plussers kunnen met ƒ100,- niet echt uit de voeten, stelt de SP. Met de bijdrage kun je hooguit één keer per jaar naar de schouwburg. En een abonnement voor de schouwburg is niet te koop voor ƒ100.-. STRUCTURELE OPLOSSING De SP wijst er op dat ze bij de aanvraag voor de bijdrage hun hele hebben en houden op tafel moeten leggen. Veel mensen - vooral oude ren - ervaren dat als vernederend en betuttelend. De SP bepleit een struc turele oplossing. De vrijwil ligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. CHAUFFEUR Synthese zoekt voor de jongeren- bus van Synthese zelf een chauffeur die samen met een beroepskracht de jongerenbus naar ontmoetingsplaat sen rijdt in Venray en omgeving. De persoon moet in bezit zijn van een rijbewijs en affiniteit met jongeren hebben. De werktijd is op donder dagavond. Voor meer informatie over deze vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray. Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). Duathlon en amusement in Venray met Pasen Het weekend van 12 en 13 april is Venray het toneel van het spor tieve spektakel dat Power(wo)man Holland heet. Het sportieve zwaartepunt ligt op Tweede Paasdag. Dan rent en fietst in het rond het centrum de (inter)nationale duathlon-top. Venray is de Nederlandse wed strijd in de ITU Powerman Worldseries en voor Nederlanders staat het nationaal kampioen schap duathlon lange afstand op het spel. Voor allen geldt als extra stimulans de prijzenpot van 50.000 gulden. De wedstrijd op het verkeersvrije en snelle par cours wordt omlijst door een spet terend programma. Tal van toppers hebben zich dan ook gemeld voor de Power(wo)man Holland. Een greep uit het deelne mersveld. Bij de heren start onder meer de Zwitser Daniël Keiler, tweede op het WK lange afstand. Ook Norman Stadler is van de par tij; twee jaar geleden nog tweede in Venray. De jonge Belg Benny Steenman. wereldkampioen 1997 bij de junioren, probeert het bij de grote jongens. De Nederlanders worden vertegenwoordigd door onder meer Armand van der Smissen, vorig jaar tweede van Europa. Huub Maas en Jan van de Marei. Op de deelnemerslijst bij de dames ontbreekt eigenlijk alleen Irma Heeren. Voor haar komt Venray nog te vroeg. De Nederlandse topper bij de vrouwen is nog onvoldoende hersteld van een blessure. Ze kan dus geen partij bieden aan Susanne Nedergaard. De Deense werd orig jaar derde op de WK en won Powerman Holland in 1996. De winnares van vorig jaar. Lucy Smith, komt haar titel verdedi gen en krijgt ook concurrentie van de Tsjechische Alena Peterkova. De toppers verschijnen maandag om 13.00 uur aan de start. Zondag staat het Open Nederlands Kampioenschap voor Jeugd en Junioren op de rol. Plus wedstrijden voor de jeugd van de basisscholen en het voortgezet onderwijs. Speciaal voor scholieren, families, bedrijven en vriendenclubs is er de Trio Estafette. En omdat toch ieder een uil de duathlonwereld aanwezig is. wordt er in Venray ook gepraat over de toekomst van de sport. In samenwerking met de Europese Triathlon Unie wordt een jeugdcon- gres gehouden, gekoppeld aan een gezellig kamp voor jeugdige atleten uit Europa. BEWEGEN MET TAAI TAAI Het sportfestijn wordt sinds vorig jaar aangekleed met een 'Powertainment'-programma. Muziek en smakelijke hapjes zorgen ervoor dat bezoekers zich geen moment hoeven te vervelen. Dit jaar opgezet rond het thema muziek en bewegen. Bedrijven kunnen zater dagmiddag en -avond in een ont spannen sfeer eikaars krachten meten en gelijktijdig bouwen aan de team spirit. Hel hele omlijstende programma speelt zich af in een grote feesttent op het parkeerterrein tussen Grote Kerk en Raadhuis, aan de Raadhuisstraat in hartje Venray. Zondagmiddag van 13.00 tot 18.00 uur zit het tjokvol met allerlei vor men van bewegen op muziek. Vanaf 20.00 uur is het podium voor het Limburgse duo Taai Taai en de Havenzangers, die zorgen voor een Hollandse afsluiting van Paaszondag en een mooie opwarmer voor de wedstrijd van zondag. Voor iedereen wat dus tijdens Power(wo)man Holland, met Pasen in Venray. Reden om de slogan van de organisatie aan te heffen: 'So, if you're though enoughbe there! In de maanden april en mei wor den in diverse supermarkten "goede voedings demonstraties" gehouden. De demonstraties zijn een initiatief van de Hartstichting, de diëtisten en de supermarkten. Mensen die meer te weten willen komen over gezond en verstandig eten kunnen zich hiervoor aanmel den bij de desbetreffende super markt. De demonstraties duren ongeveer 1.5 uur en zijn voor maxi maal 15 personen. De deelnemers maken bovendien kans op twee minuten gratis winkelen. De demonstraties zijn op 22 april (C-1000), 14 mei (Albert Heijn en Plusmarkt) en 19 mei (Plusmarkt). De sponsorloop op basisschool De Kemp heeft woensdagmorgen een voorlopig bedrag van 1106 gul den opgeleverd. De kinderen van de basisschool renden rondjes door de wijk om daarmee geld in te zamelen voor dove kinderen in Tanzania. In dat Afrikaanse land heeft oud-leer linge Suzanne Janssen haar stage periode doorgebracht. Voor de stich ting Shubi, die zich in'zet voor de dove kinderen in Tanzania, zetten de kinderen van De Kemp hun beste beentje voor. Over het werk in Tanzania heeft Suzanne Janssen op school verteld en dia's, foto's, wand kleden en andere zaken getoond. Goed weer. een enthousiast publiek langs de straten en buurtbewoners die zelfs huis-aan-huis de vlag hadden uitgestoken. Dat waren de ingrediënten van de sponsorloop van De Kemp. 11 Het is deze week twaalfeneenhalf jaar geleden dat slager Bart Oorrtens in Veltum zijn winkel/slagerij open de. Zeventien jaar geleden startte Oomens in Deurne een slagerij in een van de panden van het winkel centrum Veltum. Dat pand stond toen al enkele jaren leeg. Oomens. die zelf in Veltum woont, vond dat een fraaie plek met mooie ligging om in Venray te starten. Van dat besluit heeft hij nooit spijt gehad. Nooit spijt, ondanks het feit dal het de eerste elfeneenhalf jaar "doffe ellende" was in het Veltumse WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Winkelcentrum dat steeds verder verpauperde. "De kranten hebben vol gestaan van de "gevechten" met de eigenaars" aldus Oomens, die desondanks zijn zaak overeind hield. Hij is content dat het winkel centrum eindelijk is opgeknapt en een mooie uitstraling heeft. Zijn sla gersvakmanschap draagt daar zeker een steentje toe bij en ziet de toe komst dan ook zonnig tegemoet. Inbraak in woning In de nacht van donderdag op vrij dag, tussen 03.30 en 4.30 uur is een inbreker wel zeer brutaal geweest om in te breken in een woning aan het Molenpad. Eerder die nacht werd nl. de ambulance gealarmeerd voor een spoedgeval in die woning. Een 24- jarige Venraynaar moest met hart klachten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn echtgenote volgde met haar eigen auto de ambulance naar het ziekenhuis. Toen zij een uur later in haar woning terugkeerde ontdekte zij dat er was ingebroken. Ontvreemd werden een portefeuille met ƒ140,- en persoonlijke papieren en vier gouden ringen. Een indruk... Wanneer u met Pasen een bezoek brengt aan onze showroom zult u versteld staan van de unieke sfeer, welke wij in samenwerking met La Meublerie uit Venlo hebben gecreëerd. Als u deze sfeer ondergaat zult u snel merken welk een belangrijke rol dit speelt bij de keuze van een schouw of haard. De binnenhuis-adviseurs van La Meublerie gaven elke hoek van de showroom een aparte ambiance, zodat u bijvoorbeeld bij de marmeren en zandstenen schouwen een volkomen andere sfeer zult aantreffen dan bij de Scandinavische kachels of haarden van staal met etswerk. U bent van harte welkom op deze zeer speciale Paasshow op 10 en 11 April van 10 tot 21 uur en 2e paasdag van 10 tot 17 uur VANBENTHUM EXCI.US1F.F Het enorme succes van het vorig jaar heeft ons gestimuleerd er dit jaar samen wederom een unieke show van te maken. Om het geheel te completeren bouwden wij ook nu voor deze Paasshow een paviljoen, waarin La Meublerie nog extra de paassfeer onderstreept met zeer exclusieve meubelen. Ook zult u hier diverse toepassingen aantreffen van onze haarden, welke door La Meublerie ingepast werden in eigentijdse interieurs. Hier kunt u ook terecht met uw vragen en ideeën om met uw favoriete schouw uw persoonlijke interieur te completeren. /'irrmli' Jï. IVvlo. lel. 077-1.UJ.MI e*». ^ca/soaA VAN BENTHUM HAARDEN, HEIDE 8, OEFFELT. TEL. (0485) 362 117 (TUSSEN NIIMEGEN EN BOXMEER) Naam: Adres: Postcode, woonplaats: antwoorden vraag 1 j vraag 2: vraag 3: vraag 4: ifland Netwerk 2000 is een initiatief van de afdeling Venray van Veilig Verkeer Nederland. De organisatie streeft naar een zo groot mogelijke verkeersveiligheid voor alle weggebruikers. Het initiatief vloeit voort uit de wens van velen die de verkeersveiligheid een warm hart toedragen. Denk daarbij aan politici, ambtenaren, politie, onderwijsmen sen maar vooral ook ouders van kinderen. Netwerk 2000 organiseert tal van activiteiten om de bewustwording voor veilig verkeer te bevorderen. Een van de activiteiten is o.a. het afnemen van het verkeersdiploma, dat binnenkort zal gebeuren. Netwerk 2000 is onlangs een verkeersquiz gestart. De quiz is elk weekend te zien op Kabelkrant Venray en er zijn maandelijks 3 VVV-bonnen ter waarde van elk ƒ25,- te winnen. Bovendien zal vanaf de maand april de quiz ook in Peel en Maas gepubliceerd gaan worden. Hieronder staan de vragen voor de maand april. De oplossingen kunt U inzenden voor 1 mei aan Netwerk 2000, Randenrade 70, 5807 BM Oostrum. U kunt ook mailen via Netwerk2000@tref.nl De bus wil wegrijden bij de bushalte. Moeten José en Anne-Wil de bus voor laten gaan? 1.Ja 2. Nee vraag 1 vraag 2. Je ziet 3 kinderen lopen. Frederieke loopt in de berm. Reinier loopt op de rijweg. Remco loopt op het fietspad. Wie loopt op de goede plaats? 1. Frederieke 2. Reinier 3. Remco vraag 3. José gaat rechtdoor. Zij krijgt te Mag José eerst gaan? met fietsers, die willen afslaan. 1. Ja 2. Nee vraag 4. Vera komt bij een verkeersplein. Moet Vera voorrang geven aan Robby?

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7