Rondhangen in de bus c Z3 Nieuw onderzoek naar TBS-afdeling Raadsleden hadden brief SP niet Hy 3 Geen koopavond op Goede Vrijdag Oprichtingsvergadering Huurdersvereniging Optiek Verhoeven houdt u niet voor het lapje.... OPTIEK VERHOEVEfl PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Eieren kijken in de bibliotheek LENTEKRIEBELS? TUINPLANNEN? COMPOSTDAGEN BIJ VAN RATTINGEN! PEEL en maas donderdag 9 april 1998 - Pagina 15 Verveling drijft jongeren De voormalige SRV-wagen oogt nog wat kaal. Waar vroeger de kassa stond is een barretje inge richt en de koelruimte bevat fol ders. Banken langs de wanden en een tafel er tussenin. Voila de jon- gerenbus. Het jongste middel van de jeugdhulpverlening om haar doelgroep te bereiken. Sinds drie weken staat de bus elke donder- in Venray. Eerst twee keer op hef Schouwburgplein, sinds vori- e week in Landweert. (door Bert Albers) Achterin de wagen zit een groepje van vijf jongeren in het schemer donker. Twee jongens en drie mei den. Tussen de muziek van rapper Hakim door klinken hun stemmen. Ze schijnen zich niets aan te trekken van de aanwezigheid van jongeren werker Bert Verstappen en een sta giaire. Die houden zich een beetje afzijdig bij het barretje. Als ze mer ken dat de binnengekomen gast 'iemand van de krant' is. vraagt het groepje nadrukkelijk aandacht. Natuurlijk willen ze graag vertellen. Wat wil de journalist horen? Dennis Goumans voert het hoog- sie woord. Dennis is 17. woont al zelfstandig en is dus een man van de wereld. De andere vier zijn 14 en 15 jaar. Ze komen allemaal naar dejon- jerenbus uit verveling. Wat doen ze op de dagen dat de bus niet ver schijnt en wat deden ze voordat ze inde oude winkelwagen konden zit ten? "Rondhangen. Op het school- 'jlein of bij iemand thuis", zegt lenjamin Schoon (14). Bij voorkeur niet in het eigen huis. "Daar zit je ook maar wat te zappen", zegt hij. erest valt hem luidruchtig bij. In de bus is zappen er niet bij. Een televisie ontbreekt aan de inrichting. Wel liggen er allerlei tijdschriften, (tandt de petroleumkachel en zijn koffie en thee voor niks. In het rek uiteraard het obligate foldermateri aal. het gaat tenslotte om een vorm van hulpverlening. Bert Verstappen heeft wel een video-afspeler waarin lij -op verzoek- (voorlichtings) films kan draaien. De verzoeken blijven vooralsnog uit. De Venrayse jeugd kan zich voortaan amuseren in een jongerenbus. NIKS TE DOEN Na een half uurtje kletsen is de boodschap wel duidelijk. Voor jon geren van pakweg twaalf tot zeven tien jaar is het in Venray een dooie boel. Dorien Hermsen (15) en Natasja Vermeulen 14) wonen alle bei in Desselke. In de wijk en daar buiten is er weinig wat hen boeit. Uitgaan doen ze af en toe. "Soms naar de disco op zaterdag. Als we binnen komen. Het is allemaal boven de zestien". Ook in Dingus komen ze niet. 'Junkie-hut' en 'teveel blowers' is het weinig vleien de oordeel over het open jongeren centrum. Benjamin wil op woens dag of vrijdag wel eens de jongerenkelder bij het wijkcentrum in Landweert bezoeken, maar eigen lijk vindt hij de bezoekers daar ook al te oud. Veel is allemaal niet en het vijftal is dan ook blij met de bus. Van de veertienjarige Joyce mag de bus elke dag komen en Natasja is het met haar eens. Haar ouders weten ze waar ze zit. Vragen stellen doen ze niet. "Ik zeg gewoon 'Hoje' en ga weg", zegt ze. De vader van Joyce weet ook waar zijn dochter zit. Rond negen uur steekt hij z'n hoofd door de schuifdeur om haar op te halen. Bert Verstappen maakt van de gelegenheid gebruik om pa meteen even uit te leggen waar de jongerenbus voor dient. Pap lijkt maar matig geïnteresseerd. MEEVALLER Even voor half tien is het voor de jongeren tijd om te vertrekken. Ze ruimen wat prulletjes op en stappen naar buiten. "Wanneer komt het in de krant?", willen ze nog weten voordat ze afscheid nemen. "Tot volgende week", klinkt het daarna. Voor Bert Verstappen een bemoe digend zinnetje. Hij is toch al niet ontevreden over het bezoek. Net als de eerste week had hij over de hele avond zo'n acht jongeren in z'n bus. Een paar stonden al op het plein te wachten. "Het is een nieuw middel en moet nog wat bekendheid krij gen, maar de belangstelling valt helemaal niet tegen". Verstappen is benieuwd hoeveel jongeren er in Landweert en de andere halteplaat sen op de bus staan te wachten. Maar dat is volgende week. Voor deze avond zit het werk erop en hobbelt de SRV-wagen in slak- kentempo terug naar de garage in Horst. Optiek Verhoeven houdt er niet van te bekvechten over goedkoop of nog goedkoper. I'iralénprijzen, piï't, het /.on wat In liet land der blinden is eenoog koning. Bij Optiek Verhoeven gaat het om geheel andere zaken Om kwaliteit, om oog/org, om persoonlij ke benadering1 l.n wat de prijzen betreft, zal Optiek Verhoeven u nooit voor t lapje houden In elke prijsklasse krijgt u altijd kwaliteit die u verwacht, de beste!! tsbepalend! I. roles Irani Ui - SfiOl lil I Venray telefoon Sfi 24 (IV Welgeteld één Venrayse politi- is was vorige week vrijdag aan wezig tijdens de open dag bij het [ezin Janssen aan de Bingelkruid. <n Joost van de Vorle was via de media geïnformeerd. Via het post akje op het gemeentehuis had de 'lief van de SP de raadsleden tamelijk niet bereikt. De belangstelling van de politiek ^lond in schril contrast met de aan lacht die het woonprobleém van foirtin, Feika en Danny Janssen in Ifanten en op radio en tv kreeg. De ifwezigheid valt de raadsleden tor bel echter niet aan te rekenen, Want de interne post op het gemeen tehuis heeft niet goed gewerkt. Dat j'eek deze week bij navraag. PvdA- 'ractievoorzitter Truus Kemmelings merkte maandag in de commissie al op dat in haar postvak geen ,r|ef van de SP had gezeten. De Jrief had haar en de andere raadsle den wel moeten bereiken, want hij ft,as behalve aan hel college gericht aan 'alle oude en nieuwe raadsleden van de gemeente Venray'. Woordvoerster Thea Koot van de gemeente erkende dat de brief ech ter niet in de postvakjes was terecht gekomen. Onderzocht zal worden wat de exacte oorzaak hiervan is. (ÏEEN LUXE De familie Janssen is door de geringe politieke belangstelling niet echt teleurgesteld. "Ons probleem is niet opgelost, maar het heeft in ieder geval aandacht gekregen. Als we niets hadden gedaan, hadden we zeker geen woning gekregen. Nu moeten we afwachten", zeggen Martin en Feika. De reactie van directeur De Jong van Woningstichting Noórd- Limburg heeft hen wel gestoord. Op tv beweerde De Jong dat de familie Janssen niet één, maar twee huizen aangeboden heeft gekregen. De ene woning was wat kleiner, maar de huur was betaalbaar, beweerde De Jong. Het andere huis was de grote re (en duurdere) woning op de Kempweg. Die opmerking klopt wel, volgens Martin en Feika. maar de woning was niet geschikt. "Ruimte is voor ons een noodzaak, geen luxe. We hebben voor de woning aan de Kempweg gekozen, vanwege de lig ging bij het centrum, de ruimte en omdat die beter aan te passen is. Niet vanwege de luxe", aldus Janssen. "Bovendien had die andere woning een enorme tuin, fantastisch voor een gehandicapte om te onder houden". Volgens het gezin wordt door de opmerkingen van De Jong de suggestie gewekt als zouden zij een goede woning voorbij hebben laten gaan voor de luxe van een gro ter huis, waarvan ze vervolgens de huur niet konden betalen. Mogelijk oplichting De meldkamer van do politie in Venlo en de basiseenheid in Venray heeft tientallen telefoontjes te ver werken van mensen die een brief van een Horster bedrijf hadden ont vangen. Daarin wordt gevraagd een bedrag van ƒ70,- over te maken voor een mocca servies en kans te maken op een hoofdprijs van ƒ20.000,- of voor 'n zekere tweede prijs. Niet alleen uit de regio maar uit het hele land kwamen de meldin gen. De politie, die met het onderzoek is begonnen, vermoedt oplichting en adviseert de brievenontvangers niet te reageren. Bromfietsen gestolen Dinsdagmiddag werd tussen 16.45 en 17.00 uur een achter een bedrijf aan de Poststraat gestalde bromfiets van het merk Vespa type Ciaro van een 18-jarige inwoner gestolen. De bromfiets was niet afgesloten. Dinsdagavond werd vanaf de par keerplaats bij de hockeyclub aan de Leunseweg gestalde bromfiets van het merk Aprillia gestolen. De bromfiets heeft een waarde van ƒ5.000,-. De eigenaar is een 16-jari- ge Venraynaar. Aan de Veltumse Kleffen werd dinsdagavond een snorfiets van een 31-jarige Venraynaar gestolen. De snorfiets was van een verzekerings plaatje voorzien en dat werd aan de surveillancedienst doorgegeven. De politie zag omstreeks 01.15 uur op de Grote Markt dat een snorfiets werd voortgeduwd door een bij de politie bekende 28-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats. De man werd aangehouden en ingeslo ten terwijl het onderzoek in deze in andere soortgelijke onopgeloste zaken wordt voortgezet. Jongen stak plotseling weg over Vrijdagmiddag omstreeks 16.00 uur fietsten drie jongens van onge veer 13 jaar over het fietspad langs de Maasheseweg. Toen het drietal ter hoogte van de spoorwegover gang werd ingehaald door een per sonenauto, bestuurd door een 21- jarige inwoner van Boxmeer, stak één van de jongens plotseling de weg over. De bestuurder van de auto kon de jongen niet meer ontwijken. Die werd geschept en liep daarbij onder andere een armbreuk en her senletsel op. Hij werd per ambulan ce naar hel ziekenhuis vervoerd en ter observatie opgenomen. Eerlijke vinder doet oproep Een eerlijke vinder uit Oostrum deed bij de politie aangifte van zijn vondst. Hij had namelijk in zijn woonplaats een zilverkleurig dameshorloge, met een bandje en Romeinse cijfers gevonden. Volgens de vinder was het een mooi klokje en zeer waardevol. De verliezer kan zich melden bij de politie, tel. 531111. Rieten mand gestolen Uit een tuin bij een woning aan het Zevenblad werd een rieten mand met een afmeting van 50 bij 120 cm gestolen. De waarde van de mand bedraagt ƒ100,-. De benadeelde is een 55-jarige Venraynaar. Snel Betrouwbaar STQ^ER^IJ REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATiES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Geen werk zonder honing De komst van de TBS-kliniek staat ter discussie. Een groeiend aantal mensen maakt zich terecht zorgen over de negatieve aspecten van een TBS-kliniek in Venray. Zaken als veiligheid en leefbaarheid in onze buurten staan onder druk. De vervangende werkgelegenheid wordt als (enig?) positief aspect genoemd. In Dagblad de Limburger van 3 april jl. worden beiden zaken afzon derlijk naar voren gebracht. Onder de kop 'Werk VvGI dankzij TBS- kliniek' wordt deze zegening naar voren gebracht. Het verdient aanbe veling deze vervangende werkgele genheid in realistische proporties te plaatsen. Uit officiële cijfers van het Ministerie van Justitie (december 1997) blijkt dat van alle TBS-inrich- tingen gezamenlijk meer dan 60% van het totale personeel als bewa kingsbeambte werkt. Dat betekent dat slechts 100 arbeidsplaatsen overblijven voor alle resterende functies. Halen we vervolgens hier van de functies voor management, kader, administratie e.d. af dan blijft slechts 15% van de 250 arbeids plaatsen over voor medische staf, verpleging en therapeuten. Met een beetje goede wil praten we dus over 40 potentiële arbeidsplaatsen voor medisch personeel van het VvGI. Hierbij nemen we gemakshalve aan dat elke VvGI-medewerker door de TBS-kliniek geschikt wordt bevon den, de relevante opleiding heeft en het werk bij de TBS wil gaan doen! Het tweede artikel betreft de vei ligheid in de psychiatrie in het alge meen. Een betere waarborg voor de rechten van de patiënt, het vroegtij dig ontslaan van patiënten en het gebruiken van psychiatrie om 'over last en problemen in de maatschap pij te verhelpen' brengen de veilig heid onder grote druk zoals blijkt uit intern onderzoek.Dit staat ons in Venray ook te wachten bij de moge lijke komst van een TBS-kliniek. Het is juist hierom dat de vereni ging 'TBS NEE/De Boze Bij' van mening is dat de gemeente in haar ijver voor werkgelegenheid voorbij is gegaan aan zaken die voor geheel Venray zwaarder wegen dan 40 werkplekken vervangende werkge legenheid. Dat elk werk wat ople vert is voor deze Venrayse bijtjes een schrale troost. Harrie Swinkels Vereniging 'TBS NEE' Winkelcentrum Venray heeft zijn leden geadviseerd op vrijdag 10 april om 18.00 uur te sluiten. Dit in verband met Goede Vrijdag. De ver wachting is dat de leden het advies zullen opvolgen. Gevaarlijk spel Een zestal jongeren van ongeveer 16 jaar had een nieuwe 'hangplek' gevonden, maar ook een nieuw spel. Ter hoogte van het viaduct van de Rosmotenbaan hadden zij langs de A73 hun 'hangplek'. Als er auto's kwamen aanrijden werd snel de weg overgestoken. Gelukkig zijn er geen ongelukken gebeurd. Wel hebben verschillende bestuurders de schrik van hun leven gekregen. De politie heeft het zestal op het gevaar gewe zen én te verstaan gegeven dat een volgende keer proces-verbaal zal worden opgemaakt. De gemeente start een nieuw onderzoek naar een locatie voor de resocialisatieafdeling van de geplande TBS-kliniek in Oostrum. Het onderzoek gebeurt volgens een herzien programma van eisen dat is opgesteld door de stichting TBS-kliniek. Daarin staat niet meer dat een kavel eigendom van het Van Gogh Instituut moet zijn en al de juiste bestemming moet hebben. Het onderzoek begint volgende week en duurt ongeveer tien weken. Gehandhaafd zijn de eisen dat de nieuwe locatie buiten de omheining van de kliniek moet liggen en goed bereikbaar moet zijn. De bewoners van de resocialisatieafdeling moeten eenvoudig, te voet, per fiets of met de bus naar winkels en uitgaansge legenheden kunnen. De oppervlakte van het benongde perceel is 1000 m2, voor het gebouw zelf denkt de TBS-kliniek daarvan 400 m2 nodig te hebben. Bij elke locatie wordt daarnaast gekeken naar zaken als het bestemmingsplan en de eigen domssituatie en de inpassingsmoge- lijkheden. Het voorstel voor het nieuwe locatie-onderzoek komt vandaag (donderdag) in de commissie voor culturele, maatschappelijke en sociale zaken. Het onderzoek wordt door eigen ambtenaren uitgevoerd. Eind juni wordt een voorstel voor een locatie verwacht. Na een voor lichtingsrondje en een bezwaarpro cedure wijst de gemeenteraad vol gens plan in november de definitieve locatie aan. LAATSTE FASE Sinds 1996 is bekend dat een TBS-kliniek naar Venray komt. De kliniek wordt gevestigd op het ter rein van De Wendel aan de Wanssumseweg in Oostrum. In de kliniek worden ongeveer honderd gedetineerden met psychiatrische problemen behandeld. Pas tijdens een voorlichtingsavond in januari dit jaar werd duidelijk dat de reso cialisatieafdeling die de kliniek hoort niet op hetzelfde terrein wordt gebouwd. Een resocialisatieafdeling is de laatste fase van de behandeling en hoort niet op het hetzelfde terrein als de kliniek thuis. De patiënten moeten weer in een 'normale' omge ving wonen om zich voor te breiden op definitieve terugkeer in de maat schappij. Voor de afdeling hadden gemeenten en de stichting TBS een plaats op het St. Anna-terrein voor zien. Dat voornemen leidde tot onrust onder omwonenden. Die richtten een actiegroep op. 'De Boze Bij'. De actiegroep is inmiddels omgevormd tot de vereniging 'TBS Nee'. Die richt zich tegen de komst van een TBS-kliniek in heel Venray- centrum en zet zich in voor een vei lig Venray. Op dinsdag 14 april wordt in zaal In den Engel, Poststraat 1 te Venray, om 20.00 uur, de oprichtingsverga dering gehouden van de Huurdersvereniging Noord- Limburg. Voor deze vergadering zijn alle huurders van een woning van de Woningstichting Noord- Limburg uitgenodigd. Zoals al eerder aangekondigd wordt de Huurdersraad van de Woningstichting Noord-Limburg omgezet in een Huurdersvereniging, die geheel onafhankelijk van de Woningstichting gaat werken. Met het oprichten van deze Huurdersvereniging wordt tegemoet gekomen aan het voorschrift van de Rijksoverheid, dat de huurders wezenlijk meer invloed moeten kunnen uitoefenen op het gebied van de verhuurder; in dit geval de Woningstichting Noord-Limburg. De nieuwe Huurdersvereniging zal de belangen van de huurders van Wat was er eerder, de kip of het ei? In de bibliotheek Venray kun je niet alleen boeken lezen over kip pen. Nu kan iedereen van dichtbij allerlei dingen bekijken die met de kip, het ei en de boerderij te maken hebben. In de weken rond Pasen is de bibliotheek namelijk versiert met van alles wat met de kip en het ei te maken heeft. Een groep Noord-Limburgse pluimveehouders, verenigd in de stichting 'Blij met een ei', heeft de versiering van de bibliotheek op zich genomen. Met dit initiatief wil de stichting de aandacht vestigen op de iegpluimveesector. Doel van de stichting is de bekendheid vergroten van pluimveebedrijven en produc ten die van eieren gemaakt kunnen worden. De vitrine staat bomvol informatie over de stichting en de pluimveesector. De verschillende houderijsystemen, soorten eieren en eiproducten staan stuk voor stuk uit gestald. Om het gebouw nog meer te ver sieren. richtten de biebmedewerkers zelf een andere vitrine in met een verzameling kippenbeeldjes. Bovendien draagt de bibliotheek momenteel het thema platteland. Kortom, er is van alle te zien voor geïnteresseerden in de pluimvee houders en de boerderij. Tot donderdag na Pasen blijft de uitstalling staan. De bibliotheek in Venray is te vinden aan de Merseloseweg 59. Van dinsdag tot en met donderdag is die geopend tussen 11.00 en 18.00 uur. op vrij dag van 11.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. een woning van de Woningstichting zo goed mogelijk behartigen. Hieronder vallen onder meer het huurbeleid, de kwaliteit van de woningen, de woonomgeving, de woonruimteverdeling en de huur overeenkomst. Op de oprichtingsvergadering zal het grote belang van de Huurdersvereniging nader uiteenge zet worden. Degenen, die zich nog niet als lid hebben opgegeven, krij gen daarvoor deze avond de gele genheid. De nieuwe Huurdersvereniging moet de organi satie bij uitstek worden, die als gelijkwaardige gesprekspartner van de Woningstichting Noord-Limburg zal optreden. Daarom wordt ver wacht, dat zeer vele huurders van een woning van de Woningstichting de oprichtingsvergadering zullen bijwonen en zich als lid zullen opgeven. Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 30 maart tot en met 5 april kwamen bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de volgende goederen: VERLOREN Diverse bankpasjes; agenda, groen met goudkleurig biesje: bibli otheekboek in tasje Xenos: goud/rood-kleurige broche met don ker rode steen; leren portemonnee, ovaal met rits inh. o.a. pillendoosje, bankpasjes, paspoort, cadeaubon; klapbeurs met bankpas Postbank, pasjes, foto's en ƒ200,-; portemon nee met ƒ2.500,- en I Eurocheque: halsketting V-vorm; schakelketting met gouden Wilhelmina muntstuk van ƒ5.-; leren jas; lidmaatschaps kaart bibliotheék; grijs geruite herenpet. DIEREN Tijgerachtige kater. GEVONDEN Tuinbroek bedrukt met cijfers en figuren; fototoestel in tas, Minolta met extra lens; dameshorloge met leren riempje en Romeinse zwarte cijfers; quartz herenhorloge, zwarte wijzerplaat. Analoog; cadeaubon VVV; brak reu met slipketting; labrador Tattoo; rode kat met rood/blauw bandje. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. Oorlogstuig Tijdens landbouwwerkzaamheden op een akker aan de Horsterweg kwam een nog intact zijnde bris- santgraat van Duitse makelij naar boven. Het souvenir had een lengte van 30 cm en een doorsnede van 10 cm. In afwachting van de EOC werd het oorlogstuig veilig gesteld. Sorteer- en Recycling van Bouw- en Sloopafval Groen Recycling - Compostering Grondwerken - Containerverhuur Metaalweg 7, 5804 CG Venray Tel.: (0478) 585002, Fax: (0478) 550190 Van Rattingen heeft hele mooie compost uit eigen groenrecycling. Hierin is alleen materiaal verwerkt van bomen, struiken, gras enz. Dus geen GFT afval! op: vrijdag 10 april van 08.30 tot 16.30 uur zaterdag 11 april van 09.00 tot 15.00 uur en dinsdag 14 april van 08.30 tot 16.30 uur kunt u deze compost afhalen voor ƒ2.- per aanhanger (zelf laden)

Peel en Maas | 1998 | | pagina 15