OPEN EEN VESTIGING gBIJ UW KLANTEN THUIS PEEL EN MAAS College bezoekt Merselo Winand Gussen 50 jaar priester Ere-hoofdman Theobaldusgilde 50 jaar lid ^>s 5000 piek voor FUNPOP moet een mooi plaatje worden Bi Trefpunt Peel Maas. Thuis op internet. Opbrengst collectie Reumafonds Open dag ateliers en dagcentra De Wendel Business Vision Venray ontmoet Jong Management ;O0 I wilt goed zakendoen en dus zou het mooi zijn als uw producten of diénsten daar waren waar uw klanten zijn. f/at dacht u van Trefpunt? Trefpunt is namelijk de enige Internet-marktplaats die specifiek gericht is op Venray in omgeving. Steeds meer mensen komen er net zo vaak als ze in een winkelstraat komen. Vanuit huis lopen ze iaar binnen om te zoeken en te vinden, van gemeente-informatie tot de laatste aanbiedingen van deelnemende «drijven. Al vanaf een paar tientjes per maand kan uw bedrijf op op Trefpunt staan, 24 uur per dan, 7 dagen per veek bij uw klanten thuis. Waardoor er voortaan ook bij u virtueel gewinkeld kan worden. Als u meer wilt weten, ieem dan contact op met Trefpunt Peel Maas, tel. 0478-582727 of email: peelenm@tref.nl foor meer informatie over presentatie op internet en de speciale aanbieding 01 (unt u terecht bij Peel en Maas Grotestraat 68 Venray, tel. 0478-582727, p na ax. 04780-510916, E-mail: peelenm@tref.nl Leden Venrode leven naar première van eigen show toe \N\eVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur De actie voor het Nationaal Reumafonds in het kader van de landelijke inzameling in de week van 17 t/m 22 maart jl. heeft een bedrag opgebracht van ƒ18.440,65. Het bestuur richt zijn welgemeen de dank tot leden van het plaatselijk comité, tot de collectanten en tot ieder die door een financiële onder steuning tot het welslagen van de collecte heeft bijgedragen. Mocht u door omstandigheden de collectant gemist hebben, dan kunt u alsnog uw bijdrage storten op postgiro 324 of banknummer 35.76.74.812 t.n.v. het Nationaal Reumafonds Den Haag. Venray-kom 11.522,10; Ysselsteyn ƒ1.537,35; Oostrum ƒ1.190,10; Oirlo ƒ557,50; Castenray ƒ483,35; Leunen ƒ1.074,25; Veulen ƒ409,10; Merselo ƒ743,-; Heide ƒ494,40; Vredepeel 262,50; Smakt ƒ97,-; cheques ƒ70,-. Onder het motto 'Werken met talenten' opent De Wendel op 19 april de deuren van alle ateliers en dagcentra. Hiermee wil De Wendel het publiek een kijkje achter de schermen laten nemen van de ver nieuwde dagbesteding voor volwas sen mensen met een verstandelijke handicap. Op deze wijze kan ieder een kennis maken met de vernieuw de werkwijze van de deelnemers. De deelnemers zullen demonstraties geven en er zijn diverse kraampjes waar producten te proef en te koop zullen worden aangeboden. Voor diegenen die graag meerdere ateliers/dagcentra wil gaan bezoe ken zijn er op elke locatie routebe schrijvingen verkrijgbaar. Iedereen is van harte welkom op zaterdag 19 april van 10.00 tot 16.00 uur. De deelnemende ateliers zijn o.a. Dagactiviteitencentrum Mikado, textiel Zijde Enzo, Deken Creemersstraat 56, Horst en Dagactiviteitencentrum Oostrum, Wanssumseweg 14, Oostrum. Op vrijdag 18 april zullen ruim 25 leden van Business Vision Venray een naar verwachting even groot aantal leden van Jong Management Noord- en Midden-Limburg ontvan gen. Om 10.30 uur ontmoeten de leden elkaar bij hotel restaurant Asteria. Twee gastsprekers zullen de leden tussen 11.00 en 12.30 uur informe ren over een actueel onderwerp. Na deze gastsprekers wordt geza menlijk geluncht en aansluitend wordt een bezoek gebracht aan een Venrayse onderneming. Na deze rondleiding wordt de ont moeting onder het genot van een borrel afgesloten in het thuishonk van Business Vision Venray. Voor de leden is tijd en ruimte gedurende de hele dag om onderlin ge contacten te verstevigen of nieu we contacten op te bouwen. Kortom Business tot Business te plegen! In hel kader van de periodieke bezoeken van het Venrayse college aan de dorps- en wijkraden zullen burgemeester en wethouders op dinsdag 22 april een bezoek brengen aan Merselo. Het college wordt om 18.30 uur door de dorpsraad ontvangen en bezoekt vervolgens de pas gerestau reerde molen 'Nooitgedacht'. Na een bezichtiging van de molen en een informeel samenzijn van het college met de dorpsraad, begint in café Den Tommes om 20.00 uur een openbare vergadering van de dorps raad met het college van b. en w. Op de agenda staan onder meer de volgende gespreksonderwerpen: stand van zaken nieuw bestem mingsplan Merselo; revitalisatie Grootdorp; stand van zaken (her)huisvesting jeugdhuis. Belangstellenden, maar vooral natuurlijk de inwoners van Merselo zijn van harte welkom bij deze bij eenkomst. DONDERDAG 17 MAART 1997 - NR. 16 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op 16 maart jl. herdacht pater dr. drs. Winand Gussen (Piet) dat hij 50 jaar geleden met 23 mede broeders in Weert tot priester werd gewijd. Op zondag 20 april om 10.30 uur zal dit feit tijdens een plechtige eucharistieviering in de parochiekerk van St. Joseph aan de Maagdenberg in Venlo herdacht worden. Na afloop van de eucharistieviering is er gele genheid pater Gussen te felicite ren in het jeugdhuis, Maagdenbergweg 27. door Frits Hovens Pater Gussen heeft van zijn leven bijna 30 jaar in Venray doorgebracht waarvan 21 jaar als rector van het Lyceum voor Jongen, het latere Boschveldcollege. Die benoeming kwam voor hem zeer onverwacht in 1961 en zou een groot aandeel heb ben in de totstandkoming van het Boschveldcollege. Pater Gussen werd geboren in Maastricht en gedoopt met de naam Piet. Toen hij tweeëneenhalf jaar oud was verhuisde hij met zijn ouders naar Venlo. In 1934 kwam hij als intern naar Venray waar hij zijn gymnasiale studie volgde aan dezelfde school waar hij later rector van zou worden. Na zijn studiejaren in Venray ver trok hij naar Zuid-Limburg, om in te treden in de orde van de Franciscanen in Bleyerheide. Al een jaar later keerde hij weer naar Venray om filosoficumklassen te volgen. In 1943 werden de Minderbroeders door de Duitsers uit hun klooster verdreven en hij kwam na enkele omzwervingen terecht in Weert voor de voorbereidingen op het priesterschap. Op halfvastenzon- dag 1947 werden toen 24 Franciscanen tot priester gewijd. Toen hij in 1960/61 de laatste hand legde aan zijn proefschrift over het kerkelijk ambt, in het kader van het Vaticaans Concilie, werd hij door zijn oversten onverwacht benoemd tot rector van het Lyceum voor Jongens in Venray. Zijn moge lijke kans op een leerstoel aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen kwam toen niet meer ter sprake. Zijn stoel kwam te staan in de rec torskamer van het lyceum. Bij zijn benoeming telde het lyceum 519 leerlingen waaronder 201 internen. Ruim twintig jaar later zijn er geen internen meer maar telt de school 1500 leerlingen en meer dan 120 docenten. Een klein lyceum groeide in die jaren uit tot een grote scholengemeenschap. Ook werd in die tij het lyceum toegankelijk voor meisjes. Het oude gebouw aan de Leunseweg werd të klein en na moeizame onderhandelingen, met ondersteuning van de toenmalige administrateur L. Cremers, werd de nieuwbouw financieel mogelijk. Hoewel het gebouw berekend was op 960 leerlingen konden toch 1500 leerlingen worden gehuisvest. Zelfs was het mogelijk om toen sportvel den aan te leggen. In 1969 ging de vlag voor het Boschveldcollege aan de Zuidsingel in top. 'Maar voordat het eerste lokaal werd opgeleverd waren er al plannen voor uitbreiding' weet rec tor Gussen zich nog goed te herin neren. Maar er was niet alleen aan dacht voor organisatorische zaken, maar vooral voor vernieuwingen in het onderwijs, de uitbreiding van het lyceum met Mavo-onderwijs, het oudercomité, etc. Als rector toonde Winand Gussen een grote interesse in de persoon van de leerlingen met wie hij een harmonische band wist op te bou wen wat leidde tot de sfeer waarin ieder de ruimte kreeg om in eigen verantwoordelijkheid zichzelf te zijn. Rector Gussen heeft onbetwist een grote stempel gedrukt op het Boschveldcollege en dat tot bloei gebracht. Op 4 januari 1982 maakte hij ken baar zijn plaats in de rectorskamer om gezondheidsredenen te willen verlaten. 'Er was een heel draaiboek gemaakt voor mijn opvolger, die geen Franciscaan zou zijn. Dat werd de heer Hurenkamp. Een keus die ik nog steeds als waardevol bestem pel'. Het vertrek betekende niet dat Venray hem was vergeten, want de Aide Prinse Kompagnie reikt ieder jaar de APK-plak uit. Op zaterdag 5 februari 1983 werd aan pater Winand Gussen die onderscheiding uitgereikt. Het was een blijk van erkenning voor zijn inzet in het belang van het onderwijs, zowel Winand Gussen, 50 jaar priester plaatselijk, regionaal als landelijk. Een erkenning die gegeven wordt door mensen buiten de vertrouwde scholengemeenschap en daarmee de waardering uitspreken voor al zijn werk binnen de scholengemeen schap. H.M. de Koningin heeft aan deze Franciscaan nimmer een onderscheiding verleend, Daarnaar gevraagd kon hij zoals hij is een spits antwoord geven: 'er waren dat jaar teveel priesters die een onder scheiding van de Koningin kregen en te weinig dominees. Dat moest steeds in evenwicht blijven. Later is men dat vergeten'. Van een 'otium cum dignitate' wil Winand Gussen niet weten. Zolang hij zich nog vitaal voelt zal hij blij ven assisteren daar waar hij gevraagd wordt. Dat hem het onder wijs ter harte gaat blijk wel want toen hij gevraagd werd zitting te nemen in het schoolbestuur in Venlo. heeft hij dat nog negen jaar gedaan. Dat Winand Gussen nog steeds in de herinnering van zijn oud-studen ten voortleeft wordt bevestigd met het volgende voorval. Op een dag moest hij naar de oogarts welke een oud-leerling was. Vervolgens ging hij voor zijn bril naar een opticien, eveneens een oud-leerling. Toen hij vervolgens naar het postkantoor ging bleek de loketbediende ook een oud-leerling te zijn. Bovendien kende hij ze nog allemaal. Zondag 20 april zullen niet alleen veel oud-leerlingen vanuit Venray de eucharistieviering bijwonen, maar zeker ook acte de presénce geven op de receptie die natuurlijk zal uitlopen, want bij de herkenning hoort natuurlijk een praatje. Lions Club Venray steunt openluchtfestival Op 31 mei a.s. vindt het eerste nationale openluchtfestival plaats voor mensen met een verstandelijke handicap. Een uniek evenement dat mede dankzij de financiële steun van de Lions Club Venray georgani seerd kan worden. Karei Mailand (voorzitter) en Martin Cuypers (lid) van de Lions Club, spreken uit naam van alle 35 Venrayse Lions als ze zeggen: 'FUNPOP is een buitengewoon goed idee'. Een bijdrage van vijf duizend gulden bekrachtigt deze uit spraak. LIONS: 'WE SERVE' Ondersteuning van goede doelen staat bij de Lions hoog in het vaan del. Immers, zij werken onder het motto: we serve. Wat inhoudt dat zij zich dienstbaar opstellen ten opzich te van humanitaire/maatschappelij ke hulpverlening. Ook naar de eigen clubleden toe geldt hun devies: een open en constructieve opstelling. Hierdoor ontstaan hechte banden en onderlinge betrokkenheid. Een eli taire groep? Mailand: 'Wij, als Lions, willen niet elitair zijn in de zin van zich verheven voelen boven anderen. Maar we zijn mensen die uitgekozen zijn op basis van bijzon dere capaciteiten ten dienste van anderen.' Lid worden van de Club kan niet zomaar. Een potentiële Lion wordt voorgedragen. Hij moet de erecode van de Lions onderschrijven: 'in vriendschappelijke sfeer elkaar leren kennen en waarderen en trach ten zich zowel in het zakelijke en beroepsleven als in het persoonlijke leven te houden aan hoge normen van loyaliteit en integriteit'. En hij moet ook bereid zijn bij humanitaire clubactiviteiten de handen uit de mouwen te steken. De wereldwijde Lions-organisatie vindt zijn oorsprong zo n 75 jaar geleden in Amerika. Anno 1997 zijn er circa 1,4 miljoen leden verspreid over 178 landen. In Nederland zijn 10.000 Lions actief. VASTE ACTIVITEITEN Jaarlijks heeft de Lions Club Venray vaste activiteiten voor fond senwerving. Zo zijn er bijvoorbeeld de bekende antiek-/curiosaveiling, 9? het eerst wordt uitgevoerd. Een week later, op 3 mei, krijgt het publiek een tweede kans om het gezelschap te bewonderen. "We wil len binnen onze mogelijkheden als amateurkoor een zo perfect mogelij ke show neerzetten". Dat is dan al het tweede grote wapenfeit in het jubileumjaar. Een maand of twee geleden presenteerde Venrode de eerste cd, getiteld Muzikaal gezien is 'Light, music.... hit it' -de titel van de show is ontleend aan een theaterterm- anders dan die cd. "Het is van alles wat. We willen het publiek laten zien wat er allemaal mogelijk is", zeggen de dames. Iets anders dan het gangbare concert. Niet met een liedboek in de hand op het podium staan." De show is verdeeld in een aantal muzikale blokjes, elk. met enkele liedjes. Pop, jazzy, gospel, disco, big band, noem het maar op. Voor de muzikale begeleiding zocht Venrode een band die live dus van vele markten is. Het werd de Basement Band en daarmee zijn de dames zeer content. Vocaal geassi steerd door Nancy Speksnijder en met een solistische bijdrage van dirigent Seerden. Voor de chore ografie kwam men al gauw terecht bij Wilma Keijzers. Die leerde veer tig koorleden tegelijk pasjes maken. De eigen dansgroep Dizzy doet het echte danswerk. De elf muzikale blokjes in de show worden aaneen geregen door het jeugdig duo René en Jean-Paul. Alweer een probeer sel, want Venrode krijgt hun bijdra ge pas tijdens de generale repetitie te horen en te zien. Voor indrukwek kende decors en kleding ontbrak de organisatie de tijd en het geld. Ondanks dat ze al een jaar met de voorbereidingen bezig zijn en de steun hebben van vier Venrayse bedrijven. Twee keer een goedge vulde schouwburgzaal heeft Venrode nodig om een beetje uit de kosten te komen. Jeanny Jenneskens en Nelly Thomassen hebben het vol ste vertrouwen in een goede afloop. "De voorbereiding is in elk geval goed geweest", meent het bestuurs- duo eensgezind. Of dat zo is kan het publiek de beide zaterdagen 26 april en 3 mei zelf beoordelen. 'Lights, musichit it!" vindt plaats in de schouwburg en begint beide avon den om 20.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de vier jubileumspon sors van het koor: optiek Mijling in de Passage, juwelier Verlinden aan de Grote Markt, Rabobank Venray- Oostrum en boek- en kantoorboek handel Martin Cuijpers, gevestigd in de Schoolstraat en de Passage. idro rae: let alle pracht en praal zal het 80 leden bestaande St. eobaldusgilde, zaterdag 19 ril, hun ere-hoofdman Jan robs in het zonnetje zetten. Jan fobs is 50 jaar lid van het gilde je tii "s do ere-hoofdman. ruin iel gilde zal de ere-hoofdman en keldt i onafscheidelijke eega Fien erlo: ilen bij hun woning om hen naar 'J "ngildehuis te begeleiden. En wat 'an in het gildehuis zal gebeu- dat laat Jan 'gewoon over zich n komen'. Ivltë loofdman B. van Wieringen zal "O™ st in een toespraak de vele ver- 'jjj asten van zijn voorganger de ae laten passeren en een oorkon- uitreiken. Burgemeester Hans '"er sPree^1 namens de gemeente 'ijl pastoor M. Tolboom dat doet lens de parochiegemeenschap, gilde staat immers onlosmakend verbinding met de katholieke m Jacobs, ook bekend als 'de Ier van Overloon' is een goed IB Idler en zeker als het om het legaat. De bijna 75-jarige ere- fdman voelde zich aangetrokken Itet gilde omdat zijn vader ook actief lid van het gilde was. ^na de oorlog droegen de leden Ti uniform. Alleen de bestuursle- droegen een sherp', aldus Jan. Jer een kringgildedag was dan !Je er per fiets naar toe'. a twee jaar aspirant lid te zijn eest werd gestemd of hij toege- ukon worden tot het gilde. Dat "men gebeurde met bonen. Bij wee werden witte bonen gebruikt ij tégen bruine, jis °ogtepunt van elke schutterij is jaarlijkse Koningsschieten. Na H. Mis kregen de schutters met .echtgenotes of verloofden een 'Wafel aangeboden. Om 10.00 uur moesten de gildeleden aantre den voor het Koningsschieten op de houten vogel. Het lukte Jan twee maal de vogel er vanaf te schieten en werd zo uitgeroepen tot koning van het St, Theobaldusgilde. Het gilde ontwikkelde zich in de loop der jaren en kreeg een eigen gildehuis. De drumband en later majorettes en minirettes kwamen de gelederen versterken. 'Nu wordt er gepraat over geluidsoverlast. Dan konden ze bij ons een voorbeeld nemen, want er werd geoefend in onze slachterij naast ons huis. Onze negen kinderen sliepen gewoon door als er geoefend werd', aldus Jan Jacobs. De drumband heeft vele oefenlokalen gekend, maar perfect was de mogelijkheid die er werd geboden op de basis De Peel. In 1962 werd Jan gekozen in het bestuur, een functie die hij 28 jaar met veel plezier vervulde. Vele jaren hanteerde hij de voorzittershamer. Die functie wordt in het gilde aan geduid als Hoofdman. Toen hij op 1 juli 1990 afscheid nam als hoofdman werd hij met algemene stemmen benoemd tot ere-hoofdman. In de functie als hoofdman heeft hij jammer genoeg twee maal een gildelid moeten royeren wegens drankgebruik. 'Een gildelid in uni form mag geen alcohol nuttigen', waarmee Jan Jacobs aangeeft dat het gilde een serieuze bezigheid is. Niet uitgepraat raakt Jan Jacobs als hij- vertelt over de vele acties die gehouden werden en worden om de financiën rond te krijgen: tuinfees ten, talentenjachten, fancy fairs, kie nen, dansavonden, sjoelen, snert- concerten (wat zal de slegter daaraan hebben geleverd?) De oud ijzer- en oud papier-actie is nog steeds de moeite waard. Alle tradities van het gilde wor den nog door deze ere-hoofdman in ere gehouden. Hij kon het niet nala ten nog eens de successen van het Sint Theobaldusgilde te benadruk ken o.a. op het Wereldmuziekconcours in Kerkrade maar vooral in België, Frankrijk en Duitsland. Voor '13 jaar medewer king aan de carnavalsoptocht in Goch' werd recentelijk nog een onderscheiding uitgereikt. Een toe komstige reis is met 70 leden naar Polen gepland om daar aan een con cours deel te nemen. Jan Jacobs neemt nog geen afscheid van zijn gilde maar wel als koster van de Sint Theobalduskerk, wat hij met veel inzet elf jaar heeft gedaan. Zijn onafscheidelijke echtgenote, zonder wiens hulp hij én voor het gilde én voor de kerk zijn inspannin gen had kunnen doen zal ook afscheid nemen van de versierings- groep van de kerk. Zij willen beiden de tijd die hen nog gegeven is gaan invullen met hel bezoeken van hun negen kinderen en de 20 kleinkinde ren en hun aanhang. Maar eerst is er natuurlijk de huldiging als 50 jaar lid van het gilde. tot vier keer per week moe- de dames van zangvereniging -ode tegenwoordig aantreden. Want over ander- is de première van music....hit it', de show naar aanleiding van -jarig jubileum heeft opge- En daarin laat Venrode het bij zingen, maar worden de schreden op het danspad wordt vast een mooi We hopen dat het publiek dat die dames het jubileumjaar wilde het gezelschap iets bijzonders Vanwege het jubileum en maar 'ns keer te laten zien allebehalve een ingesla- is. En daarom is het voor de vrouwen, weten onze dirigent Noël en regisseuses Marij Solaro Boot de rust te bewaren, er naar van. Zo vaak krijg je niet om op zo'n podium te prenten ze ons voortdurend tot nu toe pakken de dames allemaal goed op". Aan het zijn Nelly Thomassen en Jenneskens, respectievelijk en voorzitter van Venrode. over hun eerste muzikale die op zaterdag 26 april voor In de muziek spreken ze eikaars taal.' Op zaterdag 31 mei breekt het daverende muziekspektakel los. Bekende Nederlandse artiesten zoals bijvoorbeeld Peter Koelewijn. Danny Christian. Vader Abraham, Diep Shit en bands van verstandelijk gehandicapte mensen doen Klein Vink in Arcen op haar grondvesten trillen. Om aan dit evenement deel te nemen kunnen belangstellenden kaarten bestellen bij het secretariaat van de stichting Openluchtfestival voor mensen met een verstandelijke handicap: telefoon 077-4632278 of 077 632702. Het dagprogramma is in tweeën gedeeld: deel 1 van 10.00 tot 17.00 uur en deel 2 van 18.00 tot 23.00 uur. Entreebewijzen voor beide delen kosten 20.per per soon. Eén deel van FUNPOP kost ƒ10.per persoon. Vooral voor deel 2 van het festival (het avond programma) is iedereen welkom, ook mensen zónder verstandelijke handicap. De organisatie van FUNPOP streeft hierin nadrukkelijk de integratiegedachte na. Karei Mailand verkoopt asperges voor het goede doel, zoals hier in Amstelveen de aspergeverkoop en het slijten van christmascakes. Opbrengsten van fondsenwervingsactiviteiten komen terecht in de activiteitenkas waaruit 'goede doelen' worden bekostigd. Een voorbeeld van zo'n goed doel is de jaarlijkse Texel-vakantie voor kinderen met een ernstige spierziek te. De Lions organiseren hun reis, verblijf, verzorging en vertier. Dat zo'n weekje Texel hen goed doet blijkt uit hun metamorfose die bij thuiskomst duidelijk te zien is. 'Als je dan de blijdschap op hun gezicht jes ziet word je helemaal warm van binnen,' vertelt Martin Cuypers, 'dan besef je waar je je voor inspant en dat voelt goed.' FUNPOP Dit openluchtfestival voor mensen met een verstandelijke handicap wordt in mei voor het eerst georga niseerd. Maar als het aan de organi satoren ligt staat het jaarlijks op de agenda. Met (financiële) hulp van sponsoren en donateurs en de belan geloze inzet van vrijwilligers kan dat lukken. Volgens de voorzitter van de Lions Club Venray een goed doel om na te streven: 'Moet je doen. Mensen genieten van muziek. Daarin zijn ze één. Dan zie je geen verschil tussen Jansen en Pietersen.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 13