PEEL EN MAAS Driemaal Deters bij gouden Peelklank Muziektoemooi Venrayse [muziekkorpsen op zondag 5 oktober! Eenderde van brugklassers ziet onvoldoende ,rs Promotieprijs voor Verhoeven v Dag van de Ouderen Oude kleding inzameling REINIGING VAN: Omroep Venray Ysselsteynse fanfare viert 50-jarig bestaan Een zeldzaam jubileum dat .amende twee weekenden gevierd pat worden bij Fanfare De eelklank uit Ysselsteyn. Met echt mag dit jaar gesproken wor den van een 'gouden Peelklank'. In Ysselsteyn viert niet alleen de fanfare haar gouden jubileum, naar vieren tevens de drie gebroeders Deters (Jean, Piet en beo) het feit dat zij 50 jaar lid yn van Fanfare De Peelklank. De oprichting van de fanfare in iet jonge Peeldorp Ysselsteyn vond llaats na een gesprek tussen de jaatselijke kapper Wim Janssen en larrie Jenniskens, een oud-muzi- ant uit Leunen. Na het gesprek in je barbiersstoel werd het op haren n snaren gezet om ook in 'sselsteyn te komen tot de oprich- mg van een muziekvereniging, tot genoemde Jenniskens werden iog enkele andere oud-muzikanten n Ysselsteyn benaderd en samen naakten zij plannen om te komen ot de oprichting van een Vsselsteyn.se fanfare. Eén van die oud-muzikanten was |e vader van de gebroeders Delers, let mag voor die tijd dan ook niet lerwonderlijk genoemd worden dat lader Deters zijn drie zoons meteen naar ongevraagd aanmeldde. Theo vas misschien nog wel wat klein, naar dat mocht geen bezwaar zijn. jaast de drie gebroeders Deters eldden zich nog een respectabel mtal van 60 aspirant-muzikanten Het eerste jaar hielden zij zich E met het zich eigen maken van •t Fezer. van het notenschrift. Er irden ook 25 instrumenten isteld. Het duurde echter een jaar lorhet laatste instrument geleverd tos. Het was dus letterlijk dringen eblazen om op een instrument te logen spelen. In die tijd was dat :hter geen probleem en deelde men ebroederlijk met zijn tweeën een istrument en oefende om beurten, jiddels een huis-aan-huis actie torden kort na de oorlog toch de modigde gelden 5.000,-) bijeen kregen. VRACHTWAGEN IOnder leiding van meester Evers In later onder leiding van de heer Donkersde eerste dirigent, werden ie eerste schreden op het muzikale Jsselsteynse pad gezet. Optredens Indie tijd hadden zo hun eigen char me in onze hedendaagse ogen. De Instrumenten werden op de bodem Ivan een vrachtwagen van transport- ledrijf Linders gelegd of men ging jewoon met de fiets met de instru- penten op de rug. Wanneer dit laat- lehet geval was, werden ruim voor de plek van optreden de rijwielen in de sloot geparkeerd. Verschil moest er echter zijn, want toen men voor de eerste keer op concours ging in Horst, liet het bestuur zich met een taxi vervoeren. Desondanks arri veerde het bestuur te laat op het concours om de muzikale prestaties van hun pupillen volledig te kunnen volgen. MUZIKALE FAMILIE Is het tegenwoordig wel eens moeilijk voldoende jeugd bij de muziekverenigingen te krijgen, vroeger was dit geen probleem. Een avondje repetitie was één van de weinige mogelijkheden om eens van huis te komen. In een gesprek met de muzikale broers worden nog tal van anekdotes uit de geschiedenis van de fanfare opgehaald. Begonnen op diverse instrumenten zijn zij inmiddels alle drie bij de tuba aan geland. Behalve lid van de fanfare zijn de drie broers ook lid geweest ban de Ysselsteynse blaaskapel, thans de Smeleblaozers waarvan Theo na 44 jaar nog steeds lid is. Het is ook Theo die op diverse solis- tenconeoursen gedurende een 25-tal jaren diverse successen behaald heeft waaronder diverse eerste prij zen. Dat de familie Deters een echte muzikale familie is in het Ysselsteynse, komt tot uiting in de ledenlijst van fanfare De Peelklank waar de naam Deters vele malen voorkomt en kwam. Zo was Piet - I Op zondag 5 oktober organiseert de-Federatie-van Muziekgezelschappen 'inde gemeente Venray het jaarlijkse muziektoemooi waaraan alle aange laten verenigingen .deelnemen. t>e organisatie is tik jaar Hi handen vamde f iifiiarr/druiiitianti De Peelklank SelYsseïsinyii. I Met:.tussendoor nog. een muzikale -miidgfmg van MMS-K St. .Petrus panden uit Venray door Ysselsteyn, zal vanaf ongeveer 11.00 lot 21.00 uur, joudens een pauze van 15.00 tot 16.30 uur, een non/stop muziekpro- ii'rta ie horen zijn in de Feestzaal aan de Ysscisieynseweg tegenover ipark) te Ysselsteyn, waar de muziekkoipsen van de gemeente Venray beste kunnen zullen laten horen, zowel blaasmuziek- ais slagwerk-uit- 'oeringen. De (corpsen trachten muziek ten gehore te brengen die bij een groot wbliek aangenaam in de oren zal klinken. Eén van de uit te voeren werken al worden beoordeeld door het jurylid Jos Stoffels uit Thom. Aangezien er log enkele muziekkorpsen in oktober/november zullen deelnemen aan een londsconcours van de Muziekbond zal van deze de beide dan uit te voeren verken door het jurylid worden beoordeeld. PERCUSSION-CONCERT Voor velen is het optreden van de diverse drumbands nog onbekend. Dat ordt veelal nog gezien als wat trommeigeweid dat wordt.gehoord als deze drumbands in een optocht met hun muziekkorps meelopen. vor optreden tegenwoor- »g dan ook een percusston-concert en ook op dit gemeentetoernooi kunt u (ervan kennis nemen. Zeker een bezoek ten volle waard. Het jaarlijkse gemeentetoernooi wordr door de bij de Muziekfederatie in egemeente Venray aangesloten muziekkoipsen aangeboden ais dank voor 'steun van de bevolking. Daarom is op dit toemoofdan ook gratis entree. PROGRAMMA PO uur: Muzikale rondgang door Ysselsteyn door MMSK St. Petrus landen vanaf de kerk naiu de muziekhui aan de Ysselsteynsevveg. 1.00 uur: Opening gemeentetoernooi door de voorzitter van de luziekfederatie. mevr. H. Poefs-Peters. 115 uur: Harmonie St. Catharina. Leunen, Veulen. Heide olv Eric Roefs ifd. uitmuntendheid). 1.55 uur: Drumband St. Catharina. Leunen. Veulen, Heide olv Jan w-sten de divisie/A-B). 2.20 uur: Drumband Koninklijke Harmonie Euterpe olv Peter Bergmans divisie/A-B) 2.55 uur: Jeugdorkest Koninklijke Harmonie Euterpe, Venray olv Leon looren, 1215 uur: Koninklijke Harmonie Euterpe, Venray olv Stijn Rutten (ere- fdeling). 3.55 uur; Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum olv Piet Poels (afd. uit muntendheid). 4-30 uur: Tamboerkorps Sub Matris Tutela, Oostrum olv Piet Poels (le jViste/A-B). 4.55 uur: Uitslag eerste gedeelte Gemeentetoernooi. 6-3Q uur: Fanfare Dorpsklank, Castenrav olv René Lebens (afd. uilmuh- -ndheid). PO uur: Muziekvereniging Ons Genoegen, Oirlo olv Gert Jan Rongen «d. uitmuntendheid). '10 uur: Drumband muziekvereniging Ons Genoegen. Oirlo olv Henk lartens Ie divisie/A-B). ^•20 uur: Drumband Kerk. Fanfare St. Oda, Merselo olv Wil van Horck emdivisie/A-B). j» 10 uur: Kerk. Fanfare St. Oda, Merselo olv Piet Joris (afd. superieur). 50 uur: Fanfare De Peelklank, Ysselsteyn olv Jo Laumen (ere-afdeling). PO uur: Uitslagen tweede gedeelte van dit gemeentetoernooi en afslui- "o toernooi door de voorzitter van de muziekfederatie, mevr. Poels- Peters. --J de oudste van de drie - gedurende 23 jaar onderdirigent van De Peelklank. Ook het kinderkoor van Ysselsteyn maakt al 30 jaar gebruik van de muzikale talenten van Piet middels het begeleiden van het kin derkoor op het orgel. Daarnaast heeft Piet zijn oude liefde, de trek- harmonica weer opgenomen en maakt hiermee deel uit van het orkest 'de Piëlbrothers'. Bij de leerlingen-opleiding is de familie Deters ook van begin af aan betrokken. Veel muzikanten zetten hun eerste schreden op het muzikale pad in de keuken van huize Deters onder leiding van vader Deters. Gevraagd naar het hoogtepunt van hun muzikale loopbaan verwijzen de drie broers unaniem naar het behalen van het landskampioen schap in de afdeling uitmuntend in Doetinchem in 1992 onder leiding van Geert Jacobs. Sinds die tijd komt de fanfare dan ook voortaan uit in de ere-afdeling. HELFT VROUWEN Mede dankzij de opleiding van leerlingmuzikanten aan de muziek school heeft men dit hoge niveau kunnen behalen. De uit te voeren werken zijn in de loop der tijd vol gens de muzikale broers enorm ver anderd en ingewikkelder geworden. De muziek is heel anders dan vroe ger wat natuurlijk mede door het uitkomen in hoger klasses veroor zaakt wordt. De bezetting is ook hard veran derd in de loop der tijden. In het begin mochten geen dames toegela ten worden tot de fanfare. Thans bestaat de fanfare voor bijna de helft uit dames die hun partijtje behoor lijk meeblazen. Aan ophouden met muziek maken denken de drie broers nog niet. Hun grootste wens is dan ook goede mooie muziek te blijven maken die de mensen aanspreekt. Het behalen van een kampioenschap of een hoge prijs op een concours is voor de drie broers niet het belangrijkste. Plezier in het samen maken van muziek en de gezelligheid na de repetities is voor de dire broers ook na 50 jaar nog steeds de belangrijkste drijfveer om door te gaan. Met veel plezier kijken zij dan ook uit naar de viering van het 50- jarig bestaan fan de fanfare en met name naar het Promsconcert, wat de jubilerende fanfare samen met het Jongerenkoor Enjoy Together, zang koor Vivace, diverse solisten en de formatie Happy Haert Attack uit Ysselsteyn op zaterdag 11 oktober gaat brengen. De fanfare heeft in de afgelopen 50 jaar tal van festiviteiten in het Peeldorp opgeluisterd. Thans is zij zelf samen met de drie broers toe aan een daverende viering van hun gouden jubileum. Een feest waarbij Ysselsteyn de fanfare en de jubile rende broers ook eens een keer in het zonnetje kan zetten. PROGRAMMA Dit feest wordt gehouden in de periode van 3 tot 12 oktober in de tot feesthal omgebouwde loods van de familie Jenniskens aan de Ysselsteynseweg 79. Het programma van de festivitei ten ziet er als volgt uit: Vrijdag 3 oktober: Avond van de Lach. Een gevarieerd programma met tal van artiesten. Zaterdag 4 oktober: 's middags een middag voor de jeugd. 's Avonds Kapellenshow met de bekende Blauwhuuster Dakkapel uit Blauwhuus Friesland, bekend van diverse optredens in het Thialf Ijsstadion en hun optreden tijdens de Elfstedentocht. Naast deze kapel treedt op joekskapel Ieder vur Zich uit Meterik, ook geen onbekende in onze contreien, Zondag 5 oktober: Gemeentelijk muziektoemooi, waaraan alle muziekverenigingen uit de gemeen te Venray deelnemen. Zaterdag 11 oktober: Night of Pop en Classics. Het grote muziekspek takel in het kader van het 50-jarig bestaan van tal van bekende popu laire muziekstukken, uitgevoerd in samenwerking van bijna iedereen in Ysselsteyn die wat met muziek te maken heeft in een schitterend decor met prachtige belichting. Zondag 12 oktober: Receptie van de jubilerende muziekvereniging en de gebroeders Deters. Behalve de jubilerende vereniging zal joekska pel D'n Diek uit Buggenum zich deze middag muzikaal presenteren. MvaëVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur De info-markt die op woensdag 8 oktober ter gelegenheid van de Dag van de Ouderen in de schouwburg te Venray gehouden wordt biedt een grote variatie aan informatie. Ouderen en andere geïnteresseer den kunnen zich van 10.00 tot 16.00 uur laten informeren door leeftijds genoten en de diverse instellingen zoals we die in Venray kennen. Genoemd kunnen worden bij voorbeeld het Groene Kruis, de Thuiszorg. Woningstichting Noord Limburg en de Stichting Synthese met haar gehele dienstenpakket. Ouderen zelf presenteren zich met informatie over hun verschillende organisaties en groeperingen zoals onder andere Seniorservice, de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) en de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). Ook het Veiligheidsonderzoek te Oirlo en het OVOG-project te Veltum hebben met de vrijwilligers organisaties zoals bijvoorbeeld de Algemene Hulpdienst en de Werkgroep Terminale Zorg Venray een plaats op de Info-markt. De Info-markt is bedoeld om meer mensen dan de ouderen zelf te informeren, om mee te kunnen pra ten over wat ouderen denken over hun rol in de Venrayse samenleving. Op welke hulp en ondersteuning zij kunnen rekenen bij het behouden van eigen sociaal en lichamelijk welzijn. Voor ouderen cn gehandicapten is er gelegenheid tot (gratis) parkeren op het Schouwburgplein. De info-markt wordt georgani seerd door de Centrale van Ouderenverenigingen Venray. Voor meer informatie: dhr. A. Hoogeveen, tel. 583592 Grotestraat 93 Venray Vanuit Maasdonk verleent de Stichting Reik Elkaar De Hand kleinschalige hulp aan Albanië, Slowakije, Roemenië en de Oekraine. Momenteel is hun aan dacht gericht op een project in de Baltische staat Litouwen. In dit voormalig stukje Rusland ontbreekt het de mensen aan (voor ons) normale behoeften. Om die reden wordt in Silale het plaatselijke ziekenhuis waarin patiënten voor heen verkeerden in mensonterende omstandigheden, compleet ver bouwd en opnieuw ingericht. Daar is een dringende behoefte aan lakens en dekens! Kleding en kinderkleding kunnen goed gebruikt worden in het lokale kindertehuis en de psychiatrische inrichting. Op dinsdag 14 oktober vindt u de Stichting Reik Elkaar De Hand van 10.00 tot 12.00 uur op het kerkplein van de Christus Koning parochie (Kennedyplein) te Venray. Ook is een collectebus aanwezig voor een eventuele bijdrage in de vervoers kosten. We hopen dat veel mensen aan deze oproep gehoor zullen geven. Draagbare telefoon gestolen Woensdagavond werd uit de jas van een 26-jarige Venraynaar zijn draagbare telefoon gestolen. De jas hing aan de kapstok van een horeca gelegenheid aan de Langstraat. Snel Betrouwbaar KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 DONDERDAG 2 OKTOBER 1997 - NR. 40 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Visueel onderzoek bij Venrayse jeugd Op donderdag 25 september orga niseerde het Venrayse Raayland College een verkeersdag. Een onderdeel van deze verkeersdag was een bezoek aan de Venrayse Vakopticiens, die geheel belange loos hun professionele refractieap- paratuur en kennis de gehele don derdagmorgen ter beschikking stelden. De gediplomeerde opticiens bepaalden door middel van een objectieve refractie het gezichtsver mogen van de Venrayse jeugd en bij twijfelgevallen werd tevens de visus bepaald. Landelijk gezien blijk dat in Nederland 750.000 mensen over straat gaan met een onvoldoende gezichtsscherpte (bron stichting beter zien Hoewel men de ogen als een van de belangrijkste zintuigen beschouwd, besteedt men er toch heel weinig aandacht aan. Uiteraard geldt dit niet alleen in het verkeer maar zeker oók op 'school Waar het visuele vermogen zeer belangrijk is. De Venrayse Vakopticiens waren dan ook prettig verrast met het ini tiatief van het Raayland College. Uit de gegevens verzameld door de opticiens Van Dijck, Mijling, Van Meurs en Verhoeven blijkt dat de ogen van de Venrayse jeugd onge veer gelijk lopen met de landelijke cijfers. Van de jeugd zag ongeveer 71% redelijk tot voldoende, maar toch nog 29% van de 344 gescreende leerlingen had een twijfelachtig tot voldoende gezichtsvermogen. Deze leerlingen kregen dan ook het advies hun ogen op een later tijdstip uitgebreid te laten controleren. Van de 29% zag 65% matig en 35% had een gezichtsvermogen wat als slecht mag worden betiteld. Er was zelfs 2.5% van de in totaal 344 leerlingen die niet meer als 50% gezichtsver mogen hadden. Hieruit blijkt eens te meer het belang van een regelmatige oogcontrole. Opvallend was ook dat er een aan tal brildragende kinderen bij waren die zonder bril binnen kwamen voor de controle. Zij vonden dat ze zon der bril best goed konden zien. Er was hier geen onderscheid lussen jongens en meisjes. Een meisje liep zonder bril rond met een gezichts vermogen van 20%. En ook bij de jongens kon een vergelijkbaar geval worden geregistreerd. Als de jeugd representatief is voor geheel Venray zouden er ongeveer 10.000 mensen in Venray rond lopen met visuele problemen en een kleine 2000 mensen die ronduit slecht zien. Vandaar dat de Venrayse Vakopticiens elders in dit blad een sneltest hebben afgedrukt waarmee iedereen zalf het gezichtsvermogen kan testen. Heeft u twijfels over de uitslag k,un,t u altijd een van de Vakopticiens om advies vragen. Vorige week woensdag, 24 sep tember, is tijdens de jaardag van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in de 'Flint' in Amersfoort aan de Verhoeven Bouwgroep de 'Promotieprijs Leerlingbouwplaatsen '92' uitge reikt. Deze prijs wordt jaarlijks uitge reikt aan een instantie of bedrijf dat zich verdienstelijk gemaakt heeft op het gebied van het opleiden van leerlingen. Dit kan een gemeente, woningcorporatie, of een bouwbe drijf zijn. Namens het bedrijf nam leermeester Jan Logtens een zilve ren schaal int ontvangst. In zijn dankwoord wees algemeen directeur Jan Worst onder meer op het algemeen belang van de in de bouwnijverheid werkzame onderne mingen om leerlingen tot vaklui op te leiden teneinde ook voor de toe komst de vakkennis te waarborgen voor bedrijfstak en samenleving. I Programma's maandag t/m vrijdag: I4.00u: Muziek 15.00: Niks Schokkends met Fokkens 16.00: Prime Time 17.00: Lokaal Centraal 18.00: Specials of muziek 19.00: Venrodse Hutspot (maan dag) 19.00: Hitjungle (dinsdag) 19.00: Verzoekplaten (woensdag) 19.00: 'n Wandeling dur.,.. (don derdag) 19.00: Rock 'n' Roll All Flavours (vrijdag) 20.00: Peelgrass (maandag) 20.00: Time Switch (dinsdag) 20.00: vervolg verzoekplaten (woensdag) 20.00: Gaer Gedaon (donderdag) 21.00: Waar Zijn De Trou badou rsdonderdag 'n Wandeling dur 't Rooise Land A.s. donderdag brengt '"n Wandeling..." voor de laatste keer een bezoek aan Museum De Feelstreek in Ysselsteyn. Liesbeth kijkt samen met Jan Houben naar onder meer de spullen uit vroegere melkfabriek zoals een soort stem pels voor melkflescapsules. Daarna nemen ze een kijkje in de werk plaats. Alles wat in hel museum bin nenkomt wordt daar nagekeken en opgeknapt. Donderdag is men bezig met een grote blaasbalg uit een smidse. Als u een bezoek wilt brengen aan het museum dan kan dat op afspraak. Het telefoonnummer van Jan Houben is 541765. De Groencursus van het IVN brengt ons donderdag naar Castenray. De Castenrayse Vennen was tol voor kort voor diegenen die zich niet goed wisten te orienteren moeilijk om door te wandelen. In juni is de door Staatsbosbeheer uit gezette wandelroute geopend en is het gebied toegankelijker geworden. Een prachtig stukje natuurgebied waar u in de zomer Hink door de muggen geplaagd wordt. De pro grammamakers hadden zich echter goed gewapend en Nic Min en Joof Teeuwen vertellen u over het gebied. (donderdag 19.00 uur. herhaling maandag 18.00 uur) Waar Zijn De Troubadours Gebleven Wie kent hem niet. Ad Haans. Bij menig Venrayse activiteit zorgt hij voor de muzikale noot. Donderdagavond is hij de gast in "Waar zijn....". Wilt u graag een vraag stellen aan Ad Haans? Dat kan! Bel tijdens het programma met Omroep Venray: 512362. Verhoeven Bouwgroep krijgt de prijs omdat het zich al jarenlang sterk maakt voor het opleiden van leerlingen in het algemeen en hel realiseren van leerlingbouwplaatsen in het bijzonder. Het bedrijf beschikt over een aan tal enthousiaste leermeesters die de jeugd de kneepjes van het timmeren en metselen bijbrengt. De afgelopen jaren heeft het bedrijf 50 leerlingbouwplaatsen opgeleverd. Deze werden in de gehele regio gerealiseerd, waaron der ook een aantal in Venray. In Venray zijn o.a. door leerlingen het appartementencomplex aan de Kruitweg/Merseloseweg (langs de Rabobank), de woningen in het Joriskwartier en de Burggraaf en de bejaardenwoningen aan de Willemstraat/Maasheseweg (de allereerste leerlingbouwplaats uit 1979) gebouwd. Vorig jaar ontving het Venrayse bouwbedrijf ook al het ISO-NEN- EN-9001 certificaat voor haar eigen kwaliteitszorgsysteem en binnen kort hoopt het bedrijf het VCA certi ficaat te ontvangen. FASHIO! FROM f swrnm i Speciale afdeling rooide bruidegom A/lannenA/lode

Peel en Maas | 1997 | | pagina 13