m OPEN EEN VESTIGING 9IJ UW KLANTEN THUIS PEEL EN MAAS BH Acties rond fibula van start Gouden bruidspaar aan de Dr. Kortmannweg VOOR ALLE SOORTEN EN RUITEN ZONWERING )e opgravingen op Antoniusveld ob Houwen 37.000e Venraynaar "Een wereld van eensgezindheid" Ysselsteyn krijgt pastoor Burgemeester Jos Waals naar officiële herdenking in Berlijn -wxeYexs im m hé.Ski refpunt Peel Maas. Thuis op internet. Winkeliers actie kerst en nieuwjaar Lezing over opgravingen Antoniusveld ZONWERINGEN ijdag 14 november is de offi- opening van de expositie 'De lerug; opgravingen en vond- langs de A73' in het lekeshuus. Dan gaat ook de ijactie van Winkelcentrum ronde de Gouden ayse Fibula van start. Volle jêlkaarten zijn loten die kans n op onder andere één gou- ^in vijf zilveren replica's van bula. Voor kinderen tot en roep acht liggen er kleurpla- aar. In tien Venrayse restau- i staat een heerlijke ivingische stoofpot op de En tijdens de opening van positie wordt voor het eerst ld Venrodse proemejenever onken. Dan is er op maan- [7 november in 't Trefpunt in inrode om 20.00 uur een over de archeologische n langs de A73. En ook op lag 17 november is de ope- van de fototentoonstelling in van de Rabobank aan de weg in Venray. Vanaf 15 november is er een boek over de opgravingen in het Antoniusveld te koop. Met de acties rond de Gouden Venrayse Fibula willen de deelne mers bereiken dat het museum het Freulekeshuus aan de Eindstraat 8 in Venray bij een breder publiek in beeld komt. Het museum kan ons veel leren over de geschiedenis van Venray. Venray wordt voor het eerst genoemd in de Middeleeuwen. De vondst van de Merovingische fibula en van Romeinse resten langs de A73 zijn het bewijs dat Venray zo'n 1000 jaar ouder is dan we veronder stelden. KLEURWEDSTRIJD Kinderen in de basisschoolleeftijd kunnen deelnemen aan een kleur- wedstrijd. De gekleurde platen zul len vanaf 1 december ten toon wor den gesteld in de Rabobanken in de regio. De winnaars van de kleurpla- tenwedstrijd krijgen een speelgoed bon ter waarde van 50 gulden. Er zijn vier categorieën: 5/6 jarigen, 7/8 jarigen, 9/10 jarigen en 1 1/12 jarigen. De winnaar worden bekend gemaakt tijdens een feestelijke bij eenkomst op dinsdag 30 december om 17.00 uur op de Grote Markt in Venray. In de jury zitten onder ande re Birgit Waals, beschermvrouwe van de Gouden Fibula, en Piet Hermans. GOUDEN EN ZILVEREN REPLICA'S Tijdens de bijeenkomst op 30 december zal ook de winnaar van de replica van de Gouden Venrayse Fibula bekend worden gemaakt. De winnaars van de replica's van de vijf zilveren fibula's zijn dan al bekend. Op de vrijdagen 21 en 28 november en 5, 12 en 19 december hebben ze die al ontvangen tijdens bijeenkom sten (17.00 uur( in de Lion d'Or. FOTO'S De fototentoonstelling in de hal van de Rabobank Venray geeft een goed beeld van de opgravingen rond de A73. Met name in het Antoniusveld. Het is een mooie aan vulling op de expositie in het Freulekeshuus. Deze tentoonstelling duurt tot 15 januari. STOOFPOTJE Tien Venrayse restaurants serve ren vanaf 14 november een Merovingisch stoofpotje en schen ken daar een gratis glas aid Venrodse proemejenever bij. Het zijn de restaurants: de Barrier, Buitenlust, Den Engel, De Heeren van Aemstel, L'Herberie, Lion d'Or, Roond D'n toffel, Quirijn, Zowyzo en De Zwaan. Bij het Merovingische stoofpotje (voortreffelijke kwaliteit rund vlees!) gaat een garnituur van grof brood en een peulvruchtgerechL Er zijn ook een variant met vis en een vegetarische stoofpot. De aid Venrodse Proemejenever is in stenen kruikjes van 700 cl te koop bij de genoemde restaurants, bij de VVV en bij het Freulekeshuus. DE GOUDEN VONDST: 1993 was al aan de oostzijde de A73 een opgraving met essante resultaten gedaan, een Romeins graf met 17 vaatwerk, waaronder een (lesje. ndat in dit geval de A73 niet maar dwars door dit ilogisch zo interessante d liep, kwam het aangren st. Antoniusveld van zelf- kend in aanmerking voor ischappelijk onderzoek. Ie wetenschap, dat door de hier inde nieuwbouw veel van het lologisch bodem-archief dreig- rloren te gaan, werd besloten ledio 1996 met de opgravingen Archeologen, de Archeologische Werkgroep Venray en de vele vrij willigers gingen samen aan de slag om dit bodemarchief te redden met de bijgedachte: "Waar boeken zwij gen, kunnen stenen boekdelen spre ken". De archeologen waren natuurlijk beroepshalve aanwezig, de Archeologische Werkgroep Venray, omdat ze jarenlang oppervlakte vondsten verzameld, in kaart gebracht en aan de R.O.B. in Amersfoort doorgegeven had. En last but not least: de vrijwilli gers. Van jong tot oud en van Melbourne tot Staphorst kwam men om hier op het aloude St. Antoniusveld naar "bodemschatten" te zoeken. Dat dit veld gelegen was in het gehucht "Lull", dat eens tot de oudste plaatsnamen in deze streek behoord moet hebben, maak te het allemaal nog interessanter. Wist LI trouwens, dat dit "Lull" in 1600 nog een eigen markt had! De vrijwilligers waren voor de archeologen een welkome onder steuning en ze deden hen vooral ver baasd staan om hun inzet en leergie righeid. De vondst van het vrouwengraf zou dan ook voor allen een hoogte punt worden en een terechte belo ning voor hun hulp. Zonder de vrijwlligers was men nooit zover gekomen en had men nooit de gou den broche gevonden. Waarvan akte!. Meer over de resultaten van deze opgravingen kan men lezen in het boekje De Weg Terug" van H. Stoepker en verkrijgbaar in het Museum "het Freulekeshuus", waar vanaf 14 november de gouden Broche te bezichtigen is. Op 17 november zal Mare Spanjer, die de leiding had bij de archeologische opgravingen in het Sint Antnoniusveld, een populaire en voor iedereen begrijpelijke lezing houden in zaal '"t Trefpunt" van Beukenrode in Venray. Zie aankon diging elders op deze pagina. Vrijwilligers en archologen bezig met het maken van een lakprofiel, waardoor de verticale wand van een uitgraving vastgelegd en later als een "modern schilderij" geëxpo seerd kan worden. b Houwen uit Oirlo, geboren J november, is de 37.000e fcner van de gemeente Venray. pe week donderdag is de klei- schreven in het geboorten- betekent dat Venray er in ruim jaar tijd 2000 inwoners heeft kregen. In juli 1993 werd lijk de 35.000e inwoner !t: De groei van 2000 inwo- Sn de afgelopen vier jaar is snel ïleken met de toename van de jaarervoor. Op 1 januari 1989 jVenray nog 34.172 inwoners. 1 is moeilijk te zeggen of deze groei zich structureel zal itten. De toename in de afge- i vier jaar is namelijk voor een toe te schrijven aan de vesti- van de militairen op vliegbasis iel. De bevolkingsprognose dit jaar was dat Venray in |40,000 inwoners zal tellen. 37.000e inwoner ligt lekker in men van zijn moeder. ions Club Venray doet dit jaar voor het eerst actief mee aan de internationale tekenwedstrijd die deze ser- dub elk jaar organiseert. W internationale tekenwedstrijd heeft als hoogtepunt de prijsuitreiking op de Lions dag bij de Verenigde in New York. van der Meulen coördineert de wedstrijd in Venray en heeft al diverse scholen benaderd om mee te doen. feren van de groepen 7 en 8 kunnen een tekening maken met een sped aai thema. Dit jaar is dat "Een wereld ^gezindheid". De tekeningen zullen eind van deze maand worden gejureerd door o.a. Joop Wismans. De winnaar doet mee aan de lande lijke wedstrijd. De tekening die daar als beste uitkomt, zal worden gedrukt fjijaarboek van de Lions Club in Nederland. Bovendien dingt de winnaar mee naar de internationale hoofd V legt Joop van der Meulen uit De Venrayse tekeningen zullen in het gemeentehuis opgehangen worden. P van der Meulen erkent dut het onderwerp niet gemakkelijk is. "Daarom benaderen we scholen zodat ze er "-aal aan kunnen werken". Van der Meulen heeft overigens niet alle Venrayse scholen kunnen bereiken. Indien iresse bestaat kan met hem contact worden opgenomen, tel. 584145. !lt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als uw producten of diensten daar waren waar uw klanten zijn. dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray en leving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze in een winkelstraat komen. Vanuit huis lopen ze (binnen om te zoeken en te vinden, van algemene informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende rijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw bedrijf ook op Trefpunt staan, 24 uur per dag, 7 dagen 'week bij uw klanten thuis. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. rmeer informatie over presentatie op internet |u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl De winkeliers in het centrum van Venray starten met haar najaarsactie waarin de Fibula, de op Antoniusveld gevonden mantelspeld, een centrale rol In het kader van deze actie publiceren wij de komende weken een serie verhalen overde opgra vingen. De verhalen zijn samen gesteld door Louts Ratten die nauw betrok ken is geweest bij de ^pgravingen.y In samenwerking met de Archeologische Vereniging Limburg organiseert de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. een lezing over de archeologische opgravingen op het St. Antoniifsveld te Venray. De lezing vindt plaats op maandag 17 november 1997 om 19.30 uur in zaal 'het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1, Venray. De lezing wordt verzorgd door drs. M. Spanjer. Gedurende de zomermaanden van 1996 is op het St. Antoniusveld te Venray, een opgraving uitgevoerd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Dit onderzoek is mede mogelijk gemaakt door de gemeente Venray en de Provincie Limburg en vooral door de hulp en inzet van veel plaat selijke amateur-archeologen en belangstellenden. Deze avond zal ook zeker aandacht worden besteed aan hun rol in de archeologie in het algemeen en in het bijzonder bij deze opgraving. De opgraving op het St. Antoniusveld kon helaas nog niet worden uitgewerkt. Het is dan ook niet mogelijk om een volledig verantwoord wetenschappelijk ver slag te doen van dit onderzoek. Tegelijk is deze lezing de eerste in een reeks van drie voordrachten over archeologisch onderzoek in de nabijheid van de A73. Zij zal dan ook een soort van inleiding zijn. Naast de resultaten van het onder zoek zal aandacht worden besteed aan de veranderingen, ontwikkelin gen en verwachtingen voor de Nederlandse archeologie. Hierbij moet worden gedacht aan de ont wikkeling van de ROB tot o.a. ken niscentrum, het verdrag van Malta en de grote archeologische projec ten. Verder zal natuurlijk worden ingegaan op de aanleiding voor het onderzoek op het St. Antoniusveld: de voorbereidende onderzoeken; de bewoningsgeschiedenis van de vijf de t/m de twaalfde eeuw op een deel van het St. Antoniusveld en natuur lijk de mantelspeld. Tot ziens op maandag 17 novem ber aanstaande om 19.30 uur in zaal 'Het Trefpunt' in Beukenrode. Zaal 'Het Trefpunt' beschikt over een eigen bar. Hier kunt u vóór de aanvang van de lezing en tijdens de pauze een consumptie (koffie/thee/fris/bier) kopen bij een van de bestuursleden. Door lage zon verblind Dat verklaarde een 73-jarige bestuurder van een personenauto uit Zwolle aan de politie, nadat hij woensdagmiddag omstreeks 14.30 uur op de kruising Overloonseweg- Noordsingel geen voorrang had ver leend aan een 17-jarige bromfietser. Bij de botsing werd de bromfietser dusdanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Hij kon later, na behandeling, weer naar huis. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1997 - NR. 46 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Hun gouden huwelijksfeest zal maar bescheiden in familiekring worden gevierd. De naaste buren zullen echter niet vergeten wor den want de laatste 26 jaar van hun huwelijk woont het gouden paar Wim Vermeulen en An van Sinderen tevreden aan de dr. Kortmannweg. Voor hun levensloop gingen bei den er eens goed voor zitten. Wij kregen een verhaal te horen dat doorspekt was met hard werken, zoals in de dertiger jaren, zeker voor de arbeiderskinderen begon, zeker in een plaats als Venray waar nau welijks industrie was, of het moest de cartonnagefabriek zijn van Laurensse. Alle jongens die de school hadden verlaten kwamen daar terecht. Voor Wim Vermeulen (73) was het niets in een afgesloten ruimte te werken. Hij had de vrijheid lief en zo kwam hij terecht bijeen aanne mer als sjouwer-opperman. Nu is alles gemechaniseerd en wordt de specie met een buikwagen aange voerd. Jarenlang moest hij als opperman zorgen dat als de metse laar op de bouw verscheen het spe- ciebed al klaar was. Dat gebeurde met de schop. En dan moesten de bakken via een ladder naar boven worden gebracht evenals de stenen. Was het minder druk of het weer te slecht voor de metselaar dan moes ten steigers gebouw of afgebroken worden. Geen stalen zoals nu, maar houten palen die met touw werden bevestigd. Ondanks de dertiger jaren crisis hield Wim werk en werkte hij tot tevredenheid van vele aannemers en uitvoerders. Zo heeft hij onder ande re bij de bouw van het schip van de Petrus Bandenkerk onder aannemer Vollenberg gewerkt. Ook was Wim betrokken bij de bouw van Inalfa en bij verschillende gebouwen van St. Servatius. WAO In Duitsland kon echter meer wor den verdiend, dat geld was nodig om zijn grote gezin te onderhouden. Maar liefst 12,5 jaar pendelde hij naar Düsseldorf totdat een ziekte, mede te danken aan het zware werk in weer en wind, hem arbeidsonge schikt maakte. Op 49-jarige leeftijd kwam hij in de WAO terecht. Doktoren voorspelden toen, dat hij nog maar vijf jaar te leven had. Mogelijk door de goede zorg van zijn onafscheidelijke echtgenote is dat niet uitgekomen. STROPEN Als Wim van de Schowvaeger is Wim Vermeulen ook bekend. Hij is thuis in de prachtige omgeving van de bossen en velden langs de STATIONSWEG 13 VENRAY TEL 0478 515010 Maasheseweg, de Boschhuizen, de Smakt. Spurkt en Endepoel. Wel heeft hij meer belangstelling voor de fauna dan voor de flora. Dat heeft te maken met een grijs verleden. Om het inkomen aan te vullen ging hij op strooptocht en bracht menig haasje, konijntje of fazant mee naar huis. 'Dat is toch niet alleen voor de heren', zo was zijn motivatie. Het is nog niet zo lang geleden dat een jager met vergunning, die de op de algemene begraafplaats welig tierende konijnen moest afschieten, een beroep deed op zijn deskundig heid. In korte tijd werden er zeven konijnen afgeschoten. Met die buit de poort passerend zij een onbeken de oudere dame tegen de jager: 'Ja, als je Wim van de Schowvaeger maar mee neemt dan lukt het wel'. 'Die oudere dame, ik kende haar niet, sprak wel de waarheid', aldus Wim. BRUID An van Sinderen (70) de gouden bruid, blijkt geboren en ook getogen te zijn in Uden. Toen haar moeder naar Venray verhuisde bleef ze bij haar grootmoeder in Uden achter. Toen ze de lagere school had verla ten ging ook zij naar Venray. Haar moeder kon haar verdiensten goed gebruiken. Als 'meisje voor dag en nacht' kwam ze terecht bij Sjang van den Boom, die ambtenaar was van wat wij nu Sociale Zaken zou den noemen. Ze bleef daar enkele jaren tot ze 16 jaar was en in de oor log ging pendelen naar het inlegbe- drijf van Nolleke, net over de grens. De bevrijding kwam en het werken bij Nolleke was afgelopen en ging ze tot haar trouw in 1947, bij diverse gezinnen werken. Dat bleef ze ook na hun huwelijk tussen de gezinsuit breidingen door doen. Net te beroerd om asperges te steken, aard beien te plukken of welk werk er bij de tuinder ook te doen was, als er maar verdiend kon worden. Er kwamen negen kinderen die met hun elf kleinkinderen en aan hang zich verheugen op het gouden huwelijksfeest. KEET Toen de woningnood nog hoog was, kreeg het pas getrouwde paar een keet als onderdak. Na die keet, die eigenlijk geen noodwoning genoemd mocht worden, kwamen ze in een barak van de Arbeidsdienst in de Endepoel terecht. Na enkele jaren kreeg het gezin een woning in Wit Desselke. 26 Jaar geleden kre gen ze een woning toegewezen aan de dr. Kortmannweg waar ze hun laatste jaren nog graag willen door- brengen.'Het is hier een fantastische buurt'. Op vrijdag 21 november zal in familiekring het feest worden gevierd. Wegens de gezondheidstoe stand van de gouden bruid zal er geen receptie worden gegeven. Het kerkbestuur zag het somber in dat de parochie van St. Oda nog een pastoor zou krijgen, na het vertrek van de met emiraat gegane pastoor Steneker. Het kerkbestuur had echter niet gere kend dat vanuit de Bond Zonder Naam, directeur Jeu Jenniskens actie ondernam. De directeur had in deze krant gelezen over de zorgen van dat kerk bestuur. Omdat hij geboren en geto gen was in Meterik ging hij zelf op onderzoek en nam hij contact op met het kerkbestuur en het Bisdom. Die gesprekken en zijn kennisma king met het kerkbestuur en de bevolking van Ysselsteyn waren voor hem voldoende aanleiding om ja te zeggen tegen de functie van pastoor in Ysselsteyn. Hij wil nog graag die nieuwe opdracht aan en vorige week kon namens het kerk bestuur de mededeling worden gedaan dat de benoeming met ingang van begin januari aanstaande een feit zal zijn. Vanuit Ysselsteyn werd opgelucht adem gehaald bij het vernemen van dat nieuws, hoewel de parochianen dankbaar waren voor de inzet van kerkbestuur en administrator Deken Coenen. Pater Jeu Jenniskens is 56 jaar oud en is vijf jaar directeur van de Bond Zonder Naam. Daarvoor was hij vele jaren als missionaris werk zaam. Burgemeester Jos Waals is door de Volksbund Deutscher Kriegsgraberfürsorge (VDK) uit genodigd om vier dagen te gast te zijn op de ontmoetingsdagen die door deze organisatie jaarlijks worden georganiseerd. Bij die bij eenkomst zijn diverse persoonlijk heden uitgenodigd uit de plaatsen waar Duitse soldatenkerkhoven gelegen zijn. Voor de ogen van de politie In de vroege vrijdagmorgen omst reeks 03.50 uur was de politie getui ge dat een personenauto op de krui sing Leunsewëg-Zuidsingel het rode verkeerslicht negeerde. De politie liet die auto stoppen. De auto werd bestuurd door een inwoonster. Zij moest een alcoholcontrole ondergaan, daaruit bleek dat ze niet te veel had gedronken. De bestuurster kreeg een transac tie tot betaling van 170 gulden aan geboden. Naast de officiële dodenherden king zijn er ook diverse ontvang sten. Zo zal burgemeester Waals een ontmoeting hebben met de president van de Duitse Bondsrepubliek R. Hertzog. Daarnaast zullen ook Bundeskanzler Helmut Kohl en ver schillende ministers aanwezig zijn. De ontmoetingen vinden plaats van vrijdag tot en met maandag. Daarom zal dit jaar op de Volkstrauertag vie ring op het kerkhof in Ysselsteyn Loco-burgemeester Bert Kersten hem vervangen. HERDENKING IN XANTEN Het gemeentebestuur zal dit jaar voor de eerste keer aanwezig zijn tijdens de officiële dodenherdenking in de deelstaat Nordrhein- Westfalen. In de Domkerk van Xanten zal loco-burgemeester Bert Kersten als een van de eregasten de gemeente vertegenwoordigen. Tot de eregasten behoort ook onze ver slaggever Frits Hovens. Zoals wij eerder wisten te berich ten zullen de Zangers van St. Frans die herdenking muzikaal omlijsten. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur

Peel en Maas | 1997 | | pagina 13