Oud papier liefdewerk? Oefen-ramp bij GGW De Peel succes Harold LENSSEN M; A •o eCDA-plan voor Rooyse wandelroute Wat is wijsheid? 'Dan hebben ze het doorgestreept' Prijs bij Literatuurprijs Het was weer goed raak, deze maand in de Staatsloterij Concert in Iduna afgebroken Bert Kersten en Truus Kemmelings blijven PvdA aanvoeren Pat PEEL EN MAAS donderdag 13 november 1997 - Pagina 7 aar.., Het terrein van de Groep Geleide Wapens De Peel in \redepeel leek maandagavond tiet decor voor een zwaar ongeluk. Een auto met inzittenden was in ilkaar gereden door een vracht wagen en een loods stond vol rook en flakkerend oranje licht, dat deed denken aan een felle brand. Het ging echter om een oefening voor hulpverlenersorganisaties, «5 waarbij het ongeval in scene was gezet. Deelnemers aan de oefening, met Ie naam 'Peelfire', waren o.a. de brandweer van Venray en Rips en iet hulpverlenersteam van de lucht- nachtbasis z.elf. Alle betrokkenen waren tevreden over het verloop van je operatie. Eén minpuntje wist irganisator kapitein Dezijn wel te noemen: "Er was een kleine com- lunicatiestoornis in het begin tus- :n de brandweer van Rips en ons. et is nog niet helemaal bekend hoe it veroorzaakt werd." Door die Stoornis arriveerde de Venrayse irandweer een dikke vijf minuten terder dan die van Rips, die juist lo'n tien minuten voorsprong zou noeten hebben. Helemaal realis- isch was het trouwens niet voor beide brandweerkorpsen, want ze wisten al van te voren dat het een oefening was, zodat ze niet te veel isico zouden nemen in het verkeer. De hulpverleners werden vlak na teven uur opgeroepen om naar de ilaats des onheils te komen. Een rachtwagen was zogenaamd tegen ten personenwagen gebotst. De ndstof daarvan was gaan lekken had brand veroorzaakt in een Is. De 'slachtoffers' in de auto :n een pop en een lid van Lotus, vereniging van mensen die bij activiteiten slachtoffer spelen. Als eerste kwam de hulpverle- eer nersorganisatie van de GGW zelf in actie. Zij begonnen vast provis orisch te blussen en te zoeken in de loods. In die loods lagen nog drie Lotus-slachtoffers. Die werden bin nen 25 minuten gevonden en uit het gebouw gehaald, wat volgens Dezijn zeer snel was. De civiele brandweerkorpsen namen het heft in handen nadat ze rond half acht alle bei aangekomen waren. Zij blusten verder en knipten het dak van de auto om het slachtoffer dat nog niet De hulpverleners helpen de 'dood' was eruit te halen. Rond half negen waren alle slachtoffers veilig en was de brand onder controle. Het was de tweede keer in het bestaan van de GGW dat een oefe ning als deze gehouden werd. De eerste was in april en die werd ook goed afgerond. Volgens woordvoer der majoor Romeijn is het belang rijkste doel van zo'n oefening te kij ken of de handelvoorschriften bij een zwaar ongeval goed werken. Na 'slachtoffers" uit hun benarde positie. de ramp met het Hercules-vliegtuig in Eindhoven vorig jaar zomer zijn die voorschriften aangescherpt. Ondanks de ernst van dat soort ongelukken was de stemming maan dagavond redelijk uitgelaten. Woordvoerder overste Peters: "Maar toch blijft het een voorberei ding op iets waarvan je hoopt dat het nooit gebeurt." De oefening zal de komende weken door de betrokken leidinggevenden worden geëvalu eerd. Prijswinnaars van harte gefeliciteerd! Oudejaarsloten zijn al verkrijgbaar. U kunt ook reserveren, tel. 582196 Sigarenhuis Jansen Grote Markt 22 Venray Rijdende alcoholcontrole In de nacht van zondag op maan dag werd door de politie van 01.00- 04.00 uur een rijdende alcoholcon trole gehouden. Elf bestuurders moesten in het pijpje blazen. Een 40-jarige inwoner had wel erg diep in het bekende glaasje gekeken. Hij kreeg een rijverbod van maar liefst veertien uur. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en proces verbaal werd ^pgemaakt. '1993 COM KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum De werkgroep Openbare Werken van het CDA Venray keft het plan opgevat om een I wandelroute aan te leggen rond- I om Venray. De CDA-werkgroep, under aanvoering van raadslid IViske Koster-Maris, denkt dat lo'n wandelpad goed past in het ibod van Venray voor toeristen n recreanten. Het pad zou de grotere wijken in Venray met ilkaar moeten verbinden en kan levens onderdeel zijn van honden- litlaatroutes. De werkgroep heeft laar plan vorige week aangebo- 'pn aan het college. jAls voorbeeld heeft de werkgroep jn route uitgewerkt. Die voert de adelaar die bijvoorbeeld vertrekt laf sportpark De Wieën langs jltum, Vlakwater, Biezenvenneke t Molenklef naar de Brabander, [a Smakterheide loopt het pad ver- ir langs Keizersveld, Landweert, jtoniusveld en Brukske weer rich- )g sportpark. jDe werkgroep signaleert in de igelijke route zelf al een drietal ilpunten, allemaal langs de A73. laar moeten de wandelaars twee drukke straten oversteken (Stationsweg en Henri Dunantstraat) en ook de overgang bij de Rosmolenbaan kan proble men opleveren. Niet gesignaleerd is dan het knelpunt bij sportpark De Wieën. Het pad dat door het sport park loopt, is aan de oost- en west zijde sinds een aantal jaren gesloten met het oog op de sociale onveilig heid. "Nee, dat wist ik niet", zegt raads lid Koster desgevraagd. Ook hoe lang de route is en hoe lang de wan delaars erover doen kan ze niet zeggen. "Ik heb de route in z'n geheel nog niet gelopen. Ik ga dat binnenkort wel doen". Het CDA- raadslid zegt dat het plan voor een wandelroute vooral is bedoeld als een eerste aanzet. "Het gaat om de idee Venray eens van de andere kant te bekijken. Details invullen komt later wel. Ik hoop dat het plan geheel of gedeeltelijk wordt uitge voerd, bijvoorbeeld in samenwer king met de VVV". Wiske Koster wil over enige tijd in de commissie het voorstel nog eens aankaarten. Een popconcert in jongerensoos iuna te Oostrum moest zater dagavond worden afgebroken inidat het geluid de toegestane lormen overschreed. Een en ander is het gevolg van een 'itspraak door de Raad van State laarin de ontheffing, die de emeente aan Iduna had gegeven, eschorst. De gemeente Venray zou olgens de Raad van State de ont- effing niet volgens de re gels heb- en verleend. Daarbij werd gewezen aar enkele artikelen in de wet lilieubeheer. De procedure was aangespannen oor de familie Stad van de landenrade, die te veel overlast feesden. Hoewel de optredende bands alerdagavond poogden om zachter espelen bleek tijdens geluidsmetin- 'en dat de normen toch overschre- len werden. Het concert werd ver- olgens afgebroken. Alcoholcontrole I in de nacht van donderdag op ffijdag hield de politie aan de Pidsingel op een ongebruikelijk Ir. om 04.00 uur, een alcoholcon- ple. Twee bestuurders moesten azen. Beiden hadden niet teveel pronken. Het bestuur van Iduna wil op korte termijn met de buurt aan tafel gaan zitten. "Wij willen weten hoe groot de overlast daadwerkelijk is" laat André Linders van Iduna desge vraagd weten. Zelf vermoed hij dat dat wel meevalt. Het besluit van de Raad van State betekent niet dat Iduna geen concer ten meer kan organiseren. "Wij heb ben voor 27 en 28 december weer een ontheffing aangevraagd. Als de gemeente die nu correct afhandelt, moet dat geen probleem zijn". Wel kan dan opnieuw bezwaar worden aangetekend. VRAGEN De gemeente Venray blijft nu wel met enkele vragen zitten. De artike len waar de Raad van State naar ver wijst hebben te maken met het ter inzage leggen van de ontheffingen. Volgens een gemeentelijke woord voerder valt dat moeilijk te rijmen met de "12-dagen regeling". Deze regeling maakt het mogelijk dat horecabedrijven twaalf keer per jaar de geluidsnormen mag overschrij den. "Vaak worden die vlak van te voren aangevraagd. Als die dan nog ter inzage gelegd moet worden is de uitvoering daarvan niet te doen. Dan zitten we eigenlijk met een landelijk probleem" aldus de woordvoerder. De gemeente Venray is dan ook benieuwd naar de schriftelijke uit spraak van de Raad van State waarin het besluit wordt toegelicht. Papierinzameling: pijler van verenigingsleven Papierwerk. Wie heeft er geen hekel aan? Niet de verenigingen in de gemeente Venray. In grote delen van de gemeente zamelen zij al sinds jaar en dag oud papier en karton in. Duizenden tonnen per jaar. Om de kas te spekken. De Provincie Limburg en ook de gemeente Venray hebben novem ber uitgeroepen tot papiermaand. Het gescheiden inzamelen van oud papier en karton krijgt in deze periode extra aandacht. En de inzamelaars. Wethouder Frans Janssen mocht de 'Holle Bolle Gijzen' deze week iets aanbieden: per vereniging twee felgele hesjes. Zodat er voortaan ook veilig papier wordt opgehaald in Venray. Daarvoor hadden enkele tientallen papierinzamelaars voor de verande ring zichzelf verzameld. In het bedrijfsrestaurant van het gemeente huis waren ze bij elkaar om van wet houder Janssen te horen hoe goed ze het samen hebben gedaan. De Holle Bolle Gijzen in de gemeente Venray haalden vorig jaar 2,5 miljoen op. Dit jaar gaat dat eigen record waar schijnlijk aan diggelen. De gemeen te betaalt daarvoor 160.000 gulden aan de verschillende verenigingen. "Dat is 11,70 per jaar per Venrays huis. Bij tien keer ophalen 1,15 per keer", rekende wethouder Janssen voor. MOOI MEEGENOMEN De heren Marsman en Roodenburg zijn twee van die Holle Bolle Gijzen. In Brukske gaan zij - met een aantal anderen- één keer per maand de deuren langs. Marsman doet het voor de minirettenclub. De Kiosk Kids. Elke maand is de buit ongeveer 16.000 kg. Tegen een kilo prijs van een cent of zes a zeven. "Als je het omrekent naar een uur loon, is het natuurlijk niets, maar voor de vereniging is het mooi meeggenomen", meent Marsman, En zo denken alle inzamelaars erover. Ook Esther en Bianca, de twee enige vrouwen in het gezel schap. Blijkbaar is oud papier opha len mannenwerk. De beide dames zijn lid van ruiterclub Sint Jan uit Merselo. In het dorp en het buiten gebied zorgen de ruiters ervoor dat de Merselonaren hun oude kranten en reclameblaadjes netjes kwijt kun nen. Met een perswagen van de papierhandelaar en een auto met aanhanger struinen ze het dorp af. Alle volwassen ruiters komen bij toerbeurt aan de bak, dus vaak hoe ven ze niet op te komen draven. Ook de Merselose amazones noemen het geld als voornaamste motief voor hun activiteiten. De penningmeester heeft de precieze cijfers, maar het loopt jaarlijks toch in de duizenden guldens, weet Bianca. "De laatste paar jaar is het wat minder, maar het blijft belangrijk voor de vereniging. De Muziekfeesten en het oud papier, daar moeten we het zo'n beetje van hebben". De hesjes val len bij Bianca en Esther in goede aarde: "Die zijn ook handig op het paard", vindt Esther. TIEN ZIEKEN EN EEN ADOPTIEKIND De gemeente -en via de afval stoffenheffing de burger zelf- betaalt het werk van de papierinzamelaars. Afhankelijk van de prijs voor oud papier op de markt, past de gemeen te per kilo een bedrag bij. Minimaal krijgen de verenigingen ...cent. Zo is het op dit moment zo'n beetje. Maar er waren ook tijden dat de ophalers meer dan twintig cent per kilo beurden. Gerrit Pirlo kan zich die tijd nog goed herinneren. Gerrit loopt al twintig jaar mee. Voor het Lourdeswerk Heil der Zieken bewerken Gerrit, z'n collega Piet Willemse en andere vrijwilligers liefst twee Venrayse wijken, Desselke en Vredeskerk. En dan beheren ze nog drie containers, waar mensen zelf hun oud papier kunnen brengen. Het Lourdeswerk is een grote inzamelaar. Dit jaar ongeveer 270.000 kg. Van het geld gaan elk jaar tien tot vijftien zieken gratis mee op reis naar de bedevaartplaats in de Pyreneeën. De kilo's van biljartvereniging DOS tikken ook lekker aan bij de gemeente. Henk Hendriks doet ook al 'n jaar of zeventien mee. Z'n auto met de aanhangwagen is een beken de verschijning in het centrum en een paar wijken. "Over een paar jaar vieren we ons 25-jarig jubileum. Dan is 't plezierig dat er wat extra's in kas zit. En schrijf maar op dat we een Foster Parents-kind hebben. Betaald van het oud papier". Henk besteedt wekelijks vele uren aan het papierwerk, maar hij doet met ple zier. "Het is prachtig werk. Je komt Wethouder Janssen overhandigt een van de hesjes aan dhr. Pelzer van "Heil der zieken onder de mensen. Ik blijf er jong, ook al ben ik 60". Martien Bakker en Ad van Eek horen de aantallen van de collega's met bewondering aan: zoveel zame len zij in hun wijk Kloosterhof niet in. "Maar dat hoeft ook niet", zegt Bakker. "We zijn tevreden met wat we ophalen". De opbrengst gebrui ken de leden van de Woongroep 55+ om huur en overige de kosten van de gemeenschappelijke ruimte te beta len. De Woongroep bestaat sinds enkele maanden. De leden bewonen 27 woningen op het terrein van het voormalige St. Jozefklooster. De 28e woning is van allemaal. Met een hesje onder de arm en de loftuitingen van de wethouder in gedachten vertrekken de inzame laars na een klein uurtje uit het gemeentehuis. De volgende dag kunnen de mensen in Venray Henk Hendriks al zien rijden: met hesje. Veel moeite doen Tijdens afwezigheid van een 73- jarige bewoner aan de Deken Tielenstraat werd tussen 08.05 en 19.15 uur ingebroken in zijn woning. Om binnen te komen moest die inbreker zich veel moeite getroosten. Eerst was getracht via het bovenlicht aan de achterzijde binnen te komen. Door de goede vergrendeling lukte dat niet, vervol gens vernielde de dader een ijzeren raamwerk om op het platte dak van de serre te komen, maar ook hier verkreeg hij geen toegang. Vervolgens poogde hij een rolluik naar boven te halen, maar ook daar kon hij niet door naar binnen. Tenslotte sloeg hij een raam kapot, en binnengekomen doorzocht hij op zeer ruwe wijze de kamers, laden en kasten om vervolgens met de buit, ongeveer 2000 gulden en enige sie raden, er vandoor te gaan. De buurman had omstreeks 18.45 uur vreemde geluiden gehoord, maar was niet wezen kijken. Hij had daarvan ook geen melding gemaakt bij de politie. Samenwerking onder voorwaarden mogelijk Omroep Venray staat voor de financiële afgrond. Of de omroep er in zal vallen of kan overleven is nog maar de vraag. Ook nadat er afgelo pen maandag een gesprek is geweest tassen het bestuur en de gemeen te Venray. Daarin werd afgesproken dat het beleidsplan van de omroep verder onderbouwd moet worden. Pas in maart zal de aan vraag voor een bijdrage via het kijk- en luistergeld in de raad behan deld worden. In de praktijk zal dat betekenen dat de omroep pas eind volgend jaar kan beschikken over extra middelen. door Christ van den Munckhof Als men daar het financieel jaarverslag 1996 van de omroep tegenover stelt dan ziet de toekomst er, ook met deze middelen, niet al te best uit. Vorig jaar bleven de advertentie-inkomsten ruim 3000 gulden achter op de begroting die op 20.000 gulden was gesteld. Voor dit jaar verwacht de omroep zelfs een verdere, dafing tot 12.500 gulden. De omroep wijt dat aan steeds meer commerciële participanten op de markt. Ook zou de omroep gebonden zijn aan strakkere richtlijnen. Feit is dat de advertentietarieven van Omroep Venray slechts een schijntje vormen van de tarieven van bij voorbeeld Omroep Reindonk. Voor elke gulden reclame-inkomsten zou de omroep minstens vijf keer zoveel moeten kun nen vangen.... Uit het jaarverslag blijkt de omroep over 1996 een tekort te hebben van ruim 3500 gulden. Daar staat voor de komende jaren een gewenste investe ring van ruim 80.000 gulden tegenover. Bovendien moet er verhuisd wor den naar een andere locatie wat ongetwijfeld een hogere huur dan de huidi ge 9000 gulden met zich mee zal brengen. En dan hebben we hef nog niet gehad over de begroting voor dit jaar. Die is weliswaar sluitend maar daarin zit onder andere opgenomen een bedrag van 12.000 gulden aan inkomsten via her kijk- en luistergeld.. En op dat geld hoeven ze het eerste jaar nog niet te rekenen. FUSIE Volgens voorzitter Piet Kienhuis behoort een fusie met andere lokale omroepen niet tot de mogelijkheid omdat het Commissariaat voor de Media (CvdM) dat niet toelaat. Volgens de heer Vosselman Bosch van het CvdM zijn onder voorwaar den dergelijke fusies wel mogelijk. "Wij zullen da* wei kritisch bekijken" aldus Vosselman Bosch. "Zo wordt bekeken of de te vormen streekomroep geen bedreiging vormt voor de provinciale omroep. Ook zullen de lokale omroepen in de randgemeenten om advies gevraagd worden". WIJSHEID Je kunt je dan natuurlijk afvragen wat wijsheid is. Burgemeester Waals mag dan volgens voorzitter Kienhuis niet bij de les zijn maar het Commissariaat voor de Media biedt toch diverse mogelijkheden. Deze zul len weliswaar kri tisch bekeken worden maar gezien de overlevingskansen die de omroep nu nog heeft, lijkt de eis van Waals om een fusie daadwerke lijk te onderzoeken, meer dan gerechtvaardigd. Want ook het kijk- en luis tergeld is geld dat de burger (zelfs verplicht) op tafel moet leggen. Het is dan verstandiger om dat geld te besteden aan een grote gezonde omroep dan aan een kleine noodlijdende omroep die het water aan de lippen staat. v V De PvdA gaat de komende gemeenteraadsverkiezingen in met de intentie de ingeslagen weg voort te zetten. Vanuit sociaal democrati sche grondslag wil de PvdA een wezenlijke bijdrage leveren aan de ontwikkeling van Venray. Hiervoor stelt de PvdA zowel sterke bestuur ders als ervaren en bewogen fractie leden kandidaat. Met de bezetting op de ontwerp-kandidaten lijst van de eerste twee plaatsen door lijst trekker Bert Kersten en fractievoor zitter Truus Kemmelings als no. 2 op lijst, kiest de onafhankelijke commissie voor continuïteit. Na de huidige fractiesecretaris is Harry van der Borg (3) volgen twee nieuwkomers: Bert Linskens (4) en Henk Bisschops (5). Gezien de door de bereikte resul taten in de afgelopen periode, gezien de sterke lijst die ook dit jaar weer gepresenteerd wordt en gezien de landelijke ontwikkeling rekent de commissie op tenminste 5 raadsze- tels. Op plaats 6 staat Mea v. Vugt, momenteel voorzitter van de afde ling. OP plaats 7, 8, 9 en 10 staan de huidige commissieleden: Mathieu Emonts (7), Henk v. Egmond (8), Peter Herens (9) en Carla Meijer (10). De totale lijst bestaat uit 24 kandidaten. Tijdens de ledenvergadering van 12 december a.s. zullen de leden de uiteindelijke volgorde vaststellen. "Dit is brainstorming van de hoogste orde. Bel minister Jorritsma maar. Ik begrijp niet hoe u hier aan komt". Wethouder Driessen kon niet begrijpen waar woordvoerder Lemmens van de Fractie Van de Vorle de wijsheid vandaan haalde dat de Deumeseweg over een jaar of tien verdubbeld zou gaan worden. "Dat staat nergens", verzekerde de wethouder het raadslid. Waarop die laconiek reageerde met "Dan hebben ze het er gewoon uitgeschrapt". Bovenstaande woordenwisseling vond plaats tijdens de discussie over de geluidsoverlast die bewoners van Brukske en Veltum ondervinden van het voortrazende verkeer over de Deumeseweg, de N270. Over deze langslepende kwestie werden tij dens de algemene beschouwingen vragen gesteld. Milieu-wethouder Frans Janssen, die in de zaak van de Deumeseweg het stokje van Marlies de Loo heeft overgenomen, vertelde dat er overleg gaande is tussen de provincie en de gemeente. Janssen benadrukte nog maar 'ns een keer dat beide overheden volgens de regels geen maatregelen hoeven te nemen. Janssen wil best wat doen. bijvoorbeeld door van licht vervuil de grond een geluidswal aanleggen. Dat mag, maar dat gaat niet zomaar: wat vinden de bewoners ervan en heb je voldoende grond? Voornaamste bezwaar voor Janssen is nog de precedentwerking. "Er zijn in Venray meer plekken waar daad werkelijk overlast is en we niets aan doen. Het is jammer dat de provin cie in het voortraject de illusie heeft gewekt dat er iets gedaan zou kun nen worden", verzuchtte de wethou der. Autoradio gestolen Tijdens het weekend werd een ingebouwde autoradio bij een elec- trozaak aan de Wilhelminastraat gestolen. De waarde van de radio bedraagt 800 gulden. Mevr. Adriaensen is bij de Generale Bank in Venray in de prijzen gevallen. Mevr. Adriaensen deed mee aan de Literatuurprijswedstrijd die gekoppeld was aan de "Generale Bank Literatuurprijs". Als opdracht moesten de deelne mers twee vragen beantwoorden en een twee boektitels voorspellen als nominatie van de Generale Bank Literatuurprijs. Mevr. Adriaensen was een van de 100 prijswinnaars (in België en Nederland). Vorige week mocht zij de prijs, een boekenpakket van de zes genomineerde boeken, uit han den van Gerard Peters, vestigings manager in Venray in ontvangst nemen.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7