'Venray's' waterproject nadert voltooiing Nieuwe techniek bij onkruidbestrijding Een taptoe voor peelregio 20 Jaar 'De Zonnebloem' in Venray )uitsland wil uitlevering ostrummer Ballonactie )ierenbesche rming in Oostrum Tweede Kamerlid op bezoek bij D66 Venray Collecte Nederlandse Hartstichting ƒ4000,- voor Seniorservice Vijf mille voor drugs voor lichting jeugd Den Hoebert gaat over in Gilde Opleidingen Menwedstrijd afgelast Pa ;EL EN MAAS donderdag 26 juni 1997 - Pagina 5 Goede afronding vraagt meer tijd en geld iind van dit jaar, uiterlijk voor- ir 1998, is het vvaterzuiverings- oject van de stichting Venray- vinolandia in de Braziliaanse lats Gonzaga gereed, rspronkelijk was het bedoeling deze zomer klaar te zijn. De nrayse stichting en haar Zuid- nerikaanse lokale partner, het itercomité in Gonzaga, willen titer de tijd nemen om het itaande leidingnet te controle- i, waar nodig te vervangen en te breiden. Bovendien heeft de jentijd voor wat oponthoud [orgd. Jaarnaast wordt gemeten wat de ecten zijn van de natuurlijke inking in het reeds aangelegde ertje. Daarna kan het sluitstuk het project, de zuiveringsinstal- ie worden aangeschaft. Om het e waterzuiveringsproject af te iden is naar schatting nog 25.000 50.000 gulden nodig, onder meer jr de opleiding van personeel van installatie en de aanschaf van termeters, zo laat bestuurslid iria Welschen van de Venrayse ihting weten Jog een keertje het waterzuive- gsproject in het kort: het project in de gemeente Gonzaga, in de pro vincie Gerais Minais, is gestart in 1994. Omdat de bodem het winnen van grondwater in het gebied onmo gelijk maakt, drinkt een groot deel van de circa 7000 inwoners water uit bergriviertjes. Boven op de berg weiden grazen koeien, die hetzelfde water drinken en het vervuilen met hun ontlasting. Via de krakkemikki ge waterleiding en kleine bassins komt het water ongezuiverd bij de mensen. Inclusief de veroorzakers van de infectieziekten die darmen en lever aantasten. Vier van de vijf inwoners lijdt aan wormziekten, veroorzaakt door het drinken van vervuild water. VIS Het project van de stichting Divinolandia wil die situatie verbe teren. Boven in de heuvels is het al genoemde stuwmeertje aangelegd, dat zorgt voor de eerste opvang van regenwater. In het bekken bezinken de zwaarste deeltjes in het water waardoor een eerste reiniging plaatsvindt. Door vis uit te zetten in het meertje wordt ook het menu voor de bewoners uitgebreid. Via een ondergrondse leiding wordt het water naar het verdeelstation halver wege het traject vervoerd. Vanaf het verdeelstation gaat het water onder druk verder. De laatste halte voor het water op de route vanaf de top ligt beneden in het dal, vlakbij de gebruikers. Hier komt het station waar het water ver der wordt gezuiverd. Er worden vlokmiddelen aan toegevoegd, die kleine zwevende deeltjes binden, waardoor ze kunnen bezinken. Na bezinking vindt filtratie over een zandbed plaats. Tenslotte wordt aan het water chloorbleekloog toege voegd ten behoeve van de desinfec tie. In de zuiveringsinstallatie vin den waarschijnlijk drie mensen werk. Het waterzuiveringsproject wordt grotendeels met Nederlands geld gefinancierd. Behalve de Venrayse stichting betaalt ook het ministerie van ontwikkelingssamenwerking mee. Het ministerie van Jan Pronk heeft 100.000 gulden gegeven. De Vastenactie heeft het project beoor deeld als 'zeer waardevol'. Daarnaast komt een flink stuk know Het waterzuiveringsstation in aanbouw. De aanschaf van de zuive ringsinstallatie is de laatste fase van het project. how uit ons land. Ingenieursbureau DHV heeft het project technisch geadopteerd. TIEN JAAR De stichting Venray-Divinolandia is al tien jaar actief in de Braziliaanse streek en werkt al die tijd samen met de van oorsprong Overloonse ontwikkelingswerkster Jacqueline Eibers. Het overtollige water stroomt vanaf het zuiveringsstation weer terug de rivier in. De stichting, die tot doel heeft het verbeteren van de gezondheidszorg in het algemeen, heeft in die tijd een aantal projecten gerealiseerd. De kraamkliniek, in 1958 gesticht door pater Tiago Hendriks -de oom van Eibers-, werd tot streekziekenhuis uitgebouwd en beter geoutilleerd. In Sant-Ana, een kerkdorp van Divinolandia, werd een medische hulppost gebouwd en hetzelfde gebeurde in Ribeirao do Jorge, een dorp in de buurgemeente Gonzaga. Deze hulppost werd deels gefinan cierd met het geld dat wijlen Harrie Defesche cadeau kreeg bij z'n afscheid van de gemeente. Ook het bejaardenhuisje, dat door pater Hendriks in de jaren vijftig werd opgericht, is uitgebreid en verbe terd. Dankzij onder meer de Venrayse hulp steekt Divinolandia en omgeving positief af bij andere dorpen in de provincie Minais Gerais. De waterzuivering -kosten ruim vier ton- is tot nu toe het groot ste project van de stichting. Als de waterzuivering klaar is, zal het werk van Venray-Divinolandia zich in het gebied meer richten op (gezond heidsvoorlichting en bewustwor ding. ien 31-jarige inwoner van istrum wordt ervan verdacht in 94 een gewapende roofoverval hebben gepleegd op een Duits litpaar. Duitsland heeft daarom i uitleveringsverzoek ingediend het ministerie van Justitie. De in, die preventief vast zit, krijgt 4 juli te horen of hij wel of niet rdt uitgeleverd. )e man wordt ervan verdacht in iruari 1994 in het Duitse rtheim een echtpaar te hebben ervallen. De man zou zich voor- daan hebben als pakketbezorger i zo de woning binnen te dringen, ar zou hij de vrouw met een pis- il hebben bedreigd en vastgebon- lij de roofoverval werden o.a. issief gouden sleutels van een irtwagen, een gouden golfbal, i gouden geldmapje met daarin g eens een flink geldbedrag. De ale waarde van de meegenomen ïllen bedroeg enkele tonnen. )e man, toen nog woonachtig in Duitse Siegburg, werd voor deze Toverval al eerder aangehouden or de Duitse justitie maar weer op je voeten gelaten. De Duitse jus- e houdt de man, die inmiddels in strum woont, alsnog voor de Ier en heeft daarom om uitleve- g verzocht. )e inwoner van Oostrum ontken tijdens de rechtszitting elke Irokkenheid. Op 4 juli doet de hter uitspraak. )e Vereniging Proefdiervrij en de erenbescherming zijn zondag pre- it op de braderie in Oostrum. Bij stand van de beide verenigingen nnen bezoekers een ballonkaart uilen. Elke ingevulde kaart wordt een ballon bevestigd en gaat op nderdag 3 juli de lucht in. Op die g bestaat de vereniging lefdiervrij honderd jaar. De bal- inen met kaart symboliseren de jheid van alle proefdieren. Gemeente gaat "borstelfrequentie" verhogen De gemeente Venray gaat, in het kader van de onkruidbestrijding bij verhardingen, de borstelfre quentie verhogen. Wordt nu nog "1,5 keer per jaar geborsteld", al dit jaar zal dat naar twee keer per jaar worden verhoogd". Boven dien wordt een nieuwe techniek toegepast voor moeilijke plekken. De gemeente Venray besloot enkele jaren geleden de chemische onkruidbestrijding in Venray niet meer toe te passen. Sindsdien wordt er met een staalborstel de verhar ding schoongeborsteld. Die ronde borstels komen echter niet in moei lijke hoeken. Daarom gaat de gemeente Venray, als proef voor een periode van drie jaar, een nieuwe techniek toepassen voor plekken waar de borstelmachi ne moeilijk bij kan. Dat gebeurt met een "select spray" machine. Die bevat een infra rood sensor die onkruid onder de grond opspoort. Op die plekken zal dan gericht met een bestrijdingsmiddel worden gesproeid. De belasting voor het milieu zal hierdoor minimaal zijn. Het gaat hierbij wel om een che misch bestrijdingsmiddel maar omdat de techniek nog zo nieuw is wordt niet uitgesloten dat op termijn het onkruid met biologische bestrij dingsmiddelen kan worden bestre den. Deze gewijzigde aanpak van onkruidbestrijding gaat ongeveer 50.000 gulden kosten. Dat is een verdubbeling van het huidige bud get. De Venrayse gemeenteraad zal daar nog wel haar toestemming voor moeten geven. De kinderen van groep 7 van basisschool St. Jan de Doper in Merselo hebben vrijdag via een sponsoractie 1250 gulden ingezameld voor het Venrayse rolstoeldanspaar Paul en Sylvia. De kinderen liepen en tennisten dit bedrag bij elkaar bij de tennisbanen in Merselo. Het geld is voor Sylvia en Paul, hun meester op St. Jan de Doper, die gaan deelnemen aan de EK voor rolstoeldansparen in Zweden. )p dinsdag 1 juli 1997 zal het 6 Tweede Kamerlid Bob van den s een bezoek brengen aan de D66 leling Venray. Tijdens de ïemene Ledenvergadering zal hij spreken over de actuele Haagse litieke zaken, de afgelopen rotop en het naderende verkie- gsjaar 1998. Verder zal hij met de en van gedachte wisselen over nburgse en voornamelijk nrayse zaken die onder de aan- ht van de landelijke politiek tracht zouden kunnen worden. Jaast het gesprek met Bob van Bos zullen de leden van de afde- g Venray het eerste concept ver kiezingsprogramma en de kandida tenlijst bespreken. Ook zal de ont wikkeling m.b.t. de PK (waarin D66 leden van de afdeling Venray in par ticiperen) in Wanssum onderwerp van gesprek zijn. Ook niet-leden zijn van harte welkom; de ledenver gadering begint om 20.00 uur in het wijkgebouw De Kiosk in 't Brukske. Vreemdeling maakt stampij Vrijdagmiddag vervoegde zich een in Nederland verblijvende man van Iranese nationaliteit bij de Vreemdelingendienst aan de Leunseweg. De man wilde dat op korte termijn zijn zaak zou worden geregeld. Hem werd te verstaan gegeven dat dit onmogelijk was. Met veel moeite werd hij naar bui ten gewerkt want praten had geen effect. Toen hij eenmaal buiten was uitte hij zijn ongenoegen door twaalf fietsen, die bij de bushalte aan de Leunseweg stonden, op de weg te gooien, waardoor gevaar voor het verkeer ontstond. Dat was het sein voor de politie om de man aan te houden en over te brengen naar het bureau. Peel&Maas on line http:www.tref.nl/ peel&maas/tpkrant WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar De uitslag van de collecte was ook dit jaar weer een succes!. Er werd ƒ24.873,40 opgehaald, ruim ƒ500,- meer dan vorig jaar. Ysselsteyn ƒ1513,85 Leunen 1203,75 Oostrum ƒ1117,05 Oirlo 941,40 Merselo 930,30 Castenray 511,65 Heide 477,- Veulen 381,20 Smakt 198,25 Vredepeel 189,55 Venray ƒ15760,90 Diversen 1648,50 Totale opbrengst: ƒ24873,40 Graag willen wij allen die ons gesteund hebben per bank-giro of aan huis in de collectebus hartelijk dank zeggen. In onze gemeente waren zo'n 400 collectanten actief; zij zorgden voor dit succes in de wetenschap dat de Nederlandse Hartstichting veel geld nodig heeft om geweldig veel te kunnen onder nemen ter bestrijding van hart- en vaatziekten! Nog altijd doodsoor zaak nummer Een bijzonder woord van dank aan het adres van al deze vrijwilli gers, de kurk waarop ons werk draait! Wij rekenen in 1998 weer op en, en op U. Hebt u interesse, bel ons of schrijf een briefje aan: Henriette Poels-Peters, Dr. Poelsstraat 16, 5802 AX Venray, tel. 581782. Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Seniorservice Venray Gildeproject te Venray een bijdrage toegekend van ƒ4000.- in de kosten van een copieerapparaat en een computer. Het Juliana Welzijn Fonds onder steunt projecten die mensen betrek ken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden: buurtverenigingen, sociëteiten van ouderen, dorpshui zen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders, buurtpro- jecten. Het Fonds steunt ook projec ten die willen voorkomen dat men sen geïsoleerd raken. Voorbeelden: vrijwillige hulpdiensten, zorg voor de jeugd, ouderen, dak- en thuislo zen en verslaafden. Het Fonds vers trekt jaarlijks zo'n 1200 bijdragen; voor totaal ruim 20 miljoen gulden. Bijdragen voor bijvoorbeeld inves teringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundig heidsbevordering, praktijkonder- steunend onderzoek, werkvernieu- wing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij en de Lotto met onder meer de Lotto Jackpot en Krasloten. Op de afdeling Welzijn van de gemeente en in veel bibliotheken ligt de gratis folder 'Een beroep doen op het Juliana Welzijn Fonds'. Hierin staat waarvoor bijdragen worden toegekend en welke organi saties daarvoor in aanmerking komen. 1/oofi eei co*Kfileet dfeenwtt üti&uewt Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Gottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077 3731573 Taptoe Venray verdwijnt Na 22 j'aar is Taptoe Venray niet meer. Vanwege een teruglopende publieke belangstelling zal MMSK St. Petrus Banden geen Venrayse Taptoe meer organise ren. Daarvoor in de plaats heeft IVIMSK decontact gezocht met drumbands/fanfares uit de regio en is het initiatief genomen voor een Peelland Taptoe. MMSK St. Petrus Banden organi seerde de eerste Taptoe in de zeven tiger jaren. Jarenlang was de eerste zaterdag in september de Taptoe dag. Nadat de Taptoe regelmatig met slecht weer te maken kreeg, koos MMSK voor een ander tijdstip, de eerste zaterdag in juli. Ook werd het aanvangstijdstip vervroegd om meer publiek te trekken. Dat is dus niet echt gelukt. Als alternatief heeft MMSK con tact gezocht met de drumfanfare in Deurne, het Theobalduskorps uit Overloon en het muziekkorps van GGW De Peel. Gezamenlijk hebben ze de Peelland Taptoe opgericht. Die staat voor zondag 28 september op het programma op het sportter rein van het Vincent van Gogh Instituut. Voor deze locatie is geko zen om naast de Taptoe meer ran- dactiviteiten te kunnen organiseren. De deelnemende korpsen zullen om beurten de organisatie van de Peelland Taptoe op zich nemen. Het project Join It kan rekenen op 5000 gulden van de gemeente Venray. Het geld van de gemeente is afkomstig uit het potje voor Sociale Vernieuwing. Het college van B en W heeft dat vorige week besloten. Join It wil jongeren vanaf groep 8 vanaf de basis'school voorlichten over drugs. In het project werken politie, onderwijs, CAD Noord- Limburg en de stichting Synthese samen. Er worden ouderavonden gehouden, er is een posterwedstrijd georganiseerd en een toneelvoor stelling voor scholen. Join It kost in totaal ruim 50.000 gulden. Het pro ject wordt medio oktober afgesloten met een grote manifestatie in en om café 't Podium. Op vrijdag 20 juni jl. vierde de Zonnebloem-regio Venray haar 20- jarig bestaan. Dit heuglijke feit werd herdacht door aan al haar 'gasten' een bloemenboeket aan te bieden, verzorgd door Bloemenatelier El ma. De Zonnebloem heeft dit gebaar kunnen maken door o.a. aan gift van de Ziekenomroep. De bloemen werden vrijdagmor gen naar de diverse afdelingen gebracht. De 'gasten' van de Zonnebloem: 28- zieken, gehandicapten en/of hulpbehoevende ouderen, die regel matig door de vrijwilligers van de Zonnebloem worden bezocht, wer den blij verrast. Op I augustus aanstaande is het zover. Het nieuwe opleidingsstelsel voor verpleegkundigen en verzor gende beroepsgroepen zal vanaf die datum van start gaan. Geen A-. B- en Z-opleidingen voor verpleegkun de of ziekenverzorging meer. maar opleidingen op nivo 2 voor helpen den, op nivo 3 voor verzorgenden en op de niveau's 4 en 5 voor respectie velijk MBO- en HBO-verpleegkun- digen. Alle opleidingen kunnen via twee leerroutes gevolgd worden: de BOL, de Beroeps Opleidende De geplande activiteiten, Clubkampioenschappen op 29 juni aanstaande en de Recreatiemendag op 31 augustus kunnen, wegens de heersende varkenspest, niet door gaan. De recreatiemendag is voor velen, al acht jaren, een sportieve en gezel lige wedstrijddag, waar zowel wed strijdrijders als recreatierijders uit verre omtrek aan deelnemen. De familiedag, gepland op 17 augustus, zal in aangepaste vorm, wel door gaan. De geplande winteractiviteiten kunnen vooralsnog wel doorgang vinden. Bromfietser gewond Het niet verlenen van voorrang was de oorzaak dat donderdagmid dag omstreeks 14.45 uur op de split sing Zuidsingel rondweg Brukske een botsing ontstond tussen een per sonenauto bestuurd door een 32- jarige inwoner en een 20-jarige bromfietser uit Overloon. Bij de botsing werd de bromfietser dusda nig gewond, dat hij voor behande ling naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De man kon na behandeling naar huis worden gebracht. Klapband Vrijdagmorgen om 09.15 uur kon een bestuurster van een personen auto op de Veulenseweg ter hoogte van de Breevenneweg haar auto tengevolge van een klapband niet meer onder controle houden. De auto botste tegen een langs de weg staande boom. Toen de politie arri veerde bleek er niemand bij de auto te zijn. De bestuurster was hulp gaan halen. Zij liep bij de botsing geen noemenswaardig letsel op. Leerroute, waarin leren en stage samen gaan, en de BBL, de Beroeps Begeleidende Leerroute, waarin werken en leren centraal staat. Beide opleidingsroutes leiden op tot hetzelfde einddiploma. Wat er nog meer is verandert, is dat vanaf 1 augustus de opleidingen onder het Ministerie van Onderwijs vallen. Voor de regio Noord- en Midden- Limburg betekent dit dat het ROC (Regionaal Opleidings Centrum) Gilde Opleidingen de opleidingen in de toekomst gaan verzorgen en wel op locaties in Sittard, Roermond, Weert, Venlo en Venray. WAT BETEKENT DIT? Het gebouw Den Hoebert te Venray gaat over naar het ROC Gilde Opleidingen en zal vanaf augustus plaats gaan bieden aan o.a. de opleidingen economisch- en administratief onderwijs, sociaal pedagogisch werk en de opleidingen tot helpende en verzorgenden. Het gebouw Den Hoebert in Tegelen maakt te zijner tijd plaats voor woningbouw. De verpleegkundige opleidingen 'verhuizen' o.a. naar Venlo en Roermond en met de opleidingen verhuizen ook de mede- werkers/sters naar deze locaties. Zo komt er een einde aan het inservice-onderwijs in Noord- Limburg. Begonnen in 1969 toen de beide psychiatrische ziekenhuizen St. Anna en St. Servatius hun oplei dingen tot psychiatrisch verpleeg kundige in het voormalig gebouw Marianhill aan de Westsingel in Venray onderbrachten. In de loop der jaren is Den Hoebert uitgegroeid tot een volwaardig instituut voor alle inservice-opleidingen in de gezondheidszorg. Bijna alle grote instellingen in deze regio hebben het theoretisch deel van de opleidin gen tot verpleegkundige of zieken verzorgende in Den Hoebert onder gebracht. Vele honderden verpleegkundige en ziekenverzor genden hebben in de loop der jaren hier hun diploma behaald. Daarnaast zijn er veel certificaten uitgereikt aan cursisten die bij- en nascholing volgden. OVERDRACHT Op vrijdag 27 juni aanstaande vindt de officiële overdracht plaats naar de Gilde Opleidingen. Zij die nog een laatste keer de sfeer van Den Hoebert willen proeven en afscheid willen nemen van de mede- werkers/sters nodigen wij uit om die- dag tussen 10.00 en 12.30 uur op de locatie Westsingel 1 te Venray een kop koffie te komen drinken. U bent allen van harte welkom!

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5