Alles in de hand met de Alles in één Polis c FRANSOL Raayland neemt afscheid van Jan Hurenkamp 3 VOOR AL UW ZONWERINGEN OOK OP AFBETALING Minder aanvragen, meer uitkeringen Schoolwoningen in Landweert Geen advertentiewervers actief namens de gemeente Venray Schaeffers ZONWERINGEN Vice Versa bij beste tien reisbureaus! Vertrouwd en snel geregeld bij uw eigen Rabobank Kerstboöm- versnippering ONDERHOUD 58 32 26 na 4 PEEL EN MAAS donderdag 22 januari 1998 - Pagina 5 V Het Raayland College neemt deze en volgende week afscheid van Jan Hurenkamp. De 61-jarige classicus heeft sinds 1965 op de Venrayse school en haar voorgan gers gewerkt. Sinds de fusie van de Venrayse scholen tot het Raayland College is Hurenkamp voorzitter van de centrale directie van deze scholengemeenschap. Jan Hurenkamp kijkt terug op ruim dertig jaar onderwijs in Venray. (door Bert Albers) Drie bewogen onderwijsdecennia heeft Hurenkamp achter de rug. Hij maakte het oude schoolsysteem nog mee, toen gymnasiasten in dertien vakken eindexamen deden. Daarna de mammoetwet en een paar jaar geleden de basisvorming. Daartussendoor moest er in de jaren tachtig driftig bezuinigd worden en speelde de voortdurende rivaliteit tussen Boschveld en Jerusalem op de achtergrond mee. De laatste jaren hielden vooral schaalvergroting, fusies en de nieuwbouwplannen de gemoederen bezig. En dan hebben we het nog niet gehad over allerlei ontwikkelingen voor de klas. Daar lijkt hét soms wel oorlog als je de media mag geloven. Opgebrande leraren, geweld op school, spijbe lende leerlingen. BRIEVENBUS Op Jan Hurenkamp lijken de tijd en dertig jaar onderwijs nauwelijks vat te hebben gehad. "Ik ben één van de weinigen die de eindstreep halen", zegt hij, zonder trots en zon der daarvoor een reden aan te geven. Z'n veelgeroemde gevoel voor humor zal er niet vreemd aan zijn. Het gesprek over z'n afscheid vindt plaats anderhalve week voordat de leerkrachten in het voortgezet onderwijs in staking gaan om tc pro testeren tegen de hoge werkdruk op de scholen. Hurenkamp geeft z'n collega's groot gelijk. Er moet iets gebeuren, vindt hij ook. De school is volgens rector Hurenkamp de brievenbus waarin gemakkelijk allerlei maatschappelijke problemen kunnen worden geschoven. Voorlichting over drugsgebruik wordt op scholen gegeven. De school wordt meer en meer opvoe der en probleemoplosser voor de opgroeiende jongeren. Heel vanzelf sprekend soms. "Dan bel je een ouder over z'n spijbelende zoon, zit de man ergens halverwege Berlijn en reageert via de autotelefoon met 'Nou en, dat is nog niet mijn pro bleem?'" Over enkele jaren staan op deze plek ook schoollokalen. Met de unilocatie heeft Jan Hurenkamp zich de laatste jaren intensief bezig gehouden. Hurenkamp wijst de toenemende hulpverleningsrol van het onderwijs niet per se af, maar dan moet er ook iets tegenover staan. "Leraren doen hun best, maar zijn niet opgeleid tot psycholoog of maatschappelijk wer ker. Velen kunnen de druk niet aan en haken af'. Bovendien vindt de scheidende rector dat scholen niet hun hoofddoel uit het oog moeten verliezen, namelijk jongeren kennis bijbrengen en er zelfstandig denken de mensen van maken. BROODFABRIEK Op dit niveau is Jan Hurenkamp al een aantal jaren met het onderwijs bezig. Het school ziet hij hooguit nog in het voorbijgaan. Sinds hij in 1981 de Franciscaan Winand Gussen opvolgde en de eerste leken- rector van het Boschveld College werd, heeft hij nauwelijks nog voor de klas gestaan. Na de fusie tot Raayland helemaal niet meer. "Ik houd me puur bezig met strategi sche beslissingen. Met school heb ik niets meer te maken. Wat dat aan gaat zou ik net zo goed een broodfa briek kunnen leiden". Jan Hurenkamp kwam in 1965 'binnen' bij het toenmalige lyceum voor jongens als leraar Latijn en Grieks. Al snel ontplooide de jonge docent ook andere activiteiten. Hij werd in de lerarenraad gekozen, maar ook als er iets gezelligs te gebeuren stond, was Hurenkamp van de partij. Na de invoering van de mammoetwet was er voor classi ci minder te doen en kreeg Hurenkamp er een aantal uren geschiedenis bij. Tot aan de val van het Romeinse Rijk was hij goed op de hoogte, over wat er daarna gebeurde moest hij bijscholen. In 1971 werd Hurenkamp conrector, tien jaar later werd hij rector. Spijt van de stappen die hij heeft gezet heeft Jan Hurenkamp nooit gehad. Al mist hij in z'n huidige functie het contact met leerlingen en docenten. Meer dan het lesgeven. "Tot aan de fusie in 1995 heb ik zaken als het vragen van vrije dagen en dergelijke bewust aan mezelf gehouden. Vanwege de contacten. Lesgeven heb ik in de jaren tachtig nog wel 'ns geprobeerd. Een collega was ziek en ik dacht dat het goed was om zelf de vervanging te doen. Het was geen overdreven succes. Die jongens en meisjes wisten natuurlijk ook heel goed dat ik na een paar weken weg zou zijn", grin nikt Hurenkamp. GEZELLIGHEID Deze en volgende week staan voor Jan Hurenkamp in het teken van het afscheid. Z'n agenda raakt stilaan leger. Morgen (vrijdag) neemt hij afscheid van de school. Met collega's, bestuur en medewer kers, in totaal zo'n driehonderd mensen. Een bijeenkomst die ein digt met het personeelsfeest. Vrijdag 30 januari, van 17.30 tot 19.00 uur, wordt de officiële afscheidsreceptie gehouden. Volgende week donderdag is Hurenkamp, na een rondje langs de schoolgebouwen, in De Steeg te vinden. Samen met de leerlingen van het Raayland. Dit soort feesten vormen voor de voorzitter van het bestuurscollege zo'n beetje de enige gelegenheid om leerlingen te ont moeten. Reden voor Jan Hurenkamp om op dit soort feesten niet te ont breken. Op andere evenmin, want omgaan met mensen zit in z'n natuur. Alleen het carnaval in z'n woonplaats Wanssum zal hij dit keer moeten overslaan. Voor een keertje opge offerd aan een vakantie in Sevilla. Alles heeft z'n prijs. n.a.v. artikel Bert Kersten Beste meneer Kersten, In de vorige Fccl en Maas wenst u ons het beste voor '98 maar het lijkt alsof u ons datgene toewenst wat u voor uzelf belangrijk vindt nl. aan dacht voor de economische groei van Venray. In werkelijkheid biedt u met uw plannen het slechtste aan wat Venray kan overkomen nl. over spoeld worden door anonimiteit in de vorm van grote woonwijken, meer kantoren en industrieterreinen en een centrum vol vertegenwoordi gers van winkelketens, verlies van Venray's dorpse karakter én histori sche elementen. Waarom blijft u voorstander van de 'groeigemeente' terwijl veel deskundigen die u niet raadpleegt waarschuwen voor de desastreuze gevolgen van snelle verstedelijking zoals in Venray. Om met uw eigen woorden te spreken: indien u niet pretendeert alles te weten ga dan eens naar een andere dokter voor een second opinion, deskundige meningen zijn ook vaak verdeeid! Dan zult u begrijpen dat: - De bevolking vergrijsd, dus als die wijken straks weer leeg komen en we een immigratieland zullen moe ten worden om ze weer vol te krij gen. - Bij de bouw meer naar winst dan naar duurzaamheid wordt gekeken en deze wijken snel verkrotten, dus stel u Venray maar voor omringd door getto's (gebeurd in alle steden). - Er geen nieuwe fabrieks- en kanto renterreinen hoeven te komen als er geen nieuwe wijken meer gepland worden omdat die werkvoorziening niet meer nodig is. - het eerder genoemde dorpse en historische karakter zeer gewaar- dëerd wordt door ons en u als bestuurder het zou moeten bescher men in plaats van aan te tasten. - Venray genoeg gegroeid heeft als u naar de bevolkingscijfers kijkt, 100 jaar geleden 5.000 inwoners, de jaren '60 20.000 en nu 37.000 (het salaris van b. en w. stijgt bij 40.000, wist u dat?). Ons land is een democratie maar dat wil niet zeggen dat de politiek het volk werkelijk vertegenwoordigd. Hoeveel Nederlanders zijn het bij voorbeeld eens met de straffen die justitie uitdeelt of hoeveel Nederlanders willen heel graag de Euro? Hoeveel wordt ons eigenlijk opgedrongen in naam van de demo cratie? De Venrayse partij die komt met etn alternatief voor snelle economi sche groei ten koste van duurzaam heid kan op mijn stem rekenen. C.E. Rutten, Leunen Plan Jerusalem Naar aanleiding van een, op ver zoek, en door wethouder Kersten geschreven artikel in Peel en Maas van 15 januari 1998 zou ik gaarne het volgende op willen merken. Mag ik zo vrij zijn de heer Kersten te citeren: 'Immers de Venrayse burgers hebben er recht op dat meningsvorming kan plaatsvin den op basis van feiten'. Tot zover de wethouder. Welnu, gaarne wil ik hem daarbij van dienst zijn: Tot twee maal toe schrijft hij dat het huidige brandweergebouw in 1951 is gebouwd. Verder schrijft hij dat op deze plek voor 1944 een 15 meter hoog gebouw stond. Hier zijn de concrete feiten: Het gebouw dat er nu nog steeds staat werd in de dertiger jaren gebouwd, de naam van één der bouwers is mij bekend. Het diende als washuis, telde slechts één zoldering (hout), was voorzien van twee topgevels van ongeveer 7 1/2 meter hoog, waartussen een zadeldak met pan nen bedekt. Het gebouw bleef tij dens de grote brand van 14 oktober 1944 gespaard, maar op 16 oktober werd het ondanks bluspogingen een prooi der vlammen. Wat overbleef Kadaver kalf bleef te lang liggen Passanten stelden de politie op de hoogte van de onsmakelijke aanblik van een bij een bedrijf aan de Geysterseweg liggend kadaver van een kalf. Dat lag er al enkele dagen en het was geen gezicht. De politie stelde een onderzoek in en de veehouder verklaarde al meer dere malen contact te hebben gehad met het destructiebedrijf in Son. Hij was het er wel mee eens dat het niet uitzag en beloofde het kadaver af te dekken tot het werd afgehaald. waren vier muren waarop in of rond 1947, er was gebrek aan hout, door een Venrayse aannemer een beton nen zolder werd gestort. In 1951 kreeg het gebouw zijn topgevels terug, weliswaar iets lager dan voorheen, zijn hele deuren en ramen gewijzigd en werden de bui tenmuren van een verflaag voorzien. Nadat jaren nadien de verflaag weer verwijderd was, had het gebouw bijna zijn oude vorm terug. Wat niet terug kwam was de func tie van het gebouw, namelijk was huis en onder andere schilderatelier. Tenslotte wil ik nogmaals dhr. Kersten citeren: 'Kortom is er veel over het gebied gezegd zonder feite lijk juist te zijn'. Mijn conclusie: mijns inziens hoort datgene wat de heer Kersten Gestolen bedrijfsauto aangetroffen Maandagmorgen werd aan de Witte Vennenweg in Oostrum een witte bedrijfsauto van het merk VW aangetroffen, uit het ingesteld onderzoek bleek dat de auto in de nacht van 17 op 18 januari gestolen was bij een bedrijf in Venlo. De auto was voorzien van een loge, voorstel lende een etalagepop. De politie hoopt dat er getuigen zijn die gezien hebben dat de bedrijfsauto daar werd neergezet dan wel de auto hebben zien rijden. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie. Jas gestolen Een 14-jarige scholier deed aan gifte van diefstal van zijn zwarte jas vanaf de kapstok van het Raaylandcollege Oost. De diefstal vond woensdagmiddag plaats. S70 2.5i, 4-1997, 20.000 km L.m. velgen, met. lak, comfort line, woodline, leren bekleding, ECC, alarm, audio, sport chassis, boordcomputer, mistlampen voor. S40 1.8, 7-1997, 10.000 km Centr. vergr. met afstandsbed., met. lak, l.m. velgen, airco, 2e airbag, comfort line, audio, stof/leer bekleding. S40 2.0, 10-1997, 7.000 km Met. lak, l.m. velgen, luxury line, exclusive line, sports line, alarm, audio, 2e airbag, stof/leer bekleding. VOLVO HANS KOK VENLO B.V. Venrayseweg 28, industrie-terrein Groot Boller -Venlo - telefoon (077) 382 18 18. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Een landelijk onderzoek van vak blad Dit heeft onlangs uitgewezen dat reisbureau Vice Versa uit Venray tot de top tien van de Nederlandse reisbureau behoort. Het vakblad heeft dit onderzoek uitgevoerd onder de vijf grootste touroperators door hen te vragen welke reisbureaus voor hen belang rijk zijn. Zij gingen daarbij uit van dè prestaties per kantoor en niet per keten. De status van topagent, supera gent of Select agent behaal je niet zo maar. Iedere touroperator hanteert zijn eigen criteria, afhankelijk van de grootte en de soort van het reis bureau. Uiteraard is daarbij het sco ren van omzet het belangrijkste cri terium; alleen reisbureaus die bovenmatig presteren, kunnen in aanmerking komen voor de fel begeerde titel van topagent. Voor reisbureau Vice Versa was het een aangename verrassing om in het laatste vakblad hun eigen naam te kunnen lezen tussen het rijtje van 'neerlands topagenten'. In Limburg werd verder nog reisbureau Schoenmaekers genoemd. Lily's Verjaardag weer open Burgemeester Waals heeft de slui ting van het café Lily's Verjaardag aan de Hoenderstraat met ingang van zaterdag 17 januari weer opge heven. U wilt goed verzekerd zijn, maar er niet te veel omkijken naar hebben. Uw pakket moet overzichtelijk zijn, u zoekt een lage premie, u wilt gemakkelijker betalen en meteen hulp als het nodig is. En dat alles onder heldere voorwaarden en zonder rompslomp. Dan hebben wij het ideale pakket voor u: de Alles in één Polis. Al uw Interpolis-scha deverzekeringen op één overzichtelijke polis en nog een fikse korting ook. Betalen per maand of per jaar. U zegt het maar. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel.(0478)530 300 Kwijtschelding gemeentelijke heffingen: De gemeente Venray heeft in de tweede helft van vorig jaar min der aanvragen voor kwijtschel ding van gemeentelijke heffingen te verwerken gekregen. Vergeleken met 1996 daalde het aantal met 91 aanvragen. Het aantal kwijtscheldingen steeg met 96. Dat blijkt uit het halfjaarlijkse overzicht van de afdeling financiën. In totaal schold de gemeente vorig jaar 288.000 gulden kwijt aan afval stoffenheffing, rioolrechten, onroe- rend-zaakbelasting en hondenbelas ting. Dat was 42.000 gulden meer dan het jaar ervoor, maar minder dan de gemeent had verwacht. In de begroting was rekening gehouden met een kwijtschelding van ruim drie ton. Alleen aan rioolrecht en hondenbelasting werd meer kwijt gescholden dan voorzien. De overi ge heffingen vielen lager uit. In absolute getallen wordt het meeste afvlstofenheffing kwijtgescholden: 157.500 gulden. De OZB is goede tweede met 84.000 gulden. Hondenbelasting sluit de rij met ruim 4000 gulden kwijtschelding. Voor dit jaar verwacht de gemeen te dat ze meer geld moet kwijtschel den aan ouderen met alleen AOW. Deze groep krijgt dankzij een ande re bijstandsnorm meer recht op kwijtschelding. De gemeente wil twee schoolwo ningen bouwen in de wijk Landweert. Als alles meezit kan de bouw van de woningen al in april starten en kunnen de leerlin gen van de basisscholen de acht lokalen in het nieuwe schooljaar al gebruiken. Wethouder Kersten deelde dat dinsdag mee tijdens het bezoek van het college aan de wijkvereniging Landweert. De scholen in de wijk hebben recht op extra noodvoorzie ningen. Dat kunnen noódlokalen zijn, maar ook schoolwoningen.. Schoolwoningen zijn volgens Kersten 'kloeke huizen', die elk vier lokalen kunnen bevatten. Het voor deel van schoolwoningen boven noodlokalen is de langere levens duur en de grotere bruikbaarheid. Als over een aantal jaren de lokalen niet meer nodig zijn omdat het aan tal kinderen in de wijk daalt, kunnen schoolwoningen gemakkelijk tot woonhuis worden omgebouwd. Over de schoolwoningen wordt dinsdag 10 februari in wijkcentrum 't Stekske een informatie-avond gehouden. De gemeente Venray krijgt regel matig telefoontjes van bedrijven die telefonisch benaderd worden door advertentieverkopers die beweren namens de gemeente Venray te wer ken. Momenteel is een bedrijf actief dat beweert in opdracht van de gemeente Venray advertenties te werven voor een bedrijvengids. Deze gids zou aan nieuwe inwoners worden uitgereikt. Bij de gemeente is dit bedrijf echter niet bekend. Diefstal auto Vorige week woensdag omstreeks 20.00 uur parkeerde een 55-jarige Venraynaar zijn Audi 80 diesel aan de Oostsingel. Toen de man na een half uur terugkeerde bleek zijn auto verdwenen te zijn. In de auto zaten gereedschappen, een diplomaten- koffer met inhoud en een autoradio. Dit alles ter waarde van ongeveer ƒ25.000,-. De enige uitgever die namens de gemeente advertenties werft is City Tourist Promotions. Deze uitge ver is verantwoordelijk voor de gemeentegids. Wanneer men voor de gemeentegids advertenties gaat werven, wordt dit aangekondigd in de lokale media. Medewerkers van City Tourist Promotions zijn in het bezit van een brief waarin bur gemeester Waals aangeeft dat zij samenwerken met de gemeente Venray. Bedrijven en inwoners van Venray kunnen ter controle naar deze brief vragen. Oorlogstuig De luide knal, die veel Venray'naren vrijdagmiddag hoor den, was afkomstig van het werk' van de EOC van de Landmacht. Die brachten aan de Loobeek een daar gevonden 25 ponder brisantgranaat en een op de Metaalweg gevonden brisantgranaat tot ontploffing. De winnende lotnummers zijn: Veltum: 5311 5331 5342 Merselo: 2924 2942 2978 Oirlo: 6022 6061 6210 6238 6252 Castenray: 1418 1448 0951 1212 1256 Brukske: 2441 2128 2147 1469 1492 Landweert: 8312 8372 8529 8573 7237 7291 9938 9978 9638 Oostrum: 8730 8779 8942 8984 9916 9356 8840 9733 9838 9893 Leunen: 3924 0106 0160 0655 4556 0953 4235 0863 0259 0285. De prijzen kunnen de volgende dagen opgehaald worden bij de administratie van het politiebureau te Venray, Leunseweg 4: vrijdag 23, woensdag 28, vrijdag 30 januari en woensdag 4 februari tussen 15.00 en 16.30 uur. Dakbedekkingen B.V. OOK VOOR UW Pogingen diefstal auto's Omstreeks 11.00 uur parkeerde een 50-jarige inwoner van Vlaar- dingen zijn witte Toyota op de par keerplaats bij het ziekenhuis aan de Merseloseweg. Toen de man na ongeveer een uur op de parkeer plaats terugkeerde ontdekte hij dat het portierslot was vernield, het con tactslot was opengebroken en aan de bedrading was 'gerommeld'. De eigenaar zit met een behoorlijke schade. Eveneens om 18.00 uur parkeerde een 38-jarige inwoner van Hegelsom zijn VW Passat op de parkeerplaats bij een restaurant aan de Maasheseweg. Toen de man om 20.30 uur bij zijn auto terugkeerde bleek ook die te zijn opengebroken. Omstreeks 18.00 uur parkeerde een 35-jarige Venraynaar zijn zwar te Hond Accord op een parkeer plaats aan de Maasheseweg. Toen hij na een half uur bij zijn auto terugkeerde bleek het contactslot geforceerd te zijn en was de stuur- kolom vernield. Ook hier was aan de bedrading 'gerommeld'. Ook hier was behoorlijke schade.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5