PEEL EN MAAS Venrayse politieman viert jubileum Omwonenden Theuws eisen nogmaals maatregelen Herdenking Brits oorlogskerkhof op 14 september Bijna 4 mille voor Indiase straatkinderen Inalfa neemt Duits bedrijf over Zuster De Boeck 40 jaar dirigente PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Jan Driessen politiek leider CDA Agrisbusiness Groep echt van start Nieuwe dirigent Oostrumse zangers Toon Hermans 40 jaar in overheidsdienst Jan Driessen is tot de gemeente raadsverkiezingen van maart vol gendejaar de politiek leider van het Venrayse CDA. Dat heeft de afde ling deze Wek bekend gemaakt. Jan Driessen is namens het CDA wet houder van financiën en openbare werken. Driessen neemt de laak over van Marlies de Loo, die uit Venray ver trok om burgemeester van Gennep te worden. De Loo wordt maandag 1 september officieel geïnstalleerd. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1997 Nr. 35 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Overlast verfspuiterij blijft gebleven, zo zeggen de bewoners. Volgens de gemeente is de over last moeilijk te meten: 'Het is zo dat een beetje stank altijd zal blijven, dat is ook toegestaan. Door de schoorsteen zou het wel veel minder moeten zijn. Als collega's van mij zelf gaan ruiken, nadat er geklaagd is, ruiken ze tocht vaak niets bijzon ders', zo vertelde gemeentelijk woordvoerster Van Til borg. MEETBAAR Het verbaasde staatsraad J. Hulshof waarom de gemeente geen duidelijk meetbare norm in de ver gunning heeft opgenomen. 'U kan toch zeggen welk aantal geureenhe- den er in de lucht aanwezig mag zijn. Het is heel gebruikelijk om dat in de vergunning op te nemen, plus dat u dan makkelijker, en vooral objectiever, kan controleren of het bedrijf zich aan de vergunning houdt'. Vrijwel zeker zal de Raad van State de gemeente verplichten een dergelijk voorschrift op te nemen. Directeur P. Theuws liet weten geen bezwaar te hebben tegen een dergelijke maatregel en ook de buurtbewoners vertelden blij te zijn met een meetbare vorm. 'Maar', zo zei directeur Theuws nog 'stap voor stap voeren we verbeteringen in. helemaal goed is het echter nooit. Altijd zal je iets blijven ruiken, omdat de techniek nog niet zo ver is dat we het helemaal binnen kunnen houden'. Over twee maanden volgt de uit spraak. seprwNRtte 2o"Jé Ko*-r*,vjaoe*ixfc porte»0 3 jaar' 5£PTErv>ftEex»J&yrEmfrfy> IsAÊ OMATJVAL l*7AR üce Zondag 14 september wordt de traditionele herdenkingsbijeen komst op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat gehouden. Voor de dertiende keer in successie is de organisatie in handen van de Bond van Wapenbroeders afde ling Venray. Medewerking verleent burge meester Waals en een vlootpredi- kant van de Koninklijke Marine, die de eigen aalmoezenier vervangt. Muzikaal zal het geheel worden ondersteund door Harmonie Euterpe en zangvereniging Venrode, terwijl Pieter van de Vorle op doedelzak zal optreden. De luchtmacht verzorgt een erewacht en Scouting Venray reikt de bloemen aan. De Wapenbroeders leveren zoals gebruikelijk de ceremoniemeester. BUITENLANDSE GASTEN Dit jaar zal de Britse ambassadeur in Nederland zich laten vertegen woordigen door de militaire attaché, terwijl van verschillende Britse legeronderdelen een vertegenwoor diger acte de presénce geven. Uit Engeland komt een bus met 45 voormalige bevrijders over, waarbij ook enige oorlogsweduwen zijn uitgenodigd. Het Royal British Legion Branch Eindhoven, zal wederom aanwezig zijn. Een bijzondere Arnhem-veteraan, Bob Peatling. zal een krans komen leggen. Peatling weigerde zich in september 1944 met de mannen van John Frost over te geven en verstop te zich in het politiebureau. Het zou zeven maanden duren, voordat hij zijn vrouw weer zou zien. Als verte genwoordiger van het 2e Bataljon Parachutisten wenst hij in Venray aanwezig te zijn. Buiten de vele buitenlanders zul len ook vele Nederlandse gasten aanwezig zijn op deze Venrayse her denking, die door zijn eenvoud en uitvoering zoveel indruk nalaat, dat het internationale bekendheid heeft gekregen. Het bestuur van de organiserende Bond van Wapenbroeders hoopt dat vele Venrayse inwoners met hun kinderen of kleinkinderen aanwezig zullen zijn. Gevaarlijke veer Vandalen hadden van de zoge naamde uitkijktoren die aan de A73 staat, ter hoogte van het Brukskc, enkele strippen gesloopt en die een dusdanige behandeling gegeven dat ze als een veer konden worden gelanceerd. De veren konden gevaarlijk zijn voor fietsprs op het fietspad. Gelukkig werd dat,voordat er ongelukken waren gebeurd, ont dekt door personeel van Rijkswaterstaat, die alles weer in orde hebben gebracht. Opbrengst laatste kerstmarkt VSO Focus De kerstmarkt van de afdeling VSO van Focus, de speciale school voor basis- en praktijkonderwijs in Venray, heeft in december 1996 3850 gulden opgebracht. Dit bedrag werd vrijdagmorgen door twee leerlingen van de school, Tobias en Angela, overhandigd aan voorzit ster Zarin Gupta van de Stichting Salaam Balak Trust in India. Deze stichting ontfermt zich over de straatkinderen in Bombay, de hoofd stad van het land. De afdeling VSO (Voortgezet Speciaal Onderwijs) van Focus houdt elk jaar een kerstmarkt waarop zelfgemaakte spullen van de leerlingen aan de man worden gebracht. De opbrengst is tel kens bestemd voor een goed doel. Zo werd vorig jaar een project op een school in Oeganda ondersteund met ruim 3000 gulden. Het goede doel kwam dit jaar voort uit een stageperiode die Bregje Spee, de dochter van directeur Hans Spee van Focus, doorbracht in Bombay en waar zij in contact kwam met het project straatkinderen. Voorzitster Zarin Gupta van de Indiase stichting prees in enkele woordjes het initiatief van de Venrayse school: "Het is een mooie gedachte dat kinderen in Nederland zich inzetten voor hun lotgenoten in ons land. Het geeft eens te meer aan dat er steeds meer bruggen worden gebouwd tussen de arme en rijke lan den in de wereld. De aarde wordt meer en meer een geheel waar plaats is voor iedereen." De Indiase stichting stelt zich tevens ten doel om de jonge straatmeisjes te beschermen tegen kinderprostitutie. Omwonenden van verfspuiterij Theuws Total Coating eisen opnieuw maatregelen tegen stank. De plaatsing van een vijftien meter hoge schoorsteen houdt de stank niet weg betoogden ze vrij dag 22 augustus bij de Raad van State in Den Haag. De Raad van State sommeerde Theuws eind 1995 om een schoor steen van vijftien meter te plaatsen, waardoor stank en het gevaar voor de gezondheid geweken zou moeten zijn. Pas in april van dit jaar is de schoorsteen geplaatst en de stank is levering aan de automobielfabrie ken. Farmont beschikt over produc tie- en distributievestigingen in Duitsland en Amerika (Florida en Michigan). Met deze acquisitie ver krijgt Inalfa een welkome aanvul ling op de bestaande technologie, markten en productassortimenten. Tevens valt er veel symergie te realiseren met de bestaande Inalfa- vestigingen en activiteiten. Met de na-inbouw- en accessoire- producten kan Inalfa nu wereldwijd een breder pakket van producten en diensten aanbieden. Ook kan Inalfa nu profiteren van bepaalde niche markten, waarvoor zij tot voor kort geen producten beschikbaar had. Deze acquisitie betekent een verder verstrekking van Inalfa's positie op de wereldwijde schuifdakmarkt. Maandag 8 september gaat de Agribusiness Groep Venray en omstreken echt van start. Dan wordt in hotel Asteria de eerste vergadering gehouden. De leden worden feestelijk ingeschreven en het voorlopige bestuur licht toe waar de Agribusiness Groep mee bezig is en wat de plannen voor de nabije toekomst zijn. De Agribusiness Groep Venray e.o. is in het leven geroepen om de belangen te behartigen van de toele verende, verwerkende en aan de agrarische sector verwante bedrij ven in de gemeenten Venray, Meerlo-Wanssum en Broekhuizen. Een vooraf gehouden enquête onder bedrijven in de sector wees uit dat er veel belangstelling was voor het ini tiatief. Ongeveer de helft van de bedrijven meldde zich spontaan aan als lid. In de periode tussen de presentatie in juni en de daadwerkelijke oprich ting heeft de groep niet stilgezeten. De Agribusiness Groep Venray e.o. is al betrokken bij initiatieven in de pluimvee- en varkenssector en mestverwerking. Het stimuleren van bedrijfsvestiging (en werkgelegen heid) heeft eveneens de aandacht van de groep. De vergadering van de Agribusiness Groep Venray e.o. begint om 20.00 uur. Het Oostrumse mannenkoor de Aostrumse Zangkompeneej heeft een opvolger gevonden voor de onlangs 'gepensioneerde' Venrayse dirigent Frans Verhofstad. Marcel Kuepers uit Sevenum staat met ingang van volgende week voor het Oostrumse koor. Kuepers studeerde aan het conser vatorium piano en orgel met als bij vak koordirectie. In z'n woonplaats is hij organist in de kerk. Verder is hij tweede dirigent en begeleider van het Blericks Mannenkoor. Dinsdag 2 september vindt de eer ste repetitie onder leiding van de nieuwe dirigent plaats. De Aostrumse Zangkompeneej bestaat uit achttien leden. Het koor heeft zich de afgelopen jaren goed ont wikkeld en komt uil in de landelijke ere-afdeling. Nieuwe leden zijn wel kom. Onder invloed In de nacht van vrijdag op zater dag werd een 26-jarige bestuurder van een personenauto op de Leunseweg, omstreeks 01.20 uur gecontroleerd naar aanleiding van zijn rijgedrag. Blaastesten recht vaardigden een rijverbod van vijf uur. Hij moet ƒ350,- betalen. Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530216 Zevenrode tel.(0478)530 343 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard schap dat ook daar een einde aan zou komen. Aan FLO is Toon nog niet toe, wel aan vermindering van het aantal uren dat hij in dienst moet zijn. Onopvallend, maar toch aan wezig, heeft hij 27 jaar zijn plicht gedaan in het Venrayse en hoopt dat in de resterende maanden ook nog zo te doen. De aanwezigheid van veel oud collega's geeft aan dat het met Toon goed was om samen te werken. Onlangs heeft Inalfa Industries de meerderheid van de aandelen verworven van het Duitse bedrijf Farmont. Het bedrijf, met een jaaromzet van 35 miljoen DM en 70 medewerkers, produceert en verkoopt wereldwijd schuifdaken voor de na-inbouw en accessoire- markt. Inalfa produceerde tot nu toe alleen schuifdaken voor directe Zondag 7 september zal tijdens de viering in de St. Annakapel zuster Maria Laetiteae centraal staan. De viering is een dankdienst. Het St. Annakoor heeft 40 jaar lang van de diensten van deze zuster van de con gregatie van de Zusters van liefde gebruik kunnen maken.De zuster te strikken voor een gesprek, was geen gemakkelijke opgave, want ondanks haar 74 jaar is ze nog zeer actief. Niet alleen als bestuurslid van het provinciaal bestuur van de Zusters van Liefde in Eindhoven en met vrijwilligerswerk voor de ouders van drugsverslaafden. In de week ends én als er op haar een beroep wordt gedaan springt ze ook nog bij op het Vincent van Gogh Instituut. 'Moeders wil is wet' gold ook 40 jaar geleden voor de zusters. Toen in het koor van de zusters de dirigen tenplaats vacant kwam moest zuster Laetiteae die van Moeder Overste opvullen. Prof. Litjens, verbonden aan het Groot Seminarie in Roermond en oud-Venraynaar, zou haar wel begeleiden en de kneepjes van het Gregoriaans bijbrengen. Ze behaalde het diploma Gregoriaans directie en was bevoegd te dirige ren. In 1964 ging haar wens in vervul ling om het koor uit te breiden met mannelijke personeelsleden want vierstemmig komt het Gregoriaans beter tot zijn recht. Er kwam een koortje van kinderen van het perso neel dat de naam ging voeren 'Kinderkoor De Peelparel'. En er kwam een koor van verpleegden. Bij alle koren vond de zuster de sfeer belangrijker dan de prestatie. Ook andere koren deden een beroep op haar en ze moest vele malen dirigenten vervangen in de Vredeskerk of de Paterskerk, maar ook in Oostrum en de Petrus Bandenkerk. Het St. Annakoor bestaat nu nog uit 26 leden, gevormd uit personeel en vrienden van St. Anna en is nog steeds actief. Voor haar inzet werd ze reeds met de zilveren en gouden medaille van de St. Gregoriusvereniging onder scheiden. In 1989 verleende de Paus haar de onderscheiding Pro Ecclesia. De plechtige dankdienst wordt gehouden in de kapel van St. Anna en begint om 10.00 uur. Daarna zal in het restaurant voor genodigden een receptie worden gehouden. Op 26 augustus was het 40 jaar geleden dat Toon Hermans (57) in dienst trad bij de overheid. Het liefst had hij deze mijlpaal zonder ophef laten passeren. Maar zijn baas Jac Rooijmans, districtschef van het dis trict Venray van de regiopolitie Noord, dacht daar anders over. In de kantine van het regiokantoor kregen Toon Hermans, zijn ega, kin deren en aangetrouwde kinderen de levensloop van deze politieman te horen. Collega, inspecteur Anne Beuving was de 'verteller' én hij kon het weten want ze waren 27 jaar collega's. Toon Hermans is, zoals zovele Limburgers, begonnen bij de Staatsmijn Hendrik, totdat hij werd opgeroepen voor zijn dienstplicht. Bij de Koninklijke Marine begon hij als elektromonteur 3e klasse om die dienst te beëindigen als elektromon teur le klasse. In april I960 werd hij uitgezonden naar het toenmalige iNederlands Nieuw Guinea en hij ging in 1961 met groot verlof. Of het was dat hij als zoon van een [douaneambtenaar in Posterholt was groot gebracht, dat hij voor het poli tievak zou kiezen, is niet bekend, wel dat hij als agent van de gemeen tepolitie in Den Haag die loopbaan begon. Inmiddels getrouw met Roos, een Limburgse uit Nuth, kwam het verlangen om weerjiaar Limburg [Venray wegens ■25.000ste inwoner een korps 'gemeentepolitie kon vormen, solli citeerde hij en trad in april 1970 tot het korps toe. Zijn toenmalige korpschef Gerard de Bruijn was dinsdag ook bij het jubileum. ZWARTBOEK Collega-inspecteur Beuving ver telde hoe het was om het Venrayse korps op te bouwen en met politie mannen uit het gehele land een Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Hoe succesvol de formule van een Index GaranrFund mer ingebouwde KoersKliks is, heb ben vele spaarders en beleggers reeds ontdekt. Uitzicht op fraaie winsten en een beperkt risico kenmerken ook het nieuwe fonds van de Robeco Groep dat de Rabobank u nu aanbiedt: het RG Eurotop 100 GarantFund sep 97/03. Gedurende de looptijd van 6 jaar profiteert u van de koersstijgingen van de Eurotop 100-index. Deze index is gebaseerd op de koersen van de hon derd meest verhandelde aandelen die zijn geno teerd op de negen belangrijkste beurz.en van Europa. Hiermee is de Eurotop 100-index de graadmeter van de Europese aandelenbeurzen. Algemene Europese trends, de reactie van Europa op internationaal nieuws: het wordt weerspiegeld in de Eurotop 100. Op van tevoren vastgestelde ni veaus, de KoersKliks, worden behaalde koerswin sten veiliggesteld. Uw winst kan u dan niet meer ontgaan! Bovendien wordt een groot deel van uw in leg beschermd door de minimum garantiewaarde. Intekenen op dit nieuwe fonds kan tot en met uiterlijk 8 september 1997. Het aantal participaties is gelimiteerd en de toekenning vindt plaats in volg orde van binnenkomst. Informeer dus snel bij uw financieel adviseur van de Rabobank. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beieggen - betalen - lenen - sparen hecht korps te maken. Vooral wat betreft de huisvesting en het aandeel van Toon Hermans om met een Zwartboek naar buiten te treden om de onwerkbare situatie te schetsen. Doordrenkt met vele anekdotes werd Toon's verdere carrière geschetst. Nadat hij brigadier adju dant was geworden werd hij opera tionele chef van de basiseenheid Venray in de rang van inspecteur om vervolgens chef districtelijke bestrijding criminaliteit van het dis trict Venray te worden. Als collega, zo wist Beuving le vertellen, krijgt hij het klaar om de zondagmorgen dienst uit te stippelen, maar dan als wandelmaatje. Beiden hebben er vele duizenden kilometers opzitten niet alleen de Vierdaagse van Apeldoorn of de Airbornemars maar ook driedaagse tochten in Zwitserland. Districtschef Jac. Rooijmans en de chef van de basiseenheid Venray Mart Manders prezen Toon Hermans om zijn inzet en het klaar staan voor anderen. Hij is steeds bereid geweest zijn kennis middels cursussen uit te breiden waarmee het district dan z'n voordeel kon doen. En Toon liet alles maar gelaten over zich heen gaan, in de weten- Veilig beleggen in de 100 belangrijkste aandelen van Europa? Het RG Eurotop 100 GarantFund sep 97/03

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11