L t OGiG ion PEEL EN MAAS VENRAY "Artikel 12 was een zegen" 1 Gouden priesterfeest voor pater Jeu Lemmen Jubilaris bij Gebr. Reintjes Loonbedrijf te Veulen Rozemarijn Thijm .1 Voor leefbaarheid en betrokkenheid post MODEHUIS Orde Orde De bood schappen bij u thuis. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Hoe denkt de burger erover SAMENWERKING Joep Brueren neemt afscheid na 25 jaar "hoofd welzijn" H. gemeente Venray waarvan Lar liefst vijfentwintig als hoofd Kn de afdeling Welzijn. Dat is de Haat van dienst van Joep Brueren ;9) die door de operatie EERpunt de gelegenheid kreeg Ets vroeger van de vut te kunnen enieten dan normaal. Joep kijkt ,et een trots gevoel terug op zijn iren bij de gemeente maar vond e keus om te stoppen toch vrij emakkelijk. K "lk had nog kunnen blijven maar I e huidige situatie, waarin mijn 'deling werd opgesplitst gecombi- jerd met de noodzakelijke vermin- ering van het aantal leidinggeven- en, leent zich er goed voor om mice te stoppen. Het is tijd om het lokje over te geven aan de jonge- spreekt Joep in sporttermen. was een van de belangrijke ijlers van zijn afdeling welzijn, en afdeling die ontstond in de e»in zeventigerjaren, in een perio- e dat Venray groeide en "alles "Venray groeide in die tijd plattelandsgemeente naar een edelijk geindustrialiseerde gemeen- i. Er kwamen meer mensen en er noesten dus ook meer voorzienin- en komen. In die jaren ontstonden ok zaken als sporthal, muziek- :hool, vrije academie, museum ONDERWIJS Trots is Joep Brueren met name hel openbaar onderwijs in enray, dat onder zijn hoede met en paar leerlingen startte en thans jim 750 leerlingen telt. In de eventiger jaren benutte Venray ook e mogelijkheden om schoolgebou- fente vernieuwen. 'Toen al speel- en wij in op de samenvoeging van ei kleuteronderwijs bij de lagere cliool. Toen in 1985 het basison- erwijs in Venray een feit was, laren er nog maar een paar scholen raar die integratie ruimtelijk nog liet mogelijk was." DIP Maar na de euforie van de zeven- ger jaren kwam de "dip" van de achtiger jaren. "Er moest gekort /orden op subsidies voor sportver- nigingen. jeugdwerk en cultuur, lat deed best pijn omdat de vereni- ingen het niet gemakkelijk hadden, lok op zaken als onderhoud aan sportaccommodaties werd bezui- igd. Daardoor konden we niet Itijd aan de vraag vanuit de maat- .happij voldoen. Aan het eind van die periode kon enray toch nog twee belangijke iken realiseren: het onderbrengen an de bibliotheek in het gebouw an de Torro en de bouw van De prank. Dat laatste heeft de gemoe- eren nogal bezig gehouden. "We ibben toen teveel vertrouwd op de jfers die ons zijn voorgeschoteld" rkent Joep Brueren, die deson- anks van mening is dat Venray trots mag zijn op zo'n goed geoutil leerd zwembad. ARTIKEL 12 Hoe vreemd het ook mag klinken was Joep Brueren blij met de artikel 12 status van de gemeente. "Artikel 12 was een zegen. Er kwam weer geld voor noodzakelijk onderhoud aan accommodaties, er kwam weer geld voor subsidies aan sportvereni gingen. cultuur en voor jongeren werk en er kwam geld voor uitbrei dingen. Voor mijn afdeling was dat een goede zaak. KEERpunt Na artikel 12 kwam voor Joep Brueren letterlijk en figuurlijk een KEERpunt. "Venray staat weer op eigen benen en heeft keuzes gemaakt. Goede keuzes", aldus Joep, die echter met enkele besliss ingen moeite heeft. Zaken als Netwerk, logopedie en school zwemmen, die Joep in al die jaren mee heeft opgebouwd, worden nu weer afgebouwd. "Ik hoop dat dat niet allemaal wegvalt". Met name rondom de logopedie maakt Joep zich zorgen. "Met de armoedenota is wel een vangnetconstructie gecreëerd maar de mensen die daar net boven komen zullen voor een moeilijke keuze komen te staan". Dat laatste kan volgens Joep Brueren leiden tot achterstand in de ontwikkeling van die leerlingen. Dat de bezuiniging "geestelijke bedienaren" in KEERpunt geschrapt is stemde Joep tot tevredenheid. "Ik ben waarschijnlijk de enige ambte naar die daar blij om is. Het gaal hier niet om scheiding van kerk en staat maar om een groep mensen die vrijwillig maatschappelijke taken op zich nemen, waarvoor een vergoe ding op zijn plaats is" aldus Joep. die zelf aan de basis van deze rege ling stond. KEERpunt betekent echter ook het einde van de ambtelijke carriëre van Joep Brueren. Hij kan ver vroegd in de vut en kijkt tevreden terug op een periode die volgens hem maar twee diepepunten telt: het overlijden van wethouder Jo van Oers ("een wethouder uit de kunst") en de zaak rondom de gemeente ambtenaar die nu terecht staat voor verduistering van gemeente-eigen dommen. Over dat laatste wil Joep alleen kwijt dat de betrokken ambte naar, indien de beschuldigingen waar zijn, misbruik van het in hem gesteld vertrouwen heeft gemaakt en dat dat op zijn afdeling diepe wonden heeft geslagen. "Bovendien is het godsergerlijk dat die recht zaak zo lang duurt" TEVREDEN Maar tevredenheid en trots over heerst bij Joep Brueren. "Ik ben blij dat ik die jaren met de voortreffelij ke collega's van de afdeling heb mogen bijdragen aan de opbouw van Venray. Venray heeft een goed voorzieningenniveau en is een toon aangevende gemeente in Noord- Limburg waar het goed wonen, wer ken en recreëren is. Dat hij zo lang leiding heeft gegeven aan de afde ling welzijn wil volgens hem dan ook niet betekenen dat hij "vastge roest" zit. "Dat lag aan de mensen die met mij werkten. Die hielden mij scherp en we gingen voor elkaar door het vuur" aldus Joep die toch aangaf dat het een "verrekte stress- baan" was. "Maar niets hoeft nu meer". Joep Brueren gaat genieten van zijn vrije tijd. Hobbies heeft hij genoeg. "En ik ga nu ook Annie in de tuin helpen, want dat heeft ze al die jaren alleen gedaan... Joep Brueren neemt op 12 maart a.s. afscheid tijdens een receptie van 16.45 tot 18.00 uur in het gemeente huis van Venrav. Op 13 maart 1972 trad de eerste erknemer in dienst bij Gebroeders eintjes Loonbedrijf BV te Veulen, ijn naam was Harrie Ewals. Harrie erzorgde thuis op het kleine boer- erijtje van zijn ouders de ritten aarde melkfabriek, eerst nog met et paard, daarna met de tractor, 'oen Harrie 23 jaar was moest hij it gaan werken. Hij kon bij ïnoemd bedrijf aan de slag voor rie dagen per week, maar na een alfjaar waren dat er al zes per 'eek. In de 25 jaren is er veel ver- nderd. Peel en Maas had een esprek met hem. Niet alleen het bedrijf is egroeid, ook de machines gingen tee met de tijd. In de begintijd erkten we nog met een petroleum- ekker van 25 pk en met een 6-riji- ezaaimachine. Nu zaaien we met en computergestuurde trekker van IIpk. en met een 12-rijige precisie- aaimachine'. Inde loop der jaren heeft de heer wals zich opgewerkt tot eerste lonteur. Daarnaast begeleidt hij op eskundige wijze de jeugdige werk- emers binnen het bedrijf. Een man an de klok waar je altijd op terug tint vallen. Een speciaal onderdeel in zijn werkzaamheden betreft de ietenteelt. Het gehele proces - van aaien tol rooien - komt voor zijn :kening en is geworden tot zijn pecialiteit. Ewals hierover: 'Ook et bieten schoffelen groeide mee in tijd: van 6-rijig naar 12-rijig. roeger rooiden we met een 1 -rijige etrokken rooier I tot 1,5 ha. per ag, nu doen we dat met een com- utergestuurde 6-rijige bunkerrooi- tachine, welke een capaciteit kent an 7 tot 8 ha. per dag'. Wat hem nog het meeste opgeval- in is, is dat het werktempo evenre- ig toeneemt met de capaciteit van a machines. 'Mijn beroep is afwis send. In dit vak moetje all-round ijn: monteur, chauffeur, grondwer- metselaar, stratenmaker, schil- er. Verder moet je goed thuis zijn elektronica, hydroliek en tech- 'ek. Al met al hebben we samen eel meegemaakt in de laatste 25 'ten. Het is een mooie periode eweest, die ik voor geen goud had j'llen misset),'. Hij is er van overtuigd dat hij dit pk zonder de steun van zijn touw Ria nooit 25 jaar lang vol had innen houden: 'in het seizoen is et heel gebruikelijk dat er van 's forgens 6 tot 's avonds 10 uur werkt wordt'. Zijn vrije lijd gebruikt Ewals om bezig te zijn met zijn grote hobby motor rijden. Als je hem hierover hoort praten krijg je het idee dat er KUNERT NU NOG MOOIER. NOG TRANSPARANTER NU :2 PAAR VDORFL. 15- VENRAY Het Veronica tv-programma "Orde Orde" gaat over mensen die ooit eens iemand een streek hebben geleverd en dat en public moeten opbiechten. A.s. zaterdag spelen twee Venrayers een rol in dit tv-programma. Het gaat daarbij om Ben Philipsen en Toon van Gerven. beiden colle ga's op hel Vincent van Gogh Instituut. Ben Philipsen is altijd wel in voor een geintje maar een van zijn buren vond het tijd om een van zijn geintjes op te laten biechten. Wat was het geval. Vorig jaar heeft Ben zijn diploma als heftruck chauffeur behaald. Aan collega Toon van Gerven heeft hij toen laten weten dal hij daarbij de hulp van zijn tweelingbroer Bert had gekre gen. Bert zou in het dagelijkse leven advocaat zijn en had voor hem het theorie-examen gedaan. Om zijn verhaal aan te dikken had Ben andere collega's ingeseind, die het spel voor hem meespeelden. Ben werd op het werk dan ook met regelmaat met "Bert" aangesproken. A.s. zaterdag zal Ben echter zijn stuntje op gaan biechten bij Toon. Hoe dat gaal kunt U zaterdagavond zien. Gezondheidswinkels Venlo Klaasstraat 38 - Venray Grote markt 20 Voor slechts tSNEL BESTELLEN! Service en bestellijn 0900 - 202 SO 90 2^5 slechts één merk bestaat: BMW en het liefst zo oud mogelijk. Deze trouwheid aan een merk of systeem komt ook op zijn werk terug. Zijn collega's zijn van hem gewend dat hij sceptisch tegenover nieuwe ont wikkelingen slaat. Pas als hij weer gewend is aan 'de nieuwigheden' is hij weer tevreden. Aanstaande vrijdag krijgt de jubi laris van Gebroeders Reintjes Loonbedrijf BV een receptie aange boden. Deze wordt gehouden vanaf 19.00 uur in zijn vertrouwde werk omgeving aan de Drabbelsweg nr. 1 te Veulen. Iedereen is hierbij in de gelegenheid om hem een hand te komen geven en een praatje met hem te maken. Vernielingen Namens een Venrays bouwbedrijf werd aangifte gedaan van vernieling van twee thermopane ruiten van woningen die gebouwd worden op het bestemmingsplan Antoniusveld. De schade voor het bouwbedrijf bedraagt ƒ650,-. Een 20-jarige inwoonster van Wellerlooi deed aangifte van vernie ling van twee buitenspiegels van haar in de Catharinastraat gepar keerde personenauto. Schade ƒ300,- DONDERDAG 6 MAART 1997 - NR. 10 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG Volgende week zondag. Halfvastenzondag, is het op de kop af 50 jaar gelden dat tesamen met 23 andere Franciscanen, in Weert, de in Venray in het Brukske geboren en getogen Jeu Lemmens lot pries ter werd gewijd. Zeven jaar daar voor was hij ingetreden in de con gregatie van de Paters Franciscanen. Als boerenzoon kreeg hij de toepas selijke naam van pater Isodorus mee. Een naam die hij overigens ook nu nog met ere draagt. Jeu Lemmen ging zich pas op latere leeftijd - hij was 19 jaar - voorbereiden om volgeling te wor den van St. Frans. Daarvoor begon hij zijn studie aan het gymnasium 'Immaculate Conseptiones' in Venray. Na zijn diploma te hebben behaald besloot hij in 1940 zijn noviciaat te volgen in Bleijerheide om in 1941 weer terug te keren naar Venray voor de vervolgstudie. In 1943 werd het klooster van de paters door de Duitsers gevorderd. De paters werden, wat in de Kultuurkampf gebruikelijk was, eruit gegooid. Aanvankelijk zouden de verdreven broeders en paters naar Alverna gaan, maar ook dat klooster werd gevorderd. Daarom weken ze uit naar Sittard, waar zij ook de bevrijding meemaakten. Veel kloos ters van de Franciscanen waren ver woest of in een zo slechte staat dat er veel moest gebeuren. In 1947 kon de klas van pater Lemmen in Weert tot priester worden gewijd. In die tijd werden de priesters door de bevolking geëerd. Toen hij als neomist zijn eerste H. Mis opdroeg in de Paterskerk was het vanzelfsprekend dat de buurt van de priester een versiering naar de kerk- weg maakte. 'Alleen de versiering waaraan de bevolking van het Brukske zich kapot had gewerkt', zo weet pater Lemmen zich nog goed te herinneren 'werd door een storm, die in de Paasnacht over Venray waaide vernield'. In zijn lange priesterperiode ver bleef Jeu Lemmen voornamelijk in Maastricht. In 1986 kreeg hij de kans naar Venray terug te keren om rector te worden van Het Schuttersveld. Hij bleef daar maar kort omdat hij door zijn overste benoemd werd tot rector van de geriatrische inrichting De Kruuze, thans Beukenrode. 'Hij mocht' zoals hij dat ons uitdrukke lijk verklaarde 'daar tot 1995 de geestelijke steun en toeverlaat wor den van deze kwetsbare groep, maar waar het werken als zielzorger nog vruchten afwerpt". Nog vrijwel dagelijks ontvangt hij op afstand, verblijvend in het rustoord van de Paters Franciscanen in Venlo, bericht of verzoeken van uit dat verzorgingshuis in Venray. Dat varieert van het lezen van een H. Mis of een bezoek te brengen aan een verpleegde die grtiag om geeste lijke bijstand heeft gevraagd. Omdat het klooster van de paters na vele jaren in het voormalige hotel De Keizer werd gesloten moest ook pater Jeu Lemmen verhuizen naar 'Manresa' in Venlo. Terugblikkend op het priesterle ven van deze 80-jarige Franciscaan ervoeren wij dat deze rasechte Venrodse jong, geen spijt heeft gehad volgeling te worden van St. Frans. Graag keert hij op zondag 13 april terug naar de Paterskerk, die zoveel voor hem heeft betekend. Terug omdat het die dag precies 50 jaar geleden is, dat hij daar temidden van zijn ouders en familie zijn eerste H. Mis opdroeg. De eucharistieviering begint om 10.30 uur. Na de dienst is er gele genheid pater Jeu Lemmen met dit jubileum te feliciteren in zaal In den Engel. Overigens willen wij nog vermel den dat van de 24 Franciscanen die in 1947 in Weert door mgr. Leboille tot priester werden gewijd er nog twaalf actief zijn als priester. Pater Jeu Lemmen zelf is nog zeer vitaal en omdat hij nog de beschik king heeft over een rijbewijs en auto, kan hij nog steeds daar waar hij gevraagd wordt assisteren. Hij Samenwerking wil burgeronderzoek Vorig jaar stelde Samenwerking Venray voor om een burgeronderzoek in te stel len. Samenwerking is van mening dat de politiek en de gemeente vaker de burger moet raadplegen. Een regelmatig te houden burgeronderzoek zou daar een goed instrument voor kunnen srijn. Samenwerking kreeg echter niet de steun van de gemeenteraad maar is toch doorgegaan met haar plannen. Deze week het laatste artikel uit een serie van vier verha len waarin wordt ingegaan op een bepaald onderwérp. De onderwerpen in de reeks hebben betrekking op zaken als openbare werken en milieu, open bare orde en veiligheid, leefbaar heid, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Aan de hand van het artikel kunnen burgers reageren via onderstaande bon. Zij kunnen hun mening daarover kwijt. Verder kunnen zij aangeven welk pro bleem volgens hen de gemeente eens aan moet pakken. De inzameling gaat plaatsvin den o.a. via de Stadspost, die dat geheel gratis verzorgt, en particu liere inleveradressen. Onderaan staan de afleveradressen genoemd. De reakties moeten aantonen of een groter burgeronderzoek wel of niet wenselijk is. Noot van de redaktie: De inhoud van deze artikelenreeks valt geheel buiten de verant woordelijkheid van de redaktie v van Peel en Maas. Inleveren bonnen Burgeronderzoek voor 16 maart Vindt u, als inwoner van de gemeente Venray, een burgeron derzoek een goed middel om te peilen wat u en anderen belang rijk vinden in de gemeente? Vindt u het een goede zaak om, bijvoor beeld jaarlijks, via een vragenlijst mee te bepalen waaraan het gemeentebestuur in de daaropvol gende tijd aandacht moet beste den? Die vraag heeft de fractie Samenwerking u de afgelopen weken op deze pagina gesteld. De vraag werd steeds voorafgegaan door een aantal voorbeelden. Het beheer van de bossen, veiligheid en leefbaarheid in buurten, wijken en dorpen. Deze en andere zaken vindt Samenwerking de moeite waard om aan elke burger van Venray voor te leggen. De politiek staat te ver af van de burgers. Dat vindt zo ongeveer elke politicus en bestuurder. In de Tweede Kamer, in Provinciale Staten en in de gemeenteraden. Samenwerking vindt dat ook en wil er iets aan doen. Door de burgers meer invloed te geven op de samen stelling van de politieke agenda. Nu kunnen ze in principe eenmaal per vier jaar hun invloed op het bestuur Inleveradressen stadspost Venray centrum, Lectuurhal, Grotestraat 5, brievenbus Stadspost. Venray Brukske, Bakkerij Houben, Kiosk 22a. brievenbus Stadspost. Venray Zuid, Hermans. Leunseweg 25, brievenbus Stadspost. Venray Landweert. I. Busser. Kruidenlaan 112, privé brievenbus. Leunen, Electro De Mulder, Albionstraat 43. brievenbus Stadspost. Oostrum, Bakker H. Verheijen, Mgr. Hanssenstraat 2^, brievenbus in de win kel. Ysselsteyn, friiure M. Bosch, Jan Poelsweg 12, brievenbus in cafetaria. Merselo, Janssen-Millen, Dorperveld 13. privé brievenbus. Oirlo, L. Manders, Castenrayseweg 28. privé brievenbus. Castenray. Classens. Castelostraat 30. privé brievenbus. Heide. G. Verkoeijen. Ysselsteynseweg 10. privé brievenbus. Veulen, Fleurkens van Gassel. Veulenscwcg 49a. privé brievenbus. Vredepeel. J. Classens. Joh. v. Stalbergweg 7. privé brievenbus. Smakt, Het Pelgrimshuis. St, Jozeflaan 52, brievenbus IN winkeldeur. NB: uiteraard kunt u de htm ook op een voldoende gefrankeerde briefkaart zenden naar l. Busser. 1 uitoefenen, namelijk door te stem men. Maar in vier jaar tijd kan veel gebeuren. Dingen die voor de inwo ners van Venray erg belangrijk zijn kunnen veranderen. Als kiezer kun je daar weinig meer aan doen. Geen wonder dat er een grote kloof gaapt tussen de politiek en de burgers. Er moeten daarom andere manie ren gevonden worden om de burgers de gelegenheid te geven te zeggen wat zij belangrijk vinden. En de betrokkenheid van de Venraynaren bij de politiek te vergroten. Een jaarlijkse lijst met vragen over uit eenlopende gemeentelijke zaken is zo'n middel. Je ziet ook in andere gemeenten in Nederland soortgelij ke initiatieven ontstaan. In Heerlen is met succes een burgeronderzoek gehouden. Samenwerking heeft - eerlijk is eerlijk- de wijsheid uit het zuiden gehaald. In Maastricht bellen burgemeester, wethouders en politi ci mensen in de wijk op. In Venray ziet het gemeentebestuur voorlopig geen heil in dergelijke manieren om erachter te komen wat de burgers bezighoudt. 'Dat weten we best', vindt hel college 'en we doen genoeg om met de Venraynaren in contact te komen'. De andere poli tieke fracties in de gemeenteraad vinden dat ook. Maar Samenwerking niet. Integendeel. De fractie denkt dat de prioriteiten bij de bevolking heel anders liggen dan bij de politiek. Samenwerking stelt deze week voor de laatste keer deze vraag aan de lezers van 'Peel en Maas': 'Vindt u een burgeronderzoek een goed middel om een aantal kwesties op de Venrayse politiek agenda te krij gen? Om de kloof tussen politiek en burgers te dichten en de betrokken heid van de man en vrouw in de straat bij de eigen leefomgeving te vergroten?' Als u dat vindt vul dan de bon in en lever hem in bij één van de hier genoemde adressen. Maar ook als u helemaal niets ziet in een burgeronderzoek wil Samenwerking dat graag van u weten. Stuur de bon dus in en doe dal voor zondag 16 maart a.s. stads {Naam: i i t ladres: i i i ipostcode: lis voorstander/tegenstander* van het houden van een burgeronderzoek 1 i i doorhalen wat niet van toepassing is i i Ihet meest urgente probleem dat de gemeente moet aanpakken is:

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11