Operatie Ziekenhuis is op de helft voor alle soorten en roiten ionwering Reductie varkensstapel gaat toch door Autobedrijf Beunen Weijmans door Bovag gecertificeerd >T VENROJS LAEVE GETAEKEND De Beste(?) Wensen voor 1998. EL EN MAAS woensdag 24 december 1997 - Pagina 5 het geschiedenisboekje van Venrayse Sint jabethziekenhuis krijgt het bfdstuk over de jaren negentig [titel 'verbouwen en vernieu- l'. Sinds de fusie in 1988 is er mmerd aan het ziekenhuis. De liklinieken werden uitgebreid, ^operatiekamers en de Eerste jllp werden vernieuwd. Ook ftgenafdeling en mortuarium de afgelopen jaren ingrijpend janderd. Sinds 1996 is het laat- |en meest omvangrijke stuk van )ratie ziekenhuis aan de gang: renovatie van het beddenhuis. [nd deze tijd is het werk onge- r halverwege. Het ergste hak- ^breekwerk is achter de rug, Jar het grootste knelpunt voor Jhuisvesting van de patiënten let nog komen. door Bert Albers) land voor het ziekenhuis aan de [rseloseweg valt het grote bord op dak van de poliklinieken in het En het wapperende oranje dek- I dat tijdelijk de hoofdingang Jkeert. Maar dat is het eigenlijk Izo'n beetje. Binnen op de afde len loopt een duidelijker scheids- jftussen oud en nieuw. De centra- rial deelt op elke verdieping het lenhuis in tweeën: de westvleu- lis voor tachtig procent klaar, het lelijke deel wacht op de bouw- jkers. Over een goed half jaar is Ide tweede helft van het bedden- l gerenoveerd. Als de operatie is «rond telt het Venrayse zieken- nog ongeveer 160 bedden, 180 aan het begin, ji het kort komt het hierop neer: jder bedden per kamer. De zes- joons kamers krijgen vier bed- j, de driepersoons kamers twee. jestaande twee- en eenpersoons feers blijven gehandhaafd. De 'blijvende ruimte per kamer jdt gebruikt voor de aanleg van iches en toiletten. Per kamer een iche met toilet en wastafel. Een fe verbetering tegenover de paar Iches en toiletten waarmee een 6 afdeling het voorheen moest Elke verdieping krijgt een [trale receptie, vooral bedoeld Ir bezoekers. Onderhuids is ook [nodige veranderd. De complete laatbeheersing is verbeterd. In Jbinatie met een nieuwe gevelbe- ling moeten de patiënten het 1 in de zomer gaan merken. In ferleden was het soms bloedheet !e kamers en dat moet na de ver ving over zijn. Meest in het oog ngend zijn natuurlijk de minst rijpende veranderingen: mooie iwe stoelen, televisie boven elk nieuwe kleurtjes op vloer en Grootste drukte komt rond Carnaval Internist Marion Werter moest soms tussen de boorherrie door patiënten met de stethoscoop beluisteren. Op de afdelingen die klaar zijn is het een stuk rustiger. Patiënten van nu zijn extra kwetsbaar Achter de nuchtere opsomming gaat een hoop planning en georgani seer, hard werken en ook overlast schuil. Een ziekenhuis vertimmeren terwijl patiënten er in liggen en per soneel gewoon z'n werk moet doen, gaat niet zonder problemen. Dat erkent ook Goos Lomme, sinds oktober van dit jaar adjunct-direc teur patiëntenzorg van het Venrayse ziekenhuis. Lomme: "De ontwikke lingen in de gezondheidszorg zijn erop gericht mensen zo kort moge lijk in een ziekenhuis te behandelen. Herstel gebeurt zoveel mogelijk thuis. De mensen die tegenwoordig in een ziekenhuis liggen zijn dan ook veelal ernstig ziek. Zo'n groep is natuurlijk extra kwetsbaar. Fysiek en daarmee soms ook psychisch. Als er dan op gezette tijden geboord, gedreund en getrild wordt, kan dat tot spanningen leiden. En tot klach ten". Een ander probleem noemt Lomme de rommel in de omgeving van het ziekenhuis. "Dat trekt onge node gasten aan". Vernielingen aan auto's, diefstal en vandalisme zijn het gevolg. Lomme noemt het meer dan alleen iets wat met de verbou wing te maken heeft. "Het is een maatschappelijk probleem". Momenteel wordt onderzocht of het parkeerterrein op de plek van het voormalige ziekenhuis kan worden afgesloten en bewaakt. "Maar dat kost een hoop geld", zegt Lomme ten overvloede. Goed communiceren zorgde voor begrip Tot nu toe is de stroom klachten beperkt gebleven. Bestuurder Lomme en ook verpleegkundige/zorgmanager Mare Koonings en internist Marion Werter wijten dat aan de aandacht die het ziekenhuis aan communica tie en informatie heeft besteed. Naar patiënten, bezoekers en medewer kers toe. Wekelijks een info-bulletin over alle werkzaamheden. "Als mensen weten wat er aankomt, kun je op meer begrip rekenen dan wan neer ze worden overvallen door de gebeurtenissen", zegt Lomme. "Daarnaast was de afstemming tus sen bouwers en onze medewerkers optimaal. Er werd goed overlegd en rekening gehouden met eikaars belangen. Daar kunnen we alleen maartrots op zijn". Van de medewerkers werd en wordt de nodige flexibiliteit gevraagd. "En die hebben we gekre gen", meent Marc Koonings. Hij noemt als voorbeeld de mensen van de afdeling dagverpleging/short stay. Die werken tijdens de verbou wingsoperatie weer in de weekends en met de feestdagen. "Als je dat al jaren niet meer gewend bent, gooit het je sociale leven behoorlijk in de war. Maar zonder morren accepteer den de verpleegkundigen het tijde lijke ongemak". Internist Marion Werter neemt ook haar petje af voor de medewerkers. "Tijdens een visite heb ik me vaak afgevraagd 'Hoe houden ze het hier een dag vol?'", zegt ze. "Ik heb al voor 95 gulden TV gekeken" En de patiënten zelf? Op verzoek van zorgmanager Koonings willen er een paar wel wat vertellen. "Vertelt u maar gerust wat u ervan vindt", zegt Koonings vooraf, "ook wat is tegengevallen". Maar tegen gevallen is er niet zoveel, tenminste niet bij meneer Van Dartel. De 68- jarige Venraynaar ligt voor onder zoek al een aantal weken in het zie kenhuis. Hij lag op de intensive care, op de vierde, de derde en nu op de tweede verdieping. Een kenner dus. Het ergste vindt hij dat ze tus sen de middag soms zo'n herrie maken. En dat terwijl de ziekenhuis medewerkers er zo prat op gaan dat er in het middaguur niet wordt geboord en gebroken. "We weten dat het moet gebeuren en je raakt er ook een beetje aan gewend", zegt de oudere man berustend. Ook mevrouw Geurts (46) uit Ysselsteyn heeft niet echt klachten over de overlast, in de twee weken dat zij er ligt. Voor het personeel hebben zij niets dan lof: "Ze werken verrekes", zegt mevrouw Geurts. Ze heeft wel de indruk dat er te weinig personeel is. "De verpleegkundigen werken keihard, maar we moeten soms nog lang wachten. En de hele tijd gaat die pieper". "Ze hebben een flinke dosis geduld bij zich", meent meneer Van Dartel. Het tweetal heeft evenwel ook kri tiek. Die spitst zich echter vooral toe op de nieuwe situatie. Mevrouw Geurts klaagt over de droge lucht en heeft een aantal kleine ongemakken gesignaleerd. Zaken die volgens haar door de verpleegkundigen al lang en breed zijn aangegeven, maar waarmee de bouwers en inrichters desondanks geen rekening hebben gehouden. Zo is de televisie niet verstelbaar en kan er alleen vanuit ligstand gekeken worden. Voor tele visie en telefoon moeten de patiën ten apart betalen. Dat gebeurt via een chipkaart, die elke kijkminuut registreert. A raison van één gulden per uur. "Ik heb al voor 95 gulden gekeken", zegt meneer Van Dartel. "Ik hou wel van TV kijken". Duur vindt het tweetal de telefoon: 2,75 per dag, ook als je alleen gebeld wordt. En 35 cent per tik vinden ze ook aan de hoge kant. Uitwijken naar Venlo Meneer Van Dartel weet nog niet Een afdeling van het beddenhuis vóór... en na de renovatie. wanneer hij naar huis mag. "Als ze niets kunnen vinden wordt het waar schijnlijk Nijmegen", zegt hij nuch ter. Mevrouw Geurts hoopt met kerst thuis te zijn. Want revalideren kan ze daar ook. Rond Carnaval zijn beiden hopelijk thuis. Van de men sen die de eerste maanden van 1998 ziek worden, wordt extra inschikke lijkheid gevraagd. Tot nu toe heeft het Venrayse ziekenhuis ondanks de verbouwing nog geen patiënt naar een ander ziekenhuis hoeven over te plaatsen. "Eén patiënt is naar een ander ziekenhuis verwezen", zegt internist Werter. "Het was soms wel spannend, maar als we vol zaten kwam de natuur ons steeds te hulp. Dan kwamen er geen nieuwe patiën ten bij". De hulp van de natuur zal binnen kort niet meer voldoende zijn. "We bereiken rond Carnaval het diepte punt. Dan beschikken we slechts over ongeveer honderd bedden", vertelt Goos Lomme. "Dan moeten we elk bed zo efficiënt mogelijk benutten". Lomme verwacht dat in die periode patiënten op andere afdelingen komen te liggen. Bijvoorbeeld een kamer kinderen op de afdeling chirurgie. Tijdelijke opnamen in andere ziekenhuizen sluit hij evenmin uit. Vanuit de fusiegedachte ligt Venlo natuurlijk voor de hand, maar Boxmeer kan natuurlijk ook, zeker voor mensen waarvoor dat ziekenhuis dichterbij is. Een speciale commissie moet de zaak regelen en beoordelen. "Voorop staat dat de medische zorg voor de patiënten op hetzelfde niveau blijft", verzekert Lomme. De eerste unit is eind maart klaar en vanaf dat moment komt er elke maand een unit bij. Tot in de zomer de verbouwing eindelijk achter de rug is en het Sint Eilsabethziekenhuis de komende jaren er weer tegen kan. Auto uit koers lerdagmorgen omstreeks 09.00 raakte een personenauto op de nshoekweg, bestuurd door een arige bestuurder uit Overloon e juiste koers. De auto kwam in iloot tot stilstand. De bestuurder uit het wrak van de auto kruipen r moest voor behandeling van hoofdwond naar het ziekenhuis len vervoerd. Voetgangster aangereden Densdagavond omstreeks 18.50 wilde een 62-jarige Venrayse steken op de voetgangersover- kplaats bij de splitsing Oude trumseweg-Julianasingel. Een arige bestuurder van een perso- luto zag de voetgangster te laat. lame werd geschept en kwam e motorkap van de auto terecht, iep daarbij been- en hoofdver dingen op en moest naar het enhuis worden vervoerd. Vernielingen :n 20-jarige inwoonster van snum deed aangifte dat haar op parkeerplaats aan de dhuisstraat geparkeerde auto een scherp voorwerp was ast. De vernielingen vonden lag tussen 11.00 en 13.00 uur ts. :n aan de Bontekoestraat gepar- de personenauto werd door de arige eigenaar vernield aange- èn. Met een steen was de ach- lit vernield. Na drie dagen vergaderen heeft een ruime meerderheid van de Tweede Kamer op 18 december voor het kabinetsvoorstel gekozen om de varkensstapel met 20 procent in te krimpen. Tot op het laatste moment bleef onzeker wat de uit komst van het debat zou zijn omdat D66 niet wilde zeggen of ze het wetsvoorstel uiteindelijk zou steu nen. D66 verzette zich tegen het plan van landbouwminister Van Aartsen dat hij op 12 december na aandrin gen van de PvdA en VVD had ver soepeld. Woordvoerder Pieter ter Veer van D66 bleef voortdurend hameren op het oorspronkelijke wetsvoorstel waardoor de varkens stapel met een kwart zou verminde ren. In het nieuwe voorstel'wordt vanaf 1 januari 10 procent gekort op de varkensrechten en op 1 januari 2000 15 procent. De resterende 5 procent reductie kunnen varkens houders zelf compenseren door hun varkens mineralenarm voer te geven. Op deze manier neemt ook de fosfaatuitstoot via de varkens- mest aanzienlijk af. D66 ziet niks in dit 'veevoer- spoor'. 'Het is te fraudegevoelig en dat voer is niet goed voor de gezondheid van de varkens', beweerde Ter Veer. Volgens minister Van Aartsen zijn er genoeg controle mogelijkheden om fraude tegen te gaan. Bovendien heeft het varkens proefstation in Rosmalen aange toond dat de dieren niets te lijden hebben van fosforarm voer. VITAAL BELANG Vlak voor de stemming over de plannen gaf D66 het verzettegen het wetsvoorstel op. D66-fractievoorzit ter De Graaf verklaarde dat de partij nog steeds bezwaren heeft tegen het voorstel, maar dat verwerping van het plan nog slechter zou zijn. 'Want De afdeling Algemene Bovag Autobedrijven heeft onlangs een lidmaatschapscertificaat toegekend aan autobedrijf Beunen en Weijmans uit Overloon. Met dit fel begeerde certificaat geeft dit bedrijf aan dat zij een strenge kwaliteitscri teria voldoet die door de Bovag zijn opgesteld. De controle is uitgevoerd door het onafhankelijke schou wingsbureau Visborg. De Bovag laat allereerst controle uitvoeren op de wettelijke vereisten zoals de vestiging- en milieuvergun ning en Arbo-verplichtingen. Daarnaast gaat zij verder door scherpe eisen te stellen aan de huis vesting en werkplaatsinrichting van het autobedrijf. Ten slotte biedt de Bovag aan klanten maximale zeker heid door de volgende eisen: Elk gecertificeerd autobedrijf maakt gebruik van de Bovag-leve- ringsvoorwaarden.Deze voorwaar den zijn in overleg met ANWB en Consumentenbond opgesteld. elk gecertificeerd autobedrijf is aangesloten bij de Stichting Nationale autopas. Problemen met teruggedraaide kilometerstanden worden hierdoor voorkomen. Alleen een Bovag bedrijf mag Bovag-garantie verlenen. Naast garantie bij aanschaf van een occa sion krijt u altijd Bovag-garantie op uitgevoerde reparaties en onder houd. De technische medewerkers van het Bovag bedrijf volgen periodiek trainingsprgramma's om op de hoogte te blijven van de laatste ont wikkelingen. Klanten zijn daardoor altijd verzekerd van deskundig werk en advies. Kortom de klant is het beste uit bij het gecertificeerde autobedrijf Beunen en Weijmans, Overloon, tel. 0478-642692. anders wordt er helemaal niet meer ingegrepen in de omvang van de varkensstapel'. Eerder liet minister Van Aartsen blijken dat verwerping van het wets voorstel het einde van het kabinet zou betekenen. 'Het kabinet kan niet geloofwaardig verder zonder deze wet', zei hij. Vervolgens besloot de D66-fractie dat langer verzet zin loos was. 'Ook wij vinden een var- kenswet van vitaal belang', ver klaarde De Graaf. 'Maar wij wilden het debat helemaal afwachten alvo rens een eindoordeel te geven'. Van Aartsen kwam D66 nog een klein stapje tegemoet door te beloven dat het parlement mag meepraten over de controlemaatregelen om fraude met mineralenarm veevoer te bestrijden. Oppositieleider De Hoop Scheffer (CDA) noemde het taaie verzet van D66 tijdens de debatten van de afge lopen drie dagen 'een vertoning'. 'En wie hoog in de boom klimt, zal diep vallen', zei hij honend over de opstelling van D66. Hij verwijt de regeringspartijen dat zij 'gezinsbe drijven de nek omdraaien'. Toen het tot de aanwezige var- kensboeren doordrong dat de her structureringsplannen erdoor waren, begonnen zij vanaf de publieke tri bune te schreeuwen en te schelden. Kamervoorzitter Bukman liet daar op de Haagse politie de tribune ont ruimen. Velen hadden alle dagen de debat ten gevolgd en konden op het laatst hun emoties niet meer beheersen. Na middernacht was de tribune leeg toen de Kamervoorzitter telde dat VVD, PvdA, D66, GroenLinks en Groep Nijpels vóór het wetsont werp hadden gestemd. Positief voor de varkenssector in deze regio is dat het vervoersverbod voor een groot deel van Venray weer is opgeheven. Nieuw: S40/V40 2.0T 160 pk, 215 km/u Veiligheid ook daarin zit de kracht van de Volvo S40. Volvo S40 v.a. 43.900,-. Overigens ook in Turbo Diesel uitvoering verkrijgbaar v.a. 49.900,-. Test 'm bij ons. VOLVO HANS KOK VENLO B.V. Venrayseweg 28, industrie-terrein Groot Boller -Venlo - telefoon (077) 382 18 18. Traditioneel is op de koopzondag voor kerst weer de verkiezing van de fraaiste etalage in het centrum van Venray. Ook dit jaar had de jury het niet gemakkelijk maar uiteindelijk werd de etalage van Jos Arts jeugdmode verkozen tot de fraaiste. Andere prijzen gingen naar de fa. Coenen in de Hofstraat en Poels Tweewielers aan de Eindstraat. Zondagmiddag werden de prijzen uitgereikt.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5