c FRANSOL Venrays duo nam plaatselijke Rijksmonumenten onder de loep Kiwanis club 'Schieëpersland' deelt uit Multi-Cultureel Platform houdt politiek debat OOK ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? WSm FRANSOL IN HUIS HALEN! 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Gezocht: personeels verenigingen voor actie Clinic Clowns REINIGING VAN: Ingezonden ZONWERINGEN Vier extra woningen Veulen Vijftien woningen Fluitekruid EN MAAS donderdag 29 januari 1998 - Pagina 5 Voor Joos Verbeek en Gérard Lucassen hebben de 27 Rijksmonumenten in de gemeente Venray geen geheimen meer. Het tweetal was maanden op pad om de kerken, kapellen, molens en boerderijen te bekijken. Hun bevindingen stelden ze op schrift en die vormen de basis voor de actualisering van het Rijksmonumentenregister. Deze maand hebben Gérard en jjoos hun werkzaamheden zo'n beet je afgesloten. De laatste boerderij schuift het duo een beetje voor zich uit. "We durven er niet goed aan te beginnen, want als we klaar zijn is 3 het afgelopen en we hebben zo pret- tig gewerkt", zegt Verbeek. De vut- ^Btende bouwkundige is bestuurslid van Veldeke Venray en heeft samen ^^met amateurhistoricus Gérard ■ÜAicassen de Venrayse monumenten opnieuw in kaart gebracht. En dat was hard nodig ook, want de vorige inventarisatie dateert uit de jaren zestig en is bovendien erg summier. Bijvoorbeeld de beschrijving van de St. Petrus Bandenkerk, onbetwist het belangrijkste Venrayse monu ment. De huidige kan gemakkelijk op een A4-tje, maar als het aan de beide Venraynaren ligt, komt de kerk er in het nieuwe register min der bekaaid van af. Hun tekst beslaat acht getypte velletjes. En dat is niet alleen bij de Grote Kerk het geval. Ook de andere monumenten krijgen meer aandacht dan in het huidige register. De uiteindelijke tekst bepaalt Monumentenzorg, maar het tweetal is er van overtuigd dat de Venrayse monumenten straks beter en vollediger worden beschre ven dan op dit moment het geval is. I MONUMENTENZORGENKIND JES Het duo bekeek de bouwkundige staat van de monumenten, de staat van onderhoud, maar ook de ligging in de omgeving betrokken ze bij de beschrijving die richting Monumentenzorg gaat. Hun alge mene indruk is positief. Verbeek: "Goed is er geen een. Overal man keert wel iets of kan wat verbeterd worden". Logisch bij gebouwen die minimaal honderdvijftig jaar oud zijn. Maar een paar springen er uit. De personeelsvereniging O&O van de gemeente Venray organiseert op zaterdag 6 juni een actiedag ten behoeve van de stichting Clinic Clowns. De Clinic Clowns zijn clowns die optreden in grotere kin dercentra of ziekenhuizen voor (ern stig) zieke kinderen. De personeels vereniging O&O wil met de actiedag zoveel mogelijk geld bij een brengen voor deze stichting en zoekt nu andere personeelsvereni gingen in Venray die daarbij willen helpen. Zo zouden personeelsver enigingen een activiteit op 6 juni kunnen organiseren, de inhoud van het programma op die dag staat nog niet vast. Gedacht wordt aan spor tieve activiteiten (dans-, loop- of fietsmarathon), creatieve activitei ten (veiling), jeugdactiviteiten (Schminken, knutselen), culinaire activiteiten (Tea Time in de Engelse tuin) en demonstraties/hobbymarkt. Maar nieuwe ideeën zijn van harte welkom. De activiteiten zullen zich con centreren in en om het gemeente huis en worden opengesteld voor een zo groot mogelijk publiek. Personeelsverenigingen die mee willen doen aan de actiedag, kunnen zich aanmelden bij de personeels vereniging O&O. Voor de eventueel noodzakelijke vergunningen zal de gemeente zorgdragen. Om organisa torische redenen, zoals bijvoorbeeld het verdelen van de beschikbare accommodatie, dienen de aanmel dingen voor 20 februari binnen te zijn. Voor vragen en opmerking kan met terecht bij mw. M. Verstegen, tel. 523398 ('s morgens) of 588757 ('s middags). RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN I 0478-511094 \Top Support dakwerken V.O.FV Zuivelweg 2D Venray-Leunen Mercedes gestolen In de nacht van dinsdag op woens dag werd vanaf de parkeerplaats van een hotel aan de Maasheseweg een zwarte Mercedes combi gestolen. De gedupeerde is een 33-jarige inwoner van Uerdingen. De waarde van de auto bedraagt ƒ40.000,-. Gérard Lucassen en Joost Verbeek bij het boerderijtje aan het Schoor. in negatieve en positieve zin. Zorgen maakt het duo zich over de St. Petrusmolen aan de Sportlaan. Daar gaat 't niet goed mee. De eige naar bedoelt het goed, maar gaat volgens Lucassen en Verbeek bij de balkopleggingen van de houten zol deringen op de verkeerde manier te werk. Bovendien zijn de muren nat, omdat de wind door de begroeiing er omheen z'n drogende werk niet kan doen. "Een windmolen moet vrij in het landschap liggen," zegt Gérard Lucassen. De andere wind molen die Venray nog rijk is, Nooitgedacht in Merselo, staat er heel wat beter bij. Een ander Venrays monumenten zorgenkindje is de boerderij aan de Enge Steeg in Leunen, waar vroeger kunstenaar Gussen Wie woonde en werkte. De bijbehorende schaaps kooi baart beiden zorgen. De schuur is weliswaar van een nieuw dak voorzien, maar dat is niet helemaal goed gebeurd. Er is onvoldoende gelet op de stabiliteit van de houten kolommen die het nieuwe dak dra gen. Daarom ligt het dak er nu bij "als een dromedaris", volgens Joos Verbeek. BAKHUISJE Daarentegen werden Lucassen en Verbeek aangenaam verrast toen ze op het Schoor, tussen Leunen en Castenray, aankwamen. De witte boerderij ligt wat verscholen tussen de erfbeplanting, een gevolg van de hedendaagse behoefte aan privacy. Maar dat is het enige minpuntje. "Vroeger was zo'n boerderij ook een herkenningspunt in het land schap. Reizigers konden ze al van verre zien liggen. Nu ligt ze, zeker in de zomer, verscholen in het groen en dat is jammer", vertelt Gérard Lucassen. Voor de rest niets dan lof voor de boerderij en haar bewoners. "Ze doen er alles aan en hebben ook gevoel voor de historie. De boerde rij heeft een bakoven in huis, watje niet zo vaak ziet". Sinds kort is het originele deurtje van die oven weer teruggekeerd en aan de hand daar van kon Lucassen in het archief ach terhalen dat de oven uit I692 dateert. Een andere verrassing wachtte het tweetal in de kerk van Leunen. Boven op het getimmerde tonvor- mig plafond ontdekten ze een bedekking van turf. "Dat diende voor de isolatie. In één van de woonhuizen van de Venrayse schaapscompagnie zijn dezelfde turfblokken teruggevonden". Gérard Lucassen vermoedt dat de Venrayse schapenhandelaren via hun relaties met Frankrijk op het idee zijn geko men. "Het is bekend dat ze daar vroeger bakstenen op de zolder leg den als isolatiemateriaal. Dat is hier het lichtere tuif geworden'. EENDERDE In het afgelopen jaar zijn in heel de provincie mensen als Gérard en Joos op pad geweest. Limburg is Één van de drie provincies die deel nemen aan het proefproject Actualisering Rijksmonumentenregister. In het kader van dat project worden alle Rijksmonumenten in Limburg, Zeeland en Drente opnieuw beke ken en beschreven. Voor de uitvoe ring van het project werken Monumentenzorg, provincies en gemeenten samen met organisaties als de geschied- en oudheidkundige genootschappen en de vereniging Veldeke. Als het project slaagt wor den in heel Nederland op deze wijze de Rijksmonumenten geactuali seerd. In Limburg is de doelstelling qua aantal slechts ten dele gehaald: de bedoeling was dat circa 350 monumenten opnieuw beschreven zouden zijn. Het zijn er tot nu toe pas een goede zeventig geworden. De Venrayse monumenten sneeu wen provinciaal dus zeker niet onder: Verbeek en Lucassen lever den meer dan eenderde van de pro ductie. Snel Betrouwbaan KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Kerstbomen Naar aanleiding van de kerstbo menactie die door de gemeente Venray was georganiseerd in hel kader van beperking van stortkosten wil ik hier toch graag even op reage ren. Na vijf dagen van sjouwen door weer en wind door heel Oostrum had een groepje van zes kinderen 100 kerstbomen verzameld waarna deze zaterdags aangeboden werden om te versnipperen. Hiervoor wer den ook keurig het aantal lootjes ontvangen. Groot was dan ook onze verba zing dat bij het afhalen van de twee winnende lotnummers deze twee VVV-bonnen betroffen van een tientje. Als ze dit met zes kinderen delen is dit welgeteld 3,33. En dan hadden ze nog geluk dat ze 100 opeenvolgende nummers hadden wat veel andere kinderen niet hadden waardoor zij misschien helemaal geen beloning voor hun 'ploeteren' hebben gehad. Dat is wel iets anders dan wat de gemeente Deventer hanteert te weten voor iedere kerstboom ƒ0,50. Misschien kan onze gemeente hier een voorbeeld aan nemen! P.s.: volgend jaar bied ik mijn kin deren zelf wel geld aan als ze gewoon thuis blijven dat scheelt in de was, teleurstelling en in de rom mel achter hel huis. W. Gerritsen, Oostrum Plan Jerusalem (deze ingezonden brief was vorige week abusievelijk niet geheel geplaatst.) Naar aanleiding van een, op ver zoek, en door wethouder Kersten geschreven artikel in Peel en Maas van 15 januari 1998 zou ik gaarne het volgende op willen merken. Mag ik zo vrij zijn de heer Kersten te citeren: 'Immers de Venrayse burgers hebben er recht op dat meningsvorming kan plaatsvin den op basis van feiten'. Tot zover de wethouder. Welnu, gaarne wil ik hem daarbij van dienst zijn: Tot twee maal toe schrijft hij dat het huidige brandweergebouw in 1951 is gebouwd. Verder schrijft hij dat op deze plek voor 1944 een 15 meter hoog gebouw stond. Hier zijn de concrete feiten: Het gebouw dat er nu nog steeds staat werd in de dertiger jaren gebouwd, de naam van één der bouwers is mij bekend. Het diende als washuis, telde slechts één zoldering (hout), was voorzien van twee topgevels van ongeveer 7 1/2 meter hoog, waartussen een zadeldak met pan nen bedekt. Het gebouw bleef tij dens de grote brand van 14 oktober 1944 gespaard, maar op 16 oktober werd het ondanks bluspogingen een prooi der vlammen. Wat overbleef waren vier muren waarop in of rond 1947, er was gebrek aan hout, door een Venrayse aannemer een beton nen zolder werd gestort. In 1951 kreeg het gebouw zijn topgevels terug, weliswaar iets lager dan voorheen, zijn hele deuren en ramen gewijzigd en werden de bui tenmuren van een verflaag voorzien. Nadat jaren nadien de verflaag weer verwijderd was, had het gebouw bijna zijn oude vorm terug. Wat niet terug kwam was de func tie van het gebouw, namelijk was huis en onder andere schilderatelier. Tenslotte wil ik nogmaals dhr. Kersten citeren: 'Kortom is er veel over het gebied gezegd zonder feite lijk juist te zijn'. Mijn conclusie: mijns inziens hoort datgene wat de heer Kersten in het bewuste artikel over het hui dige gebouw schrijft ook in deze categorie thuis. L.Janssen PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peei&Maas/tpkrant Drie instellingen uit Venray mogen dit jaar profiteren van een financiële uitkering uit de fundrai- singspot van de Kiwanis club 'Schieëpersland'. Gezamenlijk kun nen zij rekenen op een bedrag van ƒ8.000,-, afkomstig van een door Kiwanis georganiseerde jazz-avond tijdens de expositie 'De ongezochte vondst' in het Odapark te Venray. Tijdens een geanimeerde bijeen komst zaterdag 24 januari jl. in res taurant Buitenlust kon vice-voorzit- ter Jos Valks van Kiwanis de cheques uitreiken, ƒ4.000,- aan voorzitter Marius Cornelissen van de Reuma Patiëntenvereniging Venray en omstreken, een bedrag van ƒ2.500,- aan Geert Daemen. manager zorg van het St. Elisabethziekenhuis te Venray en ƒ1.500,- aan Paul Janssen, bestuurs lid van de Stichting St. Odapark te Venray. De 186 leden tellende Reuma Patiëntenvereniging bestaat dit jaar 15 jaar en zal dit bedrag besteden aan een 5-daagse vakantie naar Groot Stokkert met een 40-tal reu matische patiënten, waarvoor ,in andere acties ook gelden bijelkaar gebracht zijn. Het geld voor het ziekenhuis gaat naar de nieuwe kinderafdeling, die op 6 mei 1998 officieel geopend gaat worden en door de kinderen betrokken zal worden. Voor het geld wordt een zg. Lego-tafel aange schaft. Het St. Odapark heeft al voor de derde keer een financiële bijdrage van de Kiwanis gehad. De uitkering 1998 is bestemd voor verbetering van de infra-structuur van het thee huis. Paul Janssen onthulde de plan nen om het theehuis uit te breiden met een glazen, transparante ruimte, bedoeld als expositieruimte en foyer, zodat het theehuis als klein schalig kunstcentrum goed tot zijn recht komt. Volgens Janssen moet dit plan in september 1998 gereali seerd zijn. In zijn toespraak ging Valks ver der in op de fundraising van deze serviceclub. De club in Venray maakt deel uit van de wereldorgani satie 'Kiwanis International', die in Europa meer dan 30.000 leden telt verdeeld over 1000 clubs. De club Venray telt 32 leden en bestaat reeds vanaf 1987. Jaarlijks worden activi teiten georganiseerd voor het goede doel. De opbrengsten daarvan gaan naar een aantal projecten in de regio, waarvoor door een speciale commissie van Kiwanis een voor dracht wordt gemaakt, die voldoet aan een aantal vooraf gestelde crite ria. Kiwanis streeft naar een zo groot mogelijke diversiteit en geeft bij voorkeur aan projecten in de regio. De fundraising is een van de activiteiten, die passen in de lijf spreuk van Kiwqnis 'We Build". Het staat nu reeds vast, dat het Dixieland festival einde juni 1998, weer doorgang zal vinden. De opbrengst daarvan gaat natuurlijk ook weer naar een aantal goede doe len. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 Het Multi-Cultureel Platform, waarin de belangenorganisaties van de allochtone bevolking zit ting hebben, houdt op zaterdag 31 De gemeente wil meewerken aan de bouw van vier extra woningen in Veulen. Veulen mag tot het jaar 2000 volgens het bestemmingsplan acht woningen bouwen. Sinds janu ari 1997 zijn reeds zes bouwkavels verkocht. Dat zou in houden dat voor de komende twee jaar nog twee woningen gebouwd mogen worden. Aan de Vlies in Veulen ligt echter nog een kavel met agrarische bestemming dat net in het bestem mingsplan Buitengebied valt. Door het bestemmingsplan gedeeltelijk te herzien wil de gemeente het nu mogelijk maken dat er nog vier woningen extra gebouwd kunnen worden. januari a.s. een politiek debat in het kader van de gemeenteraads verkiezingen. Het debat zal over drie thema's gaan: "ouder worden in Venray'. "vervangende Turkse en Marokkaanse ontmoetingscentra" en "multiculturele samenleving". Bij dat laatste item wordt o.a. inge gaan op personeelsbeleid, samen werking autochtone en allochtone organisaties en verkiesbare plaatsen. De middag begint om 15.00 uur in De Witte Hoeve en na een toelich ting van dagvoorzitter Mohammed Karramass zullen de Venrayse poli tieke partijen hun verkiezingspro gramma's toelichten. De midcTag zal rond 17.15 uur afgelopen zijn. Iedereen is welkom op deze bijeen komst. Jas gestolen Een 23-jarige Venraynaar deed aangifte van diefstal van zijn zwar te, halflang, leren jas uit de garde robe van een café aan het Schoutenstraatje. De waarde bedraagt ƒ300,-. De diefstal vond plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. Ookopzaterdag bentuvan harte welkom tussen 7 0.00- 13.00uur op onze kantoren in Leunen en Venray. U wilt goed verzekerd zijn, maar er niet te Dan hebben wij het ideale pakket voor u: veel omkijken naar hebben. Uw pakket de Alles in één Polis. Al uw Interpolis-scha- moet overzichtelijk zijn, u zoekt een lage t deverzekeringen op één overzichtelijke premie, u wilt gemakkelijker betalen en polis en nog een fikse korting ook. meteen hulp als het nodig is. En dat X Betalen per maand of per jaar. alles onder heldere voorwaarden en JL\_ U zegt het maar. zonder rompslomp. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel.(0478)530300 IVoor actualisering Monumentenregister

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5