De Gouden Leeuw en het Sint Nicolaasgilde Bedrijven betalen mee aan fietsenstalling Natuurbus komt naar Venray Raad Vierlingsbeek accoord met convenant „De Gouden Leeuw" [EL EN MAAS Donderdag 5 december 1996 - Pagina 9 ij de oude lindeboom op hel iseniusplein slond hel hotel de iden Leeuw. Hel was een groot ithoekig gebouw, mei daarnaast huis met een zeer fraaie klokge- dat dateerde uit de zeventiende De terugkeer van het gouden iwbeeld is een uitstekend initia- gebleken. Daarmee en met de msgeving aan een appartemen- ;omplex blijft de naam in onze nnering bewaard i 1970 was het definitieve einde de Gouden Leeuw aangebroken, slopershamer deed zijn verwocs- |e werk. Thans is op het terrein ands grootste kruidenier en de N/Amrobank gevestigd. I963 schreef de toenmalige fdredacteur Wim van den nckhof in de Peel en Maas de geilde teloorgang van dit histori- gebouw. Hij eindigde zijn arli- met de wens: 'Het zou interes- zijn meer te weten te komen rde oudere geschiedenis van dit en de Venrayse gilden'! at het pand de Gouden Leeuw historie heeft gekend die al vele wen eerder is begonnen, zal blij- uit het vervolg van dit artikel, is de geschiedenis van invloed- e families, van kooplieden en gildehuis OP TE GAFFEL iildehuizen droegen dikwijls de m 'de Gaffel'. Het waren in de Ideleeuwen centra voor baehts- en koopmansgilden. De I Keulen kende al in de veertien eeuw aan de Eisenmarkt een felhuis. In Roermond en 's- togenbosch stond het Gaffelhuis st het raadhuis, terwijl het gilde- van venlo in de Lomstraat was :gen. ènray was na de late Ideleeuwen een belangrijke akel in de handelswegen. De cisnaam 'op te Gaffel', de verre irloper van de Gouden uwnaam, verschijnt in 1579 het eerst in de'boeken. Het felhuis was de thuisbasis van het Nicolaasgilde. e betekenis van het woord gaffel erug te voeren lot het Indo- maans voor 'handgreep'. De etandige vorm zien we ook in len als gaffelbok en hooivork. broeders werden ook wel gaf- iroeders genoemd. Verder is ffelen' ons bekend als werk- ird. een korte tijd iets nuttigen irinken. ST. NICOLAAS ALTAAR let St. Nicolaas altaar in de ayse kerk werd 5 september 1478 gesticht door Goert Coninx. Deze Venraynaar was de zoon van Johannes Coninx en Bela en was pastoor in Thorn. In de stichtingsac- te maakte hij de wens kenbaar om na zijn overlijden vóór hel St. Nicolaas altaar te worden begraven. Het eerste gildebock van het Venrayse St. Nicolaasgilde is nog aanwezig in het museum het Freulekeshuus en dateert van 1688. In de regel werd vroeger zo'n gilde- boek in hel gildehuis bewaard. Mogelijk zijn de oudere gildeboe- ken met de grote brand in 1599 ver dwenen. Ook de gebouwen en boomgaard van het Gaffelhuis gin gen toen in vlammen op. De gaffelnaam en het St. Nicolaas altaar zijn even zovele aanwijzingen dat het St. Nicolaasgilde al in de 15e en 16e eeuw bestond. Andere ver meldingen over het gilde rond 1600. gerelateerd aan Gaert op te Gaffel en Arnt Coninx. verwijzen naar een 'gilde schrijfboic' (gildeboek). CONINX ROND 1400 Met de naam Coninx zijn we terecht gekomen bij de eerste bewo ners van de Gouden Leeuw. Johannes, dictus vaer Coninx. is de stamvader van zes generaties van deze familie die dit huis bewoon den. In 1437 is Johannes Coninx sche pen van Venray en in die functie aanwezig bij de verpachting van de 'Nije Moeien'. Dat was de Leunse windmolen, ook 'Creytenmoelen' genoemd. Leden van deze voorname familie Coninx komen we in de volgende eeuwen legen als rechters, priesters, schepenen, chirurgijns en kooplie den. Een van de meest bekende uit deze familie is Peter Heinrich Coninx. Hij maakte in de 18e eeuw naam als grote onderwijshervormer in Geldern. Hij werd in de adelstand verheven en al zijn kinderen trouw den in adellijke families. Zijn over grootvader bezat een laken- en stoffenwinkel aan de Grote Markt naast de Swaen. De kleinzoon van de eerder genoemde Gaert op te Gaffel. Goswinus coninx. was de eerste rec tor van de Venrayse Latijnse school. ENGELKENS 1579 Gaert op te Gaffel, alias Gaert Engelkens. was gehuwd met Petra Coninx. Jan. hun enige zoon, bleef later de familienaam Coninx dragen Omdat er maar één erflijn loopt van Gaert op te Gaffel naar de stamva der Johannes. is het zeer waarschijn Detail Tranchotkaart 1803-1820. Enkele namen op het Schouwburgplein en Beejekörf. lijk dat we hier met één en hetzelfde huis van doen hebben. Gaert en zijn zoon Jan Coninx maakten eind 16e eeuw een moeilijke periode door. Zoals al hierboven vermeld was er in 1599 sprake van een grote brand in Venray. Muitende soldaten slaken in november 53 huizen en 167 schu ren in brand. Jan Coninx uit de vijfde generatie was evenals zijn voorvader schepen van Venray. Hij leverde regelmatig rogge aan de 'korenmeter' in Venlo. In 1609 pachtte hij de Leunse wind molen. Deze combinatie van func ties zal hem geen windeieren gelegd hebben. Toen moeder Jaexken. de weduwe van Jan Coninx, oud geworden was liet zij in 1631 de erf- nalatenschap opmaken. Links het 'Groet Huys', rechts het 'Clevn Huysken'. MICHELS 1631 Peerken Coninx, gehuwd met Gysbert Michels, erfde het groot vaderlijk huis. Moeder Jaexken ging in het 'Clein Huysken' wonen. Haar oude dag was verzekerd door inkomsten uit rente, de helft van de opbrengst uit de boomgaard en door het vrije gebruik van turfschop en 'verekenskoij'. Daar in het kleine huis hield zij zich bezig met 'pel- werk", hel maken van altaarkleden voor de Venrayse parochiekerk. MARTINI 1669 Met de nieuwe eigenaar Nicolaes Martini, gehuwd met Paula Gijskens, lijkt een andere familie bezit te nemen van het huis. Nicolaes is echter een rechtstreekse afstammeling van Elisabeth Coninx, dochter van de stamvader Johannes. Nicolaes was bierbrouwer en sche pen. Er zijn aanwijzingen dat op dit huis eerder bier werd gebrouwen. Vroeger was de combinatie - her berg en bierbrouwerij - bijna van zelfsprekend. Van Nicolaes Martini is verder bekend dat hij een wagen- dienst onderhield, onder andere naar Antwerpen. Behalve een voerman, waren er vier knechten en drie maagden in dienst. Tevens woonde er ook nog 'een arme jonghen', mogelijk een wees. De gildeboeken in het Freulekes museum vermelden vanaf de Martiniperiode de bewoners van de Gouden Leeuw als lid van het St. Nicolaasgilde Het Gaffelhuis lag midden in het gebied dat de 'Sandtackers' genoemd werd. In de Martini-periode werd ook de schut terij 'het Zandakker' onderdak geboden. De gildebroeders van het Si. Nicolaasgilde vierden de jaar lijkse feestdag van hun schutspa troon met het bijwonen van de heili ge mis. Daarna droegen zij het St. Nicolaasbeeld in processie rond de kerk. Overdag ging men dan vogel schieten (wissen) aan de schuts- boom. Bij alle andere gilden vond een zelfde ritueel plaats, ieder had zo zijn eigen herberg. VAN DE STAEIJ 1691 Het huwelijk van Hendrick van de Staeij met de dochter van Nicolaes Martini. Christina, geeft al meteen aan dat het huis in de familie bleef. Hendrick was Presidentschepen en stond te boek als winkelier. Zijn dochter droeg de modieuze naam Petronella Staijmans en haar huwe lijk met Peter Oomen in 1724 bracht weer een nieuwe naam in het oude huis. De gaffelnaam is al na 1600 in onbruik geraakt. In de Van de Staeij- periode wordt het even het 'Staeijmanshuys' genoemd. Hoe hel huis er in die tijd uitzag, weten we niet. Natuurlijk is het meerdere malen herbouwd, zeker na de brand van 1599. Het hotel zoals wij het van oude foto's kennen, dateerde van 1858. OOMEN 1728 Van 1728 tot 1833 zullen drie generaties Oomen het vervolg van de geschiedenis bepalen. Vooral de zoon en naamgenoot van genoemde Peter Oomen is vermaard om zijn wagendienst door de Peel. Zijn grootvader van de Landschrijvershof in Castenray onderhield al een meelwagendienst op Roermond. In 1699 wordt hij ook schaapskoopman genoemd! Zijn kleinzoon was eveneens schepen. Vooral kooplieden wisten handig en lot eigen profijt het koop manschap te combineren met een overheidsfunctie. Kooplieden, win keliers, molenaars en bakkers waren lid van het Venrayse St. Nicolaasgilde. In Venray kende men drie soorten gilden: kerkelijke of broederschappen met een voorna melijk godsdienstig karakter, de schuttersgilden die elk in hun eigen gebied verantwoordelijk waren voor de openbare orde en de gilden voor kooplieden an ambachten die het vakmanschap en de concurrentie positie behartigden. De derde Oomen in ons verhaal onderhield dus een wagendienst op de handelsroute van Wesel- Anlwerpen. Venray en Bladel waren tussenstations waar de paarden wer den gewisseld en overnacht kon worden. Het is niet zo toevallig dat Peter Oomen zijn vrouw in de herberg 'de Leeuw' te Bladel leerde kennen. Hij trouwde 21 augustus 1766 met Anna Maria Helsemans, de dochter van de herbergier. In het St. Nicolaas gildeboek staat hij vermeld als Deken van het gilde. JANSSEN 1883 Toen Peter Janssen uit de Keizer met Bartholomien Oomen huwde, begon de laatste episode van de Gouden Leeuw. Jan Renier Oomen. herbergier en voerman, droeg in 1833 de Gouden Leeuwover aan zijn dochter Bartholomien en schoonzoon. Hij trok zich terug op de boerderij 'de Kwebek' en beoe fende daar het houtdraaiersambacht. Peter Janssen bouwde het hotel en wist de Gouden Leeuw na de Franse periode tot grote bloei te brengen. Zijn zoon. Hubert, bestuurde daarna het hotel en onderhield de wagen diensten. Hij bleef ongetrouwd. De opening van de spoorlijnen Eindhoven - Venlo in 1866 en Nijmegen - Roermond in 1883 gaf de Gouden Leeuw een nieuwe impuls. Op beide stations Horst- Sevenuin en Oostrum-Venray werd een wagendienst onderhouden. Een andere zoon van Peter Janssen. Martin Janssen-Krijns, bouwde in 1878 in de Leeuwstraat 2 Het terrein van de Gouden Leeuw anno 1996. met oude lindeboom. (Jbto Hoedemaeckers Venray WO jaar een nieuwe brouwerij, die nu op de gemeentelijke monumentenlijst staat. Met de eeuwwisseling kwamen nieuwe vervoersdiensten opzetten. Uit het huwelijk van Jan van Gend en Maria Loos uit de herberg 'de Croon" te Antwerpen ontstond de firma "van Gend en Loos". Hubert, uil het gezin Janssen-Krijns, bij ouderen nog bekend als 'Baer van de gowwe lew' zal tot het jaar 1970 als laatste van de Janssen-generaties het hotel bestieren. Hij verwierf in Venray het agentschap van dit ver voersbedrijf. In de negentiende eeuw leed het Venrayse St. Nicolaasgilde een armetierig bestaan. Met de komst van de Fransen in 1798 werden de gilden formeel opgeheven. Maar in 1915 werd er toch nog gegaffeld! 85 leden betaalden voor de Sl. Nicolaasmis ieder vijftien cent en in de Gouden Leeuw was er een sou per bestaande uit aardappelen, var kensworst, rode kool. appelmoes, augurken en bier. In 1924 kwam het comité van het St. Nicolaasgilde bij elkaar. Oscar van de Loo. Vincent Pijls en Hubert Janssen besloten hel gilde nieuw leven in te blazen en de jaarlijkse St. Nicolaasoptocht te gaan organiseren. Hubert Janssen zal in 1924 niet geweten hebben dat zijn verre voor ouders al in de vijftiende eeuw dezelfde schutspatroon St. Nicolaas zo'n centrale plaats in hun leven gaven. Niet altijd heeft de Gouden Leeuw het St. Nicolaasgilde gehuis vest. Herbergiers hadden er finan cieel belang bij om zoveel mogelijk verenigingen aan hun lokaal te bin den. Gilde teerdagen werden ook gehouden in 'de Valk' 1758 - in 'de Keizer' 1833 - en 'op de Trap' 1930. In 1947 werd aan Harrie van Meijel op de Trap het gildehuis ver gund wegens zijn vele verdiensten voor het St. Nicolaasgilde. En daar mee kwam een einde aan de langdu rige relatie van de Gouden Leeuw met het St. Nicolaasgilde. AU LION D'OR Zoals uit het voorgaande blijkt is de Gouden Leeuw als huisnaam betrekkelijk jong. In 1816, na de Franse bezetting, wordt het Au Lion d'Or genoemd. In Antwerpen is al in 1416 een herberg de Gouden Leeuw bekend. De naam herinnert aan de gouden leeuw in het wapen van Brabant. Tegenover de Gouden Leeuw, waar nu de schouwburg staat met het plein, lag de Gaffels weide. Dit weiland is altijd eigendom geweest van de opeenvolgende bewoners en erfgenamen van het Gaffelhuis (over dit weiland is eerder in deze krant gepubliceerd). Kijken we terug op bijna zes eeuwen geschiedenis van de Gouden Leeuw, hier in hoofdlijnen geschetst, dan valt een aantal zaken onmiddellijk op. -Het huis kan met recht beschouwd worden als het stam huis van de familie Coninx. Een andere bijzonderheid is dat alle bewoners rechtstreekse nazaten waren van 'Vaer Johannes Coninx en Bela'. -Ooit omschreven als 'het Groet Huys en het Clein Huysken' is dit gebouwencomplex steeds bewoond geweest door kooplie den. schepenen, brouwers en herbergiers, die tevens wagen diensten onderhielden tussen diverse steden. Niet mogen we vergeten daarbij aan te tekenen dat het boerenbedrijf altijd de basis was. - Het Gaffelhuis, gelegen in het centrum van de 'Sandtackers', was gedurende een lange perio de ook de plaats waar de schutte rij 'het Zandakker' samen kwam. - De vormen van het Venrayse straten- en pleinenbeeld verra den nog de aanwezigheid van koetsen, vierwielig dubbel bespannen wagen en huifkarren in het vroegere dorp. De koop lieden en voerlui parkeerden in de verbrede gedeelten van de Grotestraat, op de hoek bij het Hert en op het voorplein van de Gouden Leeuw hun vehikels. - De oude naam van het huis en de activiteiten van haar bewo ners rechtvaardigen de conclusie dat 'OP TE GAFFEL', later de Gouden Leeuw, het centrum was van het St. Nicolaasgilde en het logistieke hart van Venray vanaf de late Middeleeuwen. Gérard Lucassen Met dank aan het museum Het Freulekeshuus voor het raadple gen van de gildeboeken. Dit onderwerp werd eerder behan deld in het jaarboek 1996 van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray en omgeving. Een advertentie uit Peel en Maas uit de tijd dat de tele foonnummers in Venray nog uit twee cijfers bestonden. Hotel=Restaurant tienseniusplein 7 VENRAY Telefoon 16 Vernieling auto en 35-jarige inwoonster van lo deed aangifte dat met een rp voorwerk een van de banden haar aan de Heuvelstraat gepar- de auto kapot was gestoken. Diefstal aanhangwagen Door het doorknippen van het gaas van de omheining van een bedrijf aan de Leunseweg was toe gang verkregen tot het bedrijfster rein. Van dat terrein werd een witte aanhangwagen gestolen, de waarde is niet bekend. M r I I i Tree Mooi Wonen Goed Slapen FRANS LEMMERS DE GARANTIE k NACHTRUST FRANSLEMMERS Patersstraat 31 Venray tel. (0478) 58 55 52 Er komen extra fietsenstallin gen bij de Hema, Albert Heijn en de Rabobank. Daarmee wil de gemeente een einde maken aan de overlast van geparkeerde fietsen in het centrum. De bedrijven zijn bereid mee te betalen aan de fiet senrekken. De drie stallingen maken deel uit van een plannetje dat tot doel heeft het centrum tietsluw te maken. Daartoe wordt het aantal parkeer plaatsen voor fietsen met 116 uitge breid. Hel merendeel van de uitbrei ding komt eveneens aan de rand van het centrum, bij de in- en uitvalsrou- tes voor fietsers. Een uitzondering vormt de stalling bij de Hema in de Schoolstraat. Die lokatie is ingege ven door de overlast die wordt ver oorzaakt door de geparkeerde fiet sen voor de winkel. De keuze wordt verder gerechtvaardigd doordal de Schoolstraat een doorgaande fiets route is. Het initiatief voor de voorzienin gen bij de bank en de winkels komt volgens een woordvoerster van de gemeente van de bedrijven zelf. Ze hebben ook aangegeven financieel te wilen bij'dragcn. Er zijn nog geen concrete afspraken over een kosten verdeling gemaakt, maar de gemeente vindt ieder de helft rede lijk. omdat beide partijen profiteren. Bij de uitbreiding hoort ook een fietsenstalling op de hoek Leeuwstraat/Henseniusstraal, bij de speel- en gokhal Toy Toy. Los van de genoemde voorzieningenDe fiet senstalling op de hoek Hofstraat/Raadhuisstraat wordt eveneens uitgebreid. POELS Los van de in de nota genoemde uitbreidingen krijgt de groenstrook rondom het beeld van Dr. Poels aan de Raadhuisstraat een face lift. waarbij 50 extra fietsparkeerplaat sen worden gerealiseerd. Een beu kenhaag achter hel standbeeld van de katholieke voorman en nieuwe beklinkering moeten de entree van het centrum vanaf de Raadhuisstraat opwaarderen. De extra fietsenstal ling wordt gerealiseerd tussen hel beeld en hel Kerkpad. Een gedeelte van het grasperk wordt vervangen door bestraling, waardoor een ver breed trottoir ontstaat. Zwaailicht van auto gestolen Een 32-jarige inwoner van Venray deed namens de gemeente aangifte van diefstal van een oranje zwaai licht van een van de auto's van de gemeente. De diefstal heeft plaats gevonden in de nacht van zondag op maandag en de auto stond aan de Adelbertweg geparkeerd. De waar de van het zwaailicht bedraagt ƒ680,-. Diefstal uit sportcomplex Dinsdagavond werd tussen 18.30 en 20.15 uur uit het kleedhokje van het zwembad aan de Oostsingel, ten nadele van een 18-jarige inwoner van Stevensweert, zijn pantalon, zijn horloge, zijn portemonnee met daarin ƒ75,-, en bankpas en een strippenkaart gestolen. Dat alles met een waarde van ƒ175,-. Conifeer gestolen Een Venraynaar deed aangifte van diefstal van een anderhalve meter hoge conifeer uit zijn tuin aan de Aubadestraat. 1996 is voor de Nederlandse Openbare Bibliotheken het Jaar van de Natuur. De Natuurinformatiebus is een onderdeel van deze campagne en reed in 1996 door heel Nederland. De bus toert in december door Limburg. Op 11 december staat hij van 14.00 tot 17.00 uur bij de bibliotheek van Venray. De bus trekt door zijn lengte en zijn kleurige opvallende buitenkant zeker de aandacht van het publiek. En dat is precies de bedoeling: de natuur onder de aandacht brengen. Het interieur van de bus geeft de suggestie van een doolhof. In zes verschillende ruimtes ondergaal u de sensatie van een wandeling door de natuur. Een geurig bos op een dauwige ochtend, een wei met opvliegende vogels en wegrennende dieren, een onweer met wind. blik sem en donder. De bus is bedoeld als teaser, om te prikkelen en nieuwsgierig te maken. Ais afsluiting van de doolhof vindt u een verwijzing naar de bibliotheek voor meer informatie over de natuur. Om de natuur te beleven kunt u naar natuurgebieden van Staatsbosbeheer en andere beheren de instanties. Natuur is niet alleen heel gewoon, natuur is ook ons dagelijks plezier. De Natuurinformatiebus is inge richt door het NBLC (het landelijk centrum voor bibliotheken) en Staatsbosbeheer. Financiële steun werd verleend door het VDB-fonds. Iedere belangstellende is van harte welkom in de natuurbus en ontvangt er van de bibliotheek een milieu vriendelijke attentie. De raad van Vierlingsbeek is vorige week accoord gegaan met het convenant dat met Boxmeer is gesloten rondom de herindeling. De besluitvorming vond echter niet zonder slag of stoot plaats. Binnen de raad had men nogal wat bedenkingen rondom de crisis manager die vorig jaar in Boxmeer is aangesteld. Die manager zou ongeveer vijf maanden werk hebben in die gemeente maar is nu al 12 maanden, zonder resultaten aldus de diverse frakties, aktief. De Maaskantfraktie zag daarom deze manager hel liefst uiterlijk maart 1997 vertrekken. Vierlingsbeek gaat immers vanaf nu meebetalen aan die voor al uw drukwerk: trouwkaarten geboorte- kaarten ketting- formulieren folders drukkerij van den munckhof grotestraat 68 venray tel. 0478-582727 manager. De PK fraktie liet al bij voorbaat weten zich niet achter het convenant te scharen. "Als wij nu ja zeggen, zijn we te veel met handen en voe ten gebonden". De fraktie bleef tegen, ook na overredingspogingen voor voorzitter Dittner. Het probleem rond de crisisma nager in Boxmeer loste zich overi gens deze w eek vanzelf op. De man heeft inmiddels een baan elders aan vaard en vertrekt met ingang van I januari. De fraktie Overloon ziet het con venant echter meer als een leidraad om tot een goede samenwerking te komen. Deze fraktie gaf het conve nant het voordeel van de twijfel. Het CDA daarentegen had er alle ver trouwen in dat dit convenant zal lei den tot een goede samenwerking. Voorzitter Dittner was blij met de kritische kanttekeningen van de raad. waarmee aangegeven werd dat de frakties zich mef zorg over de toekomst buigen. De voorzitter zegde toe de raad ten alle tijden bij te praten over het samenvoegings proces. Ook zal zo snel mogelijk gezocht gaan worden naar een nieu we gemeentesecretaris. TUIN De gemeente Vierlingsbeek neemt tijdelijk het beheer van de Botanische Tuin over totdat een nieuwe exploitant gevonden is. Wordt die niet gevonden dan zullen planten, kassen, reginstallaties en afrastering verkocht worden. De raad stelde daarvoor 170.000 gulden beschikbaar. Het voorstel kreeg de instemming van alle frakties met uitzondering van het CDA. Deze fraktie wilde de behandeling van dit punt uitstellen maar stond daarin alleen.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 9