Venray steunt lokale omroep via belasting Harold öf LENSSEN ^Winkelcentrum presenteert haar ambities Avi™ V Witron zorgt voor "uw hulp in huis" Noord-Limburgse jeugd leeft beetje minder riskant Herindeling centraal bij presentatie boek Meer vrouwen in besturen Oud papier Enquête over gemeentekrant Bijbouwen eenvoudiger Specte [Volvo Demo Cars Eivol in Ysselsteyn ƒ3.500,- voor Vereniging voor Ouderen Noord-West Kleur bekennen of neutraal kopiëren? feel en maas donderdag 5 februari 1998 - Pagina 7 H Het Winkelcentrum Venray VCV) moet een aantrekkelijk *||ternatief zijn voor grotere, volle en drukke winkelcentra in de tedenvierhoek Eindhoven lijmegen - Duisburg - Venlo. Dat in grote lijnen de ambitie van de k nrayse winkeliersvereniging. )p dinsdag 17 februari houdt de ereniging een bijeenkomst in otel Asteria om haar plannen uit e doeken te doen. Het nieuwe bestuur van de winke liersvereniging heeft zich de afgelo pen maanden gebogen over de nieu we koers die gevaren moet gaan worden. Daarbij lijkt de vereniging zich haar verantwoordelijkheid te realiseren en te willen nemen. "We zijn ondernemende mensen en heb ben er plezier in consumenten uit de regio de gelegenheid te bieden gezellig te winkelen." zo valt in de uitnodiging voor de informatie avond te lezen evenals "Wij willen eraan bijdragen dat Venray zich voorspoedig ontwikkelt". DOEL Het bestuur wil dat het Venrayse winkelcentrum groeit en binnen vijf jaar voor 100.000 mensen in de brede regio een aantrekkelijke win keloptie is. Speerpunten daarbij is aandacht en respect voor de klanten; aantrekkelijke en feestelijke publieksactiviteiten; optimale bereikbaarheid voor m.n. autocon sument; overzichtelijkheid, veilig heid en sfeer; een goede mix van horeca en winkels en een gevarieerd aanbod van producten en diensten. SAMENWERKING Het bestuur realiseert zich dat ze dat niet alleen kan en wil daarom ook samenwerken met belangheb benden. Verder wil het de regionale naamsbekendheid van Venray ver groten, permanent een consumen tenonderzoek houden en streven naar klantvriendelijke, eenduidige openingstijden en consequente com municatie naar de consument in het Nederlands. De avond in Asteria op 17 febru ari begint om 19.30 uur. Anti-rimpel behandelingen 'Plaatselijk afslanken Voetreflexzonetherapie 'Oorreflexzonetherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) 6 VENRAY TEL. 0478-589295 Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 26 januari tot en met 1 februari kwamen bij de politie langifte gedaan van vermissing van e volgende goederen: VERLOREN Bankpasjes van ABN/Amro, labo en SNS; handtas met porte- nonnee met ƒ125,-, bankpasjes en lers. bescheiden; portemonnee met '200,-, bankpasje en pers. beschei- len; portemonnee met bankpas, pin- s en pers. bescheiden; portemon- lee met bankpas, jreemdelingenpas, ziekenhuispasje in pers. bescheiden; damesporte- nonnee, Hema, met ƒ150,-; bank- las; Nederlands identiteitsbewijs en )V-jaarkaart; Nederlands paspoort; ijbewijs; wieldop van Suzuki; ver- ekeringsplaat bromfiets PTJ 763; ISM telefoon, Ericson, in zwart toesje. DIEREN Kruising Rotweiler/herder, reu, iruine poten, kin en onder ogen, 1 aar oud. GEVONDEN Herenfiets, wit geschilderde voor- ork; gehoorbeschermer, Earafoon iordopjes in zwart etui; lichtbruine erenhandschoen maat 8 3/4; wol- in Noorse handschoenen; twee leuteltjes met rood label; contact- leutel Opel; knuffel aap, 25 cm, raagt rood jurkje en strik. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. Specialist op gebied van logistieke automatisering Vorige week woensdag was voor het Venrayse bedrijf Witron een bijzondere dag. Witron, specialist op het gebied van logistieke auto matisering, werkt momenteel aan een volautomatisch distributie centrum voor Sorbo, U weet wel, van die hulpjes in huis. Woensdag werden de eerste automatische kranen tussen de stellingen geïn stalleerd. Sorbo is een van de klanten van Witron. "Sorbo was toe aan een nieuw distributiecentrum en vroeg ons of we iets nieuws konden ont wikkelen," laat Antal Vamos van Witron weten. Dat resulteerde in een volautoma tisch opslag en orderverzamelsys- teem. "In traditionele distributiecen tra werken mensen met "picklijs- ten". Dit systeem werkt met displays op de picklocaties en de mensen kunnen exact zien welk product en welke hoeveelheid ze moeten pak ken. Op zich is dit niet nieuw. Wat wel nieuw is is de geautomatiseerde navulling van zowel snel- als lang zaam lopende artikelen." Witron heeft hiervoor een systeem ontwikkeld waarbij volautomatisch wordt bijgehouden welke vakken aan navulling toe zijn. Met behulp van een kraan wordt het product dan automatisch aangevuld. "Goederen die het distributiecen trum binnenkomen worden meteen in bakken omgestapeld en opgesla gen. De computer weet precies welke hoeveelheden van welke pro ducten waar staan. Op het moment dat een picklokatie leeg dreigt te raken zorgt het systeem voor de aan vulling." Verder houdt het systeem in de gaten welke goederen een hoge doorloopsnelheid hebben. Goederen die snel gaan worden continu aange vuld. Goederen die minder snel gaan worden na het pieken automatisch weer in het magazijn opgeslagen en vervangen door een ander artikel. WORLDWIDE Witron is een van origine Duits bedrijf dat sinds 1990 een vestiging heeft in Venray aan de Leunseweg. "De opzet was om vanuit Venray de Benelux te voorzien. Nu gaan we al worldwide en zijn vanuit Venray ook een Engelse en Amerikaanse vestiging opgezet." Witron levert integrale oplossingen op het gebied van inrichting en auto matisering van productiefaciliteiten, magazijnen en logistieke centra. Bekende namen die tot de klanten van Witron behoren zijn Kruidvat, Xerox, Van Melle en Heijden Logistics en Yamaha. Onlangs is een order binnengehaald voor een maga zijn van een electrogroothandel in Den Bosch. GROEI De vestiging in Venray telt onge veer 30 medewerkers die zich bezig houden met ontwerp, onderzoek, realisatie en ontwikkelen van soft- waresystemen. Het bedrijf is nog steeds op zoek naar software-spe- cialisten voor uitbreiding van het team. Volgens Vamos groeit de markt voor dergelijke geautomati seerde systemen nog steeds. Het volautomatische opslag- en orderverzamelsysteem van Sorbo in opbouw. Maximaal 2,60 per jaar opslag op omroepbijdrage De gemeente Venray gaat een lokale belasting heffen om daar mee Lokale Omroep Venray te steunen. Venrayse televisiekijkers jaan jaarlijks twee gulden meer >etalen, radioluisteraars betalen zestig cent extra. De belasting wordt voorlopig voor vijf jaar eheven en levert de omroep jaar- jks een kleine 30.000 gulden op. De belasting komt als opslag jven op de Omroepbijdrage, die elk jaar door de Dienst Omroepbijdragen wordt geïnd. Sinds eind 1996 staat de wet een opslag voor lokale omroepen toe. Het bedrag dat Venray wil heffen is de maximum toegestane opslag. Regionale omroepen worden al lan ger op deze manier gesteund. Elke Limburger betaalt op dit moment tien gulden opslag voor Omroep Limburg Radio en zes gulden vijftig voor provinciale televisie. Door op deze manier ook de lokale omroep te steunen, worden alle publieke omroepen op dezelfde manier gefi nancierd. De omroep kan ook onaf hankelijker van de gemeente opere ren dan in een subsidie-relatie. INSTEMMING Het college gaat het voorstel in maart voorleggen aan de gemeente raad. Het college steunt de LOV omdat de omroep heeft aangetoond de zaken goed op een rij te hebben. De LOV heeft een beleidsnotitie gemaakt waarover B en W erg te spreken zijn. In de notitie kondigt de omroep aan de advertentie inkomsten te willen vergroten door hogere tarieven en meer adverteer ders buiten Venray voor de omroep te interesseren. De LOV wil ook het bestuur versterken en de deskundig heid van de medewerkers verbete ren. Samenwerking met de omroe pen in Horst en Boxmeer is een ander voornemen. Een eerder ver zoek van de lokale omroep om financiële steun wees de gemeente af omdat het destijds ingediende beleidsplan onder de maat was. KWIJTSCHELDING Behalve de belastingsteun wil de gemeente de LOV eenmalig 900Ö gulden subsidie verstrekken. Het college wil de huurschuld kwijt schelden en omzetten in een subsi die. "Op die manier kan de omroep KEUKENINRICHTING (0478)539020 r> °P afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum het boekjaar 1998 met een schone lei beginnen". Zonder deze steun had de omroep apparatuur moeten verkopen om de huurschuld te kun nen betalen. x Over nieuwe hufsvesting voor de lokale omroep is nog niets bekend. De LOV is één van de huurders van het voormalige lyceum aan de Leunseweg. De gemeente heeft plannen voor herinrichting van het hele gebied rond de Paterskerk. Het gebouw verdwijnt dan mogelijk. Komende tijd Start de gemeente een onderzoek naar vraag en aanbod van huisvesting voor gemeentelijke gebouwen. WIJK ZUID Tafeltennisvereniging Red Stars haalt iedere eerste vrijdag van de maand oud papier op in wijk Zuid (tussen Zuidsingel, Prins Bernhardstraat en Nassauplein) tus sen 18.00 en 20.00 uur. Wij verzoe ken u vriendelijk vrijdag 6 februari uw oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebun deld. Ook kunt u oud papier brengen bij de container van Red Stars, Kiosk la, links van de tafeltennishal (nabij Foekepot), alwaar u eveneensT)ude spullen kunt brengen. Openingstijd^, dinsdag van 18.00 tot 20.00 uur. Nadere info bij Jac Linders, tel. 588411 of Peter Bouwmans, tel. 589134. Inbraak in winkel In de vroege zaterdagmorgen ging het inbraakalarm van een winkel in de Grotestraat in werking nadat het bedieningspaneel van een rolpoort was kapot gemaakt en de roldeur was geopend. De politie was snel ter plaatse maar de dader had toch kans gezien de kassalade mee te nemen. Daarin zat een bedrag van 150,- aan wisselgeld en wat papieren. Een groot aantal cd's lag op de grond verspreid maar of er ook cd's mee genomen zijn is nu nog niet bekend. Er komt een enquête over de gemeentekrant 'Burgers bij de tijd'. De gemeente wil weten hoe burgers het blad waarderen, of ze het lezen en wat ze er eventueel in missen. De uitgever is ook benieuwd of de mening van de Venraynaren over de gemeentelijke organisatie en de politiek na de komst van 'Burgers bij de tijd' is veranderd. De enquête bestaat uit een respresentatieve steekproef onder een aantal inwo ners plus gesprekken met bestuur ders, ambtenaren en vertegenwoor digers van wat heet het 'maatschappelijk middenveld' (bedrijfsleven, verenigingen, instel lingen). Het bouwen van een schuurtje of een serre in Venray wordt gemakke lijker als de gemeenteraad de rege ling 'aan- en bijgebouwen' goed keurt. De regeling geldt voor bouwwerken die niet aan het bestemmingsplan voldoen. Het gaat dan vooral om de hoogte, de grootte en de dakvorm. Rekening wordt gehouden met de regels van het bestemmingsplan. Aan nieuwe bestemmingsplannen wordt de rege ling voortaan toegevoegd. De gemeente is er niet in geslaagd om een uniforme regeling te maken voor het centrum, alle dorpen en de wijken, die los staat van het bestem mingsplan. Daarvoor zijn de ver schillen stedebouwkundig te groot, schrijft de gemeente. Eén regeling was wel het uitgangspunt. De gemeente Venray heeft eerder al een aan- en bijgebouwregeling opgesteld. Die regeling voldeed niet in de praktijk. Winkeldiefstal Vrijdagmorgen omstreeks 10.30 uur zag personeel van een super markt aan het Henseniusplein dat een man twee zakjes vlees onder zijn jas stopte. Toen hij die niet afre kende werd hij door het personeel aangehouden en aan de politie over gegeven. Die stelde vast dat de man, een 45-jarige Venraynaar, nog ande re goederen in zijn tas had die hij niet had afgerekend. Totaal voor een bedrag van ƒ44,70. tssT^r. jJY m V40 1.8, 7-1997, 8.000 km Centr. vergr. met afstandsbed., ECC, trekhaak, roofrails, audio, comfort line, l.m. velgen, stof/leer bekleding. S70 2.5i, 4-1997, 20.000 km L.m. velgen, met. lak, comfort line, woodline, leren bekleding, ECC, alarm, audio, sport chassis, boordcomputer, mistlampen voor. S40 1.9 TD, 7-1997, 11.000 km Met. lak, el. ramen voor, leeslampjes voor, audio. VOLVO HANS KOK VENLO B.V. Venrayseweg 28, industrie-terrein Groot Boller -Venlo - telefoon (077) 3S2 18 18. Export en disk'butie Roermond Tel. ♦*31(0)475 3 - ORGANISCHE BODI - ORGANISCHE MlNEl Geslaagde open dag pluimveebedrijf Honderden belangstellenden hebben zaterdag 31 januari de open dag bij pluimveebedrijf Claessens in Ysselsteyn bezocht. Naar schatting kwam ongeveer de helft van de bezoekers niet uit de agrarische wereld. Voor pluimveehouder Frans Claessens en z'n gezin is daarmee de opzet, een dag voor een breed publiek, geslaagd. De gasten van het bedrijf aan de Peelweg konden een kijkje nemen in de spiksplinternieuwe batterij-stal van Claessens. Daarin worden met ingang van deze week 40.000 leghennen gehuisvest. De stal is al voorbereid op het dubbele aantal. Tijdens de open dag presenteerden zich bedrijven die actief zijn in agrarische wereld en de bedrijven die betrokken zijn geweest bij de realisatie van de stal. Daarnaast was er veel aandacht voor het imago van de pluimveesector. De poelier serveerde verrassende eierhap- jes, de LLTB deed initiatieven als het Zuivere Ei uit de doeken. Ruim baan kreeg de nieuwe stichting 'Blij met een Ei', die zich zaterdag presen teerde. De stichting gaat zich inzetten voor een positief imago van kip, ei en pluimveehouders. Groep 6 van de Ysselsteynse basisschool St. Oda kreeg als eerste een lespakket van de stichting overhandigd. Na carnaval volgen 150 Noord-Limburgse basisscholen. Burgemeester Jos Waals van Venray opende de dag. Waals gaf tevens het startsein voor de samenwerking tussen AVL (Afvalverwijdering Limburg) en Agro Limburg. Beide bedrijven hebben een nieuw mestpro- duct ontwikkeld, op basis van 70% droge kippenmest en 30% compost uit huishoudelijk GFT. AVL zorgt voor de productie in haar bedrijf in Venlo, Agro Limburg regelt de afzet. De bedrijven verwachten dit jaar tussen de 10.000 en 15.000 ton te exporteren. De eerste proefvracht vertrekt deze week naar Franse akkerboeren. Noord-Limburgse jongeren roken gemiddeld minder, gebrui ken minder kalmerende midde len, bewegen meer en spijbelen minder dan hun leeftijdgenoten in de rest van Nederland. Dat con cludeert de GGD Noord-Limburg uit een onderzoek dat gehouden werd onder 5000 Noord- Limburgse jongeren van klas 2 en 4 van het voortgezet (speciaal) onderwijs. Voor de rest doen de Noord- Limburgers nauwelijks onder voor anderen. Als het gaat over het gebruik van alcohol, xtc en andere drugs als cocaïne, speed of heroïne doen Noord-Limburgse jongeren niet onder voor de rest van Nederland. In klas 2 was 9% van de jongeren de laatste vier weken een keer flink aangeschoten geweest, in Afgelopen vrijdag werd in het historisch kerkje van Groeningen het boek "Grenzen verlegd" gepresenteerd. Het boekwerk is uitgegeven naar aanleiding van de opheffing van de gemeente Vierlingsbeek en samengesteld door de stichting "De Oude Schoenendoos". Ondanks de lange geschiedenis van het gebied speelde bij de pre sentatie de herindeling een opval lende rol. Dat kwam mede door de inleiding van dhr. De Cloe, voorzit ter van de vaste Kamercommissie die betrokken was bij de herinde ling. De Cloe wees erop dat Nederland in 1817 nog 1236 gemeenten telde, nu nog maar 548 en dat het steeds duidelijker wordt dat kleine gemeenten niet zelfstan dig meer kunnen bestaan. "De lan delijke overheid laat steeds meer zaken aan lokale overheden over die alleen in groter verband geregeld kunnen worden. Het gemeentebe stuur en de Vierlingsbeekse politiek heeft te lang gedacht dat het zo'n vaart niet zou lopen en hebben zich te veel tegen het CDA aangeleund" aldus De Cloe. Volgens De Cloe heeft het klas 4 was één de drie jongeren de afgelopen maand dronken geweest. Het gebruik van xtc en de genoemde harddrugs is overigens marginaal: in klas 2 gebruikte vier procent van de ondervraagde jongeren ooit xtx. Eenzelfde percentage kwam ooit met andere harddrugs in aanraking. In klas vier zijn die percentages voor beiden negen procent. Het onderzoek signaleert verschil len tusssen geslacht en ook qua schooltype. Jongens vertonen in het algemeen vaker 'riskant gedrag', maar meisjes roken meer, doen min der aan beweging en vrijen vaker onveilig. Opvallend is verder dat leerlingen van het voorbereidend beroesponderwijs, en vooral het speciaal onderwijs, minder aan beweging doen dan hun leeftijdge noten op andere scholen. Vierlingsbeekse gemeentebestuur er niet echt alles aan gedaan om herin deling te voorkomen. Bij het gemeentebestuur leefde teveel de gedachte dat het CDA in Noord- Brabant achter een zelfstandig Vierlingsbeek stond. Daarbij zou, toen "dreigde" dat een deel van de gemeente weieens bij Venray zou kunnen komen, ook nog eens een verkeerde keuze zijn gemaakt door te kijken of samenvoeging met St. Anthonis tot de mogelijkheden behoorde. Burgemeester Dittner omschreef zijn bijdrage iri het boek als een per soonlijke beleving, zeker niet wetenschappelijk verantwoord. "De samenwerking, toen de beslissing was genomen om met Boxmeer ver der te gaan, bleek uitstekend te zijn. De resultaten zijn nu reeds zicht baar" aldus Dittner. Hij vond het een kleine troost dat de gemeente, door de inspanning van het gemeentebe stuur, niet in 1994 maar pas in 1998 is samengevoegd met Boxmeer en bovendien niet bij Venray. PEEL EN MAAS I 'n abonnement waard I Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Vereniging Voor Ouderen Noord-West te Venray een bijdrage toegekend van ƒ3.500,- in de kosten van de aanschaf van spellen voor ouderen en een pc. Het Juliana Welzijn Fonds onder steunt projecten die mensen betrek ken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden: buurtverenigingen, sociëteiten van ouderen, dorpshui zen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders, buurt- projecten. Het Fonds steunt ook pro jecten die willen voorkomen dat mensen geïsoleerd raken. Voorbeelden: vrijwillige hulpdien sten, zorg voor de jeugd, ouderen, dak- en thuislozen en verslaafden. Het Fonds verstrekt jaarlijks zo'n 1200 bijdragen; voor totaal ruim ƒ20 miljoen. Bijdragen voor bij voorbeeld investeringen in inventa ris en gebouwen, voorlichtingspro jecten, deskundigheidsbevordering, praktijkondersteunend onderzoek, werkvernieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij en de Lotto met onder meer Krasloten. Op de afdeling Welzijn van gemeenten en in veel bibliotheken ligt de gratis folder 'Een beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'. Hierin staat waarvoor bijdragen worden toegekend en welke organi saties daarvoor in aanmerking komen. Enquête Vrouwenraad: Er zitten te weinig vrouwen in besturen van uiteenlopende organi saties. Dat blijkt uit een enquête die de Venrayse Vrouwenraad heeft gehouden onder tachtig Venrayse verenigingen en andere organisaties. Gerichte scholing voor vrouwen en meer bekendheid daarvan kunnen een oplossing zijn. In 83% van de besturen van de ondervraagde organisaties zitten meer mannen dan vrouwen. In slechts tien procent is dat andersom. De verhouding tussen de seksen is maar in zeven procent van de bestu ren gelijk. Zitten vrouwen al in een bestuur, dan zijn maar ze heel zelden voor zitter: één op de tien. Vrouwelijke voorzitters werden gesignaleerd in het onderwijs, de politiek en in ouderenorganisaties. Op een functie als secretaris of penningmeester maken vrouwen al meer kans. In ruim een kwart van de besturen waarin vrouwen zitten, bekleden ze deze posten. GEEN VERANDERING De meeste besturen noemen de samenstelling 'historisch gegroeid'. Opvallend is dat een meerderheid van de ondervraagden het ook wel goed vindt zo. Zes van de tien besturen zitten niet op verandering te wachten. Eenzelfde percentage is ook niet bereid om vacatures in het bestuur aan te melden bij een meld punt 'vrouwen in besturen'. De lokale politici lijden al flink aan verkiezingskoorts. Alles wordt in deze tijd in verband gebracht met stemmen en sommi gen ontwikkelen een gevaarlijke achterdocht. Raadslid Peter van der Velden van de fractie Samenwerking zocht stemming makerij achter een geel velletje tussen de notulen van de vorige vergadering. Van der Velden vroeg zich met een knipoog af of dit misschien een verkiezingsstun ts was. Als het dat is, komt Van der Velden's eigen fractie als eer ste als 'verdachte' in aanmerking. Is de huiskleur van Samenwerking Venray immers niet geel? Ambtenaar Frits Vossen, aanwe zig als adviseur van de commis sie, beloofde dat de ambtenaren voortaan kleur zullen bekennen bij het copiëren. Zich realiserend dat die belofte wel erg feestelijke of politiek gekleurde verslagen zou opleveren, corrigeerde Vossen zichzelf: "Ambtenaren zullen in het vervolg neutraal copiëren". Verkiezingen en een gekleurd vel Diefstal bestek Een 55-jarige Venrayse deed aan gifte van diefstal van een 12-delig bestek uit de kelder van haar flat aan de Hoge Beek. De waarde bedraagt ƒ1.000,-.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7