m 10/20/30 Venray bouwt voort korting Mosterd na de maaltijd 6 'Verkeersmaatregelen onvoldoende Gemeente wil met Enclave beginnen De belangen in Brabander Verdeeldheid over legalisering coffeeshops 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND t»fS DE WOLLEN BLAZER Toch vergunning voor schoonmaken GFT- containers Kunstmanifestatie nog tot 5 okt. in het Odapark peel en maas donderdag 2 oktober 1997 - Pagina 5 Verkiezingsjaar 1998 financieel slechts 'tussenstation' Voortbouwen' hebben burge meester en wethouders de begro ting 1998 genoemd. "We bouwen voort op het fundament van de Voorjaarsnoat", legde wethouder j.,n Driessen (financiën) dinsdag uit bij de presentatie. Het college ljet de laatste begroting in de jalitieperiode '94-'98 niet als een afsluiting, maar als een tussensta tion. Het eindpunt van de Vcnrayse trein ligt in de eerste jaren van het volgende millenni- m. (door Bert Albers) Net als vorig jaar presenteert Venray een produclbegroting. Van elk product of dienst van de gemeente wordt een kort overzicht van de te verwachten uitgaven en inkomsten gegeven. Het zijn er dit jaar 67. variërend van rampenbe strijding en openbare verlichting via volwasseneneducatie en biblio theekwerk tot werkgelegenheidsbe leid en voorzieningen voor gehandi capten. Om maar een willekeurige doorsnede te maken. In totaal gaat er komend jaar in Venray een dikke 162 miljoen over de tafel. Inclusief de exploitatie van het grondbedrijf, dat dit jaar voor het eerst in de begroting is meege nomen. Daarvan is 101 miljoen bedrijfsmatig: tegenover uitgaven staan evenveel inkomsten. Omdat gemeente echter ook andere taken heeft, is er per definitie een tekort. Er moeten nu eenmaal bij standsuitkeringen gedaan worden, wegen moeten worden onderhouden en de openbare orde dient ook te worden gehandhaafd. Voor al die uitgaven kan de gemeente niet de burgers volledig laten opdraaien. Gezamenlijk brengen de Venraynaren ongeveer 16 miljoen bij elkaar. De rest, 45 miljoen, komt van de Staat der Nederlanden. OBSTAKELS Slechts met een klein gedeelte van die vele miljoenen kan het gemeen tebestuur zelf aan de slag. Leuke dingen doen. Voor komend jaar heeft Venray 1.36 miljoen weten vrij te krijgen om investeringen te finan cieren. En dat heeft de nodige moei te gekost, verzekerden dinsdag wet houder Driessen en concern controller Twan Janssen, tot voor kort nog raadslid in Venray. Behalve de -zelfopgelegde- taken in het kader van KEERpunt. een bezuini ging van minimaal 1.25 miljoen, én de politieke afspraak dat de belas tingdruk 'acceptabel" diende te blij ven, waren er nog andere obstakels op de weg naar een sluitende begro ting. Zoals de 950.000 gulden die de gemeente op voorhand al minder kreeg uit het Gemeentefonds. Het verlies dat de gemeente verwacht te lijden op het voormalige lyceum aan de Leunseweg is een tweede. GEEN SIGAAR Daartegenover staan ook meeval lers. Zoals de 100 gulden die alle gemeenten van het kabinet krijgt. Om als korting op de afvalstoffen heffing direct door te geven aan de burgers. Maar dat honderdje is nog minder dan een sigaar uit eigen doos, liet Jansen weten. Want het Rijk heeft tenslotte zelf gezorgd dat de kosten voor het verwijderen van afval zo hoog zijn geworden. "En een vergoeding voor de kosten van uitvoering van de korting zat er niet bij", wist de financiële man van de gemeente. MEER DEBAT Zoals gebruikelijk geeft de Venrayse politiek binnenkort haar oordeel over de beleidsvoornemens van het college voor het komende jaar. Dat gebeurt tijdens de algeme ne beschouwingen. Niet als voor gaande jaren in twee dagen, maar op één dag. dinsdag 11 november. In tegenstelling tot voorheen wordt namelijk de eerste termijn van die beschouwingen niet meer monde ling gedaan, maar uitsluitend schrif telijk. De lange voorleesuurtjes van de fracties zijn daarmee van de baan. Mede op verzoek van de frac ties zelf. Beoogd wordt om daarmee de zaak wat te bekorten en vooral meer politiek inhoudelijke debatten te krijgen in de tweede termijn. Of dat lukt weten we dinsdag 1 1 november. Grotestraat 93 Venray Fietsster aangereden In de nacht van vrijdag op zater dag werd, omstreeks 00.30 uur, bij het station in Oostrum een 16-jarig meisje door een nog onbekend gebleven automobilist aangereden. Het meisje kwam ten val maar liep gelukkig geen noemenswaardige verwondingen op. Haar fiets werd wel zwaar beschadigd. De veroorza ker reed zonder dat zijn of haar identiteit kon worden vastgesteld door. De politie hoopt dat eventuele getuigen zich melden. Auto ingedeukt Gezien de schade aan de op de parkeerplaats aan de Raadhuisstraat geparkeerde personenauto van een 39-jarige inwoner van Blitterswijck, moet de veroorzaker daarvan dat hebben bemerkt. Hij of zij is deson danks doorgereden zonder dat zijn of haar identiteit kon worden vast gesteld. In Laïidweert wordt meer en !r zichtbaar dat de gemeente de voorgenomen verkeersmaat- jelen aan het effectueren is. impels verschijnen, fietsers ijgen voorrang en andere al;.;1 V;;.v f'hréen skfrifesari: |in het straatbeeld. Maatregelen jdie anderhalf jaar geleden al werden aangekondigd en begin dit jaar, dinsdag 29 maart j tij dens een openbare, dus voor Iedereen toegankelijke, bijeen komst werden gepresenteerd. Christ van den Munckhof Blijkbaarschrikken bewoners as wakker als er een wagen van egemeente de straat binnenrijdt n er werkzaamheden worden uit gevoerd waarvan men niet heie naal op de hoogte, is. Zo ook in de Vossenstaart waar de weg op enkele plekken is ver smald door het trottoir of groen- |«rk te verbreden. Paniek alom. (Bijna) niemand weet er iets van in de straat en de maatregelen zouden onvoldoende zijn. Meteen wordt de plaatselijke polilick ingeschakeld in de vorm van Joost v.d. Vorle. Deze onderneemt actie, het is miners bijna verkiezingstijd, en telteen brief'.op voor ecu haodic- ieningenactie, We zeiden het al, bijna niemand wist er iels van, behalve die enke die dinsdag 29 maan naar de moeite heeft getrotseerd mi naar de gemeentelijke infor- natie-avond te gaan. Daar. in het igen wijkcentrum, werden alle oorstelien gepresenteerd, edercen had er kennis van kun- leiï nemen, iedereen had er zijn of laar kanttekeningen bij kunnen zctien. Tijdens de handtekeningenactie wordt dus ook bij die enkeling angebeld, die vervolgens aan-, eeft de brief niet tc onderteke- en. Er staan immers leugens in. te bewoner was precies op de loogte van wat er ging gebeuren. Opnieuw paniek en niet veel ater wordt genoemde politici veer in de straat gesignaleerd. De lief wordt aangepast en de actie mi voort, v PP. In de brief wordt de gemeente sebrek aan deskundigheid verwe- enom de plannen goed uit te wer- tfn. Genoemd raadslid zou dat Wc verweten kunnen worden, tok hij had nl. op de hoogte kun- ien zijn van de maatregelen. Ook "j had kunnen weten welke maat regelen de gemeente eventueel wil lemen (verder versmallen van de 'eg) indien blijkt dat ze niet ifdoende werken. Maar dat raads- id heeft, net als veel bewoners 'an de Vossenstaart, verzuimd '°°raf kennis te nemen van de tonnen, zodat deze actie niet als nosterd na de maaltijd had hoe ven komen.' ff vj Poging diefstal fontein Een Venraynaar deed aangifte dat 11 zijn tuin aan de Molenhofweg epoogd was de daar geplaatste fon- hn weg te halen. Kennelijk is de ■toer in zijn werk gestoord en bleef I® schade beperkt. Poging inbraak auto Een 51 -jarige Venrayse deed aan- l,le dat het linker portier van haar ulo, die geparkeerd stond bij haar 'oning aan de Kattestaart, gefor- ?er(i was. De dader is kennelijk in 'ju werk gestoord want uit de auto terd niets ontvreemd. Bewoners van de Vossestaart hebben in een schrijven aan de gemeente laten weten dat de snel- heidsremmende maatregelen die de gemeente in hun straat heeft genomen, onvoldoende zijn. De brief is ondertekend door 30 buurtbewoners maar blijkt te zijn opgesteld door Joost v.d. Vorle van de gelijknamige gemeente raadfractie. De bewoners geven aan dat de aangebrachte maatregelen in hun straat te weinig effect zouden heb ben. Op enkele plaatsen is het trot toir of groenperk breder gemaakt om de weg te versmallen. Er komt volgens de bewoners te weinig ver keer door de straat zodat auto's toch Venray - Hofstraat 14, tel. 0478-513290 •J Wijchen - Spoorstraat 40, tel. 024-6423185 Tijdens de maand oktober geven wij op al onze verlichting om plaats te maken voor onze nieuwe collectie EINDELOOS COMBINEREN VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. nog in volle vaart door kunnen rij den. "Gezien de situering en de con structie van de aangebrachte snel heidsremmers hebben deze aangebrachte voorzieningen geen enkel effect op het terugdringen van te hoge snelheden." zo valt te lezen. De bewoners wijzen op de aanwe zigheid van een speelveldje in de straat waardoor zij niet accoord kunnen gaan met de maatregelen. De kritiek richting gemeente is bovendien niet te flauw. "Gebrek aan deskundigheid de plannen doel treffend uit te werken heeft ertoe geleid dat genomen maatregelen niet de bedoelde effecten tot gevolg hebben". De brief blijkt overigens een tweede versie te zijn. In de oor spronkelijk opgezette brief werd de gemeente verweten de bewoners niet te hebben ingelicht. Toen men echter bij een van de weinigen, die in maart van dit jaar naar de voor lichtingsavond van de gemeente over dit onderwerp was geweest, belandde, heeft men de brief aange past. Het college van B W van Venray heeft alsnog aan het bedrijf SOB Dienstverlening in Oud Beijerland vergunning ver leend voor de reiniging van GFT- containers op de diverse ophaal dagen. SOB werkt daarbij samen met het bedrijf LCCS in Heino dat met name de klantenwerving doet. De reiniging vindt plaats aan het huis van de opdrachtgever. Medewerkers van het bedrijf moe ten zich kunnen legitimeren. De ver gunning geldt vooralsnog voor de duur van een jaar. @all-mag- inspr: Vertegenwoordigers van LCCS kregen medio augustus een bekeuring omdat zij zonder vergun ning hun diensten aanboden. Volgens woordvoerder Lok van het bedrijf bleek dit op een misverstand te berusten. Lok zei dat LCCS van de gemeente te horen had gekregen dat een vergunning niet nodig was. Klachten over de vermeende agres sieve verkoopmethoden van de medewerkers deed Lok toen af als inherent aan de manier van werven. Door een technisch foutje was de tekening van vorige week niet compleet Plan Brabander De gemeente Venray wil graag al volgend jaar beginnen met de bouw van de eerste woningen in het ambitieuze uitbreidingsplan Brabander. De woningen verrij zen in een halve maan-vormig gedeelte van het plan langs de Overloonseweg dat De Enclave is gedoopt. (door Bert Albers) Dat bleek vorige week donderdag tijdens de informatie-avond voor betrokkenen in de burgerzaal van het gemeentehuis. Behalve uit De Enclave bestaat fase I van plan Brabander uit drie andere gedeelten, elk met een andere woonsfeer: *De Kop. een gebied met hoog bouw van vier tot zes verdiepingen, dicht op elkaar, tegenover de Hoge Beek. Ruim twintig jaar geleden, niet lang na het gereedkomen van Brukske, werd al gesproken over de Brabander als nieuwe uitbrei dingswijk van Venray. Het liep allemaal anders, ondermeer door de economische recessie van eind jaren zeventig en begin jaren tachtig. Al die tijd lag de Brabander er bij als een wat onduidelijk gebied, waar de bewoners de ruimte hadden. Onduidelijk bleef het ook voor de woi- ningbezitters, omdat de gemeente haar plannen voor de Brabander niet kon of wilde onthullen. Inmiddels is die duidelijkheid er wel. In het gebied is lang niet iedereen er blij mee, bleek tijdens een informa tie-avond, vorige week in het gemeentehuis. Voor de eerste fase van plan Brabander wordt de procedure opgestart voor een nieuw bestemmingsplan. De exacte verkaveling moet ook nog gemaakt worden, voordat de gemeente schaal grond kan gaan aankopen. Voorzover er nog wat te kopen valt. Alleen de bewoners van de toekomsti ge Enclave (zie ook het artikel elders op deze pagina) kunnen binnen één tot twee maanden op een brief van de gemeente rekenen. Uitgangspunt bij de verwerving is aankoop op basis van onderhandelingen. Grondeigenaren die nog niet eerder verkocht hebben, zijn sinds een paar weken verplicht bij verkoop de gemeente de eerste kans te geven. Ais geen overeenstemming bereikt wordt, gaat de gemeente over tor onteigening. "Ook dan krijgt de eigenaar volledige schadeloosstelling", benadrukte Piet Lucassen, direc teur Stedelijke Ontwikkeling bij de gemeente Venray. AAN DE KANT GEZET Een aantal van de naar schatting 150 tot 200 belanghebbenden die de informatie-avond bezochten, was sceptisch over de plannen van de gemeente. Vooral de lange voorgeschiedenis van plan Brabander en de daarmee gepaarde gaande onzekerheid heeft bij een aantal bewoners van hét gebied het wantrouwen gevoed. "De belangen van de mensen in het gebied zijn gewoon aan de kant gezet", klaagde één van hen. De verhalen over speculanten en project-ontwikkelaars die de afgelopen tijd hun slag geslagen hebben, zijn niet van de lucht. Wel 60 gulden is er betaald voor een vierkante meter landbouwgrond, als je de geruchten mag geloven. Aan de andere kant de klachten over de weinig slagvaardige gemeente. "Ronduit triest", noemt een inwoner van de Bróekweg de gang van zaken. Hij zegt zeven jaar in onzekerheid te hebben gezeten over z' n woning: wel verbouwen, niet verbouwen. "Vier maanden geleden heb ik de gemeente m'n huis nog aangeboden. Ze wilden het nieL Toen heb ik uiteindelijk toch vergunning aangevraagd en nou dit. Legale criminaliteit is het", zegt hij. Ambtenaar Lucassen bestrijdt niet dat bewoners lange jaren in onzeker heid hebben verkeerd. Plan Brabander dateert immers al van de jaren zeventig en verdween gedurende lange tijd in de ijskast. De kern van het probleem is voor hem duidelijk: de verschillende belangen van individuele burgers en het algemene belang dat de gemeente vertegenwoordigt. De gemeente moet immers zorgen voor voldoende woningen voor haar bur gers. Een agrariër die met z'n bedrijf in de tweede fase van het plan zit, vraagt de gemeente wat hij moet doen. Investeren in milieuvriendelijke stallen en uitbreiden of proberen de zaak van 4c hand te:doen. Dat moet elke onder nemer voor zichzelf uitmaken, luidt het antwoord van Lucassen. "Maar als u in het gebied zit waar de gemeente over tien tot vijftien jaar woningen wil gaan bouwen, kuntu gerust eens komen praten". Colleges van burgemeester en wethouders en de fraktievoorzit- ters van de politieke partijen in de regio zijn verdeeld over de vraag of coffeeshops al dan niet gelegali seerd moeten worden. Dat bleek na afloop van een vori ge week gehouden bijeenkomst in het Venrayse gemeentehuis. De col leges en politici discussieerden over het opstarten van een regionaal drugsbeleid. Dat gebeurde aan de hand van de stelling "Beter een cof feeshop in de hand dan tien onge controleerde verkooppunten in de lucht". Een groot deel van de aanwezigen kon zich wel vinden in deze stelling maar de wijze waarop dit gereali seerd wordt en de bestuurlijke en strafrechtelijke handhaving zijn wel belangrijke hangijzers als het gaat om omzetten in beleid. Toch pleitte een kleiner deel van de aanwezigen voor de zg. nuloptie, dus een strakke handhaving en de aanpak van de illegaliteit. Wel is er een breed draagvlak voor wat betreft hel. onder voor waarden. gedogen van gebruik. Daarbij moet wel de voorlichting naar ouders en leraren een belangrij ke rol krijgen om de vrees voor het onbekende weg te nemen. Dergelijk gedoogbeleid zou dan ingepast moeten worden in het jeugd- en jon gerenbeleid. Het driehoeksoverleg, waarbinnen politie, justitie en gemeenten geza menlijk praten over het politiebe leid, zal in november met een uitge werkt plan richting gemeenten komen. Auto gestolen Terwijl een 49-jarige inwoner van Hegelsom woensdag van 19.30 tot 20.30 uur een bezoek bracht aan het ziekenhuis werd de op de parkeer plaats geparkeerde rode Toyota Carina gestolen. De auto heeft een waarde van ƒ30.000,-. In de auto zaten naast het kentekenbewijs ook het rijbewijs en paspoort van de eigenaar. *Het Villabos. gelegen in de strook achter de bestaande wonin gen aan de Beekweg. Daar staan vrijstaande woningen geprojecteerd, op grote kavels temidden van het groen, in een bosachtige omgeving. *De Binnenwijk beslaat het grote middendeel van Brabander I. Daar komen de standaard-eensgezinswo- ningen, vergelijkbaar met die in Antoniusveld. GEEN WINKELS Fase 1 loopt vanaf de Overloonseweg en Noordsingel/Beekweg ongeveer tot aan de Buitenweg en wordt tussen nu en een jaar of tien volgebouwd. Pas daarna volgt de afronding van het plan, dat pas eindigt in het Loobeekdal. In totaal biedt Brabander plaats aan zo'n 3000 woningen. De wijk krijgt -op ter- mijn- waarschijnlijk een school en een buurtcentrum. De school wordt dusdanig vormgegeven dat het gebouw ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden. Op die manier wordt leegstand en kapitaalvernie- ting voorkomen. Er komt ook een gezondheidscentrum voor de eerste Iijns gezondheidszorg, maar nadruk kelijk geen winkelcentrum. Gezien de ervaringen met bestaande wijk winkelcentra en de ligging van de wijk ten opzichte van het centrum, zo luidt de motivering. WATER In het plan krijgen landschap, natuur en milieu meer dan gemid delde aandacht. Duurzaam bouwen, zowel in ontwerp als uitvoering, een voorkeurspositie voor het langzame verkeer. Fietsers kunnen linea recta naar het centrum, autoverkeer kan slechts via een paar punten de wijk in en uit. Rode draad in het verhaal is water en de manier waarop daarmee in Brabander wordt omgegaan. De Loobeek en z'n beekdal hebben in het Streekplan van de Provincie voor Noord- en Midden-Limburg een bijzondere status gekregen. Daarmee dient in de tweede fase degelijk rekening te worden gehou den. Maar ook in fase I speelt de Loobeek indirect een grote rol. Het is belangrijk dat het regenwater zo lang mogelijk in het gebied blijft en via een natuurlijke weg uiteindelijk in de Loobeek terecht komt. Brabander krijgt in vergelijking met andere wijken minder verharding en meer alternatieve manieren van wateropvang en afvoer. Bijvoorbeeld kiezelbakken. Daarmee wordt verdere verdroging van het landschap voorkomen. Politieman met bajonet bedreigd Zaterdagmiddag rond 16.00 uur kreeg een brigadier van de basiseen heid Venray opdracht om naar een melding van muziekoverlast te gaan bij een flat aan de Tedderstraat. Toen de brigadier met hulp van anderen in het gebouw was geko men werd er aanvankelijk, na het aanbellen niet opengedaan. Toen de 23-jarige inwoner na verloop van tijd de deur toch open maakte en hem werd verzocht de muziek zach ter te zetten haalde deze een bajonet te voorschijn. De politieman voelde zich zo bedreigd dat hij zijn dienst- wapen trok. Inmiddels was assisten tie gearriveerd en na veel praten gaf de man de bajonet af. Hij werd aangehouden wat met verbaal verzet gepaard ging. De man werd op het politiebureau inge sloten en later voorgeleid aan de Officier van Justitie. Proces-verbaal inzake bedreiging met geweld door middel van een steekwapen werd opgenomen. Takken op de weg De dienst Buitenbeheer moest dinsdagmiddag in actie komen om twee zware takken van bomen langs de Maasheseweg te verwijderen. Die leverden gevaar op voor het verkeer.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5