EEN WERKWEEK VAN 168 UUR urovisi€ PEEL EN MAAS Schouwburgplein middelpunt van "wereldhandel" Mobil [Tussen de oren in balans blijven fndringende expositie in Overloon Multi-Cultureel platform wil meepraten bij uitvoering armoedenota Holland en Venray h(i)elpen elkaar DE FAICCEL |Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. Deense dagen bij Van Opbergen Inalfa op Duitse TV Beëdiging Jwilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als u uw producten of diensten op ieder moment kon aanbieden, «at dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray liomgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze door een winkelstraat lopen.. Op een tijdstip dat tzelf kiezen, zoeken ze en vinden ze van algemene informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende Wijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw etalage ook op Trefpunt staan, 24 uur per 1,7 dagen per week geopend. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. bor meer informatie over presentatie op internet en de speciale aanbieding lint u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, x. 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl Peter Volleberg speelt op Europese top in Brno 9? Venrayse biljarter Peter iberg meet zich deze week in Jsjechische stad Brno met de jen van Europa in de spelstijl er kader 71/2. Inzet is het opees kampioenschap. De 37- ;e Peter gaat ontspannen naar Iden-Europa toe, in de weten- ipdat niemand verwacht dat kampioen wordt en met een r goede uitslagen in eerdere nooien op zak. Winnaar in o wordt volgens de raynaar degene die het best lom te gaan met concentratie- ies. "Het is net als tennis, een letje waarbij je moet kunnen Volleberg zit in elk geval bij ijr I beste anker kader 71 /2-,spelers Europa. Met goede prestaties in bandstoten en in die andere itijl, 47/2, sprokkelde hij kwa- lificatiepunten bij elkaar voor dit Europees kampioenschap. Enkele weken geleden werd Volleberg zevende van Europa anker kader 47/2. Toch gaat hij naar Brno om te leren. "Niets forceren, ik zie wel hoe het loopt. Ik wil weten waar ik sta", zegt hij. Venraynaar Volleberg groeide bijna tussen de biljarts op"in het gelijknamige café in de Henseniusstraat. Sinds z'n twaalfde jaar biljart hij zelf en dat al vele jaren op niveau. Hoewel Peter z'n aandacht wil en moet verdelen tus sen z'n werk bij Rank Xerox, z'n echtgenote en het biljarten en bijge volg slechts vijf tot acht uur per week speelt, heeft hij voldoende ambitie om de Europese top te wil len halen. "Ik denk dat ik aan de voet van de berg sta", verklaart hij. Anker 71/2 is een biljartspel voor de gevorderden, waarbij het speel- - In het kader van de Europese Wereldmarkt 3 mei a.s. vieren de Idwinkels in Europa de twee- [Êuropese Wereldwinkeldag. |hema van dit jaar is "handel respect". Ook de ^cldwinkel Venray heeft voor lag diverse activiteiten geor- eed. larbij haakt men aan op het jaar Eihet racisme. De Wereldwinkel lay wil een positief antwoord jndoor eerlijke handel te drijven roducenten uit ontwikkelings- ii. jssen 12.00 en 16.00 uur zal het wburgplein worden ingedeeld Ir windrichtingen. In het oosten pen de Aziatische producten find. in het zuiden de Afrikaanse het westen de lamerikaanse. Het noorden laat ■wat Europa doet om in eerlijke handel te drijven met de e werelddelen, met name de ïteiten van de wereldwinkels en iHavelaar. een binnencircel zal de uitwis- jg worden gedemonstreerd tus- Ide ontwikkelingslanden en Europa. Behalve dat u kunt zien wat de ontwikkelingslanden kunnen produ ceren, kunt U dat ook proeven. In "Europa" wordt Max Havelaarkoffie geschonken terwijl u in "Zuid Amerika" Chileense wijn kunt proe ven. Verder worden er Oosterse hap jes geserveerd. U kunt bovendien voor 25 gulden in het bezit komen van een tas met "foodproducten" uit de drie "arme" werelddelen. Schoolkinderen kunnen op 3 mei op het Schouwburgplein een kleur plaat inleveren. Zij krijgen dan een fraaie attentie en bovendien zijn er prijzen voor de mooiste kleurplaten. Het geheel wordt verder muzikaal opgeluisterd door een Boliviaanse en een Afrikaanse muziekgroep. Overigens heeft de Wereldwinkel in het kader van deze Europese Wereldwinkeldag een prijs gewon nen. Door de landelijke vereniging is de opzet van de 3 mei-dag als een van de drie leukste beoordeeld. De prijs is een gratis actie presentatie in de Wereldwinkel door een profes sionele etaleur. jelopen zaterdag werd in loon een bijzondere expositie 'nd. Middelpunt zijn de stad sden in Duitsland, na het ver slende bombardement in 1944 Irooibiljetten, door de geal- den verspreid werden onder iitse bevolking. tentoonstelling over de stad 1 n bevat niet alleen indruk- ind fotomateriaal van de ver- tde stad maar ook in de oor aren vervaardigde goederen. Te so.a. een kachel, vervaardigd fimresten. In die tijd werden goederen vervaardigd van •aire resten". Dresden en de laat Sachsen waren regelmatig 'fit van bombardementen omdat de Duitse wapenindustrie Antreerd was. ^strooibiljetten vormden onder van de campagne van de ftlen om de Duitse bevolking zetten tegen het regime van De expositie vormt tevens ld van de geschiedenis van 'one mens in een totaal ver- land. >r deze expositie werkt het 'naai Oorlogs- en ftsmuseum samen met Duitse en installinger). Het museum ferloon wil, ook de komende hiermee aandacht vestigen op 'iitse deel van.de geschiedenis Tweede Wereldoorlog. "teur Temming benadrukte tze expositie ook onderdeel van het "hand reiken" naar de falige vijand om zo de moge- 'd te creëren tot een blijvende •werking tussen beide volke- [0m die reden was ook de generaal Brackel aanwezig die als voorzitter van de bond van Wereldveteranen veel heeft gedaan om Duitsers en Nederlanders bij elkaar te brengen. Namens de Duitse overheid was de militair atache Oberst Luitnant Haese aanwezig. Hij verving de plotseling ziek geworden ambassa deur van Puttkammer. Haese vond het een eer om deze tentoonstelling, vlak voor de herdenkingsmaand mei, te mogen openen. Hij onder streepte nog eens het belang om met name de jeugd erop te wijzen dat het waard is zich in te zetten voor de vrede. "Hij die zijn ogen sluit voor het verleden, wordt blind door het heden" aldus Haese. De tentoonstelling is tot 26 okto ber te bezichtigen. Ergerlijke vernielingen Een op een parkeerplaats aan de Stationsweg geparkeerde Mercedes lease-auto van een Venrays verhuur bedrijf was met een scherp voor werp dusdanig bewerkt dat de.auto zal moeten worden overgespoten. De vernieling vond plaats in de loop van vorige week maandag. Oorlogstuig Dinsdag werd op een landbouw- perceel aan de Theeuwenhofweg een nog op scherp staande rookgra- naat van Duitse makelij aangetrof fen. Ook dinsdag werd op een land- bouwperceel aan de Heidseschoolweg een 33 cm lange mortiergranaat aangetroffen. Beide vondsten werden in afwachting van de ruiming veilig gesteld. veld in zes vakken is verdeeld. Uiteraard is het de bedoeling caram boles te maken, maar dat wordt bemoeilijkt door de regels., Die schrijven voor dat één van de twee niet gespeelde ballen in een ander speelvak terecht moet komen. In de praktijk komt het erop neer dat bij anker kader 71/2 de banden en de zijkant van het biljart nauwelijks gebruikt worden. Het is dan ook spel van berekening, concentratie en dosering. Niks voor televisiecame ra's, sponsoring en profs. Peter Volleberg hoopt maandag terug te keren in Venray. Dan zit hij bij de besten van Europa. Daarvoor moet hij z'n twee poulewedstrijden op donderdag en vrijdag winnen, zodat hij zaterdag en zondag met de acht besten van het toernooi kan spelen om het Europees kampioenschap. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Donderuag 1 tot err met zater dag 3 mei staan bij Van Opbergen in het teken van Denemarken. Alle vrouwen die in mode zijn geïnteresseerd heet Van Opbergen hartelijk welkom voor de presen tatie van de Lindon-collectie. Lindon is een Deens damesmode merk. dat met respect voor natuur en milieu haar collecties in eigen land produceert. De kledingstukken wor den vervaardigd van handgeplukte katoen en milievriendelijk geverfd. Niet voor niets noemt Lindon haar collectie 'Art of Nature'. Kleding van het merk staat voor kwaliteit, optimale pasvorm en uitstekende was- en draageigenschappen. De vrolijke collectie kan van don derdag tot en met zaterdag worden bekeken. Voor iedere bezoekster ligt een gratis geurmonstertje van de geur Charlie van Revlon klaar. Op zaterdag 3' mei vertelt de vertegen woordigster bij een hapje en een drankje alles over collectie, concept en werkwijze van Lindon. Bezoeksters kunnen bovendien meedoen aan de Lindon-wedstrijd. waarmee ze kleding van het merk ter waarde van 300 gulden of en ver wenpakketje van Revlon kunnen winnen. In het najaar van 1996 vonden voor de eerste keer Lindon-dagen plaats bij Van Opbergen. Vanwege het succes van toen worden de dagen gecontinueerd. Welke landen doen mee aan de Economische Monetaire Unie? Voor Economische Monetaire Unie-deelname moeten landen voldoen aan de toetredingscriteria uit het Verdrag van Maastricht. Deze eisen zijn niet helemaal eenduidig, maar laten enige ruimte open voor politie ke interpretatie. De toetsing aan de criteria vindt vroeg in 1998 plaats door de Europese Raad van regeringsleiders, waarbij zat worden geke ken naar de economische cijfers over 1997, Wat zijn de toetredingscriteria? 1. Inflatie: niet meer dan 1,5 %-punt boven de inflatie van de drie lidsta ten met de laagste inflatie. 2. Lange rente: niet meer dan 2 %-punt boven de lange rente van de drie lidstaten met de laagste inflatie. 3. Overheidstekort: maximaal 3 van het Bruto Binnenlands Produkt, of dichtbij de referentiewaarde ais sprake is van een aanzienlijke en voortdurende daling of een tijdelijke en uitzonderlijke overschrijding, 4. Overheidsschuld: maximaal 60 van het Bruto Binnenlands Produkt, tenzij de schuldquote in voldoende mate afneemt en de norm in een bevredigend tempo nadert. 5. Wisselkoers: de munt moet zich in de twee jaar voor de toetsingsda tum binnen de normale fluctuatiemarge van het wisselkoersmecha nisme van het Economisch Monetair "Stelsel hebben gehandhaafd, zonder grote spanningen of devaluatie op eigen verzoek. Wie doen mee? Om een uitspraak te kunnen doen over de deelname van de landen aan de Economische Monetaire Unie moet een inschatting worden gemaakt van de interpretatie van de criteria. Deze zal naar verwachting redelijk strikt zijn omdat dat de beste garantie vórmt voor een harde euro met een lage inflatie; de randvoorwaarde voor Duitse toetreding. Een dergelijke interpretatie betekent dat zonder meer aan het inflatie-, lange rente- en wisselkoerscriterium moet worden voldaan. Wat betreft de overheidsfinanciën kan een lichte overschrijding van de 3 %-norm door de vingers worden gezien ais de tekortreductie houdbaar is. Ditwii zeggen dat de kans klein moet zijn dat het tekort na het examenjaar 1997 weer snel oploopt. Op grond van deze interpretatie zullen Duitsland. Frankrijk, Oostenrijk. Nederland, België, Luxemburg, Finland en Ierland vrijwel zeker deelne men aan de Economische Monetaire Unie in 1999. Spanje is de tekort norm inmiddels zo dicht genaderd dat deelname van dit land -en van Portugal, dat het nog beter doet- niet uit te sluiten is, maar Italië kan met een overheidstekort van 4,5 zeker niet toetreden. Griekenland is helemaal ver verwijderd van de criteria. De overige landen willen op politieke gronden niet meedoen aan de Economische Monetaire Unie. Denemarken en het Verenigd Koninkrijk kunnen zich daarbij beroepen op bijzondere clausules. Zweden kan dat niet, maar de Zweedse kroon neemt nog niet deel aan het Economisch Monetair Stelsel, zodat het land om die reden buiten de Economische Monetaire Unie kan blijven. De inhoud van deze rubriek is samengesteld door de Rabobank. Het Multi-Cultureel Platform, waarin alle Venrayse allochtonen- organisaties verenigd zijn, heeft bij de gemeente Venray aangege ven mee te willen praten bij de uitvoering van de armoedenota. Het Platform ziet zich als een van de cliëntengroepen waarmee de gemeente wil communiceren. Moeder had friet om te bakken klaar gezet Dinsdagmiddag omstreeks 16.50 uur sloeg de vlam in de frietpan. Drie kinderen van 9, 8 en 5 jaar hadden van de moeder toestemming gekregen als ze niet thuis was, friet te bakken. Maar het vet werd over verhit en toen de vlam in de pan sloeg renden de kinderen naar bui ten om de buurman te waarschu wen. Die kwam en wist met deskun digheid de pan op te pakken en naar buiten te brengen. Er ontstond geen brand maar wel hadden de keuken en woonkamer behoorlijke roet- schade opgelopen. De politie heeft de moeder te verstaan gegeven dat het zeer onverstandig is om kleine kinderen friet te laten bakken. Het Platform neemt al meteen een voorschot op die gesprekken door bij de gemeente aan te geven dat twee in hun ogen basisvoorzienin gen gehandhaafd dienen te blijven. Het gaat daarbij om de logopedie en het schoolzwemmen. Volgens het Platform zijn met name allochtone kinderen meer dan gemiddeld op de logopedie aange wezen. Naast het aanleren van de Nederlandse taal zijn zaken als arti culeren en het zich goed verstaan baar maken erg belangrijk. "Dit kan drempelverlagend werken om in contact te komen met Nederlandse kinderen en ook later als zij zich een plek dienen te verwerven in de maatschappij. Het schoolzwemmen acht het Platform van levensbelang voor veel kinderen. Zij kunnen zich dan in noodgevallen zelf redden wat een veilig gevoel geeft. "Ieder kind heeft er naar onze mening recht op om te leren zwemmen" aldus het Platform. Diefstal jas Uit de garderobe van een school aan de Kolkweg werd ten nadele van een 16-jarige scholier zijn jas ter waarde van 270 gulden gestolen. DONDERDAG 1 MEI 1997 - NR. 18 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Gouden bruidspaar Schaeffers RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN I 0478-511094 ~l VTop Support dakwerken V.O.Fy Zuivelweg 2D Venray-Leunen Het huwelijk van Hans en Ageeth Schaeffers bestaat dankzij de relatie tussen Venray en de Noord-Hollandse bollenstreek. Als die relatie er niet was geweest hadden ze elkaar wellicht nooit ontmoet, halverwege Sancta Maria en Noordwijkerhout. Dat is 53 jaar geleden. Zaterdag 10 mei is het 50 jaar geleden dat Hans en Ageeth trouwden. Sindsdien woont het paar in Venray. "Maar ik blijf toch die Hollandse", zegt Ageeth. Hans (75) en Ageeth (78) zitten thuis, in hun ouderenwoning aan de Bevrijdingsweg. Daar hebben ze het sinds 1991 prima naar hun zin. Na twintig jaar in een flat op de Veltumse Kleffen, keerde het paar weer terug naar de omgeving van het Wit Desselke. In de jaren vijftig en zestig woonde het gezin Schaeffers in de Frans Michelsstraat. In zo'n typische witte woning brachten de vier kinderen, drie dochters en een zoon, het groot ste deel van hun jeugd door. Terug naar Noordwijkerhout, tij dens de tweede wereldoorlog. Toen in de jaren twintig de Zusters van Liefde in Noordwijkerhout Sancta Maria stichtten, namen ze nogal wat kennis en personeel mee vanuit Venray. Diverse Venrayse gezinnen vestigden zich achter de duinen in A.s. zondag is in het program ma "Bonn Direct" op de ZDF een reportage te zien over het Venrayse bedrijf Inalfa. Het actu- alteitenprogramma volgt direct op het nieuws van 19.00 uur. De programmamakers van Bonn Direct hebben Inalfa gekozen als voorbeeldbedrijf van de Nederlandse industrie. Inalf heeft zich de laatste jaren internationaal steeds meer in de kijker gespeeld, wat een van de redenen is dat de keus voor de reportage op Inalfa viel. De reportage moet een beeld weergeven waarom de industrie in Nederland in de lift zit terwijl het in Duitsland minder goed gaat. Vooral de flexibiliteit van de Nederlandse werknemers en de bereidheid tot omscholing wordt in beeld gebracht. De reportage wordt donderdag morgen opgenomen. Drs. K.W.M. v. Soest is op 9 april bij de Rechtbank Roermond beë digd tot makelaar-taxateur O.Z. Inbraak in supermarkt In de nacht van dinsdag op woensdag was op grove wijze toe gang verkregen tot de in het winkel centrum in Veltum gelegen super markt C 1000. De daderfs) moeten goed op de hoogte zijn geweest want ondanks dat het alarm in wer king werd gebracht werd in de opslagruimte bij het kantoor een 20- tal sloffen sigaretten van verschil lende merken gestolen. De bij de kassa in de rekken liggende pakjes sigaretten bleven onaangeroerd. De totale waarde en schade bedraagt meerdere duizenden guldens. de bollenstreek. Ook familie van Hans Schaeffers. Kinderen uil Venray gingen natuurlijk regelmatig bij ooms en tantes logeren. In de zomer van 1944 was de jonge Hans ook in Noordwijkerhout. Voor een treurige vakantie, want z'n vader was niet lang daarvoor overelden. "Het was kermis in Venray". zegt hij. "En de familie wilde mij kort na het overlij den van pa niet in de verleiding brengen". Ageeth herinnert zich de eerste ontmoeting nog als de dag van gisteren. "We woonden precies halverwege Sancta Maria en het sta tion. Ik was ergens aan het oppassen en kwam met de kinderwagen thuis aangewandeld. Hij kwam bij ons een fiets lenen en zat in de kamer. Ik was meteen verkocht". SCHOON SCHORT Het bleek een dubbele verkoop, maar de tekening van het koopcon tract liet nog even op zich wachten. Een maand of acht werd het stel door de oorlog van elkaar geschei den. Terwijl Zuid-Nederland in het najaar van 1944 bevrijd werd. ging Nederland boven de rivieren de hon gerwinter in. Pas na de bevrijding zagen ze elkaar weer, in het zieken huis van Leiden, waar Ageeth werk te. Hans kon met een vrachtauto van St. Anna mee naar Noordwijkerhout. "En vandaar op een fiets met houten banden naar Leiden", herinnert hij zich. Een zus van Ageeth had hem op de vrachtau to zien zitten. "Ik zat met een schoon schort aan op m'n kamer op de derde verdieping van het zieken huis. Aan het einde van de gang zag ik een schim en ik dacht 'dat kon Hans wel zijn'". Hij was het. Het jong geluk was herenigd en zou voortaan bij elkaar blijven. Ze trouwden op 10 mei 1947, een zaterdag. Familie en vrienden werden met de bussen waarmee aannemer Nelissen door de week z'n personeel vervoerde naar Venray gereden. Het Haarlemse bouwbedrijf had zich in Venray gevestigd, maar een deel van het personeel kwam uit hei westen en werd met bussen naar het werk gereden. Na hun trouwen gingen Hans en Ageeth in de Patersstraat wonen, boven de schilderswinkel. Hans en z'n broer Leo hadden het schilders bedrijf van hun overleden vader voortgezet. Aanvankelijk samen. later werd het bedrijf gesplitst: Leo ging de winkel doen. Hans zette het schildersbedrijf voort. DRUKTE EN ZORG Drukke jaren, met een druk bedrijf en opgroeiende kinderen. Die Hans nauwelijks zag, behalve op zondag. "Ik zie m'n kleinkinde ren nu meer opgroeien dan vroeger m'n kinderen", zegt hij. Het huis houden, de zorg voor de kinderen en de opvoeding kwam dan ook voor het grootste deel op de schouders van Ageeth neer. Ondanks de druk ke zaak -op het hoogtepunt had Schaeffers meer dan 30 mensen in dienst- vond hij nog lijd voor wat maatschappelijke activiteiten. Van 1946 tot '1981 was Hans secretaris/penningmeester van het Sint Nicolaasgilde en dus mede-ver antwoordelijk voor de jaarlijkse intocht van de goedheilig man. Rond 1970 liep het fout met het bedrijf. Het draaide op een faillisse ment uit met alle nare gevolgen van dien. Samen met de problemen die opgroeiende kinderen veroorzaken, zeker aan de staart van de hippe jaren zestig, bezorgde het vooral Ageeth veel zorgen en slapeloze nachten. "Gelukkig kon ik bij de Rank aan de slag", vertelt Hans. Daar werkte hij nog een jaar of tien. Met veel plezier. Tot hij in 1981 ging vutten. Toen kon hij zich meer aan het biljarten wijden, al van jongsaf z'n hobby. "Ik ben nooit zo goed geweest als m'n vader", zegt hij. maar in de kast staan toch nog wel wat bekers die bewijzen dat ook junior wel een balletje kon stoten. Biljarten is inmiddels helemaal ver leden tijd. De vaten werken niet meer mee en Hans kan daarom niet meer zo lang staan. Puzzelen gaat nog goed en met de vorig jaar aan geschafte snorfiets ziet Hans nog aardig wat van de omgeving. Ageeth moet het sinds een hart operatie ook rustiger aandoen. Vrijwilligerswerk in het Schuttersveld bijvoorbeeld, wat ze vele jaren heeft gedaan, is er niet meer bij. Als de zon schijnt wandelt ze mei haar rollator nog een stukje. "Da's zo'n handig ding. Als ik moe ben ga ik er gewoon op zitten. Van het zonnetje kan ik intens genieten", zegt ze En het dameskransje. Al veïe jaren kletst een groepje vrien dinnen er gezellig op los. Ageeth is nog steeds de enige Hollandse. "En dat zal ook wel zo blijven", zegt ze. Bij iedere tankbeurt of shop besteding van minimaal 25,- bij ons tankstation ontvangt u een goudbon. Al voor 2 goudbonnen en een bijbetaling van 39,- ontvangt u de gouden armband t.w.v. 109,- Voor 3 goudbonnen en een bijbetaling van 99,- ontvangt u de hele set (collier met armband) t.w.v. 298,- De goudbonnen worden gratis uitgegeven tot I augustus 1997 en blijven geldig tot I september 1997. Venray, Leunenseweg 12 Venray, Noordsingel 34

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11