Goed nieuws voor (door-)starters "In sommige discotheken gebeurde gewoon niets" 4 Avondvierdaagse aan 5 vooravond 40-jarig bestaan Mogelijk gescheiden rijbanen Henri Dunantstraat Raadslid beëdigd Verloting CV- ketel College komt kinderen minderheden niet tegemoet Varkenspest treft ook slagersbranche Rabobank Tante Agaath Lening Waals opent TrefPunt Peel Maas Pa9 PEEL EN MAAS donderdag 12 juni 1997 - Pagina 7 Iedereen gebruikt, gabbers zijn agressief en pillen kun je op elk hoek van de straat krijgen. De twee jonge vrouwen die in opdracht van het CAD Noord- Limburg veldonderzoek deden naar aard en omvang van het XTC-gebruik onder jongeren in Noord-Limburg, hadden eenzelf de stereotiep beeld van 'de scene' als de gemiddelde andere Noord- Limburger, zeg maar u en ik. Eenmaal op pad ontdekten ze dat de werkelijkheid meer kleuren heeft dan zwart en wit. (door Bert Albers) Miranda en Simone horen zelf niet tot de gebruikers en kennen evenmin vrienden die slikken. Hun beeld is dus vooral bepaald door de media. De opdrachtgever had bewust gekozen voor 'groentjes' in de scene, om. de objectiviteit te waarborgen en niet het risico van betrokkenheid te lopen. Na een trai ning bij het CAD in Maastricht gin gen de vrouwen op pad om in dis cotheken hun licht op te steken. BUITEN De beide vrouwen voelden zich desondanks niet bepaald op hun gemak. "Ik had het gevoel dat ieder een aan ons kon zien: 'O, die komen van het CAD'. De training en het feit dat we met z'n tweeën gingen hielpen wel. Ze leerden ons bijvoor beeld om er afstandelijk naar te kij ken, vanuitje werk", zegt Miranda. Beide meiden studeren sociaal maatschappelijk werk. Ze kwamen ook in de Venrayse dicotheken Time en De Steeg. In beide gelegenheden werd weinig gebruikt en zeker niet openlijk. In jongerencentrum Dingus viel de onderzoeksters ook weinig bijzon ders op. Een tweede bezoek aan de discotheek aan het Gouden Leeuwplein bevestigde de eerste indruk. "Mensen die zeiden dat ze tevoren buiten gebruikt hadden. Als je vroeg of je een pilletje kon kopen, dan hadden ze niks bij zich of had den zelf niks, maar wisten wel iemand. Daar kwam lang niet altijd wat van terecht". Voordat ze aan hun kroegentocht begonnen dachten Miranda en Simone dat de XTC-gebruikers wel een herkenbare groep zouden vor men. In de praktijk bleek dat heel anders. "In het gewone uitgaansle ven gebruiken allerlei mensen. Niet alleen gabbers of opvallend veel allochtonen. XTC of niet heeft meer te maken met de sociale omgeving, de vrienden waarmee je uitgaat". Alleen de verstokte bierdrinkers -in het onderzoek niet erg vleiend aan geduid met 'boeren'- hebben het niet op pilletjes. ZORGEN OVER KWALITEIT Het veldonderzoek van Miranda en Simone plus het schriftelijk onderzoek van de GGD tonen alle bei een tamelijk geruststellend beeld van het XTC-gebruik in Noord- Limburg. Jongeren experimenteren, verkennen hun grenzen, en gebrui ken in die tijd ook allerlei middelen, waaronder XTC. De meesten ken nen hun grenzen en intensief gebrui ken vindt doorgaans gedurende een bepaalde periode plaats. Net als bij andere drugs zijn er ook XTC- gebruikers die hun tax niet kennen en die in de problemen komen. Zijn de onderzoeksters zelf een beetje gerustgesteld door het eigen onder zoek? "Ja en nee", zegt Simone. "Ik maak me bijvoorbeeld wel zorgen over de kwaliteit van het spul dat we hebben kunnen kopen. Vooral als ik denk dat er ook jongeren van een jaar of veertien een pilletje nemen en dan met rotzooi in aanraking komen". Een zorg die gedeeld wordt door de Amsterdamse XTC-deskun- dige August de Loor, die constateert dat de kwaliteit van de pillen achter uit gaat. Het feit dat er in Noord- Limburg weinig in de openheid gebeurCmaakt kwaliteitscontrole er niet eenvoudiger op. "Er is best nog veel te doen", besluit Simone, die zegt zelf best in te zijn voor een vervolgonderzoek over een tijdje. Ze heeli aan het eer ste onderzoek in elk geval in Miranda een vriendin overgehouden en een aantal nieuwe contacten. "Ook mensen waar ik tevoren niets mee had. We kunnen ons nu tenmin ste een beter beeld vormen van de hele scene. We zijn er immers zelf geweest". XTC gebruiken doen Miranda en Simone nog steeds niet. (Op verzoek van de onderzoek sters zijn in dit artikel niet hun echte namen gebruikt.) Maandag werd P. Maas als opvol ger van de onlangs overleden heer Camps in de raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum bele digd. Dhr. Maas, oorspronkelijk afkom stig uit Heide, is met de politiek grootgebracht omdat zijn vader jarenlang de belangen, in het bijzon der van Heide, in de Venrayse gemeenteraad behartigde. Als er één persoon meer dan 25 jaar trouw de raadsvergaderingen van de gemeente Meerlo-Wanssum bezocht, dan was het wel dhr. Maas. Hij was nagenoeg altijd aanwezig op de publieke tribune. Dhr. Maas beloofde zich naar eer en geweren in te zetten voor de belangen van de inwoners van Meerlo-Wanssum. De raad was maandag in de vergadering weer helemaal compleet want ook Twan Volleberg was voor het eerst na zijn ongeval weer in de vergade ring aanwezig. Beiden zijn lid van de GP 94. Ieder jaar verloot installatiebedrijf gebr. v. Gemert BV uit Mill en Overloon een Radson HR cv-ketel onder alle klanten die in de maand april een cv-ketel aanschaffen. Ook dit jaar was dit weer het geval. Mr. A.R.M. Hendrikx, notaris te Vierlingsbeek, maakte vrijdag 23 mei 1997 de winnaar bekend. De gelukkige is dit jaar dhr. Frans Derks uit Mill. Drie gewonden Bij een aanrijding op de kruising van de Lemmenweg en de Heidseweg zijn dinsdagmorgen om half zeven, drie mensen gewond geraakt. De 22-jarige bestuurder van een personenauto uit Leunen ver leende geen voorrang aan de van rechts komende 27-jarige chauffeur van een personenauto uit Ysselsteyn. De man uit Leunen raakte gewond aan een knie; de man uit Ysselsteyn liep hoofdletsel op en zijn 25-jarige vrouw raakte gewond aan haar hals. Geen van de drie hoefde in het ziekenhuis te worden opgenomen. De gemeente Venray wil geen uitzondering maken voor kinde ren van culturele én etnische min derheden bij de bezuinigingen op logopedie en schoolzwemmen. Dat schrijft de gemeente in brieven aan het Multicultureel Platform en de Werkgroep Kinderen van Etnische Minderheden. De beide belangengroepen had den bezwaar gemaakt tegen de bezuiniging op logopedie (100.000 gulden) en schoolzwemmen (80.000 gulden) die de gemeente heeft inge boekt voor KEERpunt. In het bezwaar wijzen ze erop dat de min derheden extra getroffen worden door de maatregelen. De stap naar deze voorzieningen is toch al groot voor de ouders en kinderen. De gemeente antwoordt dat de bezuinigingen door de gemeentere- aad zijn goedgekeurd, maar dat de raad het college ook opdracht heeft gegeven een soort vangnet te rege len. In de eerste helft van 1999 komt het college met voorstellen over de invulling daarvan. De bezuiniging voor KEERpunt wordt niet terugg- gedraaid. Veltumse slager legt zich strengste kwaliteitseisen op Ook in de slagersbranche gaan als gevolg van de varkenspest klappen vallen. Vooral jongere slagers, die onlangs stevig hebben geïnvesteerd, zullen de gevolgen merken. Dat voorspelt Bart Oomens, zelf slager in het Veltumse winkelcen trum. "Wij slagers zijn een verleng stuk van de varkenshouders", zegt hij. "Wij verkopen hun producten en daarom worden wij ook getroffen". De Veltumse slager vindt het jam mer dat vlees door de ziekte onder de varkens voor de consument duur der moet worden want aan minder klanten hebben de slagers momen teel geen behoefte. "Het is natuur lijk in en in triest voor de boeren, maar zij krijgen tenminste nog steun van de overheid". Slager Oomens krijgt regelmatig vragen van klanten over varkenspest en de gekke koeienziekte BSE. De mensen vertrouwen het niet hele maal. Er heerst veel ontwetendheid, constateert hij. Over de ziekten, maar ook over het slagersvak. "De consument heeft eigenlijk geen notie van van watje als slager alle maal moet doen. Het houdt echt niet op bij een lapje vlees snijden en wat wordt maken. Ik probeer het m'n klanten soms wel eens uit te leggen en dan hebben ze wel begrip". HACCP EN VERDER De Veltumse slager vertelt dan over de vele regels waaraan hij en z'n collega's moeten voldoen. Regels, die de laatste jaren nog behoorlijk zijn aangescherpt. In sla- gersland heeft tegenwoordig ieder een de mond vol over HACCP, het beheerssysteem voor het productie proces in het slagersbedrijf. HACCP is de afkorting van Hazard Analysis Critical Control Point. Van elke stap (van ontvangst van het vlees in de slagerij tot aan de verkoop) moeten (gezondheids)risico's in beeld wor den gebracht en worden opgelost. De datum van inkoop van grond stoffen, versheid, hygiëne, bewaar- en verwerkingstemperatuur, inrich ting van de slagerij, gebruikte schoonmaakmiddelen, alles moet worden geregistreerd en gecontro leerd. Bart Oomens en z'n twee ambachtelijke collega's in Venray moeten sinds I januari van dit jaar voldoen aan de strenge eisen van de HACCP. De Veltumse slager heeft zich vrijwillig met een groep van vijftien Brabantse en Limburgse sla gers aan een nog strenger regime onderworpen. "Nog lagere bewaar- temperaturen voor de verschillende vleessoorten en lagere toegestane bacteriegehalten", noemt hij als voorbeeïd. Onlangs kreeg Oomens bericht van het bureau dat in opdracht van de slagerswerkgroep de deelnemers toetste aan de regels: slagerij Oomens in Veltum stak er tot grote vreugde van de slager zelf met kop en schouders bovenuit. En dat biedt hem. ondanks alle varkens misère, een positieve blik op de toe komst. boekhandel van den munckhof b.v. grotestraat 68 venray, tel. 0478-582727 Veel beginnende ondernemers of bedrijfs- opvolgers beschikken over te weinig geld om hun plannen te realiseren. Ook bedrij ven die na een succesvolle start willen doorgroeien, zullen voor aanvullende financiering aankloppen bij de bank. Voor ambitieuze ondernemers met kansrijke plannen die daarbij hypothecaire zeker heden kunnen verstrekken is er de nieuwe Rabobank Tante Agaath Lening met een rentevoordeel van 1%. Een financierings- vorm speciaal voor beginnende onderne mers, doorgroeiers en bedrijfsopvolgers. Daarmee speelt de Rabobank in op de ver ruiming van de mogelijkheden die de overheid nu biedt. verzekeringen - financiële planning - beleggen - betalen - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530200 tel.(0478)530300 In de tweede helft van 1997 wordt een deel van de Henri Dunantstraat gereconstrueerd. Mogelijk krijgt de weg daarbij gescheiden rijbanen. Dat liet wethouder Jan Driessen (openbare werken) dinsdag weten tijdens het bezoek van het college aan Brukske. Het gaat om het gedeelte van de weg tussen de Oostsingel en de A73. Het oostelijke deel van de Henri Dunantstraat krijgt alleen een oppervlaktebehan deling. De ondergrond van de weg is daar nog prima volgens Driessen. De Henri Dunantstraat de eerste gemeentelijke weg waar een rotonde -met fietspaden in carré- kom te lig gen. Ook de oversteekplaats voor langzaam verkeer tussen Brukske en Antoniusveld wordt dan verhoogd aangelegd. Ook hier krijgen, net als op de rotonde, fietsers voorrang. Op de rondweg Brukske gebeurt voorlopig niets. Maatregelen daar worden genomen in het kader van het Verkeersveiligheidsplan. Dat is over ongeveer een half jaar klaar. Bewoners van Brukske vroegen om maatregelen op de rondweg. Daar wordt veel te hard gereden. Bredere drempels, rode fietsstroken en voor rang voor verkeer van rechts kunnen dat verbeteren suggereerden bezoe kers aan de vergadering van het Wijkplatform. Wethouder Driessen wil pas verder praten als het Verkeersveiligheidsplan er is. Ook de komst van een rotonde op de splitsing Brukske-Zuidsingel is niet zeker. Bij de vaststelling van een ander plan. waarin een keten van rotondes op de singelring is opgenomen, werd het gevaarlijke punt genoemd als onderwerp van extra studie. Die is nog niet afge rond. Verbetering staat vast. maar wanneer en hoe is nog niet bekend. Door het intikken van het URL-adres heeft burgemeester Jos Waals afgelopen v rijdag TrefPunt Peel Maas geopend. Op deze lokale invulling van het wereldwijde computernetwerk Internet presenteren zich Venrayse bedrijven, instellingen en verenigingen. TrefPunt Peel Maas is opgezet door de Rabobanken Venray-Oostrum en Zevenrode en uitgeverij Van den Munckhof. TrefPunt Peel Maas bevat onder meer een digitale uitgave van weekblad Peel Maas en een kinder pagina. Peel Maas is de 75e onder de naam TrefPunt in Nederland. Burgemeester Waals kondigde aan dat over een jaar ook de gemeente Venray wel een officiële site op TrefPunt zal hebben. Tot die tijd zal de gemeente het moeten doen met de informatie die de initiatiefnemers al over de gemeente Venray op het net hebben gezet. Voordat Trefpunt officieel op het net zat, maakten de beide ondernemersclubs Industriële Club Venray en Business Venray al gebruik van Internet om hun samenwerking te bekrachtigen. De via Internet gezette handteke ningen bezegelden de samenwerking tussen Business Vision en de Industriële Club Venray. Namens die vereniging tekende Fred Welschen. Victor Weijs zette z'n handtekening namens Business Vision. Het aardige van de handeling was dat beide ondertekenaars zich op verschillende lokaties in Venray bevonden. Via video-camera's en Internet konden de heren met elkaar praten en elkaar ook zien. In het convenant spreken de beide ondernemersverenigingen af op terreinen waar dat voor allebei voordelig kan zijn nog intensiever samen te werken. Op de foto wordt Fred Welschen geïnstrueerd bij het zetten van zijndigitale handtekening. Verontreinigde grond verspreid Een loonwerker kreeg vorige week donderdag proces verbaal aangezegd door de milieu-inspectie van de Provincie Limburg wegens het verspreiden van verontreinigde; grond, op een ander perceel van die loonwerker aan de Stationsweg. De loonwerker had grond verkocht en bij die verkoop was bepaald dat de verontreinigde grond moest worden afgevoerd naar een bedrijf wat die grond schoon maakt. Maar dat kost te een bedrag van /35.00U,-, een bedrag wat bij de verkoop was doorberekend. Maar om dat bedrag te besparen had de man de grond maar verspreid. Nu zal hij met een dwangsom in het verschiet de grond, moeten laten reinigen. Inbraak personenbusje Drie echtparen uit Gutergluck brachten zaterdagmiddag een bezoek aan het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. De 54-jarige bestuurder parkeerde zijn personenbusje op de parkeerplaats omstreeks 14.00 uur. Toen het gezelschap drie kwartier later bij het busje terugkeerde con stateerden zij dat er was ingebro ken. Drie handtassen van de dames waren gestolen. Daarin zat een bedrag van 1100 Dm, enkele Eurocheques en de bekende per soonlijke bescheiden. De tassen werden later aan de Paardenkopweo teruggevonden. Er ontbraler. alleen de Duitse marken en de cheques. De schade voor eigenaar en gedupeer den bedraagt enkele duizenden Duitse marken. Diefstal personenauto's Het vorig weekend werd de op een parkeerplaats aan de Veltumse KJeffen geparkeerde rode personen auto van het merk Mazda ten nadele van een 53-jarig inwoner gestolen. Woensdag werd de aan de Raadhuisstraat geparkeerde perso nenauto van het merk Ford Fiësta ten nadele van een 28-jarige inwoonster gestolen. De diefstal vond plaats tussen 17.00 en 21.15 uur. Die auto werd enkele uren later onbeheerd aangetroffen op de hoek van Langstraat-Henseniusstraat. In de nacht van woensdag op don derdag werd de aan de Helfrichstraat geparkeerde perso nenauto van het merk Mazda 626, rood van kleur, ten nadele van een 58-jarige inwoner ontvreemd. Medewerksters van de Rabobank, hoofdsponsor van de vierdaagse, verrustten de wandelaars vrijdagavond met een bidon gevuld met appelsap. XTC-onderzoeksters rekenden ook af met eigen vooroordelen stellen aan de organisatie, dan kunt U daarmee terecht bij de jubileum commissie: G. van Ham-Frederix, Kerkpad 1, 5801 BK Venray (583765); N, Baartman, Roobeekweg 4, 5944 EZ Arcen (077-4731359); J. Wester, Pr. Irenestraat 2, 5802 BS Venray (587767) of Gerard Reijnders, Langeweg 115, 5801 XW Venray (586949). UITSLAG Hieronder volgt de uitslag van de diverse categorieën: Groepen 3 km. Onderbouw 1bs. de Vlaswei gr. I -2 407 p.; 2. de Stappertjes Meerlo 406 p.; 3. bs de V'Iaswei gr. 0; 405 p.; 4. bs. de Kruudwis gr. 1 402 p.; 5. bs. St. Petrus Banden gr. 1 401 p. Jeugdverenigingen 1. Scouting de Peelspeurders de Beertjes 399 p. Groepen 5 km Onderbouw 1bs. de Meent gr. 2 802 p.; 2. bs. de Kemp gr. 1-2 797 p.; 3. bs. St. Petrus Banden gr. 2 796 p.; 4. bs. de Foekepot gr. 1-2 794 p.; 5. bs. Maria Oostrum gr. 2 793 p. Middenbouw 1de Stappertjes Meerlo 805 p.; 2. bs. de Bongerd gr. 3 800 p.; 3. bs. de Landweert gr. 2-3-4 799 p.; 4. bs. dë Foekepot gr. 3 798 p.; 5. bs. St. Oda Ysselsteyn gr. 3-4 796 p. Sportverenigingen 1. Gym.ver. Wanssum 822 p.; 2. Natuurvrienden Merselo 811 p.; 3. St. Christoffel 803 p.; 4. Natuurvrienden Merselo 790 p.; 5. SV Venray 786 p. Jeugdverenigingen 1. St. Macutus Oirlo 826 p.; 2. Kleine jeugd Castenray gr. 1 821 p.: 3. Kleine jeugd Castenray gr. 2 818 p.; 4. de Peelspeurders kabouters- welpen-bevers 769 p. Groepen 10 km Middenbouw 1. bs. de Meent Leunen gr. 5 795 p.: 2. bs. Maria Oostrum gr. 5 793 p.; 3. bs. de Kemp gr. 4-5-6 790 p.; bs. de Bongerd gr. 5 787 p.: 5. de Stappertjes Meerlo 786 p. Bovenbouw 1bs. de Meent Leunen gr. 6 804 p.: 2. bs. De Hei gr. 5-6-7-8 801 p.; 3. bs. Maria Oostrum gr. 6 798 p.; 4. bs. de Kruudwis gr. 5-6-7-8 794 p.; 5. bs. St. Oda Ysselsteyn gr. 5-6-7-8 790 p. Sportverenigingen 1. gym. ver. Wanssum 836 p.; 2. St. Christoffel meisje 820 p.; 3. de Natuurvrienden Merselo 803 p.; 4. St. Christoffel Jongens 778 p.; 5. SV Venray 771 p. Jeugdverenigingen 1. Jeugdwerk Castenray 827 p.; 2. St. Machutus Oirlo 821 p.; 3. de Peelspeurders 783 p. Groepen 15 km Bovenbouw 1bs. Maria Oostrum gr. 7 810 p.; 2. bs. de Kemp gr. 7-8 797 p.; 3. bs. de Meent Leunen gr. 7 783 p.; 4. bs. de Vlaswei gr. 7 773 p.; 5. bs. de Kruudwis gr. 7-8 771 p. Sportverenigingen 1. St. Christoffel 816 p.; 2. SV Venray 789 p. Gelegenheidsgroepen 1de Patblues 774 p. De Venrayse avondvierdaagse beleeft volgend jaar haar 40e edi- (garai l'e* organisatie wil dat o.a. vie- as ||j ren met een fototentoonstelling. en| si Afgelopen zondag ging de 39e edi- l'e *en einde. Een editie met weer alles in zich: druk, zonnig, warm, nat maar vooral gezellig en sfeer vol. kav nd:. slaa 30UW1 iruiml In totaal liepen 3100 wandelaars slaatf mee' ^'e bonden terugvallen op een Pr'ma organisatie. De wandelaars werden zondag onder stromende regen binnengehaald door negen muziekkorpsen om vervolgens vol spanning de prijsuitreiking af te 9ara! wachten. Jin. In et lij 40 JAAR In 1959 werd voor de eerste keer in Venray de vierdaagse georgani seerd. Dat resulteerde o.a. in de oprichting van een wandelvereni ging in Desselke, gevolgd door andere verenigingen elders in Venray. De organisatie was destijds in handen van het toenmalige comi- tié Kindervakantiewerk. Later werd die overgenomen door de inmiddels ontstane Wandelsportfederatie. Volgend jaar dus de 40e editie en nu nog zijn er drie personen, T. Janssen, C. Thijssen en J. Wester, die ook bij de eerste editie als vrij williger aanwezig waren. De organisatie wil volgend jaar een tentoonstelling van oude foto's en materialen, die betrekking heb ben op de avondvierdaagse, inrich ten in de foyer van de schouwburg. Dus, als U nog oude foto's of film pjes en U wilt deze ter beschikking

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7