Springplank viert 25-jarig bestaan in Venray" Dodelijke ongelukken Achter de computer vliegt de tijd "Er liggen Nieuwe informatiegids voor Oirlo nog genoeg uitdagingen Parkeer- controle op koopzondag Sax in het park pagir, peel en maas donderdag 18 september 1997 - Pagina 5 Burgemeester Waals aan begin van tweede ambtstermijn: POLITIEK Jos Waals is van mening dat de politiek in Venray goed bezig is. "In grote lijnen is men het met elkaar eens. De partijen kunnen zich op details profileren. De politiek moet immers vertalen wat er in de samen leving leeft. Dat de scherpte daarbij wel eens wordt opgezocht is een goede zaak. Dan ben je herkenbaar en weten de mensen dat men bezig is met wat men beloofd heeft' Dat daarbij compromissen geslo ten moeten worden is volgens Waals vanzelfsprekend. "Als de politiek dat niet doet, dan blijft het oude beleid overeind". Waals verwijst hiermee naar de uitgebreide discus sies over het sluitingsuur van de cafë's. Er was een meerderheid voor verruiming van het sluitingsuur. Alleen over de wijze waarop werd men het niet eens dus bleef het slui tingsuur op 2.00 uur gehandhaafd. VEEL KAN Venray is financieel weer gezond met alweer wat spek op de ribben. Buurgemeente Horst neeft echter een dikke speklaag en er wordt dan ook vaak gezegd dat in Horst alles kan en in Venray niet. Waals is het daar niet mee eens. "Venray is financieel gezond en de raad heeft dat gekoppeld aan lagere lasten. We zijn de afgelopen twee jaar van de derde plaats naar de vijf tiende gedaald voor wat betreft de gemeentelijke lasten voor de burger. Door die lastenverlaging is de finan ciële positie natuurlijk minder sterk. Toch hebben we belangrijke impul sen kunnen doen zoals de 4,5 mil joen voor de verbouwing van de Schouwburg, de acht ton voor Dingus, het verkeersveiligheidsplan. de sociale vernieuwing. Je moet dan niet zeggen dat er niets kan maar we moeten keuzes maken over wat we willen. Zo maakt een smalle beurs de politiek interessanter. Debatteren is leuker dan zomaar een geldla open te trekken". Voor Jos Waals blijft de kwaliteit van leven in Venray voorop staan. "We zijn uit een diep dal gekomen. Investeren in kwaliteit kost wel veel geld maar we hebben het gelukkig en kunnen de lasten naar beneden doen". AMBITIES Venray moest met name in de beginperiode van burgemeester Waals nogal wennen aan de wijze waarop Waals invulling geeft aan zijn burgemeesterschap. "De wijze waarop daar invulling aan geeft wijkt af van de wijze van mijn voor ganger. De volgende zal het ook weer anders doen. Ik wil tempo draaien en sta daarbij open voor kri tiek en ben bereid om eventueel bij te sturen." Grote problemen heeft Waals daar overigens niet mee gehad. Volgens hem ligt dat aan het wederzijds respect voor elkaar. Zijn aandacht ligt voor de komen de tijd o.a. bij Keerpunt. Keeipunt is volgens hem niet alleen een finan cieel verhaal. "We maken Venray klaar voor het jaar 2000. "De tijd dat de overheid vanuit een ivoren toren bepaalde wat de burger wil, is voor bij. De gemeente moet meer gebruik gaan maken van de dynamiek in de samenleving". Overheidscommunicatie staat vol gens Waals dan ook in de kinder schoenen. "De burger is mondiger en dat vergt tweewegcommunicatie" Voor Jos Waals liggen er wat hem betreft nog genoeg uitdagingen in Venray. "Voorlopig heb ik nog zes jaar brood op de plank en ga er van uit dat ik die vol maak. Ik werk met plezier en ook mijn gezin bevalt het in Venray uitstekend." Dat laatste is voor de gezinsmens Jos Waals zeer belangrijk. Vorige week donderdagavond omstreeks 22.00 uur werd op de met knipperlichten beveiligde overweg Diepenbroek in Mierlo een perso nenauto aangereden door een perso nentrein. Beide inzittenden, een 21- jarige inwoner van Heide en een 19-jarige inwoner van Mierlo, wer den op slag gedood. De trein ont spoorde en het treinverkeer was tot vrijdagmiddag 15.00 uur gestremd. Bij de overweg zouden de volgende dag spoorbomen worden geplaatst MOTORONGELUK Donderdagavond omstreeks 21.00 uur reed een motor, bestuurd door een 20-jarige inwoner van Vredepeel op de Boschhuizerweg. Ter hoogte van de begraafplaats raakte de motor door onbekende oorzaak van de weg af en kwam in de wegberm terecht. Zowel de bestuurder als de 17-jarige duopas- sagiere, de Venrayse Sandra van Vliet, kwamen ten val. Het meisje werd daarbij levensgevaarlijk gewond en naar het ziekenhuis ver voerd. Van daaruit werd ze naar het Academisch Ziekenhuis in Maastricht vervoerd. Daar bleek zij aan de opgelopen verwondingen te zijn overleden. Alcoholcontrole In de nacht van maandag op dins dag werd door de surveillance een alcoholcontrole gehouden. Vijf bestuurders moesten blazen maar geen van de bestuurders over schreed de fatale grens. Zondag 21 september is het koop zondag in het winkelcentrum van Venray. Zoals gebruikelijk is het parkeren op de koopzondag gratis. Tegen foutparkeren zal wel wor den opgetreden. De parkeercontroleurs en de poli tie zullen komende zondag regule rend en zonodig verbaliserend optreden bij onder meer verkeersge- vaarlijk parkeergedrag. Aanleiding hiervoor is dat in de voorgaande jaren het parkeergedrag van de bezoekers tot overlast heeft geleid. De parkeercontrole op de eerste koopzondag van dit jaar heeft een zeer positief effect op het parkeerge drag gehad. Inbraken of pogingen tot inbraken Het was te danken aan de goede beveiliging van het clublokaal van schietvereniging SSV Remington aan de Sinnesstraat in Oirlo dat daders hun inbraakpoging moesten staken. Vrijdagmorgen omstreeks 04.35 uur werd een bewoner van de Blauwververstraat wakker door twee klappen. Hij keek uit zijn slaapkamerraam en zag dat een man met een schijnwerper in zijn voor zijn woning geparkeerde auto zal. Toen de man zag dat hij ontdekt was ging deze er vandoor. De buurman verklaarde eerder ook wakker tc zijn geworden, maar daar verder geen aandacht aan te hebben geschonken. Diezelfde nacht was er ingebro ken in een bedrijf aan de Ysselsteynsewcg. Daar was door forccring locgang verkregen. Ont vreemd werden drie monitoren. In die nacht was ook ingebroken in een bedrijfsauto aan de Westsingel. Daar was voor enkele duizenden guldens aan gereedschap gestolen. Theo Smits in de bloemen - Aanstaand weekend is het feest bij De Springplank aan de Beukenlaan. De jongerenclub viert dan haar 25-jarig bestaan. Theo Smits was al bij de erflater van de Springplank, het Patronaat, actief. Hij wordt zater dag gehuldigd voor 40 jaar wer ken met de jeugd. Zondag wordt voor de jeugd een spellenmiddag gehouden. In 1972 was de maatschappij zover gevorderd dat ook in Venray jongens cn meisjes samen hun vrije tijd mochten doorbrengen. Dat bete kende een ommezwaai in het beleid en het einde van het Patronaat, zoals de vrijetijdsclub voor jongens heet te. Er kwam meer aandacht voor de programmatische aspecten van het jeugdwerk. De naam werd veran derd in de Springplank, om de func tie van een jeugdclub op de weg naar volwassenheid aan te geven. Tien jaar later kon De Springplank het oude noodgebouw achter het voormalige politiebureau in de Wilhelminastraat eindelijk ver ruilen voor een behuizing die beter aan de eisen van een jeugdclub en de tijd voldeed. Daar in de Beukenlaan zitten de ongeveer 80 kinderen die wekelijks aan één van de vier clubavonden deelnemen nog steeds. Samen met de dertig vrijwil ligers die hen helpen op een gezelli ge en leuke manier hun vrije tijd door te brengen. FILM, KIENEN EN GELD VERDIENEN Theo Smits is al van de pre- Springplank-tijd. Hij maakte veertig jaar jeugdwerk mee. in alle mogelij ke functies. Hij begeleidde de wan delclub, toen die nog deel uitmaakte van het Patronaat. Hij verzorgde filmavonden, was bij de kienavon- den betrokken, maar was vooral de financiële man van De Springplank. Voor al dat werk wordt Theo Smits bij z'n afscheid van het jeugdwerk in de bloemetjes gezet. Dat gebeurt tijdens de reünie op zaterdagavond. Dat feest begint om 20.00 uur. Voorafgaand wordt van 19.00 tot 20.00 uur een receptie gehouden. Tijdens de reünie speelt de Venrayse groep 'Alice's Restaurant'. De spel lenmiddag op zondag begint om 13.30 uur. Zondag 21 september opnieuw een bijzondere acitivi- teit In het Odapark, opnieuw in het kader van De Ongezochte Vondst Öra 15.00 uur speelt het Aurelia Saxofoonkwartet. Een kaartje kost vijf gulden. 'Van Bach tot New Age ofwel Bach en de twintigste eeuw' is de titel van het programma, dat bestaat uit werken van Bozza, Carter, Ravel en Shostokovitch. En natuurlijk Bach, wiens 'Dié Kunst der Fuge' wordt uitgevoerd. Het Aurelia Saxofoonkwartet bestaat uit Johan van de Linden (sopraansax), André A rends (tenorsax), Willem van Merwijk (baritonsax) en Arno Bomkamp (tenorsax). Het kwartet is genoemd naar de Via Aurelia in Rome, waar de vier saxofonisten hun samenwerking in 1982 ^begonnen. Gehandicapten zetten met hulp bedrijf zelf cursus op Een computercursus volgen om achter de geraniums uit te komen. Dat doet sinds een paar weken een groep van tien voornamelijk lichamelijk gehandicapten uit Noord-Limburg. Ze Ieren werken met Windows 95 en enkele veelge bruikte programma's als Word, Acces en Excel. De meesten zullen er nooit hun boterham mee ver dienen, maar daar is het ook niet om te doen. (door Bert Albers) "Ik doe mee om thuis wat te doen te hebben", zegt Jan uit Horst. "Ik had daarvoor nog nooit achter zo'n ding gezeten, maar sinds februari zit ik in de WAO". Voor wie de bood schap nog niet begrepen heeft, vpegt hij er aan toe: "Het valt tegen". Voor Mart van Lierop, eveneens uit Horst, is het vullen van de zee van vrije tijd eveneens het voornaamste motief om zich te verdiepen in de wereld van de bits en bytes. Sinds Mart's ongeluk, nu een jaar of vier geleden, kan hij z'n rechterarm niet meer gebruiken. Hij heeft ai meer dere cursussen gevolgd en heeft thuis een computer staan. Gekregen van gehandicaptenorganisatie AVO. "M'n vrouw werkt en als je de hele dag alleen zit, zijn de dagen lang. Achter de computer vliegen de uren voorbij". KRAAI "De meeste mensen die de cursus volgen zijn door een ziekte of een ongeluk gehandicapt geworden. Een hersenbloeding bijvoorbeeld, waar door meestal één van de beide han den geen dienst meer kan doen. Er zit ook iemand tussen met een dwarslaesie, een mevrouw met een ernstige vorm van reuma en een meneer met een visuele handicap", licht Jan Goumans toe. Goumans is regionaal voorzitter van GON, de Gehandicapten Organisatie Nederland. Zelf sukkelt hij sinds een ongeval met z'n heupen. Tussen de vele operaties door houdt hij zich bezig met vrijwilligerswerk voor mensen die hetzelfde is overkomen als hij. Via een maatschappelijk werker van Boncura, waar mensen na een ongeluk of ziekte lichamelijk kun nen revalideren, ontdekte Goumans de grote belangstelling van deze groep voor het werken met compu ters. Goumans ging met dat gegeven aan de slag en schakelde z'n netwer ken in. zoals dat tegenwoordig zo mooi heet. Zelf omschrijft hij z'n werkwijze liever met "Een vliegen de kraai vangt altijd wat". COMPUTERWORK De strooptocht van kraai Goumans leverde het nodige op voor een aantal gehandicapten in de regio. Niet alleen vond Jan het Venrayse automatiseringsbedrijf ComputerWORK bereid om gratis een leslokaal inclusief computers af te staan, het bedrijf hielp voor een schappelijk prijsje ook met het in elkaar zetten van het lesmateriaal. Voor de diverse handicaps moesten toetsenborden, computers en mui zen worden aangepast: mensen die maar één hand kunnen gebruiken, kunnen bijvoorbeeld niet twee toet sen die wat verder uiteen liggen gelijktijdig indrukken. Voor de klas staat Math Moens, een gedreven man die Goumans ook weer via-via wist te strikken. Het resultaat van al die vrienden diensten is een cursus die de cursis ten slechts 188 gulden kost. Inclusief lesmateriaal en het lid maatschap van de GON. "Daardoor zijn de cursisten ook verzekerd", legt Goumans uit. Van enige subsi die voor de cursus is namelijk geen sprake. Er kunnen maximaal tien mensen deelnemen aan de cursus en niet zonder trots maakt Jan Goumans melding van een wachtlijst. Z'n eigen naam staat daar voorlopig ook op. "Binnenkort moet ik weer geopereerd worden, daarom heb ik maar gewacht". Nu nog wordt de cursus gegeven in het pand van het automatiseringsbedrijf aan de Stationsweg. Binnenkort verhuist ComputerWORK naar een nieuw pand op kantorenterrein Noorderhof. En de gehandicapte cursisten gaan mee. "Dat is extra geluk hebben. Komen we nog in een mooi nieuw pand ook", zegt Jan Goumans. GEMOTIVEERD Voor Kees Verweijmeren uit Vierlingsbeek speelt de computer een belangrijke rol om zo lang mogelijk zelfstandig te leven met z'n handicap. Via de computer kan hij informatie ontvangen, opslaan en weergeven. Verweijmeren kan alleen lezen op het beeldscherm als de letters zijn vergroot. Bovendien zit aan z'n bril ook nog een soort juweliersloep bevestigd. Mariëlle van Bracht uit Venray is met haar 24 jaar één van de jongere deelnemers. Vóór haar motor-onge luk, twee jaar geleden, werkte ze in de metaalindustrie. Dat kan ze nu niet meer, want Mariëlle kan allebei haar handen nog maar gedeeltelijk gebruiken. De muis ligt voor haar op de grond, Mariëlle bedient de knoppen met haar tenen. Ze is nog steeds vier dagen per week aan het revalideren in de Nijmeegse St. Maartenskliniek, dus ze heeft echt geen tijd over. Maar als de revalida tie is afgelopen, wil Mariëlle graag ook nog wat te doen hebben. Daarom volgt ze deze cursus en deed ze dat eerder via de Volksuniversiteit. Met in haar ach terhoofd de voorzichtige hoop om met de muis haar geld te verdienen. Niet eens zozeer vanwege het geld. Ook voor de sociale contacten die voortkomen uit het samen iets doen. Dat het -zelfs voor een jonge vrouw- niet zal meevallen, beseft ze best. Jan Goumans ziet ook positie ve kanten: Telewerken lijkt hem een vorm waarbinnen gehandicapten net zo goed kunen functioneren als andere mensen. "En vergeet niet: niemand is beter gemotiveerd dan gehandicapten". De cursisten aan het werk in het leslokaal van ComputerWORK. Oirlo heeft een nieuwe informatiegids. Donderdagvond werd het eerste exemplaar door dorpsraadvoorzitter Karei Steeghs aangeboden aan mevr. Thijssen van de Dionisiusstraat. Mevr. Thijssen is de meest recente nieuwe inwoonster van Oirlo. Het is niet de eerste keer dat Oirlo een eigen infogids heeft uitgebracht. "De vorige dateert van 1988 en herziening was dan ook zeer gewenst", aldus Karei Steeghs. De samenstelling van de gids is zodanig dat wijzigingen gemakkelijk aan gebracht kunnen worden. De dorpsraad kan zo wijziging regelmatiger aan de dorpsbewoners doorgeven. In de gids staan alle belangrijke gevens van de Oirlose verenigingen en instellingen. Ook wordt de historie van Oirlo in beknopte vorm weergegeven in de gids. Alle dorpsbewoners krijgen een exemplaar van de gids. Op 1 september 1991 volgde Jos Waals zijn voorganger Harrie Defesche op als burgemeester van Venray. Nu, zes jaar later, is hij begonnen aan zijn tweede ambt stermijn. Een goed moment om terug, maar ook vooruit te kijken met Waals. Een burgemeester die naar eigen zeggen, het ontwikke len van nieuwe ideeën beter ligt in het op de winkel passen. Voor Jos Waals was Venray zes jaar geleden een grote uitdaging. "Ik was op de hoogte van de problemen en kwam hier met een open mind. Ik heb voor mijn benoeming dan ook inde vertrouwenscommissie aange geven dat, wanneer we samen de kar zouden trekken, en de politiek haar verantwoordelijkheden kent, de arti kel 12-status van Venray geen 15 jaar hoefde te duren." Het werden er uiteindelijk maar zes. Waals erkent dat ook Venray de :conomische wind meehad. Verder heeft ook de komst van de A73 een rol gespeeld. Hij geeft echter ook aan dat de houding van de Venrayse politiek niet onbelangrijk is geweest. "Als je het politiek niet eens bent dan kom je er niet. Deze en de vorige raad wilde uit het dal komen. Daarover was men het in ïoofdlijnen met elkaar eens. Voor iet college betekende dat we prettig en geconcentreerd konden, en kun nen werken". Waals geeft aan dat de gemeenteraad haar verantwoording nam om de problemen op te lossen. De Bucknota en Keerpunt zijn daar voortgevloeid. GROEI De Bucknota had volgens Waals een brede politieke basis. "De kwa litatieve en kwantitatieve groei stond nergens ter discussie" aldus Waals. "Bovendien was iedereen het ermee eens dat die groei gestimu leerd moest worden vanuit een geza menlijke actie. Winkeliers, werkge vers en het verenigingsleven steunden die groei". Een groei die volgens Jos Waals ook nu nog noodzakelijk is. "Voor alle herindelingen de afgelopen jaren stond Venray rond de 75e ilaats voor wat betreft het aantal nwoners. Nu is Venray zo'n 10 plaatsen gezakt. Wil je in Den Haag meetellen is het belangrijk datje bij de eerste 100 blijft zitten" aldus Waals. Het was voor hem dan ook een tegenvaller dat Venray bij de herindeling van Vierlingsbeek bui lende boot viel. HERINDELING Dat bij de herindeling van Vierlingsbeek aan het feit voorbij werd gegaan dat drie dorpen nage- y; noeg geheel op Venray waren geo riënteerd. stelde Jos Waals teleur. Waals schrijft dat voor een groot deel op het conto van de provincie die volgens hem een te behoudend beleid voert op het terrein van herin delingen. "De provincie heeft nooit hard achter ons standpunt gestaan maar zegde wel alle steun toe. Toen die uiteindelijk wegviel had het voor Venray weinig zin om door te gaan". Het behoudende provinciale beleid heeft er volgens Waals wel toe geleid dat regionale centrumge meenten als Roermond, Weert, Venray en Venlo ten opzichte van andere gemeenten op een achters tand zijn gezet. Op de vraag of Venray en Meerlo- Wanssum dan op elkaar zijn aange wezen stelt Waals dat dat alleen bespreekbaar is als dat in die plaats bespreekbaar wordt. "Meerlo- Wanssum gaat nu zelf door. Hun besluit respecteer ik" aldus Waals. Wel is er al op diverse terreinen een goede samenwerking tussen beide temeenten. "Deze samenwerking stelt Meerlo-Wanssum in staat om zelfstandig te blijven" aldus Waals. TOERISME Toerisme en recreatie is een van de gemeentelijke speerpunten. Toch verwacht Waals dat er in Venray geen grote recreatieve trekker komt. "Die keuzes zijn gemaakt in het streekplan waarbij de grootschalige projecten zich concentreren langs de Middenpeelweg" stelt de burge meester. "De raad is daarmee accoord gegaan". Op het gebied van verblijfsrecre- atie ziet Waals nog wel mogelijkhe den in de vorm van hotelaccommo datie. In de regio ontbreekt het volgens hem aan een hotelaccom modatie met bijvoorbeeld een reva- lidatiefunctie. "Venray zal in het toeristisch kader haar stedelijke functie beter moeten gaan uitbaten." Volgens Waals gebeurt dat langzaam maar zeker. Hij geeft aan dat de initiatie ven vanuit de horeca een goede zaak zijn. Verder zou het centrum nog aantrekkelijker gemaakt moeten worden voor de toeristen. "Dan maakt het niet uit waar de mensen slapen". CENTRUM De verbetering van het centrum van Venray heeft dan ook de komen de jaren de volle aandacht van het college. Nieuwe impulsen zijn vol gens Waals nodig om de 80.000 potentiële consumenten uit de regio naar Venray te krijgen. "Venray heeft behoefte aan een winkel met bovenregionale uitstraling". Het wegblijven van G&A was voor hem dan ook een tegenvaller. Toch ziet Waals zo'n grote trekker binnen nu en zes jaar in Venray verschijnen. Hij baseert dat op het informatiecir cuit. "Men toont interesse" aldus Waals. Verder speelt de "upgrading" van de pleinen een rol bij de kwaliteits verbetering van het centrum. "Ook zouden ideeën zoals het overkappen van De Bleek eens nader bekeken moeten worden". TOEKOMSTVISIE Venray werkt momenteel aan een nieuwe economische toekomstvisie. De industrieterreinen raken vol en ook de woningbouw loopt zo snel dat het plan De Brabander steeds meer in beeld komt. Bij die toekomstvisie wordt aan gehaakt op de ontwikkelingen rond om Venlo. "Het is belangrijk om te gaan kijken welk volume aan indus trieterreinen we nodig hebben en voor welke industrie. Het overleg met Venlo is dan ook belangrijk. "Zo kunnen we samenwerken en zaken op elkaar afstemmen", zo meent Jos Waals. "Concurreren met Venlo heeft geen zin, we kunnen elkaar beter versterken". Ook dit intensievere overleg met Venlo is iets wat in de afgelopen jaar is ontstaan en gegroeid. AGRARISCHE SECTOR In die toekomstvisie zal ook geke ken worden naar de agrarische sec tor, lees voor Venray de intensieve veehouderij. "De plannen van minister van Aartsen zijn begrijpe lijk maar niet acceptabel. Het inkrimpen van het aantal varkens met 25% is dodelijk voor de sector." Volgens Waals is de intensieve vee houderij een dynamische sector waar momenteel volop geïnvesteerd wordt. Investeringen die door het Rijk zijn opgelegd. "Door deze maatregelen komt de overheid niet meer als een betrouwbare partner over", vindt Jos Waals. "Door te gaan korten wordt de dynamiek eruit gehaald. Dat is dodelijk voor de sector en dus dodelijk voor de welvaart die de varkenshouderij zeker in Venray heeft gebracht". Sigaret in gezicht Op het schoolplein van het laaylandcollege locatie Noord, Toeg een medescholier aan een 15- arige leerling of hij een sigaret kon trijgen. Hij kreeg als antwoord dat "j daar maar zelf voor moest zor- en, Even later kwam die mede- cholier terug en zonder aanleiding reeg de 15-jarige een brandende igaret in zijn gezicht geduwd. Op advies van de schoolleiding leeft de jongen aangifte gedaan bij Ie politie die proces-verbaal op- 'aakte van deze mishandeling.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5