Aid Venroj ien beeld PEEL EN MAAS LIJST 1 n Pastoor Ysselsteyn geïnstalleerd voor Handtekeningenactie Engelse Tuin Een drankje voor het eeuwig leven Samenwerking Venray: voor iedereen! wat is goed voor Venray? Geslaagd f Steun CDA Venray standpunten over: Hi BB VENRAY éÊSBÊKÊÊSBÊm 6 Maart première in Schouwburg St. Anna Aid Venroj ien beeld is de titel an de film die Veldeke Venray itgeeft in het kader van het 25- irig jubileum van deze Venrayse ereniging. Het meeste filmmate- iaal is inmiddels verzameld en op apier is de film al af. "Van het ndproduct zijn de eerste tien linuten klaar" aldus Jeanne eters van Veldeke. "Nu nog de isterende 110 minuten" stelt tost Verbeek echter. Zij beiden zijn samen met Eduard lessemaekers de coördinatoren anuit Veldeke voor de film die bij invid Video in de studio's wordt imengesteld. 'Het filmmateriaal hebben we op gekste plaatsen bijeengezocht." ertelt Jeanne Peters. "Bij mensen tuis, in Maastricht ergens in een irhuiscontainer, en onlangs nog in kluis van de kerk in Castenray. ooral als we bij mensen thuis op ;zoek gingen kwamen er heel wat ;rhalen maar ook emoties los". KWALITEIT In totaal heeft Veldeke 25 uur lmmateriaal bijeengevonden uit de eriode 1924 tot eind zestiger jaren. Ie kwaliteit was nogal wisselend. Miet iedereen had het materiaal ven goed opgeborgen. De kwaliteit an het materiaal wat in de film :bruikt wordt is echter goed en ooral uniek". Eén voorbeeld daar- an is de eerste carnavalsoptocht in 939. Het filmmateriaal daarvan is ilfs in kleur. Veel aandacht ook voor de inhoud an het filmmateriaal. "Bij alle frag- lenten willen we absoluut zeker jn dat het verhaal wat erbij hoort ok juist is. We bedoelen dan namen etc. Zo was er een fragment waarop leerlingen van het Gymnasium bij het kasteel in Geijsteren stonden. Dat meenden we althans. Achteraf ging het om het kasteel bij Kessel. Dergelijke foutjes hopen we er helemaal uit te hebben". VENRAYS De film duurt in totaal twee uur en Joost Verbeek, Jeanne Peters en Rudi van Sinten van Sinvid bekijken diverse beelden uit de film. geeft een beeld van zowel Venray als ook de kerkdorpen. De tekst wordt in het Venrays ingesproken. "Anders verloochenen we onze doelstelling" aldus Veldekelid Verbeek. De film is op papier klaar. Alle items zijn aangegeven en er zijn tijdseenheden aangehangen. Vervolgens wordt de tekst erbijge- sproken. De komende anderhalve maand is er echter nog veel te doen. Op 6 maart is uiteindelijk de pre mière in de schouwburg van St. Anna. Afgelopen zondag werd pastoor !U Jenniskens (56) geïnstalleerd s pastoor van de parochie sselsteyn. Daarmee heeft deze arochie, ruim een half jaar na afscheid van pastoor Steneker, eer een nieuwe herder. Die herdersfunctie streeft de nieu- e pastoor ook na. Hij maakte in jn eerste toespraak tot de in grote talen opgekomen parochianen uidelijk zich als herder van de arochie te willen profileren samen iet de parochianen. Jeu Jenniskens bleek zich goed erdiept te hebben in de historie van sselsteyn. Zo wist hij dat de funda- lenten van de H. Odakerk gelegd erden in de tijd dat Ysselsteyn nog 0 schaapskooien kende. Dat de erk, dankzij de inzet van de bevol ing, schuldenvrij gebouwd kon 'orden. Jeu Jenniskens beschouwde :t als een uitdaging om samen met 65 Ysselsteynse verenigingen, :der op zijn eigen manier, aan Op 19 december 1997 is aan de katholieke Universiteit Nijmegen islaagd voor haar doctoraal exa- en communicatiewetenschap ficole Mulders uit Venray. Caravanbrand Zondagmiddag omstreeks 15.30 ur werd brand ontdekt in een cara- an op een camping aan de laasheseweg van een inwoonster an Heme (Duitsland). De brand eer kon niet voorkomen dat de acaravan als verloren moet wor- :n beschouwd. Tijdens het uitbre- :n van de brand was er niemand in caravan aanwezig. Als oorzaak ordt aan kortsluiting gedacht. Ysselsteyn te mogen werken. Deken Coenen vond de vergelij king die weieens gemaakt werd tus sen een buschauffeur en een pastoor zeker in Ysselsteyn tot haar recht komen. "Opkomen voor de zwakke ren en eenzamen, begrip hebben voor de jeugd maar vooral temidden blijven staan tussen al die verenigin gen die Ysselsteyn zo rijk is.". Na de H. Mis die anderhalf uur duurde (lang maar wel de moeite waard aldus een bejaarde kerkgang ster) maakten veel inwoners van Ysselsteyn van de gelegenheid gebruik om in het gemeenschaps huis Smelehof kennis met de nieu we pastoor te maken. Daarbij lieten o.a. fanfare Peelklank, het kinder koor, bejaardenkoor en het koor Vivace zich niet onbetuigd. leder raamkozijn wordt door Rollecta op maat gemaakt. U kunt daarbij kiezen uit kunststof en aluminium met diverse technische specificaties. Rollecate-kozijnen zijn leverbaar in heat verdiepte systeem' Da's mooi! Diverse kleuren, geluidsisolerend, warmteisolerend, dubbelglas of HR glas, draaistand, kiepstand of draaikiepstand, u zegt het maar! Vraag eens vrijblijvend informatie bij uw Rollectadealer: Kempweg 35 5801 VI Venray Tel.: 0478 - 589053 mobiel: 06 - 51419976 1 KOFRA 8 kozijnen Venray De handtekeningenactie ten behoud van de Engelse Tuin heeft op dit moment 3700 hand tekeningen opgeleverd. Dat is echter een geflatteerd beeld. Er zijn nogal wat mensen die door twee keer een handtekening in te sturen nog duidelijker hun stand punt kenbaar willen maken. Eén handtekening is echter genoeg hoor! Deze week bestaat nog een keer de gelegenheid om de actie ten behoud van de Engelse Tuin te ondersteunen met uw handte kening. Als U er voorstander van bent dat de tuin harmonisch wordt opgenomen in het nieuwe plan en dat het aan- en uitzicht van ons mooie gemeentehuis niet wordt geschonden door de bouw van een flatgebouw op die plaats. Het is dus ook de bedoeling dat de tuin van alle kanten wordt open gelegd, (desnoods 's nachts afsluitbaar). Ondergetekende Adres Handtekening Is tegen de bouw van een flat voor het gemeentehuis en tegen de vernietiging van de Engelse tuin, zoals is voorzien in het ontwerp van het bestemmingsplan 'Jerusalem'. Zij die al een protesthandtekening hebben ingeleverd hoeven uiter aard niet opnieuw te reageren (s.v.p. duidelijk geschreven en volledig ingevuld inleveren bij: A.F. den Brok, Kolkweg 14 5802 BK Venray of A. Hijl, Stationsweg 9, 5802 AA Venray of A. Uijterwaal Jurahof 6, 5801 PL Venray of Ch. de Vilder, Biezenvenneke 2, 5802 HN Venray.) DONDERDAG 15 JANUARI 1998 - NR. 3 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 5. Leo Heidens - Soft/hard drugs: Nee 2. Frans Janssen - St. Anna-terrein: blijvend groen! - Speeltuin: Venray verdient die! 6- Partrick van der Broek 3. Toon Theeuwen - Straatverlichting: meer en langer brandend! - Sportvelden: meer vrijheid voor de clubs! - Stimulering gevarieerde bedrijvigheid: een must! 7,WiskeKoster-Maris CDA 4.TonTeeuwen-Peeters 8. Martin Leenders Recepten voor lichaam en geest Wat bezielt een theoloog om Limburgse archieven af te strui nen op zoek naar oude recepten? Die vraag hield waarschijnlijk de mensen ook bezig die maandag avond de lezing van Peer Boselie bijwoonden. Archivaris Boselie vertelde over zijn zoektocht en de verbanden die er zijn tussen oude volksrecepten en de hedendaagse interesse voor onstoffelijke zaken. (door Bert Albers) 'Balans', is het antwoord op die vraag. De mens van toen en nu is op zoek naar het evenwicht tussen lichaam en geest. Om die reden trekken mensen zich in kloosters terug, lezen boeken over Tibetaans boeddhisme of bouwen in hun ach tertuin een Indiaanse zweethut na. Om dezelfde reden fabriekten onze voorvaderen allerlei zalven en elixirs in elkaar, die ziekten moesten bezweren of kwalen genezen. Ze baseerden zich daarbij op theorieën als de Galenische temperamenten leer, signalenleer, sympathieleer of het wormenconcept. Verdomd inte ressant, maar de namen mag u ver geten. Al die theorieën zijn echter min of meer gebaseerd op de gedachte dat lichaam en geest één systeem vormen en dat door ziekten dat systeem in onbalans raakt. Tegenwoordig kun je lachen over de gebruikte middelen, maar de gedachte erachter is blijkbaar van alle tijden. EEUWIG LEVEN Peer Boselie is archivaris in Sittard, maar studeerde twee jaar geleden af als theoloog. Hij verza melde in een jarenlange speurtocht 5000 recepten, waarvan sommigen inderdaad tegenwoordig wat vreemd aandoen: hoe moet een levend opengesneden duif, 'gelegd aan de voeten van de lijder' nou iemand van z'n hoofdpijn af hel pen? En wat doet een stervende pad voor een vrouw die haar plas niet kan ophouden? Boselie plaatst de recepten in hun tijd en dan wordt het allemaal best begrijpelijk. En som mige recepten 'doen' het tegen woordig nog steeds: de archivaris/theoloog vertelt over het recept voor een 'elixir voor eeuwig leven'. Het machtig interessante recept heeft al minstens drie eeuwen getrotseerd en het verhaal dat erbij hoort ook: in alle versies is de uit vinder 104 jaar oude geworden en stierf doordat hij van z'n paard viel... Tegenwoordig is een flesje te koop bij de betere alternatieve win kels. WEINIG JONGEREN De Sittardse theoloog/archivaris is te gast bij de Geschied- en Oudheidkundige kring Venray en omgeving. Elk jaar houdt de kring ongeveer acht lezingen, vertelt voorzitter Ben Janssen. De onder werpen variëren. "Soms is er een actuele aanleiding, bijvoorbeeld de opgravingen bij aanleg van de A73, soms gaat het over de eigen regio, een ander keer over een groter gebied", legt hij uit. Het aantal bezoekers aan zo'n bijeenkomst is vrij constant, ongeveer dertig tot veertig mensen. Sinds september vorig jaar vinden de bijeenkomsten van de historici plaats in een zaal van verpleeghuis Beukenrode. Daarvoor was de foyer van de schouwburg het vaste onderkomen. "We konden daar in verband met de verbouwing niet terecht", zegt Janssen, "en zijn toen hier naar toe verhuisd". In de zaal zitten opvallend veel ouderen. De gemiddelde leeftijd ligt naar schatting in ieder geval boven de vijftig. Blijkbaar groeit de inter resse naar de eigen wortels met het stijgen der jaren. De heer ■Van- Winkel is een regelmatig bezoeker. Hij vindt dat er juist relatief veel jongeren aanwezig zijn. Wat hem betreft mogen dat er best nog meer zijn, maar hij beseft dat de activitei ten van de geschied- en oudheid kundige kring niet direct veel jonge ren zullen uitspreken. Veel meer dan lezingen organiseren doet de kring niet en dat vindt Van Winkel wel jammer. Maar het is niet anders. De Geschied- en Oudheidkundige kring blijkt ook geen club van nachtbrakers; als Peer Boselie even na half tien z'n spreekbeurt beëin digt, is de zaal snel leeg. De Sittardenaar eindigt trouwens wel met een aardig 'recept': steek het rechteroog van een vleermuis in je broekzak en je bent ...onzichtbaar. Onthouden. Venray Centrum Oostrum Ysselsteyn Leunen Oirlo Merselo Castenray Heide Veulen Smakt Vredepeel

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9