Jongerenbus start in Venray St.-Odakapel in restauratie Pork+ moet perspectief bieden voor varkenssector VVV geen goed streek-product Goede ruil... De binnenkomer van de week Raad van State schorst milieuvergunning Beerkens Banden Met een persoonlijke aanpak weet u meestal meer te bereiken PEEL EN MAAS donderdag 12 maart 1998 - Pagina 5 Voorlopig tot zomervakantie Vanaf volgende week donder dag doet de Jongerenbus van Synthese voortaan Venray aan. In elk geval tot aan de zomervakan tie staat de bus elke donderdag avond ergens in de gemeente. Het Schouwburgplein is voorlopig de eerste halteplaats. De Jongeren bus moet een laagdrempelige voorziening zijn, waar jongeren die op straat rondhangen elkaar kunnen ontmoeten en informatie kunnen halen. De bus staat vanaf een uur of acht 's avonds op het plein. Voorlopig alleen op donderdag en de eerste weken alleen op het Schouwburgplein. Daarna neemt de bus volgens een schema wijken als Landweert. Brukske en Veltum en kerkdorpen als Leunen, Ysselsteyn en Oostrum op in de route. Dat bete kent dat jongeren om de paar weken Niet alleen grote Jappen grond zijn veel waard in deze tijd. Ook voor een paar vierkante meter kun je een leuk bedrag vangen. Als de grond maar op de juiste plaats ligt. Dat bleek maandag maar weer in de commissie Grondzaken van de gemeente. Daar kwam de aankoop door de gemeente van 5 m2 grond van slager Drabbels aan de orde. Een lapje tuin bij een woning aan de Stationsweg waarvoor Drabbels 9500 gulden ontvangt. Een aardige vierkante meterprijs van 1900 gul den. Daar moetje heel wat biefstuk jes voor verkopen. Min of meer gelijktijdig verkoopt de gemeente aan Drabbels een stukje grond om daarmee de tuin op hetzelfde per ceel te vergroten. Voor 290 m2 grond op hetzelfde perceel betaalt hij 14.500 gulden. Per saldo 285 m2 voor 5000 gulden, ongeveer 17,50. Een aardige ruil. Commissielid B. Linskens (PvdA) had kritiek op de aankoop van het taartpuntje ban 5 m2. De gemeente heeft die grond nodig voor de binnenkort aan te leggen rotonde op de kruising Stationsweg- Oostsingel. En heeft dus haast. Daar had Linskens best begrip voor, maar hij vond 9500 gulden niettemin een "exorbitant hoog bedrag". CONTROLE De transacties met slager Drabbels zijn onderdeel van een lange lijst met grondtransacties. De meeste daarvan hebben betrekking op groenstrookjes bij tuinen in Westeinde en Vlakwater. Bewoners kunnen overblijvende stukjes kopen voor 50,- m2. Dat heeft de raad enkele jaren geleden zo bepaald. Soms hebben die reststrookjes ech ter het formaat van wat in andere bestemmingsplannen een 'royale kavel' wordt genoemd. Op de lijst staan Teststroken' van 292 m2, 338 m2 en zelfs 478 m2. Dat zijn de top pers, maar stukjes van 100 tot 200 m2 zijn heel normaal. Ter vergelij king; op de lijst staat ook een kavel in het Oirlose bestemmingsplan De Leng. Oppervlakte 375 m2. Commissieleden Van Duijnhoven (SW) en Lemmens (vdV) maakten daarover opmerkingen. Van Duijnhoven was bang dat 'creatieve geesten' er ook wat anders mee kun nen dan alleen de tuin vergroten, Lemmens voelde zich zelfs een beetje op het verkeerde been gezet. Wethouder Kersten stelde de com missie gerust. Ambtenaren controle ren of de stukjes niet toch als bouw grond gebruikt kunnen worden en of de gemeente de grond in de toe komst niet zelf nodig heeft. "Het zijn echt kavels waar de gemeente niets mee kan", verzekerde Kersten, die de commissie er nog maar even op wees dat de politiek enkele jaren zelf heeft aangedrongen om al die reststrookjes op een eenvoudige manier van de hand te doen. Tegenwoordig wordt beter gelet op een efficiënter verkaveling volgens de wethouder. een avondje 'in de bus kunnen'. Geld voor een hogere frequentie is er niet. Misschien als het een succes wordt, maar dan moeten de gemeen- te(n) bijlappen. Sociaal cultureel werker Bert Verstappen is benieuwd of het wat wordt. "Kijken wat er op afkomt", zegt hij. Verstappen is niet somber gestemd. In Horst draait het project met de omgebouwde SRV-wagen die jongeren opzoekt op de plekken waar ze regelmatig verblijven bijna een jaar en is het een succes. "Bezoekers staan te wachten tot de bus komt", zegt hij. De Jongerenbus dient een tweele dig doel, vertelt Verstappen. Informatievoorziening en ontmoe ting. Beide op een laagdrempelige manier. De bus komt naar de jonge ren toe, het is warm en droog, de bezoekers kunnen een praatje maken, muziek draaien, desnoods tv of video kijken. Koffie en thee zijn gratis, alleen drugs zijn taboe. "Jongeren krijgen er aandacht. Ze kunnen rustig hun gang gaan zonder dat anderen hen lastig vinden of dat ze zelf last veroorzaken. Omwonenden zien dat er een stukje controle is". JOP Het middel Jongerenbus heeft volgeris Verstappen alles te maken met de huidige cultuur onder de jeugd van pakweg twaalf tot zeven tien jaar. Het leven van een deel van die groep speelt zich veelal buiten af. Dat is ook een gevolg van de veranderingen in de maatschappij en met name de opgroeiende allochtone jongeren die veel meer gewend zijn om op straat hun vertier te zoeken. Het ideaal voor de jonge renwerker zou dan ook zijn om in elke wijk (en dorp) een plek te heb ben voor die groep. Een zogenaam de JOP oftewel een Jongeren Opvang Plek. "Een plek met een paar banken, een tafel, eventueel overdekt. Met een vuilnisbak en misschien een fietsenrek. Gekozen in overleg met de jongeren zelf, waar regelmatig een hulpverlener of iemand van de politie langskomt". Of die hangplekken er komen is ook afhankelijk van het succes van de jongerenbus. Wat wel doorgaat is de oprichting van een jeugdplat- form, waarin jongeren zelf kunnen meepraten over het beleid. Het plat form is een onderdeel van het Integraal Jeugdbeleid van de gemeente Venray. In dat kader is Verstappen momenteel ook bezig met het in kaart brengen van de situ atie van jongeren in wijken en dor pen. Voor de zomervakantie moet de inventarisatie klaar zijn. Momenteel is Verhoeven Bouwgroep BV in opdracht van de Stichting Kruisen en Kapellen doende met groot onderhoud aan de St.-Odakapel aan de Hoenderstraat. Delen van het dakbeschot moesten worden vernieuwd, en daarvoor is het nodig om de leien opnieuw te leggen. Topsupport Venray voert dat deel van het karwei uit. Naderhand zal het heiligenhuisje aan de binnenkant nog een schilderbeurt krijgen. De stichting neemt de gelegenheid te baat om een oplossing uit te proberen voor een probleem, dat vanaf de vorige restauratie in 1982 hier, en in menig ander kapelletje speelt. Ter bescherming van de beelden zijn her en der plexï- of pantserglas geplaatst, die echter als ongewenst gevolg hebben, dat de zichtbaarheid minder wordt door de spiegeling van de ruiten. In de Odakapel wordt nu een glassoort opgesteld, die dat nadeel moet opvangen. Naar verwachting zal het werk binnen enkele weken afgerond kunnen worden. De Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray is vanaf 1981 steeds doende geweest in het belang van de kleine religieuze monumentjes, een kleine 70 in totaal. Hoewel in de afgelopen 17 jaren de meeste veldkruisen en wegkapellen opknapbeurten hebben gekregen en er bijgevolg over het algemeen goed bij staan, blijft er voort durend werk aan de winkel. Het onderhoud aan de Odakapel is daar een voorbeeld van. de tand des tijds knaagt aan alles, en moedwillige beschadigingen doen daar nog een schepje bovenop. WONINGNOOD De stichting kan het werk nu nog aan, maar dat dreigt binnenkort ernstig bemoeilijkt te worden door huisves tingsproblemen. Momenteel kan de groep nog gebruik maken van een souterrain in een van de gebouwen op de locatie Noordsingel van het Vincent van Gogh Instituut, maar iedereen weet, dat dat een aflopende zaak is. Men is dan ook al ruim een jaar op zoek naar een alternatief, tot nu toe zonder resultaat. De stichting wil graag in contact komen met instellingen, bedrijven of particulieren, die de helpende hand wil len reiken. Tot nu toe heeft deze organisatie gezorgd voor onderdak voor de Venrayse beelden in de heiligenhuis- jes, nu heeft zij zelfhulp nodig. Op initiatief van de Provincie en de gemeenten Venray en Nederweert is in samenwerking met het Innovatiecentrum Noord en Midden-Limburg het project Porc+ opgezet. Het project moet de varkenssector nieuwe impulsen en richtingen gaan geven. In grote lijnen komt het project er op neer dat onderzocht wordt welke kansen er zijn om aan het product varken meer toegevoegde waarde te geven. Noem het maar de "peel- ham" al enkele jaren het stokpaardje van Jos Waals. In deze regio worden hoofdzakelijk varkens gefokt die voor of na de slacht naar elders wor den vervoerd om verwerkt te wor den. Samen met het Innovatiecentrum zullen de kansen voor de regio wor den geinventariseerd waarna de drie opties met het meeste perspectief uitgewerkt worden. Met het project willen de initia tiefnemers het te verwachten verlies van werkgelegenheid, als gevolg van de herstructurering, proberen op te vangen. Het totale project zal 1,2 miljoen gulden gaan kosten. De Noordlimburgse gemeenten dragen daar ruim 105.000 gulden bij. Deze week ging de gemeenteraad van Meerlo-Wanssum accoord met een Hond uit auto gegooid In de nacht van zaterdag op zon dag, op de A73 tussen Venray en Vierlingsbeek, werd een hond. uit een rijdende auto gegooid. Gelukkig konden getuigen het kenteken van de auto noteren. Die getuigen kon den mét de politie de hand vangen en naar het asiel brengen. Het onderzoek loopt nog. Er zal zeker proces-verbaal worden opgemaakt. Heerlijk...! Het voorjaar is in zicht. Kom daarom 12, 13 of 14 maart naar onze modekijkdagen om te genieten van een nieuw en veelzijdig modebeeld. Voor iedere klant een aardige attentie! VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Doorrijden na aanrijding Een 26-jarige Venrayse kwam bij terugkeer bij haar op de parkeer plaats bij de flat tegenover de Clockert, vrijdagmiddag om 14.10 uur, tot de ontdekking dat haar auto door een ander motorvoertuig was beschadigd. De veroorzaker liet geen visitekaartje achter en voor haar wordt de schade op ƒ1.400,- geschat. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie. Een inwoonster van Ysselsteyn deed precies zoals het hoort bij een aanrijding. Haar auto raakte woens dagmiddag een aan de Poststraat geparkeerde auto van een 79-jarige Venraynaar. Zij stopte een briefje achter de ruitenwisser met haar naam en adres, maar ze belde ook de politie en deed melding van de aan rijding. In de kortste tijd was de zaak geregeld. De vrouw handelde zoals het hoort! Ze kreeg op afstand een schouderklopje van de politie. Patronen gevonden Een 30-jarige Venraynaar leverde bij de politie zes nog intact zijnde geweerpatronen af. Die werden in afwachting van de EOC veilig gesteld. financiële bijdrage van ƒ3475,-. De bijdrage van de gemeente Venray zal op ruim 17.000 gulden uitko men. Snel Betrouwbaar STOKERIJ REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Voor de Lionsveiling van zaterdag 21 maart a.s., waarvan de opbrengst is bestemd voor een vakantie van een groep ernstig gehandicapte kinderen, stromen de goederen gestaag binnen. Ter ondersteuning van dit goede doel publiceert Peel en Maas wekelijks een foto van één van de interessante artike len, die via het telefoonnummer 551640 worden ingebracht. Indien ook u dit goede doel wilt ondersteunen en tevens iets bijzonders wilt verkopen via de veiling, wordt u uitgenodigd dit nummer te bellen, want: u krijgt er wellicht meer voor dan u denkt! Deze week een sierlijke koffiekan. Regionale brainstormsessie over streekontwikkeling Jammer voor VVV, maar de profvoetbalclub is niet erg gewild als promotie-vehikel voor de regio. Kenners van de streek heb ben iets anders in gedachten als ze het hebben over streekontwikke ling en plattelandsvernieuwing. Fietsroutes, streekproducten en een kwaliteitsmerk scoren aan merkelijk hoger dan 'het product voetbal'. (door Bert Albers) Die conclusie mag je trekken na een brainstormsessie over het thema door bestuurders, ondernemers en andere 'kenners' van de regio. Vorige week kwamen, op initiatief van drie Rabobank-managers, een kleine dertig mensen bijeen om te stoeien met het onderwerp. Er kwa men tientallen ideeën bovenborre- len, waaronder het plan om regio naal de schouders onder de Venlose voetbalclub te zetten.. Met als doel promotie van de club (naar de PTT Telecompetitie) en de regio. Het idee werd eensgezind verworpen. GLOBAL VILLAGE Streekontwikkeling is een veelge- bezigd woord in deze tijden. Overal herontdekken mensen hun eigen roots, worden oude recepten opge diept en dialectboeken geschreven. De eigen streek is in. Of je nou in Friesland, Calabrië of Schotland komt. De trend is de tegenhanger van wat globalisering heet, ofwel 'the global village'. Dankzij moder ne vondsten als Internet, gsm-telefo- nie en snelle vliegtuigen is de wereld een dorp geworden, maar blijkbaar kunnen mensen de over zichtelijke wereld van het eigen dorp niet missen. Drie managers van Rabobanken in Limburg hebben van het feno meen 'streekontwikkeling' in het kader van hun studie aan de univer siteit van Nijenrode een project gemaakt. Na veel te hebben gelezen over het onderwerp en discussies met deskundigen, besloten de stu denten om ter afsluiting te peilen hoe deskundigen uit de streek zelf denken over het fenomeen. Wat zijn de sterke en zwakke punten, de kan- De milieuvergunning die de gemeente Venray aan het bedrijf Beerkens Banden heeft verleend, is voorlopig geschorst. Het ban denbedrijf mag daarmee voorals nog haar activiteiten niet uitbrei den met een servicepunt voor zwaar verkeer. De bezwaren van de omwonenden zijn het directe gevolg van de was serette die daar vorig jaar is geo pend. Om de geluidsoverlast van die wasserette tegen te gaan werd een 2,5 meter hoge muur opgetrokken zodat de achterzijde van de wonin gen aan de Leunseweg geen geluidshinder zouden ondervinden. De muren bleken een averechts effect te hebben. Het geluid van het verkeer van de Leunseweg weer kaatst nu via die muren naar de woningen waardoor de geluidsover last groter zou worden. Auto gestolen In de nacht van vorige week woensdag op donderdag werd een op de parkeerplaats van het apparte mentencomplex aan de Leunseweg geparkeerde zwarte Mercedes type 300 voorzien van het Duitse kente ken KR-YY-300 gestolen. De eige naar is een 25-jarige inwoner van Leunen. De waarde van de auto bedraagt ƒ10.000,-. Omdat bij de uitbreiding van Beerkens Banden een gelijksoortige muur over een lengte van 67 meter als geluidswal was voorzien maak ten de bewoners bezwaar tegen deze milieuvergunning. Dat argument werd op 24 novem ber vorig jaar bij de Raad van State ook als bezwaar naar voren gebracht. De gemeente Venray stel de bij de Raad van State dat het bezwaar van de omwonenden niet onvankelijk moest worden ver klaard omdat het aspect van de geluidsoverlast, veroorzaakt door die muur, niet in een eerder bezwaar was aangevoerd. De Raad van State stelde de gemeente in het ongelijk. In eerdere bezwaren is door omwonenden gesproken over geluidsoverlast. De preciese bron (in dit geval de muur) doet daarbij niet ter zake. De Raad van State acht het niet onaannemelijk dat het verkeersla waai ook via die nieuwe muur naar de woningen weerkaatst zal worden. De gemeente Venray had dan ook de akoestische gevolgen van deze maatregelen moeten bezien. De gemeente Venray heeft dan volgens de Raad van State de vergunning op dit punt onvoldoende voorbereid. Aangezien dit aspect van essentiële betekenis is, wees de Raad van State het verzoek tot schorsing voorlopig toe. sen en de bedreigingen, hoe wordt gedacht over typische streekproduc ten? Vorige week vrijdag kwam een breed samengesteld gezelschap bij een in restaurant De Kooy in Wanssum. Twee burgemeesters, ondernemers (uit de toeristensec tor), politici, vertegenwoordigers van brancheorganisaties, Kamer van Koophandel, VVV's enzovoort. De Rabobank-studenten hadden hun prof uitgenodigd om de zaak in goede banen te leiden. Professor dr. ir. Gerrit Broekstra hield de voet op het gaspedaal en het stuur in de rich ting van het einddoel om te voorko men dat het eindresultaat een vaag verhaaltje zou worden. De nadruk lag op wat de aanwezigen zelf kun nen doen aan vernieuwing en ont wikkeling. In vier groepen ging het gezelschap aan de slag. 'MADE IN De uitkomsten van de brainstorm sessies waren uiteraard niet sensa tioneel. Daarvoor was de opdracht te strak geformuleerd, de tijd te kort en ligt de denkrichting eigenlijk al te veel vast. Als het gaat om platte landsvernieuwing en streekontwik keling moet blijkbaar de nadruk lig gen op toerisme en recreatie, met daarnaast allerlei streekproducten uit de agrarische keuken. Andere economisch belangrijke factoren in de regio als industrie, logistiek en (in)distributie kwamen niet aan bod. Dat wil niet zeggen dat er geen aar dige ideeën op tafel kwamen. De ontwikkeling van een streek-keur- merk bijvoorbeeld. Een soort 'Made in De Peel' dat op elk product wordt voortgebracht in het gebied tussen pakweg Venlo, Weert. Helmond. Boxmeer en de Duitse grens. Een willekeurige geografische afbake ning, want over oppervlakte en grenzen van de regio werd niet gesproken. Een stempeltje dat alle bedrijven op hun briefpapier of enveloppen kunnen zetten waaruit blijkt dat Noord-Limburg toch maar mooi de "lekkerste regio van Europa' is was een ander praktische suggestie. VERVOLG De bijeenkomst krijgt in elk geval een vervolg. Drie werkgroepen met Noord-Limburgers gaan aan de slag met onderwerpen als identiteit en imago van de streek, ontwikkeling en promotie van streekproducten en grenzeloze samenwerking. Begin mei brengen de spontaan opgerichte werkgroepen verslag uit van hun werk. Voor de drie Rabobank- stu denten is dat al voldoende om de bijeenkomst geslaagd te noemen. "Er is belangstelling voor het onder werp en de manier waarop we het hebben aangepakt spreekt blijkbaar ook aan", zegt één van de initiatief nemers. "De opkomst en' de oogst aan ideeën is groot. We zijn ook blij met het vervolg". Cliëntadviseur m/v Elke klant is anders. Maar als cliëntadviseur heeft u snel in de gaten wie u tegenover u heeft. Dankzij dat speciale talent om u te kunnen verplaatsen in de situatie van elke klant, maar ook simpel weg door goed re luisteren. Bij Rabobank Venray-Oostrum gaat het er om dar iedereen een persoonlijk advies krijgt. U verkoopt producten voor zowel heralen, sparen, lenen als verzeke ren. Voor elke wens weet u het juiste financiële antwoord te vinden. Adviseren en verkopen, dat is uw vak. Of beter gezegt: de Rabobank Venray-Oostrum klant helpen om de beste keus te maken. Daarbij bent u alert op elke mogelijkheid om iets extra's te betekenen - een gezonde commerciële instelling. Nu verwachten we niet dar u direct, alle benodigde kennis in huis hebt. We verwachten wel dat u zich snel ontwikkelt tor allround adviseur, onder andere door actief te investeren in uw eigen professio naliteit en gerichte studies te gaan volgen. Bij de Rabobank bicden we uitstekende faciliteiten daar voor. Uiteraard zijn er altijd nog uw collega's waar u op terug kunt vallen. In onze bank is de cultuur gericht op samenwerken, mer klanten en met elkaar. Bent u zelf ook van nature een teamplayer, dan zult u hij de Rabobank een stimulerende werkomgeving vin den met een prettige dynamische sfeer. De functie van cliëntadviseur kan een prima basis zijn voor ver dere ontwikkeling. Onze organisa tie verandert en groeit voort durend, en biedt zo steeds diverse loophaanmogelijkheden. Met doorzettingsvermogen en de juiste instelling kunt u ze optimaal benutten. Vanzelfsprekend zijn onze arbeidsvoorwaarden uitste kend. Als basis voor deze functie denken we aan een hbo-opleiding. Ook als u binnenkort afstudeert, kunt u al reageren. En heeft u al enige ervaring in een verkoopfunc tie dan is dat een pre. Meer informatie over de functie van cliëntadviseur kunt u krijgen van mevrouw A.M.T. Jansen, com mercieel manager Cliënten Advies, te bereiken onder nummer (0478) 53 02 00. Stuur uw sollicitaties met c.v. binnen 14 dagen naar Rabobank Venray-Oostrum, ter attentie van de heer L.M.A.E. Moers, directeur. Postbus 64, 5800 AB Venray.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5