Veilig in en op straat VENRAY PEEL EN MAAS Thoma^c mode VOORJAARS COLLECTIE Piet Hermans in museum Nieuwe gezichten bij Francesca EnsEsmm Broeder Harry gaat toch terug post ity "Limburgs nooit in lesprogramma" Rozemarijn Thijm oe denkt de burger erover SAMENWERKING WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Onze prachtige biedt mode voor alle momenten en voor alle activiteiten. Anno 1881 Venray De bood schappen bij u thuis. i Samenwerking il burgeronderzoek Vorig jaar stelde «menwerking Venray voor om ;n burgeronderzoek in te stei- ■n. Samenwerking is van lening dat de politiek en de emeente vaker de burger moet gadpiegen. Een regelmatig te ouden burgeronderzoek zou aar een goed instrument voor unnen zyn. Samenwerking kreeg echter niet steun van de gemeenteraad mar. is toch doorgegaan met haar annen. Deze week het derde /tikel uit een serie van vier verha- n waarin wordt ingegaan op een :paald onderwerp. L)e onderwerpen in de reeks ebben betrekking op zaken als penbare werken en milieu, open- ire orde en veiligheid, leefbaar- eid. ruimtelijke ordening en olkshuisvesting. Aan de hand van het artikel jnnen burgers reageren via Verstaande non. Zij kunnen hun ening daarover kwijt. Verder jnnen zij aangeven welk pro- leem voigens hen de gemeente ens aan moet pakken De inzameling gaat plaatsvin- en o.a. via de Stadspost, die dat eheel gratis verzorgt, en particu- ere inleveradressen. Onderaan de afleveradressen •noemd. De reakties moeten aantonen of en groter burgeronderzoek wel of liet wenselijk is. Noot van de redaktie: De nhoud van deze artikelenreeks alt geheel buiten de verant- lelijkheid van de redaktie van Peel en Maas. m, alt g< roorch Inleveradressen stadspost inray centrum. Lectuurhal. Grotestraat 5, brievenbus Stadspost. inray Brukske, Bakkerij Houben. Kiosk 22a, brievenbus Stadspost. inray Zuid. Hermans. Leunseweg 25. brievenbus Stadspost. inray Landweert. I. Busser. Kruidenlaan 112. privé brievenbus. mnen. Electro De Mulder, Albionstraat 43. brievenbus Stadspost. Kirum, Bakker H. Verheijen. Mgr. Hanssenstraat 25, brievenbus in de win- iselsteyn. friture M. Bosch. Jan Poelsweg 12. brievenbus in cafetaria. erselo, Janssen-Millen. Dorperveld 13. privé brievenbus. rlo. L. Manders. Castenrayseweg 28. privé brievenbus. istenray. Classens. Castelostraat 30, privé brievenbus. :ide, G. Verkoeijen. Ysselsteynseweg 10. privé brievenbus. uien. Fleurkens van Gassel. Veulenseweg 49a. privé brievenbus. edepeel. J. Classens. Joh. v. Stalbergweg 7. privé brievenbus. nukt. Het Pelgrimshuis. St. Jozeflaan 52. brievenbus IN winkeldeur. B: uiteraard kunt u de bon ook op een voldoende gefrankeerde briefkaart ildaufaar Busser, Hoe richt je de omgeving op zo'n manier in dat de burgers er veilig kunnen wonen en zich ook nog 'ns veilig voelen? Ruimtelijke ordening, al dan niet in relatie tot de verkeersveiligheid en sociale veiligheid, is een onderwerp waar over veel burgers van Venray best hun mening willen geven. In een burgeronderzoek, waarvoor Samenwerking Venray de belang stelling onder de Venraynaren peilt, komen deze zaken dan ook zeker ter sprake. Waar oversteekplaatsen moeten komen in de wijk en welk soort beplanting er in de plantsoenen komt wordt op dit moment door ambtenaren en gemeentebestuur bepaald. Hetzelfde geldt voor de lokatie van speeltoestellen en het aanwijzen van parkeerplaatsen voor vrachtauto's. Om maar enkele voor beelden te noemen. Voorzieningen als deze zijn belangrijk voor een wijk of dorp. Het is daarom ook van belang dat de mensen die er wonen hun mening kunnen geven. Want zij weten uit de dagelijkse praktijk wat voor kinderen er spelen en of de auto's er hard rijden. Met die waar devolle informatie kan de gemeente bij het opstellen van haar plannen voor de inrichting van de openbare ruimte rekening houden. "Als de inwoners van Venray aan geven wat zij belangrijk vinden, dan kan de politiek bepalen waar de pri oriteiten komen te liggen en in welke volgorde de zaak wort uitge voerd". zegt fractievoorzitter Ike Busser van Samenwerking. Zijn fractie lanceerde bij de begrotings bespreking in oktober vorig jaar het idee van een burgeronderzoek. In Heerlen wordt de bevolking al lan ger op deze manier bij het gemeen telijk bekeid betrokken. Behalve voor het ontwikkelen van nieuw beleid is een burgeronder zoek ook prima geschikt om te con troleren hoe het staat met de uitvoe ring van bestaande plannen. Opnieuw een paar voorbeelden. In de wijk Landweert moeten snel- heidsremmende maatregelen wor den getroffen. Een paar jaar geleden vond de gemeente dat niet nodig. Of dit met een burgeronderzoek voor komen had kunnen worden weet ook !ke Busser niet. Wel weet hij dat het nu goed zou zijn om te peilen wat de inwoners vinden dat er in hun wijk moet gebeuren. Je kan dan meteen zien of de gemeente eerder gemaakte afspraken is nagekomen. Regelmatig herhalen van zo'n onderzoek maakt controle gemakke lijker. Belangrijk voor een gemeente is ook om te weten of de inwoners zich prettig voelen en op hun gemak. Sociale veiligheid is een wat vaag begrip, maar tegelijkertijd een onderwerp waarbij de burger zich enorm betrokken voelt. Openbare verlichting. geparkeerde (vracht)auto's. (drugs)overlast, van dalisme. fietsen door het voetgan gersgebied. Allemaal van die erger nissen en problemen waarmee elke Venraynaar wel eens te maken heeft (gehad). Kleine zaken, maar erg belangrijk voor een leefbare samen leving. "Daarbij mag je gerust eens kijken naar de situatie op de kerkdorpen", vindt Samenwerking. "Daar zie je nog hechte gemeenschappen, buren hulp en positieve vorm van sociale controle. We moeten er voor zorgen dal het zo blijft op de dorpen en vandaaruit die samenhang weer terugbrengen naar de Venrayse wij ken". stads Naam; adres: postcode: is voorstander/tegenstander* van het houden van een burgeronderzoek doorhalen wat niet van toepassing is m het meest urgente probleem dat de gemeente moet aanpakken is: Vrijdagmiddag wordt in muse- n 't Freulekeshuus een tentoon- elling geopend waarin de inravse keramist Piet Hermans ntraal staat. De tentoonstelling left het motto "Piet Hermans, in veelzijdig keramist, dertig ar klei gevormd en gebakken" eegekregen. De tentoonstelling ordt vrijdagmiddag geopend oor burgemeester Waals om 100 uur. Piet Hermans kwam als twaalfja- ge in aanraking met de keramische inst lijdens een excursie naar De Ide Kruyk. een bekende potten- ikkerij in Mibbeek. Piet ging ech- r eerst het bakkersvak in door te gaan leren voor banketbakker. Daar leerde hij ook zaken als tekenen, schilderen en modelleren en bleek al snel dat hij daar talent voor had. Tijdens zijn dienstperiode volgde hij vervolgens een pottenbakkersoplei ding en het kon niet uitblijven. Piet zei hel banketbakkersvak vaarwel en maakte van zijn hobby zijn beroep. Niet alleen als zelfstandig kunste naar. Hij aanvaarde in 1972 een baan als creatief therapeut om zo ook andere mensen creatief bezig te laten zijn. In datzelfde jaar ging Piet ook lesgeven aan de Vrije Academie. Het werk van Piet kenmerkt zich door een grote diversiteit: stand- beeldjes in diverse uitvoeringen, reliëfs en amforas, vervaardigd vol gens de oude Japanse Raku metho de. Het samenvoegen van gedraaide vormen tot een geheel is een van de specialiteiten van Piet Hermans. Piet Hermans exposeerde in 1974 voor het eerst. Dat was in het Art Centre in Venlo. Vele exposities volgden, o.a. in Baarlo. Gemert. Weert. Venray. Nettetal. Hinsbeck. Knokke-Heist en Epe. Nu dus expo seert hij in 't Freulekeshuus. De expositie loopt van I maart t.m. 15 juni. De openingstijden zijn woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen op andere tijden op afspraak. II Issalon "Francesca" heeft er ree ambachtelijke ijsbereiders ij: zoon Harrie en diens vrouw Jlanda. Wim en Cisca Smits zijn aar zeer trots op. )or Harrie is de overstap van jrder voorbereider" in drukkerij ui den Munckhof naar "ambachte- k ijsbereider" een grote uitdaging, el vrije tijd bracht hij door in de ikcuken en maakt zo van zijn ibby zij beroep. "Je hebt veel te aken met vrolijke mensen en daar i)rd ik zelf ook vrolijk van", landa vindt het vooral leuk dat er el kinderen in de ijssaion komen. heeft gewerkt in een kinderdag- 4 jblijf en Harrie en Jolanda hebben Rook een zoontje. ,^i landa mag zich nu ook aansluiten de weinige vrouwelijke ambach- 'ijk ijsbereiders die er in herland zijn. maf zaterdag I maart a.s. kunnen mensen weer rekenen op een jerlijk ambachtelijk ijsje, zoals ze it gewend zijn bij "Francesca". trrie en Jolanda Smits bij een van ijsmachines STOMERkJ reiniging van kleding en woningtextiel kledingreparaties Poes van zesde etage naar beneden gegooid Zondagmiddag kwam bij de poli tie een melding binnen van dieren mishandeling. Kinderen hadden gezien, dat vanaf de zesde etage van een flat in het Brukske, een poes naar beneden was gegooid. De politie vond op de begane grond, in een hoekje, inderdaad een poesje, wat moeilijk te benaderen was. Het lukte een dierenarts wel het poesje te vangen en haar medi sche zorg te geven. Het poesje scheen niets gebroken te hebben. Van dierenmishandeling, zo kon de politie vaststellen, is echter niets gebleken. De eigenaresse, die een flatje heeft op de zesde verdieping, bleek niet thuis te zijn. De politie ver moedt dat de poes de vrijheid heeft gezocht. Volgens de dierenarts zou de poes geen nadelige gevolgen van de val overhouden. Diefstal auto In de nacht van zaterdag op zon dag werd vanaf een parkeerplaats aan de haammakerstraat een witte Opel Kadett met het kenteken NB- 06-tx gestolen. De eigenaar is een Venraynaar. De waarde van de auto bedraagt 3.500,-. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1997 - NR. 9 HONDERD ACHTTIENDE JAARGANG Veldeke bestuurslid Joos Verbeek: Aan de vooravond van vastelao- vend, een echt Limburgs volks feest, besloot het kabinet in Den Haag om het Limburgs als streek taal te erkennen. De aanvraag daartoe geschiedde door het bestuur van Veldeke Limburg, op aanraden van de Provincie. Joos Verbeek, vanuit Veldeke Venray bestuurslid van Veldeke Limburg, is blij met het besluit maar weet het besluit naar waarde in te schatten. 75% Onder "Limburgs" wordt verstaan de streektaal zoals die gesproken wordt in al haar varianten in onze provincie. De schatting van Veldeke Limburg is dat ongeveer 75% van de Limburgse bevoking "Limburgs" als dagelijkse omgangstaal gebruikt. Daarbij is geen sprake van Nederlands met een Limburgs accent zoals de "zachte g". "Veldeke Limburg heeft een eigen spelling vastgesteld die voor de hele provincie geldt en die door alle Veldeke kringen (elf in totaal) is aangenomen" laat Joos Verbeek weten. CULTUUR "De erkenning van het Limburgs is dan ook meer van politiek belang. Het is een bevestiging van de eigen culturele identiteit van Limburg" aldus Joos Verbeek. Limburgers onderscheiden zich dan volgens Verbeek ook van andere Nederlanders. "Limburgs zijn Bourgondiërs en gastvrij. Harmonieën en fanfares leven hier nog volop evenals schutterijen en gildes. Kijk naar het OLS. En dan is er natuurlijk de Vastelaovcnd. volop Limburgse cultuur." EDUCATIE Wie nu denkt dat hel Limburgs op scholen ingevoerd gaat worden als vast onderdeel van het lespakket heeft het mis. "Veldeke is niet van plan om daar naar te streven en zal dat ook nooit gaan doen" stelt Verbeek. De taal is daarvoor te divers en bovendien zal dat miljoe nen guldens gaan kosten. Geld. waarvoor geen financiële steun ver wacht hoeft te worden. Veldeke richt zich wat dat betreft meer op het vastleggen van hel Limburgs in al haar facetten. Dat doet zij in een tweemaandelijks periodiek, het regelmatig uitgeven van een Literaire bloemlezing in het Limburgs, het uitreiken van de Groot Limburgse Dialectprijs en het geven van dialectcursussen in de diverse kringen. Zo is Veldeke ook initiatiefnemer van de uitgifte van Asterix en Obelix in het Limburgs. Al de aktiviteiten van Veldeke worden bewaard in het archief bij het Limburgs museum in Venlo. Die aktiviteiten hebben volgens Verbeek meer waarde dan in het Limburgs lesgeven op de scholen. Ondanks onrust voelt Venrayse broeder zich in Zaïre op z'n plaats De Venrayse broeder Harry Jenniskens is 72 jaar. Veertig jaar van z'n leven bracht hij door in Zaïre, het voormalige Belgisch Kongo. Onlangs was hij w eer eens voor korte tijd terug in z'n geboortestreek. Ondanks de insta biele politieke situatie in Zaïre stapte Harrie afgelopen dinsdag weer op het vliegtuig richting Centraal-Afrika. Terug naar huis. Z'n familie wilde hem liever hier houden. In Zaïre is het toch een beetje onzeker allemaal. Wie de kranten leest en de televisie volgt, zal hen gelijk geven. Er komen deze maanden ook meer mensen uit het land terug dan er naar toe gaan. Maar hij gaat toch terug. Ondanks de wetenschap dal er weinig eer te behalen valt voor ontwikkelings werkers in een land dat in het post koloniale tijdperk alleen maar ach teruit is gehoerd. Omdat hij het land en de mensen kent. Omdat hij weet dat Zaïre tachtig keer de omvang van ons land heeft. Wat er in het oosten van het land gebeurt is nog altijd duizend kilometer verwijderd van de hoofdstad Kinshasa. In een land waar de wegen slecht zijn en de trein soms uren stilstaat voor een futiliteit is dat een geweldige afstand. Bovendien, wat moet Harrie hier in Nederland? Bij z'n medebroeders in het rusthuis gaan zitten? Daarvoor voelt hij zich nog te goed. "Ik ben goed gezond", zegt Harrie. De broeders geven hun col lega groot gelijk. Hij kan nog lang genoeg stilzitten. TRACTOR WERD OS Broeder Harrie Jenniskens van de Congregratie van de Paters van de H. Geest vertrok voor de eerste keer naar Belgisch Kngo in 1957. De boerenzoon uit Brukske kwam terecht in de provincie Katanga in het stadje Budi. Tegenwoordig heet Katanga, de rijkste streek van het uitgestrekte land. Shaba. Katanga is de regio waar de koper- en tinmij nen de kolonisten en de Belgische schatkist geweldige winsten ople verden. Kort na de aankomst van Harrie werd Kongo zelfstandig en sinds dien is het eigenlijk alleen maar slechter geworden. Het project waaraan de Venrayse broeder, met financiële steun van de Stichting Steun Rabobanken. jaren heeft gewerkt is typerend voor het afglij den van de Zaïrese economie. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat er geld zou komen voor de aanschaf van een tractor in Budi. Het voorjaar zit in de lucht. £n wij hebben het in huis! Grotestraat 93, Venray, Tel. 0478-581214 Toen het project eenmaal ging lopen was de situatie zover verslechterd dat de tractor werd veranderd in ossen met ploegen. Want wat heb je aan een tractor als je geen onderde len hebt en het onzeker is wanneer de diesel arriveert. Maar zelfs het ossentractie-pro- ject is eigenlijk, tien jaar na de start, grotendeels mislukt. De bedoeling was om ossen te fokken en af te richten als trek- en ploegdier. Gelijktijdig moesten mannen uit de lokale bevolking het vak van ossen drijver leren. Uiteindelijk doel was het ontstaan van coöperaties, rond om het gezamenlijke bezit van de os. Het project strandde volgens Harrie op de bekende struikelblok ken in Afrikaanse landen: corruptie, bijgeloof en diep geworteld wan trouwen tussen families en stamver banden. In totaal zijn er in het kader van het project zo'n twintig ossen met bemanning opgeleid. Nog niet de helft daarvan is nog werkzaam. Een coöperatie is nergens van de grond gekomen. MELKFABRIEK Harrie heeft talloze voorbeelden van de achteruithollende Zaïrese economie. Het geld wordt steeds minder waard, zo weinig dat er weer in natura wordt gehandeld. Boeren zijn dagen onderweg met een lad- inkje gedroogde vis. Op de fiets. Tegen de tijd dat ze terugkomen in het dorp is de opbrengst opgegaan en niet zelden komen de mannen met een geslachtsziekte thuis. In Lubumbasi. vroeger Elisabethstad, stond een bloeiende melkfabriek. De fabriek is gesloten, net als veel boerderijen waarvan de kolonisten terug zijn gegaan naar Europa. Met de infrastructuur is het al niet beter. Halfgesloopte treinstellen onder houden de verbindingen tussen de verschillende streken van het land. Het wegennet is al jaren niet meer onderhouden en zit vol kuilen. Stukken asfalt zijn samen met lei dingen weggespoeld. "Tot 1975 reden we in een Volkswagentje Kever. Tegenwoordig kun je alleen nog met Landrovers wat aanvan gen". zegt Harrie. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar EIGEN OPLEIDING Hij ziel die ontwikkelingen met lede ogen aan. Maar Jenniskens en z'n blanke collega-hulpverleners hebben de wind niet mee op dit moment. Toen Harrie na z'n laatste bezoek aan Venray terugkwam met geld voor 27 ploegen -die hij in buurland Zambia moest kopen- kreeg hij te maken met de tegenwer king van zwarte priesters. Die wil len de zaak anders aanpakken. Het ossenproject is overgenomen door het bisdom Kongolo en een Zaïrese abbé. Sindsdien is het niet beter gegaan met het project. Integendeel. "Ze vragen nog steeds of ik terug kom". zegt Harrie. Dal zal waarschijnlijk niet gebeu ren. Harrie gaat in Lubumbasi een nieuw project starten. Opnieuw met koeien. Hij gaat helpen met het opstarten van een veehouderij. 'Bedoeld voor de Zaïrese paters van z'n congegratie. Een aantal jaren geleden is de congegratie begonnen met een eigen opleiding. De eerste vijf paters zijn inmiddels afgestu deerd en nog zo'n twintig zijn en nog zo'n twintig zijn in opleiding. Met de opbrengst van het landbouw bedrijf kunnen de paters in hun eigen levensonderhoud voorzien. Of hel doorgaat is nog niet helemaal zeker, maar broeder Jenniskens gaat alvast terug naar Lubumbasi. "Er is daar genoeg te doen. Ik kan me altijd nuttig maken", zegt hij. I Gezondheidswinkels I Venlo Klmsstrmt 38 - Venray Grote markt 20 2^ Voor slechts SNEL BESTELLENI tgg EYEN BEUEN. Service en bestellijn 0900 - 202 50 90 Vernieling auto Op klaarlichte dag werd donder dag een op de parkeerplaats bij de basisschool aan de Veulenseweg geparkeerde personenauto van een 44-jarige Venraynaar bekrast.

Peel en Maas | 1997 | | pagina 11