MEIMAAND MUSICALMAAND OPTIEK VERHOEVEfl '4 Mei, een dag om nooit te vergeten trGW De Peel de beste luchtverdedigers Regering mag nu ook jonge biggen opkopen Burger bij de tijd Schrijfactie bij De Oever Tegelzettersbedrijf in Boerenbondgebouw 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Jitbreiding accommodatie )uits kerkhof volgend jaar gereed Mogen we ons even voorstellen iSku Jjufbe* Herman Coenen in het Theehuis Mogelijk collectieve ziektekosten verzekering minima PK stapt naar Provincie Country dansen Duikcursus bij Div'Ocean in Venray Schouwburgplein krijgt glazen wand Pa IEL EN MAAS woensdag 7 mei 1997 - Pagina 5 lok Venray herdacht de geval- en van oorlogsgeweld op 4 mei Onder grote belangstelling rd in de Grote Kerk een plech- leid gehouden die echter lan- duurde dan gepland. Daarom rd al in de kerk twee minuten Ie in acht genomen. Normaliter leurt dat buiten bij het oorlogs- jnument aan het kerkpad. 'oigens burgemeester Jos Waals mei "een dag om nooit te verge- "Wij herdenken alle slachtoffers gevallen zijn. niet alleen in de ;ede wereldoorlog maar ook in de dogen daarna. Dat wij lering ige trekken uit het verleden om herhaling te voorkomen." let nationale thema rondom irijdingsdag is dit jaar "Buren", Kapelaan L. Brueren uit Venlo hield een indrukwekkende herdenkingsre de. Deze kapelaan kon 52 jaar gele den. toen hij op de puinhopen van het verwoeste Venray stond, niet bevroeden dat hij in 1997 in de wederopgebouwde Grote Kerk die reden mocht houden. De kapelaan wees erop dat wij sinds de tweede wereldoorlog steeds meer te maken hebben gekregen met mensen uit andere landen en cultu ren die zich in Nederland vestigden. "Christenen zijn humane mensen die zeker niet in onverschilligheid vluchtelingen opvangen maar zor gen dat hun eigen identiteit behou den blijft. "Natuurlijk kan ik het niet nalaten te zeggen elkander lief te hebben. Openheid naar alle mensen is de belangrijke opdracht, die ik zou mogen meegeven voor de men sen van morgen. Liefde en respect zijn de bouwstenen, maar zeker bereid zijn de eerste stap naar elkaar toe te zetten, naar de buur toe die iedereen kan zijn" aldus kapelaan Brueren. De herdenking werd dit jaar muzi kaal opgeluisterd door fanfare Dorpsklank uit Castenray en het Collegium Vocale uit Venray. Het oorlogsmonument, waar na de plechtigheid kransen werden neer gelegd, was dit jaar geadopteerd door kinderen van basisschool Regina Pacis uit Vredepeel. Ook de Groep Geleide Wapens werkte, wel haast traditioneel, aan de plechtig heid mee. De plannen om de verblijfsac- mmodatie op het Duitse kerk- "in Ysselsteyn uit te breiden, len waarschijnlijk begin vol- id jaar gerealiseerd zijn. De nnen, die eind vorig jaar lend werden gemaakt, dienen oe bij te dragen dat het contact sen Duitse en Nederlandse jon en verhoogd wordt. Duitse en derlandse jongeren zouden ijktijdig op het kerkhof kun- werken aan het onderhoud de graven. aarlijks werken ongeveer 700 itse jongeren op het kerkhof in selsteyn. Sinds enkele jaren leeft Her de gedachte om Duitse en derlandse jongeren bij elkaar te brengen op het kerkhof. Vorig jaar werd dat bij wijze van experiment al eens uitgevoerd. De accommodatie op het kerkhof, met 36 slaapplaat sen. is echter niet toereikend. Daarom wordt het aantal slaapplaat sen alsook de ontmoetingsruimte uitgebreid. De Volksbund fur Kriegsgraberfursorge, die het kerk hof-beheert, wil met dit initiatief ook het bezoekersaantal op het kerkhof omhoog tillen. Doordat steeds meer directe nabestaanden van de daar liggende militairen weg vallen. neemt de interesse voor het kerkhof af. Door Duitse en Nederlandse jongeren samen te laten werken, wil men bovendien de "verzoening over de graven heen" meer in de praktijk brengen. IDe Groep Geleide Wapens De el van de Koninklijke ichtmacht heeft, tijdens de ootste internationale luchtver digingsoefening 'Roving Sands 57'in de USA, bewezen de beste elnemende luchtverdedigings- nheid te zijn. De zogenaamde est Crew Competition' waarbij beste operationele eenheid irdt uitgeselecteerd, werd glans- Ie gewonnen door de Groep leide Wapens De Peel. In totaal men naast GGW De Peel nog r Amerikaanse luchtverdedi- igsbrigades deel aan deze com titie. Met 1200 punten nam IW De Peel afstand van de ove- |edeelnemers. De op de tweede lts geëindigde eenheid had een e van 968 punten. Bovendien heeft de GGW De Peel en 29 april jl. met succes vier iwk- en vier Stingerraketten afge- urd op doelvliegtuigen. Alle er j ;e,len hadden een succesvolle 3r()2 herschepping. Roving Sands is de ootste oefening ter wereld op het Bied van luchtverdediging. In aal namen ca. 25.000 militairen .u,- USA, Duitsland, Canada en hee herland deel aan deze oefenin^ lorde Koninklijke Luchtmacht is tegoed verlopen. Het internatio- le karakter van deze oefening ogen n grote stap voorwaarts op het n «pied van multinationale crisisbe irsing. Met name de intensieve menwerking met Amerika en 'itsland heeft zeer waardevolle oltw «en opgeleverd. Voor GGW DE Peel was deze oefening, waarin onder andere ook de grootste strategische verplaatsing plaatsvond, van grote waarde. Uiteindelijk bestond het detache ment uit twee Patriot- en vier Hawk- vuureenheden aangevuld met vijf Stingerteams en meerdere Objectverdedigingspelotons van De Peel. Twente en Leeuwarden. In totaal werden 520 militairen, 265 voertuigen en 225 aanhangers naar Amerika overgebracht. Op 29 april is deze oefening voor GGW DE Peel beëindigd en op 2 mei keerde het detachement terug op De Peel. Wij zijn 16 bewoners van De Wendel en zijn 22 tot 75 jaar oud. We wonen op De Wendel omdat we een verstandelijke handicap hebben. Contacten met familieleden hebben we niet, of heel weinig. Dat vinden we jammer. We willen daarom heel graag een bezoekvrijwilliger, die het leuk vindt om met een van ons regelmatig contact te hebben. Samen een kopje koffie drinken, samen naar het dorp gaan of gewoon gezellig samen zijn. Wie heeft zin en tijd om enkele uren per week contact te hebben. Wil je bellen voor wat meer informatie of een eerste gesprekje neem dan contact op met Marian Bernards."Marian is bereik baar via telefoon 3998383. DE JAARGETIJ DEr ee*t cwifdeet btteiiewi' 'Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte Gottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 Op 15 mei wordt in het Theehuis in het Odapark het stuk 'Forens: het verhaal van een ontspoorde trein reis' gespeeld. Verteller-speler is Herman Coenen onder regie van Trudie Lutte. In Forens vertelt Herman Coenen het verhaal van een treinreis. Een docent gaat naar zijn werk, bereidt zich voor op de lessen die hij moet geven, 's Ochtends, in het donker van zijn slaapkamer heeft hij zich uit zijn vermoeidheid gehesen, het kostuum van zijn plichten en ambi ties weer aangetrokken. Maar de reis lijkt iets los te schudden dat niet thuishoort in zijn koffertjes met boe ken en mappen. De reis krijgt, door een pijnlijk toeval, een andere bestemming dan voorzien. Als onze man op het Zandvoortse strand met opgestroopte broekspijpen een oud vaderlands lied staat te zingen, vra gen we ons af of hij ooit nog in zijn onderwijsinstituut zal aankomen... Forens is een spel waarin de ver teller zich in verschillende gedaan tes laat zien. Hij praat, leest voor, acteert, zingt, danst en lijkt regelma tig in zijn verhaal te verdwijnen. Langzamerhand wordt duidelijk dat het niet zomaar een verhaal is dat hij vertelt. In de intensiteit van het spel gaat men iets vermoeden van een uitleg, een verklaring of een beken- •tenis. En daarmee ontstaat tegelijk een andere verhouding tussen de speler op het toneel en de toeschou wers. Wie is hij? Wat wil hij eigen lijk vertellen? Wie zijn zij? Waar is het toneel, waar de zaal? PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Er komt mogelijk een collectie ve ziektenkostenverzekering voor minima. Dat liet burgemeester Waals dinsdagavond weten tij dens de raadsvergadering. Tijdens de behandeling van de armoedenota vroeg Samenwerking naar een dergelijke regeling. "Dat zou leiden tot lagere premies" aldus Ike Busser die aangaf dat een derge lijke regeling ook in Haarlem wordt toegepast. Burgemeester Waals, liet daarop weten dat Venray met een aantal regiogemeenten, een dergelijke col lectieve verzekering onderzoekt. Venray alleen is volgens Waals daar veel te klein voor. "Het initiatief is genomen maar de uitslag van het onderzoek is nog niet bekend. Ik kan daar dan ook niet meer over zeggen" aldus Waals. De PK fractie van Vierlingsbeek heeft zich bij de Provincie Brabant beklaagd over het raads besluit om, 50.000 gulden uit te trekken voor een personeelsreis naar Berlijn. De PK stemde in de raad tegen dit voorstel vanwege de hoge kosten, maar ook vanwege het feit dat hier voor de gemeente fiscale nadelen aan zouden kleven. Volgens de PK zijn personeelsuitstapjes voortaan volledig belast en wordt hierover loonbelasting en premies ingehou den. De PK fractie praat over een onvolledig voorstel waarbij de gemeente het risico van een navor dering loopt. De PK verzoekt de Provincie deze gegevens bij de goedkeuring van de begrotingswijziging te betrekken. Vrijdag 16 mei is er een Dance Ranch Countryclub dansavond voor Line Dance liefhebbers bij Partycentrum Janssen, Raadhuisstraat 6 in Venray. Aanvang 21.00 uur. Blijf niet dromen... ga mee dui ken!. dat is het motto van duikclub Div'Ocean uit Venray. Iedere don derdagavond wordt er druk gedoken in zwembad De Sprank, want dui ken is leuk, ontspannend en makke lijker dan je denkt en iedereen vanaf 12 jaar kan het leren. Op 22 mei start Div'Ocean weer met een nieuwe beginnerscursus. Binnen zes weken haal je het Padi Open Water Diver brevet en kun de wereldwijd de mooiste duikstekken gaan ontdekken of met de duikclub de plassen in de omgeving verken nen. Lijkt het je leuk om het duiken een keer uit te proberen, geef je dan op voor een introductieles/Op zon dagmiddag I 1 en donderdagavond 15 mei kun je meeduiken. Schrijf je jezelf daarna in voor de cursus dan ontvang je gratis een basisuitrusting bestaande uit een duikmasker, zwemvliezen en een snorkel. De introductieles bestaat uit een theo- rie/videoles en een zwembadprak tijkles en kost ƒ25,- welke je ook weer terugkrijgt indien je jezelf inschrijft. Informatie en opgeven: Duikclub Div'Ocean, tel. 0492-538545. Bedrijven zorgen voor noodvoorzieningen De Nederlandse regering heeft van de Europese Unie groen licht gekregen voor het opkopen van 500.000 jonge biggen bij varkensboe- ren. Deze maatregel moet leiden tot meer ruimte in de varkensstallen en geldt voor de zg. ingesloten gebieden (pestbedrijven en bedrijven in een straal van 10 km rond het pestbedrijf). Ondertussen heeft de rege ring het vervoersverbod voor varkens in Zuid-Nederland met drie weken verlengd. Maatregelen waar men in de varkenshouderij niet blij mee is. Inmiddels is het aantal bedrijven met varkenspest gestegen naar 150. Nagenoeg alle bedrijven liggen aan de Brabantse kant van de grens. Onder de varkensboeren in Venray en omgeving is er stille hoop dat de pest zich niet aan de Limburgse zijde van de grens uitbreidt. Wel kampen de Limburgse varkensboeren met ruimteproblemen. Door alle maatregelen raken de stallen ondertussen overvol. De gemeen te Venray liet de varkenshouders enkele weken geleden weten dat zij, na melding, noodvoorzieningen mogen treffen om de varkens meer ruimte te geven. Inmiddels hebben vijftien varkenshouders bij de gemeente kenbaar gemaakt dat zij van deze mogelijkheid gebruik maken. Bij de gemeente bestaat echter het vermoeden dat meer bedrijven intern tijdelijke ruimte gecreëerd hebben. Diverse bedrijven hebben al gebruik gemaakt van de oude opkooprege ling. Het Rijk koopt via deze regeling vleesvarkens op die dan geslacht worden. Via speciale transporten gaan die varkens naar de slachterijen. De nieuwe regeling betreft het opkopen van biggetjes tot drie weken. Omdat deze regeling alleen bij ingesloten gebieden Van toepassing is, is het aantal Venrayse varkenshouders, dat onder die regeling valt, klein. Binnen de varkenshouderij is men niet blij met deze regeling. De boeren komen voor een moeilijke keuze te staan: nu laten (vermoedelijk) inslapen of, als men niet van de regeling gebruik maakt, het risico lopen dat in geval van pest niets ervoor terugkrijgen. Bij aankoop van een r brilmontuur en glazen, een <1 leuke musical-CD cadeau*. Tevens maakt u kans op twee kaartjes voor de *Geldt niet voor reeds bestaande aktie's Grotestraat 48 5801 BH Venray "Burger bij de tijd" is de naam van de eigen krant die de gemeente Venray sinds begin dit jaar uitgeeft. Deze week bleek echter dat onze "eigen burger" niet helemaal bij de tijd is. Wat blijkt nl. Voor de uitnodi gingen voor o.a. de dodenherden king op 4 mei en voor de feestelij ke bijeenkomst voor Koninginnedag is briefpapier gebruikt met net oude telefoon nummer. Weet U het nog. 10 okto ber 1995, toen alle telefoonnum mers veranderden. Nu ruim anderhalf jaar later blijkt de gemeente nog het oude briefpa pier te hanteren. De hele gemeente. Nee. dat niet. Als pers krijgen we elke week uitnodigingen voor vergaderin gen. persberichten etc. Op de meeste stukken staat het nieuwe telefoonnummer, met uitzonde ring van de stukken voor de com missie algemene zaken. En die commissie valt. u voelt het al aan. onder onze eigen burger... Nu is het wel zo dat de gemeen te steeds meer verantwoordelijk heden bij de burgers zelf neer legt. Vermoedelijk redeneert onze "Venrayse burger" dat de Venrayse burger, die bij de tijd is, daar zelf het cijfertje 5 voor moet denken. Of zou onze burger gewoon zuinig zijn.... j Aandacht vestigen op werkdruk in bejaardenzorg Maandag 12 mei is het de Dag van de Zorg, de dag waarop de werkers in de sector jaarlijks in het zonnetje worden gezet. Dit jaar ontvangen de medewerkers van Schuttersveld en Eldershome, behalve het traditionele ontbijt buffet, ook een schrijfblok en een pen. De Oever-directeur P. Meijs koppelt aan de overhandiging daarvan de vraag of de medewer kers de dagen erna willen opschrijven hoe het is om anno 1997 te werken in een verzor gingshuis. De verhalen uit de praktijk wil Meijs aanbieden aan de minister van Volksgezondheid. Maandag gaat een brief de deur uit waarin mevrouw Borst wordt uitgenodigd om de brieven te komen ophalen in Venray of in Well. Meijs wil met de actie bereiken dat de politiek meer aandacht besteed aan de nijpende situatie bin nen Nederlandse bejaardenhuizen. De actie bij De Oever is een voorbo de van een landelijke actie in de loop van deze en volgende maand. "De rek is er echt uit", zegt Meijs. "De zorgzwaarte neemt nog steeds toe en de financiële middelen zijn echt onvoldoende. De minister heeft weliswaar 800 miljoen extra uitge trokken voor de gezondsheidszorg, maar dat gaat niet naar de traditio nele ouderenzorg in de verzorgings huizen. In de organisatie is echt niets.meer te halen, het gaat nu echt van de zorg af. Als je bedenkt dat we voor zo'n 100 gulden per per soon 24 uur per dag zorg bieden, dan kun je toch niet zeggen dat we te duur werken", meent de directeur. Meijs verwacht dat ongeveer tweederde van de medewerkers zal meewerken aan de schrijf-actie. Als het niet lukt om de minister (of de staatssecretaris) naar Noord- Limburg te halen, wil hij met een delegatie de brieven en verhalen op het ministerie in Rijswijk gaan bezorgen. Broenen-Hendriks BV is al jaar en dag op de bouw te vinden, al meer dan 25 jaar om precies te zijn. De eigenaar C.L. Hendriks komt uit een tegelzetters familie en heeft van kinds af aan geleerd om aan te pakken. Ook is hem het tegelzetten op de oude manier geleerd. Het 'verleggen in de specie' is daar een typisch voorbeeld van. Vanuit dit standpunt is het hem ook altijd voor de wind gegaan. Traditioneel, stipt maar ook flexibel. Maar het was lijd om er nog iets anders bij te gaan doen: 'een win kel'. Deze is ervan gekomen in het oude LLTB-complex te Merselo. Samen met zijn oudste zoon heeft hij besloten om ook tegels te gaan verkopen. Hierin zijn de sleutel woorden. ruim assortiment tegels, stipte levering, vergaande service, goede begeleiding en concurrerende prijzen. Broenen-Hendriks BV bestaat uit de navolgende personen: C.L. Hendriks, directeur; H. Philipsen. uitvoerder: C.W.P.J. Hendriks, tegelzetter; B. Broenen, tegelzetter en T. Hendriks, tegelzetter. Het bedrijf zal met man en macht achter u staan om u op professionele wijze te helpen in het maken van een keuze uit het grote assortiment. "Hel team" van Broenen- Hendriks in Merselo.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5