Mode Première dagen Dorps pleintjes Open Monumentendag in teken van schoolgebouwen Gebruik geld casino voor Deurneseweg Geluidsvoorschriften mogelijk aangepast Restaurant Buitenlust uitgebreid Venray's Mannenkoor a.s. zondag op bezoek in Ahrweiler VAN OORSCHOT MODË Rouw verwerking... iedereen krijgt ermee te maken Voetbal scheidsrechters gezocht Samen- Doendag in Ysselsteyn Speelotheek Venray op zoek naar vrijwilligers Lezing chiropractie Informatie avond zwangerschap en bevalling Pasit PEEL EN MAAS donderdag 11 september 1997 - Pagina 7 Ontdek onze nieuwe najaarsmode tijdens onze Wij maken van onze 3 Première dagen een echt feest. Behalve iets lekkers bij de koffie, een drankje, extra aanbiedingen, krijgt u bij elke aankoop een charmant Premièrecadeau. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Sterven, verdriet en rouwen horen [bij het leven. Synthese wil u hierbij Dl steun zijn. Twee maal per jaar lieden wij de gelegenheid om in ;roepen samen te werken aan uw ligen persoonlijke rouwverwerking. Deze groepen zijn bedoeld voor mannen en vrouwen die enige tijd jeleden iemand hebben verloren die leel dierbaar voor hen was. Zo'n groep is een veilige plek om ezelf te kunnen zijn, met al je ver riet, pijn, woede en andere emo- ies. Hetsarosn delen van je rouw- evqplg.iis brengt herkenning en eerrverlichting" Hoewel het geen tursus is met een diploma, wordt u óok theorie betreffende rouwver werking aangeboden, want theorie kan helpen om alle verwarde emo- jes te kunnen herkennen en daaraan m plek te geven. Het samen wer- ten aan rouwverwerking kan helpen jm uw zo veranderde leven weer iieuwe zin en inhoud te geven. Algemene informatie In totaal zijn er elf bijeenkomst en eigen bijdrage is ƒ10,-. Mogelijkheden tot samenrijden zijn oorgaans aanwezig. De eerstvol- ende cursus start op 17 september n De Clockert, Bergweg 4 te 'enray van 10.30 tot 12.30 uur. Voor aanmelding en nadere infor- natie kunt u contact opnemen met: Miemie Arnts, tel. 077-4722534 of lieke Swinkels, tel. 0478-583100. De KNVB District Zuid II start, in iamenwerking met Scheidsrechters- rereniging Horst-Venray, op maan dag 22 september 1997 met een cur sus voor veldvoetbalscheidsrechters (zowel voor bondsscheidsrechters als voor wedstrijdleiders van vereni gingen). De initiatiefnemers hopen met deze cursus het groeiende tekort aan voetbalscheidsrechters enigszins :n te gaan. Tevens wordt hiermee verenigingsmensen de gelegen- ieid geboden voor een opleiding tot lediplomeerd wedstrijdleider. Deze cursus, die gehouden wordt clublokaal 'Trefhove' van Scheidsrechters vereniging Horst- Venray, omvat vijf a zes lesavonden van ieder drie uur met aansluitend ten examenavond. De kosten bedra den ƒ35,- per persoon (inclusief les materiaal). Enige voorwaarde voor nschrijving is een minimum leeftijd 'an 16 jaar. Als extra stimulans zal Scheidsrechters vereniging Horst- fenray de cursuskosten vergoeden lait iedere geslaagde cursist die ninimaal een jaar lid van deze icheidsrechters vereniging bl ij ft Eventuele geïnteresseerden voor deze cursus kunnen zich telefonisch lanmelden bij de secretaris van icheidsrechters vereniging Horst- /enray, Piet Hanen, tel. 0478- >10974. Deze zal zorgdragen voor 'anmelding bij de KNVB. Voor eventuele nadere inlichtingen kunt u >ok met hem contact opnemen, dan- vel met Jack Heidens, tel. 0478- '89017 of met Frans Gielen, tel. ►478-692 351 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard WAO VAN SOEST B.V. Taxaties Advies onroerend goed Kruitweg 13, 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 Aanstaande zondag wordt van 14.00 tot 18.00 uur in het Oöapark een evenement gehouden vol theater. Acts met nieuwsgierig makende namen als Wune Wunc. De Wandelde Bar, Close Act, Ronaldo en Hilaria brengen uit eenlopende vormen van muzikaal en beeldend theater. Vijf in Venray levende buitenlandse gemeen schappen presenteren zich boven dien die middag culinair en muzi kaal op een aantal dorpspleintjes; Bezoekers kunnen een kijkje nemen in Turkije, Marokko. Spanje, Ghana en Zaïre. Er zijn optredens van de dansgroep Las Rocieras, met gitarist Sangre Celiente, en van de Zaïrese groep Les Enfants Terribles. Ook de zondagen erna zijn er culturele activiteiten in het 'park. Op 2 i september is er een concert van het Aurelia saxofoonkwartet. Een week later wordt de poëzie- wandelroute geopend. Op initia tief van het Literair Café zijn aan een aantal kunstwerken in Venray- kom passende gedichten gekop peld. Het gaat om werk dat is geselecteerd door de Venraynaren Anton Kroft, Jos Waals en Harry Theunissen. Op zondagen wordt 5.- entree geheven. Op dinsdag 16 september is in Ysselsteyn iedereen in de gelegen heid om ie komen kijken wat de 'Samen-Doendag inhoudt en wat er zoal gemaakt wordt. Te bezichtigen is onder andere brei-, haak- en schilderwerk en ver schillende soorten van handenar beid. Speciaal ouderen met hun familie leden zijn welkom tussen 14.00 en 16.00 uur in het gemeenschapshuis te Ysselsteyn. Inbraak op bouwplaats In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in een directie- keet op een bouwplaats op het Keizersveld. Toegang is verkregen door het inslaan van een ruit. Ook werd een in de buurt staande contai ner opengebroken, Ontvreemd werden diverse goe deren waaronder isolatieplaten. De waarde is niet bekend. De benadeel de is een Venrays bouwbedrijf. Uit sporen viel op te maken dat aan de achterzijde een auto heeft gestaan. Mogelijk zijn er getuigen die in die nacht in de buurt iets ver dachts hebben gezien. Als dat zo is dan graag uw informatie doorgeven aan de politie onder nummer 531 lil. Op zaterdag 13 september om 11.00 uur zal de heer F. Janssen, wethouder van culturele zaken, de Open Monumentendag 1997 ope nen in Gilde Opleidingen Interven College aan de Leunseweg 2 te Venray. Het is voor de elfde keer dat dit grootste eendaagse culturele evene ment in Nederland met Venrayse deelname wordt gehouden. Dit jaar is gekozen voor het landelijk thema 'Monumentale Schoolgebouwen". Dit thema is bij uitstek een univer seel thema. Want welke gemeente heeft nog geen monumentaal schoolgebouw? Bovendien zijn er voor Venray nog enkele redenen aan te geven: de lange traditie van het onderwijs; de geschiedenis van het onderwijs gaat terug tot ruim 300 jaar geleden. Eind 18e eeuw werden er de eerste gymnasiale lessen gege ven in het bekende gebouw 'Onder de Boog' aan de Grote Markt. In belangrijke mate zijn daarvoor gees telijke en kloosterorden (in Venray zijn er tien bekend) verantwoorde lijk geweest. Het bewust worden dat veel schoolgebouwen zijn verdwenen. Dat geldt niet alleen voor de scholen in het centrum van Venray (Schoolstraat) maar ook in de kerk dorpen. He monumentaal gebouw - het oude Gymnasium - staat op de nominatie gesloopt te worden. De doelstelling van Open Het intervencollege aan de Leunseweg is dit jaar de zeer toe passelijke plek voor de Open Mon urn en tendag Monumentendag is de mensen in contact te brengen met de monu menten en hun interieurs in eigen plaats en streek. Hel Venrayse comité heeft dan ook bewust geko zen voor het pand aan de Leunseweg 2. Het zal waarschijnlijk de laatste gelegenheid zijn om de monumentale gebouwen te bezichti gen. Met de algehele afbraak zal immers binnenkort gestart worden. Een mooie gelegenheid dus om het markante schoolgebouw te bekij ken. De gebouwen die in 1650 en de daarop volgende jaren werden gebouwd vormden de kern van de kloostergemeenschap van de paters Franciscanen. In het pand was ruim 300 jaar het gymnasium gevestigd tot het in 1976 werd opgeheven. Nu is er nog het Gilde Opleidingen Interven College gevestigd alsmede enkele verenigingen en Omroep Venray. Maar vanaf 1 januari 1998 zal dat alles tol het verleden beho ren. PROGRAMMA Het Venrayse comité heeft een feestelijk programma samengesteld waarbij alle belangstellenden wel kom zijn. Vanaf 10.45 uur is de ont vangst aan de Leunseweg 2 te Venray, waarbij gelegenheid is een kopje koffie te drinken. Na het wel komstwoord van voorzitter F. Ruyten zal de heer J. Gootzen een lezing houden over de geschiedenis van het onderwijs, verlucht met enkele dia's. Vervolgens zal de wet houder van culturele zaken de heer F. Janssen de Open Monumentendag in Venray officieel openen en is er een rondleiding in het gebouw. FOTOTENTOONSTELLING Na de toespraken en rondleiding volgt de openstelling en bezichti ging van een uitgebreide foto-ten toonstelling met foto-s uit het archief van J. v.d. Putten. De ten toonstelling geeft een beeld van de historie van de school en van andere monumentale (voormalige) school gebouwen uit de gehele gemeente. Naast de vele foto's van de diverse schoolgebouwen zijn er ook talrijke oude schoolfoto's met leerlingen van de diverse schoolklassen. De foto-tentoonstelling is zater dag 13 september te bezichtigen van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag 14 september van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is uiteraard gratis en alle belangstellenden zijn welkom. BOEKJE Net als voorgaande jaren wordt er ook dit jaar weer een boekje uitge geven met een beschrijving van enkele historische schoolgebouwen, waarvan er enkele reeds verdwenen zijn of een andere bestemming heb ben gekregen. Van de Vorle in brief aan GS De fractie van de Vorle heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Limburg gevraagd of het geld, dat GS wil aanwenden als subsidie voor het casino in Valkenburg, te gebruiken voor geluidwerende maatregelen langs de Deurneseweg. Het gaat hierbij om een bedrag van 2,5 miljoen gulden. De speelotheek is een uitleenorga nisatie van speelgoed. Het wordt geheel gerund door vrijwilligers. Mensen die zich enkele uurtjes per week belangeloos inzetten om voor kinderen een gevarieerd spelaanbod te creëren. Behalve het uitlenen en innemen van speelgoed zijn er ook werk zaamheden 'achter de schermen'. Zoals bijvoorbeeld het aankopen van nieuwe speelgoed en het inwer ken hiervan; het repareren van speelgoed wat stuk is of hel aanvul len van speelgoed wat niet compleet teruggebracht wordt. Ongeveer twintig mensen zijn hier enthousiast mee bezig, sommigen vanaf de oprichting, ongeveer der tien jaar geleden. Om nu de werk druk van deze mensen wal te ver lichten vragen wij dringend hulp om ons te assisteren. In eerste instantie om te helpen bij het innemen en uit lenen van speelgoed. Na verloop van tijd heeft u een grondige kennis op het gebied van speelgoed en kunt u onze leden adviseren en helpen een keuze te maken, Mocht u belangstelling hebben, neemt u dan contact op met Paula, tel. 510402 of met Annemie, tel. 510138. De speelotheek is gevestigd in de bibliotheek en geopend op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur en op vrijdag van 16.00 tot 20.00 uur. U kunt natuurlijk ook daar bin nenkomen en informatie inwinnen. Uw kinderen kunt u meenemen als u ons komt assisteren. Er is vol doende speelgoed aanwezig! PEEL EN MAAS 'n abonnement waant De fractie v.d. Vorle vindt het vreemd dat de provincie 2,5 miljoen gulden uitgeeft om het gokken te bevorderen. "Vervolgens zijn er weer tientallen miljoenen nodig om de gevolgen van de gokverslaving te bestrijden". De Venrayse fractie vindt dat ook casino's de gokverslaving in de hand werken. Zij vindt dan ook dat het geld beter ergens anders voor gebruikt kan worden. "De bewoners van Brukske hebben onlangs te horen gekregen dat er geen geld is om de geluidsoverlast van de Deurneseweg op te lossen. Toch betalen de bewoners forse bedragen aan milieuheffingen voor een goed leefmilieu. Of is het soms zo dat deze heffing enkel bestemd is voor de bureaucratie" De fractie v.d. Vorle dringt daar om bij GS aan om naar behoren ervoor te zorgen dat er een einde komt aan de geluidsoverlast langs de Deurneseweg. "Dit heeft voor rang op uitgaven voor volksgezond heids bedreigende activiteiten", aldus de fractie in haar brief. Chiropractor Eric Wollers ver zorgt woensdag I oktober een lezing in zijn praktijk in Venray aan de Patersstraat 60. Vanaf half acht geeft hij uitleg over de behandeling van klachten zoals whiplash, hoofdpijn, lage rugpijn, ischias, hernia en nek- klachten. De toegang is gratis. Vanwege het beperkte aantal zitplaatsen dienen belangstellenden zich telefonisch aan te melden: 077-3522956. Stroomstoring Een kabelbreuk tijdens graaf werkzaamheden aan de Wilhel- minastraat, had vrijdag voor de bewoners van Venray centrum en zuid nare gevolgen. Om 11.30 viel de stroom uit en dat had tot gevolg dat veel winkels de verkoop wel konden vergeten. Bij onze groot grutter Alben Heyn werkte de auto matische deuren niet meer, maar niet alleen in die zaak, ook het Postkantoor had veel last van de stroomuitval. Maar liefst elf scha kelstations werden ontregeld en moest door personeel van de Mega weer worden bijgesteld. Omstreeks 14.30 uur was de stroomvoorziening weer normaal. Dinsdag 30 september organiseert het St. Elisabeth Ziekenhuis in samenwerking met het Groene Kruis Noord-Limburg en de verlos kundigen uit de regio Venray/Horst een voorlichtingsavond over zwan gerschap en bevalling. Deze avond wordt gehouden in 't Gasthoês te Horst en is bedoeld voor alle aanstaande ouders, onge acht waar zij in behandeling zijn. De toegang is gratis. Op het programma, dat om 19.30 uur begint, staan presentaties van een verloskundige, een gynaeco loog, een diëtist, een fysiotherapeut, een verpleegkundige van de verlos- afdeling en een verpleegkundige van de dienst kraamzorg. Daarnaast is vanaf 19.00 uur een informatiemarkt te bezoeken met onder meer stands van de Kraamzorg Noord-Limburg, de afdeling diëtetiek, de Vereniging 'Borstvoeding ja natuurlijk'. 'Moeders voor Moeders' en diverse leveranciers van kindervoeding. Belangstellenden worden ver zocht zich van te voren op te geven. Dit kan op werkdagen tussen 10.00 en 12.00 uur bij Dienst Kraamzorg Groene Kruis Noord-Limburg, tel. 077-3247000 of bij Patiëntenservicebureau St. Elisabeth Ziekenhuis, lel. 0478-522241. Hier kunt u ook terecht voor meer infor matie. Grote buit bij inbraak Hoe brutaler, hoe gemakkelijker, wordt wel eens verondersteld, maar dat aluminium steigerbuizen en koppelingen gewoon maar op een vrachtauto worden geladen op een bouwplaats is toch wel zeer brutaal. Op een bouwplaats aan de Annie Romeinstraat in het Antoniusveld werd in de nacht van dinsdag op woensdag een grote partij steiger- buizen en koppelingen, met een waarde van enkele duizenden gul dens, ten nadele van een Venloos bouwbedrijf gestolen. In de oproep voor getuigen, op de Kabelkrant, heeft zich een getuige gemeld die gezien heeft dat woens dagmorgen omstreeks 06.00 uur een rode vrachtauto op die bouwplaats is geweest en beladen werd met dat steigermateriaal. De getuige had echter het kentekennummer niet opgenomen. De politie vraagt drin gend of er nog andere getuigen zijn die hier iets meer over kunnen ver tellen. Graag contact onder tel.nr. 531111. Dingus-voorzitter laaiend op gemeente Jongerencentrum Dingus zorgt nog steeds voor lawaai in de buurt. Dat is het verwijt van mevr. Clevers. In haar woning aan de Deken Thielenstraat kun je, zo zegt zij. de geluidstrillingen voelen als er een band speelt. Ook zorgen rondhangende bezoekers buiten het jongerencentrum voor lawaai. Déze en andere bezwaren zijn vorige week donderdag besproken tijdens een zitting bij de Raad van State in Den Haag. Mevr. Clevers maakte bezwaar tegen de vergunning die door ge gemeen te Venray aan het jongerencentrum is verleend. Onafhankelijke deskundi gen hebben in een advies aan de Raad van State geschreven dat enkele geluidsvoorschriften in de vergunning moeten worden aangepast, want ze zijn niet duidelijk. LAAIEND Pieter Gysbers, voorzitter van GJC Dingus, was donderdagavond laaiend op de gemeente Venray. In zijn ogen had de aanwezige vertegenwoordig ster van de gemeente zich zeer slecht voorbereid. 'Ik moest vragen beant woorden die zij had moeten beantwoorden", aldus Gijsbers. 'Ik vind dat een slecht zaak. De gemeente gaat nonchalant om met onze belangen. REDELIJK POSITIEF Gijsbers is overigens redelijk positief over de uitslag van de hoorzitting maar het blijft volgens hem toch 'koffiedik kijken* In de muziekzaal en in het café van het jongerencentrum zijn door de gemeente geluidsbegrenzers geplaatst. Die zorgen ervoor dal de geluidsin stallaties worden uitgeschakeld als de muziek ie hard staat. De voorschrif ten over de begrenzer in het café moet volgens het advies nu worden aan gepast. Voor Pieter Gijsbers is er geen probleem. 'In het café wordt aan de nor men van de gemeente voldaan. De begrenzer heeft de muziek nog nooit uitgeschakeld. Men wil praten en schaken, dus in het café heeft men zelf geen behoefte aan lawaai'. De voorschriften voor de geluidsbegrenzer in de muziekzaal zijn volgens de adviseurs van dé Raad van State wel duidelijk. Ook daar heeft de geluidsbegrenzer de muziek nog nooit uitgeschakeld. Pieter Gijsbers: 'We houden ons daar ook aan de voorschriften, maar dat is ook niet moeilijk, want de zaal wordt vrijwel niet gebruikt. De geluidsbegrenzer is afgesteld op 91 decibel. Daarmee wil geen band spelen. Daar kun je niets mee". Er is wel een ontheffing voor twaalf dagen per jaar. Dan wordt de begrenzer door de gemeente uitgeschakeld. Van die twaalf dagen zijn er acht tijdens carnaval en de Venrayse kennis in Venray. De Raad van State doet eind oktober uitspraak. Onlangs openden Piet en Marwil Jacobs hun nieuwe aange bouwde wintertuin van hun res taurant. Een uitbreiding om hun klanten nog meer service en ruim te te kunnen bieden. Piet en Marwil Jacobs namen in 1984 het hotel-restaurant Buitenlust over. In de jaren daarvoor had dit echtpaar een ander hotel-restaurant in Venray, De Zwaan, geëxploiteerd. In de afgelopen jaren hebben zij Buitenlust meerdere malen ver bouwd. "Eerst hebben we het oude terras dichtgebouwd waarna renova tie van de oude keuken plaatsvond" aldus Piet Jacobs. "Vervolgens heb ben we een doorbraak naar de woonkamer gemaakt, de bar uit het restaurant gehaald en overgeplaatst naar de aperitiefruimte. Die ruimte wordt ook veel gebruikt voor verga deringen van kleine gezelschappen." Met de aanbouw van de winter tuin zijn de mogelijkheden van res taurant Buitenlust alleen maar ver groot. "We kunnen nu vergaderingen, bruiloften en partij en voor grotere groepen organise ren. Verder hebben we met de win tertuin een ruimte gecreëerd waar mensen apart kunnen zitten. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld een vergaderontbijt of -lunch houden, er kunnen dagsessies worden georga niseerd en er is nu volop ruimte voor een uitvaartkoffietafel" Verder kunt U bij restaurant Buitenlust natuurlijk gezellig en goed eten. Dit najaar organiseren Piet en Marwil Jacobs bovendien diverse activiteiten en thema-avon den. Zo staan binnenkort bij Restaurant Buitenlust de mosselen centraal. Drie optredens op één dag! Op zondag 14 september zal het 105-leden tellende Venray's Mannenkoor een bezoek brengen aan Ahrweiler in Duitsland. Het bevallige stadje aan de rivier de Ahr telt samen met Bad Neuenahr 27.000 inwoners en heeft al jaren een bijzondere band met het Venray's Mannenkoor en groeperin gen daaruit zoals 'Octetnog' en de fietsende zangers 'De Vette Naaf'. Laatstgenoemde vriendengroep pleegtTraditiegetrouw de tocht naar Ahrweiler per fiets te volbrengen. Dit jaar was dat voor de zeventiende maal. Het voormalige Venrayse Hofkoor heeft vroeger zelfs een keer aan de carnavalsoptocht in Ahrweiler meegedaan. Op uitnodiging van de Ahrweiler Wijnfeest-Commissie zal het Venray's Mannenkoor op zondag ochtend de eucharistieviering in de mooie Pius-Kirche opluisteren. Na de lunch in het naburige Dernau zal men een meer vrolijk en op het feest gericht repertoire laten horen tijdens het eerste 'Platzkonzert' wat men om 14.30 uur ten gehore zal brengen in Walbertsheim. Na dit optreden wordt het koor om 15.30 uur ont- Vernielingen basisschool Weer moest namens het schoolbe stuur van basisschool Landweert aan de Boterbloem aangifte worden gedaan van vernielingen aan en rond de school Deze keer waren een regenpijp en een container vernield. vangen door de wijnkoningin op de Marktplatz van Ahrweiler. Daar zal dan het derde, maar waarschijnlijk niet het laatste, optreden van die dag plaatsvinden in het kader van het 'Altstadt-fest'. Men zal daarmee de duizenden aanwezige wijnfeestgan gers ongetwijfeld aangenaam bezig houden! Elk jaar bezoeken vanuit heel Europa veel mensen, verenigingen en muziekgroepen de mooie idylli sche plaatsjes langs de rivieren Rijn. Moezel en Ahr. Onder leiding van onze tweede dirigent Jac Janssen is succes bij voorbaat al gegarandeerd. De rest van de dag zal men verder muzikaal en gezellig in Ahrweiler verpozen. Na het formele gedeelte zal men in menig 'Lokal' nog de mooie stemmen van het koor horen klinken! De Mannenkoor-leden kijken nu al uit naar zondag 14 september. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch S82727 Min. leeftijd 14 jaar

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7