urovisi€ avond in het rijk van Miseria Volgend jaar kerst vieren in Wanssum Na 42 j'aar stilte aan het woord... Lambert Laurensse erelid ICV Bobby en Jeff, The Glory of Gospel en Aida PagiEEL EN MAAS woensdag 24 december 1997 - Pagina 7 Wat is het belang van een sterke of zwakke euro? Eén van de meest gestelde vragen over de euro »s of het een zwak ke of een sterke munt zal worden. Vooral in Duitsland wordt scep tisch tegen de invoering van de euro aangekeken, omdat men vreest dat de euro veel zwakker zal zijn dan de Duitse Mark. Sterke munt? Of de euro een sterke munt zal worden, zal in belangrijke mate afhangen van de opstelling van de Europese Centrale Bank (ECB). Het blijkt uit wetenschappelijk onderzoek, dat hoe zelfstandiger een centrale bank kan opereren, des te lager het inflatietempo in het algemeen is. In landen waar de centrale bank onder controle van de 'politiek' staat, wordt het monetai re beleid nog wel eens misbruikt door bijvoorbeeld vlak voor de verkie zingen renteverlagingen door te voeren. Omdat de ECB volstrekt onaf hankelijk van de politiek zal opereren en uitsluitend prijsstabiliteit zal na streven, mag worden verwacht dat de euro een sterke munt kan worden. Bovendien zal de grotere concurrentie op de euromarkt een neerwaartse druk op de prijzen uitoefenen. Per saldo zal de gemiddelde inflatie in de EMU dus laag zijn, wat ook de externe waarde van de euro ten goede zal komen. Gevolgen van een harde euro De belangrijkste voordelen van een harde euro zijn zoals gezegd een lage inflatie, maar ook een lage rente. Als de euro ook op de internationale valutamarkten als een sterke munt wordt gezien, kan het Nederlandse bedrijfsleven goedkoper importeren waardoor in ons land een neerwaart se druk op de prijzen ontstaat. Aan de andere kant betekent een harde munt dat onze producten buiten het eurogebied duurder worden, waar door de concurrentiepositie verslechtert. Het Nederlandse bedrijfsleven is echter al lang gewend aan een harde gulden en is ondanks deze handi cap internationaal behoorlijk concurrerend, bijvoorbeeld door het leveren van kwalitatief hoogwaardige producten en loonkostenmatiging. Italiaanse en Spaanse bedrijven zijn juist gewend aan een zwakke munt en zullen het binnen de EMU nog moeilijk kunnen krijgen als de euro een harde munt wordt. Een ander belangrijk voordeel van een harde euro is, dat het de rol van de euro als internationale beleggings- en factureringsvaluta zal versterken. Alleen een harde euro kan de concurrentie met de dollar aan als internationale sleutelvaluta. Als de euro een belangrijke internationale factureringsvaluta zal worden, levert dat veel voordelen voor Nederlandse bedrijven die nu nog veel handel afhandelen in de dollar. Een laatste, zeer belangrijk punt dat hier moet worden genoemd betreft het positieve effect van een lage inflatie op de koopkracht van pensioenen en meer in het algemeen op de waarde van de pensioenvoorzieningen. Men kan stellen, dat een hoge inflatie gunstig is voor mensen met schulden (die worden immers ook steeds minder waard) en ongunstig is voor mensen met een vermogen (dat door geldontwaarding wordt uitgehold). Als de euro een sterke munt wordt, dan houdt dit de koopkracht van de pensioenfondsen in stand. Ook zullen de pensioenuitkeringen in dat geval niet hard stijgen, zodat hiervan ook geen premie-opdrijvend effect uitgaat. Gevolgen van een zwakke euro De nadelen van een zwakke euro zijn over het algemeen het spiegelbeeld van de voordelen van een harde euro. Een nadeel van een zwakke euro is dus dat het gepaard gaat met een hoge inflatie en een hoge rente. Dit komt het investeringsklimaat niet ten goede. Ook betekent een hoge infla tie uitholling van de waarde van bijvoorbeeld pensioenfondsen, wat tot hogere pensioenpremies zal leiden. Het is overigens wel van belang, dat een zwakke euro (dus relatief hoge 'EMU-inflatie') niet automatisch bete kent dat ook de inflatie in Nederland per definitie hoog zal zijn. Als de lonen zich in Nederland gematigder ontwikkelen dan in de andere EMU- landen kan de situatie zich voordoen, dat de Nederlandse inflatie lager ligt dan de gemiddelde EMU-inflatie. Dit zou goed nieuws zijn voor mensen met spaargeld. Deze mensen kunnen profiteren van een hoge rente die het gevolg is van de gemiddeld hoge inflatie in de EMU, terwijl de koop kracht van het spaargeld althans in Nederland redelijk op peil blijft, omdat de inflatie in Nederland lager is dan de EMU-inflatie. De inhoud van deze rubriek is samengesteld door de Rabobank. Dizzy Jazzdance vulde opnieuw twee keer de schouwburg met eigen show Vorige week woensdag en don- erdag was de schouwburg in 'enray uitverkocht. Voor de voor- lelling was weken tevoren al geen loei meer te krijgen. Zonder veel ubliciteit vooraf vlogen de kaart- :s de deur uit. Youp van 't Hek, erman Finkers, The Phantom? liks hoor. Miseria. Een show van >'n driehonderd Venrayse kinde in en jonge vrouwen, die alle maal dansen bij Dizzy. In twee agen werd de streep gezet onder e optelsom van maanden oefe en, ouders die pakken maken, chminken en decors schilderen. iDe vorige show had de sprookjes held onder water als thema. Dit er leidde koning Miseria het bliek door zijn land vol kleine en ote griezels, heksen, monsters en idrochten. In twintig scenes pas- ^erden ze de revue. De makers van show hadden het griezelthema lim opgevat. Monsters uit de ruim- hadden een plaats in het program- ia, naast ratten uit de riolen en wor- en van onder het maaiveld. De lanning van Mission Impossible - :t die uit Horst!- tegenover de iantiek van de klokkenluider. BE PREPARED !En dat allemaal in een eenvoudig Jcor: een spookachtig huis op een Inkbeeldige berg. Het deed een ïetje denken aan het woonhuis van prman Bates, de griezel uit iitchcock's Psycho. In de eerste [ene stelt koning Miseria zich voor. K koning van de onderwereld danst Ji figureert als rode draad door de lid voorstelling. In de eerste scene laarschuwt hij voor wat komen lat: 'Be prepared'. Een waarsehu- ing die het publiek in de wind mag ■aan, want echt griezelig is het Ituurlijk niet, behalve voor de leintjes in de zaal. De kleine danse- Isjes (een jaar of vijf-zes zullen ze In) zorgen voor een vrolijke voort- |ng. Zij dartelen rond de jriezelbus van VOF De Kunst, en Inden hun zus toch de grootste tiezel van allemaal. Na de &uiperi- |dans van de roze wormen, wordt serieus: voodoo. Vervaarlijk Eschminkt en in rieten rokjes danst I groep het voodoo-bezweringsri- leel, terwijl koning Miseria een lp bewerkt met een gigantische pdenstoker. Na het spookhuis en wat voor de hand liggende De Industriële Club Venray (ICV) eft Lambert Laurensse benoemd erelid. De 80-jarige Laurensse nkt z'n benoeming aan het werk t hij in de afgelopen decennia ieft verricht voor het ICV en het inrayse bedrijfsleven. De bij het :lidmatschap horende oorkonde :rd Laurensse tijdens de jaarver- fadering van de club uitgereikt door !V-voorzitter Fred Welschen. Laurensse stond in de jaren vijftig in de wieg van de industriële club, :n vereniging waarvan industriële aan de industrie verwante bedrij- :n lid kunnen worden. Behalve )or de eigen sector zette het ICV ch in voor onderwijs, cultuur en et verenigingsleven in Venray. Eén an de meest recente voorbeelden is bijdrage van het ICV aan het :chnisch Onderwijs Centrum. Lambert Laurensse is het derde elid van de Industriële Club inray. Loek Nelissen sr en Ed noet gingen hem voor. )pgeven vals naam had geen succes In de nacht van 28 op 29 novem- tr werd een controle gehouden abij De Steeg in Leunen. Een groot intal fietsers werd bekeurd. Eén estganger dacht slim te zijn. Hij af een naam op, vertelde dat hij aan Veltumse Kleffen woonde en gaf i postcode van de St. irvatiusweg op. Later bleken de ïgevens niet te kloppen. De politie warn er na speurwerk achter dat de aam wel correct was. Met dat -geven werden mogelijke jongeren et succes nagetrokken. De politie an de knaap achterhalen en naast boete van twee tientjes, een extra lete van ƒ110,- te overhandigen. Ruiten supermarkt beklad In de nacht van vrijdag op zater- I g waren drie ruiten van een super- li arkt aan het Henseniusplein met ltstiften beklad. Inbraken in auto's -L In de nacht van vrijdag op zater- ig is door forcering toegang ver- !gen tot een personenauto van een -jarige Venraynaar. De auto stond n de Aronskelk. Uit de auto was n gedeelte van de geluidsappara- Ur gestolen. De radio was er wel tgesloopt maar werd niet meege- lln dezelfde staat werd in dezelfde icht ingebroken in de personen- Ho van een 36-jarige Venraynaar. radio was al gedemonteerd maar et meegenomen. In de nacht van zaterdag op zon- g werd weer ingebroken in een rsonenauto aan de Aronskelk, jze keer was een 31-jarige jtraynaar de dupe. Hier bleef het een poging. Wel was het portier- vernield. Schouwburg De Beejekurf in Venray Als ze eerlijk is moet Diny toege ven dat ze daarover wel een beetje in de zorgen zit. 'In het vagevuur van de zorgen', zoals de diepgelovi ge Diny het zelf zegt. Zelfs de zor gen aan de Heer geven, zoals haar heeroom altijd adviseert, helpt soms niet. "Als ik 's nachts wakker lig en lig te prakkizeren vraag ik me wel eens af wie er daarboven eigenlijk nachtdienst heeft", zegt Diny met een lach. Niet alleen het vele werk dat moet gebeuren voordat de Franssens hun droom kunnen verwezenlijken, valt Diny tegen. Ook de steun van de gemeente Meerlo-Wanssum is na het hoopvolle begin minder gewor den. De gemeente wil voorlopig geen woningbouw toestaan op het perceel naast het museum, dat de Venrayse familie van Van Erp heeft gekocht. En dat terwijl Diny en Martien gerekend hadden op de opbrengst van de bouwgrond. Door de tegenvaller moet er wat bezui nigd wprden en blijft voorlopig het In ruim 80 landen wordt de popu laire soap The Bold and the Beautiful dagelijks door miljoenen kijkers bekeken. Twee sterren uit die serie, Macy (Bobbie Eakes) en Thome (Jeff Trachta), zijn zaterdag 3 januari te gast in de Venrayse schouwburg. Met hun zgngdebuut, het prachtige 'What's forever for', liet het duo horen niet alleen acteer talenten te bezitten. Wat volgde was een prachtig album dat in heel Europa naar de hoogste plaatsen van de hitparades schoot. In Nederland behaalde het album zelfs platina en mede daardoor werd Nederland in 1994 uitgekozen voor de wereldpre mière van het Bold and Beautiful- concert. Het populaire zangduo is nu opnieuw in ons land voor een thQgterloernee. Het concert op zater dag 3 januari begint om 20.00 uur. Een glorieuze, swingende gospel show met een adembenemende power, die overslaat op het publiek. The Glory of Gospel in een noten dop, dinsdag 6 januari te zien en te horen in De Beejèkurf, aanvang eveneens 20.00 uur. The Glory of Gospel is meer dan een concert, het is een reis door de geschiedenis van de gospel, van de vroege songs in Afrika, van de schepen en de planta ges, tot de vorm van vandaag, waar in gospel meer en meer soul is geworden. Na de pauze wordt het een groot, aanstekelijk feest met als apotheose een ode aan alle gospelsterren van dee eeuw. De schitterende opera Aida is terecht de meest populaire opera die ooit werd geschreven. Naast sublie me duetten componeerde Guiseppe Verdi monumentale passages, waar door het werk zowel gevoelig als spectaculair is. De Staatsopera van Wroclaw voert de Aida donderdag 8 januari op in de-Venrayse schouw burg. Aanvang 20.00 uur. Aida is een liefdesdrama uit het oude Egypte en werd 125 jaar geleden geschreven, speciaal voor het Operatheater van Cairo. Ambitie en liefde, daar draait het verhaal om. Hoofdrolspelers zijn Barbara Kubiak (Aida), Aleksandra Lemiszka (Aida) en Valery Kostin (Radames). Unieke onderbreking raadsvergadering Vierlingsbeek ten uitvoeren in de kernen van Groeningen, Vierlingsbeek en Maashees. VIERHONDERD Frits Hovens liet en passant weten dat hij omgerekend 400 vergaderin gen had bijgewoond, omgerekend ruim 800 uur luisteren naar de Vierlingsbeekse raad. Ook voor hem was het de laatste raadsvergadering in Vierlingsbeek. Hij sprak zijn dank uit voor de steun die hij van zovelen in al die jaren heeft mogen ontvan gen. Tevens wenste hij alle raadsle den van de nieuwe gemeente Boxmeer veel succes toe in deze nieuwe gemeente. De raadsleden en de vele aanwe zige oud-raadsleden bedankten Hovens met een daverend applaus en ook na de vergadering mocht ook hij velen de hantTschudden. Vrouw liep tegen glazen deur Een 62-jarige Venrayse zag vrij dagmiddag niet dat de glazen deur van een winkel in de Grotestraat dicht was. Zij botste tegen de deur en liep hoofdverwondingen op. Ze werd voor behandeling naar het zie kenhuis vervoerd. Alcoholcontrole In de nacht van zaterdag op zon dag hield de politie van 04.00 tot 04.30 uur een alcoholcontrole op de Deurneseweg. Negen bestuurders moesten in het pijpje blazen, maar geen van hen overschreed de fatale grens. VERANDERINGEN Hovens maakte in zijn toespraak ook gewag van de veranderingen onder van Heusden. Zo was mevr. Monné in 1970 de eerste vrouw in de gemeenteraad. Wethouder Klein Schiphorst was de eerste portefeuil lehouder die onder burgemeester van Heusden zelf de vragen uit de raad beantwoordde. Iets wat tot die periode alleen aan van Heusden was voorbehouden. Met de komst van Fons Ophey, thans gemeente-ambtenaar in Venray, in de Vierlingsbeekse gemeenteraad in 1978 werd van Heusden voor het eerst met heuse oppositie geconfronteerd. Ophey toonde zich zeer deskundig wat de raadsvoorzitter onzeker maakte. Vooral in de beginjaren moest van Heusden Ophey dikwijls het woord ontnemen. SAMENVOEGING Verder liet Frits Hovens ook nog kort zijn visie los op de samenvoe ging van Vierlingsbeek en Boxmeer, wat hij nog steeds betreurt. Daarbij uitte hij kritiek op het CDA. "Zwaargewichten als Jan Ronnes en oud-burgemeester v.d. Moosdijk hadden het CDA meer onder druk moeten zetten. Volgens Hovens was zelfstandigheid het beste voor de inwoners geweest met als tweede optie samenvoeging met St. Anthonis, mede gezien de verwe venheid van Stevensbeek en Westerbeek. Toch heeft de samenvoeging ook haar positieve kanten. Volgens Hovens kan de gemeente, mede door de zuinigheid onder van Heusden, nu een aantal grote projec- Ghostbusters verschijnt Miseria opnieuw op het toneel. Omringd door bosgeesten komt de koning uit een soort peul tevoorschijn. Heel spannend allemaal, ook door de onheilspellende monnikendisco van Enigma. BLACK LIGHT Vrolijker wordt de show weer met de ratjes uit het riool en met de klokkenluider van de Notre Dame. Een stuk of tien Esmeralda's en Quasimodo dansen op de filmmu ziek. En daarna is het tijd voor de eerste Michael Jackson-bijdrage: 'Blood on the dancefloor'. Een eer ste hoogtepunt, dat wordt gevolgd door een rustpuntje in de show, de uitvoering van 'Unbreak my heart'. Met twee futuristische acts, Mission Impossible en Cosmic Girl -vooral de laatsten bewogen als een synthe se tussen Barbarella en een robot- sloot het eerste bedrijf van Miseria. Het publiek kreeg geen gelegen heid om op adem te komen, want terwijl het gordijn zich sloot, ging de voorstelling verder op de rand van het podium. Een verrassende dans door vier in witte pijen gehulde monniken, alleen beschenen door een blacklight. Leuker dan een kop koffie in de foyer. BANG IN BED Na het openschuiven van de gor dijnen kijkt het publiek binnen in de huiskamer van de koning, de troon zaal van Miseria's kasteel. Een kolossaal vertrek, maar uiterst karig gemeubileerd. Behalve de troon van de onderwereld-koning staan er alleen maar twee fauteuils. En daar gaat niemand in zitten.... In de troonzaal gaat het program ma vlotjes verder: nog een dans op de muziek van Michael Jackson. Dit keer 'Ghost'Even later dansen jeugdige heksen, toverspreuken mompelend, rondom de ketel met toverdrank. De vertolkin s van Tf'??????????????is een hoogte punt in het tweede bedrijf, dat ver der gaat met de vreemde familie Addams en in camouflagenetten gehulde vrolijke monsters. Wat doe je als je bang bent 's avonds in je bed en geesten en spoken om je heen buitelen? De twee bange meis jes trekken het laken over zich heen en zie: de geesten zijn nog banger dan zijzelf. 'Is it scary?' -zo heet de scene- heeft iets meer dan de meeste andere dansen. Het is wat theatraler uitgewerkt en dat zorgt voor extra afwisseling. En dan zit 'Miseria' er bijna op. Na de laatste dans wordt duidelijk waarvoor de twee fauteuils dienen: Wil ma Keijzers, die tot dan toe haar pupillen vanuit de coulissen heeft aangemoedigd, stapt zelf in de spot. En in een fauteuil. De tweede stoel is voor zangeres Mariska Rommers. Zingend en dansend werkt het tweetal zich naar het slot van de show. Het doek kan uiteraard niet vallen voordat alle Dizzy-danseres sen en -danseresjes samen op het podium hebben gestaan om het applaus van al die ouders, broertjes, zusjes, opa's, oma's, ooms en tantes over zich heen te laten gaan. Een kwartiertje later verlaten publiek en de jongste artiesten al de schouw burg: de danseressen moeten naar bed. Bij een raadsvergadering zijn de rollen vaak duidelijk. Het col lege verdedigt haar standpunt, de fracties doen hun woordje, het publiek zwijgt en de journalisten schrijven. Vorige week donderdag was het echter anders. Tijdens de laatste raadsvergadering van de gemeente Vierlingsbeek mocht Venraynaar Frits Hovens, ver slaggever van Peel en Maas voor een keer het woord voeren. 42 Jaar heeft hij de beraadslagingen in onze buurgemeente voor ons blad gevolgd. Hovens schetste de beraadslagin gen van de op te heffen gemeente zoals hij die ervaren had. Vooral de periode van burgemeester van Heusden was voor Hovens een ware inspiratiebron. "Die had alles te zeg gen en dulde geen tegenspraak. Wethouders mochten geen antwoor den geven en de afstand naar de pers was toen zo ruim mogelijk". Toch verplaatste diezelfde van Heusden de raadsvergaderingen van vrijdag naar donderdag, op aangeven van Frits Hovens. "De krant van zater dags was op vrijdagavond al gereed" had Hovens tegen van Heusden gezegd waarbij hij aangaf dat de vergadering voor de pers daardoor "waardeloos" was. Religieus museum van Diny en Martien zit al in dozen In het najaar van 1996 lieten Diny en Martien Franssen in dit blad weten dat ze de knoop had den doorgehakt: met hun religieus museum zouden ze verhuizen naar Wanssum. Binnen een jaar hoopten ze verhuisd te zijn naar het pand van tegelhandel Jan van Erp. Nog enkele dagen en het is Kerstmis 1997 en voor het echt paar Franssen staat inmiddels wel vast dat ze kerst nog in de Aubadestraat zullen vieren. De verhuizing naar Wanssum is nog niet rond. Maar het is voorlopig wel de laatste kerst in Venray. Begin volgend jaar vertrekken Martien en Diny met hun muse um. (door Bert Albers) Wat is er allemaal gebeurd sinds het echtpaar Franssen haar vertrek aankondigde? Om te beginnen zit tegelhandel Van Erp (nog) niet op industrieterrein Keizersveld. Dat duurde allemaal wat langer dan voorzien en dus moesten Martien en Diny ook wachten. Vervelen hoef den ze zich niet. Een goed halfjaar ging bijvoorbeeld al op aan het inpakken en op schrift stellen van de collectie. Het resultaat: vier lege kelders, tweehonderd volle verhuis dozen en een paar schriften vol met aantekeningen. Daarnaast was er natuurlijk veel te regelen voor de verhuizing: het pand in Wanssum moet flink verbouwd worden om te kunnen dienen als museum én woonhuis voor de Franssens. Uit de gesprekken met aannemers bleek dat de verbouwing een stuk duurder uitvalt dan Diny en Martien hadden verwacht. De elektrische leidingen moeten compleet vernieuwd wor den, dak en muren geïsoleerd en om het hele pand van twintig bij acht tien meter moet een extra muur wor den gemetseld. "WIE HEEFT DAARBOVEN NACHTDIENST?" Zo zag het religieus museum er vorig jaar nog uit: één van de vier kelders onder het huis van de familie Franssen. Het museum is intussen ingepakt en staal klaar om verhuisd te worden. metselwerk van één gevel half steens. Ondanks het financiële dwangbuis peinzen de initiatiefnemers er niet over om entree te gaan heffen. Wie dat suggereert -en dat zijn er al behoorlijk wat geweest- snapt niks van de bedoelingen van de familie Franssen. "We hebben dit gekregen, we mogen het bewaren, behouden voor de toekomst. Daar hoort geen entree bij. Dat druist tegen m'n gemoed in", zegt Diny verontwaar digd. Als bezoekers vrijwillig iets willen geven, is dat welkom, maar entree is nadrukkelijk uitgesloten. Een suggestie van deken Huisman van Gennep om een klein winkeltje bij het museum in te richten, nemen ze graag over. En zo kom je ook nog eens van je dubbele items uit de col lectie af. DIRECT NA NIEUWJAAR Daags voor Kerstmis krijgen ze de sleutel en dan kunnen ze echt aan de slag. "De aannemer begint direct na Nieuwjaar met de loods, waar het museum komt. Daarna gaan ze ver der met het kantoor. Dat wordt ons woonhuis. Als ze zover zijn kunnen wij beginnen met de inrichting van het museum". Waar alles moet staan en hangen heeft Diny al helemaal in haar hoofd zitten. "Ik heb de dozen zo ingepakt dat wat bij elkaar hoort ook bij elkaar zit". Ergens in 1998 moet het religieus museum dan open gaan. Tot die tijd zullen er nog wel meer slapeloze nachten volgen, want Diny beseft dat het meeste werk nog moet komen. Haar vertrouwen in die van boven heeft ze echter niet verloren. "Het komt 'n keer goed, het komt 'n keer goed", verzekert ze mij en zichzelf.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7