c Gemeente optimistisch in Voorjaarsnota Aldi Brukske wordt verplaatst Ramp-oefening bij gasstation RKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De eerste GRASKAAS t Vers vlees van de boerenhof Varkenspest in Ysselsteyn Asteria -/» artikelen afgeprijsd tot Pag NDERDAG 29 MEI 1997 Nr. 22 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG Jen ray's /ijnhuis PEEL EN MAAS '(GAVE: VAN DEN MUNCKHOF B V - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Lstraat 68 - Postadres: Postbus 1. 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 Advertentieprijs: 0,39 p mm (excl btw) - Abonnementsprijs per |aar 32.00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46.00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Lasten Venrayse burger stijgen komende jaren slechts licht Een geringe verhoging van de lastendruk hij een extra aflossing van de oude schulden en vasthou den aan de taakstelling van KEERpunt. En dan nog een mil joen per jaar over hebben om te investeren. Geen wonder dat wet houder Jan Driessen van finan ciën 'een goed gevoel' heeft bij de presentatie van de Voorjaarsnota 1998-2001. Ook al omdat de poli tiek na een aantal jaren van con structief meewerken, komende tijd weer ruimte krijgt om over bestedingskeu/es te discussiëren. (door Bert Albers) 'Stabiel in balans* luidt de subtitel van de Voorjaarsnota. Dat slaat op de financiële huishouding van de gemeente. 'Hel consequente beleid begint z'n vruchten al' te werpen', schrijft het college in het voorwoord van de nota. Jan Driessen vergelijkt de gemeente met een bouwplaats voor een vrijstaand huis. "Een ster ke fundering, een degelijke con structie en duurzame materiaalkeu ze". De fundering is gelegd met hulp van artikel 12 en dankzij de KEERpunt-operatic. Met een dege lijke constructie bedoelt Driessen de sobere investeringen, die gericht zijn op verdere versterking van de structuur en geld moeten opleveren. Het beleid tenslotte is gericht op duurzaamheid. En om de vergelij king van de wethouder nog maar even door te trekken: "De piket- plaatjes zijn geslagen, het terrein is afgebakend, maar daarbinnen is ruimte voor discussie met de raad. En dat is al lang niet meer geweest", deelde een vrolijke schatkistbewaar- der mee. "Dat is een heel andere Dinsdagavond omstreeks 19.00 uur passeerde een automobilist het aan de Steegse Peelweg gelegen gas set en regelstation van de Gasunie toen hij een rookontwikkeling waarnam. Via zijn autotelefoon waar- huwde hij de alarmcentrale die direct tot aktie over ging. Omdat de man ook buiten het station iemand g liggen werd tevens de ambulance gewaarschuwd. Politie en ambulance waren nog voor de brandweer plaatse die deze keer met de Venrayse bevelvoerders en plaatsvervangend bevelvoerders was bemand. :t bleek hier namelijk om een zogenaamde rampenoefening te gaan. Het beleid van de Gasunie en de drijfshulpverleningsdienst is er op gericht om de brandweer een beter inzicht de geven in wat er precies set gebeuren als er wat in de bedrijven van de Gasunie aan de hand is. Omdat het meet- en regelstation nmenteel wordt uitgebreid was het een unieke kans om die samenwerking te testen. De oefening verliep perfect. Venray was de eerste gemeente in ons land waar een dergelijke rampoefe- ig werd gehouden. Zonder verzekeringsplaatje Zondagmiddag zag een politie- Irouille op de Ooster Thienweg in strum een bromfiets rijden zon- r verzekeringsplaatje. Staande houden bleek de bestuurder de iftijd te hebben van pas 15 jaar. tbromfiets was niet verzekerd, en id, in afwachting van de beslis- gvan de officier van Justitie, vei- gesteld. De jeugdige bestuurder eeg een proces verbaal aange- Voor de tweede maal bezoek In de nacht van vrijdag op zater dag werd een ruitje van een garage bedrijf aan de Oude Oostrumseweg vernield. In de nacht van zondag op maan dag was bij die garage de omhei ning doorgeknipt om toegang te krijgen tot het bedrijfsterrein. Het alarm ging af; het sein voor de dader(s) om te verdwijnen. De scha de bleef ook deze keer bepckt. van dit jaar Kom proeven! per kilo Siandplaais jvr. ,i„ donderdag 15.00-18 00 uur bij Rabobank Ooslrum '"J u "P nidi iedere vrijdag op het Henseniusplein van 9.30 tot 18.30 VARKENSVLEES RUNDVLEES KIPPRODUKTEN VLUG-KLAAR- PRODUKTEN GOURMETVLEES U belt. Wij mengen! 0478-542022 Vraag nu gratis en vrijblijvend de nieuwe prijslijst aan! boodschap dan een aantal jaren geleden. Vcnruy mag nu ook finan cieel en qua gemeentelijke organisa tie weer gezien worden". MATIGING Tot zover de peptalk. De Voorjaarsnota is tenslotte een stuk waarin de gemeente haar strategisch financieel beleid uiteenzet. Wat heeft de gemeente de komende vier voor haar burgers in petto? De onroerend zaakbelasting gaat in principe niet omhoog, behoudens de inflatie, die dit jaar op 2r/< staat. In I998 gaat het tarief zelfs wat omlaag, waardoor inclusief de infla tiecorrectie. hel bedrag per saldo gelijk blijft. De bekende modale huiseigenaar (economische waarde 150.000 gulden) betaalt net als dit jaar in I998 674.-. De jaren erna komt er telkens 2c/c bij. In 2001 betaalt diezelfde modale huiseige naar 702 gulden. Met het rioolrecht valt het ook mee: komende jaren stijgt het tarief niet niet 10. maar met 8f/r (inclusief de inflatiecorrec tie). De afvalstoffenheffing blijft •gewoon* met \()c/< stijgen. Alles bij elkaar betekent de matige belasting verhoging dat de gemeente Venray uit de top van Limburgs duurste gemeenten duikelt. AFLOSSEN Het Rijk verleende Venray van 1990 tot 1996 financiële steun. In het kader van artikel 12 van de Financiële Verhoudingenwct kreeg Venray in totaal 55 miljoen gulden voor het wegwerken van achterstal lig onderhoud en het saneren van de schulden die het grondbedrijf sinds de jaren zeventig had gemaakt. Er moet nog circa 22 miljoen worden terugbetaald en dat wil Venray komende vier jaar in versneld tempo doen door per jaar twee miljoen extra af te lossen. Het geld wordt uit de reserves en voorzieningen gehaald. Door de extra aflossing heeft de gemeente ieder jaar twee ton meer te besteden én zijn de schulden eerder afgelost. De gemeente houdt vast aan de voorgenomen 4.8 miljoen bezuini gen tot en met het jaar 2000. Tot nu toe ligt die operatie op schema. Omdat bezuinigen geld kost. stopt Venray 627.000 gulden van de 2.67 miljoen 'winst' uit 1996 in de voor ziening voor KEERpunt. MUIP Ondanks de belastingmatiging, de extra aflossing en de inspanningen voor KEERpunt houdt de gemeente volgens de Voorjaarsnota jaarlijks één miljoen over voor de jaarlasten van investeringen. In vier jaar tijd is dal vier miljoen en dat staat gelijk aan een investeringsbedrag van ongeveer 40 miljoen. Infrastructuur, zoals riolen en Verkeersmaatregelen zullen daarvan het grootste deel opslokken, voorspelde wethouder Driessen tijdens de presentatie. Hoe de verdeling er precies uitziet. Woensdagmiddag is in Ysselsteyn in het bedrijf van J. Janssen aan de Deurneseweg var kenspest geconstateerd. Dit nieuws bereikte ons vlak voor het ter perse gaan. Het bedrijf ligt op de grens van Venray en Deurne. Het gaat daarbij om ruim 1500 zeugen. Als gevolg hiervan is ook het ver- voersverbod voor varkens uitge breid. Meer hierover op pagina 5 van deze krant. maakt de gemeente volgende week bekend als het Meerjarig Uitgaven en Investeringsplan, kortweg MUIP. het levenslicht ziet. Vier jaar vooruil kijken betekent dat het altijd wal anders kan lopen dan verwacht was. Onzeker zijn op dit moment hijvoorbeeld de hoogte van de uitkering van het Rijk. de ontwikkelingen op het terrein van riolering en afval, de invoering van de euro en natuurlijk de rentestand. Mee- en tegenvallers beïnvloeden de hoogte van dc investeringsruimte. Hotel Restaurant nodigt u uit voor... mKT^kZ~~ WAT V£XXEC 50 Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A. 5804 AD VENRAY iNL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-51 1466 - Verbindingsweg langs winkelcentrum Een ingrijpende verbouwing moet het winkelcentrum in Brukske opener, toegankeli jker en veiliger maken. De belangrijkste onderdelen van het renovatieplan zijn verplaatsing en uitbreiding van de Aldi-supermarkt en het verbinden van de twee parkeer plaatsen aan de zuid- en noordzij de van het winkelcentrum. De plannen kosten ruim 2,5 miljoen gulden. De gemeente Venray steekt drie ton in aanpassing van wegen, groen en verkeersmaatre gelen. Als de plannen doorgaan ligt de supermarkt van Aldi over een jaartje net buiten dc bebouwing van het huidige winkelcentrum. De huidige supermarkt wordt afgebroken en vervangen door een winkel met ruim 600 m2 verkoopvloer plus een magazijn van 140 m2. De nieuwe Aldi wordt van de rest geseheiden door een weg die de parkeerplaatsen aan de zuid- en noordkant van het centrum verbindt. Het postagentschap krijgt ook een andere plaats en de CI000-super- markt krijgt mogelijkheden voor een beperkte uitbreiding. De over hangende luifels worden vervangen door lichte en kortere exemplaren. Nieuwe afscheidingen beperken het aantal doorgangen en scheiden het openbare groen af. Het w inkelcen trum is voortaan alleen nog bereik baar via de toegangen aan weerszij den van Cl000 en die bij Aldi en de cafetaria. RUIL De renovatie van winkelcentrum Brukske staal al enkele jaren op de rol. Al in 1993 signaleerde een rap port dal het winkelcentrum dringend een opknapbeurt nodig had om aan trekkelijk te blijven voor onderne mers. Grootw inkelbedrijf Aldi zou zeker vertrekken uil het centrum als er geen uitbreidingsmogelijkheden zouden komen. Aldi is samen met Cl000 de belangrijkste trekker in Brukske. Er volgde een periode van stevig onderhandelen tussen gemeente, eigenaar ABP en Aldi. De eigenaar eiste aanvankelijk dat de gemeente 1/3 van de investering - ruim 8 ton- zou bijdragen. Dat bedrag was voor Venray niet bespreekbaar: geen budget en bovendien politiek niet verkoopbaar om zoveel te investeren in een parti culiere onderneming. Van de andere kant wilde de gemeente niet dat Aldi zou vertrekken, want dat zou de doodsteek voor het winkelcentrum betekenen. Uiteindelijk ging de eigenaar akkoord met de bijdrage van drie ton in de vorm van openba re werken. De gemeentelijke inbreng wordt betaald uil de opbrengst van de grond die de gemeente verkoopt voor de nieuwe Aldi. Frank van de Kam heeft namens makelaarskantoor VB&T de onder handelingen gevoerd. Hij noemt de ijl ton extra die de eigenaar nu in het winkelcentrum moet steken "een voorinvestering. Het zou als beleg ger onverstandig zijn om nu niets te doen aan hel centrum". Volgens Van de Kam hebben de winkeliers op zich vertrouwen in hel centrum, maar moet er iets gebeuren aan uit straling en logistiek. GEEN RACEBAAN Ondernemend Brukske zijn vol gens makelaar en gemeente tevre den met het uiteindelijke voorstel. Mei name de kleinere winkels in het centrum worden beter zichtbaar en bereikbaar. Ook de gemeente is uil eindelijk content, nadat de architect het ontwerp voor de Aldi-super- markl nog flink heeft moeten ver- WinkeUenirum Brukske •vee! in zichzelf gekeerd. fraaien. Klein Obhink en Bouw kamp verwachten hooguit bezwaren vanuit de omwonenden tegen de aanleg van de weg Begrijpelijk, maar onnodig, vinden ze. De weg moet nadrukkelijk een verbindingsweg en geen ontslui- tingsweg zijn. De weg wordt 5.5 meter breed en krijgt enkele scherpe bochten om de snelheid terug te dringen. Ter hoogte van de ingang van Aldi wordt de weg gelijkvloers uitgevoerd, waardoor een soort pleintje ontstaat. Drempels aan weerszijden van het winkelcentrum en oversteekplaatsen moeten ervoor zorgen dat schooljeugd en andere voetgangers veilig kunnen overste ken. "We hebben het project zorg vuldig voorbereid. Ik verwacht dal dal de bewoners van de wijk ook inzien dat een goed functionerende winkelcentrum van belang is voor de leefbaarheid in de wijk", zegt makelaar Van de Kam. Dc bewoners van de wijk wor den maandag 2 juni ingelicht over dc plannen tijdens een informatie bijeenkomst in wijkcentrum De Kiosk. Daarna wordt een defini tief voorstel gemaakt voor een artikel- 19-procedure, die nodig is omdat de uitbreiding niet past in het huidige bestemmingsplan. De gemeenteraad beslist daarover waarschijnlijk in de vergadering van september. Daarna wil dc bouwer zo snel mogelijk begin nen. De werkzaamheden zullen enkele maanden in beslag nemen. 50 °A Henseniusplein 4a Venray d°Td®930 e° - Accountants belastingadviseurs Rüiil Haegens van Aar vestigingen in Boxmeer.Venray. Reuver en Venlo Noorderhof 8.Venray Telefoon (0478) 58 43 33

Peel en Maas | 1997 | | pagina 1