I r 15-Jarig meisje verkracht "Financiële prikkel een noodzaak binnen KEERpunt Agrarische ondernemers vrezen 'paarse deken' Mini BCL- treffen in Oostrum Wethouder Kersten optimistisch over basisonderwijs Heide Gemeente moet gebruik huursubsidie stimuleren Renovatie Heidseweg top of Gemeente moet bij flats beter reinigen Inschrijven peuterspeelzalen Oud papier lagina 7 19-11-1997 20:22 Pagina 1 (1,1) Pagm EEL EN MAAS donderdag 20 november 1997 - Pagina 7 'Laat ons geen herhaling krij- n van de van de Zuid- mburgse mijnsluiting." Dat was dringende boodschap die Jan Duben, voorzitter van de Agri isiness Groep Venray, maandag- ond meegaf aan twee mburgse Tweede Kamerleden. CDA-er René van der Linden Servaes Huys (PvdA) waren ebei ingegaan op de uitnodiging n de Business Groep om in nray te komen discussiëren er de aankomende herstructu- ring van de varkenssector. Vandaag mochten kamerleden het eerst reageren op de plan van landbouwminister Van irtsen, waaronder ook de omstre- inkrimping van de varkenssta- imet 25 procent valt. Als de her- ucturering ongewijzigd doorgaat :ft dat volgens voorzitter Houben ote gevolgen voor de regio nray, waar 27 procent van de volking zijn geld verdient in de rarische sector. VAN TAFEL VEGEN Op de discussie-avond, een van de rsle activiteiten van de pas opge- hte Agri Business Groep (ABG), ordt gepraat aan de hand van vijf illingen die te maken hebben met herstructurering. |Vat Van der Linden betreft wor- plannen van de minister zon- pardon van tafel geveegd. Hij er in ieder geval geen politieke antwoordelijkheid voor dragen ze wel doorgaan. Huys is het mmin met de minister eens. Hij een meerderheid in de paarse ilitie proberen te vinden om de nnen zoals ze er nu liggen te ver deren. Hij laat in het midden wat jgaat doen als Van Aartsen bij zijn andpunt blijft. Enkele aanwezige Jen van de ABG maken zich daar fgen over. Zij zien al voor zich dat herstructurering, zoals veel ande- :plannen van het kabinet, zonder el problemen met een 'paarse ken' bedekt zullen worden en dan idanks maatschappelijke tegen- v.l.n.r. Jan Houben, René van der Linden en Sen'aes Huys. Samen met de agrarische ondernemers praatten zij over de herstructurering van de varkenssector. stand toch zullen doorgaan. De stellingen waarover gediscus sieerd wordt behelzen o.a. de rol van de EU in de herstructurering, de bedreigingen en kansen voor de regio Venray en de betrouwbaarheid van de overheid. Op dat laatste had den de aanwezigen veel commen taar. Verschillende veehouders zijn kwaad omdat er bij de herstructure ring vergunningen worden ingetrok ken waarvoor ze veel geld betaald hebben. Wat Huys betreft hoeven de voor 10 juli gekochte rechten ook niet aangetast te worden. Hij wil kij ken welke voorzieningen op het gebied van milieu en huisvesting varkenshouders op die datum had den en aan de hand daarvan wil hij bepalen hoeveel ze hun bedrijf moe ten inkrimpen. Hij drukte zijn idee uit als 'niet korten, maar schorsen'. STERRENSYSTEEM Ook Van der Linden is voorstan der van zo'n idee. Hij ziet het liefst een 'sterrensysteem', waarbij een veehouder punten krijgt voor zijn voorzieningen en aan de hand daar van gekort wordt op zijn veestapel. Hij wil echter niet meteen in januari gaan korten, zoals Huys, maar pas na een periode van ongeveer twee jaar. Huys wil hoe dan ook de var kensstapel met vijf procent verklei nen, iets waar volgens hem 'gezon de bedrijven niet aan ten onder gaan'. Het lijkt er op dat de PvdA in de herstructureringskwestie dichter bij het CDA ligt dan bij die andere regeringspartij, de VVD. Omdat minister Van Aartsen VVD'er is, lij ken de onderhandelingen in de kamer moeilijk te gaan worden. Bestuurscrisis BCL nog niet voorbij i j \.s. zaterdag zal er in Oostrum n mini BCL-treffen plaatsvin- in in Oostrum. Het carnavals door de Oostrumse rklingels georganiseerd nadat jaar bleek dat de lidlimburgse organisatie van dit ch jaarlijkse treffen, verstek d laten gaan. Toen bleek dat het BCL treffen jaar niet door zou gaan hebben zelf vrij snel een leuke avond nnen organiseren" laat voorzitter :f Arts van de Karklingels weten. hits was tot voor kort bestuurslid de BCL (Bond van arnavalsverenigingen Limburg), oor de bestuurscrisis binnen deze 'anisatie is hij met enkele oordlimburgse collega's uit het stuur gestapt. De Noordlimburgse renigingen hebben overigens bij 1 huidige BCL bestuur aangedron- :n om Arts en cs. terug te vragen. Tot op heden heb ik echter nog iels ge hoord". TREFFEN A.s. zaterdag zullen vijf vastelao- ïsverenigingen in Oostrum er een izellige avond van maken. De telnemende verenigingen zijn, aast de Karklingels, de roënekrane uit Kronenberg, de Ikkaters uit Kessel-Eik, de llauwpoët uit Broekhuizenvorst en Hab uit Maasbree. Elke vereni- ig neemt een eigen joekskapel lee die voor de carnavalske stem- ung gaan zorgen. Verder zal elke prst op ludieke wijze zijn vereni- ing presenteren en zullen er kado's orden aangeboden die later verloot aan worden. Ook is er een optreden opland van de minirette's van Den lab. De avond is voor iedereen toegan- clijk en de entree is vrij. Het carna- ïstreffen is in het gemeenschaps- Aanvang 20.11 uur. De laatste week van de maand is op de peuterspeelzalen gelegen- oid uw peuter op te geven. U kunt ^peuter inschrijven vanaf de leef- jd van 2 jaar. De inschrijfkosten 'dragen 15 gulden, s.v.p. gepast. anaf 2,5 jaar worden de peuters 'plaatst. Plaatsing gebeurt op volg de van inschrijving. Voor sommi- groepen bestaat een wachtlijst, toners van het Antoniusveld °rdt geadviseerd de peuters op "uterspeelzaal de Hummeltjeshoek ■de Paddestoel aan te melden, ■dere dinsdagmorgen is van 09.00- d00 uur telefonisch informatie te «krijgen op tel. no. 586498. Donderdag 27 nov. kunt u van: 530-16.30 uur inschrijven op: Merspeelzaal de Paddestoel, 'ukenlaan 6a, tel. 586498; peuter- «elzaal de Blokkendoos, Nidenlaan 161, tel. 510585. Van WO-17.00 uur inschrijven op: Nterspeelzaal de Mierenhoop, 'henhof 67, tel. 586446 en peuter- «elzaal de Hummeltjeshoek, «chstraat 14a, tel. 583077. 2A ïo MovSwvBe»? AOVEN+iMoW. loop'mi, few o*» (A»wavt,p(Mf on. "Xxtol^WkucUv, ■Ww* awMti »m!Aa. v tl w* Henseniusplein 9a, 5801 BB Venray Pttafc. Tel. 0478-588198 Fax 0478 - 511959 op 23 leerlingen en met het huidige aantal van 60 leerlingen kan Heide 'het nog wel even lijden'. Het opti misme van de wethouder werd niet door alle aanwezige dorpsbewoners gedeeld. Enkelen spraken de vrees uit dat het katholieke basisonderwijs in Heide op termijn gedoemd is te verdwijnen. Vooral ook omdat nieuwbouw waarschijnlijk voorlo pig niet mogelijk is in Heide. "De zorg is terecht. We kunnen moeilijk voorspellen hoe de situatie erover tien jaar uitziet. Maar voor wat betreft de opheffingsnormen, die zijn redelijk stabiel gebleven. De ontwikkeling valt of staat bovendien niet bij de nieuwbouw van wonin gen. Ook in kerkdorpen waar volop wordt gebouwd, loopt het aantal leerlingen door de vergrijzing en gezinsverkleining terug. Het is te simpel om alles af te schuiven op de nieuwbouw van woningen. Daar mogen we ons niet op blind staren." Wethouder Bert Kersten is optimi- tisch over de toekomst van de basis school De Hei in Heide. Hij sprak dat optimisme dinsdagavond uit tij dens het werkbezoek van B W aan het Venrayse kerkdorp. De bun deling van de 17 katholieke school besturen biedt volgens hem meer perspectieven voor het voortbestaan van de kleinere basisscholen op de kerkdorpen. Het heeft echter wel consequenties voor de katholieke basisscholen in het centrum van Venray. "Om het basisonderwijs op alle scholen betaalbaar te houden, die nen in Venray-kom scholen te fuse ren dan wel te verdwijnen. De inten tie van de bundeling is om in ieder geval de basisscholen op de kerk dorpen zo lang mogelijk open te houden." Voor Heide voorzag de Venrayse wethouder op korte ter mijn nog geen problemen. De opheffingsnorm ligt volgens Kersten PvdA in motie: Tijdens de behandeling van de begroting 1998 heeft de gemeente raad een motie van de Partij van de Arbeid aangenomen. De motie roept het college op het niet- gebruiken van de huursubsidie tegen te gaan. In de motie draagt de raad het col lege op om potiëntele aanvragers te attenderen op hun recht. Het gaat om mensen waarvan de inkomens- gegegevens bij de gemeente of de schuldhulpverlening bekend zijn. Dat kan gebeuren op het moment waarop mensen bijvoorbeeld een uitkering aanvragen, een beroep doen op bijzondere bijstand of zich aanmelden voor schuldhulpverle ning. De PvdA had in de eerste ter mijn van de algemene beschouwin gen vragen gesteld over de huursubsidie, maar was niet tevre den met het antwoord van het colle ge- De Partij van de Arbeid wil verder van staatssecretaris Tommei weten of het mogelijk is de bestanden van andere instanties als de fiscus en woningcorpraties te koppelen om potentiële aanvragers boven water te krijgen. De privacy van de betrokke nen moet daarbij niet in het gedrang komen. De gemeente moet -eventu eel samen met andere gemeenten maar een brief schrijven naar Tommei. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar CDA-er Van der Linden ziet nog wel een kans dat de plannen bijgedraaid worden. Dan moeten eerst de PvdA zelf en het hele kabinet op een lijn komen te zitten, iets dat volgens hem niet makkelijk zal lukken. Leo Driessen, lid van de AGB en mede-organisator van de bijeen komst vindt dat het een zinnige avond geweest is: "Het is goed voor ons om vlak voor de beschouwingen te horen hoe de zaken ervoor staan bij de politici. Ik weet niet of zo'n avond ze ook echt op andere gedachten kan brengen, maar ik weet dat de politiek niet gebaat is bij ideen zonder draagvlak en vanavond hebben we als agrarische sector in ieder geval laten horen dat we de plannen van Aartsen absoluut niet steunen." De geleverde inspanningen in het kader van de renovatie van de Heidseweg leverde dinsdagavond voorzichtig hoongelach op tijdens het collegebezoek aan Heide. Een slijtlaag die foutief is aangebracht, met als gevolg een spiegelglad wegdek, een verhoogd plateau aan de ingang van bet kerkdorp dat al dan niet te hoog is? Het leek even meer eert soap dan een serieus fesprekspunt m De Gelderkoel. eit is dat de bewoners van Heide helemaal niet tevreden zijn met de geleverde inspanningen aan de Heidseweg. Het is en blijft een racebaan, zo merkte een bewoner al dan niet terecht op. Wethouder Driessen wees een beschuldigen de vinper richting de aannemer. "De slijtlaag is verkeerd aange bracht. Probleem is dat we dit niet meer in deze winter niet meer kunnen over doen. We moeten dus wachten tot het voorjaar 1998. En wat betreft het verhoogd plateau aan de ingang van Heide, dat nmg wettelijk niet hoger zijn dan het nu is.r Dit omdat het een weg betreft die van 80 km/uur overgaat in eentje van 50 km/uur. Wettelijk mag er geen hoge drempel liggen. Daarom is het plateau, dat eerst te hoog was, op last van ons door de aannemer verlaagd. Die had gewoon niet uitgevoerd hetgeen wij als opdracht hadden meegege ven Driessen deed de aanwezi gen de toezegging dat de Heidseweg in de komende maan den speciale aandacht krijgt in het strootschema van de gemeente. Om zo de overlast en de verkeers onveiligheid van het gladde weg dek tot een minimum te beperken, aldus Driessen. De wethouder had ook een vreugdevolle mededeling voor de dorpsbewoners. Zo blij ven de lijndiensten van busonder neming Hermes vooralsnog Heide aandoen. Bij de kerk komt verder een overdekte bushalte nieuwe stijl, compleet met telefoon en fietsenstalling. Op de vraag of ondergrondse afvalcontainers tot de mogelijkheden in Heide beho ren, had wethouder Frans Janssen geen pasklaar antwoord. "De kos ten daarvoor zijn behoorlijk hoog. Bovendien is het realiseren van ondergrondse containers niet zo eenvoudig als het op het oog uit ziet. Het succes van de proef in het centrum en Landweert is een stimulans om te bekijken of er ook op andere lokaties in de wijken of dorpskernen ondergrondse contai ners geplaatst kunnen worden. Op termijn alle voorzieningen onder gronds is het ideaalbeeld. Maar dat duurt nog jaren. Vooralsnog zijn eerst de grote wijken in het centrum van Venray en de grote dorpskernen aan de beurt Alcoholcontroles Tijdens de surveillances van de politie werden in de nacht van vrij dag op zaterdag en van zaterdag op zondag weer rijdende alcoholcon troles gehouden. In totaal moesten 30 bestuurders in het bekende pijpje blazen maar geen van de blaasproe- ven overschreed de fatale grens. Een 15-jarig meisje uit Venray is op dinsdag 18 november slachtoffer geworden van een verkrachting. Het meisje fietste \s ochtends omstreeks 08.15 uur naar school over een zandpad tussen de Serenadestraat en de Etudestraat. Op het pad stond een man die met een fiets het pad blokkeerde. Het meisje moest daardoor steppen waarna de man haar vastpakte en in de struiken trok. Daar verkrachtte hij het slachtoffer. Daarna sloeg hij op de vlucht. Het signa lement van de man luidt: tussen de 1.70 m. en 1.75 ra. groot, minimaal 50 jaar oud, rond gezicht met rimpels rond de mond, kalend met aan de zijkanten van het hoofd en boven op het hoofd wat grijze haren, kleine ogen en een brede neus, dikke zwart/grijze wenkbrauwen, zijn postuur zit tussen normaal en dik in. De man droeg een groene of bruine stoffen jas die tot op zijn heup kwam en een donkerblauwe spijkerbroek. De politie is op zoek naar de identiteit van de dader. Eventuele getuigen worden verzocht zich te melden bij de politie van de basiseenheid Venray-centrum, telefoon 531111I a y Zelfwerkzaamheid burgers Heide schept verplichtingen De gemeentelijke ombuigings operatie KEERpunt deed dins dagavond nogal wat stof opwaaien tijdens het werkbezoek van B W van Heide. Wethouder Driessen had al zijn overredings kracht nodig om de aanwezigen te overtuigen van de voordelen die KEERpunt voor zowel gemeente als burgers heeft. Driessen schilderde in het kort het uitgangspunt van deze ombuigings operatie waarin de gemeente in een periode van vier jaar een deel van haar takenpakket afstoot naar de burgers. Zaken als het verwijderen van zwerfvuil, het bijhouden van tuintjes en speelveldjes komt voor taan, als het aan het Venrayse colle ge ligt, op het bord te liggen van de bewoners. "De opzet van KEERpunt is om samen, burgers en gemeente, iets van de grond te tillen. Dat bur gers taken op zich nemen die nu nog onder verantwoording van de gemeente vallen. Met name als het gaat om de openbare ruimte. Het leefbaarder maken en schoner hou den van de eigen leefomgeving. De gemeente vervult daarin een soort bewakersrol, kijkt over de schouder mee", aldus Driessen. Voor elke wijk of kerkdorp wordt een soort raamplan gemaakt, een op maat gesneden pakket van taken die vlek keloos door de burgers kunnen wor den overgenomen. Een maatpak dat in overleg met de bewoners wordt samengesteld, zo zei Driessen. Dorpsbewoner Jan Loonen wilde weten welke beloning er tegenover staat als de burgers daadwerkelijk de handen uit de mouwen gaan ste ken. En of die evenredig is aan het werk dat wordt verricht. Venray wil immers 4,8 miljoen gulden uitspa ren door taken bij de burgers neer te leggen. "In Heide is het saamhorig heidsgevoel groter dan in een wijk in het centrum. Ik kan me voorstel len dat de mensen hier eerder geneigd zijn om iets aan de eigen leefomgeving te doen. Wordt die inspanning evenredig beloond", zo vroeg Loonen zich af. Jan Driessen wilde dit graag beamen: "we gaan eerst aftasten wat mogelijk is in wijk of dorp. Vervolgens moet er een financile prikkel worden ingebouwd als wijk of dorpsbewoner zelf werkzaamhe den verrichten. Er moet een draag vlak zijn voor de burgers om mee te werken. Anders hebben we te maken met een doodgeboren kind je." Driessen roemde in dat kader de grote opkomst in het gemeenschaps huis. "Alle bewoners zijn nodig om in het kader van die zelfwerkzaam heid zaken samen op te knappen. We zijn er als college dan ook trots op dat zoveel mensen uit Heide de moeite hebben genomen om hier vanavond aanwezig te zijn. Dat geeft vertrouwen voor de toekomst." Ook de toekomst van gemeen schapshuis De Gelderkoel kwam ter sprake. In het kader van de privati sering van de sport- en welzijnsac- commodaties ziet het college van B W ook De Gelderkoel het liefst overgaan in de handen van de Heidse gemeenschap. "Omdat de bewoners het beste weten wat hier in dit gebouw leeft. En wat hier nodig is. Privatisering is niet alleen een kwestie van bezuinigen. Want in de eerste jaren kost de privatisering van bijvoorbeeld De Gelderkoel meer geld dan het oplevert", zei wethouder Bert Kersten desge vraagd. Kersten verwees naar het succesvolle proefproject, gemeen schapshuis De Schakel in Leunen. "Daar werkt een enthousiaste club mensen die het goed doet. Die ver antwoording nemen voor hun gebouw." Op de reactie van een dorpsbewoner dat De Gelderkoel een 'bouwkundig wrak' is, stelde Kersten de aanwezigen gerust dat het gemeenschapshuis in pico bello staat wordt overgedragen. Kersten: "dat wil niet zeggen dat alles wordt vernieuwd, er wordt gezocht tussen een middenweg van wensen en noodzaak. Vooropgesteld dat beide partners geen onredelijke eisen stel len. Na de overdracht wordt de exploitatie en het onderhoud van De Gelderkoel een taak van de gemeen schap." Met de Re kening Coulant® betaalt hij voor het overboeken van een ton net zoveel als voor een tientje. De efficiëntste rekening courant heet Rekening Coulant. Die biedt u als onder nemer de meeste voordelen, U betaalt bij de Rekening Coulant namelijk geen omzet- provisie, krijgt niet te maken met valuta- dagen en u kunt beschikken over goede kredietfaciliteiten. Verder regelt u snel buitenlandse be talingen en kunt u gebruik maken van de voordelen van producten als Telebankieren, automatische incasso en machtiging, afstorten en betaalautomaten. Meer informatie? Bel of loop eens binnen bij de Rabobank. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530247 tel.(0478)530461 De gemeente Venray moet de reiniging van straten rondom de flats beter aanpakken. Met name in het najaar ondervinden de bewoners veel overlast. Dat bleek dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van de Veltumse flatbe woners. Zij konden meepraten over de inrichting van het groengebied rond de flats maar mochten daarbij ook andere zaken cq. problemen kenbaar maken. Volgens sommige bewoners verzuimde de veegwagens van de gemeente om voor de flats te vegen. "Elk jaar raken de rioleringsputten verstopt bij dit weer" aldus een flatbewoner. Als er al wat gedaan wordt dan wordt het volgens een andere bewoner maar half gedaan. De parkeerplaatsen bij de flats blijven vol met rommel en bladeren liggen. "Als het 's avonds donker en nat is dan is dat heel gevaar lijk". CONTAINERS Ook werd nog eens de aandacht gevraagd omtrent de afvalcontainers die daar geplaatst zijn. Volgens de bewoners zijn ze te klein en kan niet al het afval erin. Wel moesten zij beamen dat sommige fiatbewoners hun zakken voor de bakken zet terwijl er nog plaats genoeg is in die bakken. Bekeken zou moeten worden of de gemeente met twee keer ophalen per week kan vol staan. MOLENKLEF, BIEZENVENNEKE. AAN DEN DRIL e.o. Iedere laatste woensdag van de maand verzamelt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in Molenklef, Biezenvenneke, Aan den Dril. Werckenslaan en de aanliggen de straten. Daarom worden de bewoners van deze buurten en stra ten gevraagd woensdag 26 novem ber uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Op woensdag 26 febr. zal het papier opgehaald worden. De papiercontainer van AV Venray-Regio is geplaatst aan de Weg in den Berg, nabij kruising Veltumse Kleffen/Kulutweg en is iedere zaterdag geopend van 08.30 tot 17.30 uur.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7