Kunstwerk wordt geveild t.b.v. beeldenschat Grote Kerk De beelden van de Grote Kerk De Lions Club: Van wereldwijd tot Venray U komt toch ook op 22 maart naar de veiling van de Lions (On)bekend maakt (on)bemind )e "Lions-cateraars" zorgen weer voor een natje en een droogje Opbrengst en kosten VEILING KUNST CURIOSA1 0 eel en maas i. t mm ?K5 De Horecaploeg: "Pas als hel echt gezellig wordt, is de veiling voor ons geslaagd. om te zien dat alles goed loopt en de bezoekers tevreden zijn. Het is trou wens leuk werk; de hele horeca ploeg doet het met veel plezier. Vooral ook omdat het allemaal leden van de Lions Club en hun echtgenotes zijn die in hun dage lijks leven iets heel anders doen. Zo'n avond tappen, eten klaar maken en serveren is dan gewoon "uit een ander vaatje tappen". Druk. Hoe ontspannend het allemaal zal zijn voor de horeca-ploeg is nog maar de vraag. De ervaring leert namelijk dat het erg druk kan wor den en dat ze de benen uit hun lijf moeten lopen. "Tja, dat hoort er nu eenmaal bij", vindt van Sundert. "Dat geeft toch veel meer voldoe ning. Welnee, voor ons mag het nog drukker worden dan vorig jaar. Hoe drukker, hoe gezelliger. En pas als het weer echt gezellig was, is de vei ling voor ons geslaagd. "Een veiling is meer dan een aal met een veilingmeester en net mensen die nu en dan hun land opsteken. Dat hebben we de fgelopen jaren wel geleerd. lensen komen niet alleen naar de eiling voor een leuk koopje, laar vooral ook voor de gezellig- ieid. We moeten dus zorgen dat Ie bezoekers gastvrij worden ont- angen en het naar hun zin heb- len". Gastvrijheid. Het belangrijkste om hiervoor te irgen is gastvrijheid. Van Sundert: IVe willen de bezoekers laten mer- :n dat ze welkom zijn en dat we met z'n allen klaar staan om er een vrolijk gebeuren van te maken. We hebben dan ook verschillende plaat sen waar mensen op hun gemak wat kunnen eten of drinken. En als ze in de veilingzaal zitten, komen we graag wat serveren". Kinderen. Ook aan de kinderen is gedacht. "En dat is belangrijk", vertelt van Sundert: "als je je aandacht bij de veiling wil houden tenminste". Ook dit jaar is er weer een kinderhoek waar van alles te doen is en met pro fessionele begeleiding van Rotaract. En natuurlijk is er ook geen enkel bezwaar tegen als de kinderen wat rondlopen en kijken hoe een veiling eigenlijk gaat. Fons van Sundert, met een lach: "natuurlijk niet, want de kijkers van nu zijn de kopers van morgen". Voldeening. Fons van Sundert en zijn "cate raars" hebben er echt zin in. Dat merk je aan alles. "Ja, natuurlijk. Zo'n veiling is wel erg druk, maar het geeft ontzettend veel voldoening Aan het woord is Fons van undert. Hij is coördinator van de orecaploeg die tijdens de veiling tlief zal zijn. Zijn ploeg moet er aranl voor staan dat de bezoekers ineen natje en een droogje worden wrzien. Het is dan de bedoeling aide bezoekers zich op hun gemak Delen en er niet aan denken om al oor het einde van de veiling naar uiste gaan. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Lions Club Venray ligheid maken zoals dat in andere verenigigen of vriendenclubs ook het geval zal zijn. Lidmaatschap Van een Lions Club wordt men lid op uitnodiging. Sinds enkele jaren staat het lidmaatschap ook open voor vrouwen. Activiteiten Internationaal in het oog sprin gende acties van de Lions zijn Sight First, Lions-Quest en Clean Water Project. De eerste betreft initiatieven om de onnodige blindheid in Derde Wereldlanden te bestrijden. Hier neemt Nederland een zeer promi nente plaats in door met veel geld en mankrcht, o.a. in Zuid-Oost Azië en Afrika staaroperaties te doen en vitaminebehandelingen te geven. Oogartsen en verpleegkundigen, al of niet leden van de Lions Clubs, gaan voor meerdere weken per jaar, pro-deo, in kliniekjes werken. Kosten van zo'n staaroperatie: 8,5 dollar! Lions-Quest is een leermethode voor 12-14 jarigen om hun mentale weerbaarheid te vergroten. In Nederland is deze methode, aange past aan de Nederlandse cultuur al op meer dan 300 scholen ingevoerd. De "zuiver water activiteiten" zijn vooral in Afrika geconcentreerd waar pompen worden geslagen en regenwater wordt "geoogst". De Lions Club Venray is opge richt in 1977 en telt 35 leden. Evenals alle clubs over heel de wereld komen zij om de twee weken bijeen. Fund Raising Om bovengenoemde humanitaire en maatschappelijke doelen in te vullen heeft Lions Club Venray, net zoals andere Lions clubs, geldver- dienactiviteiten ontwikkeld. De laat ste jaren heeft Lions Club Venray zich geconcentreerd op drie acties. Zo is daar de verkoop van asper ges in zes Nederlandse sleden. Samen met hun partners en soms ook kinderen staan de Lions-leden als volleerde marktkooplieden con sumenten te lokken met overheerlij ke asperges. Tegen Kerstmis komen de Lions met hun Christmas cake. Menigeen in Venray zal van deze heerlijke cake, waar echt niet op een krentje gekeken is, gewatertand hebben. En dan is er natuurlijk de inmid dels wijd en zijd bekende Halfvasten-veiling waar kunst en "bijna-kunst' geveild wordeh. Bestemming opbrengst. De opbrengst gaat naar de gehan dicapten. Onlangs is nog 4000 gul den geschonken aan manege Seurenheide; 5000 gulden voor het Fun Pop gehandicapten concert op 31 mei in Arcen en 10.000 gulden aan het "blindenproject" in de Derde Wereld. Het Tesselhuus heeft sinds meer dan 10 jaar de speciale aandacht van Lions Club Venray. Jaarlijks gaan spierdystrophie patiëntjes uit Limburg en Oost-Brabant naar Texel voor een week vakantie in een aangepast bungalow, die voor deze ernstig gehandicapten is ingericht. Ook dit jaar weer willen de Lions zestien kinderen daar naar toe bren gen. Na zo'n week vakantie kunnen deze kinderen de hele wereld weer aan! Voor hen steken de Lions hun handen uit de mouwen. En als U naar de veiling komt. kunnen er meer kinderen naar Texel. oorsprong van de Lions ligt in Chicago. Het waren in een stel pioniers die uitgaan de gedachten vrijmoedig- gastvrijheid, verstandelijk en hulpvaardigheid te helpen de natie op f bouwen. Kernachtig zijn deze samengebundeld in wat staat voor Liberty Our Nations Safety. 1951 is de eerste Lions Club in opgericht. Er zijn nu 1,4 Lions leden in bijna 200 In Nederland zijn 10.000 verdeeld over 360 clubs. Het bestuur zetelt in in de buurt van Chicago. land. district geheten, is een lan- Bijk bestuur dat de vereniging ■stuurt volgens de internationaal regels. Op plaatselijk gelden vanzelfsprekend tcn- ook deze internationale Binnen deze regels is elke Wat doen Lions? ontwikkelen activiteiten ten van humanitaire en maat- doelen: plaatselijk, en internationaal. Verder zij iets meer van de wereld te komen door lezingen, en contacten met clubs in landen. Kernachtig samenge- in: We Serve. Maar, wat zij ook doen is met elkaar pilsjes drinken en gezell- Donderdag 20 maart 1997 - Pagina 13 Deze veiling werd mede mogelijk gemaakt dankzij de financiële bijdrage of medewerking van: Elektro Martens Vincent v. Gogh Instituut Inalfa Interstyling Intratuin v.d. Munckhof drukkerij Omroep Venray Price Cleaning Raayland College Reisbureau Vice Versa Rotaract Venray Stephie Schroyen Stevens Hout TAS Venray Venlo Hout Verhoeven Bouwgroep Onze hartelijke dank! Lions Club Venray. v Als een kavel verkocht is, is de opbrengst min 10% voor de ver koper. Die 10% zijn de zogenaam de veilingkosten. Behalve de ver koper betaalt ook de koper veilingkosten, namelijk 15% over de opbrengst. In totaal ontvangt de Lions Club Venray dus 25% van de opbrengst van de verkochte artikelen. Daarnaast betaalt iedereen die iets wil laten veilen daarvoor 5.- per artikel. Behalve de veilingkosten wordt tijdens de veiling ook nog geld ver diend met de verkoop van boeken en platen, met de verkoop van drankjes en hapjes en met het plaatsen van advertenties. Aan de andere kant moet de Lions Club Venray natuurlijk ook behoor lijke kosten maken, bijvoorbeeld voor de organisatie van de veiling, voor de inkoop, voor drukwerk en voor de publiciteit. Na aftrek van de kosten, moet er echter een Hink bedrag overblijven. Dit geld is bestemd voor een goed doel. namelijk het bieden van een week vakantie aan een groep zwaar gehandicapte kinderen uit Noord- Limburg. Verderop in deze Veilingkrant vindt u meer over dit doel. De veiling van de Lions kent dit jaar een noviteit. Normaliter is de gehele opbrengst ten behoeve van de vacantie voor kinderen met spierdystrophie. Dit jaar is er een bijzonder kavel bij voor een bij zonder doel. De leden van de Lions Club Venray hebben nl. gezamenlijk een fraai kunstwerk gemaakt. Dit schil derij, afmeting anderhalf bij twee meter, zal zaterdagavond om 21.00 uur apart geveild worden. De leden van de Lions Club heb ben gemeend om voor dit kunstwerk een ander doel te zoeken. Die keuze was uiteindelijk niet moeilijk want deken Jo Koenen, lid van de Lions Club Venray wist zijn collega's met gemak over te halen om te kiezen voor de restauratie van de beelden van de Grote Kerk. Die beelden worden thans zo goed als het gaat in oorspronkelijke staat teruggebracht. Diverse resultaten daarvan zijn al in de kerk zichtbaar maar nog veel beelden zullen onder de loupe van de restaurateurs gelegd moeten wor den. Dat kost veel geld. Reden om dit doel graag te steu nen. Het antwoord is nu aan de kunstliefhebbers Bij de veiling van de Lions zal er een groot schilderij worden geveild waarvan de opbrengst gaat naar de beeldenschat van de Grote Kerk te Venray. Deze kerk telt in haar kerkelijk kunstbezit maar liefst dertig middel eeuwse beelden, een bijzonder groot aantal voor een Nederlands kerkge bouw. Daarnaast heeft deze kerk nog beelden in haar bezit van latere datum; alles bij elkaar een kostbaar en kostelijk bezit! De middeleeuwse beelden maakten oorspronkelijk deel uit van het middeleeuwse kerk interieur: de St. Petrus' Bandenkerk dateert van 1480. Alle beelden zijn recent kunsthistorisch onderzocht. Negen van de middeleeuwse beel den zijn duidelijk te herkennen als produkten uit de Nederrijn. Twee anderen staan op de naam van de Meester van Elsloo. Het kerkelijk kunstbezit werd niet altijd even goed gewaardeerd. Pas aan het begin van deze eeuw nam het besef toe dat deze kerk een enor me kunstschat bezit. Pastoor Schmeits haalde in 1914 fel uit naar zijn voorgangers die zo weinig had den gedaan voor de oude kerkschat ten en hij stelde alles in het werk om deze te beschermen. In 1937 ver scheen een uitvoerige bespreking van de kerk en haar kunstschatten, bij gelegenheid waarvan ook alle beelden zijn gefotografeerd. Deze foto's blijken zeer belangrijk na de oorlog. Aan het einde van de oorlog in oktober 1944 liepen kerk en interi eur enorme schade op door beschie tingen. De middeleeuwse toren werd opgeblazen en stortte neer in het middenschip van de kerk. De zwaar beschadigde beelden werden met grote inzet en liefde gerestau reerd door de beeldhouwer/restaura teur Piet van Dongen, tussen 1947 en 1953. Op het ogenblik zijn er tussen de beelden grote verschillen. Sommige beelden hebben een neogotische polychromie die tamelijk goed in orde is. Andere hebben een eenvou dige overschildering en slechts bij enkele beelden zijn resten van de oorpsronkelijke polychromie te zien, vaak zwaar beschadigd. In 1993 is men begonnen met het vooronderzoek voor de restauratie van de beelden. Een Stichting werd in het leven geroepen die dit project namens het Kerkbestuur begeleid en ook de nodige financiën bij elkaar tracht te bregen. Al heel wat werk is verzet. De beelden werden op des kundige wijze schoongemaakt en zodanig behandeld dat de polychro mie niet verder meer afbladert. Heel wat beelden zijn onderozcht naar eerste polychromielagen en onlangs mochten we het St. Luciabeeld terugkrijgen na een restauratie die drie jaar en ƒ70.000,- vergde en die de oorspronkelijke polychromie blootlegde van 1480. Kunstkenners noemen dit beeld een absoluut top stuk in Nederland voor die periode! Op dit ogenblik wordt het beeld van St. Oda onderzocht. St. Elisbeth, het prachtige Marianum en het Triomfkruis staan voor een onder zoek op het programma. Het beeld van St. Petrus Paus uit 1500 heeft deel uitgemaakt van de tentoonstel ling "Gegen den Strom" afgelopen vier maanden in het Suermond- Ludwig Museum in Aken. Nu wordt het naar het restauratieatelier in Maastricht gebracht om ook weer de oorspronkelijke polychromie bloot te leggen. Afgezien van de kosten zal Venray dit beeld zeker twee jaar moeten missen. Natuurlijk krijgt de stichting voor de restauratie een subsidie, anders was het onmogelijk om behoud en opknappen te realiseren. Maar dan nog wordt een behoorlijke eigen bij drage geëist. Gelukkig wordt de stichting geholpen door de velen die bijvoorbeeld de opbrengst van een jubileumreceplie aan dit goede doel geven. Nu komt daar dus de opbrengst van de veiling van een schilderij bij. Op deze wijze dragen we bij tot het veilig stellen van een enorme kunstschat in onze eigen omgeving. De kerk en de beelden zijn te bezichtigen vanaf Pasen tot Allerheiligen, door de week tussen 14.00 en 16.00 uur. Groepen kunnen ook op afspraak terecht. Een aanra der! Onbekend maakt onbemind. Dat geldt ook voor een veiling van kunst en curiosa. Immers, een dergelijke veiling is in onze gelief de contreien een relatief onbeend begrip. We horen er wel eens iets over en we zien een enkele keer beelden van zo'n veiling op tv, maar meegemaakt hebben velen van ons het nog niet. Behalve de bezoekers aan een (of meerdere) van de vorige veilingen van de Lions Club Venray! Zij zijn enthousiast. Woorden als "gezellig" of "dat had ik nooit verwacht" of "ik ben er beslist weer bij" zijn bij hen normale antwoorden op de vraag wat zij er van vonden. En gezellig is deze veiling dan ook. Veel publiek, een plezierig rommelig sfeertje waar toch stroom lijn in zit. Mensen met goede zin en een veilingmeester die de stemming perfect aanvoelt en de lachers vaak op zijn hand heeft. Op zijn tijd een drankje of een hapje. Alle ingrediën ten zijn aanwezig. Om niet te verge ten de artikelen die geveild worden. Zo'n 400 verschillende zaken, voor elk wat wils, van koopjes tot kostba re aankopen. Maar bijna altijd goed koper dan men denkt. Een weerhuisje. zoals het bij grootmoeder thuis hing, krijgt even veel aandacht als een prachtige, en dus kostbare originele icoon, of een piano, een schitterende bloedrode Chinese bruidskast of b.v. een kla- siek bord van Rêgout. Een ding is zeker, de Lions Club heeft in de afgelopen negen jaren dat zij deze veiling organiseren, het peil ervan weten te verbeteren van eenvoudige rommelmarkt tot een steeds meer gerespecteerde veiling, waar zaken van klasse gekocht kun nen worden, maar waar men ook zijn slag kan slaan voor een eenvou digere dingetje, dat zo mooi past op de piano naast de foto van opa en oma. Een langzamerhand nauwelijks meer weg te denken onderdeel op de agenda van belangrijke Venrayse evenementen, waar U hartelijk wel kom bent. En. zit U met de kinderen omhoog? Geen probleem. Er is, naast een apart hoekje voor boeken en platen een snuffelhoek, ook gezorgd voor een speelhoek voor de kleintjes, compleet met deskundige begeleiding. En als U zaterdagavond rond de klok van elven, al dan niet gebukt onder de gepleegde aankopen, naar huis gaat, dan zult U inderdaad ver zuchten: "Bekend maakt razend bemind". Een van de kavels

Peel en Maas | 1997 | | pagina 13