St. Anna is voor mij een erezaak" "Rampzalige inleiding" S Fabriek HP aan Venrays neus voorbij Samenwerking presenteert verkiezingslijst "Geen achterstand woningbouw kerkdorpen" Venray vangt opnieuw bot binnen gewest VERKOPEN? Kerstmarkt in Beukenrode Geslaagd RIAGG- project genomineerd voor EG-prijs Regiokalender PEEL EN MAAS 5* a donderdag 4 december 1997 - Pagina 7 Subsidiemogelijkheden Noord-Limburg te gering De nieuwe computerfabriek van Hewlett Packard wordt niet in Venray gebouwd, maar in het Friese Heerenveen. Dat heeft het elektronica-concern vorige week bekendgemaakt. Venray was één van de mogelijke vestigingsplaat sen voor de nieuwe pc-fabriek van Hewlett Packard in Nederland. Venray was sinds juli betrokken bij de onderhandelingen. Burgemeester Waals liet weten het jammer te vinden dat de fabriek naar Heerenveen gaat. 'Tussen wat wij zouden krijgen en Heerenveen heeft gegeven zat 20 miljoen" aldus Waals. Waals onderstreepte dat de subsidiemogelijkheden in Noord- Limburg te gering waren. "Verder is het in Heerenveen gemakkelijker om aan 1000 mensen personeel te komen dan hier". De gemeente Venray zal de gang van zaken rondom de acquisitie van HP gaan analyseren om te kijken of Venray de zaak misschien anders had aan kunnen pakken. Ook wil het college weten of er nog andere aspecten dan bovengenoemd bij hebben gedragen aan de keuze voor Heerenveen. "In dit geval konden we niet tegen de Friese Beerenburg op". Voor Venray zou de fabriek in eer ste instantie 600 arbeidsplaatsen voor laaggeschoold personeel met zich meebrengen. Dat aantal zou rond de eeuwwisseling naar 1000 zijn gegroeid. Met de grondaankoop zou een bedrag van 20 miljoen gulden gemoeid zijn geweest. DESKUNDIG ADVIES SNEL RESULTAAT OEEN ADVERTENTIE- LANDELIJKE vtffrinfeELING VIA COMPUTERNETWERK EN UITERAARD DE VOORDELIGSTE Zandakker 24 5601 DV Venray Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Op vrijdag 12 december zal er in het 'Trefpunt' van verpleeghuis Beukenrode een grote kerstmarkt plaatsvinden. Er is van alles te zien: kerststalletjes, keramiek, quilten, kaarten en nog vele andere leuke kerstspullen. Belangstellenden zijn van harte welkom tussen 14.00 en 16.00 uur in het Trefpunt van Beukenrode. Op 24 november 1997 is Karen Dijkstra uit Venray aan de faculteit der geesteswetenschappen van de lUniversiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Europese Studies. I Ralf van den Heuvel is aan de Katholieke Universiteit Nijmegen geslaagd voor het doctoraal examen bestuurs- en organisatiewetenschap pen. Het preventieproject 'Plezier op school' van de RIAGG Noord- Limburg is deze week door een lan delijke jury genomineerd voor de eerste Europese prijs voor gezond heidsbevordering (The First European Health Education Award). Deze prijs is een initiatief van de Europese Commissie en zal in april 1998 in Frankrijk worden uitgereikt. Inhoud preventieproject De RIAGG Noord-Limburg is twee jaar geleden gestart met het preventieproject 'Plezier op school', ook wel een cursus voor -toekomsti ge- 'brugpiepers' genoemd. Het pro ject richt zich op kinderen die moei te hebben met de overstap van de basisschool nar het voortgezet onderwijs. In een cursus in de zomermaanden leren deze kinderen hoe zij zich weerbaarder kunnen opstellen, waardoor zij de overstap gemakkelijker kunnen maken. In de Peel en Maas Regiokalender vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aan dacht kunnen schenken. Zondag 7 december: De Locht in Melderslo staat hele maal in het teken van Sinterklaas. In de oven van het bakhuisje worden 'weggekels', poppen van krenten brood, en speculaas gebakken. Voor het laatst te 'zien is de tentoonstel ling over suiker, suikerbietenteelt en het 50-jarig bestaan van bietencoö peratie COVAS. De Locht, Koppertweg 5, Melderslo. Open van 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 12 december: Optreden van muziekgroep 'Kolednicy'. De groep zingt en speelt 'koledy', typische Poolse muziek die rond de feestdagen thuis en in de kerk wordt gezongen. Het optreden vindt plaats in wijkgebouw St. Anna, Horsterweg 203 in Blerick. Het optreden begint om 20.00 uur, de entree bedraagt 5,-. Voor info: Iwona en Wouter Schenk, te. 077-373 66 21 of http/ www.plex.nl/~transmil/pnkv.htm. Wethouder Kersten: "Van het St. Annaterrein moe ten we iets moois maken. De gemeente hoeft er geen dubbeltje aan over te houden. Maar zonder nieuwbouw gaat het niet. De lijn is wat mij betreft: net zoveel nieuwbouw toestaan als nodig is om het waardevolle en karakteris tieke van het gebied te behouden". Dat zegt wethouder Bert Kersten nadat bekend is geworden dat het Vincent van Gogh Instituut heeft laten weten bereid te zijn het Annaterrein te verkopen aan de gemeente. Het Anna-terrein moet een plan worden waar plaats is voor datgene wat het waard is om te behouden. Zowel gebouwen als groen. Nieuwbouwwoningen moe ten dat betaalbaar maken in de visie van de wethouder. Wat belangrijk genoeg is om te bewaren en opnieuw te gebruiken moet eerst worden vastgesteld. Kersten denkt aan een onderzoek van het gebied. Daarna wil hij een of twee Nederlandse top-architecten aan trekken om het Anna-terrein vorm te geven. Het terrein wordt als het aan de wethouder ligt ook een mooie speelwei voor het architectuurdebat. De mededeling van het Van Gogh Instituut komt niet als een verras sing. Hoewel eerdere onderhande lingen afketsten, wil volgens Kersten ook het instituut graag dat er wat goeds gebeurd met het cul tuur-historisch waardevolle gebied. St. Annaterrein: behouden wat waard is om te behouden.... Het mislukken van de eerdere onderhandelingen lag dan ook meer aan de opstelling van de overheid dan aan het Van Gogh Instituut. Al heeft het instituut niet bijzonder veel keus meer sinds Venray de Wet Voorkeursrechten Gemeenten op het gebied van toepassing verklaarde. De gemeente heeft steeds gesteld alleen het St. Annaterrein in eigen regie te willen ontwikkelen. "Ik wilde voorkomen dat projectontwik kelaars de krenten uit de pap halen", zegt Kersten. "St Anna is voor mij een erezaak". De fractie Samenwerking heeft in haar verkiezingslijst gekozen voor continuïteit dat wil zeggen dat de nu zittende raadsleden op de eerste drie plaatsen staan met als lijsttrekker de fractievoorzitter Ike Busser die te kennen heeft gegeven evenals Gerrit Verkoeijen en Peter v.d. Velden de komende vier jaar nog graag beschikbaar te willen zijn voor de gemeenteraad. Bij de plaatsen 4 t/m 7 ziet u de nu functionerende com missieleden met als nieuweling, in vergelijking met vier jaar geleden, Petra van Duynhoven, van beroep juriste, voorzitter werkgroep eman cipatiebeleid, lid Venrayse vrouwen raad en wijkplatform Brukske. Zo heeft Samenwerking de ploeg van deze zittingsperiode hoog in kunnen zetten zodat de ervaring die ze opge bouwd hebben, behouden is geble ven en de mensen, die het zo goed gedaan hebben deze raadsperiode, samen hebben kunnen houden. Op plaats 8 en 9 twee nieuwe mensen waar ze in de toekomst veel van verwachten. Als eerste Ine Clarke-van den Munckhof, de twee de vrouwelijke kandidaat uit Oostrum. Zij draait al een tijdje mee binnen Samenwerking en heeft er veel zin in. Ze is docente beweging en dans, geboren en getogen Venrayse en beleidsmedewerkster bij de Stichting Maatschappelijke Opvang Helmond. Op plaats 9 komt dan Jody Curfs, uit de wijk Landweerl. Hij is deurwaarder van beroep, voorzitter van wijkvereni- ging Landweert, voorzitter stichting wijkcentrum Landweert, lid bewo ners belangen organisatie Landweert en ook hij is al langer actief binnen Samenwerking Venray. De rest van de lijst bevat geen ver rassingen of het moesten Jan van Daal, voorzitter van gymnastiekver eniging St. Christoffel en Johan Zeegers uit Merselo, voorzitter stichting molen Nooit Gedacht zijn. Met de kandidaten wil Samenwerking 'Samen Werken aan Samen Leven zodat zij kunnen stre ven naar een rechtvaardige Venrayse samenleving'. Ook is het programma goedge keurd door de ledenvergadering en is beschikbaar voor eenieder die haar belangstelling heeft. In het pro gramma staat helder en duidelijk verwoord waar Samenwerking Venray, als plaatselijke politieke partij in Venray naar streeft. Het programma is te verkrijgen bij het secretariaat, Hubertusstraat 20,5801 RW Venray. De kandidatenlijst van Samenwerking ziet er als volgt uit: 1. Ike Busser, interim manager/organisatie adviseur. 2. Gerrit Verkoeijen (Heide), sla ger. 3. Peter v.d. Velden, hoofd Facilitaire Dienst Océ technolo gies BV. 4. Martin Wijnhoven, medewerker Regiobureau Politie Limburg- Noord. 5. Petra van Duynhoven, juriste. 6. Lambert Manders (Oirlo), afde lingsleider Raaylandcollege. 7. Jacques Lamers, werkzaam in de farmaceutische industrie. 8. Ine Clarke-van den Munckhof (Oostrum), beleidsmedewerkster Stichting Maatschappelijke Opvang Helmond. 9. Jody Curfs, deurwaarder. 10. Jan Verkoeijen, ambtenaar ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. 11Ad Hijl, gepensioneerd directeur Technische school Venray. 12. Jan van Daal, material-quality assurance manager Xerox Venray. 13. Johan Zegers (Merselo), huis meester Vincent van Gogh Instituut. 14. Hub de Bruijn, fysiotherapeut. 15. Toon Millen, oud hoofdver pleegkundige St. Elisabethziekenhuis. 16.Toon den Brok, oud docent geschiedenis Jerusalem. 17. Annie Janssen-Helmerich, huis vrouw. 18. Jacques van Roy, oud hoofd Inkoop Vincent van Gogh Instituut. 19. John Raadschelders, directeur JR Consultancy. 20. Addy den Brok-Loonen. arts. 21.Harrie Theunissen, manager welzijnswerk. Jongen mishandeld Vrijdagmiddag omstreeks 15.30 uur fietste een 12-jarige jongen door het tunneltje onder de Oostsingel bij Landweert toen hij daar tot stoppen werd gedwongen door een zestal jongens van 12 tot 16 jaar. Na een woordenwisseling werd er geschopt en geslagen. De 12-jarige wist ech ter te ontkomen. Hij deed later van die mishande ling aangifte. Omtrent de identiteit van die jongens kon hij niets mede delen. Mogelijk kunnen getuigen dat wel. TL-buizen vernield Het afgelopen weekend werden Lwee TL-buizen bij een varkensstal vernield. Een 50-jarige inwoner van Merselo deed daaraan aangifte. Vrouw stal medicijnen Een 44-jarige Venrayse werd door de politie aangehouden inzake dief stal van medicijnen. Na verhoor werd de vrouw naar huis gestuurd. Bestuurder had pech Donderdagmiddag zette een bestuurder zijn personenauto op de Zuidsingel ter hoogte van de Kastanjestraat achteruit en lette onvoldoende op. De auto ramde een lichtmast. De bestuurder reed echter door. Hij had pech want een getuige gaf het kenteken van zijn auto aan de politie door. De man, een 26-jari- ge inwoner van Siebengewald werd aangehouden. Ontkennen hielp niet want de verse schade aan de auto was het bewijs. Proces-verbaal inza ke het doorrijden werd opgemaakt. Waals: "GGD en brandweer niet ter discussie" De gemeente Venray blijft bot vangen bij haar pogingen om het functioneren van het Gewest Noord- Limburg beter te stroomlijnen. Burgemeester Waals liet dat maan dagavond tijdens de commissie algemene zaken weten. Enkele jaren geleden stuurde Venray in het kader van bestuurlijke vernieuwing, aan op een herziening van taken binnen het gewest. Binnen de Venrayse politiek wordt het Gewest gezien als een log bestuurs orgaan. Venray kreeg toen en ook nu, alleen steun van Venlo. Het huidige Venrayse plan is erop gebaseerd dat taken van het gewest door gemeenten ingekocht kunnen worden. "De GGD en de regionale brandweer staan daarbij niet ter dis cussie. Maar de overige taken zou den door gemeenten ingekocht kun nen worden. Daardoor ontstaat een variabel takenpakket met maatwerk voor elke gemeente". Verder wil Venray het politieke component binnen het gewest ver sterken door meer bevoegdheid toe te kennen aan de portefeuillehou ders. "Als een portefeuillehouders- overleg nu iets besluit moet het daar eerst mee terug naar het bestuur". De wethouders zouden hier volgens Waals een voortouw in moeten GELD Venray heeft hierin echter alleen de steun van Venlo. "Geld speelt hier een rol" aldus Waals. Venray en Venlo betalen samen 45% van de totale kosten van het Gewest. De kleinere gemeenten de rest. Zij heb ben echter met een geringere bijdra ge een hoger rendement vanuit het gewest dan de twee grote plaatsen. Voor Venray en Venlo is volgens Waals het rendement nul. "Ons standpunt houdt overigens niet in dat wij weglopen voor onze regio functie". Venray is de tegenwerking overi gens geen reden om uit het Gewest te stappen. Volgens Waals is het onverstandig om zich te isoleren ten opzichte van andere gemeenten. Reactie wethouder Kersten op brief Dorpsradenoverleg: Je kan de gemeente verwijten dat ze op het terrein van de ruim telijke ordening wat teveel hooi op de vork heeft genomen. Maar een beeld schetsen dat de gemeente niets zou doen aan de woning bouw op de dorpen is niet juist. Iedereen roept maar wat en haalt dingen door elkaar en dat komt de duidelijkheid niet ten goede. (door Bert Albers) Wethouder Bert Kersten reageert op de boze brief van het Dorpsradenoverleg. Dat stuurde twee weken geleden een brief op poten naar het college. Daarin wordt het onaanvaardbaar genoemd dat de gemeente bestemmingsplannen voor de dorpen naar achteren schuift ten faveure van De Brabander. In de brief vraagt het Dorpsradenoverleg ook naar het aantal gebouwde woningen in 1997. Op die vraag heeft Kersten het antwoord laten uitzoeken. En wat blijkt: volgens de ambtelijke gege vens is er geen sprake van een ach terstand in de woningbouw op de kerkdorpen. In de afgelopen tien jaar zijn er wat meer woningen gebouwd dan volgens de provinciale richtcijfers zou mogen. Ook de bewering dat 1997 een rampjaar is voor de woningbouw op de kerkdor pen wil Kersten weerleggen: dit jaar worden op de dorpen in totaal zo'n zestig woningen gebouwd. Tot nu toe zijn er 58 klaar en nog eens 23 zijn in aanbouw. Voor veertien hui zen is vergunning aangevraagd. Kersten vindt de woningbouwpro- blematiek op de dorpen heel wat minder zorgelijk dan de doipsraden. "Problemen zijn er eigenlijk alleen in Leunen, Merselo en Oostrum", zegt hij. "Maar het beeld dat we gigantisch te kort komen is niet juist". OPJUTTEN Het andere punt van kritiek van de dorpen is het tempo waarmee de gemeente met grondeigenaren onderhandelt over de koop van bouwgronden. Met name de Dorpsraad in Merselo is daar boos over. In het eigen weekblad werd eind november een overzicht gege ven van het proces rond bestem mingsplan en grondverwerving. De gemeente kwam er niet best vanaf en dat is zacht uitgedrukt. Wethouder Kersten vindt het lang niet allemaal terecht wat de Dorpsraad beweert. "Het is niet goed dat op de dorpen iedereen maar wat roept en elkaar loopt op te jutten. Ook dorpsraden zouden soms wat meer discipline moeten kunnen opbrengen. Dan praten ze met eige naren, dan weer met de gemeente. Het is allemaal goed bedoeld, maar lang niet altijd 'gebaseerd op vol doende kennis van zaken". Kersten noemt als voorbeeld de prijzen die de gemeente zou bieden. "Ik heb ooit in een bijeenkomst een keer een prijs van dertig gulden genoemd. Dat is een prijs die we voor bouw grond best betalen, maar niet voor de aanleg van sportpark zoals in Merselo. Maar zoiets gaat dan een eigen leven leiden met als gevolg dat je niet tot elkaar komt". Kersten erkent dat de kritiek van Merselo op de voortgang rond het bestemmingsplan voor een deel terecht is. "De gemeente is te opti mistisch geweest bij het opstellen van ro-plannen", zegt de wethouder. Hij vindt van de andere kant dat de gemeente in Merselo ook wel met enkele halsstarrige grondeigenaren te maken heeft. "Vertegenwoor digers van de dorpen en eigenaren zouden zich wat constructiever kun nen opstellen. Bouwen op het dorp is in ieders belang". Waals tijdens bezoek aan Berlijn Het bezoek van burgemeester Waals aan het 37e internationale seminar van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge in Berlijn werd ontsierd door een incident binnen de Nederlandse delegatie. Tijdens het seminar stond o.a. ook de Duits-Nederlandse verhoudingen centraal. De discussie werd ingeleid door mevr. Oudesluijs, voorzitter van de stichting Hollanderei. Deze stichting houdt zich in Berlijn bezig met de begeleiding van voormalige Nederlandse dwangarbeidsters. Ook begeleid de stichting Nederlanders die voor kortere of langere perioden in Berlijn zijn. Mevr. Oudesluijs plaatste de Nederlander in de rol van het oor logsslachtoffer. Volgens haar zou den grote delen van de derde en vierde na-oorlogse generatie Nederlanders psychische en somati sche problemen hebben met het feit dat hun grootvader of overgrootva der gedwongen in Duitsland had moeten werken. Zij illustreerde haar standpunt met het feit dat zij onlangs een groep jonge managers van de Rabobank moest begeleiden die het moeilijk vonden om met Duitsers zaken te doen. Als reden werd aangegeven dat de Duitsers een te grote negatieve invloed op de Nederlandse economie zouden heb ben wat weer als bedreigend werd ervaren. RAMPZALIG Binnen de Nederlandse delegatie werd deze inleiding slecht ontvan gen. Na onderling overleg maakte Waals op het seminar kenbaar dat de inleiding van mevrouw Oudesluijs "rampzalig" was. De inleiding stond volgens Waals in geen enkele ver houding met de actuele situatie van de Duits-Nederlandse verhoudin gen. Volgens Waals zijn er wel spe- Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Vakantie? Zorg dat u overal gemakkelijk kunt betalen. En dat u goed verzekerd bent. Ga eerst langs bij uw Rabobank. Daar regelt u snel uw buitenlands geld, Travellers cheques, reisverzekering of de service van de internationale hulpdienst voor nood gevallen (Rabo Interhelp Extra). Vooral op vakantie is een Europas met PINcode han dig om contant geld mee op te nemen bij geldautomaten of te betalen bij betaal automaten. Zo profiteert u bovendien van een voordeliger koers dan wanneer u con tant geld wisselt. Nog meer betaalgemak hebt u met de Gouden Rabocard, de credit card die wereldwijd geaccepteerd wordt. Nu 35% korting op doorlopende reisver zekering in Totaalpakket. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530200 tel. (0478) 530 300 cifieke probleemgevallen in de derde en vierde generatie na-oorlog se Nederlanders maar is er in alge mene zin geen sprake van grote pro blemen. Waals nam in zijn toespraak ove rigens wel expliciet afstand van Nazi Duitsland, dat tot onaanvaard bare misstanden heeft geleid als genocide, dwangarbeid en onnodig krijgsgeweld met alle gevolgen van dien. Waals werd in zijn weerwoord gesteund door een recent onderzoek waaruit blijkt dat genoemde na-oor logse generaties tegenwoordig nau welijks nog iets weten over de Tweede Wereldoorlog. SCHAMEN Een ander lid van de delegatie, dhr. Ter Horst van de Nederlandse Oorlogsgraven Stichting, ging nog een stapje verder. Hij schaamde zich voor het feit dat een Nederlander zo'n inleiding kon houden. Hij advi seerde mevr. Oudesluijs om zich weer in Nederland te vestigen zodat zij zich hernieuwd kon oriënteren op de ontwikkelingen in Nederland die volgens Ter Horst gekenmerkt worden door globalisering en inter nationalisering. Tijdens de commissievergadering algemene zaken, afgelopen maan dag, gaf Truus Kemmelings van de PvdA aan, het meningsverschil bin nen de Nederlandse delegatie verve lend te vinden. Waals was het daar mee eens. "Ik houd echter mijn mond niet als er onzinnige dingen zijn neergezet" aldus Waals. Auto's vernield Een 51 -jarige Venraynaar deed aangifte van vernieling van zijn aan de Helfrichstraat geparkeerde perso nenauto. De buitenspiegel was er vanaf geschopt en er was schade aan het lakwerk aangebracht. Een 26-jarige inwoner van Venray deed aangifte van vernieling van zijn goudkleurige personenauto die aan de Kempweg stond geparkeerd. Beide vernielingen vonden plaats vorige week in de nacht van woens dag op donderdag. Auto gestolen Donderdag werd tussen 07.30 en 21.30 uur een op de parkeerplaats bij het NS-station geparkeerde blauw Opel Astra van een 47-jarige inwoner van Well gestolen. De auto is van het bouwjaar 1993.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7