c Vrouwenraad opent de aanval Basis merkt weinig van miljoenen voor Patriots Gemeente gaat voor 2,5 miljoen aan wegen onderhouden Hondenbaan College helderziend? Buren Nijsen naar de rechter Bussluis Oude Oostrumseweg kost ƒ150.000,- Provincie moet situatie Deurneseweg opnieuw bekijken 3 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND r Rode Kruis Campagne 1997 geslaagd Geen adressen voor Dekenaat Kerst pakketten Wedstrijd van het jaar PEEL en maas donderdag 11 september 1997 - Pagina 5 In 1998 minstens tien vrouwen in de raad Het aantal vrouwen in de Venrayse politiek is gering. In de gemeenteraad zijn de vrouwen zelfs op de vingers van één hand te tellen. Dat moet vernaderen vindt de Venrayse Vrouwenraad. Na de verkiezingen van volgend jaar moet er een tweede hand nodig zijn voor het tellen van de vrouwelijke raadsleden. Eén van de middelen in het offensief is 'Het Lagerhuis', een gespreks- avond rond het thema 'Politiek is niet alles,alles is wel politiek'. Morgen, vrijdag 12 september, verandert de foyer van de schouwburg in een politieke arena. Een voorbeschouwing op het steekspel. (door Bert Albers) De lat ligt hoog, de verwachtingen jzijn eveneens hooggespannen. Venraynaren achter de televisie en de borreltafel vandaan halen en ze lubliekelijk met elkaar in discussie irengen. "Dat ze maar 'ns het hart op de tong leggen", zegt Jos van Soest, die samen met Leonie Cals en Ans van Oers het debat heeft geor ganiseerd. Net zoals het op televisie gebeurt, waar de deelnemers aan het programma met Paul Witteman altijd zo spontaan en overtuigend met elkaar in de clinch gaan. Zoiets moet morgen ook in de schouw- beurg gebeuren. Of de dames zich wel gerealiseerd hebben dat in pro gramma's als 'Het Lagerhuis' wei nig aan het toeval wordt overgelaten en de deelnemers zorgvuldig wor den geselecteerd? Zeker hebben ze dat. "Ook in het Venrayse Lagerhuis wordt niet alles aan het toeval over gelaten", verzekert Ans van Oers. De organisatie heeft zes stellingen bedacht over onderwerpen die een breed publiek moeten aanspreken. En zeker de organisaties die juist met dat thema te maken hebben. Deze groepen -zoals daar zijn de werkgroep Mondiale Vorming, de werkgroep Lage Inkomens, kinder opvang Duimelot, Amnesty en de clubs die zich inzetten voor de reali satie van het stadspark of een speel tuin- hebben een berichtje gekregen dat 'hun' thema ook aan de orde komt. Op die manier hopen ze al wat vuurwerk te hebben ingekocht. Maar het is zeker niet de bedoe ling dat het een onderonsje van actiegroepen wordt. Net zo min als 'de politiek' z'n stempel op de bij eenkomst mag drukken. Zij zijn niet eens uitgenodigd. Tenminste, niet als politieke partij. De Venrayse Vrouwenraad hoopt dat juist ook 'ongebonden' Venrayse mannen en vooral vrouwen zich opgeven om in de Lagerhuis-bankjes plaats te nemen. Om het een beetje beheers baar te houden, mogen er maximaal twintig deelnemen. Daarnaast kan het publiek meedoen via de speciale microfoon. SCHOLING Desondanks zien Van Soest, Cals en Van Oers 'Het Lagerhuis' wel degelijk als een politiek evenement. "Voor ons is het de start van de ver kiezingscampagne", zegt Ans van Oers. "Maar niet als partijen, als vrouwen". Want dat is het streven van de Vrouwenraad, hun seksege noten eerst laten weten dal politiek niet iets dat zich eens per maand afspeelt achter de dikke muren van het gemeentehuis, maar dagelijks en overal. En dat vrouwen daar dus een rol in mogen en zelfs moeten spelen. Door te gaan stemmen en door zich verkiesbaar te stellen. De ideale politieke situatie is voor de Vrouwenraad een 50-50-verhou ding. Het streven is om na de ver kiezing minstens met tien vrouwen in de raad te zitten. Sinds het vertrek van Marlies de Loo zijn dat er nog maar vier: naast Ans van Oers (D66), Truus Kemmelings (PvdA), Wiske Koster (CDA) en Victorine Derks (Van de Vorle). De Venrayse Vrouwenraad, waar in vrouwengeledingen van politiek partijen en belangengroeperingen zijn vertegenwoordigd, gaat na het Lagerhuis nog meer acties voeren om de drempel voor vrouwen te ver lagen. Een belangrijke is de politie ke scholingscursus, bedoeld voor alle Venrayse vrouwen. En daarna is het plaats maken geblazen voor de mannen. Het debat in 'Het Lagerhuis' wordt gepreseneerd door Ad de Bever, in het dagelijks leven gemeentesecretaris van Venray en baas van de Venrayse ambtena ren. De jury, die beoordeelt welke deelnemer met zijn/haar argu menten het beste de stelling ondersteunt of onderuit haalt, bestaat uit Mieke Verstraelen en Gerard Thijssen. Verstraelen is lid van de Provinciale Staten van Limburg voor de Partij van de Arbeid. Gerard Thijssen is voor zitter van de Limburgse VVD- afdeling en oud-raadslid voor die partij in Venray. Het programma begint om 20.00 uur. Een journalist heeft af en toe een hondenbaan. Bij de discussie over de hondennota -of moet het zijn hondeneigenarennota, zoals VVD-er Leo Janssen formuleerde?- in de commissie algemene zaken, zou je dat eigenlijk niét verwachten. Het tegendeel was waar. Geen heftige dis cussie waar je het hondsbenauwd van zou krijgen» maar financiële misverstanden waar slapende honden nauwelijks wakker van zullen worden. door Christ van den Munekhof Oorzaak daarvan waren enkele onduidelijkheden cq. foutjes in de nota waardoor er verschillende financiële bedragen in de nota vermeld stonden. Bovendien sprak voorzitter Waals steeds over 40.000 gulden die jaarlijks voor het nieuwe hondenbeleid ter beschikking moeten komen, terwijl-de «dragen in de nota opgeteld iets meer dan 34.000 gulden opleveren, lierdoor wisten diverse commissieleden niet "waar de hond gebonden lag" (hoe het met de zaak gesteld is. red,). Ook de wijze waarop de middelen verkregen worden, waren voor som mige commissieleden niet duidelijk. Extra intensivering van de honden- controle moet 10% extra inkomsten opleveren. Die worden dan weer niet, net als de huidige ƒ227.000,-, in de algemene pot gedaan, maar gebruikt voor uitvoering van het hondenbeleid. Daarnaast wil de gemeente de hon- enbelasting met 5% verhogen. Ook dat bedrag, ongeveer 11.350.- wil de emeente gebruiken voor uitvoering van het hondenbeleid, "Geen cent meer" aldus voorzitter Waals. De gemeente heeft hier immers geen dikke hond voor opzij liggen (geen extra geld voor. red.) Het beleid komt er op neer dat eerst een hondenpenning wordt ingevoerd en vervolgens handhaving, preventie en educatie en de aanleg van uitiaat- romes aan de orde komen. De fractie van de Vorle vond die ƒ34.000,- maar een gering bedrag, blgens hem was dat veel te weinig, alleen al om dc routes aan te leggen. I Wethouder Driessen liet echter weten dal de aanleg van de uitlaatroutes in feite niet meer inhield dan het aanbrengen van bewegwijzering en dat die kosten wel mee zouden vallen. Bovendien zal bij de aanleg van nieuwe wijken (De Brabander, red.) daar ook rekening mee gehouden worden, i Ike Busser (Samenwerking) vond de nota niet "integraal" genoeg. Hij drong aan op een betere aanpak door zaken als handhaving, preventie en Iducatie sneller uit te voeren. Voorzitter Waals wilde hem dat wel toezeg gen. Hel is overigens niet uitgesloten dat de hondenbelasting daadwerkelijk 'een doelbelasting gaat worden: Nu nog worden de inkomsten voor algeme ne doeleinden gebrui kt. Door het huidige bedrag onder le brengen onder de onroerende zaak belasting (ozb) zou de hondenbelasting in een nieuwe vorm daadwerkelijk gebruikt kunnen gaan worden voor de uitvoering van iet hondenbeleid cq, de terugdringing van de overlast die de honden ver- lorzaken. Al met al geen discussie met gebeten, laat staan blaffende honden. Mogelijk dat er daarom meestal geen hond op de publieke tribune zit, CDA fractievoorzitter Cees van ie Ven vroeg zich maandagvond nde commissie algemene zaken f of het college van b. en w. hel- lerziend was. Van de Ven maakte die opmerking aar aanleiding van de brief van het lOllege, vorige week, aan het deke- aat. Daarin werd het dekenaat fenray te kennen gegeven dat de [emeente geen adresgegevens wilde 'erstrekken. "Er is toch nog geen itspraak van de Hoge Raad", aldus De jaarlijkse campagne of collec- van het Rode Kruis is ook dit jaar 'eer een succes geworden. Indanks het feit dat niet in alle wij- en gecollecteerd is kunnen worden, leef de opbrengst nagenoeg gelijk an die van 1996. Tientallen vnjwïl- gers van het NRK en vrijwilligers 'lilen het NRK hebben zich één of 'ee avonden beschikbaar gesteld m 'langs de deuren' te gaan. En 'et succes. Het bestuur van de afde- ng Venray is trots op deze vrijwilli gs, Het. bestuur dankt met hen ook 'je mensen in de gemeente Venray, le het werk van het Rode Kruis ebben willen steunen. De 'brengst bedroeg in totaal 9.436,12, verdeeld als volgt: Leunen ƒ945,30; Oostrum ,'•063,-; Ysselsteyn ƒ1.169,70; astenray ƒ460,656; Oirlo f681,47; eide ƒ388,45; Veulen ƒ109,95; 'erselo ƒ723,95; Smakt ƒ154,35; rpdepeel ƒ107,70; Venray Kom *•702,20; Actie giro ƒ3.929.50. van de Ven. Volgens van de Ven zou de gemeente pas met een standpunt komen nadat bekend zou zijn wat de uitspraak van de gerechtelijke pro cedures over dit onderwerp zou zijn. Jos Waals gaf echter aan dat toen gezegd was dat. de uitspraken van de rechtbanken met betrekking tot de gemeenten Roozendaal en Maastricht, bepalend zou zijn. Naar aanleiding daarvan heeft het college het dekenaat geïnformeerd. "Als de Hoge Raad later anders beslist zul len wij dat echter respecteren en uit voeren" aldus Waals. EMBARGO Van de Ven verwonderde zich overigens over het feit dat hij dit nieuws dinsdagmiddag via Omroep Limburg vernam terwijl hem bekend was dat er een persembargo oplag totdat de brief verzonden was. Hij betreurde het dat dat embargo niet gerespecteerd wordt. Burgemeester Waals liet echter weten dat de gemeente dat niet altijd in de hand heeft. Diefstal bromfiets Een 17-jarige inwoner van Well stalde dinsdagmorgen om 08.00 uur zijn bromfiets in de stalling van het NS-station. Toen hij om 13.30 uur bij de stalling terugkwam bleek de bromfiets, een rode Cymco, gesto len te zijn. De bromfiets was goed afgesloten en de zwarte helm was met slot aan de bromfiets vastgezet. De totale waarde bedraagt ƒ2.400,-. Diefstal van autospiegel Een 36-jarige Venraynaar deed aangifte van vernieling van zijn aan de Stationsweg geparkeerde auto. De linker buitenspiegel was er vanaf gehaald. Ook waren er vernielingen aan de auto. Totale schade 850,-. Z'n meerwaarde is niet in geld uit te drukken. Veiligheid ook daarin zit de kracht van de Volvo S40. Volvo S40 v.a. 43.900,-- Overigens ook in Turbo Diesel uitvoering verkrijgbaar v.a. 49.900,-. Test 'm bij ons. VOLVO HANS KOK VENLO B.V. Venrayseweg 28, industrie-terrein Groot Boller -Venlo - telefoon (oyy) 382 18 18. De families Manders en Hendrix proberen bij de rechter hun gelijk te halen, nu een uit spraak van de Raad van State er op korte termijn niet inzit. In een kort geding eisen de buren dat de gemeente Venray optreedt tegen de illegaal gebouwde uitbreiding. Indirect willen de omwonenden veevoederbedrijf Nijsen Granico dwingen te stoppen met z'n recy- clingactiviteiten. Volgende week dient de zaak. Manders en Hendrix stappen naar de rechter om een oordeel te vragen over de uitbreiding. Die is nog ille gaal, want ze is in strijd met het hui dige bestemmingsplan. Deze week heeft het college van B en W echter een aanpassing van het bestem mingsplan in procedure gebracht. Die staat het bedrijf toe om 50.000 ton restproducten uit de levensmid- denindustrie -voornamelijk brood en banket- te recyclen. Nijsen beschikt ook niet over een geldige milieuvergunning. Ook daartegen hebben Manders en Hendrix geprotesteerd, tot aan de Raad van State toe. Die zaak diende eind vorige maand, maar een snelle uitspraak is niet te verwachten. De vraag of koekjes en deegwaren nou als restproduct of als afval beschouwd moeten worden, houdt de bestuursrechter bezig. Als het afval is, heeft de gemeente Venray niets te zeggen over een milieuver gunning. Dat is zaak van de provin cie. Vanwege het uitblijven van een snelle uitspraak over de milieuver gunning, stappen de omwonenden naar de burgerlijke rechter. De zaak dient dient dinsdag 16 september. De afsluiting van de Oude Oostrumseweg nabij de Julianasingel middels een bussluis gaat ongeveer ƒ150.000,- kosten. De weg wordt afgesloten middels een bussluis. De afsluiting is een onderdeel van het beleidsplan Verkeer en Vervoer. Doordat de weg wordt afgesloten met een bussluis is hiervoor Rijkssubsidie mogelijk. De gemeen te heeft de afsluiting, in het kader van de bevordering van de doorstro ming van het openbaar vervoer, voor deze subsidie aangemeld. De subsi die bedraagt maar liefst 90% van de totale kosten. De overige 10% komen ten laste van de gemeente zelf. Wel zijn aan de subsidies voor waarden gesteld. De gemeente moet voor 1 september 1998 met de uil voering zijn begonnen terwijl de werkzaamheden voor 1 december van dat jaar gereed moeten zijn. Verder moet oa. het project goedge keurd zijn door de provincie. f Pvda fractie in brief aan collega's provincie De PvdA-fractie heeft haar collega's van Provinciale Staten opgeroepen om de kwestie rondom de geluidsoverlast langs de Deurneseweg opnieuw ter sprake te stellen. De Venrayse fractie is hoogst verbaasd dat haar collega's in Maastricht het besluit van gedeputeerde De Waal (om geen geluidswereude maatrege len te nemen) zomaar geaccepteerd heeft. De Venrayse PvdA- fractie verwijst in haar oproep naar de vergadering van de sta tencommissie Milieu op 14 juni van het vorig jaar. Toen lieten nagenoeg alle fracties wéten dat hier naar een oplos sing gezocht móest worden. Die uitspraken hebben bij de bewoners van het Brukske hoop gegeven en verwachtingen gewekt. "De poli tiek zwijgt nu en laat het probleem aan de betrokkenen", aldus de PvdA-fractie in haar brief. "Wij roepen ook uw fractie dringend op deze kwestie nogmaals aan de orde te stellen om te komen tot een gezamenlijk aanvaardbare oplossing", zo valt te lezen in de Venrayse brief. Defensie gaat raketsysteem verbeteren Defensie steekt honderden mil joenen in de verbetering van de Patriot-raketsystemen op De Peel. Door de aanpassing en uitbrei ding kunnen de Patriots beter bal listische raketten en kruisvlucht- wapens uitschakelen. De kosten van het Patriot Advanced Capability 3-project (PAC-3) bedra gen in eerste instantie ongeveer 260 miljoen gulden. Als wordt besloten om extra PAC-3-raketten aan te schaffen, komt daar nog 160 mil joen bij. De uitbreiding heeft nau welijks gevolgen voor de situatie op de basis zelf. Er komt ook geen nieuw personeel bij. De Patriot is een geleide wapen systeem van de NAVO dat gemaakt is voor de verdediging tegen vijan delijke vliegtuigen en raketten. De Patriots staan sinds 1994 op de basis van Groep Geleide Wapens De Peel in Vredepeel. Vandaaruit kunnen de systemen overal ter wereld worden ingezet. De laatste keer dat de Patriots daadwerkelijk in actie kwa men, was in de Golfoorlog in 1990. Toen werden Nederlandse Patriots ingezet om Jerusalem te verdedigen tegen Iraakse Scud-raketten. Nederland gaat nu, evenals de Verenigde Staten en Duitsland, haar Patriots verbeteren. Op De Peel komen maximaal vier systemen bij de huidige vijf. Daarmee worden de operationele mogelijkheden van de Groep Geleide Wapens groter. "We bestrijken nu een gebied van onge veer 50 bij 50 kilometer. Met bij voorbeeld acht systemen wordt dat 75 tot 80 kilometer in het vierkant". zegt woordvoerder Romeijn van GGW De Peel. Op de basis veran dert er door de komst van extra sys temen en later eventuele extra raket ten nauwelijks iets. "We hebben plaats genoeg voor opslag", zegt de GGW-voorlichter. Ook personeel verandert er hoegenaamd niets. EXAMEN Momenteel oefent het lucht- machtpersoneel in Noorwegen. Eén groep is pas terug, volgende week vertekt een tweede contingent naar het noorden voor oefeningen. Daarna bereidt de Groep Geleide Wapens zich voor op het NAVO- examen in maart volgend jaar. Tussentijds vindt de opening plaats avn het gloednieuwe voorlichtings centrum van de basis. Burgers wordt wakker! Het loopt met de gemeenteraad van Venray onderhand de spuigaten uit! Vele Venrayse sportverenigin gen balanceren op de financiële rand van de afgrond. Uit besparings maatregelen van de gemeente wor den de buitensportclubs (in hoofd zaak de voetbalverenigingen) gedwongen de sportparken in eigen beheer te nemen, ondanks de moei lijke financiële omstandigheden. 'Privatiseren' is hier het toverwoord van de gemeente. Maar wat te doen met het groot achterstallig onder houd? Een grof schandaal is het dan, dat tienduizenden guldens worden 'weggegooid' aan de Wielerronde van Nederland. 'Promotion' hoor ik al roepen. Mijn vraag is dan promo tion voor wie? Voor de sport? Het is promotion voor de Bobo's. Vooraan staan, foto's, films, eten en drinken. Verder beste belastingbetaler van Venray gaat er straks nog een mil- joentje naar de verbetering van Dingus. Geld voor het Bejaardenwerk was er niet, die moesten maar de voormalige Henseniusschool uit, de wijkgebou- wen in. Als je dan de verhouding ziet '1 miljoen vooreen kleine groe pering' en 'Niets voor de grote ouderen groep' gaan je de haren recht op je hoofd staan. Dat is Venrays bestuursbeleid! Een bestuur zonder karakter! De Venrayse poli tieke partijen moeten we hierbij ook niet vergeten, bij hen ontbreekt het aan vastberadenheid en duidelijk heid; want hoe de wind waait, waai en ze mee. Nu hebben de honden het weer gevreten. De penning om: voor-oor- logse tijden! Hondenbelasting omhoog: rinkel - rinkel gemeente kassa. Een honden-gemeente-amb tenaar erbij en we hebben dan tevens wat gedaan aan de werkgele genheid; maar gemeenteraad we hebben al genoeg ambtenaren. Oh, hallo, fietsen. Zou de gemeenteraad het niet zinniger vin den de fietspenning weer in te voe ren? Zo'n fietspenning brengt meer op dan een hondenpenning. Er zijn meer fietsen als honden. Mogelijk wordt de 'meeropbrengst' van die maatregel zo groot, dat er nog wat geld vrij komt voor de sportvereni gingen en het ouderenwerk. Burgers van Venray wordt en blijft wakker. Laat bij de volgende verkie zingen merken, dat er geregeerd dient te worden naar de wil van het volk en niet dat het volk zich moet richten naar de onbegrijpelijke wil van haar vertegenwoordigers. Zeg Van de Vorle, laat je stem eens meer horen; laat de burger weten wie zich nog voor de vergeten groepen van onze gemeente wil inzetten! Dirk Krouwel (ingekort door de redactie) De gemeente Venray gaat in 1998 voor bijna 2,5 miljoen gul den onderhoud plegen aan het wegennet. Om dit geld te besteden hebben burgemeester en wethou ders deze week een voorlopig pro gramma samengesteld voor het volgend jaar. Opvallend is het grote aantal wegen in het buitengebied of op de kerkdorpen dat onderhouden gaat worden. Daarbij variëren de werk zaamheden van oppervlaktebehan deling en asfaltreparaties tot het geheel of gedeeltelijk herstraten van de wegen. Dat laatste is het geval op de Overbroekseweg, Castelostraat (Castenray), Hatendonkstraat. Witte Vrouwenstraat. Kloosterstraat. Asselberghsstraat (allen Oostrum), Niessenstraat en Hubertusstraat (beiden Veltum). FREZEN Bij een aantal wegen wordt een deel van de bovenlaag vernieuwd. De oude bovenlaag wordt er eerst vanaf gefreesd waarna een nieuwe laag wordt aangebracht. De meest in hel oog springende weg in dit rijtje is de Steegse Peelweg die vanaf Leunen tot aan de Puttenweg wordt onderhouden. Andere wegen in dit rijtje zijn de Hulstweg, de Locht, De Steeg en de Bakelsedijk. Voor een aantal wegen volstaat een oppervlaktebehandeling met eventueel freeswerk zoals bij de fietspaden in het Brukske, de Oirlose Heide, de Beemdweg. Dwarsweg en Tunnelweg. Andere wegen waar nog divers onderhoud aan wordt gepleegd zijn Aan den Dril, Klein Oirlo, Vredeweg, Boddenbroek, Litsenbergweg, Kievitsweg, Smakterveldweg en de Timmermannsweg. De komende maanden wordt dit voorlopige programma verder uitge werkt. In het definitieve programma heeft de gemeenten ook de kosten per weggedeelte in beeld. Vanaf september worden bedrijven en instellingen weer volop bestookt door allerlei colle ga ondernemingen die zich bezig houden met kerstpakketten en relatiegeschenken. Bij de gemeente Venray vangen die bedrijven vanaf dit jaar bot. Tijdens de commissie algemene zaken liet burgemeester Waals weten dat de gemeente Venray kerstpakketten zal samenstellen waarvan de inhoud afkomstig is van ideële instellingen. Waals noemde daarbij o.a. natuurmonumenten, Wereld Natuurfonds. Unicef. Mishandelingen Een 30-jarige Venraynaar deed woensdag aangifte dat hij maandag op de Bongerdstraat mishandeld is door een 29-jarige plaatsgenoot. De vechtersbaas in aangehouden en hij kon na verhoor en opmaking van proces-verbaal naar huis. In de nacht van maandag op dins dag werd op de Horsterweg in Castenray een 16-jarige jongen mis handeld. Hij werd geschopt en geslagen en moest zich voor behan deling van een gebroken neus onder medische behandeling stellen. Het onderzoek is nog lopende. Afgelopen zaterag werd Nederland-België gespeeld, door velen omschreven als de wedstrijd van het jaar. Leden van de Raad van Elf van De Piëlhaas zien dat echter anders. A.s. zaterdagavond treden zij, ver moedelijk voor het eerst in de lange historie van De Piëlhaas aan op het voetbalveld. In sporthal De Weert in Landweert zal een team van de Raad van Elf het opnemen tegen een team van ZVV Venray. De wedstrijd is het gevolg van een weddenschap tussen de Raad van Elf en Marco Hendriks, adjudant van Prins Paul. die er vanuit ging dat zijn team. ZVV Venray twee. het wel van de Raad van Elf kon win nen. De wedstrijd is inmiddels bij de FIFA aangemeld als wedstrijd van het jaar. De wereldvoetbalorganisa- tie heeft ook niet stil gezeten en heeft een internationale scheids rechter in de persoon van Venraynaar Math van den Bekerom. aangewezen om de wedstrijd te flui ten. De wedstrijd begint zaterdag om 21.00 uur en publiek is natuurlijk welkom voor deze wedstrijd van het jaar.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5