Dierenartsen leiden bliksem af en ruimen biggetjes op Plannen appartementen bij Beukenrode op lange baan Hermes breidt Lijntaxilijn 529 uit met halte ziekenhuis Bewoners Aubadestraat tegen verplaatsing milieustation Vrij willigerscentr ale ontvangt ƒ20.000,- College b. en w. wil buitenschoolse opvang uitbreiden LLTB schenkt geld aan Poolse boeren VAN OORSCHOT MODE L EN MAAS "We zijn niet tevreden over de opstelling van de overheid" FRUSTRATIES KWIJT onlogische aanwijzingen n op een gegeven moment zo Mat ze niet meer te combineren :n met ander werk. De gang van :n werd zowel voor ons als voor iveehouderij flink ontregeld, knoesten bij sommige bedrijven Brie of vier keer langs gaan om "ngen te doen die we normaal in jbezoek deden. Die gang van ■en was voor de betreffende var- Ishouder natuurlijk frustrerend. it die had al genoeg aan zijn lofd. Het was wel zo dat de Iroffenen hun verhaal meteen bij Jskwijt konden. Dierenartsen wor- Jii vaak als bliksemafleiders ruikt door veehouders, wij zijn kenen tegenover wie ze hun zor- pen frustraties uiten. We zijn een irt vertrouwenspersoon." opstelling van de overheid kenover het pestprobleem is iets iVan Sundert en Schreurs echt »ars zit. Van Sundert: "Voordat het lus uitbrak waren er al dingen mis. Iwas een slechte centrale aanpak Het hoofdbestuur van de j§j nburgse Land- en Tuin bouwbond eft een bedrag van 7500 gulden |jj ehikbaar gesteld voor het agrari- ifarn» lie hulpfonds ten behoeve van de ze zomer door overstromingen koffen boeren en tuinders in het of; «Ise stroomgebied van de Oder. :as- Limburgse boeren en tuinders - 1 )ben in 1993 en 1995 ervaren hoe (rijpend de gevolgen kunnen zijn Q1 rivieren buiten de oevers treden. !p| toen was er een grote collegia- |ittussen agrariërs die elkaar hiel- - "om de problemen te overwin- Door nu een bedrag te storten het hulpfonds wil de LLTB de »lse collega's steunen. De federatie van Land- en ,d "nbouworganisatie LTO- derland heeft een speciaal reke- ignummer geopend waarop ivak derlandse boeren en tuinders bij- kgp* agen kunnen storten voor hulp aan n 79? poolse collega's. Het betreft hel JS Leningnummer 35.71.27.005 bij Rabobank in Den Haag t.n.v. O-Nederland onder vermelding i:Actie Polen. Het voordeel van de twijfel... 20-jarige Venraynaar werd in nacht van vrijdag op zaterdag streeks 02.55 uur door een bewo- i van de Esdoornstraat betrapt pij in andermans auto ging zit- Hij zou bij meerdere auto's aan Portieren hebben gevoeld. De "rtbewoner droeg hem over aan Politie. Uit het onderzoek bleek de jongen niets uit de auto's E,1 ontvreemd. Hij verklaarde zelf mj alleen maar aan de portieren 'gevoeld om te kijken welke '0s open waren, niet met de oeling om iets uit de auto's te n- Na verhoor werd de jonge- p naar huis gestuurd. Hij kreeg voordeel van de twijfel. l "409 houd aadla Het college van b. en w. van de gemeente Venray gaat een rijks bijdrage van ƒ318.713,- aanvra gen voor uitbreiding van buiten schoolse opvang met 47.6 plaatsen in Venray tussen 1997 en 2000. Buitenschoolse opvang is kinder opvang van kinderen in de basis schoolleeftijd. Het gaat hier om opvang voor en na schooltijd en in de vakanties. De gemeente Venray wil met uitbreiding van de buiten schoolse opvang ouders onder steunen die werken of die willen gaan werken. In de voorjaarsnota van 1997 heeft het kabinet een bedrag van 160 miljoen gulden uitgetrokken voor de uitbreiding van buiten schoolse opvang voor kinderen in de basisschoolleeftijd met 20.000 kindopvangplaatsen. De gemeente Venray kan bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport aanspraak maken op een rijksbijdrage voor 47.6 opvangplaatsen. Per opvangplaats krijgt de gemeente ƒ8.000,- per jaar. Deze (tijdelijke) regeling loopt tot eind 2000. Het kabinet wil in het begin van de volgende kabinetspe riode een besluit nemen over een structurele rijksfinanciering. Het kinderdagverblijf Duimelot is bereid en in staat om de 47.6 opvangplaatsen tot eind 2000 te realiseren. Bij Duimelot staat één kindopvangplaats voor 2500 uur (50 weken van 50 uur) per jaar. Er kun nen dus meerdere kinderen van één opvangplaats gebruik maken. Op korte termijn (tussen nu en begin 1998) kunnen bij Duimelot al 24 kindplaatsen buitenschoolse opvang worden gerealiseerd. De overige plaatsen zullen dan in de komende jaren tot stand moeten komen. Auto bekrast Een 51-jarige inwoner van Vierlingsbeek heeft aangifte gedaan van beschadiging aan zijn auto. Het voertuig dat geparkeerd stond op de parkeerplaats aan de Hoenderstraat was met een scherp voorwerp bekrast. Dierenartsen Otto Schreurs en Fans vo van dit soort problemen, het draai boek dat het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij klaar had liggen was niet up-to-date. Adviezen van belangen organisaties werden in de wind geslagen en naar het voorbeeld dat België enkele jaren geleden gege ven heeft werd niet gekeken. België heeft een perfect plan van aanpak voor de varkenspest, dat daar al eens gebruikt is. Daar werd totaal geen voorbeeld aan genomen." "Toen de pest eenmaal uitgebro ken was moesten we dingen doen waar we het als dierenarts absoluut niet mee eens waren. Als er op een bedrijf een uitbraak was. moesten alle varkenshouderijen binnen een straal van een kilometer geruimd worden. Daar was te weinig man kracht en destructiecapaciteit voor, dus zeiden wij dat die varkens gewoon ingeënt moesten worden. Dan konden ze de ziekte niet meer oplopen en ze zouden, als er weer tijd en destructiecapaciteit was, als nog vernietigd worden. Op deze manier zou de kans op nieuwe uit braken binnen die kilometer heel klein zijn. Landbouwminister Van Aartsen zei dat hij voor deze werk wijze toestemming had gevraagd bij de Europese Commissie in Brussel, maar dat had hij never gedaan, werd later bekend. Dat is één van de rede nen dat het virus zich zo snel ver spreid heeft. Als er de komende tijd andere ziektes gaan uitbreken, zoals mond- en klauwzeer, gaat het net zo snel mis als nu gebeurd is. Tenminste, als er hetzelfde wordt gehandeld." DOODSPUITEN IN STILTE Het doodspuiten van biggen van wege overvolle stallen is een ver haal apart. De dierenartsen deden het met tegenzin. Van Sundert: "Het gebeurde in stilte, letterlijk en figuurlijk. Er werd niet veel over Sundert overleggen nog even voordat ze s gesproken." Schreurs: "Op het moment zelf vond ik de maatregel aanvaardbaar. Er was geen andere mogelijkheid, want de stallen waren te vol. 'Wat moet, dat moet', dacht ik toen maar." Er zaten dagen bij dat de dierenartsen van de Ysselsteynse praktijk duizenden varkens op één dag moesten afmaken: "Op dat moment druist het natuurlijk tegen je gevoel en het beeld dat je van je werk hebt in, maar ik zag het als een noodmaatregel. Ik heb er geen blij vende negatieve gevoelens over mijn vak aan overgehouden." Dat negatieve gevoel leeft vol gens de artsen wel onder de var kenshouders zelf, vooral nu minister Van Aartsen zulke ingrijpende her structureringsmaatregelen heeft aangekondigd. Van Sundert vindt de manier waarop Van Aartsen de her vorming aanpakt wrang: "Het is iemand een duw geven terwijl 'ie al boven het water hangt. De minister maakt duidelijk gebruik van de var kenspest om zijn maatregelen erdoor te drukken. Burgers en belangengroepen zien de ellende die de ziekte met zich meebrengt en zo ontstaat er een roep om verandering. Van Aartsen speelt daar handig op in." Schreurs: "Hij let ook niet op het feit dat de varkenssector al jaren bezig is zichzelf te hervormen. Tien jaar geleden waren er ongeveer 20.000 bedrijven met alleen varkens en nu nog een ruime 13.000. Ik weet zeker dat als er nog vijf jaar was gewacht met overheidsmaatregelen, de varkenshouderijen zelf hun pro blemen hadden kunnen oplossen." NIET MINDER WERK De geplande vermindering van de varkensstapel met 25 procent zien Van Sundert en Schreurs niet als een bedreiging voor hun werkgelegen heid en die van hun vakgenoten: "Er zullen veel hogere eisen gesteld worden aan het gezondheidsniveau illen gaan controleten op varkenspest. dan nu het gevel is. Ook zullen bedrijven geadviseerd of begeleid moeten worden in het toepassen van de maatregelen, dus voor ons is er werk genoeg. Mogelijk wordt de regio Venray een van de concentra tiegebieden van Limburg, dus is het nog maar de vraag het aantal var kens in dit gebied zo fors verkleind zal worden." De maatregelen die het ministerie wil doorvoeren ter verbetering van het welzijn van de varkens bekijken de dierenartsen met een schuin oog. Schreurs: "Een voorbeeld is groeps- huisvesting. Daar komen zoveel problemen bij kijken: de varkens gaan vechten om een rangorde en er kan kannibalisme optreden. Ik zie tijdens mijn werk wel eens varkens die voor de hobby op een buitenerf je gehouden worden. Die hebben te maken met ziektes als schurft en worminfecties. Ze moeten een ring door hun neus omdat ze anders al wroetend ontsnappen. Als ik dat zie weet ik niet of een zeug in een box er slechter aan toe is." "De realiteit is dat een consument niet snel méér zal gaan betalen voor scharrelvlees. Als een Nederlander kan kiezen lussen een goedkoop stuk vlees of een duur, kiest hij voor het eerste. Ik ben niet tegen bio- industrie. Ik geloof dal degenen die daarin werken zelf wel door hebben dat een bepaalde mate van dierwel- zijn noodzakelijk is en dan wordt er niet alleen aan de portemonnee gedacht. Vooral nu, tijdens de var- kenspeslepidemie is dat goed te merken. Ik weet nog dat alle var kens van een boer geruimd waren. Hij was daarna met zijn gezin op vakantie gegaan. Toen hij terug kwam ging hij meteen in de stallen kijken hoe het met zijn dieren was, maar die waren dus weg. Zo zie je hoe iemand aan zijn varkens gehecht kan zijn. Dat vlak je niet zomaar uit." Deel van lange lijst 'opgeschoven projecten' Vernielingen ruiten In de nacht van zaterdag op zon dag werden verschillende ruiten vernield waaronder een ruit van een woning aan de Pastoor van der Gaetstraat en verschillende ruiten van basisschool Coninxhof. Van het Chinees restaurant in Veltum was een ruit beschadigd met een steen en van de Kwalitaria in Veltum werd met een steen een ruit ingeslagen. Kosten van vervanging ƒ600,-. Van wijkcentrum Den Hoender aan de Ursulastraat werd eveneens een ruit ingeslagen. Dit gaat 200,- kosten. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat er nog meer ruiten door vandalen zijn ingegooid, maar de gedupeerden moeten nog aangifte toen de al in volle was en niets is ze sindsdien gebleven. Bloed tappen, >odspuiten en een slecht ministerie waren veel dierenartsen eerder dan uitzondering. Otto en Fons van Sundert, dierenarts in Ysselstejn, soms zelfs voor hulpver- spelen. Schreurs: "Toen de hier net was uitgebroken er een varkenshouder hui- me voor de deur. Een aan zijn varkens was ziek en bang dat het varkenspest Dat bleek gelukkig niet zo te maar je kunt je voorstellen situaties flink wat span en stress met zich meebren- zowel voor de veehouder als (door Rob Gommans) )e varkenspest heerst al een klein f jaar in Ysselsteyn. Negen (rijven zijn daadwerkelijk besmet veel varkenshouderijen zijn uimd. Toch hebben de medewer- van de plaatselijke dierenart- jpraktijk hel zelden zo druk iad; "We zijn nu met een paar n bezig met tussenscreenings, firbij wordt op een bedrijf bij een [art van alle zeugen en een tiende de vleesvarkens bloed afgetapt le controleren of er iets mis is. [tgebied waarin we werken loopt en met Deurne en Sevenum, dus je alles gehad hebt ben je flink [llijd kwijt. Het blijft schipperen het personeel, want je moet letten dat in noodgevallen deze andere belangrijke zaken ip de achtergrond verdwijnen." een privéleven was en is voor Sundert en Schreurs weinig ike: "We maken lange dagen en zijn weinig thuis, ook in het ikend. Vooral in het begin was leen ellende, want het ministerie loderde de regels van week tot Dat bezorgde ons veel extra Er kon vrijdags een fax bin- Eomen waarin stond dat we de Éag ervoor eigenlijk al een tald bedrijf hadden moeten con- De plannen van Boncura en woningstichting Noord-Limburg om luxe appartementen voor ouderen te bouwen in de Vlierstraat liggen in de ijskast. Noodgedwongen, omdat de gemeente weinig haast maakt met het opstellen van de randvoor waarden. Het project van Boncura is er slechts één op een lange lijst. Boncura en de woningstichting willen aan de Vlierstraat het huidige gebouw het Zonnehuis slopen en er appartementen bouwen. Daar kun nen ouderen zelfstandig wonen, maar gelijktijdig gebruik maken van het zorgaanbod van het naastgele gen verzorgingshuis Beukenrode. Een soortgelijk project ligt aan de zuidzijde van Beukenrode, het flat gebouw Zuiderpoort. De daar gebouwde flats zijn echter sociale huurwoningen. De doelgroep voor de appartementen wordt gevormd door meer kapitaalkrachtige oude ren. Daarvoor is volgens Boncura- directeur Van de Heijden veel belangstelling. MEER VAART De bedoeling van de initiatiefne mers was om rond deze tijd in gesprek te zijn met architecten over de eerste schetsen appartementen. Van die fase is het initiatief echter ver verwijderd door de werkwijze van de gemeente. Op het gemeente huis heeft het project een lage prio riteit. Van der Heijden: "We hadden graag gezien dat de gemeente wat meer vaart zou zetten achter het vaststellen van de stedebouwkundi- ge randvoorwaarden". Boncura ziet in de appartementen ook een mogelijkheid om de wacht lijst voor het verzorgingshuis wal te verkorten. "Ook ouderen met een zorgindicatie zouden daar kunnen wonen, waardoor er bij Beukenrode ruimte ontstaat voor anderen", zegt Van der Heijden. GEEN VOORRANG Woordvoerster I. Molenaar van de gemeente zegt dat het project inder daad naar achteren is geschoven en niet voorkomt op de lijst met priori teiten voor 1998. Het project van Boncura en de Woningstichting vol deed onvoldoende aan de criteria om in aanmerking te komen voor snelle uitvoering. Initiatieven die goed zijn voor de structuur van de wat kan verdienen, hebben voor rang. Ook speelt mee of een project strookt met de wensen van de poli tiek en/of het gemeentebestuur. Of de luxe appartementen op de plaats van 't Zonnehuis wel in 1999 op de prioriteitenlijst zullen komen, is nog niet duidelijk. De lijst voor dal jaar is nog niet opgesteld. Zonnehuis aan de Vlierstraat. Eigenaar Boncura wil het gebouw liefst slopen en er luxe appartemen- donderdag 30 oktober 1997 - Pagina 5 Vanaf 1 november 1997 kunnen reizigers ieder half uur met de Lijntaxi reizen tussen het zieken huis en het busstation in Venray. Hermes breidt de huidige dienst regeling van lijn 529 (busstation- Veltum-busstation) hiervoor uit met de halte Venray Ziekenhuis. Door de invoering van de Lijntaxi is het mogelijk om het verzoek van reizigers, een halte bij het Elisabeth ziekenhuis in Venray in te willen. Buiten het toevoegen van deze halte, wijzigt er verder niets aan de dienstregeling. Lijn 529 rijdt elk half uur van het busstation naar het ziekenhuis en andersom. Deze lijn vertrekt elk half uur vanaf het ziekenhuis om 5 minuten over het hele uur en om 2 minuten over het halve uur (.05 uur en .32 uur). Vanaf het busstation kunnen reizi gers van maandag tot en met vrijdag tussen 07.00 en 19.30 uur met lijn 27 of 127 reizen richting het NS-sta- tion en Deurne-Helmond. Met lijn 30 kunnen reizigers verder reizen richting Horst-Venlo. 's Avonds en in het weekend kunnen reizigers verder met Lijntaxi 529 richting het NS-station om met Lijntaxi 527 richting Deurne-Helmond. Om met de Lijntaxi mee te kun nen, moet de reiziger minimaal een uur voor vertrek bellen met de spe ciale Lijntaxireserveerlijn: 0900 8381 (22cpm). Voor meer informatie kunnen rei zigers terecht bij de chauffeurs, het busstation en het ziekenhuis. Hier zijn lijnfolders van de bovenge noemde lijnen te verkrijgen. Eventuele plannen van de gemeente om het milieustation op industrieterrein de Brier te ver plaatsen naar het einde van de Plataanstraat stuit op bezwaren van omwonenden. Bewoners van de Aubadestraat zien daardoor het speelveldje dat tegen het industrieterrein aanligt verloren -aan. De gemeente heeft plannen om de Plataanstraat door te trekken tot de achterkant van het nieuwe milieu station, dwars over het veldje. De omwonenden hebben een bezwaar ingediend. H. Smelt, de woordvoerder van de groep bewoners, weet niet precies wat er nu gaat gebeuren: "De gemeente kan op dat terrein eigen lijk doen wat ze wil, want het is van haar. Wat ik niet eerlijk vind is dat het terrein aan de Plataanstraat eigenlijk bedoeld is voor kleine industrie, zoals dat schildersbedrijf dat er nu zit en niet voor zoiets ingrijpends als dat milieustation. Ik vind dat zoiets ook niet vlakbij een woonwijk moet komen, want het veroorzaakt natuurlijk een hoop stankoverlast en lawaai van de aan- en afvoer. Wij als bewoners zouden het liefste willen dat het station op een totaal andere plaats zou komen." Wat de gemeente gaat doen is nog niet bekend, maar een gezamenlijke vergadering van de commissies Ruimtelijke Ordening en Milieu van Venray en Meerlo-Wanssum (deze gemeente participeert ook in het milieustation) op 27 november moet meer duidelijkheid verschaffen. De gemeente onderzoekt momenteel ook nog of er andere lokaties moge lijk zijn. BEHAAGLIJK ER OP UIT.... KLAAR VOOR DE WINTER VAN OORSCHOT WINTER PARTY De koude wintermaanden staan weer voor de deur. Van 24 oktober t/m 4 november kunt u, onder het genot van een warm winterdrankje, zich op de hoogte stellen van onze mooie warme wintercollectie. Tijdens deze winterparty ontvangt u tegen inlevering van deze advertentie 25,- korting* (Bij aankoop vanaf 250,-1. 1 waardecheque per klant Tot ziens bij Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Het Juliana Welzijnfonds heeft aan de stichting Synthese een bij drage toegekend van ƒ20.000,- als bijdrage in de start- en inrich tingskosten van de Vrijwilligerscentrale. Begin dit jaar heeft Synthese een aantal organisaties en instanties aan geschreven om de behoefte voor een vrijwilligerscentrale te peilen. Sleutels kwijt geraakt tijdens uitvaartdienst Ben inwoner van Venray is ern stig gedupeerd door het verlies van zijn sleutels, vermoedelijk tij dens het teken van het condoléan ceregister in de Paterskerk, vorige woensdag rond 13.00 uur. Waarschijnlijk heeft de man bij het tekenen van het register zijn sleutels naast het boek gelegd en is hij vergeten die weer mee te nemen. Toen hij dat bemerkte was het te laat. De politie denkt nog niet aan diefstal maar het is misschien mogelijk dat een ander, die ook het register tekende, de sleutels ais zijnde de zijne heeft meegeno men. Indien die vermoedens juist zijn, wordt de 'eerlijke vinder' verzocht contact op te nemen met de politie. Daaruit bleek dat er daadwerkelijk behoefte was aan een goede organi satie die het vrijwilligerswerk coördineert. Ook blijkt er grote behoefte te bestaan aan zowel vrij willigers als aan plekken waar vrij willigers terecht kunnen. Synthese is al sinds 1994 actief op het terrein van vrijwilligerswerk. Zo is er al een databank opgezet en een netwerk ontwikkeld. Nu komt men in een fase van uitbreiding van aan bod naar informatie en advies, pro motie van het vrijwilligerswerk en de belangenbehartiging voor wat betreft de rechtspositie van vrijwilli gers. VRAAG De vraag naar vrijwilligers is vooral groot op sociaal cultureel vlak. Uil een overzicht van april van dit jaar blijkt dat van de bijna 400 openstaande "vacatures" 134 betrekking hebben op dit terrein. Ook op het terrein van de sport is de vraag naar vrijwilligers ((93) groot. Particuliere bedrijven hebben nau welijks behoefte aan vrijwilligers. Ook de gemeente Venray draagt bij aan de vrijwilligerscentrale. De gemeentelijke subsidie is overigens wel gekoppeld aan de mogelijkheid voor uitkeringsgerechtigden om binnen een vrijwilligerscentrale actief te zijn. Volgens Kees Moerkerk van Synthese zijn de voorbereidingen van de Vrijwilligerscentrale Venray in volle gang. De bedoeling is dat de centrale begin 1998 actief wordt.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5