OPEN EEN VESTIGING BIJ UW KLANTEN THUIS Geen valutadagen met de Rabobank Rekening-Courant TAXATIE Annelie Reijnders schittert in "Annie" Omroep Venray programma-info De geschiedenis van een verdwenen gemeente Vergunning compostbedrijf deels niet in orde Parconproef definitief van de baan Avond voor jonge varkensboeren Restauratie kerktoren dichterbij? De laatste leren dames- en heren jassen NU: Oud papier Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. KUNST EN CURIOSA Hotel Asteria, 15 febr. a.s. Verlengde schooldag activiteiten gina pEEL EN MAAS donderdag 29 januari 1998 - Pagina 7 Ze was nog geen drie toen ze al voor het eerst op de planken stond. Ze maakte toen deel uit van de kindergarde die elk jaar weer voor een vrolijke start van Circus Mök zorgt. Vier jaar geleden stond ze in de mini playbackshow. Sinds augustus proeft ze aan het echte werk en speelt ze de rol van Duffy in de musical Annie, die momenteel in Carré speelt. We hebben het over de 13-jarige Annelie Reijnders uit Venray. Moeder Nellie is maar wat trots op haar dochter. Een interview met het kleine sterretje behoorde niet tot de mogelijkheden. "Zij heeft een ibeperkt aantal speelbeurten per jaar" vertelt moeder. "Een interview met een krant wordt door de arbeidsinspectie ook als een speel beurt beschouwd en die heeft ze hard nodig voor haar optredens". Moeder Nellie geeft daarmee aan dat de kinderen die in Annie optre den goed beschermd worden. AUDITIE Annelie deed in 1996 mee aan de audities voor de musical. In maart 1997 kreeg ze te horen dat ze tot de 64 kinderen behoorden die, in groepjes van acht, afwisselend optreden in de musical. "Aan de audities deden zo'n 2000 kinderen mee, waarmee toch wordt aangege ven dat Annelie wel degelijk talent heeft". Volgens Nellie wil Annelie dan Annelie Reijnders wil niets liever dan het theater in. ook niets liever dan later naar de Theateropleiding. Thans volgt ze al zang-, piano- en balletlessen. DRUK Voor de musical Annie begonnen de repetities in augustus. "Elke dag zijn we toen samen naar Amsterdam gereden" vertelt Nellie. Dat was een drukke periode. Sinds de voorstel lingen zijn gestart wordt er nauwe lijks geoefend. "De kinderen zijn zo enthousiast dat hun rol er gewoon in zit. Af en toe kennen ze zelfs de rol van de volwassen medespelers, waaronder Nelly Frijda, uit de kop". In totaal mag Annelie vijftien keer in een jaar optreden. "Er doen echter ook jongere kinderen mee, die nog minder mogen spelen. Daar moet met de planning dan ook rekening gehouden worden. ROL De rol van Duffy, het oudste weesmeisje, beperkt zich niet alleen tot figureren. Annelie heeft enkele teksten en er wordt gezamenlijk gezongen en gedanst. De regie van de musical is in handen Martin Charnin die twintig jaar geleden de originele versie van Annie op Broadway bracht. "Het stuk wordt dan ook neergezet zoals Charnin dat bedoeld heeft. De film is leuk maar de musical is nog leuker, nog ont roerender". Annelie speelt nog op 1, 11 en 26 februari in Carré, op 26 27 en 29 maart in Heerlen en op 9 april in Uden. Mogelijk dat er nog een extra optreden is in de RAI te Amsterdam. Daarna is het echter afgelopen voor Annelie, die echter geen gelegen heid ongebruikt zal laten om nog eens een dergelijke rol te bemachti gen. Vrouwen op weg naar 2000 een nieuw programma bij Omroep Venray! Op 30 januari as. gaat een nieuw radioprogramma de lucht in: "Vrouwen Op Weg Naar 2000". Hoewel de naam doet vermoeden dat de doelgroep alleen vrouwen is, is dit niet helemaal waar. De eman cipatorische inslag van het program ma kan alleen tot zijn recht komen als men zich ook op mannen richt. Dat blijkt al uit de eerste uitzending waarin een man te gast is. Zijn naam verklappen we nog niet De eerste aflevering heeft als thema 'vrouwen in besturen'. In februari is dat 'vrouwen in de poli tiek - stem 4 maart op een vrouw'. Bovendien zal dan aandacht worden besteed aan de viering van de Internationale Vrouwendag (8 maart). Verder staan zaken als de finan ciële positie van vrouwen, vrouwen en werk en kunst en cultuur op de agenda. Uiteraard zal iedere uitzending een telefoonnummer genoemd wor den dat in verband staat met het thema. De luisteraars kunnen hier dan hun reacties, vragen en opmer kingen kwijt. En natuurlijk kan men altijd contact opnemen met Omroep Venray! "Vrouwen Op Weg Naar 2000" wordt gepresenteerd door Petra van Duynhoven en zal vooralsnog een maal per maand worden uitgezon den. (vrijdag 30 januari - 18.00 uur) 'n Wandeling dur 't Rooise Land Volgende week donderdag begin nen we met onze wandelingen door de tien Venrayse kerkdorpen. Vredepeel mag hierbij de spits afbij ten. Al is het dorp pas gesticht in de 50'er jaren, de historie van sommige plekken gaat veel en veel verder terug. Samen met Cor Huys van de dorpsraad verkennen we Vredepeel. Nadat we kennis gemaakt hebben met de jongste geschiedenis van Vredepeel gaan we vanuit het cen trum naar het Defensiekanaal dat in de dertiger jaren gegraven is om de Duitse troepen in de 2e Wereldoorlog tegen te houden. Op de plek waar we staan vormt het kanaal de grens met Vredepeel en Brabant en stroomt het water van het Defensiekanaal over in het Afleidingskanaal. (donderdags 19.00 uur, herhaling maandag 18.00 uur) Waar Zijn De Troubadours Gebleven Donderdag te gast het duo FEE LING uit Montfort. Jantje Dierx en Thieu Princen vormen samen het duo waarvan onlangs hun derde CD "El Bandido" verscheen. FEELING was al een keer eerder te gast in Waar Zijn De Troubadours Gebleven. (donderdag 21.00 uur) Praatcafe Op zondag 18 januari was wet houder Bert Kersten als gast aanwe zig in het live programma 'Praatcafe' om zijn ideedn over en plannen met de inmiddels iedere Venraynaar bekende Engelse Tuin uit de doeken te doen. Duidelijk werd dat de wethouder zich oa. immens ergerde aan de kritiek van de kant van Toon den Brok en dan met name aan de wijze van kritiek uiten door deze laatste, op zijn plan nen met dit stukje "authentieke Venrayse tuin"! De heer Den Brok kon tijdens deze uitzending helaas niet aanwe zig zijn om zijn kritiek op de plan nen, zoals die er nu liggen, voor dit stukje "onvervalste en lang in hel verborgen gekoesterde stukje Venrayse historie uit de doeken te doen. Iets wat ook Bert Kersten toen ten zeerste betreurde. Zoals het er op dit moment uitziet, zullen echter a.s. zondag beide heren wel aanwezig kunnen en wil len zijn in Praatcafe om met elkaar en voor iedere Venrayenaar de pro blematiek rondom dit "Juweel van een Engelse tuin", met elkaar te bcdiscussidren. "De lang in de ver getelheid en voor ons verborgen gebleven geheimen van dit stukje Venrays aards paradijs, achter door de tand des tijds aangevreten en deels reeds verteerde muren", zullen op deze zondagmorgen in Praatcafe onthuld worden. Als 'Dritte im Bunde', zal daarom ook aan de praattafel plaats nemen, Frits Ruyten, tuinarchitect van beroep en voorzitter van de Stichting Stadspark Venray, die op haar beurt ook weer een eigen visie over en plannen met dit "rustieke erfstukje van rust en vrede, te mid den van onze hedendaagse voor velen medogenloos harde en voor tijlende wereld" heeft, met "dit prieel van bezinning", dat voor het nageslacht koste wat het ook moge kosten, ;bewaard zal. moeten blijven! Verder is te gast Paul Faas, de schrijver van oa. het boekje "Het Idioom van een Sommelier". Houdt u van een goed glas wijn, natuurlijk op een passend moment en op een geschikte tijd, maar op zijn tijd, dan mag u ook dit gesprek niet missen. De muzikale omlijsting zal tijdens dit programma verzorgd worden door "New Moon". Dus kortom: genoeg redenen om as. zondag een bezoek te brengen aan "Het Praatcafe" in Het Podium in Venray. Deze uitzending begint om 11.00 uur en duurt tot 12.00 uur. Mocht u wel willen maar niet kunnen of mogen komen, dan kunt u op dezelfde tijd uw radio afstem men op "Praatcafe" van Omroep Venray. Op de kabel op de FM 102.5 en via de ether op de 90.2. Maar wij hopen u toch ook als gasten in ons "Praatcafe" te mogen begroeten Volgende waek gon we wer beginne mit os vastelaoves-uutzendinge! Hier kriegde now alvast un kort ovverzicht van de urste uutzendin- ge: woensdag 4 febr. van 18.00-19.00u Vastelaoves Bont. donderdag 5 febr. van 18.00-19.00u Vastelaoves Bont. Omroep Venray: kabel 102.4/ether 90.2. Postadres: Postbus 91, 5800 AB Venray. Studio-adres: St. Antoniusstraat la, 5801 AR Venray. Telefoon: (0478) 512362. Fax (0478) 513656. World Wide Web: WWW.EASY.NL/LOV. E-mail: lovenray@dds.nl Auto tegen boom Vrijdagavond omstreeks 23.30 uur raakte een personenauto, bestuurd door een 21-jarige inwoner van Maashees Op de Maasheseweg in een bocht ter hoogte van Smakt in een slip. De bestuurder kon de auto niet meer onder controle krijgen en belandde via de berm tegen een boom. De bestuurder had veel geluk. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt is faliekant tegen de nieuwe herstructureringsplannen van minister Van Aartsen. Vooral jonge varkensboeren worden de dupe van deze rigoureuze plannen. Er leeft veel onduidelijkheid rond om de nieuwe wet. Daarom organi seert het NAJK avonden waar jonge varkensboeren hun vragen kwijt kunnen aan een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Deze avonden worden ook in Limburg gehouden en wel op de volgende dat: 21 januari in de Postkoets, Posthuisweg 13, 6085 AG Horn; 4 februari in zalencentrum 't Kaar te Beek, Stationsweg 126 en 5 februari in de Turfhoeve te Sevenum, Middenpeelweg 1, aanvang allen om 20.00 uur. Voor meer informatie rondom deze avonden kunt u contact opne men met LAJK, tel. 0475-381777 of fax 0475-333243. De restauratie van de torên van de Grote Kerk lijkt een stap dichterbij gekomen. Uit correspondentie met de Rijksmonumentenzorg conclu deert voorzitter van Goch van het gemeentebestuur dat ook de toren van de Grote Kerk als monument' wordt aangemerkt. "Wij zijn er van: uit gegaan dat dat niet zo was" aldus van Goch. Indien de toren daadwerkelijk onder het monument van de Grote Kerk valt, dan kan het kerkbestuur rekenen op een financiële bijdrage van de Rijksmonumentenzorg. "Dat zou een bijdrage van ongeveer de helft van de kosten kunnen beteke nen" aldus van Goch. Hij heeft onlangs, samen met Charles De Vilder en Joost Verbeek een inven tarisatie gemaakt van wat er alle maal schort aan de toren. Een exact bedrag voor de restauratie wil hij niet noemen maar het ligt wel tussen de vijf ton en het miljoen. Onlangs heeft van Goch aan de noordzijde van de toren een lint gespannen en met een bordje de mensen erop geattendeerd dat er kleine brokstukjes naar beneden kunnen vallen. Poging inbraak auto Een 35-jarige inwoonster van Steyl deed bij de politie van de basiseenheid Tegelen aangifte van poging tot inbraak in haar auto die geparkeerd stond op de parkeer plaats bij het ziekenhuis aan de Merseloseweg. De poging was ondernomen maandag tussen 08.00 en 15.00 uur. Beide portiersloten waren geheel vernield. VELTUM Leden van DOS Venray halen op vrijdag 30 januari weer het oud papier op in Veltum (gedeelte gele gen tussen de straten Westsingel, Langstraat, Weg in den Berg en Kempweg. Men wordt verzocht om het papier vóór 13.00 uur gebundeld aan de straatkant gereed zetten. LANDWEERT III Maandag 2 februari halen leden van biljartvereniging DOS wederom het oud papier op in Landweert III. Men wordt vriendelijk verzocht om het papier goed gebundeld vanaf 09.00 uur aan de straatkant gereed te zetten. 'T DESSELKE Vrijdag 30 januari wordt er papier opgehaald in de route 't Desselke. Wilt u het papier gebundeld of in een doos aan straat plaatsen voor 18.00 uur. VREDESKERK Woensdag 4 februari wordt er papier opgehaald route Vredeskerk, aanvang 18.00 uur. Wilt u het goed gebundeld aan de straat plaatsen. De container aan de Westsingel, parkeerplaats Hubenhof is elke zaterdag open van 08.30 tot 17.00 uur. Hier kan iedereen papier depo neren ten bate van Heil der Zieken. Buurman zag inbreker In de nacht van vrijdag op zater dag zag een bewoner van de Pr. Bemhardstraat dat de voordeur van buurman open stond en dat er een man in de gang was. Hij alarmeerde de politie. Waarschijnlijk heeft de inbreker dat bemerkt want toen de politie arriveerde was de man al op zijn fiets richting Oostsingel gere den. De buurman kon een signale ment aan de politie doorgeven. Zoekactie leverde niets op. De scha de bleef beperkt dankzij de oplet tendheid van de buurman! U wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als uw producten of diensten daar waren waar uw klanten zijn. Wat dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze in een winkelstraat komen. Vanuit huis lopen ze naar binnen om te zoeken en te vinden, van algemene informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende bedrijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw bedrijf ook op Trefpunt staan, 24 uur per dag, 7 dagen per week bij uw klanten thuis. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. Voor meer informatie over presentatie op internet kunt u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, fax. 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl De Rabobank rekening-courant biedt u als ondernemer de meeste voordelen. U betaalt geen omzetprovisie, krijgt niet te maken met valutadagen en u kunt even tueel beschikken over goede kredietfaci liteiten. Verder regelt u snel buitenlandse betalingen en kunt u gebruik maken van de voordelen van producten als tele bankieren, automatische incasso en mach tigingen, afstorten en betaalautomaten. Meer informatie? Bel eens met de Rabobank. U zult zien dat een kort gesprek u een hoop winst kan opleveren. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530247 tel.(0478)530460 Vierlingsbeek schrijft op de valreep historie Morgen, vrijdag 30 januari, presenteren de stichting Oude Schoenendoos en de gemeente Vierlingsbeek het boek 'Grenzen verlegd'. 'Een bijdrage tot de geschiedenis van Groeningen, Hoithees, Maashees, Overloon, Vierlingsbeek en Vortum- Mullem', zoals de omslagflap ver meldt. Het boek vertelt in 560 bladzijden de historie van het gebied dat de afgelopen vijfen veertig jaar 'gemeente Vierlingsbeek' heette. Die gemeente bestaat niet meer sinds 31 december vorig jaar, reden voor het imposante afscheidsca deau. "De bedoeling is om een zo com pleet mogelijk samenhangend histo risch overzicht te geven". Dat zegt Piet Marcellis, voorzitter van de stichting De Oude Schoenendoos. "Toen we merkten dat een zelfstan dig Vierlingsbeek niet reëel was, zijn we met het idee voor het boek gekomen. Het gemeentebestuur omarmde de gedachte direct", ver- De vergunning voor het compost bedrijf van de Gebroeders Teeuwen in Blitterswijck, is niet op alle pun ten in orde. Dit heeft de Raad van State in Den Haag onlangs bekend gemaakt. Omwonenden protesteer den een jaar geleden bij de Raad van State tegen de vergunning voor het bedrijf. Ook verschillende milieug roepen waren het niet eens met de vergunning zoals die door de pro vincie eerder is afgegeven. Bij het bedrijf worden jaarlijks ruim 400 miljoen kilo paarden- en kippenmest, alsmede stro, gips en water tot ongeveer 300 miljoen kilo compost verwerkt. De bezwaren die ondermeer gingen over stank, zijn voor een groot deel door de Raad van State ongegrond verklaard. Wel bleek bij de behandeling van de bezwaren dat het bedrijf heeft nage laten om binnen de daarvoor gel dende termijn een vergunning geba seerd op de Afvalstoffenwet aan te vragen. Daardoor is de eerdere ver gunning op basis van de Hinderwet komen te vervallen. Om deze reden had de provincie een stanknorm niet mogen gebruiken bij de beoordeling van het bedrijf. De normen die wer den gehanteerd waren volgens de Raad van State dan ook onvoldoen de. De Raad heeft nu een aantal voorschriften opgesteld die in de vergunning moeten worden opgeno men. Venray en drie andere gemeen ten zullen geen beroep aanteke nen tegen een uitspraak van de rechtbank inzake het beroep tegen het stoppen van de Parconproef. Daarmee is het pro- Wijkcentrum Den Hoender gaat weer samen met de Dr. Poelsschool een drietal verlengde schooldagacti viteiten organiseren. Deze zullen bestaan uit vijf lessen koken, tien lessen dansen (streetdansen) en vijf lessen techniek. Er wordt hiermee een activiteit aangeboden die leerzaam is en een zinvolle vrije tijdsbesteding inhoudt en aandacht heeft voor sociale omgang. Koken 's maandags van 15.30 tot 17.00 uur en wel op 9, 16, 23 en 30 maart en 6 april. Dansen, ook 's maandags van 15.30 tot 16.30 uur en de geplande data hiervan zijn 2, 9, 16, 23. 30 maart. 6, 20. 27 april en 11 en 18 mei. Techniek: dinsdags van 15.30 tot 16.30 uur en deze worden gehouden op 2, 9, 16, 23 en 30 juni. Als je op de basisschool zit (of vergelijkbaar) en in de wijk Noord- West woont of aangrenzend (het is niet nodig leerling van de Dr. Poelsschool te zijn) is aanmelden mogelijk t/m I februari, tel. 586588. ject definitief beëindigd en mogen gemeenten het parkeerbeleid niet in handen van particulieren geven. Venray deed in 1995 met nog zes andere gemeenten mee aan een proefproject waarbij een particulier bedrijf (Parcon) de bevoegdheid kreeg om o.a. foutparkeerders te verbaliseren. Een taak die tot dan uitsluitend bij de politie lag. Ondanks het feit dat zowel de deelnemende gemeenten alsook de verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie en het college van Procureurs Generaal positief stonden ten opzichte van het resul taat van de proef, besloten de Ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie de proef niet voort te zetten. Daarop besloten de gemeenten Venray, Terneuzen. Waterland en Edam-Volendam hier een bezwaar- en beroepsprocedure tegen te star ten. Als redenen werd aangevoerd het feit dat de proef als geslaagd mocht worden beschouwd en dat het vermoeden bestond dat binnen het kabinet niet iedereen zich in het besluit kon vinden. De rechtbank in Middelburg con cludeert nu dat het besluit om met de proef te stoppen door de ministe ries maar weinig overtuigend is gemotiveerd. "Het principiële - afwijzende - standpunt van de ministers stoelt niet op de resultaten van het experiment". Vernietiging van het besluit acht de rechtbank echter niet zinnig omdat tijdens de zitting ook duidelijk werd dat het besluit door zowel kabinet als parle ment gesteund wordt. klaart Marcellis de ontstaansge schiedenis. Volgens de voorzitter is de geschiedenis van het gebied al wel eerder beschreven, maar nooit in samenhang. Marcellis hoopt dat de integrale bundeling anderen inspireert tot het doen van nieuw onderzoek. "Daarom staat in de ondertitel van het boek 'een bijdra ge tot'. We weten niet of we volle dig zijn. Geschiedenis is nooit af'. HERINDELING De lezer hoeft in het boek geen opzienbarende nieuwe ontdekkin gen te verwachten. Het is echter ook geen bundel van reeds eerder ver schenen artikelen. De stichting zette vier schrijvers aan het werk om alles wat wetenswaardig is vast te leggen. Vierlingsbekenaar Jan Thijssen, stadsarcheoloog van Nijmegen, schreef het deel over de prehistorie. Venraynaar Rien van den Brand boog zich over de middeleeuwen tot en met de Franse tijd en Ron Stevens beschreef de jongste geschiedenis van de dorpen. "Dat de geschiedenis nu integraal is opgete kend in één boek, dat is het nieu we", meent Marcellis. Opvallend is natuurlijk de bijdra ge van de vierde scribent: ex-burge- meester Dittner, toch zeer betrokken bij de laatste jaren van de gemeente, beschrijft juist deze periode uit de geschiedenis; de jaren van de herin deling en de strijd om het zelfstan dig voortbestaan. Dat gebeurde op verzoek van de Oude Schoenendoos en op persoonlijke titel. De gemeen te Vierlingsbeek, met 35.000 gulden de belangrijkste sponsor van het project, heeft daarop geen invloed uitgeoefend. Volgens voorzitter Marcellis is het hoofdstuk van Hans Dittner "natuurlijk subjectief, maar wel heel open geschreven". De stichting De Oude Schoenendoos beschikt over een collectie historisch beeldmateriaal, die bestaat uit 9000 foto's, kaarten en dergelijke. Het grootste deel van de illustraties is daaruit afkomstig. "We hebben wel gezocht naar mate riaal dat nog niet eerder is gepubli ceerd". Ander fotomateriaal is afkomstig uit landelijke archieven. HERDRUK De gebonden geschiedenis van Vierlingsbeek en de andere dorpen, met 250 zwart-wit-foto's en 16 kleurenpagina's, kost 25 gulden. "Een weggevertje", meent Marcellis. Hij verwacht dat de belangstelling voor het boek groot zal zijn. Daarom is 'Grenzen ver legd' gedrukt in een oplage van 2500 exemplaren. Maar er is nog een reden: "De kans op een eventu ele herdruk is natuurlijk gering, want op een bijdrage van de gemeente Vierlingsbeek kunnen we niet meer rekenen". Inderdaad, de grenzen zijn, zeker voor langere tijd, verlegd. De nieuwste geschie denis van Vierlingsbeek, Overloon, Hoithees, Maashees, Groeningen en Vortum-Mullem wordt onder de vlag van Boxmeer geschreven. De stichting De Oude Schoenendoos houdt niet op te bestaannu de gemeente Vierlingsbeek er niet meer is. De stichting gaat autonoom ver der. Het boek 'Grenzen verlegd' wordt vrijdag gepresenteerd in de pas gerestaureerde kapel van Groeningen. Het boek is te koop bij De Textielbeurs in Boxmeer; H. Wijenberg, Gildestraat 6 in Hoithees; bloemsierkunst Marian in Maashees; Verbeeten Plusmarkten in Overloon en Vierlingsbeek; P. Marcellis, Bossenhoekweg 14 in Overloon; J. Kuijpers, Torenstraat 44 in Sambeek; L. Collaris, Huider 2 in Vierlingsbeek; J. van Uden, St. Cornelisstraat 9 in Vortum- Mullem en mevr. Ebben-Gooren, De Schans 3 in Groeningen. In de genoemde winkels loopt de ver koop tot 21 februari, op de overi ge adressen is het boek ook daar na te koop.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7