't Dartele Veule viert feest /f1\ halve prijzen shop Groot Joekskapellenfestival Gala-Vastelaoves Concert Harold H I LENSSEN Bronzen Piëlhaas voor Sjef Verlinden WINTERFINALE De Vöskes Meerlo Prinsenbal Zagewetters Zagewetters eren Jan Gielen VAN OORSCHOT MODE donderdag 22 januari 1998 - Pagina 9 Vastelaovesvereniging De Zagewetters uit Merselo maakt het komend weekend zijn nieuwe prin sen bekend. Vrijdag 23 januari zal de jeugd als eerste hun nieuwe prins bekend maken. Dit zal gebeuren nadat prins Bas 1 afscheid heeft genomen. Dit Jeugdprinsenbal vindt plaats in 't Jeugdhuis en de aanvang is om 19.00 uur. Op zaterdag 24 januari zal prins Martin I de scepter overdragen aan zijn opvolger. Het aftreden van prins Martin begint om 21.30 uur en de bekendmaking'van de nieuwe prins is om 22.45 uur. De aanvang van dit spektakel is om 20.45 uur in zaal 't Anker. Op 1 februari zal in café Den Tommes voor de tiende keer de Orde van Verdienste uitgereikt wor den. De orde is ingesteld door vaste laovesvereniging De Zagewetters en wordt uitgereikt aan personen die zich op velerlei gebied ingezet heb ben voor Merselo. De vastelaoves vereniging heeft besloten om dit jaar deze hoogste onderscheiding toe te kennen aan de geboren en getogen Merselonaar Jan Gielen, beter bekend als Jan van den Timmerman of als Timmerman ziene Jan. Met het toekennen van deze orde eren De Zagewetters 'n man die veel werk verricht achter de scher men, 'n stille werker. Jan heeft zich ingezet voor verschillende vereni gingen die 'n beroep op hem deden en doen. Zo is Jan al 38 jaar lid van de ker kelijke fanfare St. Oda. Hij bespeelt hierin geen instrument maar is de vaandrig, de vaandeldrager, maar even zo goed is hij wekelijks op de repetitie-avond te zien. Vanaf 1984 zit Jan in het bestuur van St. Oda. In vroegere jaren is Jan ook nog lid geweest van de Jonge Boeren en van hun sportclub, waarbij hij ooit nog eens derde van Limburg werd op de 100 meter. Bij de jaarlijkse en succesvolle Merselose Muziekfeesten is Jan één van de medewerkers waar je altijd een beroep op kunt doen. Hij sjouwt in die dagen wat af, en mede door zijn inzet samen met al die andere vrijwilligers slagen deze feesten tel- kenjare, wat erg belangrijk is voor onze verenigingen. Jan werkt hier al 21 jaar aan mee. Een vereniging die hij ook een warm hart toedraagt is de vastelao vesvereniging De Zagewetters, waarvan Jan nu al 40 jaar lid is. In 1966 had hij de grote eer om tot prins Jan II uitgeroepen te worden. Liefst 27 jaar maakte hij deel uit van de raad van elf, waar hij zowel de A- als de B-medaille mocht ont vangen van de gezamenlijke Vorstenraad van de gemeente Venray. Bij De Zagewetters was hij zo ongeveer 22 jaar schatbewaarder en zorgde zo voor de prinsenmedailles en de diverse onderscheidingen. Wat ook een hobby is geworden van Jan, dat is het wagenbouwen van de buurt Grootdorp voor de optochten in Merselo en Venray. Deze wagens worden al voor het 39e jaar gebouwd in de werkplaats van Jan. Met de kleurrijke wagens hebben ze al vele jaren succes en sleepten ze al menige prijs in de wacht. Jan is hier de man die met zijn handen maakt wat anderen in gedachten hebben. Waar Jan en zijn vrouw Francien bijzonder trots op zijn in hun vrien dengroep, waarmee ze altijd en graag optrekken en als er in het dorp iets te doen is, dan zijn zij er bij. In het dagelijkse leven heeft Jan negen jaar een eigen timmerbedrijf gehad en was hij ongeveer zestien jaar werkzaam bij Haegens Bouw in Horst als uitvoerder. In september 1994 maakte hij gebruik van de VUT-regeling om vervroegd te kun nen uittreden. Maar ook nu nog zijn zijn dagen goed gevuld en zijn ze eigenlijk te kort voor zijn vele hobby's, de tuin en met zijn handen iets maken. Samen met zijn echtgenote Francien en zijn dochter Kristel geniet hij nu nog alle dagen van zijn dorp Merselo, een dorp dat door de belangeloze inzet van mensen zoals Jan een bloeiend verenigingsleven kent. Jan zijn lijfspreuk past dan ook precies bij hem: 'Er zijn luxe-paar den en werk-paarden', en Jan schaarde zich dan altijd bij de laat- sten. PEEL EN MAAS 8| Dit weekeinde viering 4x 11 prinsen De vastelaovesvereniging 't Dartele Veule uit Veulen viert dit weekeinde haar 4x11 jarig bestaan. Een jaar te vroeg maar de traditie wil dat bij elke elfde prins feest wordt gevoerd. Dat gebeurt op zondag met om 10.30 uur een hoogmis, gevolgd door een receptie in zaal 't Veule. Vanaf 13.11 uur zijn alle dorpsbewoners welkom terwijl tussen 15.11 en 18.11 de vastelaovesverenigingen uit de omgeving worden ver wacht. Onderdeel van de festiviteiten is een tentoonstelling over 4x11 't Dartele Veule. De laatste maanden is deze tentoonstelling door Piet van Meijel, Ben Burgers en Harry Verhoeven samengesteld. Tijdens de j tentoonstelling die zondag te zien is, I zal de geschiedenis van 't Dartele j Veule zo compleet mogelijk te zien zijn. TERUG Die geschiedenis gaat eigenlijk j verder terug dan 4x11 jaar. Al in i 1950 werd er in Veulen, zonder ver- eniging, carnaval gevierd. Nou ja, I carnaval, 's zondags was er een wie- lerwedstrijd waarna gezamenlijk naar 't Lof werd gegaan. Een "aar dig spelletje" uit die tijd was het genk-rijden. Op een paard gezeten moest de nek van een gans, inge smeerd met groene zeep, eraf getrokken worden. Carnaval leek in dat jaar overigens meer op de olym pische spelen want dinsdags werd er gevoetbald. Maar na het "sporten" was het toen ook al goed vieren. Het duurde echter nog tot 1955 voordat de eerste prins uitkwam. URSTE Die Urste prins was Theo van de Smid. 't Dartele veule deed dat jaar ook meteen mee met twee wagens De samenstellers van de expositie zijn druk doende de gegevens te verzamelei in de Venrayse optocht en het was meteen raak. De Urste pries werd gewonnen en de wisselbeker ging meteen mee naar Veulen. Later zou dat nog vele malen gebeuren. AI na enkele jaren ging 't Dartelende Veule (zo hette de ver eniging eerst) regelmatig op stap en vonden er uitwisselingen plaats met veel verenigingen uit de omgeving. Later kregen die uitwisselingen meer gestalte via de Vorstenraad. Begin jaren zestig dreigde de vas- telaovend in het slop te geraken. Van het jaar 1963 zijn nooit notulen bijgehouden en de naam was stil zwijgend veranderd in 't Dartele Veulen. Gelukkig werd in 1964 de kar opnieuw aangetrokken door Harrie van Rijswijck, Toon Leijssen en Gerrit Reintjes. De vastelaovend leefde als nooit tevoren en voor het eerst werd een kinderbal gehouden. FOUTJE In 1970 leek de fut er echter opnieuw uit. De vereniging belegde daarom een vergadering voor ieder een die het met de vastelaovend goed voor had. Jo van Oers, later wethouder, werd toen voorzitter en het ging "wer vort" met 't Dartele Veule. In 1976 werd het 22-jarig bestaan van 't Dartele Veulen gevierd. Ze hadden er zoveel zin in want eigen lijk was het een jaar te vroeg. Daarom werd een traditie ingezet om elke elfde prins te vieren. Een traditie die dit weekeinde ook wordt gevierd. Voor de negentiende keer in Venray Op zondag 25 januari aanstaan de organiseert Venray's Koninklijke Harmonie Euterpe het negentiende Joekskapellen festival. Traditioneel vindt dit muziekfestijn plaats in de foyer van de Venrayse schouwburg. Het belooft weer een gezellige middag vol muziek, zang, joeks en gezel ligheid te worden. De organisatie rekent weer op de komst van vele honderden carnavalsmuziek-lief- hebbers. 19 bij 19 Dit jaar is het de negentiende keer, dat het Joekskapellenfestival wordt gehouden. Grappig detail is daarbij, dat er dit keer ook precies negentien kapellen meedoen. Elk jaar geven de joeks-muzikanten uit de hele gemeente Venray weer acte de présénce, maar soms moeten er enkelen afhaken vanwege de drukke (carnavals-) agenda. Dit jaar zijn dat Luuster Efkes uit Veulen en Ut Göt uit Oostrum. TROUW Het Joekskapellenfestival is een evenement, dat een groot aantal trouwe deelnemers kent. Al vele jaren zien we de bekende namen van de kapellen terug op de deelne merslijsten. Zo ook de Plaarzèk, die dit jaar hun 22-jarig bestaan vieren. In 1976 zag dit muzikantenclubje in Venray het levenslicht (zie foto). Dat was ook het jaar waarin het Joekskapellenfestival voor het eerst georganiseerd werd. 'Kapellen kwamen en gingen', zegt Joep Vossen, die namens Euterpe het festival coördineert. 'Helaas komen bekende namen als Neutjes Vier. Brandholt en Jatsmerie niet meer voor op het pro gramma, omdat zij ophielden te bestaan. En dat is toch jammer, want joekskapellen drukken hun eigen speciale stempel op het vastelaoves- gebeuren'. VERBREED De functie van de joekskapellen is in de afgelopen jaren sterk verbreed. Was het vroeger nog zo dat men het optreden beperkte tot de carnavals- tijd, tegenwoordig zie je deze muzi kanten ook de straat opgaan bij gelegenheden als Koninginnedag, thema-weekenden in het winkelcen trum en sportevenementen. 'Joekskapellen zijn een stuk alge mene public relations voor Venray', aldus Vossen. 'En het leuke van dit festival is, datje ze bijna allemaal te zien en te horen krijgt!' PROGRAMMA De negentien deelnemende muziekgroepen treden tijdens het festival elk gedurende zo'n twintig minuten op. Elke kapel zal er alles aan doen, om het publiek zo actief mogelijk bij het muziekgebeuren te betrekken. Het geheel wordt vak kundig aan elkaar gepraat door Bruno Lucassen. En die weet waar hij over praat, omdat hij zelf actief muzikant is. Kortom, het wordt een gezellige camavalsmiddag voor groot en klein, voor jong en oud. De aanvang is om 14.11 uur en om 20.11 uur staat de grote finale gepland. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de ingang van de schouwburg. De entree bedraagt ƒ7,50. Kinderen tot twaalf jaar hebben - onder begelei ding - gratis toegang. 13 februari in de Venrayse schouwburg Traditioneel in de viering van de Venraodse vastelaovend is ook het Vastelaovesconcert, dat elk jaar in de Venrayse schouwburg De Beejekurf wordt gehouden. Het was tot nu toe gebruikelijk dat het Limburgs Symfonie Orkest dat voor zijn rekening nam. Maar het LSO heeft al eer der aangegeven,d at het tijdens de carnaval van 1998 niet meer in Venray optreedt. Voor het Venray's Mannenkoor en Koninklijke Harmonie Euterpe was dit de aanleiding om de koppen bij elkaar te steken en zich te beraden op een alternatief. UITDAGING 'Wij zouden het jammer vinden, als dit onderdeel van de Venrayse carnavalsviering verloren zou gaan', zegt Hans Thomassen, president van Euterpe, 'en dus hebben we geza menlijk deze handschoen opgepakt'. Voorzitter Wim van Osch van het Venray's Mannenkoor valt hem bij: 'We hebben gezegd: Dit mag niet gebeuren. Het is voor ons een prach tige uitdaging om deze traditie voort te zetten. En wij zullen laten zien, dat wij dit op een waardige manier kunnen doen!' GEVARIEERD PROGRAMMA De doelstelling, die beide gezel schappen zich hebben opgelegd is ambitieus: ervoor zorgen dat het Venrayse publiek een zodanig pro gramma geboden krijgt, dat men het gemis van het LSO snel zal verge ten. En daarvoor hebben de Venrayse zangers en muzikanten alles uit de kast gehaald. Het belooft een avond te worden vol muziek, zang, speciale effecten, humoristi sche acts en escapades. Gedurende bijna twee uur kan het publiek genieten van carnavaleske muziekstukken in Braziliaanse, Duitse en Italiaanse sfeer. Maar ook bekende stukken uit de operawereld staan op het programma. GEHEIM Bovendien zijn er enkele speciale optredens gepland, waarover de organisatie niet veel kwijt wil. Zo schijnt men een Russische dirigent van formaat te hebben gecontrac teerd, die op concert-toernee in West-Europa is en ook Nederland aandoet. Naar de organisatie ons vertelde, was de man wel in voor een schnabbel in Venray. Ook heb ben wij begrepen, dat er onder de Venrayse muzikanten enig ongenoe gen leeft over de secundaire arbeidsvoorwaarden rond dit optre den. Een zegsman, die anoniem wenst te blijven, bevestigt dat: 'Klopt. Maar we gaan in de Venrayse muziekwereld cp volwas sen wijze met elkaar om, dus han gen we dit niet aan de grote klok. We hebben onder elkaar afgespro ken, dat we tijdens het concert op een ludieke manier aandacht zuilen vragen voor onze wensen'. SFEER- EN STIJLVOL Hoe het ook zij, de ruim 100 zangstemmen van het Venray's Mannenkoor en de ruim 60 muzi kanten van Euterpe zijn erop gebrand, om Venray een vastelao vesconcert te bereiden, dat qua sfeer, muzikaal niveau en humoristi sche spitsvondigheden op waardige wijze de concert-traditie voortzet! De avond word aan elkaar gepraat door een Venray's conferenciersduo, waarvan de naam ook nog even onder de pet wordt gehouden. Noteert u het alvast in uw agenda: 13 februari a.s. in de Venrayse schouwburg, aanvang 20.11 uur. Kaartjes zijn nu al te bestellen bij de leden van Harmonie Euterpe en het Venray's Mannenkoor en vanaf 29 januari bij de schouwburg. Hardleerse hondenbezitter Een hondenbezitter, wonende aan de Bazuinstraat, kreeg proces-ver baal inzake door zijn honden ver oorzaakte geluidsoverlast. De buren klagen daar al langer over. Recentelijk kreeg deze 24-jarige Venray naar ook al proces-verbaal. De boete voor deze overlast bedraagt ƒ130,-. Ook deze keer komt de eigenaar er met dezelfde boete vanaf, maar in de toekomst zullen andere maatregelen moeten worden genomen. Nieuwe prins en vorst Nieuwe vorst Reijnaert Na 17 jaar de Meerlose Vossen en Vossinnen te zijn voorgegaan heeft Wiel Coenders de vorstenscepter overgedragen aan vorst Reijnaert IV (Fried Hanraets). Wiel Coenders is benoemd tot erelid van de carnavalsvereniging en zal vrijdag 23 januari van 19.00 tot 20.30 uur een afscheidsreceptie houden in zaal 't Brugeind te Meerlo. De receptie wordt muzikaal opgeluisterd door joekskapel Beter as niks. Vorst Fried, 29 jaar, is gehuwd en is in zijn dagelijks leven docent Duits bij Sg. Quirijn te Tilburg. Fried is al enkele jaren bestuurslid van de carnavalsvereniging en pre sentator van de jaarlijkse Revue, die dit jaar voor de 33e keer wordt uit gevoerd door plaatselijke artiesten. Aid Wieverbal Vrijdag 23 januari in zaal 't Brugeind, aanvang 21.00 uur. Onder toeziend oog van prins Jos I en prin ses Elly en vorst Reijnaert IV zal het boerenpaar van buurtschap Vossenhof, Bep en Piet Weijmans met hun getuigen plaats maken voor het nieuwe boerenpaar 1998. Het boerenbruidspaar en getuigen van buurtschap Meule-end worden op deze avond op een speciale manier gepresenteerd. Het Aid Wieverbal wordt muzikaal opgeluis terd door dans- en amusementsor kest Square. Iedereen is van harte welkom om dit traditionele Aid Wieverbal bij te wonen. De entree is ƒ5,-. I Tijdens het druk bezochte I Prinsenbal is prins Jos I (Poels) uit- geroepen tot nieuwe prins van de Vöskes. Hij wordt tijdens zijn I regeerperiode bijgestaan door prin- ses Elly. Prins Jos, gehuwd en vader I van twee dochters, is werkzaam als voorwerker meubelmaker bij Keijsers Interieurbouw te Horst. Ook is hij voor de carnavalsver eniging en zijn actieve buurt 'ut Dorp' jaarlijks ondergronds bezig om iets te bouwen voor de optocht. "P KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum De Bronzen Piëlhaas is de hoogste onderscheiding van Vastelaoves vereniging de Piëlhaas en wordt jaarlijks uitgereikt aan een persoon of personen die belangrijke sociale en/of culturele verdiensten hebben binnen de Venrayse gemeenschap. Deze verdiensten dienen langdurig te zijn en niet direct voort te komen uit professionele activiteiten of financieel gehonoreerd te worden. Bovendien komt de waardering voor de verdiensten binnen de gemeenschap op een andere wijze niet of slechts summier tot uitdruk king. Het Algemeen Bestuur van V.V. de Piëlhaas is unaniem van mening dat bovenstaande criteria onverkort van toepassing zijn op Sjef Verlinden van wege zijn jarenlange verdiensten en activiteiten op cultureel-historisch gebied en in het bijzonder voor het Venrayse "culturele erfgoed". Grote drijfveer voor dhr. Verlinden is steeds geweest om meer kennis, inzicht en liefde te verwezenlijken over de Venrayse geschiedenis en het culturele erfgoed (de gebruiken). Dhr. Verlinden (geboren in Ysselsteyn, en sinds 1972 woonachtig in Venray) bezit sinds jonge leeftijd een grote en warme belangstelling voor geschiedenis, heemkunde en natuur. Sinds het begin van de jaren zeventig laat dhr. Verlinden met regel maat ook anderen profiteren van zijn kennis en kunde op deze gebieden. Hiertoe gestimuleerd door dhr. Camps (archivaris gemeente Venray), dhr. Willemsen (archief-medewerker gemeente Venray, dhr. Schütte (gemeentelijk voorlichter) en dhr. van den Munckhof (oud-redacteur Peel en Maas) Zijn eerste publicaties hadden betrekking op de ontginning van de peel en de stichting van Ysselsteyn, waarvan in 1971 het 50-jarig bestaan werd gevierd. Deze publicaties ver schenen in het Ysselsteynse "Peelnieuws" en in Peel en Maas. Met dhm. Willemsen en Schütte werkte hij mee aan het boek "50 jaar Ysselsteyn" en aan de jubileumtentoonstelling "Uit de turf getrokken". Samen met dhr. Schütte presenteerde hij in 1986 het boek "Vijftig jaar parochie H.Oda te Ysselsteyn. In mei 1971 werkte hij, samen met dhm Camps, Schütte en Willemsen, mee aan de samenstelling van de in opdracht van het gemeentebestuur georganiseerde tentoonstelling "Venray; 750 jaar in de geschiedenis". Vanaf het begin van de jaren zeven tig verzorgde hij een aantal geschied kundige publicaties over Venray. Onder meer over het klooster Jeruzalem, de Hazenhut, oude boerde rijen, de wolvenjacht in vroeger jaren et cetera. In 1977 verscheen, als blik over de gemeentegrens, van zijn hand het boek "Honderd jaar Burgerlijke Stand in de gemeente Wanssum". Hierna volgden een reeks publicaties als bijdrage tot de archeologische geschiedenis van Venray; "Van vuist bijl tot Kristal (30 jaren archeologi sche verzameling), "Lop naor de pomp", Volksdevotie (een bijdrage tot de geschiedenis van de volksdevotie in Noord-Limburg). Samen met dhr. Derix beschreef hij in twee delen de geschiedenis van de Venrayse Schaapscompagnieën en publiceerden zij "De witte van Wanssum" en "Ten oorlog voor Napoleon". In het kader van het onderzoek naar de Venrayse foto Hoedemaekers Schaapscompagnieën voerde zijn speurtocht onder meer naar België, Duitsland, Frankrijk en Engeland. Door deze reizen heeft hij veel naza ten van Venrayse schaap-handelaren en -herders ontmoet en interessante voorwerpen (foto's en andere herinne ringen) uit die tijd voor Venray kun nen behouden. Dhr. Verlinden heeft zeer ruime ver diensten binnen het verenigingsleven. Binnen zeer veel verenigingen is of was hij actief; Sinds 1971 lid van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap. Van 1980-1983 voorzitter van de sectie Genealogie van bovenstaand genootschap en nu nog actief lid. Van 1979-1987 bestuurslid van de kring Venray van het Limburgs Geschied en Oudheidkundig Genootschap. Van 1979-1987 lid van de Gemeentelijke Museumcommissie. Vanaf 1987 lid van de stichting Geschied-' en Oudheidkundig Museum "Het Freulekeshuus". Daarnaast heeft hij verdiensten in een aantal andere maatschappelijke organisaties; In 1972 medeoprichter Jeugd Natuurwacht (waarvoor hij enkele jaren een eigen tijdschrift verzorgde) In 1973 medeoprichter van de afde ling Venray van de VVD, die toen 10 gemeenten omvatte. Van 1980-1984 lid van de raads commissie voor o.m. maatschappelij ke zaken. Vanaf 1990 actief in de (thans) Woningstichting Noord-Limburg. Momenteel is dhr. Verlinden vice- voorzitter van de huurdersraad van deze stichting. Sinds enkele jaren is dhr. Verlinden vrijwel fulltime actief in het Geschied- en Oudheidkundig Museum "'t Freulekeshuus". Onder zijn inspirerende leiding zijn ruim vijftig wisseltentoonstellingen geor ganiseerd. Ter ondersteuning van een tiental van deze tentoonstelling ver zorgde hij een programmaboekje. Tenslotte mag zijn medewerking aan tal van activiteiten in het belang van Venray niet onvermeld blijven, zoals medewerking aan televisiepro gramma's (Van Gewest tot Gewest), radioprogramma's (zowel landelijk als regionaal en lokaal) en zijn bijdra gen aan boeken als Progressie Limburg", "Vliegveld Venlo", jubi leumuitgave bij gelegenheid van 75 jaar Landbouwbelang en het tijd schrift "Grand Tour". Kortom een buitengewoon actieve en gedreven man met een grote passie voor het Venrayse bij wie deze onder scheiding zeker op zijn plaats is. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9