Bedrijven tegen uitbreiding detailhandel Smakterheide Jeugd van Leunen wil skeelerbaan Het Raayland College haalt een stukje Europa in huis Unieke kans voor avonturiers Veel gekker moet het niet worden... VAN OORSCHOT MODË 33e*é Jjufte* Open dag OBS De Flierefluit Expositie fotograaf Geert Thomassen Sterretjes in uw voorruit? ieel en maas Donderdag 17 april 1997 - Pagina 5 lAfgelopen week ontving het Vayland College buitenlands woek: het ging om een tegenbe- |ek van 26 Franse scholieren in de ïeftijd van 15 tot 19 jaar uit La srté-Bernard, een charmant stadje jplm. 200 km ten zuidwesten van ifijs. De eerste ontmoeting tussen Je Venrayse en de Franse scholieren [Ld begin maart plaatsgevonden in jLperté-Bernard. Het afscheid toen 2jel de meeste Nederlandse leerlin gen zwaar; ze waren bijzonder goed iitvangen in de gastgezinnen en het ilikte' goed met de Franse leerlin gen. Er werd dan ook enthousiast Igekeken naar hun komst en velen Uien zin om een stukje Nederland 1 Nederlandse cultuur aan hun leftijdsgenoten te laten zien. Door tFransen werden lessen gevolgd j bezoeken afgelegd aan o.a. jjtterdam, Amsterdam en het penluchtmuseum in Arnhem. Het Js de begeleiders opgevallen dat Jen overal zeer. vriendelijk ontvan- jnwerd. [Ten afscheid werd er door het kyland College een ontbijt aange- pen voor alle betrokken leerlin- Inen hun begeleiders, uitstekend rzurgd door de leerlingen van de geling VBO. i toen kwamen natuurlijk de antjes... jÓverigens heeft als gevolg van Uacten tussen beide scholen een pans team uit La Ferté-Bernard Llgenomen aan de Venrayse duat- ïop 13 april. gen geheel andere vorm van inter zonaal contact vond afgelopen Jaandag en dinsdag plaats op het aayland College. Met twee klassen Jemt het college deel aan een inter- Ilionaal project het 'Stephenson loject'. George Stephenson maakte 11814 de eerste locomotief voor in Engeland die als voor- d werd gebruikt voor de eerste Engels trein. Leerling uit vijf ver schillende Europese landen beste den tijdens hun les techniek aan dacht aan een onderdeel van hun spoorwegennet. De leerlingen van het Raayland College bestuderen en maken modellen van Nederlandse spoorwegbruggen. In Engeland en Frankrijk wordt aandacht geschon ken aan de tunnel onder het Kanaal en de kleding die het spoorwegper soneel gedurende de voorbije perio den droeg. In Finland is de interesse zeer breed. In vele vakken komt het project aan de orde: textiel, voeding, wiskunde, informatica. Leerlingen uit de Oekraine, waar treinreizen van tientallen uren normaal zijn, maken een studie naar de voeding in de treinen. Maandag en dinsdag waren de docenten techniek van The Deame Highschool uit Rotherham, Engeland, van de Junior Highschool uit Kauhajoki, Finland en van School nr. 1 uit Gorlovka, Oekraine (de Franse docenten van College Albert Calmette uit Lille waren helaas verhinderd) deze keer te gast bij de techniek docenten van het Raayland College voor hun jaarlijk se conferentie om elkaar te informe ren over de stand van zaken betreffende het project, welke vor deringen gemaakt zijn en hoe er ver der gewerkt gaat worden. Gedurende het jaar houdt men elkaar via e-mail en faxen op de hoogte. Maandag brachten zij een bezoek aan de Grote Kerk, waar de beelden hun bijzondere aandacht hadden en op dinsdag waren zij zeer enthou siast in Het Nederlands Spoorwegmuseum te Utrecht. Het 'Stephenson project' is een eenmalig vierjaren project dat gesubsidieerd wordt vanuit het Comeniusprogramma van de Europese Unie. trig jaar was het precies 125 jaar :den dat er een luchtballon in :selo landde. Vanwege dit feit vorig jaar drie ballonnen voor anderhalf uur durende tocht de regio vanuit Merselo ver ben. De organisatie hiervan, de iziekfeesten Merselo, heeft hier :r veel reacties op gekregen en ïft besloten om ook dit jaar weer aantal mensen de kans te geven ballonvaart te maken, 'ij kunnen u verzekeren dat het geweldige belevenis wordt. U trekt woensdagavond (19.30 uur) ir een tocht van anderhalf uur ir onze fraaie regio. Na afloop u, onder het genot van een champagne, uw luchtdoopcerti- lat uitgereikt. Tot slot wordt u iggebracht naar Merselo. is één maar: het aantal plaatsen :perk. Wij raden u aan om snel pi te reageren. Aanmeldingen worden verwerkt in volgorde van binnen komst U kunt u aanmelden door onder staand formulier volledig in te vul len en voor 1 mei a.s. te versturen naar: Muziekfeesten Merselo, t.a.v. Wilma Zegers, Wethouder Pubbenstraat 21, 5815 AK Merselo. Uw aanmelding is definitief wan neer ook uw betaling 300,- per pas sagier) door ons ontvangen is. Betalen kan op twee manieren: 1. Door een Eurocheque van ƒ300,- bij te sluiten bij uw aanmeldingsformu lier; 2. Door ƒ300,- over te maken op bankrekening 13.32.04.278 t.n.v. Muziekfeesten Merselo. Bij slecht weer zullen de ballon nen niet vertrekken. In dat geval krijgt u uw geld terug of kunt u een nieuwe afspraak maken. Wij hopen u te mogen begroeten op 7 mei a.s. [nmeldingsformulier ballonvaart Merselo e meld ik me aan als passagier voor de ballonvaart op 7 mei a.s. tcode en woonplaats: lefoon: betaal0 middels bijgaande Eurocheque via de bank (mijn overboeking is vóór 1 mei 1997 ontvangen) DE NIEUWE RUITEN DE BASIS VOOR EINDELOOS COMBINEREN De Kuitbroek van deze zomer brengt de sfeer terug van de jaren zestig. Slanke modellen met een lengte tot even boven de enkel. Door de verwerking van stretch is de nieuwe ruit- broek comfortabel in het draden, vanaf f 139,- Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Ook afsluiting Paul Burgmanstraat valt slecht Het Venrayse bedrijfsleven wil geen verdere uitbreiding van de detailhandel op industrieterrein Smakterheide. De bedrijven heb ben ook veel moeite met de afslui ting van de Paul Burgmanstraat. Namens de bedrijven hebben de Industriële Club Venray en de LZOWZO bezwaar gemaakt tegen delen van het nieuwe ont- werp-bestemmingsplan voor Smakterheide. De vereniging van zelfstandige ondernemers vindt de vrijstelling voor detailhandel in het bestem mingsplan te ruim. Toestaan dat bedrijven aan particulieren ook pro ducten verkopen die niet in dat bedrijf gemaakt zijn vindt de LOZOWZO te ver gaan. Deze vrij stelling is bovendien in strijd met het beleid van de provincie stelt de ondernemersorganisatie. Ambtenaren van de gemeente zijn het daarmee niet eens. In de voor schriften bij het ontwerp zitten vol doende waarborgen om de detail handel binnen de perken te houden. Slechts 10% van de bedrijfsbebou- wing mag gebruikt worden voor de verkoop aan particulieren. De win kelruimte mag bovendien niet groter zijn dan 500 m2. In het rapport dat de ambtenaren hebben opgemaakt over de bezwaren stellen zij dat de voorschriften in het bestemmings plan juist goed aansluiten bij het Limburgse beleid. De toestemming om ook niet zelf geproduceerde arti kelen te verkopen is opgenomen voor bedrijven die handelen in bij voorbeeld bouwmaterialen en auto materialen. HOOFDONTSLUITING Het voornaamste bezwaar van de Industriële Club Venray geldt de ontsluiting van het terrein. De gemeente wil de Paul Burgmanstraat, tussen de bedrijven Rank Xerox en Inalfa, afsluiten. De Industriële Club vreest dat bedrijven schade lijden omdat ze slechter bereikbaar worden. In het bezwaar voert de ICV aan dat de bedrijven zich destijds juist aan de Paul Burgmanstraat hebben gevestigd vanwege de goede ontsluiting. De industrie vindt verder de geluideisen voor sommige bedrijven veel te streng. "Voor bijvoorbeeld Inalfa en Rank Xerox is een maxi mum van 50 dBa veel te laag. Een startende vrachtauto overschrijdt al snel de 70 dBa", betoogde Speciaalwerk-directeur J. Driessen namens de Venrayse industrie maan dag tijdens de hoorzitting van de commissie voor ruimtelijke orde ning. Volgens garagehouder K. van Haren kunnen bedrijven als Van Ham (busonderneming), Custers Hydraulica en autobedrijf AMV hun deuren wel sluiten, omdat het testen van dieselmotoren bij technische keuringen per definitie veel meer herrie maakt dan is toegestaan. De regels voor de detailhandel stuiten bij de industrie op dezelfde bezwa ren als bij de LOZOWZO. DOORSTROMEN De Paul Burgmanstraat wordt, evenals de Industriestraat, afgeslo ten om de doorstroom van het ver keer over de Nieuwe Maasheseweg te bevorderen, staat te lezen in het ambtelijk rapport. Sinds het gereed komen van de A73 komt over de Maasheseweg meer verkeer en dat moet een beetje kunnen doorrijden. Daarom krijgt Smakterheide in de gemeentelijke plannen nog maar twee onsluitingswegen, de Nieuwhuisweg en de Metaalweg. Via een lus zijn alle bedrijven bereikbaar. Als blijkt dat bedrijven onevenredige schade ondervinden van het afsluiten van beide wegen, kunnen ze schadevergoeding vra gen. Geslaagd weekend Afgelopen weekeinde barstte Venray van sportiviteit uit haar voegen. De duathlon top was in Venray aanwezig voor het powerman gebeuren, de sterkste mannen van Nederland voor het Power Food Festival en zo'n 150 sportieve directeuren en medewerkers van Venrayse bedrijven voor hun Teamwork weekend. Evenementen die een prima aanvulling op elkaar leverde en voor het oorspronkelijke evenement, de duathlon, een duidelijke toegevoeg de waarde had. De duathlon werd bij (le mannen gewonnen door Jonathan Hall (op de foto met dames-winnaar Lucy Smith). Deze ex-prof wielrenner imponeerde vooral tijdens het fietsen en nam daarin zoveel voorsprong dat hij aan de finish, na I uur, 47 minuten en 8 seconden, ruim een halve minuut voorsprong had op nr. 2, Rob Barel. De over winning bij de dames ging naar de Canadese Lucy Smith in 1 uur 59.53. Beste Nederlandse hier was Irma Heeren op een derde plaats met een achterstand van exact twee minuten. Bij de sterke mannen op de Grote Markt was Berend Veneberg met 26 de sterkste voor Rens Vrolijk (24) en Wout Zijlstra (23 pt.). Vooral de jeugd amuseerde zich bij dit zware geweld, zeker als ze een partijtje mochten stoeien met de Sumo-worstelaars. Bovendien werden dit weekeinde twee Nederlandse records gebroken: het record ste nen tillen werd van 120 op 125 kg gebracht door zowel Paul Smeets, Rens Vrolijk als Berend Veneberg. Bij het onderdeel gewicht hooggooien was het Wout Zij 1st ra die zijn eigen nationaal record van 5.30 bracht naar 5 meter 40. Geheel nieuw was het Teamwork Weekend. Dertig bedrijven gingen met elkaar in de clinch op sportief en intel ligent gebied. Daarbij kwamen zowel directeuren als medewerkers in het strijdperk. Het Teamwork Weekend werd uiteindelijk gewonnen door Hotel Restaurant Asteria voor Rabobank Zevenrode en Inalfa BV. Het nieuwe evene ment werd door de deelnemers enthousiast ontvangen en veel bedrijven hebben nu al "trainingskampen bespro ken voor het volgend jaar... Meer dan 300 handtekeningen overhandigd aan college De jeugd van Leunen wil een skeelerbaan en die wens hebben ze dinsdagavond massaal onder steund. Het college van wethou ders -burgemeester Waals zat in Maastricht- dat op bezoek was in het dorp werd opgewacht door een tientallen kinderen. Op rol schaatsen, skeelers en in-line ska tes omringden ze de grote mensen. Ze hadden wel 350 handtekenin gen verzameld en boden die het college aan. Wethouder Driessen kon de Leunse jeugd niets belo ven. In Venray komt een skeeler baan, maar wanneer en waar wilde hij niet zeggen. Wel dat ska- tebanen duur zijn: inclusief ver harding, een ramp en een fun box gaat de plek waar de jeugd zich op de jongste rage kan uitleven wel tussen de 60.000 en 100.000 gulden kosten. Skaten en skeeleren is in, dat is duidelijk. Kinderen van de basis school en het voortgezet onderwijs schaatsen er op los. In Leunen is dat niet anders dan in Venray en andere kerkdorpen. De gemeente heeft inmiddels al een viertal verzoeken om een skatebaan liggen, onder meer afkomstig van Landweert, Veltum en een groep uit het cen trum. Maar geen daarvan werd zo gepresenteerd als de vraag van de Leunense kinderen. Per fax was de actie aangekondigd en dus was de pers aanwezig. Woordvoerder Victor Peters (12) vertelde keurig wat de wensen waren en dat er 351 handte keningen waren verzameld. Dat aantal ontlokte loco-burgemeester Marlies de Loo de opmerking "Zijn er wel zoveel kinderen in Leunen". Ook ouders en leerkrachten van basisschool De Meent hadden hun handtekening gezet, wist de jeugdi ge woordvoerder. Een plek hebben de kinderen ook al op het oog. Achter aan de Albionstraat ligt een vervallen crossveldje. Uit de bloeitijd van een andere rage, het fietscrossen. Daar kan prima een ramp komen, vindt de jeugd. Wethouder Driessen van openbare werken temperde de feest vreugde een beetje. Het terrein moet verhard worden en dat kost geld. En dan staat er nog geen ramp of fun- box, die nodig zijn voor de echte kunststukjes. Driessen wees uiter aard op de belangstelling van de kids uit andere delen van de gemeente. Die willen ook graag een baan. De andere bewoners zijn daar weer niet altijd even blij mee. In Landweert had de gemeente een lokatie op het oog, maar heeft de buurt en de wijkvereniging laten weten niets te voelen voor zo'n voorziening. De rollende wieletjes maken maken geluid en de schaats ende jeugd ook. Het is dus allemaal niet zo een voudig wilde Driessen er mee zeg gen. Maar één skatebaan komt er zeker in Venray. Misschien op het terrein van het oude zwembad. Dat is al gedeeltelijk verhard, ligt rede lijk centraal en niet in een woon wijk. Maar het is wel een eind fiet sen vanuit Leunen, Castenray of Ysselsteyn. Kinderen uit Leunen bestormen de fotograaf. Ze willen eigenlijk een plek om te skaten, maar in de krant staan is ook leuk. ee*t- comfzleet ittteruecci "Cottage" grenen meubelen woondecoraties r<S>"i De enige echte (pottage i dealer Kerkstraat 47, Tegelen, tel.: 077-3731573 Belangrijk!? Ooit schreef 'n dichter: 'Alles is veel voor wie niets heeft', 'n Waarheid als 'n koe! Dat bleek- afgelopen weken weer. Limburg herdacht de aardbeving. TV8, Dagblad De Limburger en Omroep Limburg blikten uitge breid terug. Vijf jaar geleden bewoog 4n klein gedeelte van Limburg - rondom Roermond - enkele seconden. n Paar mensen vielen uit bed, er schoven wat pannen en potten van het schap en links en rechts scheurden wat muren. Lastig, zeker. De vraag is of je daar vi jf jaar na dato nog zo dramatisch over moet doen en zoveel aandacht aan moet schenken. Gezien, in het perspectief van de wereld, stelt het niet veel voor en kun je je afvra gen of het wel 'n aardbeving was. Het gebeurde in de tijd dat bis schop Gijsen nog in Roermond zetelde, ikzelf heb nooit in 'n aardbeving geloofd. Ik denk dat die nacht. God persoonlijk bij Gijsen op bezoek was. De heren hebben 'n hevige discussie gehad over hoe het nu verder moest met de Firma RK. Die discussie is waarschijnlijk zo hoog opgelopen dat God bij het verlaten van het bisschoppelijk paleis de deur - ongenadig - hard achter zich heeft dichtgegooid, zodat er inderdaad 'n paar mensen in de directe omgeving uit hun bed zijn geval len... Zoiets moet het geweest zijn. Korte tijd daarna is Gijsen op Usland geplaatst. God houdt niet van mensen die Roomser zijn dan hijzelf. God is goed - op IJsland kan niets kapot! Je kunt alles belangrijk maken, alles heeft 'n maat. De juiste maat van de dingen kun je alleen maar afmeten aan het grootste en het kleinste. Waarmee ik maar wil zeggen: Zoveel opwinding over 'n schokje ergens in de provincie, vijf jaar geleden, 'n staande ovatie voor 'n gemeentebestuur voor het plaatsen van 'n paar bankjes op 'n nog steeds te groot Schouwburgplein, 100 gulden voor de minima en Paalziiten... Het stelt allemaal niet veel voor, maar voor wie niets heeft is 't al gauw veel. Jacob Mans Op zaterdag 26 april houdt basis school De Flierefluit haar jaarlijkse open dag. AUe belangstellenden kunnen dan kennis nemen van de werkwijze van de school, maar ook van de activiteiten rond het project 'Kunst'. Van 14 tot en met 25 april zijn de leerlingen bezig met allerlei zaken die met kunst te maken heb ben. Ook worden er tentoonstellin gen bezocht. De groepen 3 tot en met 8 zullen bovendien een middag te gast zijn op de Vrije Academie, waar kunstwerken gemaakt gaan worden. Op de school zelf kunnen de leerlingen meedoen aan dansles sen. De open dag wordt gehouden van 10.30 tot 12.30 uur. De Venrayse fotograaf Geert Thomassen presenteert komende maanden een selectie van z'n foto grafisch werk. De expositie, getiteld 'En passant', is tijdens winkeluren te zien bij Thomassen Interieurs in de Wilhelminastraat. De ongeveer dertig tentoongestelde foto's geven details weer van de alledaagse wer kelijkheid. Door elementen te isole ren, vormen en lijnen te accentueren en lichtsferen te creëren, straalt het werk rust en eenvoud uit, waardoor dagelijkse dingen een nieuwe lading krijgen. Geert Thomassen slaagde in 1996 cum laude voor de Hoge Graad Fotokunst aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Mol (B). In de Venrayse meubelspeciaalzaak is komende maanden ook de nieuwe zitmeubelcollectie van meubelfabri kant Gelderland te zien. Die wordt aankomende zaterdag gepresenteerd door ontwerper Jan des Bouvrie. Verkeerscontrole Met inzet van de toekomstige agente van de politie in het district Zuid werden dinsdag verkeerscon troles gehouden aan de Deurneseweg en de Noordsingel Op de Deurneseweg werden zes bestuurders bekeurd wegens het niet dragen van de gordel, terwijl een bestuurder proces-verbaal kreeg omdat een remlicht defect was. Aan de Noordsingel werden twaalf bestuurders bekeurd voor het niet dragen van de gordel terwijl twee bestuurders van een bromfiets bekeurd werden omdat zij geen helm droegen. Door zijn groot oppervlak is een voorruit mede bepalend voor de stevigheid en vei ligheid van een auto. Heeft u bijvoorbeeld door steenslag een klein sterretje in uw voorruit opgelopen, dan is het van groot belang, dat uw voorruit laat repareren. Door diverse oorzaken, bijv. trillingen/spanning op de ruit etc. is de kans dat zo'n sterretje doorscheurt zeer groot. Is een ruit eenmaal doorgescheurd, dan is vernieuwen de enige mogelijkheid, hierdoor worden onnodige grote onkosten gemaakt die door een kleine reparatie voorkomen had kunnen worden. D.m.v. een harsinjectie wordt een ruit weer even sterk als voorheen en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. U kunt uw voor ruit kostenloos laten repareren vanaf WA- beperkt casco. Geen eigen risico/geen no-claim verlies. SafeCars werkt voor alle verzekerings maatschappijen en handelt daarmee alles af. Inl. 0800-0225575 gratis nummer. Wilt u a.u.b. de groene kaart meebrengen. vrijdag 18 en zaterdag 19 april in Venray P. conferentieoord De Witte Hoeve" van 10.00-18.00 uur

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5