Zo ken ik Iemand De Vasten En dan nu.... dé deken zelf!! Vastentijd 2 óude Dialectmis Veldeke St.-Petrus'Bandenkerk Bereikbaarheid geestelijkheid van de Grote Kerk in zeer dringende gevallen Nederlandse bloemen- kweker schenkt paus Hibiscus PEEL EN MAAS donderdag 26 februari 1998 - Pagina Grote Kerk Deken: J. Coenen. Eindslraat 6, tel. 550740: kapelaan H. Bouman. Dr. Poelsstraat 4. tel. 550790; diaken: P. Hoedemaeckers, Whistlerstraat 1, tel. 582385. Priester in ernstig nood geval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Bindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30- 10.30 uur. Zaterdag: 9.00 H. Mis overl. ouders Neeteson-Custers; vooralle overl. parochianen (lam. Thoonen). 19.00 H. Mis Ad Verhagen en overl. fam. (coll); zwd. Karei Truijen en echtgen.; Annie Steeghs-Bonants (colICatharina' Vollenberg-Jacobs. echtgen. en zoon Piet: Marian Laurensse-Janssen (coll); overl. ouders Duijkers-Philipsen, kinderen en fam.; jufr. Adéle Manders; overl. ouders Emiel Beerkens. Gertruda Pelzer. Riek en Willy; Martien Bonants (coll); Annie v. Mil-Rutten (coll); Toon Kurstjens (coll): Hans v.d. Heuvel (coll); Jac Dierx (ver jaardag); Cris Smits: Jan Linders en Anna Linders-Donders. Zondag: le Zondag van de Veertigdagentijd. 9.30 Latijnse hoogmis voor oud-burgemeester en echtgen.; jrd. Johan Hendriks; overl. ouders Gerardus Thijssen-Maters en overl. kinderen en fam. 11.00 Dialectmis bgv het zilveren bestaan yan Veldeke Venray; zwd. Anna Gooren-Lemmen en echtgen. (coll): jrd. Harrie Janssen; jrd. Mia Schillings-Geenen; Sjoerd de Jong; jrd. Frans Hermans bgv 25-jarige bestaan Veldeke; overl. ouders Jansen-v. Sambeek. kleinzonen Peter en Igor (coll); jrd. echtp. Ser Bovee-Claassen: ouders Tacken- Maes; Jo Denissen; Lies en Herman Jeuken-Verhulsdonk. Maandag: 9.00 H. Mis om Gods zegen voor de parochie. Dinsdag: 9.00 H. Mis ouders Schols-Leers en overl. fam. Woensdag: 9.00 H. Mis uit dank; A. Marlens. Donderdag: 9.00 H. Mis voor onze zieke parochianen om genezing en een spoedig herstel. Vrijdag: 9.00 H. Mis voor alle overl. parochianen (fam. Thoonen). Dienbeurten: za 19.00: Mark, Paul (a), Mitch. Paul (m); zo 9.30: P. Vosbeek, G. Hoppenbrouwers, Leon. Eomer; 11.00: Stefan, Loek, Simone en Sief. Lectoren: za. 19.00: G. de Groot; zo 11.00: Jubileumviering Veldeke Venray. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel St. Annakapel Vincentiuskapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: W. den Harlog. Lector: K. Hilgers. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Lector: H. de Jong. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgievie ring in de Vincentiuskapel. Voorganger: W. den Hartog. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Donderdag: 16,45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Stiltecentrum: Maandag: 16.00-16.30 Spreekuur P. Zandvliet; 16.45-17.15 Yoga en meditatie. Donderdag: 10.45-11.45 Psalme^i- groep. 14.00-15.00 Gedichlengroep. 16.45-17.15 Yoga en meditatie. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Wou- tering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5. tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30, Leunseweg 5 of lel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 Volkszang; Kinderwoorddienst; Wim Linssen (coll); jrg. Teng Jacobs en dochter Truus; jrg. Ciska Jonkers. Zondag: 8.30 Overl. fam. Jansen- Krijns: overl. ouders Maas-Peters; overl. fam. Spee-Arts. 10.30 M.m.v. Zangers v. St. Frans; Grada Voesten (coll); Jacobus Naus; Harrij Gooren; Jacob Kersten (coll); uit dankbaarheid. Maandag: 18.30 Jrg. Arnoldina Aben-v.d, Mond. Dinsdag: 18.30 Voor onze parochie Venray-Zuid. Woensdag: 18.30 Jacobus Naus. Donderdag: 18.30 Voor religieuze roepingen. Vrijdag: 18.30 Truus Naus- Verheijen; jrg. overl. fam. Slits. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Dameskoor); Sjaak Bots (De Linde); Dina Hellegers-Marcellis (gymclub); Gerarda v. Kempen- Kuijpers; jrd. overl. ouders Nelissen-Gerards; overl. ouders Philipsen-v.d. Ven; overl. ouders Speijcken-Rongen; jrd. Lies Steeghs-Nelissen; Teng Steeghs en Hendrika Versteegen; overl. ouders Voermans-Strijbosch; uit dankbaar heid (L). Zondag: 10.00 Gerardus Custers en Petronella Custers-Litjens; overl. ouders Hesen-Heijligers en hun overl. kinderen Harrie en Annie; Jos Goossens; Mien Linskens-Takken; Jac Philipsen (verjaadag): overl. fam. Stevens-Steeghs; overl. ouders Willemssen-Op Hey. Woensdag: 9.00 H. Mis Willem Hesen en Anna Janssen; Christiaan Friesen en Catharina Thijssen. Vrijdag: le Vrijdag. 9.00 H. Mis Herman Kerkhoff, Anna Vervuurt en wederz. ouders; t.e.v. H. Hart en voor priesterroepingen. Parochie Leunen Ie Zondag van de Veertigdagentijd, le zondag van de maand: bijz. col lecte voor eigen kerk. Zaterdag: 19.00 Lsm. Michel loone en Marie Loonen-van Rens, EIly Loonen en EI ly v. Berlo; Leo Cox en Sophie Cos-Vervuurt; overl. ouders Direks-Derckx en overl. fam.; overl. fam. Peeters-Beetz en dochter Mieke; Martinus Venne- kens; wkd. Nella Janssen-Litjens (6); wkd. Wim Voesten (5); wkd. Piet Bouten (5); wkd. Piet v.d. Sterren (4); gest. jrd. Sjeng Holtackers en Grada Holtackers- Vullings; Truus Janssen; Maria Janssen. Zondag: 10.00 Hgm. Antoon v. Osch en Gertruda v. Osch-Kusters en overl. lam.; Thea Simons-v. Grunsven; overl. fam. Martens- Ewals; gest. jrd. Gerard Litjens; Josef Liotjens en Petronella Litjens- Nabuurs. 14.00 Doopviering Mike Duijkers. 14.30 Doopviering Nick Driessen. Maandag: 19.00 Lsm. Theo Pouwels. Dinsdag: 19.00 Lsm. Wim Voesten (wijkver. Vicariepas). Woensdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Loenen-Pouwels; Leo Loonen en Prins Con (PijIs) de eerste tijdens de carnavalsdagen in 19 de scepter voeren over het rijki Peelhazen. Ruim 34'wagens en groep gaan deelnemen aan. deze een carnavalsoptocht. Een goede si voor het verdere carnavalsgebi ren. Op de foto de wagen van de gersbond al'd. Venray, met monstratie vleesbereiding. 'Ge maaltijd zonder vleps* lezen een beetje onduidelijk op wagen. De mensen bij de wap zijn slagers uit Venray. De foto is gemaakt na optocht op het terrein tegenoi het St. Jozefgesticht aan Overloonseweg. De Peelhazen zijn in 1939 g wakker geweest, want het is e carnaval geworden, dat naar trouwd mag worden, de rij dergelijke feesten waardig ge pend heeft. Jan v.d. Puil Petronella Looncn-v. Mil. Donderdag: Geen avondmis. Vrijdag: le vrijdag van de maand. 19.00 Lsm. overl. fam. Hendrickx- Jenniskens; zwd. Jacques Op *t Veld. Misdienaars: za 19.00: Geert v. Gorp en Marieke v. Gorp; zo 10.00: Ineke Voermans en Jeanne Tehunis; weekb.: groep 2. Lectoren: za 19.00: Harrie Bovée; zo 10.00: Jan Reintjes. Rectoraat Heide Zondag: le Zondag van de Veertigdagentijd. 9.30 Hoogmis ggjt. Arnoldus Gielens en Elizabeth Gielens-Stax en Truus Gielens. Misd.: Sanne, Simone, Caroline. Roy, Margje en Joost. Donderdag: 18.30 H. Mis. Misd.: Guus, Niek en Elian. Rectoraat Veulen le Zondag van de Vasten. Zaterdag: 19.00 Hgm. als jgt. Petran Muyzers; gest. jgt. kinderen Willems; Jacobus Ewals en Maria Ewals-Holtackers; Dien Cox- Mommen en zoon Huub. Zondag: 10.30 Hgm. als jgt. Piet Spreeuwenberg en Maria Philipsen; fa. Geelen-Boonen; Petronella Reintjes-Versteegen; Sef Janssen (buurt); H. Antonius t.b.i. f Dinsdag: 8.00 H. Mis voor Willem, Theodoor en Gertruda v. Opbergen. Vrijdag: 14.00 Hoogmis bgv 25- jarig huw. Jac Geelen en Roos Camps. Misdienaars: za: Steffan Mulders en Linda Cox; zo: Lianne Derks en Lieke Poels. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Catharina v. Dijck-v. Rijswick en Lei v. Dijck. Misd.: Paul Koppes en Andy Stevens. Zondag: le Zondag van de Vasten. 10.00 Jgt. Gerardus Pubben; jgt. Piet Arts en Maria v. Cuyck; jgt. Theodorus Arts, Antoon v. Doorn en Anna v.d. Ven; Pierre Mertens. Misd.: Richard Engels en Jolanda Willems. Woensdag: 19.00 Piet Janssen; jgt. Maria L'Ortije-Lipperts; jgt. Henricus v. Meyel en Petronella v. Rijswijck; Grad Ewals (fam.). Kerk poetsen: mevr. Custers en Gielen-Verstappen. Rectoraat Vredepeel Zondag: le Zondag van de Vasten. 10.00 Jgt. Harrie Arts; fam. Arts-Kuypers. Donderdag: 19.00 Bidden van het Rozenhoedje. Misdienaars: zo: Leonie en Karin v.d. Z. Lezers: zo: Maria Lenkens. i Rectoraat Smakt In de St. Jozefkerk. Zondag: le zondag van de Vasten. 10.00 René Buijzen; Piet Poels; Sjeng Jenneskens; Fie v.d. Kerkhof; fam. Van Kempen-Bongaerts; Harrie Pingen, Wim Michels en Bertha v. Rijswijk. Lectr.: Thea Reijnders. Dienb,: Susan Geurts. 15.00 Gebedsdienst. Maandag: 19.00 25-jarig huw.jubi- leum fam. Rutten. In de St. Jozefkapel t.e.v. de H. Jozef. Woensdag: 7e woensdag voor het Hoogfeest van St. Jozef. 9.30 H. Mis Nella Bastiaan-Deenen. Donderdag: 15.00 Bedevaart KBO Overloon. Vrijdag: 17.00 H. Mis uit dank baarheid. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 1 maart zal in het Zonnelied, Kiosk 6 le Venray, dhr. D. Piersma uit Ubbergen voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderop vang en er wordt kindernevendienst gehouden. Na afloop van deze dienst wordt u hartelijk uitgenodigd een kopje kof fie te drinken. Gedenk de Venrayse orden met een teken Als dank voor de grote betekenis die de Venrayse Kloostergemeen schappen voor Venray en omgeving hebben, wil de Stichting 'Gedenk teken Kloosters' komen tot oprich ting van een monument. Door middel van een financiële bijdrage kunt u dit doel ondersteu nen. Men kan dit doen door een bedrag over te maken op Rabobank Venray, rek.nr. 17.39.67.760; giro- rek. van de bank 10.68.514 t.n.v. Gedenkteken Kloosters Venray. Nadere inlichtingen: tel. 0478- 582352 of 582948. Veldeke Venray viert op 1 mui 1998 zijn zilveren bestaansfeest.21 feestdag wordt om 11.00 uur inge; met een Eucharistieviering in deS Petrus'Bandenkerk. Venrays Mannenkoor Koninklijke Harmonie Euterpe u - ten muzikaal luister bij aan de plechtige Heilige Mis. De dialectmis wordt geconcelf reerd door Pater Wijnhoven, d< Coenen en diaken Hoedemaeckei Het thema van de mis is: "Al| op Zienen Tied". De lezingen en de misteksten len vrijwel geheel in de Venraj taal worden weergegeven, Alle bezoekers van de diel wordt voor het begin van de mis es boekje met de teksten overhandigt De plechtige Heilige Eucharisii viering wordt ieder jaar bezoc door talrijke belangstellenden 1 Venray en ver daarbuiten! Zeker deze zo feestelijke dienst mag gei kend worden op grote belangstf ling. Aan het begin van de dienst zali y voorzitter van Veldeke Venray geschenk aanbieden aan de gehe Venrayse gemeenschap en aan liL kerkbestuur. w In goede samenwerking met It priesterteam van de Grote Kei hoopt Veldeke een sfeervol en ster mig begin van de feestelijkheden de Grote kerk te verwerkelijken. Berichten van onze kerkgemeenschap 1998-2 Werden door het doopsel kind van God en lid van onze geloofsgemeenschap Willem van Soest, Karlijn Brueren, Kevin Swinkels, Lisa Hendrix, Jeffery Thijssen, Lars van Eijndhoven; Vera Meirmans, Linda Schel lekens. "Gedenk ook. Heer. de pas gedoopten die door het doopsel in uw gezin zijn opgenomen. Dat zij grootmoedig en bereidwillig in de voetstappen treden van Christus uw ijf Zoon". (gebed bij het doopsel) Gingen ons door de dood voor naar het eeuwig Vaderhuis: Gerrit Classens. 51 jaar; Anna Gooren-Lemmen, 74 jaar; Leida v.d. Wijngaard-v.d. Wijst, 74 jaar; Annie Vermeltfoort-Uijen, 86 jaar; Piet van Dooien, 84 jaar; Nelly Duijkers, 68 jaar; Johan Thoonen, 95 jaar. "God. Gij geeft leven aan wie gestorven is. en bij U vinden wij het hoogste geluk. Verhoor ons gebed voor deze lieve mensen die gestor ven zijn en die het tijdelijke licht van deze wereld moeten missen: laat het eeuwig licht hun vreugde jj zijn". (gebed bij de uitvaart) Kerkradio Voor wie aan huis gebonden is, bestaat de mogelijkheid om alle vie ringen van de kerk thuis te volgen. Dit kan d.m.v. de kerkradio. De kos ten voor een PTT-aansluiting bedra gen ƒ75,-, excl. de eerste aansluit kosten. Inlichtingen: Drs. Bloemen, Stationsweg 15, tel. 583869. In zeer dringende gevallen, wan neer geen geestelijke direct bereik baar is. kunt u gebruik maken van een oproepsysteem: u kunt deken Coenen, danwel Kapelaan Bouman bereiken door de receptie van het ziekenhuis te bellen (522222). Vanuit de receptie wordt dan via een oproepsysteem een der geestelijken benaderd. Samenstelling priesterteam Deken J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740 Kapelaan H. Bouman, Dr. Poelsstraat 4. tel. 550790 Diaken P. Hoedemaeckers, Whistlerstraat 1tel. 582385. Houd de vastentijd sprankelend en levendig! We mogen deze tijd van voorbereiding op het paasfeest beleven als een kansrijke periode, gericht op de verfrissing en vernieu wing van ons leven. Niemand van ons zal vreemd reageren, als beweerd wordt, dat het weefsel van ons leven drie verschillende soorten van draden kent, de draad, die ons verbindt met God, de draad die ons verbindt met de medemens, en de draad die ons verbindt met de din gen. Ook hier kan slijtage optreden of zelfs breuken. De veertigdagen tijd is de gunstigste tijd om te komen tot het herstel of tot het ver sterken van deze gebroken of ver sleten levensdraden. Vanaf het eer ste begin van het Christendom zijn de hulpmiddelen bekend om dit ver stelwerk tot een goed en succesvol einde te brengen. Het is immers Jezus zelf, die ons de goede metho de, van ware vernieuwing aangeeft: bidden, broederlijk delen en vasten. De draad van Godverbondenheid (hoe zou hel anders kunnen), wordt sterk gemaakt door onbaatzuchtig, belangeloos gebed, d.w.z. er willen zijn voor God, stilletjes en rustig luisteren je laten beminnen door Hem, tijd voor Hem maken en wat energie "verspillen voor Hem. De draad van liefdevolle verbonden heid met elkaar: ja, we mogen het niet bij woorden laten. Deze krijgt nieuwe kracht door daadwerkelijke solidariteit en door broederlijk delen. En wat dacht U! Wat kunnen de dingen de baas over ons spelen. En dat is nu juist de bedoeling. Eten en drinken, plezier en genot, macht, eer en aanzien, geld en bezittingen: dit alles kan onze afgod worden, waardoor God, de medemens en wijzelf in de verdrukking komen. En verdrukking, dat weten we toch, is juist datgene wat God niet wil. Hij is gekomen als mens te midden van ons, om ons vrij te maken, vrij voor het goede! Wij brengen ons weer terug in de enig juiste verhou ding tot de dingen door te vasten, door matigheid en soberheid, door bescheidenheid en eenvoud. Deze drie -bidden, broederlijk delen en vasten - maken de veertigdagentijd tot een sprankelende en levendige periode, waarin vernieuwing gebo ren wordt en verjonging bewerkt wordt als een lente in de kerk. Daarom: laten we alle aandacht geven aan ons gebed, persoonlijk en gezamenlijk. Geef ook hel kerkelijk en liturgisch leven een ruime plaats in uw leven en pak dat ruim aan: beperk u niet tot alleen de H.Mis, grijp naar een stuk vernieuwing, dat u geboden wordt in meditatie en bezinning op basis van de H.Schrift, zoals in de liturgie en in de cateche se. Vergeet niet uw zgn. vastenoffer voor de missie en de ontwikkelings hulp: deponeer het a.u.b. het iedere zondag in de daarvoor bestemde offerblok! En dan: wees mondige christenen, laat u niet altijd de wet voorschrijven, handel als geestelijke mensen en vast in de mate van het mogelijke, wees sober in eten en drinken, in genot en plezier. Vast op eigen initiatief en wees in deze vin dingrijk! Over de Vastenactie volgende keer meer! Ziekencommunie Zoals u weet, bestaat de mogelijk heid voor langdurig zieken of thuis zittenden om de H. Communie thuis le ontvangen. U geeft het verzoek aan een van de parochiepriesters door; die maakt vervolgens een afspraak met u over het tijdstip waarop en door wie de Communie gebracht wordt. De regen valt. De man met de hoed loopt over straat, een tweeën half meter groot kruis met zich mee sleurend. Aan het kruis zit een gip sen Jezus gespijkerd. Hij komt aan bij het bisschoppelijk paleis van bis schop Muskens, zijn werkgever. Hij gaat naar binnen en plaatst het kruis legen de muur van zijn kan toor. Hij kijkt Jezus aan en zegt: "Zo ken ik iemand die zegt dat Hij het antwoord is. En ik stel de vragen aan degenen die Hem daarin gelijk geven. Geven ze nog Zijn antwoord of is Hij alleen een herinnering van gips die je als kitsch aan de muur kunt spijkeren?" Zware gedachten De regen slaat tegen het raam en de radio laat zware gedachten horen. Hij pakt een dik boek en leest: "Het verlangen naar God is gegrift in het hart van de mens, want de mens is door God en voor God geschapen. God houdt niet op de mens lot zich le trekken en de mens zal slechts in God de waarheid en het geluk vin den dal hij zonder ophouden zoekt". Hij herleest hel, zegt hel hardop, mompelt... "het verlangen riaar God". Hij zucht, staat op en gaat de nacht weer in, naar zijn vaste kroeg. Privé detective De man met de hoed is een door Muskens ingehuurde privé-detecti- ve die zich een weg baant door het katholicisme. Staat Christus nog centraal? Hoe dan, en vooral: waar om? Hij krijgt antwoorden, die hem niet zinnen, want ieder antwoord is een vraag aan hem... wil ik dit? Zo ken ik iemand, Een tiendelige RKK televisiese rie. vanaf 18 februari tweewekelijks op woensdagavond van 19.00 tot 19.30 uur. Nederland I. Ook vanaf 17 februari wekelijks te beluisteren op de dinsdagavond van 18.00 lot 18.30 uur, op radio 5. Het internet adres: http://www.omroep.nl-/rkk/zokeni- kiemand/ De televisieseries is op video te bestellen bij: KRO. afde ling Busisness Affairs, Postbus 23000, 1202 EA Hilversum. De Nederlandse bloemkweker Jan Petiet heeft voor paus Johannes Paulus 11 een hibiscus in de kleuren van hel Vaticaan gekweekt. De spe cialist had tien jaar nodig om een hibiscus in de kleuren geel en wit te creëren, meldde de Italiaanse krant La Repubblica. Het pronkstuk van de Nederlander werd tijdens de internationale bloemenmis Florama in Rome gepresenteerd. Mét velen van u en mét de krant heb ook ik me afgevraagd wat die bordjes betekenden: februarimaand - dekenmaand. En naarmate de carnaval naderde werd duidelijk dat het een ludieke actie rond vastenavond is, die alles te maken heeft met de Grote of St.-Petrus' Bandenkerk. Een sympathieke tweeling toren siert nu de Piëlhazentempel. Is dat een verwijzing naar de broodnodige restauratie die eraan komt? Of wijst ook deze toren naar de Allerhoogste, die bezorgd is om ons geluk en daartoe iedereen in onze kerk uitnodigt? Hoe dan ook, als februari dekenmaand is, dan wil ik graag even wat kwijt, en wel het volgende. Je hoort in het camavalcircuit vaker bezorgde geluiden over de carnaval: velen onttrekken zich aan het vieren hiervan. Tegelijkertijd groeit de aanhang van een Franse meneer die volhoudt datje je slank kunt eten. Graag zou ik - die ook wel wat kilootjes kan missen - willen plei ten voor een verbinding van die twee. Vasten was zeker vroeger streng: niet snoepen, minder eten, minder roken en drinken, enfin: elders op deze pagina meer daarover. Geen wonder dat je dan nog even vóór die tijd uit de band sprong, wat meer at (dronk) dan anders, de draak stak met jezelf en de autoriteiten: vasten-avond, de voor avond van de vasten. En wat is prettiger dan verstoorde relaties met carnaval weer goed te maken met een glas bier, om daarna in de vasten te laten zien datje dit méénde! Laten we onszelf dit plezier doen: carnaval krijgt dan weer zin, de vasten ook, God en medemensen krijgen weer een plaats, en onze kleding zit met Pasen wat beter geplooid en minder gespannen. Ik zelf zal het proberen, wellicht krijg ik de "carnavalsdekens" én u mee! In die zin wens ik u een zalige vastenavond toe. J. Coenen De échte deken (pastoor-) deken! Wanneer begint de "vasten" nor precies? Met Aswoensdag of met d Eerste zondag van Veertigdagentijd? En wat beteken de- wal we vroeger kenden- de "voorvasten" die met Septuagesima begon? Veertigdagen Oorspronkelijk begon de vasten i op de eerste zondag van de veertig dagentijd: zes weken voor het feest van de Opstanding van de Heer. Dal is tweeëntwintig dagen, maar Goede Vrijdag en Stille- of Paaszaterdag telden niet mee. Met name ondei invloed van de kerken in het Oosten liet men aan deze veertigdagentijd nog een periode vooraf gaan, die met Septuagesima begon: de voor vasten. Na het Tweede Vaticaans Concilie is de vastentijd weer terug gebracht tot veertig dagen. Voor die veertig dagen was men - reeds in de achtste eeuw- alleen de dagen gaan tellen waarop er echt gevast werd, De zondagen vielen daarbuiten. Men kwam dus vier dagen te kort. Daarom heeft men aan die eerste zondag van de veertigdagentijd vier dagen laten vooraf gaan- woensdag tol en met zaterdag- om aan veertig te komen. Overigens kennen wij nn nog maar twee officieel vastgelegde vastendagen: Aswoensdag en Goede vrijdag. Boete en bekering Op Aswoensdag kregen de boete lingen as op het hoofd gestrooid en het boetekleed opgelegd als teken dat zij in de komende tijd boete zou den doen. In de elfde eeuw werd hel een vast gebruik dat alle gelovigen zich met as laten bestrooien. Met de as, afkomstig van de verbrande palmtakken van de vorige Palmzondag, wordt een kruis gemaakt op hel voorhoofd (meestal bij leken en met name vrouwen omdat zijn hun hoofd bedekt had den) of op de kruin (bij geestelijken en ook bij mannen). Bij hel opleg gen van as wordt gezegd: "Bedenk wel: stof zijl gij en lot stof zult gi wederkeren"(naar Genesis 3.19) o "Bekeert u en gelooft in de Blijde Boodschap"( Marcus 1,15) Ton Peters o.f.m. COLOFON INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDAKTIE-ADRES: NIESSEN- STRAAT 9. 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN. EIND- STRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN

Peel en Maas | 1998 | | pagina 16