ONS LIONS VEIUNG1997 SU Verlichte' fietsers kregen VV V-bon Geen circus op Schouwburgplein Gemeente Venray en gebroeders Sijbers dichter bij elkaar LLTB start beplantingsproject woonerven buitengebied 8 maart Internationale Vrouwendag Jubilarissen bij Industriebond FNV m x J W# L -1 Politici discussiëren over inhoud gemeente krant Veel 1 gekker moet het niet worden... „peel en maas U Contactlensaanpassing door ANVO contactlensspecialist Modieuze brilmonturen Dunste en lichtste glazen Gratis deskundige oogmeting door gediplomeerde optometrist nmr\ optiek vJüüyVERHOEVEn iets te verkopen? 0478-551 640 Business Vision Venray Kinder vakantiewerk gaat de ruimte in!!! Donderdag 6 maart 1997 - Pagina 5 Eind I996 sloot de gemeente fenray een VEVO convenant met iet Raaylandcollege. De doelstel- ing van deze convenant is om de erkeersveiIigheid voor de leerlin- en van het Raaylandcollege te ver ogen. De werkgroep 'NETWERK 000' voert samen met de school ook een vijftal projecten op aarbasis uit. Vandaag sluiten we ook. in navolging van het pro- et 'Bromsnor', het tweede project f. De doelstelling van dit project Ivas om de fietsverlichting van de eerlingen in de onderbouw te ver- leteren en daarbij ook aandacht te lesleden aan de overige technische taat van hun fiets. Vlak voor kerst g regen alle ouders van de brugklas- ers een brief waarin naast enige erkeersveiligheidsdocumentatie ok een brief zat, waarin een en nder werd uiteengezet. Samen met Iun dochter of zoon even de fiets :ontroleren middels een bijgelever- )e fietscontrolekaart. Nadat de fiets n orde was ondertekende een van e ouders/verzorgers de kaart en on de leerling deze deponeren in :en bus op de schoollocatie. Uit de leelnemer aan dit deel van de cam- agne worden vandaag tien leerlin gen beloond middels een VVV-bon. Naast dit deel van de campagne konden leerlingen meedoen aan gedragsbeloning. Was de fiets in orde en de leerkracht constateerde dit bij het komen en gaan op het schoolterrein en nabij de fietsenstal ling, dan ontving de leerling een kanslot. Op deze kansloten zijn eveneens een aantal VVV-bonnen gevallen. Goed gedrag belonen dus. Gelet op de respons is de werk groep 'NETWERK 2000' niet onte vreden en zal ook dit jaar het project herhalen. De noodzaak van een goede fietsverlichting is immers voor een ieder aangetoond. De schoolleiding en de gemeente Venray hoopt dan ook dat door dit soort campagnes de verkeersveilig heid van de leerlingen tijdens de school-thuisroute en uiteraard ook daarbuiten zal verhogen. Daarom is de werkgroep met een volgend pro ject waarbij het verkeersgedrag van leerling op die school-thuisroute centraal staat. Samen met de leerlin gen de knelpunten in de school- thuisroute oplossen. Wij denken dat de Venrayse verkeersveiligheid voor en door deze groep jonge wegge bruikers nog kan worden verhoogd. De gemeente Venray wil geen nedewerking verlenen aan circus loyal om op het Schouwburgplein an|haar tenten op te slaan. Vragen in de sti- commissie algemene zaken leidden :r toe dat burgemeester Waals het lesluit nog eens zal heroverwegen. Nadere uitwerking leert echter dat iet circus domweg niet past op het ilein. Circus Royal heeft begin dit jaar Ie gemeente gevraagd om op het ichouwburgplein haar tenten op te laan. VVD-er Leo Janssen vroeg :ich maandagavond af of die aan vraag wel goed was bekeken. 'Bovendien is het Schouwburgplein en evenementenplein en wat is dan mooier als een circus op dat plein" tldus Janssen. |Anli-rimpel behandelingen Plaatselijk afslanken Voetreflexzonetherapie Oorreflexzonetherapie Aroma behandelingen NIEUW: Pedicure behandeling (allernieuwste apparatuur) VENRAY TEl 0478-589295 Burgemeester Waals was het intentioneel eens met Janssen dat dat zou moeten kunnen, maar wees erop dat er te grote nadelige effecten aan zouden hangen. Volgens Waals ging het dan o.a. om de contracten met de marktkooplieden die 's maandags hun standplaats hebben. Belangrijker is volgens Waals echter het gegeven dat het circus een dermate groot oppervlak beslaat dat voor de bijbehorende caravans, die ren wagens etc. geen plaats meer is. "Die moet je dan op een parkeerter rein zetten waardoor een parkeer probleem ontstaat" aldus Waals. Hij ontkende dat er niet zorgvuldig naar gekeken zou zijn. Daarmee overtuigde hij Leo Janssen niet. "De markt is op maan dag. Het circus kan zondagavond om 22.00 uur weg zijn. Dat argu ment wekt eerder de indruk dat de gemeente niet wil". Wat de ruimte betreft gaat het vol gens Leo Janssen om een tent van 35x40 meter. Het circus heeft een totale oppervlakte nodig van 80x80 meter. Volgens Janssen moet dat op de pleinen kunnen. Waals zegde daarop toe dat hij de aanvraag nog eens zou bekijken. Dinsdagmorgen bleek echter al snel dat de circustent ruimtelijk niet op het plein past en dus aangewezen is op het terrein langs het Christoffelkruid in Landweert. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De gemeente .Venray is met de gebroeders Sijbers in overleg over de realisatie van een winkelunit met daarboven twee appartemen ten. Piet Lucassen van de gemeen te heeft dat desgevraagd beves tigd. "De eerste gesprekken met de ondernemers en de architect hebben inmiddels plaatsgevon den" aldus Lucassen. De gebroeders Sijbers dienden twee jaar geleden een plan in om aan de achterzijde van de basis- markt, welk pand hun eigendom is, een winkelunit aan te bouwen met daarboven twee appartementen. De gemeente gaf hen toen te verstaan dat de zij eerst de toekomstplannen voor het Gouden Leeuw terrein in beeld wilde hebben. "Dat heeft lan ger geduurd dan de gebroeders Sijbers. maar ook wij dachten" erkent Piet Lucassen. Die situatie leidde er o.a. toe dat de gebroeders Sijbers tegen enkele andere bouw plannen in het centrum, bezwaar aantekenden. "Intussen liggen er al wat uitwer kingen voor het gebied als zodanig" stelt Piet Lucassen. "zodat we met hun verzoek weer verder konden gaan". Piet Lucassen gaat er vanuit dat het meerendeel van de plannen van Sijbers gerealiseerd kunnen worden. "Toch zullen we er samen goed naar moeten kijken. Er zijn enkele prakti sche zaken die met elkaar geregeld moeten worden" aldus Lucassen. Lucassen ontkent dat de toenade ring van de gemeente iets te maken heeft met de verbouwing van de schouwburg. Omdat ook voor die verbouwing een wijziging in het bestemmingsplan centrum wordt gemaakt zouden de gebroeders Sijbers ook daar bezwaar tegen kun nen maken. "Die zaken staan hele maal los van elkaar" aldus Lucassen. Volgens hem zijn de bouwplannen in de uitwerkingsfase. "Voor hel plan moet een wijziging in het bestemmingsplan aangebracht wor den. Als de procedures normaal ver lopen. moeten die over een maand of zes achter de rug zijn. Of iemand moet bezwaar aantekenen..." Jacques Sijbers is van de ene kant blij dat ze nu vooruit kunnen "maar dat had niet op zo'n manier moeten gebeuren". Sijbers vindt het toch maar vreemd dat het nu ineens wel kan terwijl er eigenlijk nog geen echt plan voor het gebied ligt." De milieuwerkgroep van de LLTB kring Venray start binnen kort met een proefproject waarbij woonerven in het buitengebied aangekleed gaan worden. Het project zal in het Veulense buiten gebied gehouden worden. Soortgelijke proefprojecten vin den ook plaats in Sevenum en Helden. Afgelopen dinsdag werd in Veulen een voorlichtingsavond gehouden waar de opzet uit de doe ken werd gedaan. Het beplantingsproject dient bij te dragen aan de verbetering van het landschap. Een dergelijk project is o.a. al in Gemert met succes uitge voerd. Bewoners in het buitengebied, zowel particulieren als agrarische ondernemers kunnen deelnemen aan het project. Door de financiële steun van de provincie en zg. NUBL gel den (die voortvloeien uit milieu afspraken tussen de provincies Brabant en Limburg), kunnen zij gratis een landschapsarchitect inschakelen. Die gaat samen met hen de aankleding van hun woonerf, oprijweg of ongebruikt stukje grond uitwerkt. De beplanting die aange bracht moet worden wordt vervol gens eveneens gratis ter beschikking gesteld. De bewoner dient zelf voor de uitvoering te zorgen. Zaken als bestrating en uitbreiden van tuinen vallen niet onder het project. BEPERKING Met name agrarische onderne mers hebben in het verleden relatief weinig aandacht besteed aan de aan kleding van hun erf. Door het plan ten van bomen voelden zij zich beperkt in hun uitbreidingsmoge lijkheden omdat later weer een kap- vergunning aangevraagd moest wor den. Die belemmering is inmiddels weggevallen door de nieuwe alge mene plaatselijke verordening (APV). Daarin zijn ruimere moge lijkheden aangegeven met betrek king tot het rooien van beplanting. De gemeente Venray is dan ook nauw betrokken bij het opzetten van het project. De milieuwerkgroep hoopt dat in het Veulense buitengebied zo'n 25 bewoners mee gaan doen aan het project. Indien het project slaagt wil de werkgroep voor de gehele kring Venray dergelijke projecten opzet ten. Daarbij is wel de medewerking van de bewoners nodig in de vorm van het samenstellen van coördina tiegroepen. Bovendien zullen dan opnieuw financiële middelen aange vraagd moeten worden. Als dat alle maal lukt hoopt de werkgroep over vijf jaar de meeste erven in het bui tengebied "aangekleed" te hebben. De Stichting Venrayse Vrouwenraad organiseert: Het Venrayse programma voor 8 maart biedt zeer veel afwisse ling. Een informatie-markt, theater, discussie in groepjes, en tot slot een muzikale afsluiting. De aanvang van de middag, die gehouden wordt in de zaal van Danscentrum Janssen, Raadhuisstraat 6 in Venray, is 13.30 uur. De toegang is gratis voor alle vrouwen van Venray en omgeving. De afsluiting wordt verwacht rond 17.30 uur. tijdens de gehele middag zijn er medewerkers van het Kinderdagverblijf Duimelot aan wezig, die ter plaatse (gratis) de professionele kinderopvang zullen verzorgen. Van 13.30 tot 14.00 uur wordt men ontvangen met een kop koffie en kan men de informatie-markt bezoeken. Na het openingswoord door de voorzitter van de Venrayse Vrouwenraad, mevr. J. van Soest (om 14.00 uur) verzorgt de werk groep Vrouw Geloof en Leven Limburg een theatervoorstelling: 'Van Pechvogel tot Paradijsvogel'. Een voorstelling over vrouwen levens-kracht, waarin vrouwenle vens op een ludieke manier onder de loep worden genomen. In een aantal scènes wordt de positie van vrou wen in kaart gebracht. Hebben vrou wen in een aantal gevallen gewoon 'toevallig' pech gehad of is er meer aan de hand. In deze voorstelling wordt gespeeld met vrouwbeelden. Het thema zorgarbeid wordt van diverse kanten belicht. Ook wordt niet over het hoofd gezien waar vrouwen wereldwijd kracht uit pul- SPECIALISME Grotestraat 48. Venray wij zijn elke Maandag vanaf 13.00 uur geopend. Aan de hand van kijkvragen zal er na de pauze in kleine groepjes wor den gediscussieerd over diverse onderwerpen die in de voorstelling aan bod zijn gekomen. Een aantal verenigingen, organi saties en instellingen presenteren zich in standjes op een informatie markt, waar men vanaf 13.30 uur terecht kan om zich te informeren inzake 'vrouwen-aangelegenheden' op y hel gebied van educatie/zorg/vrijetijdsbesteding. Tot slot van de middag is er een optreden van de vrouwenjoekskapel 'Van toete noch blaoze' die speciaal voor deze gelegenheid een Venrays Vrouwenlied hebben ingestudeerd! Hel belooft een gezellige, leerza me middag te worden, waarbij alle vrouwen van Venray van harte wel kom zijn. Het ontstaan van de Internationale Vrouwendag hangt nauw samen met de socialistische arbeidersbeweging die zich vanaf eind 19e eeuw bezig hield met hel verwerven van kies recht voor iedereen en het verbete ren van de arbeidsomstandigheden. In Nederland werd in 1894 de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht, met het enige doel: ver krijgen van kiesrecht voor de vrouw. De eerste Internationale Vrouwendag werd gevierd in 1911. (In Nederland 1912.) De datum 8 maart stamt uit 1917 toen op deze dag in Moskou voor het eerst vrou wen staakten en demonstreerden waarbij ze hardhandig in aanraking kwamen met de politie. Sinds 1921 wordt ter herinnering van deze sta king 8 maart als vaste datum 'wereldwijd' de strijd die vrouwen hebben geleverd (en nog leveren) voor hun rechten op gebieden als werken, wonen, onderwijs en wel zijn. herdacht. In Venray nam in 1989 het Katholiek Vrouwengilde het-initia tief om samen met andere Venrayse vrouwenverenigingen een 8 maart manifestatie te organiseren. In vol gende jaren is hel voortouw geno men door de ambtenaar emancipa tiezaken van de gemeente Venray, bijgestaan door de Werkgroep Emancipatiebeleid en diverse elkaar afwisselende vrouwenverenigingen en/of politieke organisaties. 8 maart 1996 werd de Stichting Venrayse Vrouwenraad opgericht, die de organisatie voor de 8 maart-viering van 1997 op zich genomen heeft. De stichting Venrayse Vrouwenraad stelt zich ten doel de bewustwording van gelijkwaardig heid en volledige medeverantwoor delijkheid van de vrouw in de samenleving te bevorderen. De doelstelling wordt uitgedragen door een samenwerkingsverband van de aangesloten vrouwenorganisaties, die daarbij hun eigen karakter en zelfstandigheid blijven behouden. Voor meer informatie betreffende de 8 maart-viering of de Stichting Venrayse Vrouwenraad kan men terecht bij de voorzitter van de 8- maart-werkgroep, tevens bestuurslid van de Vrouwenraad: Carla van Dijk, tel. 0478-5II502. Tijdens de jaarvergadering van de Industriebond FNV, afgelopen vrij dag, werden zeven leden gehuldigd in verband met hun langdurig lid maatschap. De heren P. Janssen en G. Janssen uit Venray werden door dhr. van Rees, districtshoofd van de FNV, in het zonnetje gezet omdat zij beiden al 50 jaar lid zijn van de bond. Vijf andere Venraynaren, H. Essing, W. Cox, L. Vreugdewater H. Camps en J. Vermont waren 25 jaar lid van de bond en kregen ook een "speldje". Op de foto de jubilarissen. '1/o&t een cmHfiUet ütfvUcux "Cottage" grenen meubelen woondecoraties De enige echte (Sottage dealer Kerkstraat 47, Tegelen. tel.: 077-3731573 Het wordt door de politici in Venray nogal eens gezegd dat de pers (lees Dagblad de Limburg en Peel en Maas) zaken niet altijd juist weergeven. Afgelopen maan dag kwam in de commissieverga dering voor algemene zaken de redaktie van de eigen gemeente krant onder vuur te liggen. Ike Busser van Samenwerking con stateerde z.i. feitelijke onjuisthe den in een uitspraak van college van de Ven van het CDA terwijl Joost v.d. Vorle zich ergerde aan een bepaalde zinsopbouw waar door de kans dat de lezer zich ver giste wel erg groot was. Ike Busser vond dat uitspraken van Cees v.d. Ven suggereerde dat de hondenbelasting een "doelbelas- ting" zou zijn. Dat houdt in dat de inkomsten ook daadwerkelijk besteed worden aan het terugdrin gen van de "overlast" van honden. "Iedere keer als onze fraktie zegt dat het zo feitelijk ook moet zijn, wor den wij op onze vingers getikt" aldus Busser. Zijn fraktie pleit er dan ook al jaren voor om van de hondenbelasting daadwerkelijk een doelbelasting te maken. Busser vroeg zich af of een redaktie derge lijke informatie niet nacheckt. Burgemeester Waals maakte Busser duidelijk dat het hier om een citaat gaat en dat niet de redaktie maar de spreker daar verantwoorde lijk voor is. Die laatste, Cees v.d. Ven dus, liet echter weten dat hij het met de strekking van het geschreven citaat eens was. "Of ik het daadwerkelijk zo letterlijk gezegd heb weet ik niet" aldus van de Ven en hij bleef achter het geschrevene staan. SCHRIFTELIJK Joost v.d. Vorle was helemaal niet te spreken over de redaktie. Vorige week al uitte hij in deze krant al dat het standpunt van zijn fraktie over de gemeentelijke belastingen dusda nig was omschreven dat de lezer daaruit de conclusie zou kunnen trekken dat de fraktie v.d. Vorle de belastingen juist niet te hoog zou vinden. "Zinsnedes zijn verwarrend en worden zo uit het verband getrokken" aldus v.d. Vorle. "Als zoiets nog een keer gebeurt dan zal ik alleen nog maar schriftelijk met de redaktie communiceren" aldus v.d. Vorle. Op maandag 24 februari is in Hotel Asteria de ledenvergadering van deze jonge ondernemersclub gehouden. Voor een dertigtal ondernemers werden de activitei ten van het afgelopen jaar in vogelvlucht gepresenteerd, even als de financiële consequenties daarvan. Men is er in geslaagd oni de startkosten conform afspraken terug te dringen. Voor het komende jaar staan diverse activiteiten op het program ma, zoals twee uitwisselingsbijeen komsten en drie thema-avonden. Maar ook een bezoek aan een wijn proeverij en een stedentrip zullen in 1997 plaatsvinden. Dit is ook finan cieel in de begroting opgenomen, welke dan ook door de leden was goedgekeurd. Positief is Business Vision over de groei van het aantal leden in 1996, in totaliteit 53 leden. Voor 1997 ver wachten wij een groei naar circa 65 leden. Maar mogelijkerwijs nog meer. Het bestuur had voor deze avond ook een gastspreker uitgenodigd uit het Venrayse circuit. Prins Carnaval 1997. Paul Franssen hield zijn toe spraak. Een ieder dacht dat hij alleen maar over carnaval zou gaan speechen. Heel even maar. zijn betoog hield hij als een stuk promo tie voor het politiewerk in Venray. Enerzijds over de rol die het blauw op straat vervuil, met de daarbij behorende consequenties. Anderzijds zijn persoonlijke visie en bijdrage aan het verbeteren van het imago van de maatschappij. Hierbij accentueerde Paul dat de politie veel meer aan hulpverlening doet. dan aan simpelweg alleen maar bekeuren. Waar nodig, zal de politie optreden. De voorzitter sloot vervolgens de bijeenkomst af en nodigde éen ieder uit voor de gezellige nazit in het thuishonk. PEET, EN MAAS 'n abonnement waard Bofkonten De gemeente Venray hangt van goeiigheid aan elkaar. Wat zal het druk worden in de schouwburg, op de Muziekschool, bij de diver se verenigingen en in de cafés. Wie nu in Venray tot de minima behoort die kan zich met recht 'n 'Bofkont* noemen. 100 gulden per jaar krijgen ze om deel te nemen aan het sociaal-culturele leven. Persoonlijk vind ik dat wel er geel van 't goeie. Dat wil iedereen wel - 2 gulden per week... Daar is volgens mij niet goed over nagedacht. Ik voorspel dat dat grote problemen geeft. De sociale dienst heeft 750 cliënten. Die mensen hebben geen werk dus tijd zat! Maar nu hebben ze ook nog geld. Dat betekent dat ze allemaal bij een vereniging kun nen. als ze zin hebben naar de Muziekschool gaan, 's avonds gezellig met z'n allen naar de schouwburg en daarna nog even het café in om 'n pilsje te pakken. Ik vind dit echt te gek voor woor den! Ais je niet tot de minima behoort, waar moet je dan naar toe? Wij, de 'gewone burgers' hebben toch ook recht op 'n soci aal cultuur leven? Wij kunnen ner gens terecht! Muziekschool, schouwburg, cafés, alles zit vol! Alleen omdat de gemeente Venray het zo nodig vindt dal de minima kunnen deelnemen aan het sociaal cultureel leven. Daar trekken ze 2 gulden per week, per persoon voor uit en het enige dat de minima daarvoor moet doen is zorgen dat hij of zij aan het eind van hel jaar voor 67 gulden entreekaarten en/of bonnetjes kan overleggen. De resterende 33 gulden hoeven ze niet eens te verantwoorden! Kunnen ze zo verbrassen! Daar vraagt niemand naar! Ik vind, echt oprecht, dat deze mensen moeten kunnen deelne men aan het sociaal cultureel leven. Maar moet dat nu meteen in zo'n mate? Dat had toch ooi wel wat minder gekund? Of op 'n andere manier. In plaats van 100 gulden per jaar bijvoorbeeld 50 gulden en 'n bivakmuts, zodat ze fatsoenlijk en onherkenbaar 'n brood kunnen stelen. Daar kan ik mee leven, maar dit... En alsof het niet op kan krijgen de mensen die echt niet aan de bak kunnen komen en vrijwilligers werk gaan doen ook nog maxi maal 100 gulden per jaar onkos tenvergoeding. Op die manier wil de gemeente Venray er voor zorgen dat deze groep niet achter de gordijnen blijft zitten. Neem maar van mij aan dat dat lukt! Ik denk dat de meesten al 'in de gordijnen' zitten. Jacob Mans AI enkele maanden is de organi satie van het Kindervakantiewerk Venray e.o. weer volop bezig. Iedereen is hard aan het werk om er ook dit jaar weer voor te zor gen dat de kinderen een spannen de week te wachten staat. Dit jaar zal de Kindervakantie- werkweck plaatsvinden van 21 tot en met 25 juli en dit jaar zal het thema zijn: "De ruimte in'. We zul len bezoek krijgen van marsmanne tjes en nog veel meer vreemde wezens met raketten, zelf raketten gaan bouwen en nog veel meer spannende dingen. Blijf dus niet thuis zitten en ga met ons op ont dekkingstocht door de ruimte en beleef de mooiste tijd van je vakan tie. Natuurlijk is het Kindervakantiewerk ook dit jaar weer op zoek naar leiding. Voor meer informatie is het secretariaat bereikbaar (tussen 18.00 en 19.00 uur) op tel.nr. 0478-587560. Vandalisme Woensdagavond werd uit een tuin van een woning aan de Lathyrus een betonnen drinkbak gestolen. Die bak werd op de geparkeerde auto van een 39-jarige Venraynaar gegooid, waardoor de auto bescha digd werd. Ook de 49-jarige eigena resse van de drinkbak heeft aangifte van diefstal cq. vernieling gedaan.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 5