Goed nieuws voor (door-)starters PEEL EN MAAS HEMA écht lekker! "Ondanks groei nog ruim in de behuizing" Na 70 jaar verlaten de Zusters van het H. Hart Overloon Traditionele herdenking Brits Oorlogskerkhof op 14 september Kapel O.L. Vrouw van Zeven Smarten Holthees open Zuster Maria Laetiteae kreeg oorkonde Gregoriusvereniging Rabobank Tante Agaath Lening Rabobank Natuur werkdagen in de Heidse Peel Achtste Toy- Run Stamboom onderzoek Recreatief fietsen met de VZO fietstocht De laatste vier zusters van de Congregatie van O.L. Vrouw van het H. Hart in Overloon tellen de laatste dagen af. Zij zullen na 70 aar met pijn in hun hart op 28 iepteniber afscheid nemen van de Overloonse bevolking. Een comité dat is samengesteld uit de bevolking, mensen van de gemeente, de parochiebasisschool en Huize Loon heeft financiële mid delen bijeen gebracht om de zusters een afscheidsfeest aan te bieden èn een geschenk wat tot in lengte van dagen de dankbaarheid van de Overloonse bevolking naar de zus ters toe tot uitdrukking moet bren gen. Dat laatste gebeurt in de vorm van een klok op een door een Overloonse kunstenaar vervaardigd kunstwerk. GESCHIEDENIS Op 10 oktober 1926 deed pastoor Van Ampel het verzoek aan zijn parochianen om ten behoeve van een katholieke meisjesschool, na de Hoogmis een lijst te komen tekenen n een aanvrage voor de stichting n die school bij de gemeente in te dienen. Op 4 september 1927, bijna een jaar later kon dezelfde pastoor de mededeling doen dat de volgende dag de eerste zusters per autobus 'zouden arriveren. De fanfare was present terwijl ook zogenaamde 'bruidjes' bij die intocht de zusters verwelkomden. Na een plechtig Lof in de parochiekerk zo vermeldt de ■eschiedenis, werden de zusters r het gereed gekomen klooster gebracht en konden zijn, nadat het klooster was ingezegend, daar hun intrek nemen. De zusters zetten zich niet alleen in voor het onderwijs, ook op het terrein van ziekenverzorging waren zij actief. In die tijd moest een dok ter met paard en kar, later per motorfiets of auto vanuit Boxmeer of Venray komen. Tijdens de oorlog, de bezetting en vooral de bevrijding moesten ook de zusters een zwaar offer brengen. De gevechten rond Overloon hadden tot gevolg dat de bevolking moest wor den geëvacueerd en verspreid over verschillende plaatsten terecht kwa men. Na de terugkeer van de bevol king van Overloon kwamen ook de zusters terug en voor hen lag nog een zwaardere taak op hun schou ders. De huisvesting van de school in een koestal roept nu nog herinne ringen op. Maar de jaren vergingen en het herstel van Overloon ging mede door het werk en de inzet van burge meester Jans. In september 1952 kon pastoor Van Boxtel op de preek stoel afkondigen dat het 25 jaar geleden was dat de zusters zich in Overloon vestigden. Herbouw van het klooster in Overloon stond rond die tijd op nummer een van de urgentielijst voor herbouw. Bij die bouw wilde Overloon niet achter blijven. Als blijvende herinnering aan de zusters en hun verbondenheid werd een altaar geschonken voor de kapel van hun klooster. Namens het kerkbe stuur werd nog een bedrag van ƒ500,- aangeboden voor een glas-in- lood-raam in die kapel. Tijdens die feestelijkheden rondom het nieuwe klooster verklaarde de toen al 'oud burgemeester' Jans hoe in zijn ambtsperiode het aantal tbc-geval- len door de verzorging van de zus ters sterk was afgenomen. ANDERE TAAK Het onderwijs werd in de loop der jaren overgenomen door leken en de jongens- en meisjesschool werd samengevoegd; de ziekenzorg werd door de kruisverenigingen overge nomen. Wat bleef was de verzorging van de ouder wordende mensen die hulp behoefden. Er kwam een klein bejaardenhuis. Dat werd uiteindelijk enkele jaren geleden overgedragen aan leken. De zusters trokken zich terug mede omdat bij de congregatie geen jonge zusters hun intrede doen. Wat nog bleef was het vrijwilligers werk in het door hen gesticht bejaar dentehuis en de verzorging van de parochiekerk en kapel. De laatste vier zusters Nicolette, Gilbertha, Katrien en Paula zijn allen al meer dan 50 jaar werkzaam op de plaatsen waar hun congregatie hen heeft geplaatst. Allen bejaard maar van ophouden is geen sprake. Nu heeft het bestuur echter beslo ten dat ze die welverdiende rust kunnen gaan genieten in hun Moederhuis in Tilburg. Zeker is dat het moeilijk zal zijn om afscheid te nemen van 'Huize Loon' en vooral van de Overloonse bevolking. Het afscheidsfeest is op zondag 28 september. Natuurlijk is dat afscheid tijdens een plechtige dank dienst in de parochiekerk, op de plek waar het 70 jaar geleden alle maal begonnen is. 0p zondagmorgen 14 septem- jer 11.00 uur zal de tradtionele Herdenkingsbijeenkomst op het Iritse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat te Venray plaats vinden. Voor de dertiende keer in successie zal de organisatie in landen zijn bij de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray. Medewerking zal worden ver leend door burgemeester drs. J. Waals, terwijl een vlootpredikant van de Koninklijke Marine als inval ler van de eigen aalmoezenier zal optreden. Muzikaal zal het geheel worden ondersteund door MMSK St. Petrus Banden en zangvereni ging Venrode, terwijl Pieter v.d. Vorleop doedelzak zal optreden. De Koninklijke Luchtmacht houdt een jrewacht en leden van Scouting Venray zullen de bloemen aanrei ken. De Wapenbroeders leveren zoals gebruikelijk de ceremonie meester. BUITENLANDSE GASTEN Dit jaar zal de Britse ambassadeur i Nederland zich laten vertegen- voordigen door de militaire attaché, irwijl van verschillende Britse egeronderdelen een vertegenwoor- liger acte de presénce geven. Uit ingeland zal een bus met 45 voor- tialige bevrijders overkomen, waar lij ook enige oorlogsweduwen zijn litgenodigd. Het Royal British .egion Branch Eindhoven zal even- lens aanwezig zijn. Een bijzondere Arnhem-veteraan, nr. Bob Peatling zal een krans ;omen leggen. Peatling weigerde ich in september 1944 met de man- len van John Frost over te geven en ne - verstopte zich in het politiebureau. Het zou zeven maanden duren voor dat hij zijn vrouw weer zou zien. Als vertegenwoordiger van het 2e Battaillon Parachutisten wenst hij in Venray aanwezig te zijn. Buiten de vele buitenlanders zul len ook vele Nederlandse gasten aanwezig zijn op deze herdenking, die door zijn eenvoud en uitvoering zoveel indruk nalaat, dat het interna tionale bekendheid heeft gekregen. Het bestuur van de organiserende Bond van Wapenbroeders hoopt dat veel Venrayse inwoners met hun kinderen of kleinkinderen aanwezig zullen zijn. Het moet als een ere- plicht worden beschouwd om de offers voor onze vrijheid passend te herdenken. In het kader van Open Monumentendag zal zaterdag aanstaande de kapel te Holthees opengesteld zijn van 10.00 tot 16.00 uur. De eeuwenoude kapel, reeds vermeld in 1464, is de laatste maanden her haaldelijk in het nieuws omdat het Bisdom 's Hertogenbosch voornemens is de kapel aan de eredienst te onttrekken. Een kerkbestuurscommissie is momenteel bezig te onderzoeken hoe de kapel voor de eredienst te bewaren en de eeuwenoude banden van het Gilde met de kapel tot hun recht te laten komen. Ook de mogelijkheden voor multi-cultureel gebruik van dit cultuur-his torisch erfgoed wordt bekeken. Er wordt ook gedacht aan openstelling als Mariadevotie kapel. Om eenieder de moge lijkheid te bieden om dit monument van binnen te bewonderen en er even rust te vinden, zijn aan staande zaterdag de deu^ ren geopend. Leden van het kerkbe stuur en het O.L. Vrouwe Gilde zullen aanwezig zijn om u te ontvangen. fel beginnende ondernemers of bedrijfs- ipvolgers beschikken over te weinig geld im hun plannen te realiseren. Ook bedrij en die na een succesvolle start willen oorgroeien, zullen voor aanvullende nanciering aankloppen bij de bank. Voor nbitieuze ondernemers met kansrijke Jannen die daarbij hypothecaire zeker heden kunnen verstrekken is er de nieuwe Rabobank Tante Agaath Lening met een rentevoordeel van 1%. Een financierings- vorm speciaal voor beginnende onderne mers, doorgroeiers en bedrijfsopvolgers. Daarmee speelt de Rabobank in op de ver ruiming van de mogelijkheden die de overheid nu biedt. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Venmy-Oostrum tel.(0478)530200 Zevenrode tel.(0478)530300 xNieleis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Werkgroep Behoud de Peel krijgt bij de opening van haar achttiende werkdagen-seizoen bezoek en medewerking van een delegatie van de natuurhistorische vereniging KNNV. Zoals steeds leidt zij enthousiaste vrijwilligers het hart van de Peelnatuur in om daarvan te genieten en intussen enig hoognodig beheerswerk uit te voeren. De natuurkenners van de KNNV komen op bezoek in de Heidse Peel bij Ysselsteyn, een dankbaar object voor natuurstudie. Het ouderwetse boeren-turfgaten-gebied is namelijk beroemd vanwege de drijvende eilandjes met zeldzame peelplanten zoals veenbes, zonnedauw en laven- delheide. Om dat zo te houden moe ten er van tijd tot tijd berken worden gekapt. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Laarzen zijn onmisbaar. Verzamelen: zaterdag 13 septem ber om 09.00 uur bij de ingang van camping de Berkhorst aan de Zeilbergseweg te Ysselsteyn (in het verlengde van de Deurnese Wittedijk). Gewerkt wordt tot onge veer 14.00 uur. Nadere informatie of meerijden: bel. 0492-515683 of 0493-319610. Motorclub MTC Aostrum organi seert voor de achtste keer de Toy- Run op zondag 14 september. Het is de bedoeling dat elke motor versierd is met speelgoed vandaar de naam Toy-Run (speelgoed-rit). Dit kan van alles zijn van knuffelbeer tot kleurpotloden, enz. Hieraan is tevens een prijs (beker) verbonden voor de mooiste versierde motor of zijspan. De toerrit is een gezamenlijke rit. De route wordt afgezet door mar- chals en er is politiebegeleiding aan wezig tijdens de tocht. Het speel goed wordt op de pauzeplaats gezamenlijk aan de hier aanwezige kinderen afgegeven. Naderhand wordt alles verder zo eerlijk moge lijk verdeeld over alle kinderen. Hierbij zijn uiteraard de kinderen aanwezig en natuurlijk zijn de ouders, begeleiders en andere belangstellenden ook van harte wel kom. Verder is de financiële opbrengst van deze tocht ook voor het kinder dagcentrum en dit jaar is dat Kinderdagcentrum De Sprong in Oeffeit, Kerkstraat Noord 29. Dit is een kinderdagcentrum voor kinde ren met een verstandelijke handicap in de leeftijd van I tot 17 jaar. De toerrit is ongeveer 100 km lang met op ongeveer 60 km een pauze bij het kinderdagcentrum en hier is tevens de gelegenheid tot het nuttigen van koffie, thee en belegde broodjes. Ook is er een tombola met interessante prijzen, waarvoor ieder een lootjes mag en kan kopen. Prijzen zijn beschikbaar gesteld via sponsoring van diverse motorzaken en andere belangstellenden. Na de pauze gaat de rit naar het clubhuis in Oostrum. Hier worden enkele bekers uitgereikt o.a. aan de verstkomende deelnemer, de groot ste deelnemende motorclub, de oud ste deelnemer, de jongste deelnemer en de mooist versierde motor. Inschrijving op zondag 14 sep tember bij Willems Motoren in Oostrum, Henri Dunantstraat 31 van 10.00 tot 12.00 uur. De start is om ongeveer 12.15 uur. Aankomst pauzeplaats om ongeveer 13.30 uur in Oeffelt. Vertrek vanaf de pauzeplaats ongeveer 15.00 uur. Einde toerrit bij het clubhuis café De Karklingel in Oostrum. De afdeling Land van Cuyk en Ravenstein van de Nederlandse Genealogische Vereniging heeft weer een interessant jaarprogramma opgesteld. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 16 sep tember in zaal De Zandpoort, Groeningsestraat 40 in Groeningen (bij Vierlingsbeek); aanvang 20.00 uur. Op deze avond zal de heer P. v. Meegeren, archivaris van de gemeente Venray, komen vertellen welke bronnen, rechterlijke archief stukken en collecties (zoals bid prentjes) er te raadplegen zijn in het gemeentearchief van Venray. In dit archief zijn ook veel gegevens ondergebracht over plaatsen uit de kop van Limburg en plaatsen rond de provinciegrens met Noord- Brabant, die o.a. behoren tot ons afdelingsgebied. De avond is voor iedereen vrij toegankelijk. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1997 - NR. 37 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG Twee jaar geleden opende Peter van Gooi zijn administratie- en belastingkantoor in het Dr. Poelshuis aan de Raadhuisstraat. Sindsdien is het kantoor sterk gegroeid maar zit het nog altijd ruim in de behuizing. In verband met de toetreding van Gert Wolters tot de directie en, in het kader van de monumentendag, kan het publiek a.s. zaterdag een kijkje in het huis komen nemen. Daar zijn bovendien veel voorwerpen te zien, die uit de kelder van museum 't Freulekeshuus komen. Gert Wolters en Peter van Gooi voor het portret van Dr. Poels. Peter van Gooi nam eind tachtiger jaren in Bergen een administratie- en belastingkantoor over. Begonnen met drie man personeel groeide het kantoor langzaam maar zeker. Bij de komst naar Venray in 1995 waren er reeds 12 mensen in dienst. Naast het administratiekantoor was Peter van Gooi, samen met Jacques Janssen van Bergmans een assurantiekan toor gestart, uitsluitend voor hun eigen klanten. "Op die wijze kunnen wij onze klanten volledig adviseren op het terrein van administratie, belastingen en verzekeringen". Inmiddels vervult Jacques Janssen alleen nog maar een adviseursfunc tie. BELASTINGAMBTENAAR Sinds 1 mei van dit jaar is Gert Wolters, Meester in het belasting recht, toegetreden als directielid van het kantoor. Gert Wolters is een voormalig belastinginspecteur en kent de belastingtechnische achter gronden als geen ander. Met de komst van nog eens drie mensen telt het kantoor thans twintig medewer kers. "Ons doel is dat we wel blijven groeien" aldus Peter van Gooi. "maar toch ook weer niet onbeperkt. Onze persoonlijke aandacht voor onze klanten staat voorop. We moe ten blijven weten wat er bij de klant speelt. De klant stelt dat op prijs." VERANDERINGEN Het administratie- en belasting kantoor maakt overigens gebruik van de kennis van een grotere colle ga, de Berk-groep. "Op het gebied van belastingen verandert er nogal wat. De huidige staatssecretaris komt in een jaar met meer wijzi gingsvoorstellen dan zijn voorgan gers in vijf jaar deden" stelt Gert Woltres. "Als klein kantoor is dat niet altijd even snel bij te benen. Wij kennen de details wel in grote lijnen maar bij specifieke uitzonderingsge vallen treden wij in overleg met de Berk-groep om zo de puntjes op de i te kunnen zetten. RECEPTIE Voorafgaande aan de monumen tendag is er op vrijdag 13 september een receptie voor genodigden die zo kennis kunnen maken met Gert Wolters. Zaterdag 14 september is het Dr. Poelshuis voor iedereen geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Aan de open dag is een leuke actie verbonden die in het teken staat van de "spaarmaand" in oktober. Stad Rotterdam Bank schenkt iedereen die een spaarrekening opent een voetbal met daarop de handtekenin gen van de Feijenoord spelers. Als extra Bonus doet het kantoor daar nog een premie van 25 gulden bij. Op zondag 14 september organi seert de VZO Heide, Leunen. Merselo, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn weer haar jaarlijkse fietstocht. Er is weer een prachtige tocht uitgezet, die leidt door de dor pen van onze omgeving, met een bezoek aan Timmerfabriek Van Duynhoven, waar men even kan uit rusten, rondkijken en waar men een consumptie aangeboden krijgt. Gestart kan worden tussen 11.00 en 13.30 uur bij Herberg de Peel in Ysselsteyn, D'n Tommes in Merselo of bij Stomerij Rutten in Heide. De startplaats is tevens finishplaats. Het is een recreatieve fietstocht, waarbij ook enkele vragen beant woord kunnen worden, kortom een leuk uitstapje voor het hele gezin. De tocht is ongeveer 35 km lang. Het inschrijfgeld bedraagt 5,- (kinderen tot 12 jaar ƒ2,50) en de opbrengst is dit jaar bestemd voor het Ouderenwerk, met name de 'Samen Doen Dag', een voorziening Extra aandacht uitrijden dierlijk mest De politie zal extra controles gaan houden omtrent het uitrijden van dierlijk mest, wat met ingang van I september niet meer is toegestaan zonder bepaalde vergunningen. Gelet wordt onder andere op het onmiddellijk onderwerken of het injecteren. De landbouwers en loon werkers zijn van deze maatregel op de hoogte. voor zelfstandig wonende ouderen, die de mogelijkheid biedt om samen met anderen met begeleiding van vrijwilligers aan een gevarieerd pro gramma deel te nemen. We hopen dat het zondag lekker fietsweer zal zijn, zodat velen kun nen genieten van deze mooie tocht. Winkeldiefstal Een nog onbekende man kwam een schoenenzaak in de Grotestraat binnen en vroeg naar een bepaald paar schoen van de reclame. Hij wilde die naar familie in Zaïre stu ren. De koop ging niet door, maar toen de man de zaak verliet ging het alarm af. De man rende daarna weg en de zoekactie, ook van de politic, had geen resultaat. Zeker is dat de man met een paar schoenen de win kel heeft verlaten. Een signalement 1 is bekend. Victoriavlaai Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij, e 28 cm/14,95 1095 nu IA» Roomboter allerhande 500 gram/ 6.50 .4 95 nu*t* Boerensnijder Witbrood met maanzaad of sesam/ 2.70 025 nu L Gebraden kipfilet 100 gram/ 2.50 1 75 nu I* Extra belegen Goudse kaas 10 95 ikiio/u.- nü IO* Cötes du Rhöne A.C. Franse, stevige, fruitige rode wijn, 0.751/ 6.95 nü 2 1150 voor II* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 september 1997. Zo lang de voorraad strekt. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Dr. Poelshuis open tijdens monumentendag Tijdens de zondagse viering in de St, Annakapel van het Vincent van Gogh Instituut stond het robijnen dirigentenjubileum van zuster Maria Laetiteae van het St. Annakoor cen traal. De St.Gregoriusvereinging - want ook dit uit 26 personen bestaand koor heeft de Gregoriaanse zang hoog in haar vaandel staan - vond dit zo'n uniek jubileum, dat Maria Laetiteae door Toon de Jong een oorkonde kreeg aangeboden. Voor haar inzet was deze zuster in het verleden reeds onderscheiden met de zilveren en gouden speld van de Gregoriusvereniging. Zelfs haar verdiensten waren tot Z.H. de Paus doorgedrongen want die verleende haar de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontfice. De heer De Jong die de vele verdiensten van de dirigente schetste sprak tevens de hoop uit dat het koor nog lang door deze dirigen te zou worden geleid.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 13