OPRUIMING 20% tot 50% KORTING berden ALLE WINTERKLEDING - damesafdeling - herenafdeling - kinderafdeling - shopafdeling jgteutojaerötoenöcf) ban ben Courantter 160.000 Gulden voor "deel-TOC" Wij wensen u het allerbeste in 1997 Spookrijder veroorzaakt frontale botsing op A73 Power(wo)man wil extra geld gemeente Ven ray's Wijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Initiatiefgroep presenteert voorstellen tijdens Venray-forum Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... Tel. 510211 DONDERDAG 2 JANUARI 1997 - NR. 1 HONDERD ACHTTIENDE JAARC Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS ÜITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Srotestraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 IPATERSSTRAAT 19a VENRAY-.TEL. 0478 585958 Advertentieprijs: 0,39 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 32,00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) MODEHUIS Winterpret 'V- De een vervloekt het, de ander heeft er juist plezier aan. Koning Winter is weer in het land en zorgde voor een extreem koude jaarwisseling. Winter betekent ook ijs en overal waar mogelijk is worden de schaatsen onderge bonden zoals hier op de vijver van het ziekenhuis, waar de jeugd zich amuseert met een partijtje ijshockey. Uytgesprooken by d'Ingangh van het Jaer Onzes Heeren MXMVII Een nieuzv Jaer is beghonnen Het Vuurwerck is gedoofd. Wy hebben Ons daerom weer besonnen, Over wat er in 1996 was beloofd. Wat overquam onse Burghers het afgelopen Jaer, In het Groote Wydse Rooy. Wat bakten onse Bestuurd'ren so allemael klaer. 1996 Was ende is het Jaer van de Ommeswaaej. Hei KEERpunt in de Rooyse Historie Maetregh 'len goed ende kwaej, Moeten leyden tot nieuwe Glorie. De Ghemeent gaat nog minder Taacken doen. Minder dan vhoorheen; Om so Uyteindelyk te koomen tot meer Poen. Nheem nu het Swemmen byvoorbeeldt, Van die allerkleynste Scholieren. De Ghemeente heeft nu geseght, Dat Sy dat self moeten bestieren. Daarmee wil men vele Centen bespaeren, Ende kinderen laten spartelen Binnen nu en enkele Jaeren. So sullen ook de Straeten in ons Rooy, Met ingang van dit Jaer, Verworden tot wat minder mooi, Door een ander ghemeent'lijk Gebaer. Sy gaan wat minder vheegen, Met daerby de stille Hoop, De Burgher tot Properheyd te bewheegen. Die Burgher mag nu ook al Self, Op die Speelveldjes aan de Slagh. Gaen klussen aan de Toestellen, Op syne vrye Dagh. De Bhurger moet self wercken, Is de Ghemeent's nieuwe leus, Om so de Oosten verder te bepercken. Een Ingheving had Omroep LOV Prins Carnaval uyt het Ghemeentehuys, Brenghen Wy u, welck een Fabuleus Idee, Met drie Kyckdosen levendigh in uw Huys. Twee aen de lange Syden, één midden in het Padt, Tonen wy Rooy alle Veeren. Ghemeent1 zeg Ons, hoe vindt U dat? Drie is voor so een Clus, Toch seecker twee Teveel, Sprack den Ghemeente-klerck en aldus Begon het Gekrackeel. Van de Ruzie tusschen Omroep en Ghemeentehuys, Werdt de Burgher weer de Dupe. Geen Carnaval op de Rooyse Buys Vheelsydig is ons Rooy, So bleek nae heel veel praeten, Op Venrays Conferentie. Wy hadt dat nu in de ghaeten. Veelvuldig in Courant en op de Buys, j Sou Rooy sich moeten promoten, Middels VW en een heus Venray Huys. Vele Jaeren woonden Sy tevreden, Aen het lommerrijcke Padt. En de Verspagets woonden er nog Heden, Als 't aan Hun géleghen had. Geen vrolyck Eyndt voor Fluytekruyd, Want de Ghemeent blies het Sproockje, Na Twintigh Jaeren toch noch uyt. In Veltheym syn de Nheeringdoenden, Gesprongen op die Bresch. De Verbouwing geschiedde onvoldoende, So stapten Sy naer SBS 6. Die Eigenaeren uyt Den Haegh, Schrokken flinck van dit Breekyser En ginghen aen den Slagh, langsaem en Veltheym is oock die Wijck, Van Stadtsvernieuwinghsplannen. Met Synthese en het Publieck, Comt alles in Cruycken en Cannen. Maer één ding maeken se Ons niet wys: Veltheym wordt nooit en te nimmer jonger, Die Wyck die blyft nu eenmaal grys. In Rooy syn d'r oock goede Plannen, Soals de Uytbreydingh van het Theehuys. Tot Verdriet van de Speeltuinmannen, Wordt het daer voor Kind'ren niet pluys. Een Speeltuyn daer is uyt den boosen, De Ouders weeten thans geen Raedt, Waer Sy hun Kind'ren moeten loosen. 't Oopenbreeken van die Pleinen, Lijckt welhaest een Feuilleton. Ditmaal moest er Groen verschijnen, Dat is geselligh en het weert de Zon. Maer Heeren Ambtenaeren, besint eer ghij beghint, Want hooghe Boomen geven Schaduw, Maer Sij vanghen oock veel Windt. Schilders moesten met groote Quasten, Op den Marckt de Muren witten. Een Advieschbureau vondt dat zulcks paschte, Maer de Winckeliers saghen wit niet sitten. Eenschgesindt spraecken sij boos: 'Moeten wij het Gelagh betaelen? Da's een Sigaer uit eigen Doos'. Over die Sluytinghs Uren, Werdt door de Schepenen Gebakkeleydt. Dat Geslemp magh niet langhor Duren Des Nachts twee Uur is het Sluytinghs Tyd. De Politieck verweerde sich met Man ende Maght, Souden sy soms self willen gaen suypen, In die Randen van de Nacht? Om het Gevaer van den Automobiel te Bestryden, Leght Schepen Drieszoon Jan, Overal waer dees' Helse Tuygen ryden, Een Wegh in den Ronde an. Op so een Rotonde -of is het een Verkeerspleyn? Reghelt het Verkeer sich self, Het gaet, 't Spreeckzooord seght het al, Geleyck 'n Trein Oock de Ghemeenteraed setelt in een Ronde, Maer daer lost weinigh sich van sélve op. Over de kleinst' Onbenulligh-heden, 't is toch Zonde, Breecken de Leden sich soms den Cop. Dat weten Sy oock self wel, Maer toch draait ieder vrolijck mee, In de politieke Caroussel. Eensluydend was men wel, Over d'Heeren in Maestricht. Die speeld'n geen mooi Spel, En werden van vanalles betight. Vierlingschbeek liet men vallen, Ten gunste van Bocxmeer. Daer viel in 't Suyden niet over te "callen Toch komt de Maes weer in 't Sight, Daer aan d'Horizon. Want plots kwam het Beright, Dat Meerlo-Wanssum over herindelen begon. Misschien naest Horst aen de Maes, Langhs Deurne en langhs Bocxmeer, Wonen Wy strackx in 't Land van Peel en Maas. Over dat laatste^rVWv-heetbtv. OnseTJöürant eindelyck gaen rhoemen, Door Rooy en alles d'r by, Naer Ons te gaen vernoemen. Maer niet alles is Goud dat blinckt, Is een oud en bekend Geseghde. Net als de eigen Rhoem die stinckl. Maer hoe Wy 't oock bekycken, 't Oudjaer is thans verdweenen En over 365 daaghen sal opnieuw blycken, Hoe 't is verghaen met dheesen en gheenen. Maer zoat er oock sal gaen geschieden, Den Courantier hoopt U in ieder Geval, Een Gesond en Geseeghent Jaer te kunnen bieden. B. C. Van den Vondel Ondanks het afhaken van het MBO College wil de gemeente Venray 160.000 gulden bijdragen aan de realistaie van het Technisch Onderwijs Centrum (TOC). In het afgeslankte TOC bundelen het Limburgs Centrum voor Bedrijfsopleidingen (LCB) en de opleidingen van de Arbeidsvoorziening haar activitei ten. Handhaven van de bijdrage was een voorwaarde voor de pro vincie Limburg om ook haar deel van de financiering te blijven inzetten. De provincie heeft 405.000 gulden over voor het TOC. De gemeente stelt haar bijdrage net als de provincie afhankelijk van de handhaving van de bijdragen door de andere partners, zoals het bedrijfsleven en de Kamer van Koophandel. Ook moeten de Europese gemeenschap en het ministerie van Economische Zaken met geld over de brug komen. Het gemeentelijk krediet voor het TOC werd al in 1993 door de gemeenteraad beschikbaar gesteld, destijds onder voorwaarden van realisatie en het rondkomen van de overige financiering. Het TOC werd destijds begroot op 3,65 miljoen gulden. Het hele project was opge bouwd rond de gebouwen vap Jerusalem, maar die lokatie viel af omdat de EG voor een TOC op die plek geen subsidie gaf. Het afhaken van het MBO College, dat financieel haar bijdrage niet rond kan krijgen en bovendien te weinig leerlingen uit het Venrayse heeft, was een tweede tegenslag voor de totstand koming van middelbaar technisch beroepsonderwijs in Venray. Het afhaken van Brussel en het MBO College haalde ook de voor waarden onder de deelname voor de gemeente weg. Desondanks wil Venray nu toch de bijdrage van 160.000 gulden handhaven. Vanwege het belang van de onder wijsvoorziening voor het Venrays bedrijfsleven, dat nog steeds kampt met een tekort aan goed technisch personeel. Beschikbaarheid van per soneel is ook een voorwaarde voor vestiging van nieuwe bedrijven, zo redeneert de gemeente. Het voorstel om subsidie te geven voor het TOC wordt maandag 6 januari besproken in de commissie onderwijs en eind januari in de gemeenteraad. De Initiatiefgroep Venray Conferentie presenteert op woens dag 8 januari vanaf 20.00 uur in het gemeentehuis haar voorstellen voor marketing en promotie van Venray. Tijdens dit eerste Venray- forum, de opvolger van de Venray-conferentie in 1996, pre senteert de initiatiefgroep het beleidsplan voor 1997. In dit beleidsplan beschrijft de initia tiefgroep concrete activiteiten en projecten. Venrayse burgers, bedrijven en instellingen en ver enigingen kunnen gratis deelne men aan het forum. Zij kunnen vanaf 2 januari toegangskaarten afhalen bij de VVV en het gemeentehuis in Venray. Na afloop van het forum kunnen deelnemers tijdens een borrel toosten op het nieuwe jaar. Tijdens het Venray-forum biedt de initiatiefgroep aan burgemeester Jos Waals een eerste exemplaar aan van het beleidsplan 1997. Ook de deel nemers aan het Venray-forum ont vangen een exemplaar van dit beleidsplan. Vanuit de huidige stand van zaken wordt in dit beleidsplan naar de toekomst gekeken. Voor 1997 stelt de initiatiefgroep enkele concrete projecten voorT Jaru Houben, voorzitter van de initiatief groep: 'Deelnemers kunnen reage ren op het beleidsplan. Een forum bespreekt vervolgens de reacties van de deelnemers aan het Venray- forum. Het Venray-forum is een soort marktplaats waar Venraynaren ideeën en gedachten uitwisselen. Dit Venray-forum willen we n of twee maal per jaar organiseren. Iedereen blijft zo op de hoogte van elkaar plannen'. INVULLING Gesprekken in de afgelopen maanden lieten zien dat vertegen woordigers van betrokken partijen en belangenorganisaties positief staan tegenover de ideeën van de stuurgroep. Houben: 'Daarmee is een belangrijke basis gelegd. Men gaf aan te willen meewerken aan de uitvoering van de plannen. Belangrijkste onderwerpen van gesprek waren de werkwijze van de Stichting Venray Initiatief, het Venray-huis, de Venray-manager en de wijze waarop het initiatief finan cieel kan worden gedragen. De ini tiatiefgroep besteedt in het beleids plan nadere aandacht aan onder andere deze punten. De initiatief groep besteedt in het beleidsplan nadere aandacht aan onder andere deze punten. Vanaf 8 januari willen we de invulling van de voorstellen vorm en inhoud geven. Als betrok ken Venraynaren instemmen met de te ondernemen acties, dan kunnen we aan de slag. We hopen die over eenstemming te bereiken tijdens het Venray-forum. Iedereen die zich betrokken voelt bij Venray is wat ons betreft van harte welkom. Want uiteindelijk gaat het erom het goede van Venray tot z'n recht te laten komen. Dat is niet alleen van belang voor bedrijven, verenigingen en instellingen, maar vooral ook voor inwoners van Venray'. Vernielingen Met een trottoirtegel werd een ruit van een winkel in de Passage ingegooid. De ruit had een afmeting van 377 x 186 cm. In de vroege zaterdagmorgen werd de ruit van de voordeur van een woning aan de St. Antoniusstraat met een steen inge gooid. De ruit yan sierglas heeft een waarde van ƒ250,-. De etalageruit van een garagebe drijf aan de Zuidsingel was met een maaskei vernield,~de kei bleef in de showroom achter. Het glas had drie in de showroom staande auto's beschadigd. Die vernielingen had den plaatsgevonden in de nacht van dinsdag op woensdag. De etalage-' ruit had een afmeting van 2 x 2,5, meter. 4 hooZreZ"gerech>">. I Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 0478-511466 Paterslaan 1 te Venray Fax 0478-513238 Zondagavond omstreeks 21.35 uur mistte een 67-jarige bestuurster van een personenauto op de A 73 de aJVlag. Venray-Noord..Toen ze dat bemerk te keerde zij op de autoweg met. de bedoeling de afslag Venray te nemen. Ook die afslag mistte zij. Om niet op te vallen bad de bejaarde bestuurster baar lichten uitgedaan. Op dat moment sneeuwde het behoorlijk. In de richting Boxmeer botste haar auto frontaal tegen de vrachtauto, bestuurd door een 5ö-jarige inwoner van Zoetermeer. Bij die botsing werd het nut van de airbag aangetoond, haar auto werd zwaar beschadigd maar de. vrouw bleef ongedeerd. In de auto zat in een kinderzitje haar kleinkind. Ook hier bewees dat kinderzitje zijn deugdelijkheid, want haar kleinkind Hep ook geen noemenswaardig letsel op. De bestuurder van de vrachtauto had op het moment van de aanrijding, gezien de sneeuwval, een snelheid van 50 km. v y De stichting Power(wo)man vraagt de gemeente Venray voor 1997 een extra bijdrage in de kos ten van het evenement. De stich ting, die in het weekend van 11,12 en 13 april de Powerman-duath- lon in Venray houdt, verzoekt om meer geld vanwege de uitbreiding van de activiteiten rond de wed strijd. De gemeente gaf in 1996 24.000 gulden uit aan de Power(wo)man. Dat bedrag is ook voor dit jaar gereserveerd. De stichting Power(wo)man Holland wil in het weekend dat de wedstrijd gehouden wordt in Venray een aantal afgeleide activiteiten ont wikkelen. Die moeten er vooral voor zorgen dat het evenement aan trekkelijker wordt voor het grote publiek. Zo wordt in Venray het jeugdcongres van de Europese Triatlon Unie gehouden en vindt er een Europees Jeugdkamp plaats. Verder wordt een randprogramma georganiseerd voor sponsors en publiek. Dat bestaat onder andere uit een uitgebreide zeskamp voor Textielcontainer in brand gestoken Door het opzettelijk vuurwerk gooien in de bij het winkelcentrum staande textielcontainer ontstond er een brand. Hoe groot de schade aan de container is kon niet worden medegedeeld. De brandstichting vond zondagmiddag omstreeks 14.15 uur plaats. Politie is op zoek naar getuigen. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar bedrijventeams en een culinair eve nement met medewerking van Venrayse koks. Die verbreding van de formule levert de Power(wo)man extra spon sors op, maar brengt ook extra uit gaven met zich mee. Om die te dek ken vraagt de stichting aan de gemeente een hogere bijdrage dan de toegezegde. De huidige afspraak is dat 1997 een overgangsjaar wordt voor de gemeentelijke bijdrage aan de duathlon. De gemeente wil afspraken maken met de stichting voor meerjarensubsidie op basis van de in 1996 geleverde bijdrage. De nog op te stellen beleidsnota evene menten moet daarvoor een kader bieden. PROVINCIE Als de gemeente besluit dieper in de buidel te tasten denkt de stichting Power(wo)man ook kansen te heb ben om de provincie weer als geld gever over de streep te trekken. Die heeft zich na vorig jaar teruggetrok ken als subsidiënt. Wethouder Kersten heeft de stichting toegezegd om met gedeputeerde Tindemans (ook PvdA) contact op te nemen om geld te krijgen uit een potje voor economische ontwikkeling. In de vergadering van de commis sie Onderwijs, Sport en Sociaal-cul tureel werk op maandag 6 jariauri wordt het verzoek van de stichting besproken. ttgHS MUST. i

Peel en Maas | 1997 | | pagina 1