Fiscaal in zicht De Egels Venne Autobedrijf Brauckmann richt zich op de toekomst Optieregelingen naast het salaris Jumpers '76 gaat vol vertrouwen het nieuwe basketbalseizoen in Gijs Gommans Toernooi afsluiting honk- en softbalseizoen y ttJ Uitzendkracht van het kwartaal De Tarot als weg naar zelfkennis Werken aan jezelf/ bewustzijns- ontwikkeling Geslaagde Bridge- kroegentocht igir, PEEL EN MAAS donderdag 25 september 1997 - Pagina 9 van bloedzuigers en chirurgijnen Van de 33 viswaters, die gemeen te Ven ray onder andere in de 18e eeuw verpachtte, was de Egels Venne een heel bijzonder water. En 0m maar meteen heel duidelijk te zijn. we hebben het hier niet over de naam van het stekelvarken. 'Egel' was in vroeger eeuwen de oude benaming voor 'bloedzuiger'. Wat hebben ze ons toch vroeger de stuipen op het lijf gejaagd niet de bloedzuigers. Pootje badend in de beek achter de paes aan het Brükske, de Spurkt of Maersele, altijd was er wel een grapjas die vol komen onverwacht de kreeg 'bloed zuigers!' losliet. Je wist niet hoe snel je dan de beek moest verlaten, ineen mum van tijd stond iedereen met trillende benen op de veilige idroge beekoever. Pas na een grondi- ige inspectie van de beekbodem kon, iets minder argeloos, het pootje baden hervat worden. Bloedzuigers 'kregen daarmee volkomen ten onrechte een slechte naam. Dat laat ste zal blijken uit het vervolg van dit verhaal. Waterbloedzuigers (Hirudo medi- cinalis) werden al door Egyptenaren en Romeinen voor therapeutische doeleinden gebruikt. Een bloedzui ger kan wel vijftien kubieke centi meter bloed opzuigen. Andere methoden om bloed aan het lichaam te onttrekken waren aderlaten en koppenzetten. De beet van een bloedzuiger voelt men niet, want in het speeksel van de bloedzuiger zit een pijnstillende stof. Een méér mensvriendelijk beestje is op de hele wereld niet te vinden! U denkt dat wij hier over sterk verouderde medische toepassingen schrijven. Dat is niet helemaal waar. Om verschillende redenen wordt nu weer, vooral in Amerika en Engeland, in ziekenhuizen gebruik gemaakt van bloedzuigers. In die landen zijn speciale bloedzuiger farms ingericht voor het kweken van bloedzuigers. In Nederland wordt slechts spaarzaam deze techniek toegepast. De bloedzuigers worden dan uit het buitenland geïmporteerd. De Egels Venne, toentertijd voor aan in de Leunse Steeg gelegen, is dus niet zo maar een naam. Dat is nou het aardige van veldnamenon- derzoek, een ogenschijnlijk gewone naam laat niet alleen de verandering van onze taal zien, maar kan ook een boeiend stukje geschiedenis vertellen. Hier, van een bepaald aspect van de gezondheidszorg in de middeleeuwen en nog veel vroeger. Het zou interessant zijn meer te weten van de verspreiding van de 'Egelnaam' en evenzeer of chirurgij nen in ons gebied gebruik maakten van bloedzuigers. De Egels Venne in Leunen is mogelijk ook een water geweest waar bloedzuigers werden gekweekt ten behoeve van chirurgij nen en bevolking. Zo zullen ook de adellijke bewoners van het kasteel in Geysteren hun profijt hebben gehad van de daar bekende Egels Cuyle. Uit het veldnamenonderzoek door: Gérard Lucassen. 1 Randstad Uitzendbureau helpt vele gemotiveerde mensen aan het werk. Hun inzet en interesse wordt door Randstad Uitzendbureau zeer 'jewaardeerd. Dit wil Randstad Jitzendbureau Venray nog eens exlra benadrukken op 3 oktober aan staande. Dan is het bij Randstad op de Poststraat 'Happy Hour Time'. Onder het genot van een hapje en een drankje wordt de Uitzendkracht van het kwartaal bekend gemaakt. Deze uitzendkracht heeft het afgelo- jpen kwartaal een opmerkelijke pres tatie geleverd en wordt daarom nog eens extra in de schijnwerpers gezet. De feestelijke bijeenkomst is op 3 oktober aanstaande van 16.00-17.00 uur. Iedereen die werkzaam is voor Randstad Uitzendbureau te Venray is van harte welkom. Randstad Venray Poststraat 10 101 BC Venray. De Tarot is een oude Westers occult, psychologisch en filosofisch systeem van 78 kaarten waarin wijs heden van eeuwen besloten liggen. In de juiste context geplaatst zeggen de kaarten heel direct iets over hoe al dan niet te handelen. Bij een juist gebruik ben je iedere keer verbaasd hoezeer zij de vingers op de juiste plek weet te leggen. Oefeningen, meditatie en visuali satie zullen helpen om de Tarot op de juiste wijze te leren hanteren en het pad naar zelfkennis in te slaan. De cursus wordt iedere maandag avond in Venray gegeven en start op 29 september a.s. Iedereen met belangstelling voor de Tarot kan inschrijven. Voor informatie en opgave: Gerda, tel. 0478-581216 of Frits, tel. 0478-511396. Bij autobedrijf Brauckmann aan de Henri Dunantstraat zijn onlangs een aantal zaken veran derd. Het autobedrijf is nu ook aangesloten bij de Vakgarage- organisatie en beschikt over een zeer moderne APK-keurstraat. Vader en zoon Brauckmann rich ten zich hiermee op de toekomst. Volgens Brauckmann sr. verdwijnen in het jaar 2002 de importeurs en zijn personenauto's als het ware op elke hoek te kopen. "Alleen grote garagebedrijven blijven dan over. Wij zijn duidelijk te klein en richten ons daarom voor de toekomst op onderhoud en reparatie.". Reden voor Brauckmann om zich aan te sluiten bij de Vakgarage. Deze organisatie betrekt kwalitatie ve onderdelen van diverse betrouw bare leveranciers. "Als straks auto's overal te koop zijn is service, onder houd en inruilauto's belangrijke onderwerpen. Wij richten ons zo in dat wij dat pakket, wat de verkopers na 2002 liever niet leveren, wel aan de klant kunnen aanbieden. Ook kunnen wij bijvoorbeeld de garantie die bij een auto hoort, op ons nemen". De keuze van Brauckmann voor deze toekomst is ook het gevolg dat de eisen die aan het dealerschap van een bepaald merk hangen, steeds hoger worden. Nieuw is de apk-keurstraat van Brauckmann. Auto's worden vol gens de modernste technieken gekeurd. "Aan de keuringen worden steeds strengere eisen gesteld. Met deze keurstraat moeten wij aan die eisen kunnen voldoen", zo stelt Brauckmann. Wat hem betreft is zijn bedrijf klaar voor de toekomst en is er een stap gezet die andere bedrij ven nog moeten doen. Een maandelijkse rubriek over fiscale actualiteiten. Het is de laatste tijd veelvul- lig in het nieuws geweest dat op-managers mega bedragen opstrijken uit fiscaal gunstige optieregelingen. Deze regelin- [en zijn zo gunstig gebleken, dat iet kabinet er met ingang van 998 een streep door gaat halen, lij deze een korte uitleg waarom iet kabinet het nodig vindt om maatregelen te treffen. Een (call)optie is het recht om jen aandeel te mogen kopen egen een vooraf vastgestelde injs, gedurende een bepaalde litoefenperiode. Uiteraard jebruik ik de optie als ik kan ptopen beneden de (markt)waar- <je van het aandeel. Enkele Nrijven hebben verhandelbare, Ibcursgenoteerde opties. De [waarde daarvan is bekend. Maar •'el bedrijven, of dochterbedrij- Ven, zijn niet beursgenoteerd. De optie heeft een verwachtings- vaarde. Als ik gratis een optie zou nijgen, wil ik die zeker hebben. Het jan immers zijn dat de koers boven io uitoefen prijs komt te liggen. De 'aarde van een optie hangt af van 'o uitoefenprijs, de uitoefenperiode rfnde verwachting ten aanzien van ■o waarde-ontwikkeling van de betreffende aandelen. A's een werkgever een werkne mer een optie geeft, is dat, voor de gaarde van de optie, loon in natura. je vraag is dan natuurlijk wat die baarde is als er geen beursnotering '?-0m al te veel discussie te voor- Wen, is voor de loonbelasting een [aarderingsnorm geformuleerd. De waarde van de optie wordt gesteld P 7,5% de waarde van het aan- eel indien de uitoefenprijs de waar- le van het aandeel op het moment fan verlenen van de optie is, de ^Piijd maximaal vijfjaar is en het andelen betreft in de werkgever Wofineen verbonden B.V./N.V. Een cijfervoorbeeld. De aandelen in een bedrijf zijn 100 waard. De optie wordt verleend voor vijfjaar. De werkgever draagt loonbelasting af over het bruto-voordeel van 7,50. Die loonbelasting (bij 60% is dat 4,50) voldoet uiteraard de werknemer, het wordt ingehouden van zijn salaris. Als een jaar later het aandeel 200 waard is, oefent de werknemer zijn optie uit en koopt een aandeel ter waarde van 200, voor 100. Zijn voordeel van 100 blijft onbelast. Voldoet hij eerder 4,50 dan is zijn tarief dus effectief 4,5% in plaats van 60%. Het spreekt voor zich dat bij hoge tarieven en snel stijgende koersen dit zeer aantrekkelijk kan zijn. Stijgt de koers gedurende vijf jaren niet dan kan de 4,50 wel een dure investering blijken te zijn. Nu de bedrijven zeer goed draaien, was bovenstaande de weg om werkne mers fiscaal gunstig te belonen. De aantrekkelijke optieregeling staat in beginsel open voor alle werknemers. In de praktijk is gebleken dat bedrijven ze vrijwel uitsluitend aan topmana gers toekennen. ^fDeze grootverdieners strijken T daardoor naast hun salaris nog eens forse, nagenoeg belasting vrije bedragen op. Dat vond het kabinet, met voor op Minister President Kok, niet acceptabel. Met ingang van 1998 zal de optieregeling daar om worden gewijzigd. In de eerste plaats vervalt het gunsti ge 7.5% forfait. Vanaf 1998 wordt in plaats daarvan bij toe kenning van de optie altijd de werkelijke waarde belast. Daarnaast worden winsten die worden behaald bij al te snelle verkoop van de optie (binnen 3 jaar) normaal belast. Voor top managers betekent dat, dat zij 60% belasting verschuldigd zullen zijn over de met de optie behaalde winst. De optieregeling in z'n oude vorm is destijds ingevoerd om aandelen- participa tie van werknemers te bevorderen. Dat streven wil het kabinet nog niet loslaten. Er wordt momenteel gebroed op nieuwe plan nen om werknemers tot aandelenbe zit in het eigen bedrijf te bewegen. Voor veel top-managers zijn de kabinetsplannen een tegenvaller. Voor veel anderen hebben de plan nen een positief gevolg. Omdat ook de enkele "gewone" werknemer met opties door de plannen zal worden getroffen, wordt als pleister op de wond de spaarloonregeling ver ruimd. Die is inmiddels zo populair dat zowat iedere werknemer in Nederland daarvan gaat profiteren. Mr. T.C. van Zwieten Rühl Haegens van Aar Accountants en belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray, Reuver en Venlo. Tel. (0485) 57 64 64 Zitje op het punt datje voelt dat er meer in je zit dan er uit komt; of voel je hoe je jezelf steeds op de rem zet; wil je meer zicht krijgen op wat er in je leven gebeurt; of heb je problemen die om verwerking en integratie vragen? Misschien is deelname aan een groep dan iets voor jou. Er starten een aantal groepen: op maandagavond en op dinsdagmor gen. Inschrijving mogelijk voor een blok van tien bijeenkomsten. Verder is er spontaan een groepje ontstaan van mensen die al wat langer bezig zijn en zelf actief aan de slag willen gaan. Deze groep start in overleg op een nog nader te bepalen dag. Ook individuele therapie is mogelijk. Wil je je opgeven, wil je informa tie of misschien een gesprek over wat voor jou de mogelijkheden zijn, bel dan met Gerda Keijsers, tel. 0478-581216. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar PEEL EN MAAS ELKE WEEK NIEUWS Met de Rekening Coulant® betaalt hij voor het overboeken van een ton net zoveel als voor een tientje. De efficiëntste rekening courant heet Rekening Coulant. Die biedt u als onder nemer de meeste voordelen. U betaalt bij de Rekening Coulant namelijk geen omzet- provisie, krijgt niet te maken met valuta- dagen en u kunt beschikken over goede kredietfaciliteiten. Verder regelt u snel buitenlandse be talingen en kunt u gebruik maken van de voordelen van producten als Telebankieren, automatische incasso en machtiging, afstorten en betaalautomaten. Meer informatie? Bel of loop eens binnen bij de Rabobank. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530247 tel. (0478) 530 461 Aanstaande zaterdag start het bas- ketbalseizoen voor het heren 1-team van Jumpers '76 in de overgangs klasse van rayon Zuid. Vorig sei zoen speelde het team van trainer coach Erwin Hageman voor de eer ste keer in deze klasse en met veel kunst en vliegwerk, en het nodige geluk wisten ze zich te handhaven. Voor het bestuur en het team was het klassebehoud reden om de zaken voor het komend seizoen anders aan te pakken. Erwin Hageman had vorig seizoen al aangegeven om te stoppen en het bestuur moest dus op zoek naar een nieuwe trainer. Deze werd gevonden in de persoon van Jan Kraus uit Gennep. In basketbal kringen zeker geen onbekende naam. Al jaren is hij actief, eerst als speler en later als trainer; o.a. van Gennep Cougars. Ook het team had behoefte aan uitbreiding om het mogelijk te maken om een rol van betekenis te spelen in deze klasse. Uit het team verdween Meivin Hageman (heren 2) en Mare Deegens i.v.m. studie; maar werd aangevuld met zeven spelers. Tristan Lammerts van Bueren kwam terug uit Deurne waar hij met Manders Premier kampioen werd in de hoofdklasse; Rob Janssen en Hans Giesbers kwamen uit Gennep, Rob speelde twee jaar bij Wiba in de promotie divisie, en de laatste jaren samen met Hans bij Gennep Cougars in de overgangsklasse. Naast deze routine werd het team ook aangevuld met talentvolle jeugd. Uit Venlo kwam Roel Haddeman, uit Gennep Joris van Haar en Howard Gorden jr., zoon van de Howard gorden die in de beginjaren ook bij Jumpers '76 speelde, en uit de eigen jeugd Maroune Guachati. Door de komst van deze spelers heeft Jan Kraus de beschikking over een brede selectie van 12 spelers waar routine en jeugdig talent elkaar goed aanvullen. Vanaf begin augustus is de groep al in training, eerst werd de conditie in de bossen op peil gebracht en de laatste weken werd de voorberei ding in de zaal voortgezet. Ook wer den er verschillende oefenwedstrij den gespeeld en daarin werd duidelijk dat het team veel aan kracht heeft gewonnen. Vijf wed strijden werden met ruim verschil gewonnen, o.a. tegen Wizards uit Helmond die het afgelopen seizoen nog kampioen werden in de over gangsklasse, en tegen Someren (hoofdklasse) werd nipt verloren. Het team lijkt dus klaar voor de komende competitie, coach en spe lers hebben er ook alle vertrouwen in omdat ze het merken dat er nog genoeg mogelijkheden en groei in het team zit. Ondanks het vertrou wen blijft Jan Kraus ook realist want hoe goed de voorbereidingen ook, de punten zullen toch in de wedstrijden gewonnen moeten wor den. Hij hoopt met dit team bij de eerste vijf mee te kunnen. Aanstaande zaterdag is de eerste thuiswedstrijd om 18.30 uur in sporthal de Wetteling tegen TSM All Stars, de nieuweling in de over gangsklasse. A.s. weekeinde zal op de sport velden van het Raaylandcollege weer het Gijs Gommans honk- en softbaltoernooi worden gehouden. Voor Red Caps betekent dit de afsluiting van het seizoen. Pupillen, aspiranten en senioren zullen zaterdag en zondag aan slag komen. voor al uw drukwerk: trouwkaarten geboorte- kaarten ketting formulieren Zaterdag spelen de pupillen van Red Caps hun toernooi tegen de Cardinals uit OSs, DVS uit Waalre en TYBB uit Haarlem. Aanvang van het toernooi om 10.00 uur. Onf9.30 uur gaan de aspiranten van start. Naast bovengenoemde clubs spelen hier ook de Cracks uit Roermond, Pioneers uit Assen, Sijkenisse en Robur '58 uit Apeldoorn. De prijsuitreiking van dejeugd- toernooien is om 17.00 uur. De Softbalsenioren 2 komen zon dag in actie tegen THB uit Haarlem, Sullivan's Green Devils uit Monnikendam en Bloemendaal. Aanvang 10.00 uur. Het 2e honkbal team start ook om 10.00 uur tegen TYBB, Robur'58 en de Green Devils. Het toernooi is rond 17.00 uur afgelopen. Volgend weekeinde komen de eer ste teams in actie tijdens het interna tionale toernooi op 4 en 5 oktober. V v k. W. óO I Prijswinnaars Martinairmobiel Vice Versa! Op 12 september jl. organiseerde reisbureau Vice Versa op de Grote Markt in Venray een zeer geslaagde dag in samenwerking met Martinair en Hotelplan. De Martinairmobiel werd druk bezocht en er werd door de hos tess van Hotelplan veel specifieke informatie vertrekt over de verschillende verre bestemmingen die door Martinair worden aangevlogen. Uit de ruim 300 inzendingen n.a.v. de prijsvraag werden de volgende personen als win naar aangewezen: De eerste prijs, een reischeque van f1000,- door Marian Poels uit Ysselsteynde tweede prijs, een weekendje Brugge, door dlu: P. Martens uit Venray: de derde prijs, een tropische fruitmand, werd gewonnen door mw. J. Helmond uit Cuyk. Onder het genot van een heerlijk najaarszonnetje hebben 196 paren de derde Venrayse bridge-kroegentocht gespeeld in dertien horecagelegenhe den. De eerste prijs ging naar de dames Paulussen-v.d. Hurk van de Bergense Bridgeclub met een percentage van 70.50. De tweede prijs ging naar de dames Schoofs-Bergen uit Den Bosch, 66,76%. De derde prijs was voor de heren v. lersel-Franssen uit Boxmeer met 63,17%. Iedereen was vol lof en wilde graag het volgend jaar weer van de partij zijn. Voor een geslaagde bridge-kroegentocht bedanken wij onze adverteerders en sponsoren: ABN-AMRO Rini v.d. Leur Albert Heyn Lion d'Or Alcast F.J. Liebrand acc. Asmo SF Lindeboom bierbrouwerij A&S Intersport van Lipzig aluminium/kunststof A&S Buitensport Min en van Rooy Asteria hotel Mondial haarmode Broekmans Patisserie boekhandel v.d. Munckhof Bistro de Paris Mijling speciaaloptiek Blitta Nabuurs autobedrijven C1000 Veltum Nelipak Caesar Brouwer Oda Mode Cafe-bar Hulsman Pasch Venray Cafe In den Engel Peel en Maas Claessens bakkerij Peugeot Cocon parfumerie Plaka Cor Paint Poels Tweewielers van Dam groente en fruit Price Cleaning van Ewijk groente en fruit Quirijn Frans Maas bv Rabobank Venray-Oostrum Gommans bakkerij Reijntjes bloemkwekerij Gommans damesmode Ricor mode accessoires Heeren van Aemstel Rotodyne ventilatoren van Haren autobedrijf Rühl Haegens en van Aar acc. L'Herberie Santecraem Leo Hendriks Schaeffers dakbedekking Hilhorst Makelaardij o.z. Schols tabacorner foto Hoedemaekers September Holland International Smets P. autobedr. Inalfa industries Stoks meubelen ING Bank Strijbosch garage Innovate thermocomfort Thomassen interieur Intratuin Thomassen mode Iris Mode Trepels bakkerij Jamin zoetwaren Verhoeven optiek Jansen sigarenmagazijn Verlinden juwelier Janssen danscentrum Willems outsourcing v.d. Kamp Partners Vaessen Groenadvies Kessels Orchidean Koffieshop Boncafe De Bridge Kroef aardappelexport Kroegentochtcommissie.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 9