LIONSVEILING 1997 Fiscaal in zicht Veel gekker moet het niet worden... Dance Ranch Country Club Leefbaarheid, een kwestie van initiatief en verantwoordelij kheid Poppenbeurs in Venray Gezondheidsinformatie in Noord-Limburgse bibliotheken De binnenkomer van de week "Renteloze personeelsleningen, Jaar vergadering Industriebond FNV Stille Omgang Dwarsfluitdag School in bedrijf iets te verkopen? Del: 0478-551640 Doe mee met het Literair Café !j PEEL en maas Donderdag 27 februari 1997 - Pagina 7 Er gebeuren in Venray van allerhande dingen, interessante en minder interessante zaken. Peel en Maas bericht daarover wekelijks, objectief of voorzien van een commentaar. Vanaf deze week voegen wij daar een nieu we rubriek aan toe. Onder de kop "Veel gekker moet het niet worden..." schrijft columnist Jacob Mans voortaan regelmatig een stukje waarin hij zijn éigen kijk op de dingen in de Venrayse) wereld geeft. Pratende boodschappentassen Ik hoop niet dat binnenkort de bewoners van de Venrayse wijk Brukske op tv komen bij Caroline Tensen. U weet wel van 'Het spijt me!' Sinds RTL4 de 'pratende boodschappentassen' Tensen, Holt en Keyl in stelling heeft gebracht en deze dames dagelijks hun braaksel over ons uit storten, is de beer los. Want wie weet nu beter wat het betekent om onder 'n auto te komen dan degene die zelf is overreden. En wie weet nu beter, wat het betekent om door je man/vrouw belazerd te worden dan de belazerde man/vrouw zelf. Wij hebben de meest 'deskundige' samenleving ter wereld - na Amerika uiteraard - de absolute nr. I Natuurlijk, als er 'n vermoeden bestaat dat er sprake is van kindermis handeling, geestelijk en/of lichamelijk, dan móeten wij daar iets aan doen. Ik vraag me wel af, of dit de juiste manier is. Spandoeken in de straat. Want stel dat de (ongetwijfeld oprecht verontruste) buurtbewoners ongelijk hebben.Wie wordt dan door wie mishandeld? En laten we in ieder geval als inwoners van Venray afspreken dat we nooit, echt nooit, meewerken aan een van de programma's van de 'pratende boodschappentassen'. Maar dat we, indien nodig, gewoon tegen elkaar zeg gen 'Het spijt me!' En dan nog iets: De gemeente Venray wil dit jaar ƒ85.000,- gulden bij dragen aan twee evenementen. Aan lopen en fietsen. Maar zeg nu zelf. Lopen. Wat kost dat nu?! Ik loop al 50 jaar en nog nooit 'n cent voor ont vangen. Vroeger veel gefietst, nooit 'n cent voor ontvangen. En dat, terwijl tijdens het lopen en fietsen er altijd wel 'n stel mensen naar mij keken als ik voorbij kwam, nooit 'n cent voor ontvangen. Dus denk ik, dat lopen en fiet sen hoeft niks te kosten. Wat kost er dan zoveel geld? Ik denk dat het meeste geld gaat zitten in de voorwaarde scheppende dingen, om mensen er naar te laten kijken. Dus denk ik, als iedereen nu gewoon in z'n eigen tijd loopt, rent en fietst, dan hoeft dat niet meteen ƒ85.000,- te kosten. En er zijn altijd wel wat mensen op straat die naar je kijken. Dat betekent dat we 85.000 gulden overhouden voor leuke dingen. Bij voorbeeld voor Venray Promotie, 'n Gedeelte van dat geld besteden we dan voor de aanschaf van spandoeken, die in heel Venray komen te hangen, zonder tekst! De rest van 't geld kan wat mij betreft dan naar Power(wo)man en de Ronde van Nederland, Kunst en Cultuur, de mooiste schouwburg en alles waar we gelukkiger van worden! Jacob Mans Nieuw bij Danscentrum Janssen: Vanaf vrijdag 14 maart start er bij danscentrum Janssen aan de Raadhuisstraat 6 in Venray een nieu we maandelijkse terugkerende acti viteit. Door de steeds groeiende belangstelling is men sinds kort gestart met speciale cursussen Country Line Dancing USA. Deze uit Amerika overgewaaide dans vorm bestaat al jaren in Nederland en wordt ook al langer onderwezen in de diverse danscentra als tussen doortje, doch geniet de laatste tijd steeds meer belangstelling. Op moderne countrymuziek wordt op een individuele manier gedanst. Bijna elk nieuw countrynummer wal in Amerika op de markt komt wordt daar dan ook voorzien van zijn eigen line dance. American Line dancing is aan de andere kant van de grote plas zo populair dat er zelfs tv-stations zijn die 24 uur per enkel country westernprogram mering kennen. Hierbij komen men sen uit alle delen van het land in speciale tv-shows waarbij zij hun nieuwe dans aan het grote publiek tonen. Ook in Nederland heeft men inmiddels ontdekt hoe leuk het is om op een individuele manier bezig te zijn met deze ontspannende dans vorm. Om de geleerde dansen in praktijk te brengen organiseert men voortaan maandelijks op de vrijdagavond een 'Dance Ranch' countryclub. Hierbij wordt enkel en alleen op country muziek gedanst zowel in single als in duovorm. Deze avonden dragen een open karakter dat wil zeggen dat ook niet-leden van harte welkom zijn om mee te doen. Daarnaast wordt er reeds langer maandelijks gestart met vier weken durende korte cursussen waarbij men onder gediplomeerde leiding telkens een aantal nieuwe dansen leert. Op een van de komende thema-avonden die men regelmatig organiseert is er een optreden van de bekend Dixie Aces. De aanvang is telkens om 21.00 uur. Informatie via 0478t5 10500. De eerstvolgende "Dance Ranch' is weer op vrijdag 18 april a.s. Ook hierbij kan Synthese u behulpzaam zijn! Als sinds vele jaren ondersteunt Synthese groepen bewoners die zich inzetten voor de leefbaarheid van hun buurt. Dorpsraden, wijkraden, wijkplatforms, besturen van gemeenschapsaccommodaties: vaak hebben ze een beroep op Synthese gedaan. Ouders van jonge kinderen, die een veilig speelterrein in de buurt willen, ouderen die voor hun gevoel van veiligheid minder dichte begroeiing willen of meer straatver lichting, de buurtbewoner die zich ergert aan de hondenpoepoverlast: Velen hebben wel eens bij ons aan geklopt. Vele ideeën en plannen zijn ook gerealiseerd. De laatste jaren zijn in veel gemeenten activiteiten uitgevoerd in het kader van wat genoemd wordt 'sociale vernieuwing'. Er wordt.een duidelijk appél gedaan op de burger om zich verantwoordelijk te maken voor de eigen leefomgeving. Dat vraagt dal mensen initiatief willen nemen, de nek uit willen ste ken en zelfde handen uit de mou wen willen steken. Die mensen zijn er. alleen kennen ze elkaar niet altijd. Synthese kan hen helpen met elkaar in contact te komen om hen gezamenlijk op weg te helpen en te ondersteunen. Het wil nog wel eens voorkomen dat mensen iets willen maar vervolgens vastlopen in regels en procedures welke ze van te voren niet konden overzien. Ook hier kan Synthese u helpen de weg door het doolhof te vinden, waardoor hel ini tiatief niet dood bloedt. U kunt ons bereiken via de vol gende telefoonnummers: Unit Gennep/Bergen/Arcen-Velden. tel. 0485-342770: Unit Horst/Sevenum/ Maasdorpen, tel.. 077-3978500 en Unit Venray, tel. 0478-583100. De zalen van Hotel Asteria aan de Maasheseweg wor den zondag 2 maart in beslag genomen door enkele honder den poppen. Voor het achtste achtereenvol gende jaar komt orga nisator Max L. Wolters met 'zijn' poppenmaaksters naar Venray. Het is een verba zend grote wereld die achter de zelfge maakte pop zit. Poppenmaken is al zo'n twintig jaar een populaire en veelbe oefende hobby. Poppenmaaksters ontwikkelden hun eigen stijlen en technie ken (vaak bepaald door het gebruikte materiaal overigens). Behalve zelfgemaakte poppen zijn er ook accessoires, kant en band. op schaal gemaakt poppenmeubilair, snuisterijen en collectors poppen en Himstedt aanwezig. Uit Rotterdam komt Nikkie Bear met een complete herenafdeling, inclusief mini-beren. Uil Venray zelf komen twee goede poppenmaaksters, de ene is Annie Thijssen die landelijk bekend is met haar bosfiguren. de ander is Nel van Rossum die wijd en zijd bekend is vanwege haar 'Japnnertjes'. Nel zal ook een workshop verzorgen; een openbare cursus poppenmaken die zij aan een aantal leerlingen geeft, voor belangstellenden uit het publiek is er een 'aan- schuifstoel' - u kunt zelf meedoen en 'proeven' hoe het poppenmaken gaat. De beurs wordt georganiseerd door Max Lukas Wolters uit Zeewolde. Openingstijden zijn van 10.30 tot 16.30 uur. Entree is ƒ4,-, voor 65+ ƒ3,- en kinderen tot en met 16 jaar betalen I.-. In twintig Noord-Limburgse bibli otheken worden momenteel speciale folderrekken geplaatst met informa tie over gezondheid. Het eerste informatiepunt van dit samenwer kingsproject van GGD. CAD. Riagg en Groene Kruis werd op woensdag 19 februari officieel in gebruik genomen door wethouder W. Geurts van de gemeente Arcen en Velden. POSTBUS 51 In de praktijk is gebleken dal in bibliotheken veel gebruik wordt gemaakt van de folders uit 'postbus 51-stand'. Op basis van dit gegeven is de GGD Midden-Limburg in 1994 gestart met het inrichten van gezondheidsinformatiepunten in bibliotheken. In een proefperiode van bijna twee jaar werden uit de rekken bijna 27.000 folders meege nomen over 40 onderwerpen. In elk informatierek is plaats voor tien onderwerpen, regelmatig zijn deze onderwerpen vervangen, in een aan tal gevallen op basis van de tijd van het jaar (hooikoorts, blessures win tersport, veilig motorrijden e.d.). NOORD-LIMBURG Het succes van het proefproject in Midden-Limburg is voor GGD. CAD, Groene Kruis en Riagg aan leiding geweest om een soortgelijk project te starten in Noord-Limburg. In twintig Noord-Limburgse bibliot heken worden momenteel informa tiepunten over gezondheid inge richt. Elke drie maanden worden onderwerpen vervangen. De onderwerpen worden aangele verd door de deelnemende organisa ties. Zo wordt er onder meer aan dacht besteed aan gezonde voeding, het binnenmilieu, veilig vrijen, drugs als XTC, alcohol, koorts bij kleine kinderen, zwangerschap, het omgaan met depressie en kinder mishandeling. ARTIKELEN Aanvullend op de informatiepun ten wordt elke maand een artikel geplaatst in regionale en lokale bla den. In de artikelen wordt verwezen naar de informatiepunten. De fol ders in de rekken zijn gratis. Het project in Noord-Limburg krijgt voorlopig een looptijd van twee jaar. waarbij na één jaar een eerste evaluatie zal plaatsvinden. Als het project net zo succesvol is als in de regio Midden-Limburg zal het mogelijk structureel via de bibli otheken worden aangeboden. Voor de Lionsveiling van zaterdag 22 maart a.s., waarvan de opbrengst is bestemd voor een vakantie van een groep ernstig gehandicapte kinderen, stromen de goederen gestaag binnen. Ter ondersteuning van dit goede doel publiceert Peel en Maas wekelijks een foto van één van de interessante artikelen, die via het telefoonnummer 551640 worden ingebracht. Indien ook u dit goede doel wilt ondersteunen en tevens iets bijzonders wilt verkopen via de veiling, wordt u uit genodigd dit nummer te bellen, want: u krijgt er wel licht meer voor dart u denkt! Deze week een fraai bewerkte vijzel compleet met stampen Een gaaf exemplaar, een sieraad in het interieur. Hij is te koop, waarschijnlijk voor minder dan u denkt, tijdens de Lions Veiling op 22 maart in de aula van het voormalige Boschveld College thans Raayland College, locatie Zuid). De industriebond FNV houdt op 28 februari haar jaarverga dering in het ledensteunpunt aan het Henseniusplein 10. Tijdens de vergadering staan o.a. bestuursverkiezingen op het programma en worden enkele jubilarissen gehuldigd. De jubilarissen, zeven in getal, worden door het districtshoofd Henk van Rees in het zonnetje gezet. Diezelfde Henk van Rees zal verder uit de doeken doen hoe het ledensteunpunt voor Boxmeer, Venray en Horst de komende jaren gaat functioneren. Bij de bestuursverkiezingen hebben Ger Houtappels en Ad van Kaathoven zich herkiesbaar gesteld. Wiel Lemmen en Geert Huybers die statutair ook aftreden, zijn niet meer herkiesbaar. De afdeling Venray doet dan ook een oproep aan leden om, indien zij interesse hebben in een bestuurs- funktie of ander vakbondswerk, dit kenbaar te maken bij het bestuur. In de nacht van 15/16 maart zal de jaarlijkse Stille Omgang te Amsterdam plaatsvinden. Aan deze stille tocht nemen jaarlijks ongeveer 10.000 mannen en vrouwen deel. Zaterdag 15 maart zullen de deel nemers uit Noord-Limburg en Oost- Brabant zich zoals gebruikelijk ver zamelen in Cuijk voor een dienst inde Martinuskerk waarna naar Amsterdam wordt vertrokken. Dit jaar is hel thema 'Om een veilige wereld, waarin kinderen zich thuis voelen'. Nadere gegevens over de aanmel ding voor de Stille Omgang vindt u op de aanplakbiljetten van de mees te katholieke kerken van Noord- Limburg en Oost-Brabant. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Een maandelijkse rubriek over fiscale actualiteiten. De beperking van de onbegrensde rente-aftrek als persoonlijke ver plichting is sinds I januari van dit jaar wet. Ik schreef daar vorig jaar uitvoerig over. De hypotheekrente blijft, evenals andere rente die u inkomen verschaft of te maken heeft met studie of buitengewone lasten, onbegrensd aftrekbaar. Rente op leningen met een consumptieve besteding als leningsdoel is nog slechts beperkt aftrekbaar. Die nieu we regeling gaf onduidelijkheid over de gevolgen voor de renteloze personeelsleningen. Die gevolgen zijn nu beter omschreven. Een goede reden om de mogelijkheden nog eens te bezien. Alle voordelen die een werkgever zijn werknemers verschaft, zijn belast. Als een werkgever een werk nemer een lening verstrekt en geen of een te lage rente vraagt, is het verschil tussen een reële marktrente en het werkelijk betaalde bedrag dus belast. Dat is enigszins onzinnig als de rente aftrekbaar is. Een oude resolutie maakte het de werkgever dan ook mogelijk om toch onbelast dit rentevoordeel te verstrekken. Puur praktisch dus. Doordat dit spiegelbeeld (aftrek baar - belast) vervallen is door de beperking van de aftrek van sommi ge rente, was de resolutie ingetrok ken. Dit leidt uiteraard toch in negen van de tien gevallen tot veel overtol lig werk indien de rente toch wel aftrekbaar blijkt te zijn. Daarom is de resolutie nieuw leven ingeblazen en is de zorg, van degenen die zo'n lening hadden, weggenomen vlak voor het einde van het eerste loon- tijdvak waarin dit van toepassing zou zijn geweest (januari 1997). De nieuwe regeling houdt eenvou digweg in dat de werknemer de werkgever moet overtuigen van zijn recht op rente-aftrek. Het moet dan wel "bronrente" zijn tenzij de werk nemer verklaart dat zijn "consump tieve rente" in totaliteit binnen de richtbedragen valt. In dat geval behoeft het voordeel niet tot het loon gerekend te worden. Loonheffing inhouden door de werkgever is al een herendienst. De staal int inkomstenbelasting en heeft daarvoor mensen en middelen (de Belastingdienst). De grote bulk van het geld laat men echter door anderen innen 90%!) die veel kosten, voor die diensten moeten maken en daarvoor niets vergoed krijgen. De werkgevers innen immers voor de Belastingdienst het leeuwendeel van de inkomstenbe lasting als loonheffing en dragen als ondernemers ook nog alle B.T.W. en accijnzen af. Doen ze dat niet con form de ingewikkelde regels van de wet, dan wachten rente en boetes! Alsof dat al niet genoeg is, moet de werkgever die een renteloze lening verstrekt aan een werknemer nog als een heuse inspecteur gaan beoorde len of de mededelingen-van die werknemer, omtrent de aftrekbaar heid ervan, wel kloppen. Is zijn oor deel fout? Juist: boete en rente voor het intermediair dat de werkgever dan is. .Toch iets om over na te den ken. Maar ja. laat dit u er niet van weerhouden om uw personeel gun stig te belonen door net verstrekken van een onbelaste lening. Neemt u daarbij wel goed de regels in acht of neem contact op met uw belasting adviseur. Februari 1997 Mr. T.C. van Zwieten Rühl Haegens van Aar Accountants en belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer. Venray. Reuver en Venlo. Tel. 0485-576464 De muziekscholen van Venlo. Venray, Gennep, Weert, Deurne en Tegelen organiseren op 1 maart voor hun leerlingen een dwarsfluitdag. Om de dag een bijzonder tintje te geven hebben zij Wil Offermans uit genodigd. Wil Offermans studeerde aan het Brabants Conservatorium fluit en geïmporviseerde muziek. In 1985/86 bracht zijn project Round About 12.5 hem in zeven maanden naar achttien landen waar hij kennis maakte met vele etnische fluiten en fluitspelers. Tijdens deze wereldreis gaf Offermans vele concerten en workshops, ook voor radio en tv. De laatste jaren zijn er verschillende cd's van hem verschenen. Zijn boek 'Voor dc Hedendaagse Fluitist' heeft in 1993 een prijs gekregen van de Amerikaanse Fluit Associatie. Offermans zal met grote groepen dwarsfluiters aan de slag gaan om zijn compositie 'Jungle Dance' in te studeren. In dit stuk wordt behalve van de gewone dwarsfluit ook gebruik gemaakt van de alt- en bas fluit, flessen en vogelfluitjes. Naast deze compositie zullen nog enkele andere stukken worden inge studeerd. Verder zal Offermans een demonstratie geven met allerlei flui ten uit verschillende werelddelen. Het gebeuren vindt plaats in de muziekschool te Venlo, Arsenaalplein 2 van 09.45 tot 16.00 uur. De dag wordt om 15.00 uur afge sloten met een presentatie van de ingestudeerde stukken. De ouders van de deelnemende leerlingen zijn hierbij van harte welkom. Basisschool Dr. Poels zet op woensdag 5 maart van 09.00 tot 10.00 uur en op donderdagmiddag 6 maart van 14.00 tot 15.00 uur de deuren open. Iedereen die geïnteresseerd is. kan een kijkje komen nemen in hel dagelijkse schoolleven. Koffie en thee staan klaar. U bent van harte welkom. Ook u, ouders van nieuw aan te melden leerlingen. Voor de deelname aan deze wedstrijd in het poëzie-herkennen zal de fëbru- ari-opgave niet al te veel hoofdbrekens vergen. "Ik zag de tremor van de zee, zijn zwellen en weer haastig slinken. oals een grote keel kan drinken. Wie is de auteur en uit welk gedicht zijn deze regels afkomstig? Een grote groep deelnemers begint het jaar 1997 voortvarend. Snel uit de startblokken vertrokken de dames H. van Beek, L. Colsen, R. van Daal, L. Geurts. T. Peters. W. Nelissen-Wijnhoven, T. Smits en W. Vink en de heren A. Kroft, A. Leyssen en P. Reiniers. Zij allen wezen P.N. van Eyck aan als de dichter van het fragment van januari. De meesten zullen het gedicht wel gekend hebben uit hun schooltijd. Het was "De tuinman en de dood", een fedicht waarin van Eyck op verhalende wijze zijn lezers conformeert met et feit dat aan de dood niet te ontkomen valt. De tuinman kan wel vluchten naar Ispahaan, de dood verbaast zich er alleen maar over. dat hij zo ver moet reizen om de tuinman te vinden. P.N. van Eyck: De tuinman en de dood. Een Perzische Edelman: Vanmorgen ijlt mijn tuinman, wit van schrik, Mijn woning in: Heer. Heer, één ogenblik Ginds, in de moshof, snoeide ik loot na loot. Toen keek ik achter mij. Daar stond de Dood. Ik schrok en haastte mij langs de andre kant, Maar zag nog juist de dreiging van zijn hand. Meester, uw paard, en laat mij spoorslags gaan. Voorde avond nog bereik ik Ispahaan!'- Vanmiddag - lang reeds was hij heengespoed - Heb Ik in t cederpark de Dood ontmoet. 'Waarom', zo vraag ik, want hij wacht en zwijgt, 'Hebt gij van morgen vroeg mijn knecht bedreigd?' Glimlachend antwoordt hij: 'Geen dreiging was 't. Waarvoor uw tuinman vlood. Ik was verrast, Toen 'k 's morgens hier nog stil aan 't werk zxig staan. Die 'k 's avonds halen moest in Ispahaan. Vanavond donderdag 27 februari is dit gedicht tussen 18.00 en 19.00 uur te beluisteren bij de lokale Omroep Venray. voorgedragen door de acteur Albert Vogel. Elke 4e donderdag van de maand zal er een citaat van een of meer dichtrc iels verschijnen op het speciale plekje in Peel en Maas. Aan elke poëzielief- tebber of poëziekenner wordt de vraag gesteld van welke dichter en uit welk gedicht de aangehaalde dichtregels afkomstig zijn. Per keer verdient men 10 punten: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de juiste titel van het gedicht. Voor het eerst is er voor mensen, die wel eens de oplossing weten, maar niet aan de jaarwedstrijd mee willen doen, ook een prijs te verdienen! Daarmee wordt ook voor hen deze wedstrijd aantrekkelijk, leder dus, die in welke maand ook de oplossing weet, kan naar deze prijs voor incidentele deelne mers meedingen! Oplossingen van het gevraagde probleem kunt u voor vrij dag 21 maart sturen naar het secretariaat van net Literair Café Venray-regio. Rochusstraat 1,5801 RR Venray. ATTENTIE: Om misverstanden te voorkomen hier nogmaals de juiste datum van het optreden van Conny Palmen en Adriaan van Dis in Horst: vrijdag 14 maart. Aanvang 20.00 uur in 't GasthÖes tc HORST. Inlichtingen Bibliotheek Horst. Telefoon: 077-3982339. In Venray gaat het literair programma intussen verder met een optreden van Jules Deelder op diezelfde 14e maart, in de Schouwburg. Reeds een week later - Vrijdag 20 maart - zal Martin Ros. een bezoek aan Venray brengen. Omdat dit programma tot stand kwam in samenwerking met de Adelbertvereniging, zal de plaats van handeling dit keer zijn: het res" taurunt van Beukenrode, aanvang 20.00 uur. Verdere informatie over bovengenoemde programma's vindt u in de dag- en weekbladen. Op zondag 20 april in Swolgen. Restaurant La Rondinc. aanvang 11.30 uur, de herdenking van de sterfdag van Bertus Aatjes. Anita Bijvoet zingt gedich ten van Bertus Aatjes. Dit belooft een heel aparte bijeenkomst te woraen. Vrijdag 30 mei, Monika van Paemel in de Witte Hoeve te Venray. Aanvang 20.30 uur. Voor informatie over het Literair Café kunt u terecht bij het Secretariaat: Rochusstraat 1. Venray. Telefoon: 0478-582948.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 7