Scepsis over afvalsupermarkt Politie blijft kampen met personeelstekort Huurwoningen voortaan gedeeltelijk te koop Gemeente heeft voorkeur voor schoolwoningen Geen uitbreiding Beerkens Banden Van Rattingen mag loods bouwen 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Schutterij' heeft een echte kogelvanger. Prijs voor Tiny Schwachofer PEEL EN MAAS donderdag 4 december 1997 - Pagina 5 Omwonenden dreigen met vertragingsacties 1 waki 2 bed word: Het nieuwe milieustation aan de plataanstraat wordt een moderne supermarkt. Maar dan omge keerd. De mensen komen er geen artikelen halen, maar brengen spullen. Tegen betaling. Gemeente en de Limburgse afvalverwerker 4VL, die het station gaat exploite ren, zien het wel zitten. Enkele omwonenden zijn vooralsnog minder enthousiast dan de exploi- f lant en de gemeente. (door Bert Albers) Dat bleek tijdens de vorige week h gehouden informatie-avond over het Venrayse milieustation. One stop shopping, één adres voor al uw afvalproblemen, klantvriendelijk, goed bereikbaar voor iedereen, schappelijke prijzen en heel veel milieuwinst. Dat zijn de argumenten waarmee exploitant AVL (Afvalverwijdering Limburg) in stet heel de provincie gemeenten van het iidddnut van milieustations probeert te overtuigen. Over het algemeen is dat niet zo moeilijk; raadsleden en colleges weten dat er weinig anders opzit. De overheid komt de komen de jaren met meer maatregelen die burgers en gemeenten verplichten om afval te scheiden en in te zame- Samenwerken voorkomt afval- toerisme en kan kosten besparen in de verwerking. Het is de bedoeling dat ook de inwoners van de gemeen te Meerlo-Wanssum (en liefst ook Horst) vanaf medio 1998 met hun huishoudelijk afval naar Venray komen. Vandaar de keuze voor een vanaf de weg goed zichtbare locatie. Afval is niet meer iets dat wegge stopt moet worden. Dia's over het milieustation in Blerick, dat AVL sinds driekwart jaar exploiteert, laten dat zien: keurige containers in de huiskleur van het bedrijf, een net kantoortje, een goed verhard terrein. Om het milieustation te realiseren heeft de gemeente een onderzoek laten doen naar de beste plek. Gekozen is voor de locatie Plataanstraat, achter het huidige tij delijke station. Daarvoor moet een deel van het gemeentelager weg en een trapveldje. Een aanpassing van het bestemmingsplan is nodig en de gemeenteraad heeft al besloten om daar aan mee te werken. In juni 1998 wil de gemeente de zaak ope rationeel hebben. WASLIJST Daaraan twijfelen enkele bezoe kers van de informatie-avond. Het kan nog wel enkele jaren duren voordat het milieustation er staat, voorspellen de heren De Keijzer, Vrenken, Martens en Swinkels, die in de buurt van de geplande voorzie ning wonen of werken. Samen heb ben ze een waslijst tegenwerpingen. Ze zijn bang voor overlast door geluid, stof, stank en ongedierte. Het bedrijf van de heer Swinkels ligt aan de Leunseweg. Hij vindt het geen reclame om aan de achterzijde op een 'stortplaats' uit te moeten kijken. De Keijzer en Vrenken heb ben kritiek op het locatieonderzoek. Het lijkt erop alsof in de richting van de gewenste oplossing is geschreven, zeggen ze. Kijkend naar de criteria zou het milieustation vol gens hen ook op de Notarisberg hebben kunnen liggen. Ondernemer Martens, in de toekomst naaste buur van het station, vraagt of de gemeente garanties kan geven dat z'n grond niet vervuild raakt door spullen die op het milieustation gebruikt worden. En hoe zit het met ongedierte, vliegen en insecten? "We zitten er bovenop. Kunnen we 's zomers wel een raam openzet ten?" Als een kringloopwinkel is toegestaan wil de Venrayse onderne mer op het industrieterrein ook wel een detailhandelszaak beginnen. Maar dat mag niet, antwoordt W. Backx, directeur Stedelijk Beheer bij de gemeente. "Alleen als die detailhandel iets met het milieusta tion te maken heeft". Het verdwijnen van het trapveldje zint buurtbewoner Smelt niet en ook Vrenken heeft z'n bedenkingen. Komt er op een andere plek een veldje terug? Volgens de gemeente wordt er van het veldje nauwelijks gebruikt gemaakt. Een speelvelden plan voor de hele gemeente zal dui delijk maken of en waar er compen satie moet komen. WACHTEN EN VERPLAATSEN De woordvoerders uit het publiek vinden eigenlijk dat een milieusta tion op een ander industrieterrein thuishoort. Verder weg van de bewoonde wereld, meer in de rich ting van de buurgemeenten. Bijvoorbeeld op de Hulst. En de gemeente kan best nog wachten tot het zeker is dat Meerlo-Wanssum en Horst meedoen. Een milieu-effec trapportage zou alle onzekerheid over milieuoverlast wegnemen. Met dit plan gaat een aantal omwonen den niet zonder slag of stoot akkoord, kondigen de woordvoer ders aan. En ze weten hoe er zand tussen de raderen van de ambtelijke molens gestrooid kan worden. Want ligt niet spuiterij Theuws op een steenworp afstand van het huidige en toekomstige milieustation? Wordt vast nog vervolgd. Snel Betrouwbaar ray) ste 14 Wc STOMERhJ REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Waals zet vraagtekens bij stadswachten De politie in de Basiseenheid Venray blijft kampen met een personeelstekort. Buiten alle dis- trictelijke en landelijke verplich tingen om blijven er maar weinig uren (1429) over die door de basiseenheid vrij kunnen worden ingevuld. "Een leger stadswach ten" is volgens burgemeester Waals en Mart Manders, chef van de basiseenheid Venray is echter ook niet de oplossing. Kersten: elders in het land voorbeelden bekijken De gemeente gaat in het land ;hoolwoningen bekijken om te zien )f dezelfde woningen ook in landweert te bouwen zijn. Op die manier wil wethouder Kersten voor het begin van het schooljaar '98-'99 Fluitekruid schoolwoningen realiseren. Kersten heeft een lichte voorkeur voor schoolwoningen boven nood- lokalen als het gaat om tijdelijke huisvesting voor het basisonderwijs in Landweert. "Het zou leuk zijn als we in Landweert schoolwoningen zouden kunnen realiseren", zei Kersten maandag in de commissie onderwijs. De wethouder denkt dat schoolwoningen kwalitatief beter zijn, meer sfeer bieden en in de exploitatie goedkoper zijn dan noodlokalen. Een goed ontworpen schoolwoning kan aangepast wor den en verkocht als een gewone woning. Bij noodlokalen kan dat niet. Volgens Kersten zijn er elders in het land al dit soort woningen ontworpen en gerealiseerd. Door zo'n ontwerp te gebruiken kunnen schoolwoningen op tijd klaar zijn. De schoolwoningen kunnen gebouwd worden aan het pad Fluitekruid, maar niet op de plek waar de boerderij van de familie De bezwaren tegen de komst van «en loods bij afvalsorteerder Van Rattingen zijn door de Raad van State afgewezen. Dit is vorige week in Den Haag bekend gemaakt. De uitspraak betekent dat Van Rattingen kan beginnen met de houw van de loods. Houtdroogbedrijf Willems protes teerde tegen de loods. De afstand tot in bedrijf is onvoldoende vindt 'illems. Het gevaar dat een eventu- le brand overslaat naar zijn bedrijf )u groot zijn en daarom dreigt de irzekering met verhoging van de jemie. De Raad van State heeft met de jtspraak tevens een oordeel geveld I de hoofdzaak. Daarmee behoeft kwestie niet opnieuw terug te Imen bij de Raad van State. Inbraak in bedrijf I In de nacht van woensdag op don- ierdag is door forcering toegang pkregen tot een bedrijf van een Kjarige Venraynaar aan de Torsterweg. Uit het bedrijf werden jjndgereedschappen ter waarde van P.000,- ontvreemd. Verspaget tot eind 1996 stond. Op die plaats gaat Woningstichting Noord-Limburg woningen bouwen. Het plan van de corporatie is door de welstandscommissie goedge keurd. Deze woningen zijn niet geschikt als schoolwoning. "Stadswachten hebben geen opsporingsbevoegdheid" aldus Waals, waarmee hij het "nadeel" van een stadswacht aangeeft. Stadswachten moeten dan ook vol gens Waals alleen ingezet worden als de basispolitiezorg niet meer geboden kan worden. Waals is ove rigens redelijk tevreden over het functioneren van stadswachten in Venray. "Maar als je kijkt naar Venlo, Weert en Roermond waar men een "leger" stadswachten heeft, dan heb ik daar mijn vraagtekens over". Volgens Waals en Manders heeft het alleen maar zin om stadswach ten in te zetten als die centraal, door de politie, worden aangestuurd. Aansturing door bijvoorbeeld de gemeente is volgens beiden abso luut niet de juiste manier. CAPACITEIT Beiden erkennen ook dat de poli tiecapaciteit te klein is. Een goede invulling is dan ook alleen mogelijk door te schuiven met personeel. Zo heeft de varkenspest dit jaar in Venray al 4000 uur aan politie-inzet gekost. "Hierdoor komt de uitvoe ring van het werkplan 1997 op een laag pitje of helemaal niet meer aan de orde". Venray krijgt er volgend jaar wel drie functieplaatsen (fte's) bij. Intern zal de organisatie ook gewij zigd worden waardoor een recher cheteam van vier mensen ontstaat. Tijdens de commissie algemene zaken, maandagavond, gaf Mart Manders aan dat, indien de politiek het politiebeleid, binnen haar moge lijkheden, wil aansturen, zij dat het hele jaar door kenbaar kunnen maken. Winkelwagentjes teruggebracht Bij een inventarisatie van de win kelwagentjes die door klanten waren meegenomen in het Brukske kon worden vastgesteld dat er 40 winkelwagentjes van de Cl000 en vier van de Aldi weg waren. Nadat de daarvoor in aanmerking komen de inwoners een brief hadden gekre gen met het verzoek te wagentjes Terug te bezorgen, hebben er 42 aan het verzoek voldaan. De twee nog achtergebleven wagentjes zijn inmiddels ook terug. Bij Interpolis denk je aan mensen. Mensen die straks een goed pensioen wensen, of die misschien eerder willen stoppen met werken. Mensen die daarvoor graag iets opzij zetten. Maar dan wel een aantrekkelijk rendement verwachten, én fiscaal voordeel. Mensen die behoefte hebben aan het Rabobank Persoonlijk Financieel Advies®, waarvan de koopsom deel uitkan maken. Die mensen kiezen voor de zekerheid van de meest verkochte koopsom: de Koopsom van Interpolis. Voor meer Informatie kunt u terecht bij de Rabobank. Beautiful People van Mathilde Santing Vraag uw adviseur naar de mogelijk heden om deze CD cadeau te krijgen. De Koopsom van Interpolis verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530215 tel.(0478)530490 Woningstichting komt met noviteit De woningstichting heeft een nieuwe vorm van wonen ontwik keld: de eigen huurwoning. Huurders van woningen kunnen in de toekomst een deel van hun woning in eigendom verkrijgen. De woningstichting wil daarmee het wonen voor bepaalde bevol kingsgroepen aantrekkelijk maken. Vandaag, donderdag heeft de woningstichting de plannen naar buiten gebracht. "Wij zijn door diverse ontwikke lingen gaan denken aan een andere vorm van wonen" legt directeur Rudy de Jong uit. "De koopsector is momenteel zeer in trek terwijl de belangstelling voor de huurwoning terugloopt. Tien jaar geleden bestond 55% van het aantal wonin gen nog uit huurwoningen, nu is dat nog maar 45%". De vraag naar koopwoningen is dus groter. Een koopwoning kan echter niet door iedereen worden opgebracht. Een andere ontwikkeling is het feit dat oudere woningbezitters hun woning verkopen en gehuurd gaan zitten. Die mensen, die hun woning meestal vrij van hypotheek hebben, komen dan voor een maandelijkse huur van bijna duizend gulden te staan. FISCUS Voor die groep mensen is er op dat moment geen fiscaal voordeel te behalen in verband met woningbe- zit. "Hetzelfde geldt overigens voor de mensen met een modaal inkomen hebben. Zij vallen buiten elke vorm van huursubsidie en betalen de volle rekening voor het wonen" aldus De Jong. "Dat heeft uiteindelijk geleid tot wat wij noemen de eigen huurwo ning. Huurders kunnen een deel van de woning kopen. Daarbij gaat het om minimaal 20 en maximaal 80%. Uitgangspunt is de voordelen van een koopwoning over te brengen op een huurwoning. De Woningstichting blijft juridisch eigenaar van de woning en verkoopt een economisch deel van de woning. Voor de koophuurder is de rente van de financiering aftrekbaar geworden." TERUGKOOP De huurder kan verder zijn eigen domsaandeel een keer per jaar ver groten of verkleinen. Aan de eigen huurwoning zit verder een terug koopgarantie gekoppeld van de Woningstichting. Een ander voordeel voor de koop huurder is de grotere vrijheid om zaken aan de woning te veranderen. De huurder is vrij om zijn of haar woning aan te passen aan de eigen wensen. Een stuk aanbouwen wordt door deze constructie mogelijk. Het onderhoud van de woning komt overigens weer op rekening van de woningstichting. Huurders kunnen hun woning voortaan deels huren en deels in eigendom verkrijgen om zo te kunnen profiteren van de voordelen van een koopwoning. Natuurlijk krijgt de koophuurder wel extra lasten. Zo zullen de gemeentelijke belastingen voor wat betreft het koopgedeelte door de woningstichting worden doorbelast. UNIEK "De eigen huurwoning" is een unieke constructie in Nederland. "We zijn hier ongeveer twee jaar mee bezig geweest om alle gevolgen van deze constructie duidelijk in beeld te krijgen" laat Rudy de Jong weten. De term "De eigen huurwo ning" en de constructie is daarom door de woningstichting ook vastge legd om te voorkomen dat anderen met het werk van de stichting aan de haal gaan. De woningstichting zal zich in eerste instantie richten op ouderen die in een duurdere huurwoning wonen. "Zij krijgen van ons een aanbieding. Met een computerpro gramma kunnen wij voorrekenen of dat aanbod voor hun wel of niet interessant is." De woningstichting heeft 500 duurdere huurwoningen geselecteerd. Als de huidige bewo ners geen gebruik willen maken van deze regeling zal na verhuizing, de regeling aan de nieuwe bewoners worden aangeboden. LENING Aan de regeling kleeft momenteel nog een nadeel. Omdat de Woningstichting juridisch eigenaar blijft en de huurder alleen een eco nomisch deel van de woning koopt, kan daar vooralsnog geen hypotheek op genomen worden. "We zijn in overleg met de banken of er een constructie te vinden zodat dat wel mogelijk wordt" legt de Jong uit. "Lukt dat niet dan overwegen we zelf om een lening te gaan verstrek ken tegen normale hypothecaire voorwaarden". De Jong verwacht dat op termijn jaarlijks zo'n 40 huurders van de regeling gebruik gaan maken. Beerkens Banden aan de Zuidsingel kan voorlopig niet uit breiden. Dit heeft de Raad van State maandag beslist. Tegen de uitbreidingsplannen van het bedrijf is door omwonenden bezwaar gemaakt. Waarschijnlijk gaan onafhankelijke deskundigen een onderzoek naar de zaak instellen. De omwonenden zeggen al veel overlast te ondervinden van het bedrijf en van de, op hetzelfde ter rein, aanwezige autowasserette. De uitbreiding die Beerkens wil behelst een apart terrein voor het verlenen van service aan zwaar transport. De voorgestelde maatregelen van de gemeente Venray, om de overlast van lawaai tegen te gaan, voldoen niet. Het gaat om het aanbrengen van een geluidswal tussen de bedrij ven en de woningen van de bezwaarmakers. Deze wal heeft een averechts effect, omdat het met lawaai van de Leunseweg terugkaatst op de woningen. De woningen zijn aan deze weg gelegen. Hierdoor hebben de omwonenden nog meer last van lawaai. Er wordt nu gekeken naar andere oplossingen en naar de vraag of de uitbreidingsvergunning in stand kan blijven. Begin volgend jaar wordt de zaak definitief behandeld. De Venrayse Tiny Schwachofer heeft tijdens de Limburgse Kunst en Kreatief Manifestatie een eerste prijs in de categorie publieksjury (textiele werkvormen) gewonnen. De Manifestatie werd afgelopen zondag gehouden in het tennis- en sportcentrum Schansenberm in Maasbree. Ook dhr. G. Munten uit Wanssum won een publieksprijs in de catego rie beeldhouwwerk. De jury kende de Limburgse Kreativiteitsprijs toe aan dhr. Heemskerk uit Blerick.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5