Politiekeurmerk moet bijdragen tot minder inbraken Groeiende belangstelling voor gemeente-archief Uw huis verkopen? Wij helpen u via de RABOBANK WOONWIJZER! Weinig wijzigingen in verkiezingslijst CDA Van EK naar WK! Stuur een kerstwens via Amnesty International Antwoordcoupon P.Janssen Schoenenactie voor orgelpijp PagnpEEL EN MAAS donderdag 11 december 1997 - Pagina 7 Eerste nieuwbouwproject in Venray al aangemeld Vanaf 1 januari a.s. wordt het Politiekeurmerk Veilig Wonen landelijk ingevoerd. Na een proef- leriode in de regio Utrecht wordt iet keurmerk nu regionaal inge voerd. In Weert loopt het ook al een tijdje. In Venray kan men voor nieuwbouwprojecten nu al het keurmerk aanvragen. Inbraakpreventie heeft al vele aren de aandacht van de politie. Veelal liep men achter de feiten aan. In de 80-er jaren werd in Engeland :en project ontwikkeld waarbij pre ventieve maatregelen al bij het ont werp van bouwplannen werden meegenomen. Met dat gegeven is men ook in Nederland aan de slag jegaan. Dat heeft geleid tot het 'olitiekeurmerk Veilig Wonen. EISENPAKKET Indien woningen voor het keur merk in aanmerking willen komen, :al voldaan moeten worden aan een :isenpakket. Binnen de planvorming moet dan rekening gehouden wor den met aanwezigheid van potentië le daders, sociale ogen, de zicht baarheid, de betrokkenheid cq. verantwoordelijkheid, de attractivi teit van de omgeving, de toeganke lijkheid cq. vluchtwegen, de aan trekkelijkheid van het potentieel doelwit en de kwetsbaarheid daar- /an. Al bij de eerste planvorming voor :en nieuwe wijk kan daar al reke ning mee gehouden worden. Zo is in Venray al een project aangemeld voor het politiekeurmerk. Het gaat daarbij om het bouwproject op de locatie waar nu nog Braks Bouwmaterialen gevestigd. Al bij de itedebouwkundige planvorming hiervan wordt nu rekening gehou den met de eisen die verbonden zijn aan het politiekeurmerk. Het draait dus niet alleen om de woning zelf, maar ook om woonomgeving. PARTNERS "Het politiekeurmerk Veilig Wonen is dan ook niet alleen een zaak van de politie" laat Rob Garson van de basiseenheid Venray i De Amnesty-groep Venray vraagt Ie Venrayse bevolking om mee te loen met de kerstwensenactie. Amnesty International voert actie n mensenrechtenactivisten een lart onder de riem te steken. Zij itart de actie op 10 december, de lag van de rechten van de mens. U ;unt aan deze actie meedoen. Verras lensenrechtenactivisten met uw lersoonlijke kerstwens. Stuur uw ingeadresseerde kaart in een enve lop naar Amnesty International, fstbus 17777, 1000 DD .msterdam. Dan zorgt Amnesty er 'oor dat uw kaart naar het goede idres wordt gestuurd. Vergeet niet >m duidelijk uw naam en adres op le kaart in te vullen en minstens een ;ulden aan extra zegels bij te plak- ;en. Dat scheelt Amnesty enorm in [de kosten van het doorsturen. Hoe belangrijk het ontvangen van :en kaart kan zijn, blijkt telkens 'eer uit de post die Amnesty ont- 'angt. Zoals van Koigi wa "'amweren, een Keniase mensen- :chtenactivist, die na zijn vrijlating lit jaar aan Amnesty International schreef: 'Wij zeggen altijd: een ïond verdrinkt niet als hij de oever [ziet. In de gevangenis ben ik ook liet verdronken omdat jullie mij ileven steunen en mij de oever He len zien'. Wanneer u niet goed weet wat u ip uw kaart schrijft, kunt u kiezen lit een van de volgende teksten: We lupport you in your struggle for jus- lice; I wish you a lot of succes with 'our efforts and your work; Take leart from knowing that you are not forgotten; Do not lose hope, many 'friends are working for your free dom; Let it be known that you are not alone in striving for freedom; 'Our thought are with you. Have [Courage, you are not forgotten; Our [good wishes are with you, for now and the future. Op zaterdag 13 december ziet u op verschillende plekken in Venray leden van de Amnesty- groep Venray of sympathisanten collecteren. De inkomsten uit deze jaarlijkse collecte zijn hard nodig om de onkosten van de Amnesty- groep Venray te dekken. Deze onkosten bestaan uit bureaukos ten, reiskosten naar regionale of landelijke bijeenkomsten en de kosten die acties met zich mee brengen. Zo heeft de zeer geslaag de middag voor kinderen op 19 november jl., die tevens de afslui ting was van de Vluchtelingen- actie in Venray, toch het nodige gekost. Naast de collecte heeft de groep ook inkomsten uit giften en uit de verkoop van fondswervend materiaal. Om de onpartijdigheid en onafhankelijkheid van Amnesty International te waar borgen, ontvangt de groep geen subsidie. Het geld van de Amnesty-groep Venray wordt goed besteed Laat de collectanten niet in de kou staan. Meer informatie? tel. 550230. weten. Hij is in Venray als bouwpla nadviseur belast met de invoering van het politiekeurmerk. Daarbij gaat het in eerste, instantie om de invoering bij nieuwbouwprojecten. "Ook voor de gemeente is er een belangrijke rol weggelegd. Daarbij gaat het om zaken zoals groen, ver lichting, toegankelijkheid etc." Volgens Garson schort het in Venray op nogal wat plaatsen aan de ver lichting. Hij is er zich echter van bewust dat aanpassing veel geld kost dus over meerdere jaren uitge streken zal worden. Verder bekijkt Garson samen met aanvragers de nieuwbouwplannen en toetst die aan het eisenpakket van het keurmerk. Voldoen de plannen daaraan dan krijgt het bouwplan een voorlopig keurmerk dat na de bouw wordt omgezet in een definitief. De proefperiode in de omgeving van Utrecht heeft aangetoond dat de criminaliteit met tientallen procen ten terugliep. "Het aantal inbraken verminderde zelfs met 80%" aldus Garson. "Het veiligheidsgevoel bij die mensen is daardoor flink toege nomen". Een ander voordeel is de premie korting op inboedelverzekeringen. "Een groot aantal maatschappijen geeft al kortingen tot 15% op de verzekeringspremie" aldus Garson. Het is niet uitgesloten dat ook voor woningen met een politiekeurmerk ook de opstalverzekering goedkoper wordt. BESTAANDE BOUW Het politiekeurmerk Veilig Wonen zal ook voor bestaande woningen ingevoerd worden. Dan vindt een individuele toetsing plaats. Momenteel wordt binnen de regio Limburg-Noord de voorbereidingen getroffen voor een adequate organi satie zodat eind volgend jaar bestaande woningen getoetst kun nen worden. Financiën en personele invulling spelen daarbij een belangrijke rol. Binnen het politiekorps is daar geen personeel voor vrij te maken. Niek Dohmen, die binnen de regio Limburg-Noord de leiding over het project heeft, verwacht dan ook dat de oplossing in Melkertbanen en banenpoolers gezocht moet worden. Verder sluit hij het inzetten van poli tiemensen die vervroegd zijn uitge treden ook niet uit. De gemeenten die meedoen aan het keurmerk zullen daarvoor in ieder geval geld vrij moeten maken. Het bouw- en stedebouwkundig plan voor de locatie waar nu Braks Bouwmaterialen is gevestigd, staat alleen nog op papier. Er is al wel rekening gehouden met de eisen van het politiekeurmerk. Verzekering zal schade vergoeden Dinsdagmorgen kwam een 16- jarige bromfietser uit Venray ten val op het fietspad langs de Albionstraat nabij de Zuivelweg. Een wegenbouwfirma is daar met herstelwerkzaamheden van het weg dek bezig en daarvoor was het weg dek uitgefreesd. Dat had de brom fietser niet gezien en kwam daar door ten val. Hij liep geen verwon dingen op maar zijn bromfiets werd beschadigd. De politie ging kijken en stelde vast dat de uitgefreesde plekken niet waren gemarkeerd. De uitvoerder verklaarde dat hij zijn verzekering voor regeling van de schade in ken nis zou stellen. De uitgefreesde plekken zijn daarna gemarkeerd. U wilt uw woning verkopen, maar hoe pakt u dat aan? Schakelt u de makelaar in, of juist niet? Gaat u de krant in, al of niet met een foto van uw huis? Welke prijs gaat u vragen? Waar moet u verder nog aan denken? Allemaal vragen, waarbij deskundig advies en hulp belangrijk zijn. Kom daarom naar de Rabobank en profiteer van onze nieuwe service, de WOONWIJZER. Wij publiceren een foto en beschrijving van uw te koop staande woning in onze bankhal. Een plek waar elke week ruim 2000 mensen komen. Dat betekent dat uw aanbieding door velen gezien wordt. En wij brengen u in contact met serieuze gegadigden. Geheel kostenloos. De Rabobank WOONWIJZER, een terechte keus! Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 7 0.00 - 73.00 uur op ons kantoor in Venray. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530 216 Ja, ik wil graag meer weten over de Woonwijzer. Neem contact met mij op voor nade re informatie. naam adres postcode/woonplaats telefoon Opsturen in een envelop aan: Rabobank Huis Hypotheekadvies, Antwoordnummer 1001, 5800 VB VENRAY (Een postzegel is niet nodig) Koopzondag 14 dec van 11.00 tot 17.00 uur ■fe INTERIEURVERZORGING Dorpsstr. 48, Heerkont, 077-4661591 De algemene ledenvergadering van het CDA heeft afgelopen maan dag de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen definitief vastgesteld. Ten opzichte van de concept lijst zijn slechts enkele wijzigingen aange bracht. Onderaan de lijst hebben alleen Guus Reintjes en Nahit Berk de 22e en 23e plaats verruild- Onder het motto "'n hart voor Venray" zal het CDA de verkiezingsstrijd op 4 maart aangaan, daarbij aangevoerd door lijsttrekker Jan Driesseit Het gemeente-archief kon afge lopen dinsdag de 1200e bezoeker van dit jaar noteren. Nog niet eer der maakten zoveel mensen in een jaar gebruik van de diensten van het archief. Mevr. Jo Claessens- Roelofs was de 1200e, die zich in het bezoekersregister inschreef. Paul van Meegeren, de archivaris van de gemeente bevestigt dat er een toenemende belangstelling voor het archief is. "We proberen ook met stukjes en beetjes meer bekendheid te geven aan het archief." Mensen komen voornamelijk voor stamboomonderzoek naar het archief. "De teleac-cursus heeft ook bijgedragen tot de stijging". In het archief kan men op dat gebied veel terugvinden in geboorteregisters, het archief van Peel en Maas dat op microfiche staat maar ook in het bidprentjesarchief dat door Frans Vermeulen wordt onderhouden. "Verder beschikken we in het archief over veel foto's. Momenteel zijn we ook bezig met al het film materiaal op video vast te leggen". Dat het archief een brede belang stelling geniet blijkt uit het feit dat er dit jaar zelfs mensen uit de Verenigde Staten in het archief zijn geweest. "Die hadden Venrayse voorouders (familie Peeters, red.) en wilden daar meer over weten." Verder maken ook veel studenten gebruik van het archief. JEUGD Van Meegeren wil het archief ook meer toegankelijk voor de jeugd maken. Op de scholen wordt tegen woordig meer gedaan aan omge vingsgeschiedenis. Daar zou het archief aan bij kunnen dragen. Van de andere kant zitten we wel met een krappe bezetting. Die personele bezetting wordt aangevuld met een groep vrijwilli gers. Jo Claessens is daar een van. Zelf is ze bezig met een stamboom onderzoek maar als ze tijd over heeft wil ook zij wel een steentje bijdragen om de Venrayse historie op orde te krijgen. Mevr. Jo Claessens (2e van links) was dinsdag de 1200e bezoeker van het gemeente-archief in 1997. Rechts archi varis Paul van Meegeren. Op 27 september jl. mocht het Venrayse rolstoeldanspaar Silvia Burgers en Paul Francken naar de Europese kampioenschappen voor rolstoeldansen in Harnösand, Zweden. Naar aanleiding van de daar behaalde vierde plaats kreeg het danspaar op 26 november jl. te horen dat zij geselecteerd zijn voor deelname aan de Wereldkampioenschappen Rolstoeldansen in Tokyo, Japan! Deze zullen plaatsvinden op 27 februari 1998. De periode hieraan voorafgaand is nog kort, dus er is onmiddellijk begonnen met de voor bereidingen. Zoals ook de EK is het de bedoeling dat er de nodige bege leiding meegaat: Els Kusters, lid van de rolstoeldansgroep en tevens werkzaam binnen de stichting Boncura (verzorging) en Jeanne Janssen namens het danscentrum. Zij hopen net zoveel steun en spon soring tegemoet te mogen zien als ze gekregen hebben voor de EK. Wanneer iemand zich aangespro ken voelt om het danspaar financieel te ondersteunen, dan kan er een bedrag overgemaakt worden op rekeningnr. 12.81.15.513 o.v.v. WK Tokyo t.n.v. Silvia Burgers. Silvia en Paul danken u bij voorbaat. Het rolstoeldanspaar met hun bege leidster. Fietsendief aangehouden Een 18-jarige Venraynaar werd door de politie aangehouden als ver dachte van diefstal van meerdere fietsen in Venray. De man heeft al vijf fietsendiefstallen bekend maar het onderzoek is nog lopende. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat hij nog meer fietsendiefsfallen op zijn kerfstok heeft. Gewonde sperwer Een bewoner van de Ouverturestraat trof in zijn tuin een gewonde roofvogel aan. Hij wist die te vangen en naar de politie te bren gen. De vogel, een sperwer, werd naar het vogelopvangcentrum in Merselo gebracht. Als de roofvogel op krachten is zal hij weer in de natuur worden uitgezet. De leden van de jeugdcarnavals- vereniging de Vöskes in Meerlo prolongeren ook dit jaar de Schoenenactie. Zaterdag 13 decem ber halen jeugdleden in Meerlo in de straat schoenen op. De opbrengst van deze jaarlijkse Scoenenactie in Meerlo komt ten goede aan het kerkorgel Meerlo. Het 50-jarig kerk orgel was aan een grote onderhouds beurt toe. Kosten ƒ62.000,-. Het kerkbestuur startte met een actie: 'Adopteer een orgelpijp'. Met het adopteren van zo'n orgelpijp help je het kerkbestuur de kosten te verlich ten. Het orgel telt 814 pijpen varië rend van 3 cm tot 3 meter. Men kan orgelpijpen adopteren voor 250,-, ƒ150,- of 75,-. Ieder andere gift is welkom. Het banknummer van het kerkbestuur is: 13.25.02.186. TEXTIEL Zaterdag 13 december wordt behalve schoenen ook textiel inge zameld. Plaats: Brandweerkazerne Meerlo tussen 12.30 en 14.00 uur. Daar wij dit jaar geen vergunning hebben om textiel op te halen mag men wel textiel inzamelen op een bepaalde plaats. Maar als u beslist geen tijd heeft om te brengen, wij zullen geen zak bij u in de straat laten staan. De schoenen textiel moeten wel apart in een vuilniszak of degelijke draagtas verpakt wor den. ACTIE De jeugdcarnavalsvereniging in Meerlo en Blitterswijck hebben afgesproken jaarlijks oude schoenen op te halen. Daarmee wordt niet alleen geld verdiend voor een goed doel, maar tegelijk iets gedaan aan hergebruik van ons afval. Dit komt ons milieu weer ten goede. De schoenen gaan niet de vuilnisberg op maar worden weer opgelapt en elders gebruikt. De helft van de opbrengst gaat naar een goed doel en de andere helft gebruiken de jeugdcarnavalsverenigingen voor het organiseren van activiteiten voor de jeugd. Vorig jaar werden 1500 kg oude schoenen opgehaald. Diefstal portemonnee Uit een van de lokalen van de Clockert werd dinsdagmorgen tus sen 09.00 en 11.30 uur van een 47- jarige medewerkster uit Nijmegen haar portemonnee gestolen. Daarin zaten voor haar belangrijke beschei den zoals paspoort, rijbewijs en bankpasje, maar geen geld.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7