i ZONNES OP AFBETALING Een wandeling voor lange mouwen HEMA écht lekker! Forse bezuinigingen VVGI Paardenmiddel voor openbaar groen Geert Pelzer opnieuw beste in Beurscompetitie Inenten varkens gaat 6,9 miljard kosten VANAF F 30,- PER MAAND!!! FRANS0L Slagroom-mokkataart 9.'5 Serranoham 2.95 Belegen Goudse kaas 1195 Luxe vloerbrood 2.50 Snacksalades 5.95 Navarra Homenaje Noodweer boven Venray Politie zoekt getuige ernstig verkeers ongeval Pi IEL EN MAAS gezien dat de situatie bij het oude was gebleven. "De beek ligt nu veel lager, met als gevolg dat het gebied gemakkelijk ontwatert en droger wordt. De beek brengt bovendien voedselrijk water van buiten het gebied binnen", zegt Jan van der Ligt. En dat wil Staatsbosbeheer voor komen. Er zijn zelfs plannen om de loop van de Lollebeek nogmaals te verleggen, zodat het water beter bin nen het natuurgebiedje blijft. Een project dat tonnen kost en waarvoor subsidie moet komen. Als het door gaat komt ook hel Schaatsven weer binnen het gebied te liggen en kun nen Castenrayers in de toekomst misschien weer schaatsen op dit nu totaal dichtgegroeide ven. Castenrayse Vennen: verrassende natuurpostzegel in verkaveld landschap PAARDENLEVEN De wandelroute laat de rechte Lollebeek snel rechts liggen en ver dwijnt in het broekbos. En dan begint het. Al na een tiental meters zitten we midden in de natuur. Het nog geen meter brede pad slingert door bemoste bomen over een voch tig verende bodem. Links en rechts voortdurend poeletjes en vennetjes. Hier en daar liggen omgevallen bomen over het pad. "Die gaan we dus niet weghalen", zegt Jan van der Ligt. "De route moet niet al te gemakkelijk zijn en is ook niet bedoeld voor een massale toeloop van wandelaars. Daarom verwijzen we bewust niet naar de route en staan er niet overdreven veel pijl tjes". "Een wielewaal", zegt Jan Theeuwen. We horen de schuwe bosvogel bevolkt net als de karekiet, spechten, haviken en buizerden het gebied. Op een plek waar zonnestra len de grond bereiken zien we er boven ons twee buizerden vliegen. In de Castenrayse Vennen heb je het gevoel mijlenver van de bewoonde wereld af te zijn. Je ziet geen horizon, alleen maar bomen, struiken en donker water. "Vroeger is hier nogal wat turf gestoken", ver klaart de boswachter een deel van de vennen. Jan van der Ligt veront schuldigt zich voor een prikkel draadomheining langs het pad. Als even later het broekbos plotseling ophoudt zien we waarvoor het prik keldraad dient: voor ons ligt in de zon een uitgestrekt grasland. Een vijftal paarden leeft er als God in Frankrijk. "Voor de ruilverkaveling was dit landbouwgrond", zegt Jan van der Ligt. Beurtelings wijzen hij en bos wachter Theeuwen op allerlei beheersfoefjes en fraaie planten. De ortolaan heeft hier nog gezeten, Door niemand gestoord zorgt een groepje paarden voor de begrazing van een droger stuk in het gebied. weet de boswachter, die al sinds 1975 bij Staatsbosbeheer werkt. Even is het schrikken als een veu lentje geen tekenen van leven ver toond. Als we dichterbij komen springt het dier snel overeind en meldt pa zich al opgewonden bij z'n kroost. HELE DORP Na kort van de warme ochtendzon te hebben genoten, duiken we weer de bossen in, waar de muggen al wachten. We passeren koningsva rens, een beschermde plant. "Als je die meeneemt kost je dat misschien wel duizend gulden", verzekert Jan Theeuwen. Niet veel verder groeit de slangewortel, een typische plant voor de Castenrayse Vennen. "De slangewortel heeft weer het liefste een beetje een rijker milieu en niet te veel licht". Op een omgevallen boom ligt een hoopje veren, naast een half sche- deltje van een vogel. "Hier heeft een roofvogel z'n buit zitten plukken en op zitten eten". De vogel legt de veren -het slachtoffer was een specht- natuurlijk niet zo keurig op een omgevallen boom. De boswach ter heeft het pakketje klaargelegd. Vooral voor de kinderen van basis school De Stek die volgende week komen om de paden iets beter begaanbaar te maken. "Zo proberen we zo'n beetje iedereen in het dorp bij het project te betrekken", zegt de enthousiaste opzichter. "We zijn gastheer. Iedereen is in principe altijd wel kom in de door Staatsbosbeheer beheerde natuurterreinen". De orga nisatie ging dan ook graag in op het verzoek vanuit het dorp om een wandelroute aan te leggen in de Castenrayse Vennen en daarmee het natuurgebied wat meer bekendheid te geven. Want het is een heel bij zonder stukje natuur. Niet lang daarna zit de 3,8 km lange wandeling erop en baant het Noord-Limburg. Zo'n 2000 ha bos, hei, weilanden en vennen. Van der Ligt is vooral beleidsmatig en orga nisatorisch bezig. Jan Theeuwen zit meer in het veld. Allebei zijn ze namens Staatsbosbeheer gastheer in de natuur. Vandaag nemen ze mij en fotograaf Seth Hirdes op sleeptouw. "Trek laarzen aan en draag iets met lange mouwen, want er zitten nogal wat muggen", had Jan van der Ligt gezegd bij de uitnodiging voor de wandeling. Een schromelijke onderdrijving, want bij elke stap die we zetten, stijgen een paar honderd stekeligheden uit de zompige bodem op. VERLEGGEN De Castenrayse Vennen is een klein natuurgebiedje, ingeklemd tussen de ruilverkavelde landbouw gronden. Het bestaat voornamelijk uit broekbos, vochtig en laaggele gen. De Lollebeek doorsnijdt van oudsher het natuurgebied. Tot aan de ruilverkaveling slingerde de beek zich door het moeras. Sinds een jaar of dertig doorklieft de nu veel bre dere en lagergelegen waterloop als een mes het gebied. De Staatsbosbeheerders hadden liever l\'el 60 vogelsoorten, bescherm- planten, salamanders, kikkers d ongeveer één miljoen muggen. Wi wonen allemaal in de H stenrayse Vennen, op een steen- irp afstand van het Venrayse rkdorp. Tot voor kort was het luurgebied, dat eigendom is n Staatsbosbeheer, het best n.,, waarde geheim van Castenray. ve naf volgende week zondag wor- hinde Castenrayse Vennen waar- d lijnlijk de belangrijkste toeris- Par che attractie van het dorp. Met par boswachter door een prachtig )p°| kje natuur. st djdoor Bert Albers) o Op het pas heringerichte dorps- iin staan Jan van der Ligt en Jan leeuwen. Twee mannen die in de ich; mur werken, dat zie je meteen: tene laarzen, groene broek, groen ami je. Om het beeld compleet te ijnj iken staan ze ook nog eens bij een Oll®oene terreinauto. De jongere Van 2(r Ligt stelt zich voor als de eveb'c'1ter van Staatsbosbeheer. Jan leeuwen is één van de twee bos- ichters die samen met hem verant- iiordelijk zijn voor het natuurbezit n de staat in zo'n beetje heel donderdag 12 juni 1997 - Pagina 5 groene jeepje zich een weg terug over het modderige pad, richting dorpsplein. Daar staat het muurtje al klaar waar zondag 22 juni het naam bord op wordt geschroefd. De naam van de wandelroute is bedacht door een inwoner van Castenray, maar is tot dan geheim. Ik zou iets met 'muggen' bedenken, hoewel ik door die honderdduizenden zoemers slechts twee keer ben gestoken. De wandelroute door de Castenrayse Vennen, die Staatsbosbeheer in samenwerking met onder meer de Dorpsraad van Castenray heeft gerealiseerd, is 3,8 Deze behoorlijk oude wilg weigert voorlopig het loodje te leggen. Maar ook dood heeft de boom grote waar de voor de natuur, legt opzichter Jan van der Ligt uit. Rechts boswachter Jan Theeuwen. km lang en vertrekt vanaf het dorpsplein. Laarzen of stevige schoenen zijn aan te bevelen. Met de muggen valt het best mee, maar een jack met lange mouwen is toch wel aan te raden. Vanaf zondag 22 juni kan iedereen de route, die met gele paaltjes wordt gemarkeerd, wandelen. Voor scholen verzorgt Staatsbosbeheer rondleidingen. Voor inlichtingen: Jan van der Ligt of Jan Theeuwen, tel. (077) 464 19 Het Vincent van Gogh Instituut noet dit jaar voor drie miljoen ulden aan bezuinigingen door- oeren. Daarmee is echter het gat n de begroting nog niet gevuld, let Instituut zal, volgens de moei- aam tot stand gekomen begro- ng voor dit jaar, nog eens een .kort kennen van drie miljoen ulden. Ook voor 1998 zijn verde- e bezuinigingen nodig om het erlies niet verder te laten oplo- Het tekort voor dit jaar zal uit de :serves worden gedekt. Die reser- es zijn echter niet oneindig groot. Binnen het Instituut leeft bij een antal mensen de gedachte dat we og ruim voldoende geld hebben anuit het verleden en dat het bezui- le igen allemaal wel mee zal vallen" telt Hans van Schaik, ad interim lanager van het Instituut in 'P npressie, het interne orgaan van iet VVGI. Volgens Van Schaik is ehter het grootste deel daarvan estemd voor instandhouding van ebouwen e.d. Omdat ook in 1996 al aardig is ingeteerd op de reserves is het nu zaak om dit jaar en komen de jaren de kosten te verminderen. "Met als belangrijkste uitgangspunt het handhaven van een goed niveau van de patiëntenzorg". Dat laatste is echter het zorgpunt van de Raad van Bestuur van het VVGI. Immers, de grootste post waarop bezuinigd kan en moet wor den is de personeelskosten. Van de totale kosten van het VVGI beslaan de personeelskosten 73%. Ook zal in de materiële kosten bezuinigd worden. De Raad van Bestuur heeft voor dit jaar een ambitieuze bezuinigingstaakstelling van 1,2 miljoen. Zo zal o.a. bezui nigd worden dienstreizen, meubi lair, kerstpost en mobiele telefonie. Van Schaik wijst in Impressie erop dat elke gulden die op de materiële kosten bespaard wordt, niet meer gezocht hoeft te worden in de perso nele sfeer. Hij doet dan ook de oproep aan iedereen om kritisch te zijn waar het gaat om het doen van bestellingen of het aanschaffen van goederen. Sociale nood hoger dan economische nood Indien de overheid besluit om e varkensstapel in Zuid lederland in te enten tegen var- enspest gaat dat de sector 6,9 miljard gulden kosten. Dat blijkt uit een berekening die de minister (an Aartsen heeft voorgelegd aan Ie vaste kamercommissie voor andbouw. Inenting zal leiden tot en exportverbod voor Zuid lederland van minimaal ander half jaar. De duur van een eventuele vacti- latie zal ongeveer een jaar duren, laarbij gaat men uit dat een tweede nting toegepast zal moeten worden. Ha dat jaar mogen er nog een half jaar geen levende varkens uit het betrokken gebied worden vervoerd. SOCIALE NOOD Voorlopig is de sociale nood hoger dan de economische nood. Dat constateerde vorige week ook Baron Van Voorst tot Voorst, Commissaris van de Koningin in Limburg. Hij viel na afloop van zijn bezoek aan Noord-Limburg maar gelijk met de deur in huis. "We kun nen niet direct oplossingen aandra gen. Doel van deze dag is geweest "n ons op de hoogte te stellen van de situatie en de problemen van de mensen die direct te maken hebben \Y met de varkensepidemie." 2 Van Voorst tot Voorst bracht vori- week donderdag een rondreis 1 angs Nederweert, het crisiscentrum in Boekei en Ysselsteyn. Aan het einde van de dag was zijn boodschap duidelijk: de emotionele problemen van de betrokken var kenshouders zijn op dit moment nog groter dan de economische situatie waarin zij zich bevinden. "Die indruk overheerst bij mij na van daag", zo liet Van Voorst tot Voorst in een persconferentie weten. "Je merkt aan alles de onzeker heid. hoe lang gaat dit nog duren. Hel gezinsleven en het sociale con tact lijdt merkbaar onder de huidige situatie", aldus de gouverneur. "Niet alleen het voortbestaan, maar vooral de betrokkenheid van de varkenshouders heeft me aange grepen. Hun hele ziel en zaligheid ligt in hun bedrijf', aldus Van Voorst tot Voorst. Het steunpunt van de LLTB, waartoe varkenshouders met emo tionele problemen zich kunnen wen den, kan op korte termijn rekenen op professionele hulp, zo deed de gouverneur een toezegging. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Komende jaren krijgt het groen in de Venrayse wijken een totaal ander aanzien. Al het moeilijk te onderhouden struikgewas maakt plaats voor gras en bodembedek kers met daartussen bomen. "Alleen met dit paardenmiddel, een rigoureuze omvorming, kun nen we het openbaar groen dat we allemaal koesteren, behouden". Venray heeft veel groen. Openbaar groen is een visitekaartje van de gemeente. Maar je moet het wel onderhouden. En het openbaar groen van de gemeente heeft veel onderhoud nodig. Teveel, hield wet houder Driessen dinsdag z'n toe hoorders voor in wijkcentrum De Kiosk in Brukske. En kondigde de 'rigoureuze omvorming' aan. Driessen kwalificeerde het Venrayse groen als 'een erfenis uit het verle den'. Het zal overigens nog wel even duren voordat alle struiken zijn ver dwenen en vervangen zijn door gemakkelijker te onderhouden groen. "De eerste aanzetten zijn ambtelijk gedaan. We moeten nog naar het prijskaartje kijken. In een reeks van jaren moeten alle wijken aan de beurt komen", meende Driessen. "Maar hoe we het ook aanpakken, je kunt gemeentelijk groen nooit vergelijken met je eigen siertuin". AFZETTEN Wethouder Driessen kondigde de beleidswijziging aan naar aanlei ding van vragen van het Wijkplatform Brukske over de manier waarop de gemeente het openbaar groen snoeit. Dat gaat vol gens het platform wat al te drastisch. Tot aan de grond worden struiken teruggesnoeid. Wijkbewoonster mevrouw Flinsenberg had het eens nagevraagd en de ambtenaren noe men het volgens haar niet eens snoeien, maar 'afzetten'. "U praat over rigoureus omvormen. Volgens mij is elke snoeibeurt een rigoureu ze omvorming". Ook Venrayse winst in categorie studenten Venraynaar Geert Pelzer is voor de tweede opeenvolgende keer winnaar geworden van de Beurscompetitie. Het is de eerste keer dat dit in Nederland gebeurt. Het team dat hij samen vormt met z'n broer Bert, Pierre Goumans en Wil Gommans wist in tien weken tijd het startkapitaal van drie ton ruim te vertwaalfvoudi- gen. Op het einde van het spel stond de teller van de Venrayse beleggers op 3.771.286,-. "Toch was de competitie vorig jaar gemakkelijker", vindt de uitbater van café 't Podium. Vrijdag wordt in Amsterdam de prijs, 20.000 gulden, uitgereikt. Geert Pelzer werd winnaar in de categorie Particulieren. Verreweg het grootste aantal van de 19.000 deelnemers speelt mee in deze cate gorie. De Venrayse cafébaas en z'n team hadden directe concurrentie van zo'n 13.000 andere particulie ren. Daarnaast kunnen nog scholie ren, studenten, bedrijven en mede werkers van de Rabobank meespelen. Rabobank Nederland is hoofdsponsor van de Beurscompetitie. Omdat de Venraynaren van alle deelnemers het meeste geld hadden verdiend, werden ze ook overall-winnaar en mag Geert voor de tweede keer de hoofdprijs gaan halen. DIPJES "Onze strategie was in grote lij nen dezelfde als vorig jaar", vertelt Geert. "Alleen was er toen alleen maar een stijgende beurs. Dit jaar stijgt de beurs eigenlijk nog harder, maar af en toe zit er ook 'n dipje in. Daar hebben we goed op inge speeld". Pelzer doelt op de optie- beurs, waar het Venrayse team, net als in 1996, het meeste geld vergaar de. Via opties koop je het recht om op termijn aandelen te kopen tegen de prijs van vandaag. Stijgen de aandelen in waarde dan kun je goed verdienen, zakt de koers dan ben je soms ook veel geld kwijt. Tegen dalende koersen kun je je echter indekken door zogenaamde put opties. En dat hebben Pelzer en de zijnen gedaan, waardoor uiteindelijk het resultaat, ondanks af en toe dalende koersen, veel beter was dan in de voorafgaande competitie. In 1996 wisten ze hun 300.000 gulden 'slechts' te verviervoudigen. GOEROE Geert Pelzer belegt al een aantal jaren, vaak samen met Wil Gommans. "Dat is onze goeroe. Die is echt helemaal beursgek en weet er ontzettend veel van. Ik benader het meer vanuit m'n boerenverstand en samen werkt dat vrij aardig". Dat de appel niet ver van de goe roe valt blijkt uit het resultaat van Wil Gommans' dochter. Bij de stu denten maakte zij van haar 300.000 gulden ruim 2,7 miljoen en won daarmee de eerste prijs in haar cate gorie. Na de tweede winst beginnen ook de professionals de kwaliteiten van Pelzer/Gommans op waarde te schatten. "Een kleine beleggings maatschappij heeft ons gevraagd om eens te komen praten. Misschien dat we hen kunnen gaan adviseren". Beleggen blijft voor Geert Pelzer wel een hobby. Maar wel een lucra tieve. "Het is prachtig. Geld verdie nen met op de bank televisie zitten kijken en de krant lezen". ZONWERINGEN STATIONSWEG 13 VENRAY TELEFOON 0478-51 501 0 21.5 cm /11.95 nu Spaanse rauwe ham, 100 gram/3,95 nü 1 kilo/14.50 nu 1 zonnebloempitten, zwaar volkoren, maïs of natuurzaden /3.25 IIU i krab of rode zalm, bakje met 200 gram /3.7S nü 2 voor Spaanse rode of witte wijn, 0.75 cl /6.95 nü 2 11 50 voor 1 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 14 juni 1997. Zo lang de voorraad strekt. Zondagavond ontlaadde zich boven Venray een noodweer met harde windstoten, onweer en met bakken water wat uit de hemel viel. Bij een varkenshouder aan de Kraakse Pas in Leunen kwam het water vanaf het dak in de varkens stal terecht. Daar lagen op dat moment 300 biggen, die in ongeveer 3U cm. water kwamen te staan. De hulp van de brandweer werd inge roepen om het water uit de stal te verwijderen. Dat was moeilijk omdat door de huidige voorschriften onduidelijk is waar het vervuilde water naar toe moet worden getrans porteerd. De hulp werd ingeroepen van een loonwerker die het water in de bekende blubbertonnen opsloeg om het elders conform de voor schriften af te voeren. Maandagmiddag werden de 300 biggen afgevoerd naar een slachterij omdat het gevaar aanwezig was dat de varkens door dat water een long ontsteking hadden opgelopen. Bij de alarmcentrale kwamen veel meldingen van buiten werking geraakte verkeerslichten. Het uitvallen van de stroomvoor ziening in een deel van Veltum was voor een invalide vrouw wonende aan de Goudsmidstraat minder pret tig. Op het moment dat de stroom uitviel was zij op de bovenverdie ping. Ze kon geen gebruik meer maken van de speciale traplift in haar huis. Ze werd door de buurman naar beneden gehaald. Bomen moedwillig vernield Onbekenden in Oirlo hebben vier platanen dusdanig vernield dat deze moesten worden vervangen. Vervanging gaat de gemeente een bedrag van ƒ30.000,- kosten. Wanneer die vernieling heeft plaats gevonden kon niet precies worden vastgesteld. De gemeente deed don derdag aangifte van deze vernie ling; in de bomen waren gaten geboord waarin vervolgens een vloeistof was gespoten. Dat leidde tot de dood van de bomen. Zaterdagavond omstreeks 21.10 uur vond op de Deurneseweg met de kruising Lemmenweg-Kiekweg een ernstig verkeersongeval plaats. Met zeer hoge snelheid botste een perso nenauto, bestuurd door een 46-jari- ge inwoner van Grubbenvorst, tegen de achterzijde van een andere perso nenauto. bestuurd door een 47-jari- ge inwoner van Bavel. Na de bot sing ramde de personenauto uit Bavel een boom en bleef net voor het op die kruising geplaatste kruis beeld stil staan. De andere auto botste tegen een lichtmast en een boom. De bestuurder die de botsing ver oorzaakte had te laat de voor hem met matige snelheid (50 km. wat was toegestaan) rijdende auto opge merkt. De echtgenote van de bestuurder uit Bavel, moest met ern stige verwondingen o.a. een bek kenbreuk) naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De bestuurder uit Grubbenvorst werd naar het zieken huis vervoerd maar hij weigerde medewerking te verlenen aan het onderzoek. Een getuige van het ongeval ver klaarde nel voor het ongeval door de veroorzaker te zijn ingehaald en op dat moment zou de snelheid zeker 130 km per uur zijn geweest. Een ongeveer 15-jarige jongen die getuige was van de botsing meldde zich bij de politie. Hij werd naar een andere politieman doorverwezen. Dat heeft die getui ge niet gedaan. Dringend wordt de jongeman gevraagd alsnog contact op te willen nemen met de politie. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5