A VENRAY partijen items fraktie v.d. Vorle - SAMENWERKING DEMOCRATEN algemene zaken openbare orde en veiligheid economische zaken ruimtelijke ordening en ^volks huisvesting milieu port, cultuur ien recreatie onderwijs inancien soc. zaken n welzijn prkeer en apenbare /erken eugdbeleid wderen- eleid elatie urger/ verheid >gi» PEEL EN MAAS donderdag 26 februari 1998 - Pagina 12 -67 D Beperkte groei van het aantal inwoners maar behoud van de identiteit als groene gemeente in de Peel Stimulering samenwerking andere overheden. Stimulering voortrekkersrol Venray in eigen regio en samenwerking met Noord-Brabant en de grens-regio Voor Venray zijn 3 wethouders voldoende. Aandacht persoonlijke omstandigheden bur- Menselijke kant niet uit het oog verliezen. Realisatie meldpunt racisme en discriminatie. Intensivering samenwerking met Noord-Bra bant. Uitbreiding samenwerking met Meerlo-Waiis- sum. Welwillende benadering voorstellen Venray Initiatief. Openheid, openbaarheid, toegankelijkheid, doelmatigheid en dienstbaarheid als kenmerken van college, raad. commissies en gemeentelijk apparaat. Gemeentelijke bemoeienissen tot een minimum beperken. Streven naar een regelmatig terugkerend bur- geronderzoek. Streven naar een samenleving waarin alle men sen zich betrokken weten en voelen met hun bestuurders. Aanpassing openingstijden gemeentehuis aan behoefte bevolking. Opstelling kwaliteitsplan t.b.v. de gemeentelij ke structuur. Verordeningen dienen uitvoerbaar en handhaaf baar te zijn. Meer blauw op straat, meer stadswachten en toezicht Geen gedoogbeleid coffeshóps en strenge con trole op handel drugs Langer brandende en meer straatverlichting Eén "snelherstelteam" voor snelle reparaties van kleine schades Actualisatie gemeentelijk rampenplan Vrij sluitingsuur horeca. Verbod activiteiten die kunnen leiden tot toena me zinloos geweld. Uitbreiding stadswachten naar acht personen. Verbod op coffeeshops en handel in drugs. Inrichting meldpunt onveiligheid in woonom geving. Langer straatverlichting en betere verlichting toegangswegen centrum. Wekelijks spreekuur gebiedsmentor politie in de wijk. Uitbreiding aantal stadswachten. Verbetering openbare verlichting (langer en meer). Voorkom aantrekken cq. uitwaaieren van drugshandel. Meer politie zichtbaar op straat. Goede voorlichting inbraakpreventie. Bijstellen rampenplan; Goede huisvesting brandweer. Middels preventie terugdringen aantal delicten. Werken aan geloofwaardige criminaliteitsbe strijding. Actief toezien op naleving APV. Aanstellen veiligheids-ombudsman en opzetten van meldpunten in wijken en op de dorpen, Instellen veiligheidskeurmerk voor woningen. Instellen van veiligheidsadviseurs. Meer dorps/wijkagenten op straat. Goede huisvesting brandweer. Aanstelling van politiesurveillanten, stads wachten en andere toezichthouders. Meer blauw op straat. Gemeente meer vooraf betrekken bij politiebe leid. Openbare verlichting dient de burger een veilig gevoel te geven. Bespreking en toetsing gemeentelijk rampen plan. Bevorderen vestiging hoogwaardige technolo gische bedrijven en bedrijven die substantiële werkgelegenheid bieden. Zoeken naar nieuwe mogelijkheden op het plat teland. Zoeken naar kansen bij de herstructurering agrarische sector.. Aandacht voor midden- en kleinbedrijf Zoeken naar financiële subsidiés bij herstructu rering agrarische sector Zorg voor goede arbeidsplaatsen. Verbetering entree winkelgebied aan zuidzijde (Henseniusstraat). Ruimschoots medewerking aan startende ondernemers. Mogelijkheid startende ondernemers tegen lage kosten onder te brengen in lege panden. Zorgen voor diversiteit werkgelegenheid. Toerisme als vervanging arbeidsplaatsen agrari sche sector. Realisatie innovatie gerichte agrarische bedrij- Voorwaardenscheppend economisch bedrijf waardoor bedrijven naar Venray getrokken worden. Economische kansen Venray onderzoeken en er voorgaan. Tijdig werken aan nieuw industrieterrein waar Venray lang mee vooruit kan. Zorgen.voor financiële middelen voor herstruc turering agrarische sector, Klantvriendelijk centrum met uniforme, ope ningstijden. Steun voor buurtwinkelcentra. Aktief beleid t.a.v. bedrijven die zich in Venray willen vestigen. Streven naar een grote diversiteit aan bedrijven. Centrumfunctie Venray in de regio gestalte geven. Bestaande bedrijven op laten treden ais ambas sadeur van Venray. Meer bedrijfsverplaatsingen uit de kern. Nieuwe grootschalige deïailhandel bij voorkeur in randgebieden gemeente. Werving nieuwe arbeidsplaatsen t.b.v, mensen uit agrarische sector. Streven naar vestiging hoogwaardig technolo gische arbeidsintensieve bedrijven. Promotie (winkel)centrumfunctie Venray, Ontwikkelen nieuw industrieterrein langs A73, Versterking sociaal-economische situatie door gedifferentieerde werkgelegenheidsstructuur. Gezamenlijke acquisitie met gemeenten in de regio. Goede afstemming beleid van verschillende overheden t.a.v. midden- en kleinbedrijf. Stimulerend beleid om starters aan ruimte te helpen. Goede afspraken met bedrijfsleven om leeg stand tegen te gaan. Mogelijkheden voor functiewijziging van bedrijfsbebouwing. Realisatie van ca. 275 woningen per jaar Krachtige stimulering woningbouw voor lokale bevolking op dorpen Voldoende kavels voor particuliere woning bouw in alle bestemmingsplannen Grote verscheidenheid aan en kwalitatief goede woningen Voorzien in behoefte kleinere woningen voor alleenstaanden, jongeren en studenten. Uitbreiding voorzieningenniveau dorpen en wijken gelijk laten lopen met groei. Geen woningbouw ten koste van waardevol groen. In nieuwe, wijken en plannen bouwen in alle prijsklassen. Samen met woningstichting bekijken hoe wonen betaalbaar blijft. Indien onderhandelingen över grond niet suc cesvol afgesloten kunnen worden dan niet aar zelen om te onteigenen. Plannen voor nieuwe wijken moeten van hoog niveau zijn. L Aandacht voor inrichting rondom flats en win kelcentra in wijken. Sociale veiligheid als onderdeel van ruimtelijke ontwikkeling Een zo groot mogelijke differentiatie in wonin gen en woonvormen creeren. Woningbouw ouderen richten op lang zelfstan dig wonen. Zorgen voor een voldoende en kwalitatief goed woningaanbod. Niet iedere vierkante meter in het centrum bebouwen. Verbind St. Annaterrein met Loobeekdal en realiseer een groene wig. Realisatie stadspark ten noorden van de Grote Kerk. Voorkeur voor ECO-projecten bij nieuwe bouwplannen. Gescheiden waterafvoer (hemelwater-ander water) in nieuwbouwwijken. Kleine woningen bouwen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens, Geleidelijke en gedifferentieerde woningbouw op de dorpen. Burgers betrekken bij inrichting eigen woon omgeving. Pas onteigenen nadat uitputtend met grondeige naren is onderhandeld. Bestemmingsplannen moeten ruimte bieden om flexibel in te kunnen spelen op veranderende wensen en behoeften van burgers en bedrijven. Bouwen in nieuwe wijken dient in alle prijs klassen te geschieden zodat een evenwichtige woonwijk ontstaat waarin voor alle bevolkings groepen plaats is. Stimuleren doorstroming bewoners met een hoog inkomen en een lage huur. Aspecten zoals milieu, energie, comfort, gebruik door gehandicapten en ouderen moeten een onderdeel vormen van het volkshuisves tingsbeleid. Toepassing voorkeursrecht indien er sprake is van een aanmerkelijk gemeentelijk belang. Stads- en dorpsvernieuwing gaat hand in hand met sociale vernieuwing. Realisatie geluidswal langs N270 langs Bruks- ke en Veltum Realisatie stadstum/park m gebied tussen Grote Kerk en gemeentehuis Behoud groene ruimte St. Anna en Vlakwater Invoering, volledig geschetdëri afvalinzameling en tariefdifferentiatie Beëindiging geluidhinder langs Deumeseweg. Geen aantasting belevingswaarde Odapark, Wijnhovenpark en gebied tussen Jerusalem en Grote Kerk. Kleine hoeveelheid afval te voet of per fiets afleveren op milieustation moet gratis zijn. Afvalverwerking uit laten voeren door efficiënt werkende bedrijven. Verdere uitwerking gescheiden afvalinzame ling. Werken aan voorkomen van afval. Zorgen voor een zo goedkoop mogelijk en milieubewuste afvalverwijdering. Waar mogelijk initiatieven op hel gebied van biologische landbouw en natuurlijk beheer van het agrarisch areaal ondersteunen. Natuurlijk beheer gemeentelijke bossen. Milieubeleid afstemmen met buurgemeenten. Voorlichting en begeleiding in her belang van duurzaam milieubesef bij bevolking. Nog actiever beleid om afvalberg te verkleinen. Opstellen plan voor: milieu-opvoedmg cq. - voorlichting. Ruimschootse compensatie indien groen plaats moet maken voor bebouwing. Geen uitbreiding reclameborden in wijken en dorpen. Plaatsing zichtscherm langs afrit A73 Venray- Noord. Gescheiden inzamelen blijven stimuleren. Tarieven milieu-station zo laag mogelijk hou den. Opnemen van een milieu- en/of landschapspa- ragraaf in nieuwe en herziene bestemmings plannen Openbaar groen zoveel mogelijk ecologisch beheren. Het milieu-effect meer mee gaan wegen bij gemeentelijke activiteiten. Stimuleren verplaatsing milieu-hinderlijke bedrijven in woongebieden. Vermindering afvalstroom. Gedifferentieerd tarief afvalverwijdering. Beleid ontwikkeling ter voorkoming van bodem verontreini sins. Actief en breed gedragen recreatiebeleid dat past binnen dé eigenheid, karakteristiek en schaal van Venray, uitgevoerd door de VV V Betere huisvesting museum 't Freulekeshuus Sportaccommodaties in orde maken cn overdra gen aan gebruikers Recreatieve mógelijkheden buitengebied extra benutten Kleinschalige toerisme in buitengebied als ver vangende werkgelegenheid. Deelname aan sport en ontspanning moet ook voor lage inkomens betaalbaar blijven. Privatisering mag niet leiden tot financiële pro blemen bij verenigingen. Voortzetting subsidies aan verenigingen. Vrijkomende gebouwen uit inkrimpende gezondheidszorg gebruiken door verenigingen. Behoedzaam gebruik Odapark en omgeving Ondersteuning activiteiten verenigingen. Schouwburgbezoek voor grotere groep moge lijk makend Adequate huisvesting museum T Freulekes huus indien dit noodzakelijk is. Samen met.buurgemeenten en provincie goede fietspaden en thematische fietsroutesrealiseren. Behoud van het kostbare Venrayse verleden. Optimalebenutting gemeentelijke (sport)accommodaties. Onderzoek naar ruimere openstelling biblio theek en speel-o-theek. Aandacht voor huisvesting museum Uitbreiding recreatieve mogelijkheden, fiets en wandelroutes, samen met buurgemeenten. VVV ondersteunen bij voortrekkersrol op gebied van recreatie en promotie. Actief stimulerend beleid op het gebied van kunst en cultuur, m.n. gericht op jongeren. Het eigen cultureel, erfgoed moet gekoesterd blijven. Uitzetten speciale routes voor ongeorganiseer de sporten zoals skeeleren, mountain biken, wandelen en trimmen. Medewerking aan aanleg kunststof atletiek baan. Zorgvuldig omgaan met gebruikerstarieven accommodatie om sport zoveel mogelijk toe gankelijk te houden. Middelen beschikbaar stellen t.b.v. opleidingen en behoud van sporltechnisch en bestuurlijk kader. Een zo breed en gevarieerd mogelijk onder wijsaanbod nastreven. Adequate huisvesting voor basis- en voortgezet onderwijs Handhaving scholen in wijken en dorpen. Scholing op maat voor mannen en vrouwen. Ongewenst schoolverzuim bestrijden. Alternatieven voor afvallers onderwijs zoeken. Behoud en eventueel versterking bestaand onderwijsaanbod. Maatwerk in huisvesting onderwijs om disloca ties te voorkomen. Voorzieningen Volksuniversiteit handhaven. Handhaving eenmalige logopedische screening. Handhaving niveau dienstverlening onderwijs ondersteunende instanties. Aandacht voor allochtonen in het volwassenon- derwijs. Logopedie is basisvoorziening. Extra geld ter bevordering van de kwaliteit van het onderwijs. Hoge prioriteit voor Nederlandse taal voor anderstalige leerlingen. Doeltreffende opvang leerlingen die anders in het speciaal onderwijs terecht zouden komen. Stimulering volwasseneneducatie, m.n.v. vrou wen uit etnische minderheidsgroepen. Schoolgebouwen inzetten voor culturele en maatschappelijke activiteiten. Geen verdere verhoging OZB m komende periode. Lastendruk tot het uiterste beperken. Meer gespreide betaling (I0-12 termijnen) gemeentelijke belastingen. Belasting- en heffingendruk mogen prijsindex met overstijgen. Lastendruk onverminderd in de hand houden. Verhoging ÖZB in principe met inflatiepercen- lage. Hertaxatie OZB moet leiden tot aangepaste tarieven. Handhaving ruimhartig kwijtscheldingsbeleid. Afstemming subsidies aan maatschappelijke en sociale instellingen op geleverde kwaliteit. Financieel beleid richten op versterking econo mische structuur met garanties voor kwaliteit van leven en leefmilieu. Goede bewaking van begrotingsbudgetten. Een doelmatige, efficiënte en klantgerichte gemeentelijke organisatie. Burgers voor slechts het hoogst' noodzakelijke belasten. Verdere terugdringing totale belastingdruk van de gemeente. Uitvoering van een financieel beleid op basis van een reële sluitende begroting, een tijdig opgestelde rekening en een overzichtelijk meer jarenperspectief. Nastreven van °en meer gespreide inning van de gemeentelijke belastingen. Goede voorbereiding met betrekking tot de Euro. Tarieven en belastingen moeten trendmatig worden aangepast. Verkiezing Vrijwilliger van het;jaar. Vervangende locaties Marokkaans-Islamitisch centrum en Turks ontmoetingscentrum Armoedeprobleem in Venray in beeld brengen. Toezien op werking uitgangspunten Armoede- nota Onderwijsachterstand Allochtone kinderen voorkomen Tóezien goede werking schuldhulpverlening Terugdringen alle verslavingsvormen, m.n. bij jongeren. Financiële en ambtelijke ondersteuning Plat form Lage Inkomens. Zelfstandig te beheren accommodaties voor minderhedenorganisaties. Rechtvaardige toepassing Armoedenota voor iedereen. Voorkómen maatschappelijke isolementen. Actieve benadering doelgroep Bijzondere Bij stand. Regelmatig overleg met Platform Lagere Inko mens. Onderzoek naar armoede in Venray om zo beleid te kunnen uitwerken. WVG gelden geheel t.b.v. doelgroep. Verantwoorde hulp aan zwakkeren in onze samenleving. Vrijwilligerswerk op verantwoorde wijze sti muleren. Laag houden financiële drempel voor deelname aan maatschappelijke en culturele activiteiten. Ondersteuning organisaties die belangen behar tigen van allochtone vrouwen en meisjes. Actuele voorlichting over sociale zekerheids wetgeving en andere regelingen voor m.n. lage inkomensgroepen. Instelling cliëntenraad sociale dienst die betrok ken wordt bij beleidsvoorbereiding. Initiatieven om verschillende culturen bijeen te brengen ondersteunen. Buurt- en clubhuiswerk laten aansluiten op de behoefte van de burgers. Meer aandacht en mogelijkheden voor vrijwil ligerswerk Effectieve uitvoering om langdurig werklozen aan een baan te helpen. Actieve bestrijding fraude en misbruik sociale zekerheid. Hulp aan individuele burgers met financiële problemen binnen de wettelijke kaders. Gemeente is de eerste verantwoordelijke bij opvang allochtone nieuwkomers. Vaker onderhoud plegen aan openbaar groen en meer zorg voor openbare ruimte. Stimulering; buurt- en belbus en andere ver voersvormen l.b.v. wijken en dorpen. Overlast (langjparkeren in woonbuurten; terug dringen. Realisatie bedrijfsstraatjes t.b.v. bevoorrading. Invoering 30 km zone binnen wijken. Verkeersonderwijs op voortgezet onderwijs. Openbare toiletten in centrum. Aanleg doorgaande fietspaden en fietspaden langs singels. Openbaar vervoer afstemmen op m.n. oudere inwoners. Handhaving onderhoudsniveau wegen en trot toirs. Jongeren moeten meer kunnen deelnemen aan sportactiviteiten Welzijnsaccomroodaties in wijken en dorpen. Ontmoetingsplekken voor jongeren en goede onderkomens 12-16 jarigen. Stimulering jongerenbeleid bij verenigingen middels gerichte subsidies. Afstemmen lokale speelvoorzieningen op behoefte bewoners. Jongeren actief laten meepraten over beleids voornemens. Realisatie activiteitencentra voor opgroeiende jeugd Voorzetting schoolzwemmen en aantrekkelijk houden. Realisatie kinderboerderij en/of speelplaats op St. Annaterrein. Zorgen voor toegankelijke ontmoetingsplaatsen en functionele accommodaties voor ouderen. Realisatie woonzorgcomplexen op diverse locaties Oprichting "zorgsoos" voor eerste opvang en lichte- vormen van zorgverlening Ook ouderen laten delen in toenemende wei vaan. Een zorgloket voor ouderen, eventueel mobiel voor kerkdorpen. De Kemphaan beschikbaar houden voor door ouderen gewenste activiteiten. Bouwkundige aanpassingen aan woningen mogelijk maken zodat mensen langer zelfstan dig kunnen wonen. Stimulering woonzorgcomplexen. Realisatie aanleunwoningen en zorgwoninaen. Openbare toiletten in centrum. Realisatie fietspaden langs alle singels Veilige fietsroutes naar scholen. Degelijk straatmeubilair in nieuwe wijken. Aanleg 30 km zones met snelheidsbeperkende maatregelen. Goede parkeergelegenheid met gemarkeerde looproutes naar centrum. Alternatieve vormen openbaar vervoer ontwik kelen. Speciale aandacht voor kwetsbare weggebrui kers. Terugdringen max. snelheid in wijken en cen trum tot 30 km/u. Goed gespreide en bereikbare parkeerplaatsen. Zwaar vrachtverkeer weren uit woonwijken en centrum. Haast maken met carpool voorzieningen. Voldoende (bewaakte) fietsstallingen. Realisatie vormen van openbaar vervoer. Goede voorlichting bij gewijzigde verkeerssitu aties. Inrichten van verblijfsgebieden (30 km zones Aandacht voor situatie rond Schouwburgplein. Auto's, fietsers, voetgangers meer scheiden. Gespreide en voldoende parkeermogelijkheden Actieve ondersteuning treintaxi, regiotaxi en andere vormen van openbaar vervoer. Realisatie van een integraal regionaal fietspa- denplan. Weren vrachtverkeer uit wijken door aanleg van adequate en veilige parkeergelegenheid Realisatie jongerenplatform. Uitbreiding ruimte Speel-O-Theek. Meer geld voor jeugd- en jongerenwerk. Stimulering deelname aan sport d.m.v. subsi dies. Realisatie speeltuin binnen mogelijkheden. Behoefte kleinere jongerencentra in dorpen en wijken inventariseren. Goede speelmogelijkheden jeugd in wijken. Veilige fietsroutes van en naar school. Invoering jeugd- en jongerenraad die betrokken wordt bij beleidsontwikkeling. Ieder kind dat de basisschool verlaat moet een zwemdiploma hebben. Verkeerseducatie behoort bij opvoeding. Invoering sportstrippenkaart waarmee jeugd gratis kan deelnemen aan trainingen en lessen. Loyale medewerking aan realisatie speeltuin met evt. kinderboerderij. Stimulering initiatieven om ouders te helpen bij hun opvoedingstaak. Oprichting van een Jeugdraad om jeugd meer te betrekken bij beleid. Aandacht voor jongeren die de boot dreigen te missen om ze uit het criminele circuit te hou den. Voorzieningen Kemphaan afstemmen óp toe komstige generatie ouderen. Bredere basis voor Seniorenraad Ouderenwoningen dicht bij voorzieningen bou wen. Bij bouw ouderenwoningen rekening hóuden met langer zelfstandig wonen. Steun voor: Woonzorgcomplexenook op de grotere dorpen. Ouderen betrekken bij gestalte geven ouderen beleid. Ouderen participeren in organisaties voor dienstverlening en gezondheidszorg. Zorg op maat zodaTouderen langer zelfstandig kunnen blijven wonen. Kavels voor seniorenwoningen in centrum en op kerkdorpen. Aanstelling betaalde ouderenconsulent die ouderen; ondersteunt bij o.a. het gebruik van sociale voorzieningen en gezondheidszorg. Woningen ouderen zo dicht mogelijk bij zorg instellingen bouwen. Aandacht voor ouderen is onderdeel van het integrale gemeentelijk beleid. Zorgen voor een goed woon- en welzijnsbeleid voor ouderen. Openbare gebouwen dienen toegankelijk en bruikbaar te zijn voor ouderen. Structureeel overleg tussen gemeente en zorg- verlenende instellingen. Voorkomen dat zorginstanties voor ouderen langs elkaar heen werken. Versterking servicefunctie zorginstellingen voor niet-inwonenden, Voorkomen dat partners onnodig worden gescheiden door opname in verschillende instellingen. Maandelijks CDA-spreekuur waar vragen van burgers besproken worden. Burgers vroegtijdig en breder betrekken bij planvormingen en besluiten, Actief benutten nieuwe communicatiemiddelen en media. Stichting CAI bewegen tot verstrekking finan ciële middelen t.b.v/witte vlekken in kabelnel. Intensivering rol wijk- en dorpsraden en andere platformen Nieuwe inwoners gemeente officieel ontvangen op gemeentehuis. Bezwarencommissie moet soepeler omgaan met klachten. Nota's dunner en duidelijker t.b.v. de burgers. Dorps- en wijkraden moeten op voldoende steun van de nemeente kunnen rekenen. Onderzoeken hóe burgers meer bij plannen betrokken kunnen worden. Onderzoeken hoe beier contact met burgers onderhouden kan worden. Eenmaal per week avondopenstelling. Open communicatie met de burgers." Hoorzittingen en inspraakavonden in ruime mate in de publiciteit brengen. Invoering van een klachtenbureau. Invoering tweede inspraaktermijn in raad en commissies na antwoord b. en w. Invoering vragenuurtje voor elke raadsvergade ring over actuele onderwerpen die niet op de agenda staan. Invoering bindend referendum over zaken die pas in de loop van een raadsperiode aan de orde komen. Vroegtijdig voorlichting geven aan burgers. Invoering spreekuur voor ambtenaren op de dorpen. Intensivering samenwerking met dorps- en wijkraden. Inzichtelijk laten zien wadman het geld besteed wordt. Burgers voorafgaand aan formele besluitvor ming uitnodigen voor een discussie over de voorstellen. Realisatie van een digitaal loket voor het leve ren van diensten en beantwoordenb van vragen. Voorlichting via alle informatietechnologieën. Kabelnet benutten voor (interactieve) commu nicatie met de burners.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11