PEEL EN MAAS urovisi€ Oirlonaar helpt straatkinderen in Accra HEMA écht lekker! Hentobar moet deuren sluiten Mariale info-wagen van de Stichting Koning van de Vrede komt naar Venray De Engelse tuin en zijn bewoners... Zomertompouce nu 4 C95 Jip Janneke vruchtensiroop A 25 Maaltijdsalades O 95 Coburger rauwe ham Jong belegen Goudse kaas Q95 PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Oorlogsmonu mentje tussen Smakt en Holthees 25 Jaar aan school Buzet Privilège blanc nü 2II 50 Venray Cup eendaags toernooi Beachvolley- baltoernooi aardig evenement DONDERDAG 29 MEI 1997 - NR. 22 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG 23 JAAR Van Meijel zelf heeft de bar in 1974 overgenomen van HENdrik en TOos de Bruin, waaraan tevens de naam HENTO is ontleed. Jos van Meijel heeft in die jaren diver se generaties zien komen en gaan. "Wat wel veranderd is, is het gedrag van de klanten. Vroeger kwam men vaker door de week, nu meer in het weekend. Vroeger werd er ook meer gedronken. Als iemand bij wijze van spreken nog tien pilsjes voor zich had staan, moest die elfde er ook komen. Nu zegt men sneller nee". In de Hentobar zijn in al die jaren weinig problemen geweest. "Slechts een enkele keer werd een tik uitgedeeld. De klanten wisten dergelijke problemen vaak in de kiem te smoren. Dat kwam omdat ze het gevoel hadden dat de Hento hun eigen plekje was" meent Jos van Meijel. WINKELPAND Van Meijel heeft nu bouwplan nen klaarliggen voor het pand. Het café gaat plaatsmaken voor een winkelpand met 125 m2. Het bevoorradingsstraatje tussen Santecraem en de Hentobar wordt daarbij getrokken. Ook wordt de bovenwoning ruimer gemaakt. "De voorgevel sluit mooi aan bij de bouwplannen van Santecraem" aldus van Meijel. AFSCHEID In de nacht van zondag 10 op maandag 11 augustus zal Jos van Meijel om 2.00 uur de tapkraan definitief dichtdraaien. Eenieder die nog een keer de sfeer van de Hentobar wil komen proeven is die zondagavond vanaf 20.00 uur wel kom. "Dat zou leuk zijn, want het is toch een stukje nostalgie wat uit Venray verdwijnt" aldus Jos van Meijel. Dagelijks vers uit eigen banketbakkerij /l .95 V00F Diverse smaken, o.a. aardbei of sinaasappel /4.95 dÜ Pasta-tonijn, tortellini of aardappel-zalm 500 gram/4.95 FlU W# IOO gram/3.40 i kilo/13.- nü 7. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Nog geen vijf minuten spijt... roeger vertrokken vanuit nray missionarissen naar rika om daar de bevolking te lpen. Tegenwoordig zijn het twikkelingshelpers en is hun tal beduidend minder. e 32-jarige Oirlonaar Peter- ui van Keijsteren maakt deze ek zijn laatste vakantiedagen idden van zijn familie in Oirlo or. Volgende week zit hij weer het vliegtuig om opnieuw twee r om zich in de immense stad era in Ghana in te zetten voor 00 van de 10.000 straatkinde die in die stad zwerven. door Frits Hovens eter-Paul van Keijsteren volgde opleiding de MTS-Werktuig- >uvv in Venlo. In 1987 behaalde hij zijn diploma toen begon hij, avontuurlijk aan- ïlegd om iets van de wereld te an zien, aan een studie in Canada, m die studie te kunnen bekostigen look om in zijn levensonderhoud voorzien ging hij daar op de jaksplantages werken. Een jaar later keerde hij terug naar ■nray waar hij bij metaalwarenfa- briek Inalfa ging werken. Daar werkte hij van 1988 tot 1993. In die tijd had hij zich al verdiept in een studie om iets in ontwikkelingslan den te gaan doen. In Heerlen was de stichting CMPA werkzaam, die een vooropleiding verzorgt voor diverse ontwikkelingsorganisaties. Peter- Paul wilde namelijk projectmatig met de bevolking bezig zijn. Een soort moderne vorm van missione ring mede omdat die stichting op katholieke grondslag is gestoeld. BEWONDERING Na een proefperiode werd hij door de stichting uitgezonden. En dan krijgt men bewondering voor die jonge man die het lef heeft alles hier te verlaten om daar te gaan werken, voor wat zakgeld, verzekering, reis kosten en verblijf. Hier omringd van alle comfort, daar zich inzetten voor het door de stichting opgezet pro ject: straatkinderen als het ware van de straat op te rapen en de mogelijk heid geven iets te kunnen leren. In de stad Accra zwerven er 10.000 en zoals de stand van zaken ntgjs wordt een kwart daapyan opge vangen. Die krijgen opvang in een van de tehuizen. Ze zijn daar veilig, krijgen daar te eten, kunnen zich wassen en slapen. Maar ook ont spanning is heel belangrijk. De kin deren kunnen verder lessen volgen in algemeen onderwijs, maar ook zijn er demonstratielessen, hand vaardigheid, weven, pottenbakken, leren teken en houtsnijwerk. PROJECT In Accra krijgen Ghanezen, zeg maar sociale werkers, ondersteuning van vrijwilligers uit alle delen van de wereld. Die vrijwilligers verbin den zich voor zes maanden of een jaar. Hoofd van het project van de stichting die daar werkzaam is, de FIC, is de uit Uden afkomstige Jos van Dinther. Peter-Paul van Keijsteren, die nog geen vijf minu ten spijt heeft van zijn keuze, is een van de leidinggevenden. Hij vindt het zinvol de mensen daar mogelijk heden te bieden, ze 'uit de goot te houden' en een kans krijgen voor de toekomst. Twee jaar zitten er voor Peter-Paul op. Het contract is nu weer met twee jaar verlengd en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat het nog een keer verlengd zal wor den. VRIENDIN Tijdens zijn werk kwam hij in contact met de 34-jarige Ghanese Alice Mensah die als verpleegster werkzaam is in een ziekenhuis. Weliswaar 300 km van Accra, maar dat blijkt voor hun hechte vriend schap geen beletsel te zijn. Zij was voor de eerste keer in Nederland, uiteraard om onder andere kennis te maken met de familie Van Keijsteren. Voor haar is de confron tatie met alle mogelijke rijkdom, ook voor de jeugd, nieuw. Alice bewondert het feit dat er in Nederland yeel bereidheid is om anderen te helpen. Ghana' ïs vólgëns Alice een rustig land met wel veel armoede. 'Alleen als er verkiezingen zijn is het rumoeriger echter zonder gevaar'. MOGELIJKHEDEN De straatkinderen zijn in de leef tijd van 10 tot 18 jaar. Zowel de jon gens als meisjes zijn leergierig en weten maar al te goed dat, als ze een beroepsopleiding in dat project kun nen en willen volgen, er kansen zijn voor de toekomst. WAAROM... Op de man af gevraagd of Peter- Paul het niet beter gehad zou heb ben als hij hier was gebleven, komt er spontaan een antwoord. 'Ik had interesse in reizen en trekken, om andere volkeren te leren kennen. Ik ben avontuurlijk van aard, de moge lijkheid was er om dat avontuurlijke te combineren en om iets voor de mensen te kunnen doen. Als dat bestempeld wordt als een moderne vorm van missionering, dan heb ik daar vrede mee. Zeker is dat mijn werk daar veel voldoening schenkt. Dat is de reden dat ik, zoals vroeger de missionarissen, de bevolking in die gebieden iets wil leren. Wij doen dat alleen op onze manier'. 'Wat ik ook wil bereiken is dat mensen die landen en volkeren met een andere bril gaan bekijken. Daar te leven en te werken geeft meer voldoening dan welk ander werk dan ook. Wat ook weinig bekend is, is dat de mogelijkheden om in een land als Ghana op vakantie te gaan, op slechts zes vlieguren van Nederland. INALFA Het blijkt dat veel oud-collega's, maar ook de directie van Inalfa het werk vari hun Peter-Paul van Keijsteren op, de voet volgen. Zo heeft Inalfaeen aantal shirts geschonken'met de naam van Inalfa daarop aangebracht. Die shirts waren voor ffederlandse begrippen versleten rmtó'f doen daar nog^goede dienst. Het oorlogsmonumentje van Smakt en Holthees zal worden geplaatst langs de weg tussen beide dorpen. Dat laat Pius van Loon, secretaris van de dorpsraad Smakt-Holthees desgevraagd weten. De plannen voor een oorlogsmonu mentje voor de gevallenen van beide dorpen zijn al enkele jaren oud. Alleen een geschikte locatie vormde nog een probleem. Nu langs de weg tussen_Smakt en Holthees een voetpad wordt aange legd is de dorpsraad van mening dat langs dat voetpad het monument het beste tot haar recht komt. Op 1 augustus a.s. is dhr. W. Verschuuren 25 jaar directeur van basisschool St. Oda in Ysselsteyn. Verschuuren wil dit jubileum nu niet vieren maar combineren met zijn afscheid van de school over enkele jaren. In de 25 jaar heeft dhr. Verschuuren zich als een onderwij zer in hart en nieren gemanifesteerd. Voor veel mensen was en is hij nog een luisterend oor. De Ouderraad, collega's en mede zeggenschapsraad hebben dit jubi leum overigens niet voorbij laten gaan en dat op gepaste wijze intern gevierd. Inbraak in schuur Een 38-jarige inwoonster van Merselo deed aangifte, dat door for cering toegang was verkregen tot een bij hun bedrijf aan de Haag staande schuur. Uit de schuur waren een aanhangwagen en een grasmaai er ter waarde van ƒ3.000.- gestolen. Fruitige, droge Franse wille wijn. 0,75 L /6.95 V00F I I Aanbiedingen gelden t/m zoterdag 2 augustus 1997. Zo lang de voorraad strekt. weg naar een brede EMU M een inflatie van 4 in de zuidelijke lidstaten en een begrotingstekort t deze landen dat ruim boven de Maastricht-norm van 3 Bruto ünrtenlands Product (8BP) lag, wees de convergentie in Europa ander- tóf jaar gateden nog op een kleine EMU-kopgroep zonder Italië, Spanje tn Portugal. Inmiddels liggen de kaarten anders en lijkt een 'close finish' vee) waarschijnlijker. Het wordt daarom steeds moeilijker om een duidelij- 3ns aan te brengen tussen de landen die zich volgens de criteria in srdrag van Maastricht wél kwalificeren en landen die zich niet kwali- ieëren voor de EMU. EMU-criteria 997 is het toetsjaar voor de Economische en Monetaire Unie (EMU) dié 1999 van start moet gaan. Om toegelaten te worden tot de ÈMU-kop- jroep moet een land voldoen aan een vijftal criteria, zoals geformuleerd het Verdrag van Maastricht. De inflatie mag niet meer dan 1 boven et gemiddelde van de drie best presterende landen binnen de EU liggen m tweede geldt voor de lange rente in de deelnemende landen een .arge van 2 Daarnaast moet de wisselkoers twee jaar binnen de Rterheidsfinanciën wordt in het Verdrag van Maastricht gesteld dat de overheidsschuld niet meer dan 60 van het BBP mag bedragen of deze rrenttewaarde in een bevredigend tempo moet naderen. Tenslotte mag financieringstekort niet boven de 3 BBP uitkomen, tenzij er sprake "in tijdelijke overschrijding in een uitzonderlijk geval. Nu Frankrijk land, twee ankerianden van de monetaire eenwording, steeds moeite hebben om aan dit laatste criterium te voldoen, wordt steeds ieuleerd op een brede EMU. mèt Spanje, Portugal en Italië. -sn vorig jaar namelijk ambitieuze plannen gepresen- trente in deze landen is in reactie hierop sterk gedaald. r<!' "-h-h;: en Portugal lijken bun zaken nog het beste op orde te hebben. Het jsbeleid in deze landen is al jaren gericht op sanering van de over manden. Eerlijkheid gebiedt echter te zeggen dat beide landen ook .uncturele wind mee hebben. Dankzij de forse economische groei r vallen de belastingontvangsten mee en hoeven minder werkloos- teultkeringen verstrekt te worden. Het financieringstekort zal in beidé dit jaar dan ook dichtbij de 3,0 BBP uitkomen. Al met al is de ■ot dal Spanje en Portugal in 1999 aan de EMU zullen deelne- .:-V. Italië dié heeft de afgelopen jaren -in een slecht economisch klimaat- tfnerfcelijKe vermindering van het overheidstekort weten te reaiise- ii het met de nodige éénmalige maatregelen en boekhoudkundige ianos dezèWëtJ zal Italië er wellicht in slagen om het begrotings- BBP te brengen. De Europese Commissie heeft r jóngste voorspellingen voor Italië weliswaar een begrotingstekort 2 voor 1997 geraamd, maar trekt tegelijkertijd de houdbaarheid n-iYvG', h:-' ,'G G-. J 6rechter m slaagt, structurele maatregelen te nemen door hervorming van TOt pensioenstelsel, kan het zich ai spoedig kwatificeren voor de EMU, zo 'tl de boodschap Toch is het de vraag of dit zal lukken, gezien de felie stand van de communisten en de vakbonden. Daarnaast heeft met ook Duitsland grote moeite met een eventuele Italiaanse toetreding. ft bijkomend probleem is de overheidsschuld deze ligt in Italië met 123 ■an het BBP aanzienlijk hoger dan in Spanje en Portugal, in deze twee J' t de staatsschuldquote ongeveer 70 van het BBP en Bmims worm opgemaakt, blijken Spanje en Pörtdf PPH hebber, om in 1999 deel te nemen aan de EMU. Beide landen zijn ft/bézigde óvérheidsfinanciënte saneren, terwijl ook de overheids- i in deze landen niet uitzonderlijk hoog is. De Italiaanse sanering de overheidsfinanciën lijkt op lange termijn niet stand te houden. Er ïénban ook vraagtekens geplaatst worden bij een deelname aan de J in 1999 Als Italië op korte termijn in staat blijkt structurele bezuim- laairegelen door te voeren, kan deelname echter niet worden uit- 1 van deze rubriek is samengesteld door de Rabobank. Op zaterdag 9 augustus staat van 09.00 tot 17.00 uur de mariale wagen van de Stichting Koningin van de Vrede op de Grote Markt in Venray. Deze dag wordt ook het rozen kransgebed gebeden bij de wagen: 's morgens van 11.30 tot 12.00 uur en 's middags van 15.00 tot 15.30 uur. De intentie tijdens deze gebe den is: Voor de vrede in de wereld. De RK Stichting Koningin van de Vrede stelt het bijzonder tot haar taak op nieuwe wijze mee te werken aan de bevordering van het geloof, gebed en de vrede. Als middel hier voor gebruikt zij een mobiele infor matiewagen die aan de zijkant open- Inbraak in auto bij Duits kerkhof Terwijl een 63-jarige inwoner van het Duitse Kassei met zijn familie een bezoek bracht aan het Duits kerkhof aan dc Timmermannsweg, zondagmiddag tussen 16.30 en 17.30 uur, werd het portierruitje van zijn auto ingeslagen. Uit de auto werd een tas met daarin een porte monnee, een kentekenbewijs, auto papieren en persoonlijke bescheiden gestolen. gesteld wordt, en gratis de gezegen de wonderdadige medaille verstrekt: zo ook de rozenkrans-brochure van de 15 mysteriën en-de gebedsfolder dagelijkse gebeden en oefeningen. Voor belangstellenden zijn ook een cassettebandje met van oudsher bekende Maria-liederen, rozenkran sen. beeldjes, de bijbel, e.a. lectuur verkrijgbaar. Koe vermist Een veehouder uit Vredepeel deed aangifte van vermissing van een 1,5 jaar oude roodbonte koe uit zijn weiland aan de Kuulenweg. Of het dier aan de wandel is gegaan en elders door een veehouder is opge vangen kon niet worden vastgesteld. Ook niet of het dier gestolen is. Mocht het zo zijn dat een veehouder een 'loge' heeft, dan graag contact met de politie. Vals briefje van 25 gulden Bij een tankstation in Vredepeel werd, zo kon eerst later worden vastgesteld, een goede namaak van een briefje van 25 gulden geïncas seerd. Gemeente kan schadeclaim tegemoet zien De Venray Cup, de jaarlijkse competitie tussen de Venrayse voetbalverenigingen, zal dat jaar in de vorm van een eendagstoer- nooi worden afgewerkt. De clubs hebben daartoe onderling beslo ten. Het toernooi zal worden gespeeld op zaterdag 30 augustus op de vel den van SV Leunen. Deze vereni ging heeft dit jaar de organisatie in handen. De voorgaande edities werden afgewerkt over meerdere dagen. Mede door de krappe periode tussen vakantie en start van de competitie is de opzet gewijzigd. De Venray Cup wordt gesponsord door drukkerij, boek- en kantoor boekhandel van den Munckhof. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur De Engelse tuin herbergt vele soorten bomen, waaronder enkele eerbiedwaardige, zoals de hemel- boom, wilde paardekastanje, een bijzondere taxus, Perzische Parrotia, muurleeuwenbek, lijsterbesspiraea, e.a. En vanzelfsprekend ook dier soorten. In een aantal weken op rij worden enkele van deze bewoners aan u voorgesteld. Vorige week is de muurleeuwenbek aan de beurt geweest, vandaag laat de hemel boom iets van zich horen. HEMELBOOM Ailanthus altissima De Jezuieten pater P.N. Ie Cheron heeft van 1740 tot aan zijn dood in 1757 in Peking gewerkt. In die periode heeft hij zaden van waarde volle planten, waaronder die van de hemelboom, naar Europa gestuurd. China is het vaderland van de hemelboomsoorten. Ze zijn daar in cultuur om wierook uit de bast te winnen of om zijderupsen te voe den. Elders in de wereld worden bepaalde geneesmiddelen uit deze plantensoorten gewonnen. De naam van dit geslacht is Ailanthus en kent vijftien soorten. Het woord Ailanthus is een Griekse verbastering van hel Ambonees woord 'aylanto'. Door zijn snelle groei en de grote hoogte die ze in korte tijd bereikte leek het of dit soort de hemel wilde tergen. In ons land is de hemelboom veel aangeplant als park- en laanboom, omdat de boom ongunstige omstan digheden, zoals een slechte grond of het stadsmilieu goed doorstaat. Ze vermeerdert zich door wortelopslag en door zaailingen, soms zelfs zo goed dat ze als onkruid wordt beschouwd. Ze worden doorgaans niet ouder dan 50 jaar. De soort is 'tweehuizig'. dat wil zeggen dat mannelijke en vrouwelij ke bloemen op afzonderlijke bomen voorkomen. De bloemen gaan eind juli open. De mannelijke bloemen willen weieens een zeer onaangena me geur verspreiden. Eind augustus, september rijpen de vruchten af. Op jonge krachtige bomen kunnen de bladeren wel een meter lang wor den. Met een hemelboom en een hemelsleutelbloem in uw tuin komt hel best goed, maar... Voor'opig niet tot in de hemel. Waar Jos en Maria van Meijel enkele jaren geleden voor vrees den is bewaarheid. Zondag 10 augustus moeten zij de deuren van de Hentobar sluiten. Moeten, want sinds het Wilhelminaplein bebouwd is, is de omzet in het café met 70% teruggelopen. "De gemeente Venray kan dan ook een schadeclaim verwachten" aldus Jos van Meijel die aangeeft dat ook de waarde van het pand met twee ton is verminderd. Sinds de bebouwing ligt het café van Jos en Maria van Meijel weg gedrukt tussen van Schaijik en Santecraem. "Vroeger konden ze het café vanaf de Julianasingel zien liggen. Nu weet bijna niemand dat de Hentobar hier ligt." Door de vele activiteiten die van Meijel als horeca-ondernemer op het Wilhelminaplein organiseerde kende hij een continu doorstro ming van klanten. Doordat die acti viteiten (vaak rond carnaval en de kermis) weggevallen zijn, liep ook het aantal klanten sterk terug met bovengenoemde omzetverminde- ring als gevolg. "Dat kun je korte tijd opvangen maar nu is het over" stelt Jos van Meijel. Het Beachvolley- en -voetbal toernooi dat door Zaalvoetbal vereniging Venrode afgelopen weekend werd gehouden leverde een aardig kijkevenement op. Dat het evenement afhankelijk is van het weer bleek zondag wel, toen het frisser was en er minder publiek was. De wedstrijden waren er niet min der om. Bij het Beachvoetbaltoer- nooi kwamen twee vriendengroepen in de finale: Hientje 1 en 2. Favoriet was Hientje 1 met spelers van SV Venray 1 zoals Niels de Klerk, Stefan Sijbers en Rob Scholtens. Hientje 2, Dave Coppus, Danny Langen, Rob van Eist, Ralph Sanders en Frank Verhees, toonden echter karakter en wisten de finale in twee sets te winnen. Bij het Beachvolleybal ging de finale tussen Dick Evers en De Loosers. Laatstgenoemde team had in de voorrondes laten zien het sterkste te zijn maar had toch drie sets nodig om de overwinning veilig te stellen: 2-1. De organisatie heeft laten weten het evenement volgend jaar weer te willen organiseren. "Wij willen het dan nog groter aanpakken met meer teams. We zijn nu heel tevreden" aldus een woordvoerder van ZVV Venray.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 9