Geen tijdrit in Venray Ambachtelijke historie in paperback "Ik verbaas me erover hoe goed kinderen kunnen schrijven" Uw huis verkopen? Wij helpen u via de RABOBANK WOONWIJZER! DAK- Schaeffers Oudervereniging in wijk noordwest Meepraten over omgeving fiats Veltum Hoge elname aan borst onderzoek roen licht [oor rotonde Stationsweg Antwoordcoupon ONDERHOUD 58 32 26 EL EN MAAS donderdag 13 november 1997 - Pagina 5 Jury literaire jeugdwedstrijd vindt taalfouten niet belangrijk et is muisstil, 's maandagsmor in de bibliotheek. Aan een tafel gele limonade, felgekleurde jjes en beduimelde Donald ;ks zitten vijf meisjes serieus jury-taak te vervullen. Ze moe- ieder zo'n 70 verhalen en ichten lezen, beoordelen en zelfs troleren op plagiaat. "Noortje niikt wel geleerde woorden," kt Marieke 10) op. Echt vreemd jtze dal overigens niet: "Ze is al twaalf!" k was tevreden met de respons," Jan Driegen van de Venrayse jotheek. Die instantie heeft dit samen met de Stichting Literair jen basisschool Laurentiushof lingsbeek een literaire wedstrijd •leerlingen uit de groepen 7 en an de Venrayse basisscholen ;zet. De organisatoren hadden in astus al deelnameformulieren talie basisscholen in de gemeen- estuurd. Driegen: "Uiteindelijk tn er zes mee. Dat zijn er nog •lijk wat, als je ziet hoe veel alen de laatste tijd overspoeld den met allerlei activiteiten." sl onderwerp waar de kinderen moesten schrijven was 'de tijd- hine', in navolging van het aa van de Kinderboekenweek aeger in kinderboeken'. De lellen worden twee keer beoor- i Eerst is de kinderjury aan de it. De leden komen alle vijf van eelnemende scholen. Ze hebben een dag vrij voor gekregen, kinderjury selecteert een aantal lalen en die gaan door naar de tassen jury, die ze later op de nakijkt. Iedere jury mag een ar aanwijzen. lijkt of schrijven en lezen in eeftijd van tien tot twaalf jaar ral een bezigheid is van de meis- Dejury bestaat uit vijf meisjes drie opstellen die ze het best :n zijn allemaal geschreven meisjes. Volgens de meeste eden is dat geen toeval: "Veel ens uit onze klas spelen veel rbuiten of op de computer dan re lezen." Volgens Fieke (11) uit jzit de helft van de jongens uit klas elke dag wel drie kwartier de gemeente Venray is onlangs iieuwe ronde van het borston- ek gehouden voor alle vrou wboren vanaf 1928 t/m 1947. de 3785 uitgenodigde vrouwen 78,1% deelgenomen aan het onderzoek. Opvallend was dat lercentage op de kerkdorpen lag dan in Venray-centrum. de meeste vrouwen bleken de :n gezond te zijn. Bij 38 vrou- vas nader onderzoek in het zie- lis noodzakelijk (1,3%). Dit is gens 0,5% meer dan bij het onderzoek. twee-jaarlijks borstonderzoek meer zekerheid over de ndheid van de borsten. Door regelmatige controle kunnen kingen in de borsten veelal in roeg stadium ontdekt worden, borstonderzoek zal in de ente Venray over twee jaar luw worden uitgevoerd. Voor in over het borstonderzoek kunt echt bij het Informatiepunt londerzoek dat van maandag rijdag telefonisch bereikbaar is 09.00-12.00 uur, tel.nr. 077- [844. i gemeente Venray start in rt met de aanleg van een inde op het kruispunt ionsweg-Oostsingel. igemeente Venray heeft naar liding van de voorlichtings- dop 17 september jl. afspraken len maken met twee bewoners grondoverdracht en erfafschei- de rotonde zal een gescheiden iad komen. idens de werkzaamheden zal de Ie kruising voor het autoverkeer ten afgesloten. Tijdens een vol le informatie-avond wil de Knte de verkeersomleidingen [gevolgen daarvan toelichten. nken aan de wandel Terwijl de kinderjury druk overlegt bij de beoordeling zit de volwassen jury zeer geconcentreerd te lezen. achter de computer. "Als ik moest kiezen tussen de computer of een boek zou ik toch kiezen voor het boek," verzekert Marieke van de Venrayse basisschool De Hamert. Niet alleen lezen, maar ook schrij ven is een populair tijdverdrijf voor de meisjes. Allemaal hebben ze zelf een verhaal voor de wedstrijd inge zonden. Het tot stand komen van de verhalen verschilt nogal. Jennifer (10) van De Flierefluit: "Ik moet eerst goed nadenken en dan komt het vanzelf uit mijn pen." Marieke: "Soms herinner ik me de helft van een droom nog. Dan gebruik ik die om een heel verhaal mee te schrij ven." De jongens die meedoen aan de wedstrijd schrijven vaak over ande re dingen dan de meisjes. Ria van Leuven, medewerkster van de bibli otheek en lid van de volwassen jury: "Bij veel jongens gaat het over cow boys, indianen en ridders. Hef wilde westen is een van hun favoriete tij den. De meisjes schrijven veel over de Middeleeuwen, over dat ze een prinses zijn." Bijna geen van de deelnemers schrijft over de toe komst: "Die vinden ze misschien minder interessant. Wat wel veel voorkomt is dat ze de combinatie heden-verleden gebruiken." Het niveau van de inzendingen is volgens de volwassen jury hoog. "Wat mij blijft opvallen is hoe onge looflijk goed kinderen kunnen schrijven," zegt Hay Freriks, leraar aan de Vierlingsbeekse school Laurentiushof. Hij organiseert al zeven jaar dit soort wedstrijden in zijn woonplaats. In die jaren heeft hij wat opstellen betreft weinig zien veranderen, ondanks de opkomst van de computer en de TV-zenders, die volgens velen dodelijk zijn voor de fantasie. "Je moet dè fantasie en de wil om te schrijven aanboren en als de kinderen daarmee aan de gang gaan komt er vaak iets prach tigs uit. Van de TV kunnen de leer lingen juist veel leren. Daarop hoor je soms heel goed taalgebruik. Kijk zaterdag maar naar de intocht van Sinterklaas, naar Aart Staartjes. Hoe die praat, gewoon prachtig." De meisjes moeten de verhalen verdelen in 'goed' en 'zeer goed'. De eersten vallen af. Ze hebben de klus snel geklaard. Rond twaalf uur zijn ze al klaar, terwijl er tot vier uur voor uitgetrokken is. Bij de beoor deling moet de jury kijken of het verhaal wel aan het thema voldoet, of het taalgebruik goed is en of het verhaal er leuk uitziet. Op dat laatste wordt niet zo nauw gelet, want geen enkel verhaal met een tekening erbij eindigt bij de beste drie. Jurylid Ria van Leuven vindt taalfouten niet echt belangrijk, 'behalve als het er zo veel zijn dat je het verhaal niet meer kunt volgen'. Voor Marieke is een punt heel belangrijk: "Ik moet het gevoel krijgen dat ik er zelf bij ben, dat ik in het verhaal betrokken worden." "En er moet genoeg fanta sie inzitten," zegt Jennifer, "zonder fantasie is het maar een saai ver haal." De eerste plaats van de kinderjury is voor een gedicht over een kristal len bol. Bij de volwassen jury heeft een gedicht over de oertijd gewon nen. De officiële prijsuitreiking vond vanmiddag plaats in de Witte Hoeve. Winnaars kinderjury: 1. Carlijn Broers, basisschool Maria in Oostrum; 2. Noortje Derks, basisschool De Kemp in Venray; 3. Katrijn Lenssen, basisschool De Kemp in Venray Winnaars volwassen jury: 1. Tamara Willemsen, basisschool Maria in Oostrum; 2. Anneke Weerts, basisschool de Hommel in Venray; 3. Janine Rongen, basis school De Kemp in Venray; Debbie Wismans, basisschool De Stek in Castenray U wilt uw woning verkopen, maar hoe pakt u dat aan? Schakelt u de makelaar in, of juist niet? Gaat u de krant in, al of niet met een foto van uw huis? Welke prijs gaat u vragen? Waar moet u verder nog aan denken? Allemaal vragen, waarbij deskundig advies en hulp belangrijk zijn. Kom daarom naar de Rabobank en profiteer van onze nieuwe service, de WOONWIJZER. Wij publiceren een foto en beschrijving van uw te koop staande woning in onze bankhal. Een plek waar elke week ruim 2000 mensen komen. Dat betekent dat uw aanbieding door velen gezien wordt. En wij brengen u in contact met serieuze gegadigden. Geheel kostenloos. De Rabobank WOONWIJZER, een terechte keus! Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 70.00 - 13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530216 Ja, ik wil graag meer weten over de Woonwijzer. Neem contact met mij op voor nade re informatie. naam adres postcode/woonplaats telefoon Opsturen in een envelop aan: Rabobank Huis Hypotheekadvies, Antwoordnummer 1001, 5800 VB VENRAY (Een postzegel is niet nodig) Dakbedekkingen B.V. OOKVOOR UW Ouderen in de wijk noordwest zijn bezig met de oprichting van een eigen vereniging. Die gaat activiteiten organiseren voor mensen van 55 jaar en ouder. Vrijdag passeren de statuten bij de notaris. De nieuwbakken vereniging denkt aan activiteiten als kaarten, kienen, sjoelen en koersballen. In de zomer kan daar jeu de boules en fietsen aan worden toegevoegd. De vereniging is er gekomen op aandringen van de wijkvereniging in noordwest. Die hield enkele jaren geleden een enquête waaruit naar voren kwam dat ouderen behoefte hadden aan meer eigen activiteiten. Uiteindelijk werd daarvan alleen het koersballen gerealiseerd. Uit de koersbalclub voor ouderen komt nu de bredere vereniging voort Bij de ouderenvereniging, die nog geen naam heeft, is iedereen welkom die ouder is dan 55 jaar. In de wijk noordwest wonen relatief veel ouderen en Schuttersveld ligt op een steenworp afstand van wijkcentrum D'n Hoender, waar ook de nieuwe oudervereniging haar domicilie krijgt. Maar ook ouderen van buiten zijn welkom. De ouderenvereniging van noordwest heeft inmiddels subsidie aange vraagd bij de gemeente Venray en diverse fondsen aangeschreven. De stichting Synthese ondersteunt de nieuwe vereniging. Ouderen die zich willen aanmelden of meer informatie willen, kunnen contact opnemen met M. Bonants (tel. 5 i 09 91) of H. Atbers (58 52 36), na 18.00 uur. y Venray krijgt volgend jaar wederom de finish van de voor laatste en de start van de laatste etappe in de Ronde van Nederland. Dat maakte het Comité Venray etappeplaats Ronde van Nederland afgelopen vrijdag bekend tijdens een evalu atiebijeenkomst met sponsors in de Raadszaal van het gemeente huis. De felbegeerde tijdrit komt niet naar Venray in verband met de afstand tot de finale heuvelrit naar Landgraaf. Wethouder Bert Kersten maakte namens het Comité tevens bekend dat de Rabobanken Venray-Oostrum en Zevenrode in 1998 hoofdsponsor van de Ronde van Nederland in Venray zijn. Kersten zei het jammer te vinden dat volgend jaar de tijdrit niet in Venray wordt gereden. 'Het Comité is vanaf het begin voor de tijdrit gegaan en heeft veel gelobbyd. Toch is het begrijpelijk dat de landelijke stichting Ronde van Nederland de tijdrit en de heuvelrit in Limburg niet vlak achter elkaar wil laten rij den. Ik denk dat we met de finish en start toch ook weer een uitstekend pakket hebben', aldus de wethouder. Die mening deelde Louis Moers, directeur Rabobank Venray. als hoofdsponsor van het Venrayse wie- Ierevenement zei hij er alle vertrou wen in te hebben dat de Ronde van Nederland in Venray volgend jaar weer een groot succes wordt. Behalve de Rabobank hebben zich inmiddels enkele andere sponsors aangediend, waaronder co-sponsors GGW de Peel en Verhoeven Bouwgroep. Tijdens df evaluatiebijeenkomst werd uiteraard ook stil gestaan bij de resultaten van dit jaar. Woordvoerder namens het Comité Gé Peterink, kon de aanwezigen melden dat het evenement dit jaar het cijfer 7,9 kreeg van de sponsors die deelnamen aan de enquête. Met name het Start-ontbijt kreeg veel waardering van de sponsors. Bij de evaluatie van de landelijke stichting Ronde van Nederland op 1 november jl. werd eveneens grote waardering uitgesproken voor de gedegen Venrayse aanpak van het evenement. Op een enkele kleinig heid na. waren er geen problemen met betrekking tot de organisatie en de veiligheid van het parcours. 86-jarige Jaap Goumans brengt tweede boek uit Wat hebben kleermakers, sme den, touwslagers, strodekkers en brouwers met elkaar gemeen. In Venray tot voor kort niets meer simpelweg omdat deze ambachten in Venray niet meer professioneel beoefend worden. Sinds woensdag hebben ze wel iets gemeen. Deze en andere ambachten uit het grij ze verleden staan omschreven in het boek "Uitgestorven Venrayse ambachten en bedrijven". Het boek is geschreven en samen gesteld door de 86-jarige Venraynaar Jaap Goumans. Gou mans bracht ruim vijf jaar geleden ook al een boekje uit. In het Venrays dialect was dat "En zoeë was het ien Venroj" waarin gebruiken van wel eer beschreven werd. De afgelopen jaren heeft Jaap Goumans zich gebogen over de oude beroepen die men vroeger in Venray aantrof maar thans uitgestor ven zijn. WIST U Door het boekje bladerend komt men toch een en ander te weten. Wist U bijvoorbeeld dat in de huidi ge bibliotheek een overhemdenfa- briek gevestigd was of dat op de plek waar thans isolatiebedrijf De A Het Wijkplatform Veltum houdt dinsdagavond 18 november een bijeenkomst in 't Schopke. Tijdens die bijeen komst zal wor den gesproken over de omgeving van de flats. Het Wijkplatform heeft een plan opgezet om de omgeving een ander en vriendelij ker uiterlijk te geven. Gedacht wordt daarbij aan verharde paden, betere verlichting, speeltoestellen etc. Iedereen die hierover wil mee praten is deze avond van harte ^welkom. Aanvang 19.30 uur, y Kermende man aangetroffen Bij de politie kwam vorige week woensdagmiddag omstreeks 17.45 uur een melding binnen dat in de wegberm van de Peel weg, ter hoog te van de Testrik, een kermende man zou liggen. Het bleek een 20-jarige Venrayse bestuurder van een personenauto te zijn die op het bospad, komende vanaf de Testrik de controle over zijn auto had verloren en tegen een boom tot stilstand was gekomen. Hij was naar de wegberm gekropen waar voorbijgangers hem vonden en hulp konden halen. Die bestuur der moest met onder andere een bovenbeenfractuur naar het zieken huis worden vervoerd en daar ter observatie worden opgenomen. Schuttingtaai Namens de Rabobank Zevenrode, locatie Oirlo werd aangifte gedaan va.i het met graffiti bespuiten van dat bankgebouw aan de Hoofdstraat in Oirlo. Niet alleen was schutting- taal aangebracht maar ook haken kruizen. La Roy is gevestigd vroeger een gasfabriek stond? Of dat de gebroe ders Sijbers die met de gemeente over het bestemmingsplan centrum in de clinch liggen de laatste Venrayse kolenboeren waren? En dat Venray zeven bierbrouwerijen heeft gehad? Allemaal ambachten waarover Jaap Goumans dieper in de historie is gedoken. FAMILIE Daarbij moest vooral gezocht worden naar familieverbanden. "Het was niet eenvoudig om nazaten van diverse Venrayse bedrijven van wel eer te vinden. Vaak kwam ik via via uiteindelijk bij kinderen of kleinkin deren van de ondernemers terecht. In een enkel geval was dat zelfs niet meer mogelijk." Zo kende Venray vroeger twee strodekkers maar was er bij de fami lies nauwelijks informatie bekend over dit vak. Ook bij de plaatselijke dakdekkers wist men hier weinig van. Uiteindelijk is Jaap Goumans met het oud-raadslid Toon den Brok naar het Brabantse Herpen getogen. Daar woonde een 92-jarige broer van laatsgenoemde die dit vak vroe ger had beoefend en Jaap nog een en ander over het leggen van strodaken wist te vertellen. EERSTE EXEMPLAAR Afgelopen woensdag kreeg wet houder Frans Janssen het eerste exemplaar van de bejaarde Venrayse schrijver overhandigd. Jaap Goumans zal a.s. vrijdag bij boek handel van den Munckhof de ver koop starten. Hij zal dan 's avonds van 18.00 tot 21.00 uur aan geïnte resseerden zijn boek toelichten en persoonlijk signeren. Het 142 pagina's tellende boek is uitsluitend te koop in bovengenoem de boekhandel of bij Jaap Goumans thuis (Kempweg 24a) en kost 25 gulden.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5