J PEEL EN MAAS Tweede editie Venrays Woordenboek Piëlhaze Bitter is lichtzoet voor venray serres Buurt gaat speelveldje opknappen Samenwerking Venray: voor iedereen! Opbrengst kerstmarkt Computer- groep breidt activiteiten uit Geslaagd een nieuwe kijk op Bijdrage Juliana Welzijn Fonds voor Op 't Nipperke J\ M \Nie\eis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Steun CDA Venray - Soft/hard drugs: VENRAY LIJST 2 a P- Denk na.... kunnen 37.000 Venraynaren het betalen? Vundere hoe of dat zit.. In oktober 1991 werd op feestelij- j wijze het "Venrays Woordenboek" officieel gepresen- eerd. Willy Schols. een van de jeide auteurs van het boek, merkte lij die presentatie op. dat de uitgave •igenlijk te vroeg verscheen: "Er pgt nog zoveel stof, nu al genoeg /oor een vervolg". Vier jaar lang hadden Willy jchols en Frits Linssen gewerkt aan jet boek; hun werkzaamheden wer- len voorafgegaan door de activitei- ;n van een enthousiast clubje 'enrayenaren, dat de basis van de 'oorraad woorden gelegd heeft. Willy Schols had gelijk: in 1991 1 tijdens de periode van het zetwerk n de drukproeven, hadden de uteurs talrijke "nieuwe" woorden n uitdrukkingen gevonden. Veldeke Venray, dat de uitgave in het eerste woordenboek ver borgde, heeft met toenemende jelangstelling hel niet aflatende verk van Willy en Frits bezien. In de bestuursvergadering van feldeke is gefilosofeerd over de vijze waarop Venray zou kunnen irofiteren van het voortgezette werk fan de auteurs, ontstaan na de eerste litgave van het boek. Er wordt «sloten het boek in nieuwe druk te aten verschijnen, indien het aantal lanvullingen en uitbreidingen daar- oe aanleiding geeft. "We gón 's vundere, hoe of dat ;if'. Met die taakstelling tijgt een lelegatie van het Veldeke-bestuur laar het Nijmeegse. Het appartement aan de latavierenweg: na enig speurwerk intwaar je Willy en Frits, te midden W. Schols (r) en Fr. Linssen (l) van boeken, naslagwerken, honder den snippertjes papier met onlangs gevonden woorden grammaticale vondsten, correcties op het bestaan de boek... Het "vundere" levert het volgende resultaat op: Na oktober 1991 zijn beide heren speurend en onderzoekend verder gegaan met de inventarisatie van de Venrayse woordenschat. Willy Schols merkt daarbij op. dat de Venrayse taal zo uniek is, dat het verder uitbouwen en vervolmaken van het woordenboek als een levenswerk ervaren wordt. Daarbij moet vermeld worden, dat Willy ,91 jaar oud, met jeugdig elan al zijn tijd besteedt aan zijn Venray. Datzelfde geldt voor Frits, die thuis vrijwel ieder uur van de dag achter de computer zit om met eindeloos geduld aan het boek te werken. Beide heren hebben nieuwe parels ontdekt. Met enthousiasme vertelt Willy, hoe ze al zoekend en onderzoekend een etymologische verklaring voor de naam "Vredepeel" gevonden hebben. Markant is hun zoektocht naar "erfwoorden": woorden die meer dan 1500 jaar in het Venrays voort leven. In die woorden verschilt het Venrays wezenlijk van het Nederlands en deels van het Limburgs. Voorbeelden van die unieke Venrayse woorden zijn bijv. zalt, kelt, inkpoes. Bij een nieuwe uitgave kan de gebruiker ongeveer 9000 nieuwe woorden vinden in een woorden boek van 750 pagina's. Het wordt gelardeerd met foto's uit het archief van Jan v.d. Putten. Het "vundere" naar 6 jaar werk leidt keer op keer tot ontboezemin gen over grammaticale, etymologi sche en idiomatische vondsten. Het "vundere" voert je naar de unieke vaststelling, dat twee mensen hun gehele energie, creativiteit, denkvermogen besteden aan de Venrayse taal. Een activiteit, die al bij de eerste uitgave van het woor denboek in 1991, ook in weten schappelijke kring, tot groot respect heeft geleid. Veldeke Venray organiseert met groot genoegen de uitgave van het vernieuwde en uitgebreide Venrays Woordenboek". De presentatie ervan vindt plaats op 1 maart in de Burgerzaal van het Venrayse Stadhuis, bij gelegenheid van het zilveren jubileum van Veldeke Venray. De beide auteurs hebben nog een belofte gedaan: het woordenboek krijgt een aanvulling in de vorm van een grammaticale beschrijving van de Venrayse taal en in een extra uit gave met uitdrukkingen en spreek woorden. Veldeke Venray verheugt zich al bij voorbaat op die twee boeken! Het Venrays Woordenboek ver schijnt in het vroege voorjaar. Iedere rechtgeaarde Venrayer kan dan gaan "vundere" in dat levens werk van Willy Schols en Frits Linssen. Op donderdag 29 januari wordt :en waardecheque uitgereikt aan het tonald Mc Donald kinderfonds. )eze cheque, met een waarde van :2.225,- is de opbrengst van de ;erstmarkt georganiseerd door lasisschool Coninxhof afgelopen iecember. De overdracht is in de hal ran Coninxhof om 14.30 uur. Bij deze iedereen bedankt die aan leze kerstmarkt meegedaan heeft. De groep gehandicapte compute- aars, die sinds september vorig jaar :omputerles krijgt in het pand van 2omputerWork, breidt haar activi- eiten uit. De groep wil onder meer indere cursussen gaan opzetten. Voor deze en andere activiteiten wekt de groep een ruimte, die ook als ontmoetingsruimte kan dienen. Vanuit de deelnemers aan de com puterles is een projectgroepje opge- icht om alles voor te bereiden. Die ;roep zoekt ook contact met «staande groepen of organisaties Dm doublures te voorkomen. De computergroep is inmiddels tan een nieuwe reeks computer-bij- :enkomsten begonnen. Voor infor matie daarover of voor aanmelding zijn John Hermans (tel. 077- 3984201) of Mart van Lierop (tel. D77-3985 1 77) de contactpersonen. Aan de Hogeschool Midden- Irabant in Tilburg is John Vogelsangs als ing. civiele techniek geslaagd. I Van wie is zwarte bouvier... De politie zou graag in contact goed verzorgde jonge zwarte bou vier. Woensdagmorgen omstreeks 09.15 uur liep een 67-jarige Venray naar langs de Kruidenlaan toen opeen een zwarte bouvier tegen hem opsprong. Hij kwam ten val en liep daarbij een gebro ken pols en twee gekneusde rib ben op. Hij werd voor behande ling naar het ziekenhuis vervoerd én "kon later naar huis. De hond was niet agressief. De politie zou graag in contact komen met de eigenaar of iemand :die weet van wie de hond is om een regeling voor de schade te treffen. Een serre; zo'n plekje in huis, waar het heerlijk bijko men is. Een plekje om te genieten van de eerste voor- en najaarszon. Om een kopje thee te drinken terwijl U uitkijkt over uw tuin. Een plekje waar u uw gasten onthaalt op een bijzondere manier. Kortom, de mogelijkheden van een kunststof en alu minium serre zijn legio. Vraag eens vrijblijvend informatie bij; KOFRA Venray Kempweg 35 5801 VL Venray Tel.: 0478 - 550967 mobiel: 06 - 51419976 aanpassing van het pand Het Juliana Welzijn Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden: buurtverenigingen, sociëteiten van ouderen, dorpshuizen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buiten landers. buurtprojecten. Het Fonds steunt ook projecten die willen voorko men dat mensen geïsoleerd raken. Voorbeelden: "vrijwillige hulpdiensten, zorg voor de jeugd, ouderen, dak- en thuislozen en verslaafden. Het Fonds verstrekt jaarlijks zo'n 1200 bijdragen; voor totaal ruim ƒ20 miljoen, bijdragen voor bijvoorbeeld investeringen in inventaris en gebou wen, voorlichtingsprojectendeskundigheidsbevordering, praktijkonder- steunend onderzoek, werkvemieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij en de Lotto met onder meer Lotto Jackpot en Krasloten. Op de afdeling Welzijn van gemeenten en in veel bibliotheken ligt de gratis folder 'Eén beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'. Hierin staat waarvoor bijdragen worden toegekend en welke organisaties daarvoor in aanmerking komen. - y Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Brandstichting in kapel Zondagavond omstreeks 19.00 uur ontdekte de receptioniste van het Vincent van Gogh instituut loca tie Stationsweg dat er rook uit de kapel van het instituut kwam. Ze wist het vuur te doven.Een palm plant was opzettelijk in brand gesto ken en de hydrokorrels waren ook in brand geraakt wat voor grote rookontwikkeling had gezorgd. De schade wordt geraamd op ƒ100,-. DONDERDAG 29 JANUARI 1998 - NR. 5 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG 9. Netty Sloots-van Esch standpunten over: 13. Frans Franken Nee 10. Jan Reintjes 11. Henri van de Ven St. Anna-terrein: blijvend groen! Speeltuin: Venray verdient die! Straatverlichting: meer en langer brandend! Sportvelden: meer vrijheid voor de clubs! Stimulering gevarieerde bedrijvigheid: een must! 14. Henk de Klerk 15. Ed Cadirci 12. Wiel Michiels 16. Toon Ewals Het Venrays Wijnhuis komt, net voor de vastelaovend, met een nieuwe drank: Piëlhaze Bitter. "Dat het drankje die naam heeft, is min of meer toeval" laat Joost Wilders van het Venray's Wijnhuis weten. Het idee om een speciale kruiden bitter te vervaardigen is al anderhalf jaar oud. "Ik wilde iets aparts, een bitter die vriendelijk van smaak is, niet te bitter maar lichtzoet". Wilders is toen met een distilla teur aan de slag gegaan. "Zelf had ik een aantal kruiden waarvan ik vond dat die er in moes ten. Naast kruiden als Anijs, Kaneel, Koreander, Laurier is er ook Gentiaan, Venkel, Altheablad, Zoethout, Kruidnagel en 1000 Guldenkruid toegevoegd. De overi ge kruiden, er zitten er 25 in totaal in, zijn het geheim van de distilla teur." BLENDEN Met die kruiden gingen Wilders en de distillateur aan de slag. Nadat de kruiden als concentraat in alco hol op smaak waren, is begonnen met het blenden, het mengen van de concentraten totdat een smaak is bereikt die goed bevonden werd. "De elfde blend was een smaak waar ik volledig achter stond. Op dat moment had ik nog geen naam voor de bitter maar het getal elf deed mij meteen aan vastelaovend denken en zo kwam ik Piëlhaze bit ter", aldus Joost Wilders. Hij bena drukt dat deze bitter een unieke kruidenbitter is en niet te vergelij ken is met het Venrays bitter (dat hij overigens ook verkoopt) en dat in iedere plaats te verkrijgen is. HELE JAAR Het Piëlhaze Bitter is het hele jaar te verkrijgen in fles of kruik. Naast de 1 liter fles zijn er twee kruik-uit voeringen (0,7 ltr. en 0,35 ltr.). Het drankje varieert in prijs van /9,59 tot 122,95. Inmiddels is de Piëlhaze Bitter ook bij diverse horeca-gele- genheden te verkrijgen. Renz van Nisselroy, medewerker van het Venray's Wijnhuis met de eerste fles Piëlhaze Bitter bij het Pëlhaasmonument Fraktie van de Vorle anders dan anderen eerlijk en aktief De komende raadsperiode staat Joost met zijn fraktie weer tussen de mensen. Met Uw stem versterkt U onze fraktie in Uw eigen belang. WIJ BEKIJKEN HET GRAAG VAN UW KANT. Dinsdagavond hebben buurtbe woners samen met het Wijkplatform Veltum zich gebo gen over het speelveld aan de Pettenmakerstraat. De bijeen komst heeft geleid tot de samen stelling van een werkcomité die de plannen verder gaan uitwerken. Volgens Mart Willems, wijkop- bouwwerker van Synthese, zal het comité gaan kijken naar een multi functioneel speeltoestel voor jeugd van ongeveer tien jaar. Verder zal het trapveldje onderhouden gaan worden evenals het groen rondom. Jas gestolen Uit een café aan het Henseniusplein werd ten nadele van een 31-jarige Venraynaar een don kerblauwe half lange jas ter waarde van ƒ360,- gestolen. Venray Centrum Oostrum Ysselsteyn Leunen Oirlo Merselo Castenray Heide Veulen Smakt Vredepeel

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13