X c J Een gedicht bij een beeld Harold Of LENSSEN Incident ontsiert dodenherdenking Venrayse bereidt zich voor op marathon Hawaii Geld voor duurzaam bouwen Goed Idee meubelen, een winkel met allure j Engelse show in Meerlo Op 4 Wereld kampioen naar Venray 3iu PEEL en maas donderdag 18 september 1997 - Pagina 7 KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Venrayse poëzie-wandelroute volgende week 'open' Volgende week zondag wordt de poëzie-wandelroute door Venray geopend. Een initiatief van het Literair Café Venray-regio. Bij zeventien monumenten en kunst werken in en om het centrum zijn evenzovele gedichten gezocht. Samen moeten ze een beetje gevoel voor poëzie overbrengen naar Venraynaren. En hen met andere ogen naar de eigen omge ving laten kijken. De poëzie-wan delroute is ook bedoeld voor toe risten. Eén van de samenstellers van de route is Harry Theunissen. Samen met plaatsgenoten Jos Waals -inder daad die- en Anton Kroft dook hij in de eigen collectie dichtbundels om daaruit gedichten op te diepen die joed passen bij een aantal Venrayse ieelden. Het idee is niet nieuw. In diverse Nederlandse steden kunnen loeristen al 'langs gedichten wande len'. Theunissen denkt dat in Venray bezoekers eveneens het initiatief weten te waarderen. SCHUTTERIJLIED De Venrayse route wijkt van anderen af door een combinatie van beelden, poëzie en historie. "We hebben geprobeerd op verschillende jmanieren Venrayse kleur te geven aan de route", zegt Theunissen. "In ide selectie van de kunstwerken en ;ook bij de keuze van de teksten". noemt een paar voorbeelden. In de" route zijn de beelden van Hensenius en Dr. Poels opgenomen, twee historische figuren uit het Venrayse. Andere beelden zijn gekozen omdat zij gemaakt zijn door Venrayse kunstenaars als Tlierèse Schaeffers en Van Dongen. De tekst die op een plaatje bij het betonnen standbeeld van de priester politicus Poels komt te staan, is ook van Venrayse afkomst. "Een hulde, I948 geschreven door Mère lAncilla", verklaart Theunissen. ig twee andere beelden zijn van Venrayse' tekst voorzien. "Bij hel beeld van 'De Schutterij' in de Raadhuisstraat komt de tekst van een schutterijlied voor Zandakkers. hebben lang gezocht naar een geschikte tekst en uiteindelijk kwa men we via Zandakker-voorzitter Joep Krijnen aan dit lied. Het komt uiteen 'Peel en Maas' uit het jaar I900. Het gedicht bij 'De Schaapskudde' is van de hand van de Venrayse tekenaar en schrijver Thij Min". GEEN WIE De overige poëzie is afkomstig Bij Leo Hendriks werden deze week de bordjes gegraveerd. van 'gewone' dichters als J.C. Bloem, Adriaan Morriën, Eduard du Perron, Gerrit Achterberg, Gerrit Krol, Bertus Aafjes en Ida Gerhardt. Bij de selectie is gekeken naar de emotie die beeld en gedicht gemeen hebben, maar hebben titel en uitvoe ring van de beelden ook een belang rijke rol gespeeld. 'Het Orakel', voor het bordes van het gemeente huis, wordt voorzien van een strofe uit het gedicht 'De wijzen blijven altijd achter bij de dwazen', geschreven door H.W.J.M. Keuls (1883-1968). Opvallende afwezige in het rijtje beelden is Gussen Wie. Van de Leunse beeldhouwer staat geen werk in het boekje. Dat heeft vol gens Theunissen niets te maken met de kunsthistorische waarde van de beelden. "De beelden van Gussen Wie staan te ver uit het centrum. De route zou te lang worden", legt Theunissen uit. Ter compensatie wordt een beeld van de kunstenaar dat in de Venrayse bibliotheek staat van een gedicht over de beeldhou wer voorzien. Dat gedicht is gemaakt door de Venrayse dichter Rein van de Wetering (zie kader) GEZELLE De samenwerking is Theunissen, Waals en Kroft goed bevallen. Het drietal is zelfs al bezig met een vol gend project. Dat wordt gedrapeerd rond de honderdste sterfdag van de Vlaamse dichter Guido Gezelle, over twee jaar. Literair Café Venray- regio wil daarvan een grote gebeur tenis maken. Ook voor 1998 staan al enkele aansprekende activiteiten rond literatuur op stapel. Het Literair Café heeft een aantal promi nente Limburgers en Limburgse dichters gevraagd iets te schrijven over 'Panorama Limburg', een variant op het thema van de Boekenweek 1998, 'Panorama Nederland'. Het is de bedoeling om de schrijvende Limburgers in maart naar Venray te halen en hun penne- vruchten op te nemen in een uit te geven boekje. Zondag 28 september wordt de poëzie-wandelroute officieel geo pend, Om 11.30 uur wordt in het Theehuis van het Odapark het eerste boekje dat bij de route hoort overhandigd aan mevrouw Vicky Beijers-Ngindu. Met de keus van deze in Venray wonende Zaïrese vrouw wil het Literair Café het mondiaal karakter van het geheel benadrukken. Bij het werk Memento (op de hoek Westsingel-Hoenderstraat) wordt symbolisch één bordje onthuld en een gedicht voorgedragen. De boekjes zijn daarna te koop bij de Venrayse VVV. Ze kosten 2,50. Het gedicht dat Rein van de Wetering schreef over de Venrayse beeldhouwer Gussen Wie, De kunstenaar en dit gedicht zijn niet opgenomen in de poëzie-wandelroute: hij wordt lyrisch- van de geur van een mestvaalt hij loopt de vuilnishopen af: zoekt tussen doorweekte dozen en klamme kleren naar flessen, kruiken en potjes hij praat tegen de vogels kéifi in.de schors van bomen roert in het drab van een sloot hij keert huiswaarts met geuren en kraaien in zijn hoofd gens uit zijn tas een vel papier met de intentie het woord te gaan voe ren. Op dat moment grepen politie- inspecteur Beuving en Nico van Hoek van de Bond van Wapenbroeders, die de herdenking organiseerde in. Zij voerden de man achter het publiek. Daarbij liet de man zich op de grond vallen zodat zij hem weg moesten slepen. De man werd uiteindelijk met een poli- tie-auto naar het bureau gebracht waar hij werd verhoord. Omtrent de motieven van de man bestaat voor alsnog geen duidelijkheid. Opvallend was dat veel bezoekers van de plechtigheid het incident niet hadden opgemerkt. VERGELIJK Bert Kersten verving als loco-bur gemeester Jos Waals. Kersten wees in zijn toespraak erop dat, door de inzet van de in Venray begraven slachtoffers, het mogelijk was geworden dat Venray is kunnen uit groeien tot de plaats die hel thans is. De bijna 700 Britse militairen heb ben daarvoor de hoogste prijs moe ten betalen. Hel was voor hem dan ook een eer om namens het gemeen tebestuur het respect uit te drukken op deze begraafplaats. De wethouder maakte ook een vergelijk met de onlangs overleden Prinses Diana. Zowel de militairen van toen, als ook Diana, hebben, ieder op hun eigen wijze, ingezet voor de vrede. APPLAUS De plechtigheid werd zondag muzikaal opgeluisterd door de zang vereniging Venrode. MMSK St. Petrus Banden en doedelzakspeler Pieter v.d. Vorle. Alex van Rattingen blies op zijn trompet "The Last Post" en het "Reveille". Opvallend was dit jaar de grote opkomst van de Venrayse bevolking, vooral van die genen die de oorlog niet hebben meegemaakt. Zij en alle andere aan wezigen applaudiseerden op het moment dat vier oorlogsweduwen een krans legden. Een speciaal moment op deze herdenking. De dodenherdenking op het Engelse kerkhof aan de Hoenderstraat werd zondagmor gen ontsierd door een klein inci dent. Een 46-jarige Venraynaar, naar later bleek een ex-patiënt van een psychiatrisch zieken huis,3 probeerde het woord te krijgen maar kon worden over meesterd. De man droeg een rode baret en het verbaasde daarom niet iedereen dat die man tijdens de openingstoe spraak naar de microfoon liep. Hij ging achter spreker Hennie Meijer staan, salueerde en haalde vervol- De Venrayse Tineke Brecheisen wil op 14 december deelnemen aan de befaamde marathon van Honolulu op Hawaii. Brecheisen, Hit jaar vijftig geworden, wil de prestatie ten goede laten komen aan Ars Musica, het muziekgezel schap waarvan zij lid is. Eerder 'Ut jaar liep de Venrayse vrouw al marathon van London. De marathon van Honolulu moet de bekroning wordne van hel jaar 'aarin ze vijftig werd. Ze is volop fóig met de voorbereiding, geassi- leerd door haar trainingspartners jerard Kroef en Henny Ermens en 'ainingsadviseur Frank Rijshouwer. Tineke w I met de deelname meer doen dan alleen een persoonlijke herwinning behalen. Ze wil ook da' anderen ervan profiteren. Daarom kan iedereen haar spon den, bijvoorbeeld een gulden per ilometer. De opbrengst bestemt l'ineke Brecheisen voor het jubi- tou van Groot Vocaal Ensemble jw> Musica. Dat gemengd koor beslaat in 1998 een kwart eeuw en wil dat jubileum onder andere vie- ren met een grootse uitvoering van M oratorium 'Liverpool' dal ex- "Mille Paul McCartney heeft Schreven. Zo'n werk uitvoeren ®>teen paar centen en dan is extra Slcun in de vorm van zo'n sponsor- Mie zeer welkom. Hoe die actie er 'tecies uit gaat zien, is nog niet 'ekend. Wel is er al een rekening- junimer. Daarop kunt u een finan ce bijdrage doen. Het nummer is: [d28 95 201. Graag erbij vermel- W 'Jubileumjaar Ars Musica'. 'Politiek is niet alles, maar.... Alles is politiek', mijn idee! Onder dit motto organiseerde de Venrayse Vrouwenraad een 'debat' waarin geprobeerd werd het belang van maatschappelijke ontwikkelin gen in relatie te brengen met het 'politieke spel', waarbij de kunst van het debatteren over maatschap pelijke items centraal stond en beoogd werd om politiek niet geïn teresseerden in de zaal te krijgen. Als voorbeeld was gekozen voor de formule van het 'lagerhuis', a la Witteman. Om de avond voor het publiek interessant en levendig te houden was er gekozen voor 'Venrayse Items' en een wedstrijd element tussen de debatteerders onderling. Alles bij elkaar ingre diënten voor een aardig spel, het ging er, voor de vrouwenraad, ten slotte ook om dit 'spel' zichtbaar te maken en niet om de 'knikkers'. Voor de inleiders ging het natuurlijk wel om meer als alleen dit, de ver houding spel/knikkers lag voor hen natuurlijk iets anders. Ongeacht de achtergrond waren alle inleiders geëngageerd met hun onderwerp en men hoopte dat aan hun onderwerp, in het erop volgende debat, ook recht werd gedaan door het vanuit verschillende gezichtspunten te belichten. Op zich was het een aar dige avond waarin a-politieke toe schouwers aardig inzicht zouden kunnen verwerven in 'de politiek'. Voor mij is deze avond echter om twee redenen niet zo geslaagd. Enerzijds omdat de zaal alleen gevuld was met publiek dat, toch al, politiek betrokken is. Zij weten 'so wie so' al hoe 'het spel' werkt en vinden politiek dan ook een belang rijke zaak. Afhankelijk van het onderwerp van debat merkte je dan ook dat men er wel degelijk ook belangstelling en betrokkenheid voor de 'knikkers' was. Grote afwe zige waren dan ook diegenen voor wie de avond bedoeld was. Anderzijds omdat tijdens het debat, het 'Venrayse Jeugdbeleid' niet die aandacht kreeg die het verdiende. Een van de debaters kwam in het begin al zo nadrukkelijk voor zijn 'knikker' op dat het debat over jeugdbeleid gelijk onderuitging. Daarnaast viel het uit de toon bij de andere stellingen en kon bij de ove rige debaters niet die betrokkenheid verwerven die bij de overige onder werpen wel voel- en merkbaar waren. Sterker nog, men zou de indruk kunnen krijgen dat het Venrayse jeugdbeleid, niet alleen bij de gemeente, maar ook bij debaters en publiek, een onderwerp is waar bij alleen al hefpraten erover over bodig is omdat men er,zelf, reeds, zeer tevreden over is! Wie heeft er uiteindelijk het mees: te baat bij gehad? De vrouwenraad omdat dit, natuurlijk, mede de bedoeling is geweest. Jos van Soest besloot de avond met het uitdelen van een oefenbrilletje om het luie feminine oog, bij de mannen, te kunnen oefe nen (moeten ze hem wel opzetten natuurlijk). Ik zou eenzelfde brilletje, maar dan wel met een ander oefenkader, willen uitdelen aan de Venrayse politiek zoals daar zijn: het college van b&w, de raadsfracties en overi ge partijen voor de wijze waarop ze met de Venrayse toekomst (lees jeugd) omgaan. Jan Jegen WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Zaterdag 20 en zondag 21 sep tember staat Meerlo in het teken van Demo '97. Niet zomaar een beurs maar aktie-dagen. Vele Noord-Limburgse bedrijven pre senteren zich die dagen door hun kunnen te demonstreren. Dat levert spectaculaire momenten op. 'Demonstraties en amusement in het groen' is het motto en dat zal voor 100% waar gemaakt wor den. Demo '97 wordt georganiseerd door SaWeCo, Hay Aerts Grondverbetering. Van Leendert Transport en de Rabobanken uit de regio. Uit de groeiende belangstel ling van andere bedrijven om mee te kunnen doen blijkt dat er een grote behoefte is aan een dergelijk initia tief. Spectaculaire vakdag Zaterdag 20 september is het Demo '97 terrein bij Manege de Megelsprong het decor voor vele geleide demonstraties gegeven door de organiserende en deelnemende bedrijven. Buiten is het nieuwste van het nieuwste te zien op het gebied van o.a. diepgrondbewer- king, egalisatie, spuittechnieken, transporttechnieken, containerveld- aanleg, grondverzet en kwekerijbe- nodigheden. In de manege zijn presentaties over internet, de euro en telebankie ren. Bovendien staan vele bedrijven met hun produkten op de 'Proeverij'. Bekende maar ook nieu we hapjes en drankjes uit de eigen regio. Ook uit eigen regio is 'Shit. wiend ien'. Muziek en amusement van hoog niveau. Zij zorgen voor een spectaculaire afsluiting, geheel in stijl. Engelse show: ladies, polo-paar den en champagne... Voor zondag 21 september staat een regelrechte regioprimeur op het programma, een polo-wedstrijd. Vanaf 12.00 uur krijgen de paarden de ruimte om te laten zien hoe snel en wendbaar ze zijn. Dit uiterst boeiende schouwspel wordt ver zorgd door een professioneel team. De organisatie nodigt alle dames uit deze dag een hoed te dragen. Ze krijgen daarvoor in ieder geval een heerlijk glas champagne aangebo den in het sfeervolle paviljoen en een rondrit in een rijtuig. Voor de 'ladies' met de mooiste hoeden zijn er leuke prijzen te winnen. De hoofdprijs is een weekend Londen voor twee personen. De jury staat onder de deskundige leiding van Ann Hermans van Antoinette Couture, Maasbree. Kinderen zijn ook van harte wel kom natuurlijk. Maar liever niet in de beste kleren. Want ze mogen schatgraven... en gaan zeker niet met lege handen naar huis! Naast de demonstraties van de organiserende bedrijven en de proeverij van regio- produkten kunt u nog genieten van een spectaculaire motor trial act. Manege 'de Megelsprong' te Meerlo De deelnemers van Demo '97 hebben de ruimte nodig. Daarom is het terrein van de Manege in Meerlo een uiterst geschikte lokatie. Bezoekers worden vanaf alle toe gangswegen naar Meerlo met bor den naar het Demo '97 terrein ver wezen. Parkeergelegenheid is er voldoende. Entree is slechts vijf gul den. Op zondag mogen kinderen tot 12 jaar gratis naar binnen en krijgen een leuke attentie. De gemeente Venray heeft meer geld beschikbaar ter stimulering van het duurzaam bouwen door woningbezitters/eigenaren. Dit door een andere verdeling van het totale budget. Bovendien wil de gemeente gaan bekijken of het budget nog verhoogd kan worden. Het Venrayse budget is afkomstig van het Gewest Noord-Limburg. Deze fl. 205.200,- waren opgesplits in drie deelbudgetten. Nu blijkt dat er uit de particuliere (ver)huurders- sector geen belangstelling voor deze stimuleringsregeling was. De gemeente heeft dit deelbudget, fl. 14.360.-, nu overgeheveld naar het budget voor eigenaar/bewoners. Vanuit die sector is de vraag groot. De gemeente heeft 15 aanvragen niet kunnen honoreren. In drie gevallen kan dat nu alsnog gebeu ren. Het geld is afkomstig van hel Gewest Noord-Limburg, het bestuurlijk overlegorgaan van de gemeenten in deze regio. Bij de beschikbaarstelling is bepaald dat, indien gemeenten dit budget niet volledig gebruiken, dit teruggaat naar het gewest. Venray zal daarom, in een poging de openstaande aan vragen te honoreren, bij het gewest een beroep doen op eventuele mid delen die door andere gemeenten niet zijn gebruikt. i Johnatan Hall, de Australiër die dit jaar de duathlon in Venray won, is afgelopen weekeinde in Gernica (Spanje) wereldkam pioen geworden op de korte duathlon. De atleet, gemanaged door Venraynaar John Raadschelders, kampte eind juli nog met een vorm crisis en stopte op aangeven van zijn manager met wedstrijden om zich helemaal op het kampioenschap toe te leggen. Het staat nu al vast dat Jonathan Hall in 1998 in Venray weer van de partij zal zijn. Datzelfde geldt vrij wel zeker voor Irma Heeren, die bij de dames wereldkampioen is geworden. Irma Heeren is al jaren in Venray van de partij. Vernielingen Weer moest aangifte worden gedaan van vernielingen aan basis school De Meent aan de Kapelweg in Leunen.Deze keer waren twee lichtkoepels vernield. Schade ƒ560,- Een 27-jarige Venraynaar deed aangifte van het bekrassen van zijn aan de St. Catharinastraat gepar keerde personenauto. Een 60-jarige Venraynaar deed aangifte van het bekrassen van zijn aan de Wilgenstraat geparkeerde personenauto. Vorige week donderdagavond opende burgemeester Jos Waals aan de Plataanstraat 12 een nieu we meubelzaak: Goed Idee Meubelen. Wie deze winkel bin nenstapt, stapt als het ware in een andere wereld: een warm aan doende winkel met een grote keus aan fraaie meubelen. Meubelen uit het verre oosten maar ook uit diverse Europese landen. "We hebben op de inrichting kos ten noch moeite gespaard" laat Frans van de Kamp van Goed Idee weten. "Wij wilden een bijzondere inrichting en kwamen uit bij de kun stenares Kimberley Art. Zij heeft de vrije hand gekregen voor de decora tie en het is schitterend geworden." Verder is de meubelinrichting gedaan door een gerennomeerde meubeldecorateur. Wie bij Goed Idee binnenstapt waant zich daarom meteen in een andere wereld. Goed Idee heeft een breed assorti ment en op het gebied van meubels uit het Verre Oosten een van de grootste keuze. "Wij kwamen op dit idee omdat wij nogal veel impor teerden uit Thailand, Maleisië en Cambodja. In Venray en omgeving is nergens een zaak met meubelen uit het verre oosten. Ook de gemeente wilde meewerken en nadat we dc vergunning kregen zijn we met de voorbereidingen begon nen". Bij Goed Idee treft men vooral ook meubelen uit Indonesië aan. gevarieerd in oud en nieuw. Verder kan men bij Goed Idee ook terecht voor decoratie-artikelen zoals hou ten en ijzeren siervoorwerpen. Bij Goed Idee hangen verder tal loze schilderijen van kunsthandel Viola Minca uit Oldenzaal. Kortom, bij Goed Idee kunt U sfeervol meubels kijken en uitzoe ken. ook a.s. zondag tijdens dc koopzondag van 11.00 tot 16.00 uur.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7